Oud-premier Gandhi van India in arrest KIND ONTVOERD IN GENEVE Engelse vakbonden geirriteerd Japanse kapers laten laatste gijzelaars vrij Zaak-Schleyer zit thans muurvast Op beschuldiging van corruptie Geen krachtige maatregelen tegen werkloosheid "N-bom zal kans op kernoorlog verhogen" Vier Oegandese militairen naar Kenia gevlucht DINSDAG 4 OKTOBER 1977 GENEVE (AFP/DPA) - De 5-jarige Graziella Ortiz Patino die tot de familie van de Boliviaanse tin miljonair miljonair Antenor Pa tino behoort is gisterochtend met geweld uit het huis van haar ouders in Genève ontvoerd. Volgens de politie drongen twee gewapende mannen, wier leef tijd op 25 tot 30 werd geschat, de woning -een kasteeltje nabij het meer van Genève - binnen. Een huisknecht die hen trachtte te gen te houden werd neergescho ten. Zwaar gewond werd hij naar een ziekenhuis overge bracht. De ontvoerders verdwe nen met het kind in een auto met een Italiaanse nummerplaat. Dit voertuig werd korte tijd la ter leeg aan de oever van het meer teruggevonden. De familie Patino behoort tot de rijkste families ter wereld. De gene die fortuin maakte was Simon Patino, die begon als winkelbediende in de Boli viaanse hoofdstad La Paz maar die op 50-jarige leeftijd eigenaar was van de rijkste tinlagen ter wereld. Toen hij in 1947 over leed, erfde zijn zoon Antenor be halve de tinmijnen in Bolivia paleizen in verscheidene Euro pese landen. De nu 80-jarige Antenor is van 1931 tot 1944 getrouwd geweest - met prinses Christina van Bourbon, een nicht van de gewe zen Spaanse koning Alfonso de dertiende. Nadat zij uit elkaar waren gegaan bestookte de prinses de tinkoning met een reeks processen die tot 1966 voortduurden. De ontvoerde Graziella is een kleindochter van een zuster van Antenor Patino, die met een Bo liviaanse zakenman Jorge Ortiz Linares was gehuwd. Haar zoon George, de vader van Graziella, heeft nog twee kinderen. In Algiers Graziella Patino NEW DELHI (Reuter/AFP/UPI) - De Indiase autoriteiten hebben gisteren oud-premier Indira Gandhi gearresteerd in verband met het overtreden van de wet op de corrup tie. de arrestatie werd verricht door een groep poli tiefunctionarissen onder leiding van enkele officieren van politie. Krachtens het arrestatiebevel Zou mevrouw Gandhi haar positie als premier hebben misbruikt om jeeps te vorderen voor gebruik door haar partij in de algemene verkie zingen. De partij van Gandhi leed bij deze verkiezingen grote verlie- In een verklaring zei de oud-pre mier dat haar arrestatie „politieke achtergronden" had en bedoeld was om „mij in de ogen van het volk en de wereld in discrediet te bren gen". De arrestatie van mevrouw Gandhi bracht veel opschudding teweeg. Bij haar huis in het centrum van Nieuw Delhi deden zich chaotische tonelen voor. Een paar duizend aanhangers zongen pro-Gand- hileuzen. Sommige aanhangers probeerden het politiekonvooi. dat mevrouw Gandhi escorteerde, te verstoren. ALGIERS (AFPIUPI) - De extremisten van het Ja panse Rode Leger hebben gisteren in Algiers hun laatste negentien gijze laars (12 passagiers en 7 bemanningsleden) vrij gelaten. Dit gebeurde twee uur na hun aankomst in de Algerijnse hoofdstad Al giers. De vijf kapers en hun zeS geestver wanten die uit Japanse gevang enissen zijn vrijgelaten, stapten eveneens uit de DC-8 van de J AL. Na deze definitieve ontknoping zijn de vijf terroristen gisteren in Al giers voor de buitenwacht spoorloos verdwenen. In hun ge zelschap bevinden zich waar schijnlijk nog steeds de zes me destanders wier vrijlating