Miles haakt af in race met Karpov Lutherse kerk in Leiden: reprodnkties op plaats van "verdwenen" schilderijen tmnsnsma Mensen in elke gulden 93 cent bij het doel i DIAKONIE ADOPTEERT HAITIAANSE JONGEN Ook Timman kan niet volgen Vanavond "vertrelc sterk bezette "Tennis Zesdaagse" Uw borreltje dweept met 'n toastje makreel. DINSDAG 4 OKTOBER 1977 "De verloren zoon ",één van de vijf schilderijen die Barent Fabritius in 1661 in opdracht van de evangelisch-lutherse gemeente in Leiden maakte. Het hangt nu, met nog twee andere, in het Rijksmuseum te Amsterdam. LEIDEN - Door een gift daartoe in staat gesteld, heeft de kerkeraad van de lutherse gemeente in Lei den kleurenreproducties laten maken van een drietal schilde rijen van Barent Fabritius die van 1640 tot omstreeks 1840 in de kerk aan de Hooglandse Kerkgracht hebben gehangen. De schilderijen zelf zijn te zien in het Rijksmu seum in Amsterdam. Om toch iets terug te brengen van wat in het verleden aan kunst uit de kerk is verdwenen, zullen de reproduk- ties een plaats in de kerk krijgen, zij het niet aan de balustrade bij het orgel waaraan de echte schilderijen destijds bevestigd waren. Toen in het begin van de negen tiende eeuw het orgel werd ver nieuwd en vergroot, zijn de vijf schilderijen verwijderd. Men ver kocht de doeken voor een paar tientjes. Drie ervan zijn voor on dergang bewaard en na een lange omzwerving terechtgekomen in het Amsterdamse Rijksmuseum. Een vierde schilderij werd later onherstelbaar beschadigd terug gevonden en het vijfde is spoor loos. Ze hadden alle een gelijkenis van Jezus tot onderwerp. De drie be waarde doeken, en dus ook de rep- rodukties, beelden de verhalen uit van de Farizeeèr en de tollenaar, de verloren zoon en de rijke man en de arme Lazarus. De reprodukties zijn kleiner dan de oorspronkelijke schilderijen. De kerkeraad vindt ze echter be langrijk genoeg om bij de terug keer van deze voorstellingen in de kerk even stil te staan. Ds. Happee, de plaatselijke predikant, zal dat doen op de zondagen 9 oktober, 30 oktober en 6 november. Hij zal dan in zijn preek steeds het verhaal van een van de schilderingen aan de orde stellen. In ds. S. Bouwer kreeg de Leidse gemeente van de zevendedags adventisten zaterdag een nieuwe voorganger. De preek van ds. Bouwer ging over het bruiloftsmaal uit Mattheüs 22. Die bruiloft zou eerst een deftig karakter hebben, maar het werd heel gewoon omdat de genodigden geen tijd hadden. De funtie van Gods dienaars is, de uitnodiging steeds meer weer te herhalen. Wij moeten er bij voort during aan worden herinnerd, dat wij genodigden zijn. Alles is klaar voor het maal, alleen de gasten ont breken. Het was ds. Bouwers wens, dat er elke sabbath in deze kerk een bruiloftsmaal mag zijn. (De adventisten komen elke zater dagmorgen samen in de Lok- horstkerk aan de Pieterskerk- straat). Pleegkind De diakonie van de hei-vormde gemeente in Sassenheim heeft een kind geadopteerd. Het is Domini que Alexis, een jongen van tien jaar die woont op Haiti. Zijn vader is boer, maar hij kan zijn gezin met vijf jongens niet goed onderhou den. Het gezin woont in een "huis" met een blikken dak en de inventa ris is uiterst pover. Ze zijn naar om standigheden nog redelijk gezond; bij een keuring voor de adoptie werden tenminste geen ziekten aangetroffen. De diakonie kwam op het spoor van Dominique via de stichting Foster Parents Plan Nederland, die finan ciële adoptie van hulpbehoevende kinderen in ontwikkelingslanden propageert. Dominique, die nor maal de