Dit wordt uw hypotheek, zegt de computer onroerm Het plotseling alleen-zijn van de werkloze IROERENDGOED onroerendgoec QNR^ hypotheken DuNDbRDAG 6 UKTOBKR lil' AMSTERDAM - Een dikke vijftig artiesten en andere prominenten ver zamelen zich morgennacht op het podium van het Amsterdamse Con certgebouw om gestalte te geven aan "The Miami Nightmare". Een mani festatie die als vaderlands protest moet gelden tegen de handel en wan del van de Amerikaanse ex-schoonheidskoningin, sinaasappelsap promotor en verontruste huismoeder Anita Bryant. Bezielend leidster van de organisatie 'Red Onze Kinderen', die zich tot doel heeft gesteld de naar geaccepteerde posities in de samenleving oprukkende homofielen weer terug te verwijzen naar het verdomhoekje. Adèle Bloemendaal, Albert Mol, Jasperina de Jong, Jos Brink, Frank Sanders, De Zangeres Zonder Naam, Robert Long, Jenny Arean.Rita Hovenk, len van den Heuvel, Jan Terlouw, Wim Polak; ze zullen er vrijdagnacht allemaal zijn. Niet alleen om persoonlijk ongenoegen te etaleren, maar vooral om een ton bijeen te brengen, voor het plaatsen van een pagina-grote advertentie in het kerstnummer van het Amerikaanse opinieweekblad Time. Een Amerikaanse televisieploeg heeft zich inmiddels ingescheept om van het gebeuren opnamen te maken en Radio Stad Am sterdam (240 m, 1250 khz) zal de manifestatie, die duurt totdat de eerste treinen uit de hoofdstad vertrekken, life uitzenden. Aan Mies Bouwman de eer om het geheel te presenteren. Een ge durfde onderneming, vinden sommige voorbarige Hil- versumse tongen, daarmee ver wijzend naar de ontelbare han den waarop zij na "Open het dorp" werd gedragen die haar na de gewraakte uitzending van „Beeldreligie" in de serie "Zo is het" prompt lieten vallen. Aan haar met "Eén van de acht" herwonnen populariteit zou best eens geknaagd kunnen worden door deze medewerking. Door Ton van Brussel Hoewel de post haar de laatste we ken inderdaad al verrast schijnt te hebben met boze brieven, is het in elk geval nog niet zo dat de geschiedenis zich herhaalt en dat er vrachtwagens m,et bouwvak kers richting Gooi koersen om het rieten dak van haar Blari- cumse optrekje in de fik te ste ken. In Amerika blijkt die stemming ge heel anders. Daar werd de klok in Florida begin juni stevig terug gedraaid, toen bijna zeventig procent van de stemgerechtigden bij een referendu'm stemde voor intrekking van een wet die homo fielen gelijke rechten toekende inzake werk en huisvesting. Aan de dag van de stemming ging een emotionele campagne van Anita Bryant vooraf, onder het door haar gekozen motto "Gods strijd tegen de perversiteit". Mevrouw Bfyant, het type van een enigszins verworden "Ame rican Dream", had vanaf vele po dia met de bijbel in de hand, de kiezer tot orde geroepen. Een kiene en uijgereken.de tante, die heel goed begreep dat je stemgerechtigden in dit soort ge vallen maar op één manier plat krijgt via hun kinderen. "Elke homofiel kan. gewoon voor de klas staan. In het onderwijs we melt het van deze smeerlappen. Het is duidelijk waarom en welk gevaar ze voor onze jeugd vor men" riep ze bij iedere bijeen komst uit. Anita afficheerde zich zelf als een "door Qod gezonden profeet op kruistocht" en dat bleek voor veel Amerikanen heel wat belangrijker dan feitenmate riaal dat haar beweringen kon staven. Hoe groot haar invloed precies is geweest (en nog is) is moeilijk aan te geven, maar uit een in juli ge- houden opinieonderzoek blijkt in elk geval dat 56% van de onder Anita Bryant vraagden in het algemeen vindt dat iedereen gelijke rechten moet hebben. En of het aantal dat dat niet vindt nog niet hoog genoeg is, wórdt de uitslag nog*weerzin- wekkender als „in het algemeen'.' in de vraagstelling wordt vervan gen door „in het geval van homo- sexüaliteit." Dan geldt het per centage van 60 voor de groep die tegen gelijke bejegening van ho mofielen is. De actie van Bryant had twee voor spelbare gevolgen. Direct