Japan verzoekt geen uitlevering van de kapers Minder straf voor veroordeelden Engeland zit op rozen Tito roept Belgrado op tot realisme Watergate-sttaiidaal STRANDLOOP Westduitse militairen geschorst Oh NS DAG o UKTUBhR ÜW" WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse federale rechter John Sirica heeft gisteren de straffen vermin derd van een tot vier jaar van de drie belangrijkste ver oordeelden in het Water gate- schandaal Het zijn de ex-minister van justi tie John Mitchell, voormalig chef van de staf van het Witte Huis H. R. Haldeman en John Ehrlichman Het drietal zit gevangenisstraffen uit van 30 maanden tot acht jaar. Sirica's besluit betekent dat Ehr lichman na 28 oktober op erewoord kan vrijkomen en Mitchell en Hal deman volgend jaar juni. De oorspronkelijke straffenwer den verminderd tot gevangenis strafvan eén tot vier jaar nadat Si rica pleidooien had aangehoord voor onmiddellijke invrijheidstel ling van de destijds di ste medewerkers van Nixon. iKhrlichman, Nixons adviseur voor binnenlandse zaken, ging 10 ok- 'tobèr 1976 zijn straf uitzitten in het detineringskamp Safford in Ari zona. Haldeman begon aan zijn straf op 21 juni van dit jaar in Lom- poe in Californië en Mitchell werd de volgende dag ingesloten op de luchtmachtbasis Maxwell in Ala bama. Sirica was niet ingegaan op de eis tot onmiddellijke invrijheidstelling omdat president Nixon pardon had gekregen. Van links naar rechts Mitchell, Haldeman en Ehtflichman. Haasbroek: „Duitsland wordt politiestaat (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - "West-Duitsland begint de trekken van een politie-staat te vertonen. Er bestaan een aantal signalen die in die richting wijzen. Er is bijvoorbeeld een tendens dat de politie, die altijd onder verantwoordelijkheid van de regering van een deelstaat opereerde, steeds meer wordt ge centraliseerd. Üok bestaan er concrete plannen tot uitbreiding van de politiemacht, waarvoor net als voor defensie erg veel geld wordt uitgetrokken. Dat dat al lemaal ten koste gaat van zaken als met name het onderwijs is in feite de essentie van mijn kri tiek". Aldus de journalist Nico Haasbroek gisteravond in het politieke caf-e Catena in Leiden. Haasbroek was tot voor kort cor respondent van de Haagse Post, VARA en VPRO in Duitsland. Hij heeft met zijn manier van journa listiek nogal wat weerstanden opgeroepen, wat onder meer uitmondde in een brief van de di recteur van de VPRO-televisie. Arie Kleyweg aan de Westduitse ambassade VPRO-televisie deze zich distantieerde van de be richtgeving van Haasbroek. Een handelwijzewaarover Haasbroek zich gisteravond zeer verbitterd toonde. Over zijn ma nier van journalistiek bedrijven zei hij: "Ik ga niet door voor een doorsnee correspondent. In mijn verslaggeving over Duitsland ging ik in op kleine details om een bepaalde tendens te signaleren. Veel van mijn collega's krijgen hun nieuws van andere kanalen dan ik. Ze wonen bijvoorbeeld ook veel rianter. Ik ben van me ning dat je tussen de mensen moet wonen om een correspon dentschap goed te kunnen uit oefenen. Andere Nederlandse journalisten in Duitsland gaan er ook altijd van uit dat van de zijde van de overheid de waarheid wordt gesproken en dat een ad vocaat van een RAF-lid altijd liegt. Ik geloof geen van beiden". Haasbroeks betoog was toegespitst op de huidige situatie in West- Duitsland. Vragen over een de kop opstekend fascisme vond hij weinig zinvol. "Wel is er sprakg van een duidelij'ke verrechtsing. Iets wat je ook in het regerings beleid aantreft. Goed voorbeeld is de vorige e week aangenomen wet die het mogelijk maakt be- paalde gevangenen te isoleren. Een levensgevaarlijke wet, vooral omdat hij niet voor een vastgestelde periode maar voor onbepaalde