ARMOEDE EN MAFIA GAAN HAND IN HAND Zonder denk 100 keer de wereld rond Ooievaar komt "terug" dankzij speciale dorpen Leergierigheid van Lissenaren op de tv PAGINA 4 VARIA DINSDAG 4 OKTOBER 1977 Jonge onderwereld-generatie in Italië nóg gewetenlozer REGGIO Dl CALABRIA (SP( - Mafia-benden zijn in bloedige strijd ver wikkeld om de heerschappij over de zeer armoedige streek Calabrië, de „teen" van de Italiaanse laars. Wie hen in de weg staat, maakt een goede kans op een kogel of een bommetje. Er zijn in deze provincie in de laatste vier jaar bijna vierhonderd mensen vermoord. De teen van Italië behoort tot de armste streken van het land. Het ontwikkelingspeil is er bijzonder laag, het aantal mensen dat niet kan lezen of schrijven hoog. De autori teiten melden dat de mafia de streek overspoelt en dat de metho den van deze onderwereldfiguren- steeds venijniger worden. ..Een nieuwe generatie van de ma fia, met nog minder scrupules dan vroeger, probeert onze provincie in zijn macht te krijgen", vertelt poli tiewoordvoerder Ninni Cassaria. Die jonge generatie, zo beschrijft hij, komt voort uit de vele duizen-. den werklozen die nietsdoend rondhangen in de stadjes en dor pen. Zelfs van de toch al uiterst be perkte en dubieuze „ere-code" van de vroegere mafia trekken zij zich niets aan. „Zij ontvoeren vrouwen, schieten op kinderen, deinzen ner gens voor terug", zegt Cassaria ver ontwaardigd. Alleen dit jaar al zijn er in onder linge mafia-gevechten (de „ven detta's", letterlijk: bloedwraak) 45 doden en 65 gewonden gevallen. Een rooms-katholieke geestelijke spreekt van „barbaarse misdadig heid". Winkeliers, huisvaders, on dernemingen en zelfs straatventers betalen hun „contributie" - of an ders wordt het ze ingepeperd. Twee recente voorbeelden daarvan ge ven een goed beeld van de toestand. Een bouwonderneming die twee maal geweigerd had om de mafia af te kopen, zag zijn machines op een bouwplaats hier in de buurt opge blazen en een straatventer die niet wilde betalen, werd neergeschoten. Zelfs grote bedrijven zijn dikwijls geheel in de macht van de mafia geraakt. Cassaria vertelt dat het onderaannemerswerk aan de twee autowegen in de provincie en de bouw van een grote nieuwe haven in Gioia Tauro helemaal in handen van mafiosi is geraakt. „Het zijn niet alleen de gewone gangsters van de straat, we hebben er ook die er aan de buitenkant uitzien als keurig nette zakenlieden". Ik bied hem een sigaret aan uit een pakje dat ik in een plaatselijk hotel heb gekocht. Er zit een zegeltje op van vrijdom van Amerikaanse ac cijns. „Smokkelwaar natuurlijk", zegt hij meteen. Andere poli tiemensen die ik heb gesproken, zijn het met hem eens dat de politie de macht niet heeft om de mafia de pas af te snijden. Het zelfbesturende gebied Calabrië bestaat voor een groot deel uit een bergketen die overdekt is met dichte bossen, een uitstekende schuilplaats voor misdadigersbe- ndes. „Al werd het leger erop afge stuurd, zelfs met twee of drie divi sies, dan zou dat waarschijnlijk ook nog niets uitrichten", zeggen poli tiemannen. De plaatselijke bevolking is ge hard, en banger voor de mafia dan voor de politie. Dat is ook wel be grijpelijk, want de politie gaat niet uit moorden en deelt geen afstraf fingen uit. Voor de politie betekent dat echter dat de bevolking niet helpt, niet durft te praten. Zelfs winkeliers, zakenlieden en anderen die regelmatige „bijdragen" aan de mafia betalen, durven hun mond niet open te doen. „Wij betalen liever dan dat we in doodsangst le ven", zegt een caféhouder. De politie is van mening dat de strijd tegen de mafia meer is dan gewoon een zaak voor de politie. Plaatselijke politici zijn het daar mee eens. Het regionale parlement, dat de drie provincies van dit ge bied bestuurt, heeft onlangs gecon cludeerd dat het mafia-probleem alleen op te lossen is met economi sche ontwikkeling op de lan ge termijn. „Zo lang ons gebied onontwikkeld is en niet bij machte om werk te verschaffen, blijft de mafia bestaan als een organisatie boven de staat", meent de voorzitter van het regio nale parlement, Consalvo Aragona. Andere politici beschrijven de