zij af dwongen en het losgeld van zes miljoen dollar. acties van het 'Rode Leger'. Hij werd van politiefoto's herkend door een van de in Dacca vrijge laten gijzelaars, de purser van de JAL DC-8. De laatste 12 passagiers - tien Ja panners, een Indonesiër en een Amerikaan, zijn in een van de lounches van het vliegveld be groet door Algerijnse functiona rissen en de ambassadeurs van Indonesië en Japan. Zij kregen verversingen aangeboden en verkeerden zo te zien in goede ge zondheid. Gistermorgen was de gekaapte DC-8 met onbekende bestem ming uit Damascus vertrokken, nadat de kapers nog eens tien van de overgebleven 29 gijzelaars hadden geruild voor voedsel en brandstof. Het toestel werd zes dagen geleden gekaapt nadat het in Bobay was opgestegen. Het had toen ruim honderdvijftig passagiers en be manningsleden aan boord. De Algerijnse overheid heeft niet Tijdens langdurige onderhande talie. Later weigerde zij op borgtocht te worden vrijgelaten Zij sprak v bekend gemaakt wat er met de kapers en hun vrijgelaten geestverwanten gaat gebeuren. Algiers heeft met klem gesteld dat de kapers met hun (toen nog) 19 gijzelaars gisteren alleen om humanitaire redenen zijn toege laten. Aanvankelijk deelde de Japanse regering mee dat zij niet om de uitlevering van de elf zou verzoeken. Dit standpunt werd echter later voorlopig gewijzigd. De kor telings gevormde Japanse 'anti- kapingscommissie' zal, de zaak bespreken en beslissen of er om uitlevering van kapers of vrijge laten gevangenen zal worden verzocht. Apart zal worden beke ken of aan Algiers teruggaaf van het losgeld moet worden ge vraagd. Inmiddels is als leider van de ka ping voorlopig geïdentificeerd de 26-jarige Osamu Maroeka die deelnam aan een reeks eerdere Handboeien Volgens een ooggetuige vroeg Gandhi de politiemannen die de ar restatie uitvoerden haar de hand boeien om te doen. Een van de functionarissen antwoordde hierop dat dit niet gebruikelijk was. In India worden op het ogenblik een aantal onderzoeken verricht naar mogelijke strafbare handelin gen gedurende de staat van beleg die Gandhi in juni 1975 instelde. Deze toestand werd opgeheven na dat de oud-premier bij de verkie zingen was verslagen. Mevrouw Gandhi heeft geweigerd op borgtocht te worden vrijgelaten. Zij sprak van een "politieke" ar restatie. „Diskrediet" Mevrouw Gandhi verklaarde te hebben getracht het volk en het land zo goed mogelijk te dienen. Het doet er niet toe welke be schuldiging tegen mij wordt inge bracht, deze arrestatie is een poli tieke. "Zij is bedoeld om mij ervan te weerhouden naar het volk te gaan. Het is een poging mij in de ogen van het volk en van de wereld in diskrediet te brengen". Met oud-premier Gandhi werden vier van haar voormalige ministers gearresteerd, van wie er een op borgtocht werd vrijgelaten. Ook zij werden beschuldigd van corruptie. lingen daar werd geleidelijk het grootste deel van de gegijzelden vrijgelaten. In ruil daarvoor kre gen de kapers de geëiste zes vrij gelaten Japanse gevangenen plus vijftien miljoen gulden. Daarop vlogen zij zbndag eerst naar Koeweit en vervolgens naar Da mascus, waar het toestel gister ochtend vroeg arriveerde. BRIGHTON (SP) - De En gelse regering is voorlopig Het waren de sombere dagen dat buitenlandse accountants van het Internationale Monetaire Fonds niet van plan met krachtige zich in Whitehall intensief over En- maatregelen de werkloos heid aan te pakken. Op het jaarlijkse partijcongres van Labour heeft de minister van financiën Healey duidelijk laten blijken