termijn geldt, üok in de samenleving bemerk je echter die; verrechtsing. Ik was bijvoor beeld bij de viering van de 17e juni (dag van de Duitse eenheid) in Frankfort. Er was een betoging van nationaal-socialisten en een tegendemonstratie van anti-fas cisten. Het enige waar de politie zich druk om maakte was dat de nazi's in alle rust konden demon- streren". In zo'n samenleving waar een dialoog vrijwel onmogelijk is kan volgens Haasbroek ook het ge weld van de RAF escaleren. "Ik ben er van overtuigd dat er niet tijdig genoeg is gepraat. Als er in het begin al contact was geweest en er over de wensen en de grie ven van dë RAF was gediscus sieerd had erger voorkomen kunrjen worden. Nu is het, ben ik bang, te laat". ALGIERS (UPI) - De Japanse autoriteiten hebben afge zien van het vragen van de onmiddellijke uitlevering van de kapers van de Japanse DC-8 uit vrees voor het uitlok ken van nieuwe terroristische acties door hun medewer kers in Japan. Dit hebben diplomatieke kringen in Al giers vandaag meegedeeld. In plaats daarvan heeft de Japanse ambassadeur in Algiers opdracht gekregen alleen de teruggave van het losgeld van 15 miljoen gulden te vragen. De extremisten - vijf leden van het Japanse Rode Leger en zes mede werkers die op hun eis uit Japanse gevangenissen werden vrijgelaten - lieten maandag de laatste 19 gij zelaars vrij en gaven zich over aan de Algerijnse autoriteiten. Algerijnse functionarissen zeiden gisteren dat er geen officieel ver zoek was gedaan tot uitlevering van de vijf guerrilleros die het toestel met 150 mensen aan boord kaapten toen het op weg van Parijs naar To kio boven India vloog. Beroering De extremisten zouden zich over gegeven hebben na de belofte dat zij niet zouden worden overgedra gen aan Japan waar grote beroering ontstond omdat de regering was ingegaan op de eisen van de kapers. Volgens welingelichte kringen is het niet waarschijnlijk dat Algiers het losgeld zal behouden. In het verleden legde Algerije beslag op het losgeld en gaf het terug aan de autoriteiten die het betaald hadden. Verbaasd De Algerijnen waren nogal ver baasd over het feit dat tot de vrij gelaten medewerkers van de ka pers twee gewone misdadigers en twee vrouwelijke deskundigen op het gebied van bomaanslagen be hoorden. Beide vrouwen, Joekiko Ekita (26) en Ajako Daidoji (28), staan bij de politie-autoriteiten in veel Aziati sche landen bekend als gevaarlijke personen. Sommige diplomaten in Algiers speculeerden dat sym pathisanten van het Rode Leger hun dunne gelederen willen ver sterken met gewone misdadigers die mogelijk tot de denkbeelden van het Rode Leger werden aange trokken toen zij gevangenisstraffen voor niet-politieke moorden uitza ten. Opnieuw incidenten Z.-Afrika JOHANNESBURG (AFP) - De Zpidafrikaanse politie beeft giste ren in totaal 184 jonge Afrikaanse betogers gearresteerd tijdens inci denten in zwarte steden van Trans vaal. Inmiddels is een tweede Afri kaan overleden aan de verwondi- gen die hij zondag tijdens ongere geldheden in' Queenstown in het oosten van Kaapprovincie opliep. Bij Queenstown viel tijdens nieuwe incidenten gisteren een gewonde. Daar werden 65 arrestaties verricht. De bij de zwarte Zuidafrikanen bij zonder impopulaire en gehate mi nister van Bantoezaken, Coenrad Botha, heeft gisteren bekend gemaakt dat hij binnenkort zal af treden. De 64-jarige Botha, die al elf jaar minister is, zei zich na de par lementsverkiezingen van 30 no vember niet meer beschikbaar te zullen stellen voor deze post. NIEUW DELHI (DPA) - Drie poli tieagenten werden gisteren in Nieuw Delhi gewond, toen hei daar, als gevolg van de arrestatie en latere vrijlating van Indira Gandhi tot rellen kwam. De poli- ,tie gebruikte daarbij traangas. Ook in andere'steden