school bezoekt, heeft al een kort briefje naar Sassenheim ge schreven. waarin hij zijn onbe kende "pleegouders" schrijft, het fijn te vinden dat hij hun pleegkind is geworden. Bouwvallig De restauratiecommissie van de Rijnsburgse hervormde gemeente heeft de noodklok geluid. De Grote of Laurentiuskerk in het hart van het bloemendorp, die voor een be langrijk deel uit de zestiende eeuw dateert, begint namelijk tekenen van bouwvalligheid te vertonen. De commissie maakt zich hierover grote zorgen, omdat een bijdrage van het rijk in de noodzakelijke res tauratie waarschijnlijk de eerste ja ren niet is te verwachten. Wel zal de commissie zich opnieuw tot "Den Haag" wenden met de vraag of toe zeggingen op termijn'mogelijk zijn. Men heeft berekend, dat de eerste fase van de restauratie, bestaande uit een algeheel herstel van het kerkdak en het treffen van nood voorzieningen, al bijna 700.000 vergt. Omdat er op korte termijn iets gedaan moet worden, heeft de restauratiecommissie alvast een grote inzameling op stapel staan. Vrouw Volgende week dinsdag om kwart over 10 wordt in de gerefor meerde kerk in Katwijk aan den Rijn de jaarlijkse provinciale dag van de Geref. Vrouwenbond afde ling Zuid-Holland-Noord gehou den. "Bevrijding van de vrouw in bijbels licht" is het thema van de dag. Prof. dr. H. Berkhof te Oegstgeest zal het inleiden. Be langstellenden (niet-leden) zijn ook welkom. De bijbeltentoonstelling "Het boek dat blijft" is van maandag 10 tot en met vrijdagmorgen 14 ok tober te zien in de Jozefkerk bij het park Deyleroorde in Wassenaar.' De tentoonstelling, opgezet door het Ned. Bijbelgenootschap en de Katholieke Bijbelstichting, bestaat uit een tiental stands die in beeld brengen hoe de bijbel tot stand kwam en over de wereld wordt ver spreid. Openingstijden: maandag 2 tot 5 en 7 tot half 10, dinsdag tot en met donderdag 10 tot 12, 2 tot 5 en 7 tot half 10 en vrijdag van 10 tot 12 uur. Beroepen Beroepingswerk: Hervormde Kerk - Beroepen te Arnhem Joh. Kortleve Driebergen, te Leerbroek D. kievitseieren den Berg Ede, te Oude Tonge G. de Greef Wijn gaarden; bedankt voor Veenendaal H. Smit, Landbouwer voor Klaas waal W. Verboom Waddinxveen, voor Hierden T. van 't landschap Ede, Voor Harderwijk J. Kooien IJsselstein; beroepbaar: R. E. da Costa Oegstgeest. Geref. Kerken: beroepen te Den Bosch J. van Drie Delft, aangenomen de benoeming tot schipperspredikant in alge mene dienst A.C. Verheul Maasbracht. Chr. Geref. Kerken: aangenomen naar Boskoop kan didaat A.P. kunstmest Lagevelde Nunspeet. Doopsgezinde Broeder schap: aangenomen naar Alkmaar A.G. Hoekema, docent aan een theologische school in Indonesië. De stichting "Mensen in nood - caritas Neerlan dica" in Den Bosch, die twee hoofdafdelingen kent: bijzondere noden en vluchtelingenhulpen en voedselhulp, heeft vo rig jaar 13 miljoen gulden uitgekeerd. De bestedingen van de afdeling bijzondere noden en vluch telingenhulp beliepen bijna 6 miljoen gulden en die van de afdeling voedselhulp ruim 7 miljoen. De baten van de stich ting bedroegen vorig jaar 13.9 miljoen. De acties van de stich ting zelf brachten 7,5 miljoen op, ofwel 52,5 procent. De bij drage van de overheid voor het voedselprogramma was ruim 4,5 miljoen, bijna 32 procent. Kosten Van de 13,9 mijoen aan baten is ruim 7 procent besteed aan "apparaatskosten". Dat zijn kosten die gemaakt moeten worden om de gelden te kunnen ontvangen en te besteden. Van elke gulden wordt 93 cent be steed aan het doel. In het september-blad van "Mensen in