'Ons korps kan geweld wel degelijk aan...' Medische bijstand op zee wegnemen feitelijke discriminatie Brandstichter wilde zich van kant maken Burgemeester Haarlemmermeer: Liever agent dan opbouwwerker 30- Eis: twee jaar voor b ank-roof in Alphen VVUk-NSDAG D UKTUBKR 1677 STREEK HAARLEMMERMEER - „In de Haarlemmermeer zijn wij wel degelijk berekend op de bestrijding van geweld. Dat durf ik te beweren en wie het niet gelooft komt maar kijken". Door Jos v.d. Meer Dat zei korpschef G. H. ter Beest Waarna de burgemeester daaraan van de Haarlemmermeerse ge meentepolitie gisteren in Hoofd dorp tijdens de beëdiging van zes 'nieuwe politiemensen, van wie er drie in Nieuw Vennep zullen Van Stam vond "„dat we het toevoegde: „Welke beslissing ook nemen, we moeten er geval voor waken dat er niet maar raak wordt geschoten". elk worden geïnstalleerd. Ter Beest ging met zijn woorden in op de recente berichten (naar aanleiding van de gebeurtenissen in Utrecht en het opereren van de Rote Armee Fraktion in ons land) dat de Nederlandse politieman niet tegen de nieuwste vormen van georganiseerd geweld zou zijn opgewassen. Ter Beest be streed deze berichten en meende dat, althans in de Haarlem- mermeer, de politie wél is opge wassen tegen dit soort geweld. Burgemeester C. van Stam ging vervolgens dieper in op de be strijding van de hedendaagse criminaliteit. „Ons land staat voor de moeilijke beslissing om geweld al dan niet met geweld te bestrijden. We hebben niet meer te maken met de gebruikelijke misdaad maar met een vorm van bewust geweld met voor het doel berekende middelen". Ter Beest zei gisteren veel te zien in surveillance van wijkagenten in de verschillende kernen van de Haarlemmermeer en dan niet per auto, maar lopend of met de fiets. Een portofoonnet, waarover de politie spoedig hoopt le beschik ken, zal daarbij van nut zijn. De gisteren in Hoofddorp beëdigde nieuwe agenten zijn de dames A. C. M. Koopman, C. Lanser en M. C. Minnaard en de heren M. Lo- derus, J. L. Brussel en G. Visser. vraagstuk van geweldbestrijding in ons land gezamenlijk moeten oplossen", waarbij hij wel een voorkeur uitsprak. „Het is.wel zo dat als ik moet kiezen tussen een opbouwwerker en een poli tieman, ik toch altijd nog voor de laatste kies". Het politiekorps van de Haarlem mermeer is de laatste jaren aan zienlijk uitgebreid. Naast groei van de gemeente en toename van de criminaliteit is ook de toege nomen bewaking op Schiphol daar oorzaak van. Telde het korps in 1973 nog 98 leden, met het gis teren geïnstalleerde zestal is dat aantal nu op 158 gekomen. Het aantal vrouwelijke agenten staat momenteel op 24. In 1978 komen "VPT*1/ TH PI Q Q rc er nog eens drie politiemensen UI ^alllUiaal O bij. Tegen die tijd zal ook een in i976 gestarte herstructurering voltooid zijn. Expositie in De Kuip Postzegel- vieren DEN HAAG - Tegen een 19-jarige Hagenaar heeft de officier jarig bestaan Het hospitaalkerkschip "De Hoop" wiens huidige bestaansvorm wordt bedreigd door eventuele bezuinigingen van het rijk. Op de foto pompt het schip water over naar een vissersschip. Hospitaalkerkschip De Hoop wil blijven varen De heer A. Thurmer. NOORDWIJK - De vereniging postzegelverzamelaars, "Noord- DEN HAAG/KATWIJK - Verongelijkt en veront-, die hem al geruime tijd opdringerig achtervolgen rust. Zo laat de gemoedstoestand van voorzitter en momenteel op pijnlijke wijze weer de nodige dertigSjtafDitbiifstamewoSrge! A- Thurmer (67) van de 'vereniging hospitaal- actuele kanten hebben. De redenen daarvan zette vierd