waren er botsingen, maar daar werd niemand gewond. De regering van India is overigens niet van plan zich voetstoots neer te leggen bij de uitspraak van de rechter, die gisteren de onvoor waardelijke invrijheidsstelling gelastte van mevrouw Gandhi. Kort nadat mevrouw Gandhidie had geweigerd op borgtocht te worden vrijgelaten, zegevierend het gerechtsgebouw in Nieuw Delhi verliet verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken dat de regering tegen de uitspraak in hoger beroep gaat. Zij is er van overtuigd,zei hijdat de vrouw in de gevangenis thuis hoort. De rechter, die het voor mevrouw Gandhi verlossende woord sprak, zei dat er geen voldoende redenen, waren om haar nog langer vast te houden. De tegelijk met haar ge vangen gezette oud-minister van Justitie Hari Gokhale en diens collega van Oliezaken K. D. Ma- lavijakwamen later ook op vrije voeten na de vastgestelde borg som te hebben gestort. Onmiddellijk na haar vrijlating vertrok mevrouw Gandhi naar Ahmedabad, hoofdstad van de staat Gujarat, voor een reeds op het programma staande propa- ganda-manifestatie BELGRADO (DPA) - Ter opening 1 van de eerste vervolgconferentie van de Europese veiligheids conferentie van Helsinki heeft de Joegoslavische leider Tito giste ren in een schriftelijke bood schap de 35 deelnemende landen opgeroepen tot het tonen van 'politiek realisme'. De volkeren van Europa en de hele wereld verwachten terecht een 'constructieve geest' van het congres, aldus de 85-jarige presi dent en partijleider. Zowel Tito als zijn minister van buitenlandse zaken, Milos Minic, die in het Save-centrum in Bel grado de openingsrede uitsprak, onderstreepten de nóodzaak van militaire ontspanning. Beiden wezen er op dat er sinds de con- Britse premier op Labourcongres ferentie van Helsinki in augustus 1975 bemoedigende resultaten zijn bereikt. Tito zei echter ook dat het voortzet ten van de bewapeningswedloop velen teleurgesteld heeft. Minic waarschuwde, blijkbaar doelend op de omstreden pro blematiek van de mensenrech ten, tegen de neiging „de slotakte van Helsinki uit zijn evenwicht te brengen, en tegen pogingen de permanente geldigheid van de besluiten van de conferentie te bagatelliseren". In het hypermoderne congresge bouw met het groene glazen dak zullen de gevolmachtigden van de ministers van buitenlandse zaken van 33 Europese landen, de VS en Canada een tussentijdse balans opstellen van de verwe zenlijking van de aanbevelingen van Helsinki. Die willen meer veiligheid, economische samen werking en vrijer verkeer van BRIGHTON (SP) - Voor Engelands minister van Fi nanciën Denis Healey een mager applausje, voor pre mier James Callaghan een daverende ovatie. Twee to taal verschillende reacties van hun 'eigen aanhang op het grote jaarlijkse congres van de Labourpartij. En toch was hun boodschap voor de socialistische afgevaardigden eensluidend; opnieuw een periode van loonmatiging en andere be perkingen om de gemaakte voor uitgang verder uit te bouwen en een zeer rooskleurige toekomst veilig te stellen. Minister Healey begint steeds meer te lijken op de bekende profeet die in eigen land niet wordt geëerd. Na afloop van zijn betoog spraken de afgevaardigden cynisch over het bekende oude verhaal van de grote socialistische droom dat ze al zo vaak hadden gehoord en waarvan nooit iets terecht is gekomen. Mi nister Healey, die geen deel uit maakt van het partijbestuur, kreeg voor zijn toespraak slechts tien mi nuten. Premier Callaghan echter was niet aan tijd gebonden en met zijn enorme ervaring weet hij pre cies wat nodig is om het vuur in de traditioneel zo verdeelde gelederen van Labour op te poken. Bloei Bij monde van „Éérlijke Jim", zoals de Engelse regeringsleider wel wordt genoemd, kregen