ma fia als een „staat binnen de staat" en rechter Carlo Macri heeft onlangs opgemerkt dat de mafia zijn gang gaat alsóf er helemaal geen staat bestaat. De rechterlijke macht klaagt dik wijls dat het onmogelijk is om strafvervolging op gang te krijgen, omdat de jury's geïntimideerd worden of belangrijke getuigen hun verklaringen intrekken. Hon derden verdachten staan in naam onder een vorm van huisarrest en zetten intussen hun misdadige za ken vrijwel geheel op de oude voet voort. De centrale Italiaanse over heid in Rome belooft telkens weer investeringen en er komt ook wel eens een nieuw industrieel project op gang, maar het aantal nieuwe arbeidsplaatsen is gering en zo houdt de Mafia zijn greep op Calab- UTRECHT - Met de ooi evaars van het vrije veld in Nederland gaat het slechter en slechter, maar met het speciaal inge richte ooievaarsdorp Het Liesveld bij Groot-Am- mers in de Alblas- serwaard des te beter. De in Utrecht gevestigde Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels heeft zelfs het plan opgevat om op vier of vijf plaatsen elders in het land filialen te stichten, deze te bevoorraden vanuit Het Liesveld en aldus de zwaarge- havende ooievaarstand wee- r op peil tebrengen. Daarvoor blijft overigens nog een lange weg te gaan. Want tussen de 310 bewoonde nesten van bijvoorbeeld 1939, de toen uitgevlogen 823 jongen en de zes broedparen van dit jaar met achttien jongen Zit een enorm verschil,.dat door de activitei ten van Het Liesveld nog lang niet is goedgemaakt: in het ooi evaarsdorp werden sinds het begin, acht jaar geleden, onge veer zestig ooievaars geboren, waarvan de afgelopen zomer 26. Méar op z'n minst een hoop gevend begin. Actie De eerste aanzet voor het fi- lialenplan zal worden gegeven door de actie „Geef om de na tuur" die in november wordt gehouden door het Wereld Na tuur Fonds. De benodigde 100.000 gulden zal uit de op brengst hiervan beschikbaar worden gesteld. Een bedrag van twee ton uit deze actie zal gaan naar het eerste Nederlandse ooievaarsdorp zelf. Tot nu toe heeft Vogelbescherming de balans in evenwicht kunnen houden: 2500 „vrienden van de ooievaars" betalen mee in de kosten en jaarlijks komen er naar de Alblasserwaard, vroeger een van die typische ooievaarsgebieden, niet min der dan 20.000 bezoekers. Maar aan een betere inrichting van het dorp (onder meer schuilgelegenheden) is tot nu toe weinig gedaan. En een voorlichtingscentrum is er ook nog steeds niet. Als de actie „Geef om de natuur" slaagt, gaat ook dat allemaal gebeuren. Nageslacht De grote man achter Het Liesveld, dat in 1969 van start ging, was de propagandist van Vogelbescherming, de inmid dels overleden Hagenaar H. van Dongen. Veertig Noordafri- kaanse en Oosteuropese vogels werden binnen de Groot-Am- merse omheining gebracht en het hopen op nageslacht begon. Meteen werd overigens ook een In 1939 telde Nederland nog 310 bewoonde ooievaarsnesten. Dit jaar zijn er nog maar 6 broedpai (met 18 jongen) geregistreerd revalidatiecentrum voor roof vogels opgezet. De Afrikaanse ooievaars zijn afkomstig uit Algerije. Blijk baar missen ze de trekdrang, zoals Europese ooievaars die hebben. Terwijl de laatste gzwend zijn tussen Europa en Afrika trektochten van duizen den kilometers af te leggen, schuiven Afrikaanse soortge noten binnen Afrika over be trekkelijk geringe afstan den heen en weer. Het is echter nog wel de vraag of het ontbreken van trekdrang er felijk is. Met andere woorden: hoe zullen de in ons land gebo ren nakomelingen van de Afri kaanse vogels zich in de toe komst gedragen? Als de kou in valt, toch richting Afrika gaan, om het volgende voorjaar terug te keren? Óf zullen zij net als Voedsel Natuurlijk wordt er voor filialen van het ooievaarsdorp in de eerste plaats gedacht aan ge bieden waar de statige, zwart witte eibers vroeger thuishoor den en waar ook nu nog de mi lieu-omstandigheden de eerste plaats om het voedelaanbod) geschikt zijn. Zeker is dat er een komt bij Beetsterzwaag in Friesland en verder wordt bij voorbeeld gedacht aan Zeeuws-Vlaanderen en Oost- Brabant. Buiten deze traditio nele gebieden worden ook Le lystad