Van Agt bereid politieke baan op te geven Medeplichtige van Knut Folkerts gearresteerd Gehele kust afschermen Slager Ben zal zelf ook sterven door het mes...' CDA: „DAT NOOIT r>r> Veilig Verkeer begint campagne „verlichting" BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - In Limburg is gisteravond de 21-jarige F. P. M. S. uit Kerkrade aangehouden, al dus een woordvoerder van het ministerie van Justitie. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan de schietpartijen op 19 sep tember in Den Haag en op 22 sep tember in Utrecht waarbij een politieman werd gedood en twee gewond Het onderzoek wordt verricht door de gemeentepolitie te Den Haag. De woordvoerder deelde desge vraagd mee dat de man in verze kering is gesteld en dat bij het verhoor geen Duitse functiona rissen aanwezig zijn. "Urn recherchetechnische rede nen", wil het ministerie van Jus titie niet bekendmaken waar de Nederlander is gearresteerd. Evenmin wil het ministerie zeg gen wie de arrestatie heeft ver- richt en onder welke omstan digheden die plaatshad. Folkerts De 2o-jarige Knut Folkerts, dader van de moord in Utrecht, wordt geconfronteerd met getuigen van misdrijven die hij in West-Duits- land zou hebben gepleegd. Van daag komen de eerste getuigen daarvoor naar Nederland. Dat heeft de hoofdofficier van Justi tie in Utrecht, mr. W. H. Over- beck, gisteren meegedeeld. Knut Folkerts behoort tot de in West- Duitsland verboden Rote Armee Fraktion. De Duitse justitie zoekt hem onder andere voor de moord op procureur-generaal Siegfried Buback op 7 april in Karlsruhe. De hoofdofficier in Karlsruhe had zijn collega in Utrecht gevraagd om de confrontaties op grond van een Europees verdrag uit 1959 over wederzijdse rechtshulp Mr. Overbeek heeft de confrontaties nu gevorderd bij de rechter commissaris. Voorwaarden zijn, dat de getuigen vrijwillig naar Nederland komen en niet in Duitsland in de gevangenis zit ten. Bij de confrontaties mag een vertegenwoordiger van de Duitse Justitie aanwezig zijn, evenals de raadsman van F Noch de rechter-commissaris mr. Harinxma noch de beide advoca ten van Knut F., mr. P. H. Bakker Schut en mr. A. W. M. Willems weten met welke getuigen Knut F. wordt geconfronteerd en om welke zaken het pr.-cies gaat Dit deelde mr. Bakker Schut gisteren desgevraagd mee. Toegevoegd Mr. Willems is aan de verdediging toegevoegd, omdat, zo zei Bakker Schut, hij het niet meer alleen aankan. Mr. Willems heeft veel zaken gedaan bij het militair ge rechtshof in Arnhem. Hij verde digde daar onder meer Dona en Schul. die tijdens hun dienstplicht als redacteuren van het blad van de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (VVDM) krijgstucht ondermij nende artikelen zouden hebben geschreven. 'Sinds maandag zijn wij op de hoogte van het verzoek van de Bondsrepubliek om Duitse ge tuigen te confronteren met Knut Folkerts aldus Bakker Schut. Uit Verbijstering Omdat de advocaten niet op de hoogte zijn van de identiteit van de getuigen, betekent dat volgens hen. dat zij niet in staat zijn om zich in overleg met hun cliënt op deze ondervraging voor te berei den. Het verbijstert de advocaten dat in een dergelijke zaak zo'n spoed noodzakelijk wordt gevonden, en dat met voorbijgaan van de rech ten van de verdachte op een be hoorlijke verdediging. Naar jus titiële maatstaven en ervaring is deze spoed uniek, aldus Bakker Schut. de in het Duits gestelde docu menten blijkt dat het onder an dere kan gaan om de aanslag op de procureur-generaal Buback. de mislukte poging tot ontvoe ring van de bankier Ponto, die daarbij werd doodgeschoten en de ontvoering van de werkge versvoorzitter Schleyer. Er wordt volgens de advocaten in de documenten niet gesteld dat Knut Folkerts zelf van deze feiten wordt verdacht maar alleen dat hij zou behoren tot een criminele vereniging (de groep Haag- Meyer) die deze zaken zouden hebben gepleegd. Vandaag afronding informatie verwacht DEN HAAG (ANP) - De infor mateurs Den Uvl en Veringa verwachten vandaag met de fractieleiders van PvdA, CDA en D'66 tot een afronding te