FRANSE POLITIE ZOEKT JACHTEN Molukkers zijn tegen welzijns- kolonialisme Nieuw gesprek gemeente en bewoners Voorstraat Gevangenen in staking Raadslid voelt zich gegriefd Derde wereld week op Lonise de Colipy s.g. wil een nieuwe inspraakprocedure voor Morssingel Uut-NSDAG .1 UKTuBt.R l VEENHUIZEN (SP) - Een paar honderd gevangenen uit de ge vangenissen Norgerhaven en Esserheem in het Drentse Veenhuizen zijn sinds gisteren in staking voor een hogere be loning. De staking is een protest tegen een experiment in de Al- kmaarse gevangenis Schutter- swei, waar de gevangenen sinds gisteren f3,85 per dag krijgen in plaats van de ge bruikelijke beloning van on geveer twee gulden. De gedetineerden in Veenhui zen, die onlangs ook al een korte werkstaking hadden ge houden, hadden het ministerie van Justitie toen al verzocht om een hogere beloning. Dit is voorlopig door het mi nisterie geweigerd. Drs. Tul- kens, hoofd directie gevang eniswezen, heeft de gevange nen toen laten weten dat alleen de Alkmaarse gevangenis daarvoor in aanmerking komt. Het experiment duurt zes maanden. Als daarna blijkt dat de gevangenen hun best doen en een hogere produktie leveren, zullen alle gedeti neerden in gevangenissen een hogere beloning krijgen. Tulkens heeft op alle gedeti neerden een beroep gedaan zich van acties te onthouden. Een woordvoerder van het mi nisterie verklaarde vanmor gen dat men zich nu beraadt over de nieuwe situatie. Zaak Schleyer: CHERBOURG (Reuter) - De Franse politie en de kust wacht kijken langs de westkust van Frankrijk uit naar twee gehuurde jachten - een Brits en een Nederlands - die vol gens de politie zouden kunnen zijn gebruikt door de ont voerders van de Westduitse werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer. De Franse autoriteiten gaven opdracht tot het zoeken na een tip van Interpol, aldus de politie in Cherbourg. Beide schepen werden vorige maand gehuurd door jonge mensen die ervan werden verdacht valse na men te hebben gebruikt. Het Nederlandse jacht werd op 4 september gehuurd door een man die het schip niet zoals was afgesproken, twee weken later terugbracht. ■U DEN HAAG - Alfred Nzo (foto), al gemeen secretaris van de verboden Zuidafrikaanse bevrijdingsbewe ging ANC (Afrikaans Nationaal Congres) zal de Nederlandse rege ring vragen radicaal met Zuid- Afrika te breken. "Zowel op eco nomisch als diplomatiek gebied", aldus Nzo, die met een delegatie van de ANC een bezoek aan Ne derland brengt. Belangrijkste doel van dit bezoek is steun te verwerven voor de vrij heidsstrijd. "Want dat is het enige dat er voor ons overblijft", aldus Nzo, die geen voorwaarden voor compromis met Vorster aanwezig acht. De delegatie zal besprekingen voe ren met minister Pronk van Ont wikkelingssamenwerking en mi nister Van der Stoel van Buiten landse Zaken. Een belemmering in het gesprek vormt, aldus de ANC- leiders, het feit dat de Nederlandse regering de ANC niet erkent als be vrijdingsbeweging, omdat het in Zuid-Afrika niet om een koloniaal probleem zou gaan. Maar Nzo, die meermalen in Zuidafrikaanse gevangenissen heeft gezeten, beschuldigt het re- gime-Vorster van praktijken die vergelijkbaar zijn met die van de nazi's. De ANC-delegatie zal ook in Leiden spreken tijdens het Zuid-Afrika congres, dat op 7, 8 en 9 oktober in de Stadsgehoorzaal en de Schouw burg zal worden gehouden. Het congres is georganiseerd door de Boycot Outspan Actie. Behalve de ANC-delegatie zullen onder andere ook vertegenwoordigers spreken van het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVW) en een vertegenwoordiger van het Zuidafrikaanse congres van vak bonden (SACTU). Nederland moet radicaal breken met Zuid-Afrika" Op 11 september werd het Britse jacht in een haven aan de Britse zuidkust door een jongeman gehuurd. De Franse kustpolitie kreeg opdracht het schip op te brengen en de bemanning aan te houden. Zij zou echter niet aan boord van het Nederlandse schip mogen gaan, aldus de politie. NEW YORK - De acteur Yul Brynner en zijn vrouw zochten gisteravond in de kleedkamer