'Daar komen die wijven van het milieu weer Bewoners: Vrachtverkeer ongewenst op Leidseweg ieicfse agenda Begin met herstel weg duurt te lang Legerlaboratorium gaat over naar TNO Alphenaar ernstig gewond Leidenaar gewond bij steekpartij Straatroof De Leidseweg-Noord: nog steeds niet gebeurd.... DINSDAG 4 OKTOBER 19 DI VOORSCHOTEN - De Kontaktgroep Leidseweg-Noord heeft een brief geschreven naar de gemeenteraad van Voorschoten over de verkeers situatie Leidseweg-Noord. Leids eweg-Noord is de vroegere provin ciale weg die loopt van De Vink naar De Zilverfabriek. Onlangs werd een hoorzitting gehouden voor de bewoners van deze weg en kwamen de tekeningen ter tafel, waarop van deze weg een behoorlijk veilige weg wordt gemaakt. De Kontaktgroep heeft tijdens deze hoorzit ting zich grotendeels aangesloten bij de visie van het Voorschotense gemeentebestuur. Die visie is een weg met voet- en fietspaden, de breedte van de autoweg wordt zodanig dat inhalen gewoon niet mogelijk is. Uitgegaan werd van het gegeven dat de reconstructie van deze weg zou moeten geschieden zonder de voortuinen aan te tasten. De KontaktgroepLeidseweg-Noord schrijft nu naar de gemeenteraad dat de inspraak er wel geweest is, maar de uitvoering van de plan nen te lang op zich laat wachten. Reeds op 5 december 1975 schreef het college van B en W bij een voorbereidingskrediet aan de ge meenteraad: „De verkeersintensiteit en daardoor de verkeersonveiligheid op de Leidseweg-Noord neemt, zoals u bekend is, steeds grotere vormen aan. Het is dan ook niet te verwonderen, dat ook van de zijde van de bewoners aangedrongen wordt op het nemen van maatregelen." Thans twee jaar la ter menen de bewoners te mogen konstate ren dat er vrijwel niets is gebeurd, terwijl bovendien de reconstructie van de Leids eweg-Noord wordt opgehangen aan een pro vinciale subsidie. Inderdaad is binnen de gemeenteraad aange drongen op provinciale subsidie. Leids eweg-Noord werd door de provincie afgesto ten omdat de zgn. "Leidse Baan" de nieuwe provinciale weg zou worden en bovendien kan de Leidseweg-Noord geheel bebouwd moeilijk nog anders worden gezien dan als een gemeentelijke weg binnen de bebouwde kom. De Leidse Baan is in de ijskast gegaan en ondanks de bebouwing heeft de Leids eweg nog steeds dezelfde functie, waardoor het gemeentebestuur meent aanspraak te kunnen maken op provinciale subsidie. Ambtelijke molens malen langzaam en zeker te langzaam voor de bewoners van de Leids eweg-Noord. Zij willen in hun brief dat de reconstructie direkt ter hand wordt geno men, het gedeelte tussen de Trompweg (be gin Noord-Hofland) en de Piet Heynlaan (in rit naar Noord-Hofland) onverwijld gesloten wordt voor vrachtverkeer. Daarnaast willen zij het aanbrengen van de toegezegde ver keerslichten bij de Trompweg met een "groenstelling" voor de Trompweg. Het gesloten verklaren voor vrachtverkeer komt voort uit de thans gebezigde sluiproute door het vrachtverkeer. OEGSTGEEST - Minister van De fensie mr. A. Stemerdink zal don derdag in Oegstgeest het Laborato rium voor Elektronische Ontwik keling voor de Krijgsmacht (LEOK) officieel in beheer overge dragen aan de Rijks Verdedigings organisatie TNO. De formele over dracht zal plaatsvinden in de kan tine van het LEOK aan de Haar lemmerstraatweg in Oegstgeest. Aanvaknkelijk was het LEOK uit sluitend een laboratorium ten be hoeve van de Koninklijke Marine. Van 1956 af werd het werkterrein uitgebreid tot alle drie de krijgs machtonderdelen. Het geheel stond onder verantwoordelijkheid van de directeur-generaal van de fensie. Door het onderbrengen van het LEOK bij de Rijksverdedigingsor ganisatie TNO (organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappe lijk Onderzoek) hoopt men onder meer tot een beter centraal beleid op het terrein van de defensiere- search en ontwikkeling op fysisch en elektronisch gebied te komen. Op het laboratorium houdt men zich onder andere bezig met het ontwikkelen van elektronische ap paratuur óf elektronische syste men. Het LEOK verleent verder technische assistentie aan de BENTHUIZEN - Een 38-jarige au tomobilist uit Alphen aan den Rijn is gisteravond op de Hoogeveen- seweg te Benthuizen tegen een boom opgereden. De Hoogeveen- seweg maakt ter hoogte van de voetbalvelden, waar het ongeluk gebeurde, een flauwe bocht. Al meermalen hebben hier ongeluk ken plaats gevonden. De Alphenaar is levengevaarlijk gewond naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Zijn auto is total loss. krijgsmachtonderdelen en stimu leert de toepassing van niewe tech nieken en nieuw ontwikkelde ap paratuur. Bij het LEOK werkten ten tijde van de overgang 155 mensen (135 bur gers en 20 militairen) die allen hun status van ambtenaar zullen be houden en bij TNO zijn gedeta cheerd. De na 1 januari 1977 aange trokken nieuwe medewerkers ko- men in dienst van TNO. Nieuw plan voor herstel Baljuwhuis? VOORSCHOTEN - In een brief aan het gemeentebestuur van Voor schoten vragen de PPV-raadsleden Van Wijk en Visser het college, waarom de beantwoording van hun vragen over de restauratie van het Ambachts- en Baljuwhuis zo lang op zich moest laten wachten. Al op 2 augustus was het college op de hoogte van de negatieve be schikking van het ministerie van CRM ten aanzien van de restauratie van de twee panden. Het duurde echter tot 28 september totdat de raadsleden dit als antwoord op hun vragen te horen kregen. „Is er in die tussenliggende periode nog overleg gevoerd met de Rijks dienst monumentenzorg?" vragen Van Wijk en Visser nu. Verder willen zij van het college weten of nog een andere aanpak van hot herstel van het Ambachts- en Baljuwhuis wordt overwogen en of het gemeentebestuur een andere visie op het gebruik ervan bestu deert. Zij vragen zich af met welk bedrag thans gerekend moet wor den voor de voorgenomen restaura tie. Tenslotte wensen Visser en Van Wijk een antwoord op de vraag hoe lang er nog, volgens het college, enig gebruik van de gebouwen kan worden gemaakt. OEGSTGEEST - "De mensen hebben het nog te goed. Ze voelen zich nog niet echt bedreigd door de achteruitgang van het milieu", zegt mevrouw J. de Groot-de Graaf uit Oegstgeest, lid van de werkgroep Milieuzorg Oegstgeest. Wat de publiciteit betreft is zij erg actief voor de hoofdzakelijk uit vrouwen bestaande werkgroep die zich specifiek richt op het milieu, zowel in Oegstgeest als op landelijk gebied. Mevrouw de Groot heeft onder an dere het bezwaarschrift tegen het plan Haaswijk van de gemeente Oegstgeest geschreven. Zelf heeft ze het niet mee ondertekend, omdat ze het niet geheel eens was met de bezwaren van de werkgroep. Daarom heeft ze nog een indivi dueel bezwaarschrift ingediend, dat gericht was tegen het uitsmeren van de woningbouw over tien jaar in het plan Haaswijk. Kamerfracties Twee weken geleden deed zij een schriftelijk beroep op de kamer fracties van PvdA, CDA en D'66 om geen medewerking te verlenen aan de uitbreiding van de ultracen- trifugefabriek in Almelo voor ver rijking van uranium. De werkgroep Milieuzorg Oegstgeest werd in 1972 op ini tiatief van enkele vrouwen uit de WD Oegstgeest opgericht. Met de activiteiten die deze groep ontwik kelde waren met name de diverse plaatselijke besturen en instanties niet altijd onverdeeld gelukkig, omdat ze vaak harde en gefun deerde kritiek te