kunnen komen over de zetel verdeling. zo hebben zij giste ren laten meedelen. Het gesprek is om drie uur in het gebouw van de Raad van State begonnen. Die afronding hoeft niet in te houden dat aan het eind van dit gesprek alle partners het volstrekt eens zijn over de zetelverdeling, zo werd in Den Haag gezegd. De informateurs zullen opnieuw twee - bijgestelde - voorstel len op tafel leggen: een op basis van een 8-7-1 verhouding en een op basis van een 77-2 ver deling. DEN HAAG (SP) - Lijsttrekker mr. A.A.M. van Agt van het Christen-Democratisch Appèl heeft zich bereid ver klaard zijn politieke loopbaan te beëindigen als daardoor de formatie van een tweede kabinet-Den Uyl zou slagen. Eerder al heeft Van Agt laten weten, dat hij niet de fractie van het CDA in de Tweede Kamer wil blijven leiden. Hij zei gisteren openlijk: "Voor fractievoorzitter ben ik onge schikt." Eenvoudiger berekening telegramstarief DEN HAAG (SP) - De PTT heeft een eenvoudiger manier gevonden om het telegramtarief te bereke- Elk woord wordt als woord bere kend. tenzij het meer dan tien te kens of letters bevat. In dat geval worden het twee woorden, is het dus duurder. Aan de andere kant kan men een telegram goedkoop houden door woorden aan elkaar te schrijven. De plaats van bestemming, die vroeger als een woord gold, wordt nu ook per letter geteld De bedoeling van deze nieuwe be rekening is om in internationaal verband te komen tot een stroom lijning van de telegraafdiensten, mede in verband met de automati sering die in het buitenland al vrij er is gevorderd. Hoewel er de laatste jaren sprake is van een voortdurende daling van het telegraafverkeer, werden vorig jaar vanuit ons land toch nog altijd 1.6 miljoen telegrammen naar bin nen- en buitenland verstuurd. Politie-inval Eindhovens woonwagenkamp EINDHOVEN (SP) - De politie van Eindhoven heeft gisteren in alle vroegte een inval gedaan in het plaatselijke woonwagenkamp. Bij deze actie werden zestig agenten van de mobiele eenheid en veertig rechercheurs ingezet, compleet met overvalwagens en honden. Gearresteerd werden vier kamp bewoners van resp. 15, 19, 29 en 35 jaar. Later op de dag werden nog eens drie minderjarigen opgehaald. De laatste maanden is het Eindho- vense woonwagenkamp in op spraak gekomen, omdat gestolen auto's, meestal uitgebrand en leeg geroofd, werden teruggevonden op of in de directe omgeving van het kamp. Bij elke achtervolging door de politie moesten de agenten re gelmatig het pistool gebruiken om het vege lijf te redden. Ver schillende dienstauto's en poli tieagenten werden met stenen en stukken ijzer bekogeld. Nog steeds komen er bij de politie regelmatig klachten binnen van leveranciers, die goederen afleverden op het woonwagenkamp en onder bedrei ging van de kampbewoners het ha- zepad moeten kiezen, met achterla ting van de goederen en zonder een cent te hebben ontvangen. De CDA-fractie heeft haar voorzit ter en lijsttrekker evenwel tot de orde geroepen. De fractie eist van Van Agt, dat hij weer minister van Justitie wordt in het nieuwe kabi net. Als gevolg van deze eis dreigt de vorming van het tweede kabinet- Den Uyl in de laatste fase, na 130 dagen onderhandelen, nog stuk te lopen. Tegemoetkomingen In de onderhandelingen over de ze telverdeling tussen de infor mateurs Den Uyl en Veringa en de fractievoorzitters Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66)verlangt het CDA van de PvdA drie tegemoetkomingen: de PvdA moet afstand doen van de eis één minister meer te willen leveren dan het CDA; bij een gelijk aantal ministers voor PvdA en CDA zou de PvdA moetn toestaan, dat het CDA het departement van justitie weer in handen krijgt; de PvdA zou akkoord moeten gaan met Van Agt op justitie. Teveel "Het is mij gebleken, dat dit teveel gevraagd was van de PvdA," zei CDA-onderhandelaar Van Agt gis termiddag. Daarom had hij per soonlijk achtereenvolgens voorge steld: justitie en onderwis uit te ruilen Pe PvdA zou dan een minister van stitie mogen leveren. In plaats :ou het CDA het depar- m onderwijs overnemen de