met een groots opgezette ten- kerkschip De Hoop' omtrent het in de vaart hou- Thurmer gisteren krachtdadig voor ons op een tNopMexgiv--1hlett meegeegevlm den van deze varende zowel medische als geeste- rijtje tijdens een bijeenkomst in het wat grauwe bijderechtbankinDenHaaggisterentweejaargevangenisstrafmetaftrek Het romeinse cijfer staat voor het lijke en technische Voorziening zich Op dit IT10- kantoorgebouw Van de Vereniging langS de Vis- i voorarrest geëist. De jongeman overviel op 1 juli '77 een bijkantoor van de AMRO-bank in Alphen aan den Rijn. Met een jachtgeweer bedreigde hij de juffrouw achter de balie en enkele cliënten. "Geld of ik schiet jullie hersens in", waren volgens de getuigen zijn woorden. Vijfduizend gulden werd afge geven, een bedrag, dat Peter S. er in een week tijd met drank en vrouwen dooijoeg. straat. Burgemeester Bonnike zal vrijdagmiddag 21 oktober om vijf uur de oDening verrichten. c!ubdrenedergeiurk evSemenfor® ment het best omschrijven. Emoties overigens sershavenweg in het Scheveningse havengebied ganiseert. De expositie wordt op 21, 22 en 23 oktober gehouden in dorpshuis "De Kuip" aan de Zee- Gespierd taalgebruik: „Wij gaan regeringsvoorstel het schip 'De ervan uit dat het een zaak van recht Hoop' geleidelijk uit de vaart te en billijkheid is dat de vissersman hemen door afbouwing van de sub- op de volle zee de medische bij- sidie, en wel omdat door spreiding stand kan verkrijgen die voor elke van de vloot niet meer zo effectief staatsburger aan de wal ook aanwe- door hem zou kunnen worden ge- Dzig is. Daarom hebben wij als ver- werkt als voorgaande jaren. De' Suyer wenste daar geen rekening mee te^houden. "Volgens mü is deze facetten van de filaterie aan bod, eniging ons kort geleden per nota Kamer was een tegenovergestelde -- a J mening toegedaan en kwam met, het amendement de subsidie van 1,5 tot 1,8 miljoen gulden per jaar te verhogen. Dit werd goedgekeurd op voorwaarde dat een commissie in het leven zou worden geroepen die de Zaak-'de Hoop' ging bestu: deren." Op de tentoonstelling komen alle ------ c - - facetten van de filaterie aan verdachte volledig toerekeningsvatbaar. De overval is terdege gepland, van ZOwel de meest moderne getuige zijn attributen: een gestolen auto en een gestolen bromfietshelm", ais de klassieke wijze van post- zegels verzamelen. De Nederlandse zegels zijn er ook ruim vertegen woordigd in collecties, specialite's '(automaatboekjes, roltandingen, foutdrukken) en Europese verza melingen. Verder zijn er zegels uit bijvoorbeeld China en Californië te zien. Verschillende tentoon gestelde objecten zullen op de ten toonstelling hun debuut majct straks bekroningen in aan gewend tot de vaste kamer commissies voor de visserij en de volksgezondheid. Het doel daarvan is hen deelgenoot te maken van onze zorgen over de onzekerheid rond de subsidiëring door het rijk van het schip. Wij hebben gevraagd een gesprek daarover te mogen hebben, vooral ook omdat het weg nemen van deze vorm van bijstand feitelijke discriminatie zou zijn van de burgers op zee ten opzichte van i de wal. Kijk, in artikel 118 zoals de Ierse Zee en het noord-oos ten van de Atlantische Oceaan. En dan kan het woord 'bezuinigen' te genwoordig wel goed aanspreken, maar je kunt een hospitaalkerk schip niet door midden breken. Je móet een arts aan boord hebben, richt medisch bedrijf chirurgische ingrepen worden verricht in noodsituaties. merking te kunnen komen op re- vajT het Verdrag van Rome gionale-, landelijke- en internatio- recht