dat de tijd daarvoor nog niet is aangebroken. Een opmer kelijke zaak, want de Britten staan oog in oog met de harde realiteit van 1.6 miljoen werklo zen, een sociale obseniteit die La bour uiteraard tot in de diepste ziel beroert. Het is dan ook met gemengde gevoelens dat de so cialistische afgevaardigden deze week vergaderen over de strategie die de partij en regering het aan staande parlementaire seizoen zullen volgen. Denis Healey, als minister van fi nancien na premier Callaghan de belangrijkste man van het kabinet, is in eigen kring nog altijd een om streden figuur. Vorig jaar op het dieptepunt van de economische ellende werd hij tijdens het congres gehoond en uitgejouwd. NAIROBI - Vier Oegandese militairen die berecht zouden worden op beschuldiging van poging tot omverwerping van het bewind van president Amin zijn elf dagen geleden uit Oegandese - gevangenschap ontsnapt. Dit is van welinge lichte zijde in Nairobi meege deeld. De drie officieren en een on der-officier werden vastgehou den op het hoofdkwartier van de geheime dienst in Nakasero Hill. Zij hadden in de nacht van 23 op 24 september een gevaar lijke ontsnappingspoging on dernomen en waren in Kenia aangekomen waar zij politiek asiel wilden verkrijgen. De vier waren geholpen door een groep mannen in militair uniform die de gevangenis wa ren binnengedrongen waar zij de bewakers hadden meege deeld dat de vier van verraad beschuldigde militairen bij pre sident Amin moesten komen. Daarop waren de vier vrijge laten. Na de ontsnapping had presi dent Amin besloten het hoofd van de geheime dienst, luite nant-kolonel Itabuka, een an dere functie te geven. Voorts werden tien leden van de ge heime dienst gevangen geno men. Zij worden ondervraagd over de omstandigheden van de vlucht. Diverse andere leden van de dienst zouden Oeganda ontvlucht zijn. De vier uit gevangenschap ont vluchte militairen waren een hoge officier en een luitenant van de grondstrijdkrachten, een officier-vlieger en een on der-officier van de luchtmacht. Zij werden beschuldigd van diefstal van geweren, granaten, mortieren en bazooka's en van deelneming aan het leggen van een hindernis voor president Amin in juni jongstleden. Amin die toen op weg was van En tebbe naar Kampala werd licht gewond. gelands financiële boeken bogen en het eens zo machtige Albion precies voorschreven wat er al of niet moest gebeuren om orde op zaken te stellen. Nu een jaar later vindt datzelfde IMP dat Engeland keurig zijn best heeft gedaan en bij monde van onze dr.. Witteveen, de scheidende directeur van het IMF, is, minister Healey zelfs met loftui- gingen overladen. Uitvoerige com plimenten van het kapitalistische IMF voor een socialistische minis ter. Labours afgevaardigden op het congres moesten ervan Tillen. Het blijft echter een feit dat iTi ver gelijking met het vorig jaar wel de gelijk vorderingen zijn gemaakt. Maar de verbeterde betalingsba lans en het veel stabieler pond ster ling kunnen echter niet camoufle ren dat Engeland op de weg naar een werkelijk economisch herstel nog een heel eind moet afleggen. Werkloosheid De alsmaar toenemende werkloos heid, gekoppeld aan het feit dat 's lands industriële produktie van dit moment nog lager ligt dan tijdens De Ëritse premier Callaghan rekt zich even uit tijdens het congres i om de morrende gelederen weer i: het gareel te brengen. Voorbi.i makkelijk pratende Denis Healey, die volgens de afgevaardigden tel kens weer met het bekende oude de beruchte driedaagse werkweek vei'haaltje komt dat de