na de stembusuitslag brak een ware klopjacht op homofielen uit. Straatgevechten, discriminatie, beledigingen, kortom alles leek weer bij het oude. Homofielen en sympathisanten bleven evenwel niet hulpeloos aan de kant toe kijken, maar trokken de straat op. massaler dan ooit. Een kwart miljoen men sen liep mee in een optocht door San Francisco (een plaats waar veel homofielen zich tot voor kort betrekkelijk op hun gemak kon den voelen) met als inzet: gelijke rechten. Die optocht gold ook als protest te gen de moord, een paar dagen eerder, op een 33-jarige homofiel. Onder het uitroepen van kreten als "Flikker" was de man op straat met tien messteken ge dood, reden voor de burgemees ter van San Francisco om duide lijk stelling te nemen en alle vlag gen van overheidsgebouwen half stok te laten hangen. Kranten gaven in hoofdartikelen hun onvrede prijs, hoewel in de meeste gevallen nog zeer voor zichtig de lijn naar Anita Bryants actie werd doorgetrokken. In het algemeen neemt de pers in de VS een wat afwachtende houding aan. Een actie als deze, die door velen al wordt vergeleken met de praktijken van communistenja ger McCarthy, is doorgaans voor de schrijvende opiniepers al snel aanleiding voor breed uitgeme ten „coververhalen". Tot nu toe blijven die zo goed als uit. Een blad als "Newsweek" bijvoor beeld volstaat met wat magertjes over dit gevoelen te berichten. Het lijkt opzienbarend, maar aan de andere kant is het ook weer niet zo vreemd. Niemand heeft tot op de dag van vandaag zelfs presi dent Carter kunnen dwingen om otfer de gang van zaken meer te zeggen dan "Ik treed hier liever niet in. Het is een onderwerp waar ik zelf niet bij betrokken wil raken". Iemand die dat wel deed was de gouverneur van Californië Jerry Brown en als het aan Anita Bryant ligt krijgt hij dat volgend jaar bij de verkiezingen op zijn boterham. Deze 39-jarige democ raat is, immers nog ongetrouwd en'Bryant blijkt in haar hysterie best zo ver te willen gaan dat zij hem om die reden het etiket „verdacht" wil opplakken. Zijn inmiddels beëindigde verhou ding met pop-zangeres Linda Ronstadt veranderde daar niets aan. De ^politiecommissaris van Los Angeles toonde zich zelfs be reid om deze Linda aan een me disch onderzoek te onderwerpen. Het kan allemaal niet op, hoewel het tij de vorige maand enigszins leek te keren. Zowel door de mas sale demonstraties, als door uit spraken van de apostel zelf. Bryant deed in een radio-inter view de uitspraak dat de enorme droogte die Californië in '76 teisterde als een ingrijpen van God moest worden gezien, omdat in dat jaar een wet werd aange nomen die de legalisering bete kende van sexueel verkeer tus sen homofielen. En die uitleg is een aantal aanhangers te ver ge gaan. Het artiestenprotest waarvan Ame rika tot nu toe verstoken is geble ven, komt hier morgenavond in elk geval wel van de grond. Uiteraard is Nederland nog niet verschoond van discriminatie, maar volgens een recente NIPO- enquête vindt 83% van de onder vraagden dat homofielen niet uit de samenleving hoeven te wor den gebannen en vergeleken met Amerika is dat al heel wat. Hier vindt alleen de Evangelische Omroep homofilie een ziekte en is het klimaat in zoverre gun stiger dat hetgeen aan de over kant van 'de oceaan openlijk wordt uitgesproken, bij ons hooguit stiekem wordt gedacht. op uw speci- r en verkop u ook grA «Va-, UCHTINGE?