theater in New York de komiek Victor Borge op. De grappenmakende pianist opende gisteren het Broadway met zijn programma "Comedy with music". LEIDEN - Vertegenwoor digers van de gemeente Leiden zullen opnieuw gaan praten met bewoners van de Voorstraat over de aanleg van een nieuwe riolering in deze straat. Uitgangspunt daarbij is dat er in ieder ge val een riool in het midden van de straat, zal worden gelegd; de vraag is wat de financieë consequenties voor de verscheidene be woners zullen zijn. De Voorstraatbewoners hebben zich eerder nogal gepikeerd ge toond bij de presentatie van het rioleringsplan voor hun straat, om dat ze vonden daar geen wezenlijke inspraak in te hebben gehad. Ze vreesden voor de financiële gevol gen wanneer zij genoodzaakt zou den worden om op de nieuwe riole ring in de straat vanuit hun huis aansluiting te zoeken. De soms pas vernieuwde vloeren zouden moeten worden openge broken, toiletten worden verplaatst enz. Woordvoerder Heetveld van de Voorstraatbewoners raamt dat de schade voor de bewoners op kan lopen van duizend gulden tot ze venduizend gulden of nog hoger. Daar staat een maximale subsidie van veertig procent van het rijk te genover. Compromis Ambtenaren van de gemeente heb ben nu een compromis bedacht, dat er als volgt uitziet: de gemeente legt het hoofdriool in het midden van de straat (waar het toch al nodig is voor de afvoer van hemelwater), met uitleggers, zodat de particuliere woningen een individuele aan- zijde (op de riolering in de Lage Rijndijk) zal blijven gehandhaafd, tot het moment waarop de laatste gebruiker van de collecteur daar verdwijnt. Geen pretje Wethouder wees de bewoners van de Voórstraat er gisteravond tij dens een vergadering van de raadscommissie voor volkshuis vesting nog eens op de noodzaak van een nieuw riool. „Als je drollen in de gang liggen is dat ook geen pretje", zei de wethouder op een goed moment. Veel bewoners zou den echter liever een vernieuwing van het collecteurriool aan de ach terzijde zien, omdat dan de indivi duele aansluitkosten veel lager zijn. Ambtenaren wezen erop, dat zelfs als voor deze oplossing gekozen zou worden, er in het midden van de straat toch ook een riolering moet worden gelegd. In de huidige situatie kan het re genwater niet goed worden ver werkt. De raadscommissie hield daarom vast aan de eis, dat er in het midden van de straat een riool moet komen en ging akkoord met het voorstel van B en W om daar geld voor beschikbaar te stellen. Bewoner Heetveld drong er bij de wethouder op aan om de situatie in de Voorstraat per woning te be kijken omdat de financiële pro blemen per bewoner nogal ver schillen. Hij drong aan op sociale begeleiding (eventueel toewijzen van wisselwoningen), hetgeen hem door wethouder Verboom werd toegezegd. Ook voert de wethouder binnenkort een onderhoud met de particuliere eigenaar van een aantal woningen in de Voorstraat, Masu- rel. De kosten van de aansluitingen op de nieuwe riolering zullen .daarin aan de orde komen. LEIDEN - Het PvdA-raadslid Van Baaren voelt zich "gegriefd" door de uitlatingen van de heer Van Duyn die deze in de vergadering van de raadscommissie voor eco nomische aangelegenheden van twee weken geleden heeft gedaan. Hij zei toen dat_hij het een schande vond dat de commissie vergaderin gen de laatste tijd zo slecht bezocht worden. De heer Van Baaren die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn op de bewuste vergadering, wilde weten of de heer Van Duyn MET zijn op merkingen de leden van de com missie voor economische aangele genheden bedeelde of alle commis- De heer Van Duyn zelf kon hier geen antwoord op geven omdat hij met bericht van verhindering afwe zig was. Wethouder Van Aken zei het Imperial dat het een algemene opmerking op was geweest. Hij voegde hier aan toe dat "van de commissie voor economische aangelegenheden in ieder geval valt te zeggen dat deze nog nooit op tijd is begonnen". DEN HAAG (SP) - Wanneer de overheid oriëntatie van de Zuidmolukkers op de Nederlandse samenleving oplegt, dan zal dit door de