4 Leidens ontzet na ruim vier eeuwen DINSDAG 4 OKTtfBER iy 480' uis, chj tie. 00. LEIDEN - Drie oktober was tot nu toe voor jou een dag als alle anderen. Want vroeger op school had je niet zó goed op gelet dat je die datum voortaan automatisch zou verbinden met het ontzet van Leiden in 1574. Maar nu woon je er, en je hoort allerlei verhalen de ronde doen over haring en wittebrood over hutspot en burgemeester Van der Werf. Je zoekt een beetje in boekjes om er meer over aan de weet te komen, maar overal waar je iets wijzer verwacht te worden staan de opmerkingen in de trent van het is onnodig hier de historie van het beleg en onzet van Leiden uit de doeken te doen, want dat weet elke rechtgeaarde Leidenaar im mers al lang. Nou, dan zit er niets anders op dan de oren en ogen goed open te zetten op die derde oktober. Het regent en waait de avond van de Taptoe. In je onnozel heid denk je: er zullen wel niet veel mensen op straat zijn met dit rotweer. Je bent al verkou den, maar goed, je had jezelf beloofd dat je alles van het be gin tot het einde mee zou ma ken. Je had je zelf ook beloofd dat je je niet van te voren een beeld zou gaan vormen van wat er gaat gebeuren. Je merkt pas datje dat onbewust toch gedaan hebt als je ze ziet, de mensen rijendik op keukentrappen langs de kant en hangend uit de ramen. De eindeloze stoet die voorbijtrekt, groot en klein, jong en oud. Dit is veel massaler dan je dacht, dit is een echt volksfeest. Dat beloofd wat voor maandag Het is nog vroeg. Door de Haarlemmerstraat lopend pas seer je talloze kraampjes met toeters en feestmutsen. draai orgelmannen duwen hun cen tenbakjes al onder je neus. Op de hoek zit een invalide man-ac cordeon te spelen. En daar staat de rij mensen voor de ingang van het Waaggebouw. Aan de andere kant komen ze er één voor één weer uit met een em mertje haring en een wit tebrood onder de arm. Fami lieleden staan al klaar om er een kiekje van te maken. "Het gaat niet om dat broodje hoor, maar om het idee", zegt iemand naast je. Een andere toeschouwer: "Ze zouden dat brood beter aan mensen kunnen geven die nog honger lijden in deze wereld, de kans zit er dik in dat ze dat brood morgen weggooien". Hij is geen Leidenaar, zegt ie. Sneller dan je verwacht is de rij wachtenden weggewerkt. In de stad is het al drukker en de zon schijnt. De kinderen kijken hoog op vaders schouder naar de poppenkast van Jan Klaas- sen, de grote mensen staan op de Breestraat al een zogunstig mogelijk plaatsje in te nemen voor de touwtrekwedstrijden en de majorettenshow. Je kunt maar bij één ding tegelijk zijn, en als je daar eenmaal bent, waag je het niet om weer weg te gaan, het is een gedrang en ge- douw van jewelste. Aan de stem van Theo Koomen hoor je datje goed zit: "DIT IS FOR-MI-DA-BEL BESTE MENSEN. KIJK ZE TREK KEN, KIJK ZE ZWOEGEN". Na veel gezwoeg heb je ook een plaatsje bemachtigd vanwaar je, zij het met moeite iets kunt zien. Ze doen hun best, de Leidse deelnemers en hun sup porters, maar ze kunnen niet op tegen de twee groepen profes sionele touwtrekkers uit Aalsmeer en Zuid-Oost-Beem- ster. Achteroverhangend, in el kaar, uit elkaar, rustig aan, dan breekt het touw niet, en dan in eens met een grote ruk naar de eindzege. Dat was klasse, klasse die de groep uit Aalsmeer als eerste en de groep uit Zuid- Oost-Beemster als tweede doet eindigen. Maar gelukkig zijn er ook prijzen voor de Leidse groepen. Swift, een groep be staande uit vaders van jonge wielrennertjes, onder leiding van Joop Riethoven wordt eerste, tweede de jongens van restaurant Allemansgeest uit Voorschoten. Derde worden de dauwtrappers VNA. In het heetst van de strijd roept de meest populaire sportverslag gever van Nederland een paar maal: "Het Leidsch Dagblad doet morgen uitgebreid verslag van deze touwtrekwed strijden." Een brokje reclame tussendoor kan geen kwaad Theo, maar we moeten geen valse beloftes gaan maken, denk jij aan de kant. Want je hebt maar een beperkte ruimte, niet alleen voor het touwtrek ken maar voor de hele drie ok tober. Bovendien, je gaat toch niet proberen over te doen wat Theo zelf zo magnifiek gedaan heeft?. Je was zo geboeid door de touwtrekkers dat je weer heel wat gemist hebt, niet alleen van de majorettes, maar ook van de demonstraties van het korps mariniers, de exotische vliegers en de Wagon-Wheels op het stadhuisplein. Daar staat nu de Koninklijke Militaire Kapel klaar. Als of het in het draai boek is opgenomen, drijft er telkens als de slotakkoorden van een nummer klinken, een grote wolk voor de zon. Je wacht net zolang tot de zon blijft schijnen als ze ophouden en gaat je dan maar alvast op stellen voor de grote optocht. Wachten maar weer, moe van het staan en ondertussen koud geworden ook, want ondanks alles is het toch weer oktober, buurvrouw. De optocht is mooi, maar je begrijpt niet zo goed dat al dat werk van het maken van die wagens nou was om ze één keer aan je voorbij te doen trek ken. Lachen geblazen is het nog even als er een smurf onderuit gaat over de paardenpoep. Te rug naar het stadhuisplein, de Silver Town Steel Band is be zig, met twee haast blote juf frouwen (wat zullen ze het koud hebben) en een vuurvretende en zich onder een lat waar ieder normaal mens overheen zou stappen doorwringende Ri- cardo. Het valt je op dat het toch geen echt feest is, want wie steelbands in hun eigen omge ving heeft meegemaakt, die weet wat dat is. Laten we maar zeggen dat het aan de weersom standigheden ligt. Want het gaat natuurlijk niet aan Leidens eigen drie-oktober feest neer te halen. Moe maar voldaan kruip je na de kermis en het vuurwerk 's avonds in je bed. Wat jou be treft is er volgend jaar weer feest. MARGA WUIS Hoge hoeden zijn tijdens het 3 oktober-feest nog. altijd een veelvoorkomende verschijning Ditmaal ging er geen bestuurs lid onder schuil. Een exotische vlieger vervaardigd door Tom van Sant werd onder grote belangstelling opgelaten op het industrieterrein De Waard. Dino, de dinosaurus uit de televisieserie The Flinstones, een van de vele stripfiguren die in de.optocht paradeerde De koninklijke Militaire Kapel concerteerde op het Stadhuisplein onder leiding van majoor Posthumus. Kermisattracties in vele uitvoeringen, zoals dit octopus-achtige geval. Op de achtergrond het 40 meter hoge reuzenrad. De schoolklas met het dikste studentje ter wereldBillie Turf en zijn even omvangrijke zusje Bessie

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3