nood" antwoordt dif-ecfeur H. van de Laar op de vraag of alles wel op de juiste plaats komt, dit: "Het kan be5t zijn dat er eens een baal kleding of een zak melkpoeder vermist wordt of beschadigd, maar in het alge meen kunnen we zeggen dat praktisch alles aankomt op de goede plaats en bij de mensen voor wie het is bestemd. Slechts 1 procent van het voedsel gaat verloren. Wat de kleding betreft: die gaat alleen daarheen waar we zeker zijn van de ontvangers. En de financiële hulp gaat recht streeks naar de projecthouders of uitvoerders. Die kunnen we vertrouwen. Bij de project beoordeling wordt dat nauw keurig onderzocht. In de ontwikkelingslanden heeft Caritas een goede naam. We zien de laatste tijd dat rege ringen de hulpverlening juist aan Caritas toevertrouwen. Dat gebeurt nu bijvoorbeeld in Zaire, Angola en Mozambique". Voedselhulp in de derde wereld is nog altijd één van de bestaansredenen van de stichting "Mensen in nood" Vorig jaar werd er ruim 7 miljoen gulden aan besteed. Op eigen benen "Mensen in nood" werkt ook aan versterking van de Cari- tas-organisaties in de derde we reld zelf, juist omdat deze be staan uit mensen van het land zelf. Die gaan zelf steeds meer doen, en Caritas Nederland stimuleert dat. Het geeft ook geld voor de financiering van kadercursussen en van salara- hulpverlening die misschien niet zo goed aanslaat, maar daar ligt wel de toekomst van de hulpverlening: het leren op ei gen benen te staan. Het bestuur van "Mensen in nood" stelde in augustus nog 800.000 beschikbaar voor ver schillende hulpverleningspro- jekten. Daarvan gaat 50.000 naar Rhodesische vluchtelin gen in Mozambique, 100.000 naar noodlijdenden in Angola, 50.000 naar Ethiopië, waar een bevolkingsgroep door droogte is getroffen, 50.000,- naar Oost-India (overstromingen) en 86.000 naar een eveneens door overstromingen getroffen ge bied in Bangladesh. Kerstactie De kerstactie van d it jaar zal ge richt zijn op het sponsorprog ramma "Neem een kind voor uw rekening". Dat beoogt op velerlei manieren hulp te bie den aan kinderen in de derde wereld. TILBURG - Precies op het juiste moment, namelijk in de ronde die zijn voornaamste concurrent had uitgekozen om even op adem te komen, heeft wereldkampioen Anatoli Karpov alleen de leiding genomen in het Interpolisschaak toernooi in Tilburg. Want Miles, die in de afgelopen dagen schaakgeschiedenis had gemaakt met zijn vier overwin ningen op een rijtje, gaf gehoor aan de ongeschreven wet ten van de toernooitaktiek en laste na zijn inspanningen een kleine pauze in. Kavalek, die eigenlijk nog niets heeft laten zien,,had daar geen be zwaar tegen: zoals de meeste grootmeesters hier is de Amerikaan allang blij met een eindscore van 50 procent of iets meer. Karpov profi teerde onmiddellijk tegen Olafson. De vriendelijke man uit Reykjavik, die een puur slecht toernooi achter de rug heeft, probeerde vanzelfsp rekend van alles om door een over winning op Karpov zijn ster alsnog in Tilburg te laten stralen. Maar, alweer was Olafsons denken al in de openingsfase inferieur aan dat van zijn tegenstander. Op het eerste gezicht leek het nog op iets, er was een kijkspleet die uitzicht gaf op de zwarte koningsstelling, maar wat er aan de andere kant van het bord, op de damevleugel, allemaal gebeurde was beslist niet om over naar IJs land te schrijven. Zijn kwaliteitsof fer, vlak voor het vallen van het doek, was uit bittere nood geboren en verhaastte slechts de ADVERTENTIE - - MAAKT iMM alles los ll»i»^»aslge.oes.z.