geregeld van werknemers op nale exposities. hygiënische en medische ging. Nou, dat recht heeft tuurlijk ook als men op ze< „De commissie, bestaande uit amb telijke en niet-ambtelijke leden, ging in de loop van 1976 aan de slag met het doorlichten van de finan ciële en technische aspecten van 'de Hoop'. Voor ons' bleek beslis- „En over discriminatie gesproken: de dokter op zee is toch al heel iemand anders dan die aan de wal. Op zee is het een 'doodnormale' zaak dat een patiënt acht uur moet wachten op een arts. Het is vervol gens bepaald geen sinecure om op volle zee onder moeilijke omstan digheden vastgebonden op een, send te worden dat de zaak te lang draagbaar in een sloep te worden zit!" ALPHEN AAN DEN RIJN - Odat een 26-jarige fabrieksarbeider uit Alphen aan den Rijn zó diep in de schulden zat dat hij geen enkele uitweg meer zag, besloot hij zich van kant te maken. Hij zou met zijn auto in volle vaart tegen een tegenligger knallen, of tegen een boom. Toen hij ontdekte dat hij het toch niet durfde, besloot hij op een hooiberg te klimmen en dan het hooi in brand te steken. Hij stichtte de brand in de nacht van 11 juli. Maar in afwijking van zijn plan vergat hij om eerst op de hooiberg te klimmen. In plaats daarvan holde hij hard weg toen de vlammen oplaaiden. De boer en diens gezinsleden la gen te slapen in de boerderij, op twee meter afstand van de bran dende hooiberg. De boerderij had een rieten dak. In een mum van tijd brandde hij als een fakkel. Het was aan een wakkere buurman te danken dat zij er levend uit kwamen. De boerderij met woonhuis en een wagenschuur aan de Landlustweg te Alphen brandde grotendeels uit. De brandstichter kon worden gearresteerd omdat een buurtbewoner toevallig het nummer van zijn auto had geno teerd. Gisteren voor de Haagse rechtbank zei hij niet aan levensgevaar voor het boerengezin te hebben ge dacht. "Ik wist eigenlijk helemaal niet meer wat ik deed. Ik zag het niet meer zitten", aldus de jon geman, die door de psychiater voor zijn daad sterk verminderd toerekeningsvatbaar wordt geacht. De fabrieksarbeider had een netto loon van 1200 gulden per maand. Zijn huishuur bedroeg 500 gul den per maand en aan zijn auto moest hij 375 gulden per maand afbetalen. In totaal had de man 25.000 gulden schuld. Door ver- dachtes wanhoopsdaad zit de boer aan de Landlustweg nu ook in de financiële zorgen. Want de schade aan zijn bedrijf bedraagt een half miljoen, terwijl hij maar voor twee ton was verzekerd. Voor de verdachte is inmiddels hulp komen opdagen. De re classering probeert orde op de fi nanciële zaken te stellen, de ge meente geeft huursubsidie en de psychiater geeft psycho-therapie. Hoe veel gevangenisstraf de rechtbank zal geven, blijkt op 18 oktober. De officier van justitie eiste achttien maanden. Nophilex IV is open op vrijdag 21 oktober (van 19 tot 22 uur), zaterdag de 22ste (van 10 tot 22 uur) en zon dag 23 oktober (van 10 tot 17 uur). Effectief De vereniging van postzegelver-, zamelaars Noord wijk werd destijds opgericht door een aantal verza- Uitgebreid schetst de weinig-en- melaars van wie er verschillende lid thousiaste behaarde Thurmer voor warep van de Leidse vereniging, ons de aanloop tot de problematiek Nadat de club een tijdje had gefun- van dit moment, waarvan hierbij geerd als dochterafdeling werd de een korte weergave: „In 1975 was er vereniging in 1947 zelfstandig. in het parlement een debat over het Jaarvergadering CHU Katwijk KATWIJK - De CHU in Katwijk houdt op donderdag 13 oktober haar