"Nieuwe Sovjet-grondwet gelijk aan een staatsgreep" Hoofdonderwijzer laat zich niet op vingers tikken „Je moet van ijzer zijn om vol te houden. Nooit te lang ergens blijvenanders slaap je in NIEUWZEELANDER NU WEER MET ZIJN KINDEREN OP WERELDREIS Russische dissident Boekovsky: PAGINA 4 VARIA .Nooit te lang op een plaats blijven en geregeld van werkkring veranderen anders val je in slaap", is de regel waarmee Piet Luiten al jaren lang leeft. Daarom verkocht hij dit jaar zijn goedlopende motel in Nieuw Zeeland en pakte de koffers om met vrouw en kinderen een wereldreis te maken. Het eerste doel was Australië. Daar trok de familie per caravan vijf maanden langs de kust. Het aanvankelijke plaji om daarna India te bezoeken liet Luiten varen. ,JHet leverde op dat moment te veel problemen op", zegt hij. Omdat zijn gezin graag wat van Europa wilde zien vloog Piet met vrouw en kroost naar Nederland. Veertien dagen geleden kwamen ze i?i Scheveningen aan. Voor Piet Luiten een weerzien met zijn geboorteplaats na 25 jaar. De Scheveningerdie in 1949 als dienstplichtig militair naar het voormalige Indie vertrok, emigreerde een jaar later naar Nieuw Zeeland. Werkte daar een poosje bij de PTT, werd vervolgens huis-aan-huis verkoper in borstels, ontmoette zijn huidige vrouw Ann en bracht het na enige tijd tot,verkoopleider. Die gesettelde positie bezorgde Luiten al vrij snel de kriebels. Hij nam ontslag en werd boer. Na acht jaar had Piet ook dat wel gezien. ,JEen motel beginnen"was zijn volgende stap. Hij bouwde het motel zelf. Hield het elf jaar uit en bedacht toen dat hij nu wel eens een wereldreis wilde maken met zijn vrouw. Tien van de kinderen mochten mee. Drie bleven t Nieuw Zeeland achter. Zij studeren aan de universiteit. De voltallige familie logeert bij oma Luiten in een van die typische Scheveningse straatjes. Een harmonieus gezelschap dat veel lacht en - voor zover ze het hebben kunnen bekijken - Holland best ..okay" vinden. Piet Luiten: „De bedoeling is een tijd lang rond te trekken. Tot het geld op is, daarna gaan we weer richting Nieuw Zeeland. In Scheveningen blijven we tot de kou invaltdan zullen we het in warmere landen gaan zoeken. Daarna zien we wel weer verder." Hoe de kinderen nu onderwijs volgen? Piet Luiten grinnikt om die vraag en noemt het „die Nederlandse zorgelijkheid". Hij zegt: „Een paar kinderen zitten hier in Scheveningen op de lagere school, de anderen op de MAVO. De oudste drie jongens zijn va n school af en zoeken een baantje. We hebben voor de schoolgaanders een jaar huiswerk meegekregenDaarna vragen we het opnieuw in Nieuw Zeeland aan. We denken ook zelf wel in staat te zijn de kinderen een en ander bij te brengen en we hopen dat ze in Europa wat talen zullen leren." Ann Luiten tenslotte: „Veel echtparen gaan pas lange reizen maken als hun kinderen de deur uit zijn. Wij doen het in de komende tijd andersom. Juist met de kinderen die vakanties beleven." Vladimir Boekovsky Ik beschouw het als mijn plicht de aandacht te vestigen op de schending van de mensenrechten van Russische burgers onder de nieuwe grondwet, die vrijwel neerkomt op een staatsgreep. niet genoemd in de grondwet. Daar kan uit opgemaakt worden dat ook deze burgers buiten de wet staan. Op grond van artikel 12 kunnen tie gekozen "eigendommen en persoonlijke be zittingen worden geconfisqueerd van alle burgers die er de belangen van de samenleving, zoals gefor muleerd door de partij, mee hebben geschaad. Voor het eerst wordt in artikel 66 de verplichte scholing van kinderen in de communistische leer omschre ven. De straf op schending van deze bepaling kan bestaan uit het weg halen van kinderen bij hun ouders. Artikel 25 bepaalt dat in het hele land een systeem van onderwijs geldt, niet ter verbetering van het onderwijs maar, zoals erbij gezegd wordt, om het communisme er in te prenten. Artikel 39 ontneemt dissidente burgers automatisch alle burger lijke rechten en vrijheden indien het gebruik van die yechten en vrij heden schadelijk wordt geacht voor de belangen