de afge vaardigden te horen dat Albions economie een periode van onge kende bloei tegemoet gaat. En dat vooruitzicht is dan gebaseerd op de grote Britse olievoorraden uit de Noordzee die volgens premier Cal laghan een waarde vertegenwoor digen van 200 miljard pond ster ling. De komende 20 jaar kunnen ontwikkelingen te zien geven die alles overtreffen sinds Engeland twee eeuwen geleden begon als een industriële mogendheid. De olievoorraden, aldus premier Cal laghan, zijn geen blijvertjes. Hij sprak over een periode van 20, mis schien 30 jaar. Maar gedurende die tijd moeten er intensieve moder niseringen in de industrie plaatshebben, gekoppeld aan nieuwe omvangrijke investerin gen, zodat Engeland zich met de besten in de wereld zal kunnen me ten. Uniek Het betoog van de premier maakte wel degelijk indruk, ook toen hij erop hamerde dat het er voorlopig om gaat deze unieke kans ten volle te benutten. En van zijn minister van Financiën Healey hadden de afgevaardigden al gehoord waal dat op neerkomt. In de komende loonronde blijft de regering de 10 procer* als uiterste grens hanteren. En vo' wordt er nog van af- geziei dc onveranderd zor gelijke -? r.uomie drastisch te sti muleren Ook premier Callaghan stelde dat de tijd daarvoor nog niet is aangebroken en hij richtte zich vooral tot de vakbondsleiders, die op het Labourcongres 90 procent van de stemmen uitmaken, om nu de hoopvolle gang van zaken niet te bederven met buitensporige loon- Verkiezingsbei In deze trant trok James Callaghan meteen stevig aan de verkiezings bei, al wilde hij zich niet op een da tum vastleggen. Per slot van reke ning heeft hij in deze regeringspe riode nog de tijd tot november 1979. Toch wordt/algemeen aangenomen dat dit partijcongres het laatste is voor de grote confrontatie met de conservatieven die de socialisten, aldus premier Callaghan, zullen aangaan als een onafhankelijke partij met een volstrekt eigen prog- Maar een verkiezingsroes heeft nu eenmaal een gunstige uitwerking op de gemoedsrust van de gesple ten Labourpartij. En zelfs een om streden kwestie als de verdere ont wikkeling van industriële ker nenergie werd vervolgens vlot af gedaan. ZONDAG 9 OKTOBER Strand Langevelderslag Noordwijk Afstanden: 4 en 8 kilometer Start: 12.00 uur n.m. Inschrijfgeld: 2.50 Inschrijving vanaf 10.30 uur: Café-Bar "de OASE" aan de Langevelderslag ALLE DEELNEMERS ONTVANGEN EEN PRESTATIE-ATTENTIE! Organisatie: Badmintonvereniging "LISSE" in samenwerking met het Leidsch Dagblad, 'n aktieve krant! Conferentiekringen verwachten dat de conferentie zonder toe spitsingen zal verlopen, nu presi dent Carter zich wat heeft inge bonden in de strijd voor de men senrechten. Kurt Waldheim, secretaris-gene-, raai van de VN, liet zijn afgezant, Vittorio Winspeare Guicciardi, een boodschap voorlezen waarin hij de deelnemers verzoekt „een hechte structuur van gemeen schappelijke belangen" op te bouwen. Hij stelde de landen met de grootste troepen- en wapen concentraties voor, in het belang van hun veiligheid meer te doen aan het verminderen van de ver schillen in ontwikkeling in de wereld en aan wapenbeperking. Evenals bij de voorbereidende con ferentie deze zomer zijn opnieuw vertegenwoordigers van ver scheidene westelijke groeperin gen in Belgrado aanwezig om aan de rand van de conferentie te wijzen op schendingen van de mensenrechten in het Oosten. De Sovjetrussische geleerde An- drej Sacharov heeft aan de par lementen van de deelnemende' landen verzocht hun delegaties zodanige instructies te geven dan die niet capituleren onder dwang. Het optreden van de Sovjet-autori teiten tegen de 'Helsinkigroepen' in de S.U. noemde hij uitdagend. Wanneer men daar stilzwijgend aan voorbij gaat komt dat neer op capitulatie, aldus