PvdA-er Van Kemenade. Tot deze uitruil was Van Thijn niet bereid; het CDA zou wel de post van jus titie krijgen, maar een ander CDA- lid dan Van Agt zou dit depar tement gaan beheren. Van Agt zou dan uitwijken naar binnenlandse zaken; het CDA zou wél justitie krijgen, maar Van Agt zou in het geheel niet minister worden en ook uit de CDA-fractie verdwijnen. "Ik zou helemaal weg gaan uit de politiek. Letterlijk, het bos in. Als daarmee de formatie zou slagen," lichtte Van Agt toe. Ook hierop ging Van Thijn niet in. Ja of nee Deze opstelling van haar lijst trekker en onderhandelaar heeft de CDA-fractie met gepikt. De fractie heeft zichzelf nu vastgelegd op de eis: wij krijgen justitie of anders doen we aan de formatie niet meer mee. Bovendien heeft de fractie uitgesproken, dat Van Agt zelf mi nister van justitie moet worden. "Ik heb dit niet uitgelokt." zei Van Agt. "Ik vind het vervelend, ver domd vervelend, dat het allemaal om mij persoonlijk draait. Ik wil niet dat de formatie op mijn per soon strandt." Maar de CDA-fractie in de Tweede Kamer, onder voorzitterschap van Van Agt. heeft anders beslist. ADVERTENTIE DEN HAAG - "Er is weer eens iemand naar het hiernamaals gestoken", zei officier van justi tie mr. J J. H. Suvver gisteren ter zitting van de Haagse recht bank. Hij eiste vervolgens vijf jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de 34-jarige Marokkaanse slagersknecht Ben H., die in de nacht van 9 juli tijdens een on beduidende woordenwisseling in zijn huurkamertje aan de Ge rard Doustraat zijn collega Mo- hamed Ben Hadj Mohamed Abarkaeh met een uitxxhad doodgestoken. Het bloedende slachtoffer wankelde nog helemaal naar de Hobbemastraat voordat hij in elkaar zakte. In het ziekenhuis bleken twee van zijn ribben fi naal te zijn doorgesneden. Ver der was het lange mes door zijn milt, dunne en dikke darm, le ver en linker nier gegaan. Een spoedoperatie kon hem niet meer redden. Dader Ben H. bleek nauwelijks te weten wat er was gebeurd. Hij was die dag van 's morgens elf uur af aan het drinken ge weest. 's Nachts was hij Moha med tegengekomen, die hij voor een drankje in zijn kamer had genodigd. Samen dronken zij nog twee liter wijn. Toen kregen zij woorden omdat Ben de bandrecorder niet wilde aanzetten. Volgens Ben zou Mohamed het eerst hebben ge stoken. Verder weet hij niets meer. Hij was dronken. Maar hij ontkent niet dat hij schuldig is aan de dood van zijn vriend. Volgens verdedigster mej. mr. Bienen heeft hij vreselijke wroeging over zijn daad. Ben was al geruime tijd aan de drank omdat naar zijn gevoel het drankverbod van de Koran niet geldt in het westen. Hij werkte zwart voor een Ma rokkaanse slager, die hem duizend gulden vakantiegeld had toegezegd. Üp 9 juli bleek de slager zijn belofte niet na te zullen komen. Bens vakantie ging niet door. Van verdriet was hij meer gaan drinken dan ooit. Ook het slachtoffer was flink aangeschoten geweest. In het kleine kamertje hadden zij tij dens de woordenwisseling ieder naar het mes gegrepen, want, aldus mej. mr. Bienen, deze slagers werken dagelijks met messen. Voor hen is een mes wat voor andere mensen een balpen is. "Zijn toekomst ziet er somber uit", zei mej. mr. Bienen. "Hij zal zeker worden uitgewezen. Zijn misdaad is in Marokko al bekend en de dood van Moha med zal daar ongetwijfeld op hem worden gewroken. Ook Ben zelf zal in Marokko sterven door het mes Vonnis 18 oktober. Na nieuwe vangst van grote partij hasj 99 99 AMSTERDAM (SP) - We zijn druk aan het zoeken naar een mogelijkheid om de hele kust af te scher men. Gebeurtenissen van de laatste tijd hebben duidelijk gemaakt dat er langs de kust heel wat loos is op het gebied van hasjsmokkel. Daaraan moeten wij ons aanpassen, samen met andere poli tiekorpsen en de douane. Die scherpere kustbewa king is natuurlijk niet al leen maar voor de hasj, er is veel meer aan de hand. Ook fiscaal is het van be lang. Er wordt drank ge smokkeld, en sigaretten. Noem maar op." Dat vertelde ons gisteren adjudant A. Saanen, commandant van de recherche van de rijkspolitie