arbeiders onder de conservatieve premier maarlief en braaf moeten doen wat Edward Heath, drukt zwaar op de ?e r,e«aring in Whitehall bepaalt. In socialistische gemoedsrust. En hef' deze opgewonden en vooral ook geprikkelde stemming is er ook veel meer bijval voor de slimme linkse politicus Tony Wedgwood Benn, de minister van die het La- men kan zich voorstellen dat de gering-Callaghan uit eigen gelede ren zwaar onder druk wordt gezet om de economie op grote schaal te stimuleren. De regering wil daar voorlopig echter niet van horen. Zonder een hint te geven over de datum die "hij eventueel in het hoofd heeft, zal hij deze week toch een soort verkiezingsstemming willen creëren. Want de depressie van enige maanden geleden, toen Labour zich eigenlijk al bij voor bakt verslagen voelde en enkele tussentijdse verkiezingen ook een bourkader eventjes voorrekende opvallende verschuiving ten gun- Door Haye Thomas Minister Healey bracht in herinne ring hoe het laatste conservatieve e stemming bewind met dergelijke maatregelen 1S bepaald niet vrij volledig de boot is ingegaan. Zijn streven blijft erop gericht leidelijke verbetering in de inder- dat de hele verwachte winst uit de exploitatie van Noordzee-olie dub bel en dwars teniet wordt gedaan door produktieverlies als gevolg van de massale werkloosheid. Nee, het socialistische span- net als vorig jaar in de grauwe uitzichtloosheid economische daad duidelijk teruggelopen le- Callaghan zal premier vensstandaard van de Engelsen de zorgelijke werkverschaffing tot stand te brengen door verdere be lastingverlaging in direct samen spel met beperkte loonsverhogin gen. In deze zin kan men van hem de komende maand ook een nieuwe tussentijdse begroting verwachten. Vakbonden soonliik de conservatieven regi streerden, is nadrukkelijk voorbij. Een verkiezingsroes kan. in het so cialistische kamp ook meteen als een bliksemafleider gelden, want het Staat wel vast dat de komende weken nog enige harde noten zul len worden gekraakt tussen de re gering en de vakbonden. De nieuwe looneisen die tot nu toe zijn kenbaar gemaakt gaan in de meeste gevallen de door de regering aan- i Labour in Brighton. gegeven grens van tien procent vei te boven. Met name de mijnwerkers en het spoorwegpersoneel zijn uil op aanzienlijke salarisverbeterin gen en de vraag blijft hoever minis ter Healey in zijn tussenbegroting voor de beloofde belastingverla ging kan gaan om hen de wind uil de zeilen te nemen. Want het staal wel vast dat hij er met woorden al leen niet meer zal komen. Op zijn pathetische uitspraak: "Dc historie zal uitmaken dat onze overwinning in de economisch* crisis zelfs belangrijker is dan de triomf in de slag om Engeland" reageerden de afgevaardigden met een ijzig stilzwijgen. Een der gelijk rethoriek kan de Labour- gemeenschap van 1977 niet meei inspireren. Geen woorden maai daden daarna wellicht weer hand in hand kameraden. Dat is op dil moment zeer nadrukkelijk dc stemming in het kamp van dc Britse socialisten. STOCKHOLM - De ontwikkeling in de Verenigde Staten van de neutronenbom zal het risico van een kernoorlog vergroten en mo gelijk Zweden dwingen deel te ne men aan de kernbewapingsrace. Dit heeft Frank Barnaby, de direc teurvan het Zweedse instituut voor Vredesvraagstukken (Sipri), ver klaard in een vraaggesprek met het Zweedse persbureau TT. „Wanneer de supermachten afzien van de theorie van evenwichtige af schrikking en gaan geloven dat in een oorlog kernwapens gebruikt kunnen worden zonder het riscio te lopen dat de