Zuidmolukkers als 'wel- zijnskoloniaüsme' worden beleefd. Voor de Zuidmolukkers ligt hun belang in de eerste plaats bij de be leving van hun culturele identiteit en bij het welzijn, dat ze zelf hebben verwezenlijkt en nog realiseren. Deze conclusie staat in een nota over concrete beleidsaanbevelin gen die het inspraakorgaan wel zijn Zuidmolukkers aan minister van Doorn van CRM heeft gezon den. De achttien leden van het orgaan schrijven verder, dat de integratie, met behoud van eigen identiteit, die de overheid voorstaat, leidt tot psychische spanningen en ge voelens van onbehagen tussen Zuidmolukkers en overheid. Er is een integraal beleid nodig, waarbij met politieke aspecten rekening wordt gehouden. In de nota wordt gepleit voor de aanstelling van een staatssecretaris voor Zuidmolukse zaken. Cursus filmen voor amateurs LEIDEN - Leren filmen in drie avonden. Voor wie dat wil proberen organiseert de Nederlandse Or ganisatie Van Amateurfilmers (NOVA) op 1,8 en 15 november een cursus voor beginnende ama teurfilmers in de Stadsgehoorzaal. De deelnemers zullen zelf ook de gelegenheid krijgen hun produk- ten te draaien. Er is plaats voor 35 deelnemers. Het adres van het NOVA-sekretariaat is Postbus 17/* in Nieuwegein. (tel. 03402-35434). In Leiden werkgroep tegen N-bom LEIDEN - Vertegenwoordigers van politieke partijen, vakorganisa ties, kerkelijke groeperingen en studentenkringen hebben in Lei den een werkgroep 'Stop de neutronenbom' opgericht. De be doeling van deze werkgroep is de weerstand tegen invoering van de neutronenbom in de NAVO in di verse organisaties en in wijken of buurten te organiseren. Dat ge beurt door discussie, het verstrek ken van informatie en het organise ren van acties. Ook wil de werkgroep inhaken op initiatieven van het Inter Kerkelijk Vredesberaad (IKV) om Nederland vrij te maken van kernwapens en de bewapeningswedloop te stop pen. De werkgroep wil een brede discussie losmaken onder de Leidse bevolking en onder inwo ners uit de randgemeenten. De oprichting van de Leidse werk groep sluit aan op de actie van de landelijke initiatiefgroep 'Stop de neutronenbom', die in ruim een maand meer dan 20.000 handteke ningen tegen de ontwikkeling en produktie van de neutronenbom heeft opgehaald. Deze ini tiatiefgroep heeft besloten tot een algemeen volkspetitionnement te gen de neutronenbom, waarvoor honderdduizenden handtekenin gen nodig zijn. De eerste vergadering van de Leidse werkgroep is op donderdag 13 oktober om 20.00 uur in het Tref centrum van de Leidse Studen- tenekklesia, Rapenburg 100. Iede reen is welkom, maar wel moet van tevoren contact worden opgeno men met het secretariaat van de werkgroep (tel. 071-134520). Van 10-14 oktober LEIDEN - De Louise de Co- ligny Scholengemeenschap or ganiseert van 10 tot en met 14 oktober een "Derde Wereld" week. De bedoeling van deze week is de leerlingen meer in zicht te geven in de problemen van de ontwikkelingslanden en enkele organisaties (NOVIB, Unicef en SOS) te steunen bij hun werk. Door middel van films en lezin gen zullen de organisaties ge durende de hele week informa tie aandragen. Daarnaast is er een tentoonstelling in de school aan de Kagerstraat ingericht over Afrikaanse kunst uit de collectie van de "Witte Paters". Ook zullen er gedurende de hele week een aantal informatie- en verkoopstands (zoals de Derde-Wereldwinkel) in bedrijf zijn. De opbrengst van de activi teiten gaat naar de eerder genoemde organisaties. Op donderdag 13 oktober gaan leerlingen en docenten van de school proberen door middel van de actie "Lopen voor Uni cef' een zo groot mogelijk be drag bijeen te brengen. Het principe hierbij is dat de leer ling zich door ouders en docen ten laat betalen om tegen een vaste kilometervergoeding een aantal kilometers te voet af te leggen. Om verder een idee te krijgen van hoe er in veel ontwik kelingslanden gewoond wordt, zal er naast de school een on derkomen worden neergezet, dat wordt opgetrokken uit af- valmateriaal. Gedurende de Derde-Wereld week zal deze Dit vignet zal in de Derde