te Veroordeelde Zuidmolukkers niet in beroep BREDA (ANP) - De drie Zuidmo- lukse treinkapers en vier school- bezetters die in mei bij De Punt treinreizigers gijzelden en in Bo- vensmilde schoolkinderen en on derwijzers gevangen hielden, heb ben besloten geen appèl aan te te kenen tegen het vonnis van de rechtbank in Assen. De zeven Zuidmolukkers kregen straffen van zes tot negen jaar, na een eis van tien jaar tegen ieder. Een medeplichtige kreeg een straf van één jaar (Eis vier jaar). De Bredase advocaat mr. W.G.A. Kousemaker, die het afzien door de veroordeelden van appèl bekend maakte, zei dat dit was gebeurd uit "persoonlijke overwegingen". Meer wilde hij niet zeggen. water in het district Amsterdam. Hij vindt verden „Momenteel kunnen we met slagvaardig ge noeg optreden. Er moeten ruimere samenwerkingsverban den komen Maar dat is een zaak die op departementaal niveau moet worden geregeld." Hij zei dit naar aanleiding van de grote partij hasj die dit week einde in IJ muiden aan boord van het onder Panamese vlag va rende schip Helena in beslag is genomen. De partij is kleiner dan men aan vankelijk dacht, geen 5000 kilo, maar 'slechts' 3620 kilo. De hasj, die van uitstekende kwaliteit was, is inmiddels vernietigd in de vuilverbranding te Alkmaar. De politie heeft nu ook de namen bekendgemaakt van de zeven opvarenden die zondag zijn gearresteerd. Alle opvarenden woraen omschreven als avon turiers. Ze worden voorgeleid aan de officier van justitie in Haarlem. De recherche probeert er achter te komen wie de opdrachtgever voor dit hasjtransport is. De He lena is tot voor kort eigendom geweest van een Scheveningse reder. Het had toen dezelfde naam De registratie luidde Sch. 196. Hoewel het schip zo'n 20 jaar ZANDVOORT - In een eenzame strijd vecht deze kanovaarder tegen de golven die door de herfststormen woest het Zandvoortse strand opjagen. oud is ging het in Scheveningen nog door voor een vrij moderne treiler. Nadat het was verkocht heeft het een uitgebreide op knapbeurt ondergaan. Eigenaar is nu een Panamese firma, waar van de politie de naam niet be kendmaakt. Het is niet bekend of de Helena eerder van dergelijke tochten heeft gemaakt. De arrestanten zijn vrij zwijgzaam. De bij het onderzoek betrokken re chercheurs hebben de stellige indruk dat de forse partij drugs inderdaad voor de Nederlandse kust had moeten worden overge geven. Adjudant Saanen daarover: „De partij was in de Libanese stad Tripolis aan boord genomen. Ze was gestuwd op de bodem van het schip en vervolgens ingemet seld. Met had er als het ware een betonnen vloer overheen gemet seld. Toen wij het schip aanhiel den was die vloer al opengehakt, en lag de hasj al klaar om overge geven te worden. Dat rendez vous had kennelijk buiten de ter ritoriale wateren moeten plaatsvinden. Dat is sinds enige tijd de methode. Vermoedelijk is het fout gegaan door het slechte Adjudant: „Het schip gedroeg zich die nacht van zaterdag op zondag, zeer vreemd. Het voer vlak onder de kust, maar kwam maar niet de haven binnen. Dat was voor ons reden om de zaak eens te gaan bekijken." UTRECHT (SP) - Veilig Verkeer Nederland is vandaag begonnen met een landelijke campagne voor een betere verlichting onder het motto "Goed licht - allicht". Daarmee wordt de aandacht van de weggebruikers gevestigd op de noodzaak van een goede auto- en (brom)-fietsverlichting Volgens Veilig Verkeer is het aantal fietsers met een kapot achterlicht schrikbarend groot. Uit tellingen waarbij 5200 fietsers waren be trokken bleek dat 17 procent zonder brandend achterlichtje in het don ker reed en 9 procent met een ka potte koplamp. Ook automobilisten nemen het vaak met nauw. Dat zullen zij overigens merken bij de komende "verlich tingsacties" van de politie. In 1975, aldus VVN, gebeurden er bij schemer en duisternis 15.550 verkeersongevallen waarbij 823 doden en 14.727 gewonden waren te betreuren. Een gebrekkige of totaal niet werkende verlichting vormde in veel gevallen de oorzaak van die ongelukken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7