verwerken kre gen. Tegen het plan Haaswijk werd door de werkgroep een succesvolle handtekeningenactie gehouden en een bezwaar ingediend bij GS. De Oegstgeester bevolking voelt zich in het algemeen wel aangesproken door de acties van de werkgroep. "Als er ergens bomen worden ge kapt, worden wij als werkgroep op gebeld door verontruste inwoners. Onder de bevolking zelf hebben we veel „goodwill" gekweekt. De mensen redeneren van: "Zij lossen dat als groep wel voor ons op". Zo hebben,wij bij andere instanties weer de 'goodwill' verloren, zoals bijvoorbeeld bij de woningbouw vereniging na onze protesten tegen Haaswijk. Je hoort vaak kreten Feministes Mevrouw de Groot vertelt verder dat het contact met de gemeente in het algemeen wel goed is: "Maar zo gauw we met iets komen dat hun niet zint, dan krijgen we gewoon geen antwoord meer" Het komt meer dan eens voor dat leden van de werkgroep worden gezien als linkse feministes/activistes. Mev rouw de Groot wil die gedachte te gengaan: "De meesten in de werk groep zijn politiek geïnteresseerd. Er zijn WD-, PvdA- en PPR-leden binnen de groep. Maar de mensen moeten inzien dat partijpolitiek niets met het milieu te maken mag hebben. Het gaat om het behoud van een goed milieu". Teleurstellend noemt mevrouw de Groot het dat het CDA ondanks herhaalde aanbiedingen van de zijde van de werkgroep uit, geen lid heeft afgevaardigd binnen de werkgroep. "Bij deze partij schijnt het meer om de politiek dan om het milieu te gaan". Het hoofddoel van de werkgroep Milieuzorg is het geven van voor lichting over het milieu aan de be volking. Dit gebeurt door middel van maandelijkse .lezingen en voorlichting op schofen. Mevrouw de Groot-de Graaf: "We kunnen niet ongebreideld doorgaan met het belasten van het milieu". Milieuvriendelijkheid. "Het is belangrijk om verdraag zaamheid en milieuvriendelijkheid over te brengen op kinderen. Zij zijn de mensen van de toekomst". Mevrouw de Groot is van mening dat in Oegstgeest zelf wel degelijk belangstelling bestaat voor het mi lieu. Toch is zij ervan overtuigd dat de zorg niet voldoende is. "Wij kunnen niet ongebreideld doorgaan met het belasten van het milieu. Er moet veel meer geld in deze sector geïnvesteerd worden. Ik ben bang dat er eerst een grote catastrofe moet plaatsvinden en dat ze dan pas gaan inzien dat je iets voor het milieu over moet hebben. Zo worden nu ook de gevaren van de kernenergie gebagatelliseerd. Maar als je wacht op een ongeluk is het te laat. Ik persoonlijk ben dan ook erg bang voor kernenergie". LEIDEN - Een Leidenaar is in de afgelopen nacht juist op zijn 27ste verjaardag gewond geraakt bij een steekpartij op de Lammermarkt. Hij kreeg een steekwond in de hals en moest met spoed naar het Aca demisch Ziekenhuis worden over gebracht. De gestoken Leidenaar zou echter niet in levensgevaar verkeren. Over de juiste toedracht van de steekpartij is volgens de politie nog niets bekend. Er zijn wel twee Leidenaars van resp. 25 en 30 jaar aangehouden, die hebben bekend bij de steekpartij betrokken te zijn geweest. Het tweetal waarop overi gens geen steekwapen werd aange troffen is ingesloten in het bureau aan de Zonneveldstraat. Betrapt in een gestolen auto LEIDEN - Tweetal 21-jarige Leide naars zijn in de nacht van zondag op maandag in Den Haag betrapt op het rijden in een gestolen auto. Het tweetal werd aangehouden, toen het een straat in verboden richting inreed. De auto bleek in Leiden te zijn gestolen. Eén van de twee jo- nelui verklaarde tegenover de Leidse politie eerder een auto in Leiden en een in Noord wijk te heb ben ontvreemd. Het tweetal is na verhoor heengezonden. Hutspót I