We reld week van de Louise de Co- ligny Scholengemeenschap op ruime schaal worden verspreid. behuizing door enkele vrijwilli gers worden bewoond. Op vrijdagavond 14 oktober wordt de week feestelijk afge sloten met een boekenmarkt (met veel uniek jeugdsen timent), een loterij en de ver koop van uitheems (o.m. Gha- nees) voedsel. Nederlandse Himalaya- expeditie slaat derde kamp op LEIDEN/K ATM ANDU (Nepal) - Een Nederlandse expeditie onder leiding van de Leidse hoogleraar prof. dr. Xander Verrijn Stuart heeft op 25 september haar derde kamp opgeslagen op de 8.091 meter hoge berg Annapurna in het Hi- malayagebergte. Dat blijkt uit een boodschap die deze week in Kat mandu is ontvangen uit het basis kamp van de bergbeklimmers. Het kamp ligt op 6300 meter hoogte. Prof. Verrijn Stuart heeft inmid dels afgehaakt. Niet bekend is door welke oorzaak. De leiding van de expeditie, die nog drie hoger gele gen kampen moet opzetten als voorbereiding op de definitieve beklimming van de Himalaya-reus, is nu in handen van de 34-jarige Jan Banning uit Amsterdam. Prof. Ver- rijn was met zijn 53 jaar de oudste deelnemer. LEIDEN - Wanneer B en W blijven vasthouden aan der plannen om in het - definitieve bestemmingsplan voor de Morssingel ook een bowlingbaan op te nemen, dan zal voor dit punt opnieuw een inspraakprocedure' moeten starten. Met dit voorstel van het PvdA raadslid Van Baaren ging de raadscommissie voor Eco nomische Aangelegenheden giste ren unaniem akkoord. Dit voorstel zal aanstaande maandag in de ver gadering van de gemeenteraad aan de orde komen. Het voorstel voor een bowlingbaan was niet in het voorlopige bestem mingsplan opgenomen, maar wel in het definitieve plan. "Ik pas er voor aan deze gang van zaken mee te werken", zei Van Baaren die het onjuist vond dat nieuwe elementen na de inspraakprocedure inge voerd zijn. Met zijn voorstel stelt hij B. en W. nu voor een keuze: of van het voor nemen afzien, of de inspraakproce dure heropenen. Wethouder van Aken zei dat hij "van zijn kant ook moeite had met de bowlingbaan en de vestiging van drie horecabe drijven die hij als bedreiging ziet voor het restaurant De Turk. Het raadslid Ranner (PvdA) miste de argumentatie in het bestem mingsplan voor een aantal voor stellen. Zo vroeg hij zich af welke CRITERIA waren aangelegd voor de wenselijkheid van een bow lingbaan, en drie cafés. Bovendien wilde hij weten waarop de aange geven oppervlakte van de geprojec teerde winkels gebaseerd was. Eén van de ambtenaren van de af deling economische zaken de heer Floor zei dat men bij het berekenen van de oppervlakte ervan was uit gegaan dat men in ieder geval geen soort "cash en carry" bedrijf wilde hebben. Ranner zei hierop niet te begrijpen waarom deze informatie niet in het bestemmingsplan was opgenomen. Opperste Sovjet Podgorny weer in openbaar MOSKOU (Reuter) - De vroegere president van de Sovjet-Unie, Ni kolai Podgorny, is gisteren weer in het openbaar verschenen bij de zit ting van de opperste-Sovjet. Podgorny werd in juni van dit jaar als president afgezet en vervangen door de communistische par tijleider Leonid Breznjev. ROTTERDAM -Bij een frontale botsing tussen een personenwagen en een bestelwagen in Rotterdam, kwamen gisteravond twee inzittenden van de personenwagen om het leven. Een negenjarig kind in de bestelwagen raakte zwaar-, de bestuurder licht gewond. Over aansluiting op riolering sluitingsmogelijkheid wordt gebo den. De kosten van de uitleggers, zestig gulden per strekkende meter worden aan de eigenaars in reke ning gebracht. De percelen aan de oostzijde van de Voorstraat - waarachter in 1974 een nieuw collecteurriool werd aange legd - worden niet verplicht op de nieuwe riool aan te sluiten, althans voorlopig niet. Ook de bewoners aan de westzijde - waar het col lecteurriool niet vernieuwd is - kunnen op een „soepele behande ling" rekenen. Tenzij hun huidige riool op de sloot loost of het al be geven heeft. De aansluiting van de bestaande collecteur aan de west-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17