* rcP inste^in9en'y?» y-wpolheekbj Ned.e's Hypo*i<*ea Stel u voor: een jonge amb tenaar, 32 jaar, met een echtgenote die af en toe wat bijverdient, en twee kinde ren. Zijn salaris hangt rond de 3300 gulden, bruto per maand. Het gezin woont zes hoog op een flat met het uit zicht op een andere flat. Door Els Kemper Sommige mensen inden dat niet hinderlijk, maar deze ambtenaar en zijn familie wel. Daarom wil len ze naar beneden, naar een eengezinswoning met een tuin(tje). Mevrouw heeft een leuk huis gezien, gloednieuw. De prijs ligt in de buurt van de 210.000. Kunnen ze dat betalen? Of liever gezegd: kun je zoveel geld lenen? Want met die 30.000 die ze zelf nog op een spaarbankboekje hebben staan komen ze na tuurlijk niet zo ver.... We zullen u meteen maar uit de droom helpen: dit gezin bestaat niet echt. We hebben het verzon nen ter gelegenheid van de on langs in Utrecht gehouden beurs „Koophuis '77". Op die beurs stonden een paar computers en andersoortig rekentuig. waarop je „hypotheekmogelijk heden'' kon laten uitrekenen. Dat klinkt natuurlijk buiten gewoon interessant. Je geeft de mannen achter die machines een getal en vervolgens krijg je bin nen de kortste keren een vel vol andere getallen terug. Maar de vraag is natuurlijk: heb je er iets aan" Word je er werkelijk veel- wijzer van? Vandaar het gezin dat wij hebben bedacht. Dat gezin hebben we bij wijze van spreken in de computer laten stoppen om te zien wat er uit komt. Je kunt op een beurs natuurlijk niet een tot in alle de tails uitgewerkt hypotheek-ad vies verwachten, maar zelfs de meest oppervlakkige rekensom, die voor je wordt gemaakt, lijkt al heel wat. Of je er wat mee kan doen, dat is vers twee... De mannen achter de rekenmachi nes waren van de NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, de Ne derlandse Bond van Makelaars en van de Rabobank. Makelaars Bij de makelaars kreeg je eerst een tamelijk uitvoerig gesprek in de trant van „Hoe duur is het huis dat u wilt kopen", „Wat is het in komen van meneer? O, is hij ambtenaar. Dan betaalt het rijk zijn AOW, dus dat bedrag kunnen we er bij optellen" en „Werkt mevrouw ook? Aha, voor een uit zendbureau, dan mogen we er nog eens vijftien procent bijre- kenen." Rabo Bij de Rabobank ging het allemaal heel snel. Je moest op een piepklein papiertje invullen of je ja, dan nee gehuwd was, hoeveel fiscale kinderen je had en wat je brutojaarinkomen was. Binnen vijf minuten stond je dan weer guiten de stand, met een com- putervel in handen. Bouwfonds Bij het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten geen gesprek, maar een uitvoerig formulier, waarop je een groot aantal gegevens moest invullen. Na een half uur tje kon je dan je „financierings- opzet" afhalen. En als je dan bij alle drie geweest bent, wat weetje dan? Van het huis uit De makelaars bleken in hun bere kening met het gegeven „inko men" niets te hebben gedaan. In hun rekensom gaan ze alleen uit van het huis dat je wilt kopen en van het bedrag (de lening dus) dat je daarvoor nodig hebt. Dat was in het door ons opgegeven geval 200.000 gulden. Met deze twee ton als vertrekpunt becijferde de NBM wat de lasten zouden zijn in het eerste jaar, na- datje de lening hebt afgesloten. En verder wat de totale lasten zijn gedurende de tijd (30 jaar) dat de lening loopt. Op zich is dat laatste misschien aardig om te weten, maar de meeste mensen zullen meer benieuwd zijn, naar wat zo'n huis per maand gaat kosten. Want dat is het geld dat- ze moeten reserveren. Dat bedrag komt op de indruk wekkende lijst van de NBM niet voor. Je komt er alleen maar ach ter door zelf nog eens de lasten van het eerste jaar door twaalf te delen. Van de andere jaren weet je dan nog-niets. Of je de lasten van het eerste jaar kunt opbren gen wordt aan je eigen beoorde ling overgelaten. Van het inkomen uit De Rabobank deed eigenlijk pre cies het tegenovergestelde. Zij in formeerde niet naar het huis dat onze ambtenaar zou willen kopen en dat bleef dus helemaal buiten beschouwing in deze „hypo theek-informatie". De Rabo nam het inkomen en rekende uit, wat je daarmee maximaal aan hypo theek zou kunnen krijgen. Dat gebeurde voor drie hypotheek- vormen (annuiteit, lineaire aflos sing en hypotheek met levens verzekering). Daarbij stond bo vendien, wat het je per maand zou kosten, zonder en met belas tingaftrek, maar die bedragen golden ook hier alleen voor het eerste jaar. Huis en inkomen Het Bouwfonds deed in feite de meest serieuze poging om je ten