van de com munistische samenleving. Wie in de ogen van de communistische De artikelen 2 en 6 beschrijven en bevestigen de dictatuur van de communistische partij - niet geko zen door het volk, noch vferant- woording schuldig parlement - als het machtsorgaan in de Sovjet-Unie. Voor 't eerst wordt openlijk verklaard dat de partij van nu af aan de algemene ontwikkeling van de samenleving op lange termijn en de binnen- en buitenlandse politiek van de Sov jet-Unie vaststelt. Door Vladimir Boekovsky Artikel 44 plaatst alle burgers bui ten de wet wier politieke overtui ging afwijkt van de algemene be leidslijn van de communistische partij. Voor deze burgers geldt niet langer het beginsel dat iedereen gelijk is voor de wet. Bovendien voorziet hetzelfde ar tikel wel in gelijkheid voor de wet, ongeacht godsdienstige overtui ging, maar het recht om een geloof daadwerkelijk te belijden wordt De Opperste Sovjet-Unie zal naar verwacht deze week de nieuwe grondwet van de Sow- jet-Unie goedkeuren. Ook is - in Belgrado de conferentie be gonnen ter toetsing van de ak koorden van Helsinki. Vladimir Boekovsky de voor aanstaande dissident die begin dit jaar Rusland mocht verla ten na dertien jaar gevangen schap, doet in dit artikel een beroep op de ondertekenaars van de Akkoorden van Hel sinki om de nieuwe grondwet te veroordelen. partij de eretitel van burger van de Sowjet-Unie onwaardig is, kan op grond van artikel 59 alle grond wettelijke vrijheden ontnomen worden. Wetenschappelijk, technisch en ar tistiek werk is slechts toegestaan als het de doelstellingen van het communisme dient. In strijd met internationale verdragen en over eenkomsten zijn alle bronnen van onderwijs, informatie en cultuur illegaal tenzij ze gebruikt worden binnen het kader van officiële uit wisselingen tussen staten met goedkeuring van de partij. Artikel 51 verbiedt alle maat schappelijke instellingen wier doelstellingen niet de opbouw van dienen en artikel 65 geeft alle burgers een poli tietaak. Om mensen die juiste informatie over onrechtvaardigheden in de Sovjet-Unie naar buiten brengen strenger te kunnen vervolgen, wil het Kremlin de grondwet zodanig wijzigen dat alle acties die het als ondermijnend beschouwt, onder hoogverraad vdllen en met de dood kunnen worden bestraft. In strijd met internationale overeenkom sten sluit artikel 13 de toepassing van dwangarbeid niet uit. Afwijkend Het grootste deel van al deze bepa lingen, die overigens in strijd met de huidige grondwet al in praktijk worden gebracht, is nieuw. Onder de oude grondwet konden dissi denten althans nog het gevoel heb ben dat zij burger van de Sovjet unie konden blijven en waren de acties van de autoriteiten tegen- de dissidenten ongrondwettig. Kennelijk is het belangrijkste doel van de leiders in het Kremlin om elke wettelijke basis aan afwijkend denken te ontnemen. De nieuwe grondwet maakt het wettelijk on mogelijk voor burgers van de Sov jet-Unie met'niet-communistische overtuiging hun burgerschap te behouden. Als de nieuwe grondwet wordt aangenomen in de huidige vorm, zal ik dan ook verplicht zijn mijn burgerschap van de SowjetU- nie af te wijzen. De hand'elwijze van de Russische leiders is naar letter en geest in strijd met de Akkoorden van Hel sinki. Inplaats van de mensenrech ten inde Sovjet-U nie uit te breiden zoals Leonid Brezjnjew in Helsink: toezegde, worden de burgers nu openlijk rechten ontnomen die zij tot op heden hadden, al konden ze er maar een beperkt gebruik van maken. Veroordelen Ik doe een beroep op alle regerin gen die de verklaring van Helsinki hebben ondertekend, uit naam van al mijn kameraden die nog achter prikkeldraad leven en monddood zijn gemaakt, om deze flagrante schending van de mensenrechten van 250 miljoen burgers van de Sovjet-Unie te veroordelen. De nieuwe grondwet van de Sovjet- Unie bedreigt niet alleen de eigen burgers, maar elk land in de wereld. Want artikel 28 noemt de buiten landse politiek een instrument voor ingrijpen in de binnenlandse aan gelegenheden van andere staten ten bate van de machten van het wereldsocialisme. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. E-ognose-fout uit hof ^uldc aan B VI. We begrijpen nog altijd niet, dat men in dc Gemeenteraad altijd zo moeilijk gaat doen, als het over Openbaar Onderwijs gaat. Voorzieningen voor het bijzond.r onderwijs gaan er meestal vlot doorheen. Ik zeg met nadruk de Gemeenteraad, hot college van B W discrimineert zeker niet. Maar ja, in de Gemeenteraad vindt men het scxuelc leven van de gemeente-lama's soms belangrijker. lïaar goed, in Bocrenburg komt een tweede Openbare Lagere School cn dat is het ^belangrijkste hoofdonderwijzer Crama in Noordwijk, die hem op een berisping lijken komen te staan Hoofdonderwijzer Crama van de openbare school in Noordwijk zal het er niet bij laten zitten als B en W van de badplaats hem schriftelijk op de vingers tikken over de uitlatingen die hij heeft gedaan in zijn vaste rubriek „Hoofdzaken" van het schoolmaandblad „Kletskous". De hoofdonderwijzer uit in zijn rubriek de nodige kritiek op de wijze waarop de gemeen teraad „zich steeds weer op stelt" als er zaken betreffende het openbaar onderwijs in Noordwijk aan de orde zijn. „Dan gaat men altijd moeilijk doen", schrijft Crama, „ter wijl voorzieningen voor het bijzonder onderwijs er mees tal vlot doorheen gaan". En: „Na veel gehakketak is er nu eindelijk besloten een tweede openbare school an nex kleuterschool te bouwen in Boerenbur'g. Daarmee heeft het gemeentebestuur een grove pronose-fout uit het verleden goed gemaakt". Fout Met deze laatste zin doelt hij op de scholenbouwplanning destijds voor de nieuwbouwwijk Boerenburg. Voor het bijzonder onderwijs werden wat jaren geleden in die wijk twee schoolcomple xen neergezet. Het openbaar onderwijs claimde toen ook een eigen school maar kreeg nul op het request, omdat-het gemeentebestuur oordeelde dat het openbaar onderwijs voldoende zou blijven heb ben aan die ene school aan de Panhuysstraat. Crama: „We zijn wel degelijk uit dependances jasje gegroeid en hebben al leerlingen moe ten onderbrengen in depen dences. De prognose van het gemeentebestuur is dus fout geweest". De gemeenteraad heeft inmid dels toegestemd in de bouw van die nieuwe school, al is dat volgens de hoofdonder wijzer „niet van harte ge gaan". In zijn schoolkrantartikel, be doeld als informatie voor de ouders van leerlingen, maakt hij ook van de gelegenheid gebruik om wat over het dis cussieniveau van de gemeen teraadsleden op te merken. Als voorbeeld haalt hij daarbij aan het feit dat de laatste tijd in de Noordwijkse gemeente raad nogal wat woorden zijn verspild „aan het sexuele le ven van de gemeentelama's in de dierenweide van Boeren burg". Met name hgt CDA-raadslid De Witt, hoofdonderwijzer van de mavo in Lisse, vindt het allemaal niet zo geweldig wat zijn collega Crama in „Klets kous" meende te moeten spuien. Vooral omdat duide lijk zou zijn geinsinueerd dat de confessionelen en de WD (voorstander van bezuinigen in Noordwijk) het openbaar onderwijs ter plaatse bewust in de wielen rijden. De Witte: „Crama is één van mijn beste vrienden, maar hier is 'ie toch duidelijk te ver gegaan. Hij weet net zo goed als ik dat wij als confessione len wel degelijk ook de belan gen van het openbaar onder wijs behartigen. Bovendien vind ik dat in een schoolblad politiek niet thuishoort. Alles bij elkaar til ik niet zo zwaar aan wat hij heeft geschreven, maar des ondanks vind ik een terecht wijzing van het gemeentebe stuur wel op zijn plaats". B en W hebben inderdaad laten weten de hoofdonderwijzer (het gemeentebestuur is te vens schoolbestuur) schrifte lijk te zullen vermanen. Crama heeft dat inmiddels (informeel) bevestigd gekre gen van wethouder Jansen. Maar hij heeft nog geen brief gezien. Wacht af „Ik wacht rustig af', zegt hij. „De brief van B en W zie ik met grote belangstelling te gemoet. Ik geloof niet dat iemand me ook maar iets kan verwijten. Er is toch zeker persvrijheid Je mag toch schrijven wat je wilt. Een be risping zal ik echt niet zomaar