en Almere genoemd. Voor Lelystad, waar een de pendance van Artis zal komen, is er over het project op het ogenblik samenspraak tussen de Amsterdamse dierentuin, de Rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders en Vogelbe scherming. Bij elk nieuw filiaal gaat het om de inrichting van een compleet ooievaarsdorp voor tien tot vijf tien inwoners, met een even- wichtige leeftijdsopbouw. De filiaaljongen krijgen pas een „vrije aftocht" als ze paren heb ben gevormd; ooievaars zijn- pas na vier jaar geslachtsrijp. Vogelwachters en andere vrij willigers zullen in de omgeving op palen en daken nesten ma ken, met opzet dus ook buiten de ooievaarsdorpen. Want het is duidelijk wel de bedoeling het reservaats- en dierentuinidee van de ooievaarsdorpen zoveel als maar mogelijk is plaats te la ten maken voor de vrije natuur. zijn taxi op weg met hem naar Den Haag, wat geheimen toevertrouwd. Zoiets hoeft toch niet aan de grote klok gehangen te wor den. En waarom zou hij ver tellen dat hij nog regelmatig optreedt als particulier chauffeur van barones Van Tuijl van Serooskerken ,die in 1948 uit Noord wijk vertrok, maar er toch prijs op stelde dat Bram Francken haar blijft rijden. Ze woont nu in Velsen en als ze in Haarlem gaat winkelen belt de barones nog steeds naar Francken, die dan zijn nette blauwe pak aantrekt en de barones weer op haar wen ken bedient. Net zo voorzichtig als de Noordwijkse zui-chauffeur praat over de veertig jaar passagiers op de achterbank, zo voorzichtig ma noeuvreerde hij zich die tijd door het verkeer. In veertig jaar geen schram metje door zijn schuld, een chauffeur die door verzeke ringsmaatschappijen op handen wordt gedragen. "En ook nooit een bekeuring heeft gehad, nietwaar Bram", vraagt baas Verhart met een blik die trots uitstraalt. Francken gaat even verzitten op het gladde leder. "Toch wel", zegt 'ie dan. Driejaar geleden, op de Oegstgeester- weg. Voor te snel rijden." Bekeuring "Oh", zegt Verhart, "dat heb ik nooit geweten. Dat had je me wel eens kunnen vertellen. Nu heb ik overal al rondgeba zuind dat je veertig jaar zon der bekeuring voor ons hebt gereden." De jubilaris zucht ervan. Nu heeft 'ie toch nog uit de school geklapt. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Veertig jaar taxi chauffeur. Gemiddeld elk jaar een dikke ton op de kilometerteller. Ook nu nog, al is 'ie al in de zestig. Reed bij el kaar ruim honderd keer de wereld rond. Dan moet zich toch wel het één en ander tussen die vier wielen hebben af gespeeld zou je zo den ken. Makkelijk onderuit zittend op de grote leren een-zitter in de woonkamer van zijn baas, Karei Verhart, schudt Bram Francken glimlachend en met pretoogjes het hoofd. „Nee komt er aarzelend uit, "er is eigenlijk niks bij zonders gebeurd En zo hoort het ook; een goede taxi-chauffeur klapt niet uit zijn auto. Liz Burton Waarom zou 'ie? Wat koopt de 62-jarige Noordwijker er nu voor om bijvoorbeeld te gaan zitten vertellen dat hij eens een dag lang door Nederland heeft getoerd met als enige passagier de verwende hond van filmster Liz Burton? Liz moest hier zijn voor fil mopnamen en dacht dat ze het hondje mee het land in mocht nenien, zonder gezondheids verklaring De douane stak daar natuulijk een stokje voor. Het beestje mocht wel gedurende die ene opname dag Nederland in, maar dan slechts binnen de veilige ruimte van een gesloten taxi. Bram Francken liet de viervoeter toen Nederland zien. Een saaie dag. Pim Sierks Maar dat vertel je toch niet. Net zo min als je uit de school klapt over de keer dat Trana- via-piloot Pim Sierks vanuit de "schuilplaats" Huis ter Duin in Noordwijk per taxi moest worden vervoerd naar het gebouw van de belegerde Franse ambassade in Den Haag waar Sierks met de ka pers zou gaan praten over het vluchtplan. De Nederlandse pers specu leerde heftig over de details van dat plan.Bram Francken koesterde toen een geweldige primeur, want Sierks had de populaire Noordwijker in De Teleac is van plan op korte termijn met een filmploeg in Lisse een kijkje te gaan nemen bij de avondopleiding "ouders op herhaling" die vorig jaar als experiment op poten