jaarvergadering. Deze is vanaf 20 uur in het Ned. hervormd jeugdhuis aan de Voorstraat 72 in Katwijk aan Zee. Naast de behan deling van jaarverslagen en een be stuursverkiezing staat een discus sie op het programma over poli tieke en/of plaatselijke aangele genheden. Bij de bestuursverkiezing zijn alle leden aftredend. Herkiesbaar zijn de heren Haasnoot, Van der Gug- ten, Van den Oever, A. van der Plas, De Mol, Houwaard, T. van der Plas, moest gaan duren. Bij de behande ling van de rijksbegroting voor 1977 derhalve is in afwachting van het verschijnen van het commissie rapport de subsidie over het nu lo pende jaar voorlopig vastgesteld op 1.540.000 gulden. Dat is dus plots zo'n 300.000,- minder dan in 1976. Omdat ook voor 'de Hoop' de infla tie een rol speelt kwam die klap dubbel hard aan. De Kamer vond die regeling in meerderheid onele gant, maar aanvaardde haar toch omdat het rapport toch spoedig zou komen." „Niemand kon toen echter ver moeden dat het zo lang zou gaan duren eer het rapport er ook wer kelijk zou zijn, namelijk tot juni van dit jaar. We hadden er moed op dat het de betrokken minister nog tijdig zou bereiken Boot, Van der Does en Berkheij. Niet herkiesbaar zijn de heren Van rigerende maatregelen zouden vol- Duijn, De Nies en Spek. De heer Berkheij stelt zich niet herkiesbaar voor de functie 'voorzitter van de CHU, omdat hij die niet goed vindt te combineren met het raadslidmaatschap. Als gen, maar dit is niet gebeurd. Voor de EG bezig is met het coördineren bekend is heeft het rap- van de hulpverlehing op zee. De so- port de minister nog altijd niet be reikt, wellicht onder meer door de nog lopende kabinetsformatie. Omdat we door dit alles in mate- kandidaat voor deze functie stelt riële moeilijkheden dreigen te het bestuur voor de heren Plug, ken hebben we onlangs onze hand Van den Oever, Houwaard, De Mol, opgestoken naar de twee kamer- T. van der Plas en A. van der Plas. commissies die ik al noemde." CHU-leden die nadere kandidaten willen stellen kunnen die opgeven via t wijk, Onmisbaar Tot slot laten wij hierbij enkele per sonen uit de visserijwereld en - fi guurlijk gesproken - enig cijfer materiaal aan het woord, die zullen verpleger, een volledig inge- moeten aantonen hoe onmisbaar ook het hospitaalkerkschip wel niet is. kunnen Allereerst Nic. Parlevliet van de Katwijkse haringrederij M- Par levliet en bestuurslid van rederij vereniging 'de Vuurbaak': „Van dat schip maken wij veelvuldig en dankbaar gebruik. Het is niet te overzien hoe erg het zou zijn als het moest verdwijnen. Er moet bij voorbeeld maar iets mankeren aan je machines, dat je zelf niet kunt repareren zodat je vroegtijdig naar huis moet. Of d'r breekt iemand z'n been... Nee, dat' schip is een stuk zekerheid voor ons dat niet mag wegvallen." Secretaris J. Ouwehand van de Vereniging van Schippers/Eigena ren - waarin de Katwijkse platvis-, schol- en tongvissers zijn verenigd - voegt daaraan toe: „Wij zouden het zeer ernstig vinden als dat schip uit de vaart moest, het is het enige stukje recreatie plus een heel vooi<- zieningenpakket op zee. Als het schip bij ons in de omgeving is - vaak ligt het bij de haringvissers omdat die verder op zee vangen - maken we er veel gebruik van. We' hadden het liever wat vaker bij oiis in de buurt." Valkenburger L.W. Leenman, voorzitter van de haringreders- vereniging 'Scheveningen' is kort „Ik ben ervan overtuigd dat noch de vissersman, noch diens relaties zich het verworven recht van dat schip laten ontnemen. Gesteund door de vakvereniging