Terwijl heel Leiden nog door trokken is van de geur van hut spot en warme bollen wordt er al weer van alles voor ons georganiseerd om de nieuw verworven pondjes kwijt te raken. Bijvoorbeeld: wande len. Op zaterdag 8 oktober kan 5, 10, 15, 20 en zelfs 40 km ge wandeld worden bij de 19e hutspot wandeltocht, van- zelfssprekend weer georgani seerd door de wandelkring Leiden en omstreken. Er wordt gestart bij de school aan de Rijnsburgersingel, hoek Schuttersveld. Wie ver wil lo pen moet vroeg beginnen: tus sen 9 en 10. Kortere afstand lopers (20 km en minder) kun nen tot 2 uur aan de start ver schijnen. Hutspot II zich uitsloven in het hutspot tournooi van Badmintonclub Merenwiek op 8 en 9 oktober in de sportzaal "Leedewijk", Broekplein Leiden. De wed strijden worden zaterdag ge speeld van 9 tot 23 uur, zondag van 9 tot 6 uur. En als U nog steeds de buik niet vol heeft van hutspot dan kunt u daar uw hart ophalen: er wordt een hutspotmaaltijd geserveerd. Bosloop Nog meer nieuws voor de spor- tievelingen onder ons. Leer lingen van het voortgezet on derwijs kunnen vrijdag aan de bosloop in de Leidse Hout meedoen. Afstanden: 600 tot 1500 m, zowel individueel als in ploegen af te leggen. De ploegen lopen van 3 tot 4, prijzen worden om 5 uur uitge reikt. De individuele pres tatieloop start om 4 uur. Zeefdrukken Aspirant-zeefdrukkers kunnen in het Breehuys terecht (u weet wel, Breestraat 19) om affiches te maken waarop de Breeh- uys-aktiviteiten worden aan gekondigd. Het is de bedoeling dat eens per maand een affiche wordt gemaakt. Galerie De eerste galerie in het bijna 1200-jarige bestaan van Leiderdorp wordt 7 oktober om 20.30 uur geopend aan de Bruggestraat 1. Een maand lang is hier werk te zien van Jetty Wery (keramiek) en Rien van der Nat (grafiek). De openingshandeling wordt ver richt door mevrouw Tichler- Moerman, wethouder van cul turele zaken, waarna professor Nagel de expositie zal inleiden. Schrijfavond Eveneens in Leiderdorp is het mogelijk om brieven te schrijven naar autoriteiten in verschillende landen aan gaande het lot van de politieke gevangenen in hun land. Mor genavond gebeurt dit weer, van 7 tot half 9, in de Scheppingskerk. Zo mogelijk pen en luchtpostpapier mee nemen. Geschiedenis De NJGB (Nederlandse Jeugdbond ter bestudering van de geschiedenis) kan nog wel wat leden gebruiken. Het lidmaatschap staat open voor jongeren van 12 tot 24 jaar en de kosten zijn 22,50 per jaar. Niet gek, als je bedenkt dat Je daarvoor ook een keer naar een opgraving toe kan, een film kan zien en zelfs het bondsblad Fibula krijgt toegestuurd. In formatie: postbus 2282 in Lei- den. Bejaarden 7 oktober gaat een groep be jaarden van de Wassenaarse Katholieke Bejaardenvereni ging op excursie naar de firma Menken-Landbouw op Rust en Vreugd. Wie, hierdoor en thousiast geworden, zin zou hebben om mee te gaan, moet een maandje wachten. Deze excursie is inmiddels vol geboekt, maar zal in november worden herhaald. LEIDEN - Een 75-jarige in woonster van Leiden is haar handtas met 20,- kwijt. De tas werd haar door een jongen op de bromfiets uit de hand gerukt, toen ze gisterochtend in de Ce- sar Franckstraat liep. Apotheken Van maandag 3 okt. vm. tot vrijdag 7 ok) wordt de dienst waargenomen dooi Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 124801 Apotheek Voorschoten, Leidseweg 6| Voorschoten, tel. 2525. Dinsdag Stadhuis, vergadering adviescommissii inzake het volkshuisvestingsvraagstuk 19.30-20.30 u. Stadhuis: raadscommissie volkshuis! vesting, 20.30 u. Stadhuis: raadscommissie economisch» aangelegenheden, 20.00 u. Schouwburg: Föns Jansen, 20.15 u. LAK-theater, Levendaal: film "Lej Fleurs du Miel", 19.00, 21.00 en 23.00 u. Gerard Brandtstraat 6: informatie avond Baha'i' gemeenschap, 20.00 u. Nieuwe Rijn 20a: vrouwencafé, 21.00- 01.00 u Troef, Noordeinde 2a: koken, 18.00 u druktechnieken, Engels, brugdiploma verplegende en verzorgende beroepen. 