werd gezet door de stichting School voor Volwassenen Lisse en deze week "echt" van start gaat. Voor deze cursus, waarbij een deel van de leerstof van de 5e en 6e klas van het lageron- derwijs wordt onderwezen, bestaat in Lisse een enorme belangstelling. Er schreven er zich al 140 voor in en voorzitter v.d. Poel ver wacht dat daar nog zo'n vee rtig bijkomen. Ook op de an dere cursussen van de stich ting loopt het storm. Voor een dorp als Lisse (nog geen 20.000 inwoners) een opvallende leergierigheid. Reden dan ook voor Teleac om, in het kader van een Open School-project, de suc cesformule toe te lichten, vooral ook omdat de stichting "met ontzettend weinig geld zo'n fantastisch programma heeft opgebouwd". Warm draaien Teleac zal nog even geduld moeten hebben. V.d. Poel heeft in eerste instantie de filmboot nog wat afgehou den. Hij zegt: „Het is natuur lijk allemaal leuk en aardig maar ik heb toch als eis ge steld dat de ouders op herha ling eerst een paar weken warm moeten kunnen draaien, voordat we er zo'n ploeg filmers op ze loslaten". Er zijn acht klassen gefor meerd, die voorlopig twintig avonden vooruit kunnen. Blijkt de leerstof minder snel te worden verwerkt dat is gepland, dan worden daar nog eens tien avonden aan vastgeplakt. Er zijn in totaal drie vakken: rekenen, Ne derlandse taal en werel doriëntatie. V.d. Poel: „Ikgeloofnietdatdie enorme opkomst onder de Lissenaren een indicatie is dat procentueel gezien een groot deel van de bevolking weinig ontwikkeld is. Ik heb zo'n beetje de aanmeldingen bekeken en daaruit blijkt dat er ook mensen onder zitten van hoe je het brengt. Ge woon doordacht te werk gaan. Als wij bijvoorbeeld een huis-aan-huis folder ver spreiden zorgen we wel dat de tekst de mensen aanspreekt. Het resultaat blijkt nu." Het lesmateriaal voor de ouders op herhaling is samengesteld in overleg met onderwijzers aan de Lissese lagere scholen. Gedeeltelijk is daarbij leid raad geweest, lesmateriaal van de Leidse cursus ouders op herhaling, met name het onderdeel Nederlandse taal. Voor rekenen en wereldoriënta tie heeft de groep onderwij zers een eigen ontwerp ge maakt. Althans, daar wordt nog aan gesleuteld omdat ook de onderwijzers nog niet we ten wat voor vlees ze in de kuip krijgen. Eén van hen, onderwijzer Hoogenbosch: „Misschien dat mijn leerlingen de kant op willen van het ouderwetse op tellen, aftrekken en verme nigvuldigen. Maar het kan ook best zijn dat ze meer heil zien in hoe je het rekenen kan benutten bij allerlei karweit jes in huis, dus meer de prak tische kant ervan. Subsidie De recrutering van leerlingen is hoofdzakelijk gericht ge weest op de bevolking van Lisse, vooral omdat de stich ting voor een goed deel finan cieel draait op wat de lagere overheid (de gemeente Lisse) aan subsidie verstrekt. Die subsidiering wordt afge stemd op het aantal leerlin gen dat woont in Lisse. Het probleem doet zich nu voor dat er zich ook hebben laten en mogen inschrijven van buiten de plaats. Het stich tingsbestuur wil nu proberen van gemeentebesturen bui ten Lisse gedaan te krijgen dat die voor hun 'eigen' leer lingen betalen. met een zeer redelijke oplei ding. Bijvoorbeeld iemand die kan didaat staat voor hoofdver pleegster Zij en ook anderen vinden het gewoon prettig om de basisstof nog eens door te worstelen. Je zou kunnen zeggen dat we op die herhalingscursus leerlin gen krijgen die samen een dwarsdoorsnede zijn van een schoolklasje van vroeger. Ik heb de Teleac-mensen dan ook op het hart gedrukt dat ze het niet in hun hoofd moeten Rekenen: "voor karweitjes in huis..." halen om in een eventuele film te spreken over 'achter gebleven' en 'kansarme' leer lingen. Als ze dat van plan zijn komen ze er hier niet in". De grote toeloop in Lisse is vol gens v.d. Poel vooral een kwestie geweest van de juiste publiciteit en recrutering. Hij zegt: „In Nederland is zo'n beetje alles aan de man te brengen, als je de juiste sna ren maar weet te bespelen." Dat geldt voor de verkoop van caravans en koffie-zetappara- ten, maar net zo goed voor onderwijs. Het is een kwestie

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4