- Chemische Fabr.'Schiedam' 010-26.47.56 ning waar Karpov zo doelbewust op had afgekoerst. Het tragische aspect van de negende ronde was ongetwijfeld dat Jan Timman de race met Karpov niet meer blijkt te kunnen volhouden. De Neder landse kampioen liet zich al vrij snel na de opening door een stukof fer van Cligoric verrassen, gaf het dubieuze materiële gewin haastig terug, maar kon toch niet voorko men dat hij in een zeer slecht staand dame-eindspel werd geloodst. Dat analyseerde hij in de rust samen met Hans Böhm, een zeer groot eindspelkenner. Gevolg van deze creatieve samenwerking was, dat opnieuw werd afgebroken, ditmaal met remisetendenzen, die zo zij ge realiseerd mochten worden, de achterstand op Karpov toch niet volkomen hopeloos zouden maken. In deze kolommen werd Hort aan vankelijk nog als serieuze kans hebber getint, maar dat was meer op basis van een weddenschap die ik met de vriendelijke Tsjech had afgesloten. Hort had namelijk ge wed dat minder dan 50 procent van alle partijen remise zou worden en hij had daarbij zeer strijdlustig ge keken, alsof hij wilde zeggen dat hij zelf er hoogstpersoonlijk voor zou zorgen dat hij die weddenschap zou winnen. Maar Hort heeft zich net zo'n tamme schuiver als Kavalek en Andersson getoond. Maagklach ten, schijnt de achterliggende re den van zijn bleke spel te zijn. Mis schien dat hij dan voor de laatste ronde, als Karpov tegenover hem zal plaatsnemen, nog een Rennies door het zorgzame toemooi-comité aangereikt kan krijgen. Een drama in de marge lijkt Smys- lov te gaan omgeven. Nog geen partij heeft de koning van 20 jaar geleden in Tilburg op zijn naam we ten te brengen, hoewel zijn spel per ronde tot de interessantste concep ties wordt gerekend. Nu kan zijn reputatie een eventueel negatief besluiten van Interpolis 1977 wel verdragen, maar dat hij niet een kleine helpende hand krijgt van zijn landgenoten om althans de schade zoveel mogelijk te beperken is wel verrassend. De manier waarop Joeri Balasjov onvervaard tegen hem op winst begon te spelen liet althans geen eerbied voor een gelauwerde medebewoner van de Sovjet-Unie vermoeden. Afgebro ken met een pluspion voor wit, die hij in tweede zitting, ondanks fan tastische listen van Smyslov tot een gewonnen positie wist te concreti- De uitslagen uit de negende ronde zijn: Gligoric (Joe)-Timman (Ned) afg. Balasjov (Sov)-Smislov (Sov) afg. Hubner (Wdl)-Sosonko (Ned) V2-V2, Kavalek (Vst)-Miles (Gbr) V2-V2, Olafsson (IJsl)-Karpov (Sov) 0-1, Andersson (Zwe)-Hort (Tsj) V2-V2. De stand is: I. Karpov 6,5 punten, 2. Miles 6, 3. Timman 5 1 afg.), 4. Kavalek en Hort 5, 6. Hübner 4,5, 7. Gligoric 4 1 afg.), 8. Andersson 4,9. Smislov 3,5 C-f 1 afg.), 10. Balasjov3(+ 1 afg.), II. Sosonko 3, 12. Olafsson 2,5. Kavalek: remise tegen Miles Popov trainer van turnsters DEN HAAG-Vanavond begint het sterk bezette zesdaagse proftennis toernooi in Nederland van de en thousiaste organisatoren Roffel en Steur onder de nieuwe naam Westland-Utrecht World Star Ten- Vier avonden wordt op twee plaat sen tegelijk gespeeld, waarna de fi nale zaterdag en zondag in het Rot terdamse sportpaleis Ahoy' wordt gehouden. In de ene groep spelen de Italiaan Adriano Panetta, de Roemeen Ilie Nastase, die wegens wangedrag tijdens de wedstrijd Groot-Brittannië-Roemenië in 1978 is uitgesloten van Davis-Cup tennis, de Chileen Jaime Fillol en •de Nederlandse kampioen Louk Sanders. In de andere groep de Amerikanen Vitas Gerulaitis, Bill Scanion, de Brit Mark Cox en Tom Okker. Elke meeting wordt besloten door