20.00 u.; jazz-ballet, 21.00 u. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: yoga, kleren maken, jazz-ballet, foto/filmclub, tekenen en schilderen, 20.00 u. 't Breehuys, Breestraat 19, kleiclub,' 16.00 u.: volksdansgroep 19.00 u., RepelJ steeltje. 14.00-17.00 u. Leiderdorp, gemeentehuis: raadscom missie maatschappelijk welzijn, 20.00 u. Warmond, gemeentehuis ruimtelijke ordening, 20.00 u. Woensdag Schouwburg, Publiekstheater met "De Kersentuin", 20.15 u. Volkshuis, Haarlemmerstraat: inschrij ving kinderclubs, 14.00 u. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66: volks dansen voor kinderen, 14.00-16.00 u volksdansen, zeefdrukken, jazz-ballet, gitaarspelen, goochelen, pottenbakken, tekenen en schilderen, 20.00 u. 't Breehuys, Breestraat 19: gitaarclub, 15.30 u.; vegetarisch eethuis 18.00 u., creatieve werkavond, koffiebar 20.00 u., gespreksgroep Praxi 20.30 uur. Hoge Rijndijk 28: spreekuur rechts kundige dienst CNV, 19.30-20.30 uur. Romanuszaal (achter Hartebrugkerk), Mare: bijeenkomst belangengroep al leenstaanden, 20.00 uu. Voorschoten, gemeentehuis: welzijn en onderwijs, 20.00 uui Zoeterwoude, gemeentehuis: >ie financiën, 20.00 uur. Donderdag Stadhuis: raadscommissie ruimtelijke ordening, 20.45 uur. Waaggebouw, Aalmarkt: opening ex positie Leidse Bond van Ama teurtuinders, 19.00 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169: spreekqur Algemene Nederlandse Invalidenbond, 9.00- 11.00 uur. Witte Poort-kazerne, Noordeinde 2: ad viescentrum voor werklozen, 10.30- 12.30 uur. Pie'terskerkstraat 1: voorlichtingsavond werkgroep dienstweigeren. Pieterskerkhof 19: architectenburo, gra tis advies: 20.21 uur Nieuwe Rijn 20a: werkgroep homofilie, open-cafe-avond, 21.00-24 00 uur. Troef, Noofdeinde 2a: Nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur; project Leiden, handenarbeid 20.00 uur. Breehuys, Breestraat 19: keramiekcur- sus, 19.30 uur; tapdansgroep, koffiebar, 20.00 uur. Leiderdorp, Winkelhof: eerste paal, 16.00 uur. Voorschoten, gemeentehuis: openbare werken, 20.00 uur. Zoeterwoude, gemeentehuis: sie openbare werken, 20.00 uur. Voorschoten, Welfarelokaal Rode Kruis, Leidseweg 33: spreekuur Algemene Ne derlandse Invalidenbond, 19.00-20.00 Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7i Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en WQ- 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00—15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leióen. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uurl. Moeders voor Moeders Mevrouw zu: Hofdijck 32, 153652. Discussie met Nico Haasbroek LEIDEN - De bekende VPRO en Haagse Post-journalist Nico Haasbroek komt vanavond om 21.00 uur naar het politieke Café Catena in Leiden. Hij is correspon dent in West Duitsland geweest voor de VPRO, de VARA en de HP. Daarvoor werkte hij ook al bij de VPRO in radioprogramma's als 'Embargo' en 'Het gat van Neder land'. Deze maand vertrekt hij naar de Verenigde Staten om daar cor respondent te worden voor de zelfde media. Vanavond zal ge sproken worden over de politieke situatie in de BRD, over de RAF en over zijn omstreden manier van journalistiek. Het adres van Catena is Kolfmakersteeg. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwèrtaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonnement per post 221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2