hele wereld wordt uit geroeid dan zal de angst om kern wapens te gebruiken verloren gaan", aldus Barnaby. De directeur meende dat het een fabeltje is dat een oorlog binnen de perken zou kunnen worden gehou den. „Wanneer de NAVO een kleine taktische neutronenbom inzet om een tankaanval tegen te houden zal het Warschau-pact onmiddellijk 3.000 raketten lanceren met kern koppen. Zeshonderd van deze ra ketten zijn gericht op de belang rijkste Europese steden", zo zei hij. Het voorstellen alsof de neutro nenbom een „menselijk" wapen is, kan de Noordse Landen ertoe aan zetten zich in de kernbewape ningswedloop te storten. „Het zou kunnen inhouden dat Zeden moet overwegen of kernwapens al dan niet noodzakelijk zijn". De Zweedse minister van Defensie heeft echter al verklaard dat Zwe- dens anti-nucleaire standpunt duidelijk is en dat de neutronen bom geen verandering zal brengen in het Zweedse beleid. Goede voortgang over Namibië NEW YORK - Bij de onderhande lingen over een onafhankelijk Na mibië tussen vijf Westerse mogen- dheden en Zuid-Afrika is goede voortgang geboekt. Aldus V.N. kringen in New York. De vijf Westerse landen hebben er vertrouwen in dat de besprekingen spoedig zullen worden voortgezet en dat het komende debat over Namibië in de Algemene Vergade ring dit overleg niet zal doorkrui- BONN (ANP; - De Westduitse fe derale recherche heeft aan de ont- vnoral voerders van de werkgeversvoor zitter Hans-Martin Schleyer een nieuwe mededeling gestuurd. De de regering wil daarmee proberen het Of hij daarvoor de partij de machtige vakbonden kan meek rijgen moet worden afgewacht. Hugh Scanion, de leider omvangrijke en invloedrijke bond van metaalbewerkers, laat in Brighton duidelijk weten dat in zijn ogen na twee jaar grote opofferin gen het nu de beurt is aan de rege- ™8 tact met Payot. Zij hebben zich ook nog niet op de hoogte gesteld van de voorlaatste boodschap die begin vorige week bij Payot werd gede poneerd. De vorige week in een ijltempo aanvaarde wet tot het isoleren van terroristen in gevangenschap of in voorlopige hechtenis is een dag na de inwerkingtreding ook in West- Berlijn toegepast. De senator voor De ontvoerders 'wendden zich justitie, Baumann, gaf opdracht 19 boodschap is al tijdens 'eekeinde aan de als bemid delaar optredende Geneefse ad- kondigden toen aan dat zij pas dan justitie in Bonn, Vogel opdracht met Bonn „verder wilden onder- gegeven tot het isolement van 70 oogst veel bijval in de socialistische gemeenschap, waarin heel de groeiende irritatie zich vooral richt op de persoon van de vlot en ge- echter kennelijk nog niet in handen van de ontvoerders. Deze mijden al meer dan een week handelen" als de regering de tac tiek van het winnen van tijd zou opgeven en als de geëiste vrijlating van elf Baader-Meinhofgevange- nen zou voorbereiden. gevangenen in negen deelstaten. De aanklachtenkamer van het hof van appel in Parijs, die gisteren bij eenkwam om te beslissen of de voormalige Duitse advocaat Klaus Croissant gevangen moet blijven of niet heeft na drie uur beraad beslo ten volgende week maandag op nieuw in zitting bijeen te komen. Croissant blijft in elk geval tot dan gevangen. Croissant, die verdacht wordt van steun aan Baader-Meinhofgevan- genen, werd in Parijs aangehouden Het hof van appel gaf als motief voor zijn besluit dat het grondig een nieuw bevel tot aanhouding van het hoogste gerechtshof van de bonds republiek dat pas gisteren ontvan gen was, moet bestuderen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9