een dubbelspel, waarvoor echter geen prijzengeld wordt gegeven. Er is overigens genoeg te verdienen in het enkelspel: een hoofdprijs van 40.000 dollar (plus minus 100.000), een tweede prijs van 20.000 dollar, een derde van 12.000 dollar, een vierde van 9000 dollar, een vijfde van 7000, een zesde van 5000 en een zevende en achtste prijs van 3500 dollar. Hoewel de organisatoren alsnog hebben geprobeerd voor Fillol een andere prof te krijgen, omdat tiet actiecomité Latijns-Amerika Vrij de Chileen onacceptabel vond, is dat niet gelukt omdat de as sociation van tennisprofs (ATP) daarmee niet akkoord ging. Zware klus Luba LEIDEN - Het gaat niet goed met Luba. De Leidse tweede divivionist is na drie competitieduels nog zon der punten en na evenzovele thuiswedstrijden. Het basketbal team van trainer-coach Ton Kal lenberg heeft nogal wat spelers verloren en dat lijkt zich nu te wre ken. Morgenavond opnieuw thuis, tegen ROS Forcial. De Rijswijkse formatie heeft in vergelijking met het afgelopen seizoen wat kracht verloren, maar gezien de eerdere resultaten van Luba zal het weer erg moeilijk worden om de eerste punten binnen te halen. Zaalvoetbal weer gestart KATWIJK - Gisteravond is in de Katwijkse sporthal Cleyn Duyn de zaalvoetbalcompetitie van start gegaan. De teams van Cleyn D. en Van Gerven de Jong viel de eer te beurt de spits af te bijten. De aantrekkelijke wedstrijd eindigde in een nipte 2-3 overwinning voor Van Ger ven de Jong. Vooral van de zijde van Cleyn Duyn werd aanvallend ge speeld. De aanvallende tactiek van de Katwijkèrs leverde de gehele wedstrijd'vele kansen op. Er werd echter maar twee maal gescoord. Arnold Boers opende de scofe voor de thuisclub. Die treffer werd ech-- ter al gauw teniet gedaan door Spoor. Ondans de vele sco- ringsmogelijkheden, die Cleyn D. (Amerik van Duivenvoorde) kreeg werd er voor de rust niet meer gedoelpunt. In de tweede helft liep Van Gerven via twee doelpunten van Bert Mond riaan naar 1-3 uit. Adrie Koele- wijn bracht zijn ploeg even later terug tot 2-3. Hoewel de moge lijkheden voor een gelijkspel daarna ruimschoots aanwezig waren, verzuimde de Kat wijkèrs te scoren. Voor morgenavond is er in de hoofdklasse zaalvoetbal het volgende programma vast gesteld: 20.00 uur Zwaanvo- gels-Van der LDWS-Glasber- gen LDWSc/óGlasbergen de B. 21.00 uur: Oegstgeest-Swift 't W. ADVERTENTIE. UTRECHT - Tien maanden na het vertrek van Eva Bartha heeft het KNGV een nieuwe trainer voor de nationale damesturnploeg onder contract genomen. Het is de 39-ja- rige Joeri Popov uit Moskou, een turnleraar aan de academie voor li chamelijke opvoeding in de hoofd stad van de Sovjet-Unie, drager van de titel 'meester in de sport'. Popov tekende voor een tweejarig dienstverband bij het KNGV, een overeenkomst met mogelijkheden voor verlenging. Het aanstellen van de Rus betekent ook dat het tussen het KNGV en de kringvoorzitters overeengekomen topsportbeleid keurturnen zal worden voortgezet. Laat 'm even de vrije hand en hij weet niet meer van ophouden. 'n Ware Casanova is het. Flirten met ansjovis en gaffelbitter. 't Hart verliezen aan palingfilet of garnalensalade. Dol op gefileerde spekbokking en gerookte zalm. Verkikkerd op sardines en krab. Smachten naar een maatjes haring. Knipogen naar feen lekkere rolmops... Tja, als u hem even de vrije hand geeft, weet 'ie niet meer van ophouden. En geef hem 'ns ongelijk. Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten, Javastraat 2b, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13