dienste te zijn. Dit bedrijf ver werkte in de berekening zowel de koopsom van het huis, als het in komen waaruit dat huis zou moe ten worden betaald. Jammer genoeg voor onze amb tenaar bleek daaruit dat hij zijn begeerde huis niet zou kunnen kopen. Daarvoor had hij niet 30.000, maar 70.000 gulden op zijn spaarbankboekje moeten heb ben. Het Bouwfonds geeft overi gens voor de hele looptijd van de lening op, wat je elke maand moet kunnen opbrengen, en hoe groot dat bedrag is na belas tingaftrek. Een nogal opvallend verschil: de Rabo gaat er van Uit dat je 25 pro cent van je inkomen kunt verwo nen. Het Bouwfonds rekent met maximaal 20 procent. Geen van tweeën heeft een eventueel in komen van de vrouw bij de reke ning betrokken. De makelaars in formeerden er wel naar, maar bleken dat gegeven achteraf- niet te gebruiken. T OCH AARDIG Al met al: toch wel aardige informa tie. Je schrikt alleen een beetje van de lange reeksen getallen, die hieruit komen, en van de soms onbegrijpelijke kretologie. Meningen op deze pagina weergegeven zijn voor rekening van de auteurs Wanneer de arbeid wegvalt en je werkloos bent geworden dan vallen de -elaties weg. Daarom, zo concludeerde Vrij Nederland in een katern dat bijna geheel gewijd was aan Sturka. is werk loosheid een ramp. Deze conclusie lijkt me zeer aanvechtbaar We beleven op 't ogenblik in ons land een ongekend hoge werk loosheid en 't ziet er naar uit dat daar voorlopig geen verandering in zal komen. Integendeel. Bijna alle politieke partijen maken zich dan ook op om die volksvijand nummer een te bestrijden, 't Is verschrikkelijk dat er voor talloze werkwilligen geen werk te vinden is. 't Valt ook te verdedigen dat mensen die liever lui zijn dan moe en profite ren van de goede sociale voorzie ningen verfoeilijke profiteurs he tenDaar ligt mijn probleem niet Waar ik verontrust over ben is dit Uit het ..dossier" van V.N. blijkt, dat vele mensen liever 't naarste, vervelendste, saaiste, geestdu- dendste werk doen dan geen werk te hebben: omdat ze als werklozen hun relaties verliezen. Zonder werk geen relaties. Dat is nogal dat tegenwoordig heet. Ben mens is een sociaal wezen. Hij kan niet buiten anderen. Hii hoort bij en maakt deel uit van een gemeen schap. Hij moet zijn vreugde en verdriet kunnen meedelen aan anderen. Met anderen ontspant hij zich. maakt hij plannen, voert ze uit. Hij vertelt wat hij mooi vindt en goed en fijn, wat hem ontroert en evenzeer moet hij kwijt wat hem verontrust, zéér doet. ontmoedigt De inhoud van al die verschillende emoties is met zo belangrijk. Die hangt uiteraard af van ontwik keling en van vele andere facto ren. Waar 't om gaat is dat door het ontslag opeen fabriek het con tact met anderen wegvalt. De schrijvers in Vrij Nederland hebben een uitstekende reportage gemaakt Zij hebben tijd noch moeite gespaard om door te drin gen tot de essentie van het pro bleem ..Wat doen de ondernemers van een groot bedrijf al hun werknemers aan door de poort te sluiten". Het is een authentiek verhaal. Ver der reikte hun bedoeling waar schijnlijk niet. Voor de mensen waar ze over schrijven was die plotselinge werkloosheid een ramp Maar, nogmaals, dat werkloosheid een ramp is ómdat de sociale contacten wegvallen, is geen aanvaardbare conclusie. Als dat wel zo was is er iets hele maal fout in de structuur en de opbouw van onze samenleving en daar moet dan nodig iets aan ge daan worden. Vooreerst: dat iemand die werkloos wordt of al sinds zijn schooltijd is als een minder soort medeburger wordt aangezien is een schande. Het is de zoveelste discriminatie. Belachelijk en mensonwaardig zoals elke discriminatie. Wanneer een kind op school gevraagd wordt: "Waf doet je vader?" en 't kind zegt. "Niets. Hij heeft geen werk". Dan zal menige leerkracht antwoorden: "God. wal erg voor jullie, maar ja, dat kan tegen woordig". Een voorbeeld van een goed bedoeld maar dom antwoord. Het geen werk hebben is geen persoonlijke fout of een tekort, maar de oor zaak ligt ver buiten en boven de persoonlijke invloedssfeer van de betrokkenen. Zie het vernieti gende verslag van de bedrijfsvoe ring van Sturka Vervolgens: die sociale contacten. Er is helaas sprake, tegenwoordig dank zij vele grote ondernemin gen. van een ernstige vorm van verschraling. In de talloze naar geestige, lelijke alleen op winst beluste supermarkten is geen sprake meer van enig sociaal con tact. Je neemt een wagentje, de- Door Piet Wesseling t je nodig hebt, an de caissières in alleen maar ten misschien?" 