S.acharov, met alle negatieve gevolgen op elk gebied voor de betrekkingen tus sen Oost en West. De internationale Schrijversbond! PEN riep de deelnemers op de vervolging van schrijvers die kri tiek op hun regering hebben te veroordelen. Iienry Kyemba: 'Amin maakt misbruik van de Palestijnen' SCHIPHOL - Dictator Amin van Oeganda wordt gesteund door Palestijnen. Zij zijn mis leid doör valse beloften. Toen Amin zich tegen Israël keerde, zocht hij contaot in Libië. De Palestijnen spiegelde hij voor. dat hij hun zaak steunde. Maai Amin maakt slechts misbruik van hen. Hij is de meest onbe trouwbare kameraad die je je denken kunt". Henry Kyemba, oud-ministei van Volksgezondheid van Oeganda, zei ditgisteren op een persconferentie op Schiphol ter gelegenheid van de presentatie van zijn boek "Oeganda, staat van bloed en terreur". Daarin doet Kyemba, die in mei van dit jaar naar Engeland vluchtte, verslag van de gruwelijke.mis daden en de willekeur in Oeganda onder het bewind van de dictator. Kyemba, die Amin al bijna twintig jaar kent, doet uit de doeken hoe de meeste mensen zich door de voorgewende be minnelijkheid van het Oegan dese staatshoofd om de tuin la ten leiden. Ook hij is daarvan het slachtoffer geworden, zoals hij zelf zegt. Jarenlang heeft hij de kans afgewacht om met zijn gezin uit Oeganda te vluchten, toen bleek dat 'hij als minister niets aan de interne wanorde kon doen. "Je kunt als minister van Amin niet zomaar ontslag nemen, dan word je vermoord", aldus Kyemba. Op het ogenblik verblijven niet minder dan vijftien voormalige ministers van Amin in het buitenland. Zes van zijn minis ters heeft hij laten vermoorden door zijn Zuidsoedanese lijf wachten. Amin heeft de economie van Oeganda naar een totale onder gang geleid. Door zichzelf-en zijn officieren te verrijken met Arabisch geld kan hij zich nog op de been houden. Maar het volk krepcert. "Slechts een to tale isolatie en handelsboycot tegen Oeganda, kan Amins be wind doen instorten", aldus Kyemba. BoVeridien moet de Sovjet-Unie zijn wapenleveran ties aan Oeganda stopzetten. Het boek van Kyemba zal overigens binnenkort worden voorgelegd aan de VN-commis- sie die zich bezighoudt met de mensenrechten. BONN (SP) - Elf jeugdige of ficieren van de militaire acade mie in München, die in februari 1977 na overvloedig alcohol gebruik een symbolische .jo denverbranding" hadden georganiseerd, zijn door het ministerie van Defensie ge schorst. Zij mogen geen i form meer dragen, moeten op hun standplaats beschikbaar blijven voor nadere ondervra ging. In Bonn twijfelt in feite niemand er meer aan dat de elf luitenants uit de dienst zullen worden ontslagen en mogelijk ook nog met verdergaande ge rechtelijke gevolgen moeten rekenen. Tijdens een „kameraadschaps avond" hadden de betrokkenen stroken papier met daarop het woord .joden" geschreven een vuur geworpen en ook het Horst Wessel-lied gezongen. Daar de superieuren van het voorval geen melding hadden gemaakt, bleef het ministerie van Defensie in Bonn daarvan onkundig totdat een dagblad vorige week het gebeuren ont hulde. Dadelijk gaf minister van De fensie Georg Leber de plaatsvervangend inspecteur- generaal van de Bundeswehr, luitenant-generaal Rüdiger Reichert, opdracht diepgaand onderzoek ter plaatse in te stellen. Dit heeft ri als eerste maatregel geleid tot de schorsing van de officieren die op de afdeling „pedago giek" studeerden en later zou den zijn belast met de opleiding van kadetten. Het bekend worden van het op treden van de dronken luite nants heeft in de Bondsrepu bliek tot heftige verontwaardi ging geleid en tot het algemene gevoelen dat deze lieden niet i de dienst kunnen worden ge handhaafd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9