over mijn kant laten gaan". Eerst even iets rechtzetten. Vorige week vrijdag schreef ik in deze rubriek over wat ongemakken op de "moeder-mavo" aan het Leidse Noordeinde. Dat woord "moeder-mavo" had ik natuurlijk niet mogen ge bruiken omdat ook mannen en niet-moeders daar onder richt krijgen. De enig juiste benaming is dan ook "dag mavo voor volwassenen". Zo, de dames die mij daarover nogal ontstemd telefonisch kond deden, kunnen gerust zijn; het woord "moeder mavo" zal in deze rubriek, mits functioneel gebruikt, nimmer meer opduiken. Ik kreeg ook een paar brieven n.a.v. wat ik over die onge makken schreef. Volgens Noordeinde-leerlinge Elly Stenten uit Leiderdorp, is het feit dat veel leerlingen les krijgen in een gebrekkig toegerust gebouw er niet de directe oorzaak van dat de studiezin aan het afnemen is. „Mijns inziens", schrijft ze," heeft dit andere oorzaken. Uit gesprekken tijdens de pauzes is gebleken dat zeer veel mensen het gevoel heb ben platgedrukt te worden door de massa's leerstof. In feite teveel voor mensen die naast hun schoolleven ook nog vaak een zware dagtaak hebben". "De gesprekken gaan zo in de trant van „opstaan met En gels en met Duits naar bed". Daar komt nog bij het moor dende tempo dat voor men sen met gezinnen (en vaak een baan buitenshuis) niet vol te houden is. Je moet haast wel van ijzer zijn om tot 's avonds laat je huiswerk te maken er er 's morgens vroeg weer naast te staan om je proefwerk voor die dag nog eens door te ne- Het gevolg is vaak: doodmoe op school arriveren, waar door er niet optimaal werk kan worden geleverd. En dan zit ook geen enkel meubilair comfortabel". "Misschien ligt hier een taak voor de nieuwe minister van onderwijs om eens na te gaan of het niet mogelijk is de cur sus uit te breiden tot vier jaar. Dat zal zeker geld kos ten, maar doubleren kost ook geld. En dat zit er voor velen van ons in met dit stu dietempo". Tot zover mev rouw Stenten. Een brief ontving ik ook van Anneke de Water uit Leider dorp, eveneens leerlinge aan de dagmavo voor volwasse- 5 te conrector Thomassen dat de studerende volwassenen niet moeten verwachtn "voor een dubbeltje op de eerste rij te willen zitten". Ze schrijft: "Voor zo'n opmer king heb ik geen goed woord over. Immers, in onze huidige maatschappij is het gelukkig zo geregeld dat een ieder recht heeft op scho ling." "Dat de praktische uitvoer ders van dit recht met dit soort uitlatingen hun men tale benadering en ideeën onbewust prijsgeyen, stemt mij verdrietig. Kennelijk is het tot de heer Tomassen nog niet doorge drongen dat het betalen van school- of collegegelden in geen enkele verhouding staat tot de werkelijke kos ten die de samenleving hier voor moet betalen". Tot slot nog een reactie van de le-klas leerlingen Margret v.d. Walle en Annelies Blom die geen goed woord over hebben voor "al die nega tieve reacties over de dag mavo voor volwassenen". Ze schrijven: "Toegegeven, de school is oud (maar sfeervol), ramen kapot, tafels en stoe len vaak te klein, maar vanaf de le schooldag weet een ieder op school, dat er met man en macht aan gewerkt wordt om daar verbetering in te brengen. En ook voor de leraren niets dan lof.Zij geven zich voor de volle honderd procent. Niets is ze teveel". Nog weer andere leerlingen van de school aan het Noord- einde hebben vanmorgen aangekondigd dat ze op hun school handtekeningen van mede-leerlingen gaan inza melen, om daarmee hun stel ling hard te kunnen maken dat de overgrotev meerder heid van de schoolgaande volwassenen Wél bijzonder tevreden is met de hen aan het Noordeinde geboden studiemogelijkheden. "Iedereen die loopt te klagen over gebrekkig meubilair en teveel huiswerk had niet aan deze opleiding moeten be ginnen", zeggen, ze. "Die on gemakken moeten maar op de koop toe worden geno- Overigens: vandaag zijn op de school de nieuwe leerlin gensets, stoelen en tafeltjes afgeleverd, zodat een groot deel van het "gewraakte" oude en te kleine meubilair kan worden afgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4