'uwelijke pand. De "zelfbediening" is een vervelend verschijnsel. "Ja, meneer, ik sta hier nu nog", zei een pomp bediende tegen me, "maar ze zijn van plan om van deze pomp ook al een zelfbedieningspomp te ma ken. Dat vind ik jammer. Niet voor mezelf, ik ben een goede mon teur, al zeg ik 't zelf en kom wel terecht. Maar aan zo'n pomp kun je nog eens wat kletsen Ik ken een hoop mensen. Wat ik gehoord heb? Nou, ik zou er een boek over kun nen schrijven". Talloze gezellige restaurants en cafe's zijn ongenaakbare tenten geworden. De sfeer is weg. Alleen al die gruwelijke plastic-rommel schrikt iedereen af. Nog maar onlangs opgedane ervaringen in Zuid-Frankrijk waren hart verwarmend. Up 'n plein, uiter aard "Place de la Liberiegehe ten, was er op bepaalde momen ten een gezellige oploop. Voor vele mensen een watje noemt: "sociale ontmoeting' Veel gepraat, veel gelach, af en toe een plezierig opstootje om een to taal verkeerd geparkeerde vrachtwagen. En, zoals overal in Frankrijk, een terrein voor het innig geliefde "jeu de boule". Een zeer oude man in een rolstoel kwam telkens heel opgewekt weer aanrijden als er gespeeld ging worden. Hij kende iedereen en had, zo te zien, veel plezier op z'n oude dag. Dat kennen wij niet. Helaas. De talloze hoge, lelijke, ongenaak bare .afschuwelijke flats waar dit land mee volgestouwd wordt bie den geen soelaas. De uitvinders van deze gruwels zijn misdadi gers. Het is bewezen dat in plaat sen waar de meeste flats staan het hoogste aantal zelfmoorden gere gistreerd moest worden. Vroeger deden de kerken heel .veel aan sociale contacten. Er waren talloze congregaties, verenigin gen, patronaten. Later overbe volkte instuivenMaar de sociale feeling van de kerken is ver schraald. Een of andere plechtige liturgie-werkgroepdoet daar niets aan af. Terwijl liturgie nota bene betekentdienst voor het volk. Maar zijn het geen ex clusieve groepjes geworden. En zou de ontslagen naaister van Sturka er enige inbreng hebben? Door het wegvallen van het werk worden ook de relaties verbroken We moeten dan wel concluderen, dat die relaties uiterst opper vlakkig waren. Maar dat is een hoofdstuk apart. Wanneer er sprake was geweest van vriend schap, dan zou die zeker overeind gebleven zijn. Vriendschappen en wat aieper ge wortelde solidariteit komen niet zo veel voor, vrees ik. Een jongen heeft in zijn militaire diensttijd vriendengemaakt. Zwaait hij af dan valt 't contact met hen vol ledig weg. Een leraar neemt een baan aan in een andere plaats. Al die fijne collega's waarmee hij zoveel heeft doorgemaakt zijn plotseling uit zijn agenda verdwenen Een lid van de Tweede Kamer is zijn plaats kwijt na de verkiezin gen. Hij is meteen uit de horizon verdwenen van al die Kamerle den die bleven en waarmee hij dagen en lange avonden zo ver trouwelijk heeft samengewerkt. Soms stellen mensen wanneer ze wat depressief zijn zichzelf de be klemmende vraag op hoeveel mensen denk ik zeker te kunnen rekenen als mij iets verschrik kelijks overkomt, bij hoevelen klop ik dan zeker niet tevergeefs aan? De uitkomst blijkt dan niet meer mensen te bedracjen dan twee of drie. Dus is 't eigenlijk niet te verbazen dat die ontslagen mensen van Sturka zich plotseling volledig aan zichzelf overgelaten voelen. Het is te begrijpen, maar niet minder te betreuren.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11