zullen zij alles in het werk stellen om het schip in de vaart te kunnen houden. En daarvoor hébben zij maatrege len in petto..." Tot slot de beloofde cijfers. In 1976 voer 'de Hoop 257 zeedagen in 13 reizen waarin een afstand van 24.535 mijl werd afgelegd. Er wer den 319 schepen geholpen (12 overgebracht van het ene schip naar het andere. Maar daarnaast is er weinig verbeeldingskracht voor nodig om te beseffen hoe een pa tiënt zich voelt als-ie eenmaal aan boord van 'de Hoop' is. Plus om te begrijpen hoe het is als men thuis weet dat vader, man of verloofde op deze wijze wordt behandeld. Die thuisblijvers zien het schip als een verworven recht, niet als een aar digheidje van een vereniging die zich zo nodig waar moet maken." Klemmend Naast dit is er ook nog een inter nationale kant aan deze zaak. De heer Thurmer wijst er met enige gretigheid op. „De hele situatie is des te klemmender omdat men sinds enige jaren in het kader van ciale partners die op grond Verdrag van Rome zitting hebbén -in het paritair sociaal-comité, heb ben aan de Europese. Commissie een rapport overhandigd waarin wordt vastgesteld dat ten behoeve van de 50.000. volle zeevissers bin-, nen de gemeenschap, die onder de huidige omstandigheden een ge- telefoonnummer 13677 in Kat- Volksgezondheid «Babbeltruc" kost fotograaf dure camera sluitingstijd stapten dure apparatuur er vandoor gingen. Op het moment dat de „babbelaar" doordramde, waren er nogal wat mensen in de zaak aanwezig waar door De Rooy zijn aandacht niet volledig kon bepalen tot de twee dieven. WADDINXVEEN - De Waddinx- veense fotohandelaar De Rooy aan de Nesse is het slachtoffer gewor den van een zogenaamde „bab beltruc". Het kostte hem een ca-, mera van rond de zeshonderd gul den. Even twee mannen zijn zaak binnen. Eén van hen informeerde naar de prijs van wat camera's, de tweede snuf felde wat rond. De Rooy hield ze beiden „goed" in de gaten maar kon toch niet verhinderde dat ze met Juist ook werd de kamercommissie voor volksgezondheid uitgenodigd voor een gesprek met het vereni gingsbestuur, zo maakt Thurmer duidelijk, omdat medische zorg voor zeelieden op het volle zilt van 'een enorme betekenis' is. De voor zitten „Wat betreft die hulpverle ning is men daar geheel en al af hankelijk van ons schip. En dat geldt zeker onder de huidige om standigheden," waarin voor een goed deel van het jaar buiten de bied bevissen zo groot als twaalf buitenlandse), die samen 256 pa- maal de oppervlakte van Frankrijk, tiënten aan boord hadden. Van hen voor een optimale hulpverlening 36 werden er 114 chirurgisch behan-, deld en belandden er 40 in het hos pitaal, die 205 verpleegdagen vol maakten. Er werden 98 kerkdien sten gehouden die door 1060 vissers werden bezocht. Ruim 1100 men sen maakten gebruik van de recrea tiemogelijkheden van het schip. Er werd 153 keer duizend liter water en 249 keer duizend liter olie over gepompt naar andere schepen. Er werd 144 keer een reparatie aan een schip verricht en er zijn 670 weer berichten doorgegeven. schepen tot "hun beschikking zou den moeten hebben en wel van 1 januari tot en met 31 december. Nu varen er veertien schepen, waarbij moet worden aangetekend dat Ne derland met zijn hulpverlening achterblijft bij de andere landen. En dat het rijk door de 'goodwill' die 'de Hoop' in de tachtig jaar van zijn bestaan heeft gekweekt een jaarlijkse kostenbesparing heeft van 200.000,-, doordat werven en toeleveringsbedrijven bij dit schip

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19