"Kist, Ling en Peters moeten nu aan de bak Over-mijn-lijk voetbal of extra-geladenheid? V Rl IJ l-l IIT Selectie voor duel in Noord Ierland nu ook al bekend Geen bankzitters naar WK" >JSDAG 4 OKTOBER 1977 tm 7 ■BSCOrlir Vergelijken Vergelijken is een uiterst boei ende bezigheid. Ik doe het graag, want het geeft vaak zulke koddige effecten. Nemen we nu eens het verslag van Paul de Tombe in deze krant van de wedstrijd Kozakken Boys - Noordwijk op 26 september j.l. Hij schrijft op die dag: "Wer kendam is de hel van het zater dagvoetbal geworden. Spelers en supporters van de plaatse lijke voetbalclub Kozakken Boys doen daar anno 1977 zo ongeveer alles wat verboden is om de bezoekende clubs te inti mideren. Vechten voor het be houd van vitale lichaamsdelen dient nu het enige parool te zijn voor eersteklassers die nabij Gorinchem de langgerekte dijk afzakken naar het verder vol strekt geïsoleerde dorp. Voetbal is oorlog geworden in Wer kendam, waar de eenzame lig ging aan de Merwede een pri mitief fanatisme heeft doen ontstaan dat zich richt op het spel met de bal". Kozakken Boys is in eigen huis bereid desnoods elf beren met de blote vuist te lijf te gaan". Het verslag meldt verder' ter men als "over-mijn-lijk- voetbal" en "ruïneringsactivi teiten". Noordwijk wordt niet als "brandschoon" beschreven, maar voor die ploeg was het louter een zaak van noodweer geworden om mee te gaan in de ontwrichtende handelingen" Dat liegt er dus niet om. Niet koek en ei Maar nu de keerzijde, vrienden. Door Ruud Paauw Want je blijkt het óók heel an ders te kunnen zien. Voor mij ligt het verslag van Kozakken Boys - Noordwijk, zoals dat te vinden is in het Nieuwsblad Voor Gorinchem en Omstreken van 28 september. Thijs Ver doorn schrijft daarin onder de forse kop "EEN SCHANDA LIGE ZAAK" het volgende: "Een blik in de kleedkamer van Noordwijk na afloop van de bikkelharde partij tegen Ko zakken Boys sprak boekdelen: kapotte flesjes over de vloer en banken schots en scheef. Om zich zo af te reageren na 3-1 ne derlaag is een schandalige zaak voor een topclub als Noordwijk. In het veld was het ook niet koek en ei. Noordwijk trachtte de thuisclub door middel van harde acties te intimideren" "Van Vuuren werd regelmatig geconfronteerd met moeder aarde en ook Philip den Haan onderging dat lot". Van Keste- ren betitelt hij als een "keiharde klever", die zich bediende van "brekend werk". Wel geeft Ver doorn tóe dat de Kozak Klop de Noordwijker Bogers "sloopte", maar verder geen kwaad over de Boys. Wat De Tombe "ruïne ringsactiviteiten" noemt, beoordeelt Verdoorn kennelijk als extra-geladenzijn. Tja. Ik ga dit niet verder uitpluizen, hoor, hoewel ik dat gemakkelijk zou kunneq want ik heb eerder dit seizoen Kozakken Boys - Quick Boys gezien. Dus ik weet wel zo'n beetje wat een be zoekende ploeg daar te wachten staat. Als derde ploeg uit de regio mag RCL straks beoordelen wat het nu precies is: ruïneringsactivi teiten of extra-geladen-zijn. Als de Leiderdorpers zich er nu maar iets heel beroerds bij voorstellen, zitten ze wel goed. In zee De Europese Voetbalbond heeft, 'zoals wij allen weten, tenslotte besloten dat Manchester United die thuiswedstrijd voor de Europa Cup II tegen St.Etienne op tenminste 200 km van zijn eigen stadion dient te spelen. Een vreemd besluit, hoor, want nou kunnen die slopers onder de Manchester-aanhang al wéér in een andere plaats aan de slag gaan. Ik begrijp die Europese Voetbal bond niet. Waarom niet be paald dat Manchester Unitëd' zijn thuiswedstrijd gewoon op eigen veld mag spelen, al leen zonder publiek er bij. Wordt het dan een rommeltje dan blijft dat in elk geval be perkt tot Manchester. Het aardigste commentaar op het UEFA-besluit kwam van de Britse cartoonist Roy Ullyet,die één van zijn stripfiguren liet zeggen: "Tweehonderd kilome- Jan Willem Bogers ter van Manchester af? Ik stel dan voor 200 km westwaarts, dan dumpen we dat hele zooitje jneteen in zee". Korhoender Over het onderwerp "sportspon soring, pers en publiciteit" zijn dit jaar al veel woorden vuil gemaakt. Een aantal kranten is zich enigszins gaan wapenen tegen de pogingen van sport- sponsers om via de sportko- lommen op een tamelijk goedkope manier hun naam er bij het publiek in te heien. Een vorm van sluikreclame dus. De tv heeft het in dit opzicht duidelijk moeilijker dan de krant, zoals Bob Spaak ons maanden geleden op een sym posium in Papendal liet weten, omdat het een ander medium is. Ook hier is het natuurlijk mo gelijk de commercie wat terug te dringen. De vraag is alleen of men dat wenst. Af en toe twijfel ik aan de goede wil van de heren van Studio Sport. Afgelopen zondag was het*weer aardig raak. De ijshockeyploeg van Heeren veen speelde tegen een Noorse ploeg en Frans Henrichs had zonder enig bezwaar de naam "Heerenveen" kunnen gebrui ken. Dat had geen enkele ver warring gebracht. Maar nee, Henrichs moest zo nodig een keer of tien de naam noemen van een of andere centrale- verwarmings-, knipmessen- of jutezakfabrikant (ik ben even kwijt wat het is), die als sponsor voor Heerenveen optreedt. Dat werkte in dit geval nu juist wél verwarrend, want die spon- sornaam is nogal gewoontjes en in het begin dacht ik dan ook even dat Henrichs het over één der Friese spelers had. Waarom nou tochSlordigheid, niet-nadenken of commerciële belangen? Laten we het er voorlopig maar op houden dat Studio Sport een vreemde kor hoender in dienst heeft die te weinig gecontroleerd wordt. Sportmuseum Vorige week samen met Bas Vonk en Joop Riethoven van de Leidse Tourorganisatie en de gemeente-ambtenaren Hugens en Van der Loo naar Am stelveen geweest om daar te in formeren wat er allemaal komt kijken om in Leiden een sport museum te vestigen Sinds 1965 bestaat er een stichting Natio naal Sportmuseum in oprich ting, met vermaarde heren in het bestuur, maar die hebben nog niets van de grond kunnen krijgen. In Amstelveen zit een aan die stichting gekoppeld ini tiatief comité (met wethouder Maaten en de journalist De Bie), dat het sportmuseum een warm hart toedraagt, al zeer veel werk heeft verricht, maar al evenmin een vast tehuis er voor heeft kunnen vinden. Misschien is het iets voor de mu- seumstad Leiden, zo dachten we. De problemen zijn groot, wat huisvesting betreft en in fi nancieel opzicht, dat is ons in Amstelveen wel duidelijk ge worden. Toch is het van groot belang dat dat sportmuseum van de grond komt. Als het niet binnen vijf jaar gebeurt, is de kans groot dat er veel materiaal (met name uit het begin van de eeuw) verloren gaat. Voor zover dat al niet is geschied. Ik heb het al eerder gezegd: de spikes waarmee Fanny Blan- kers-Koen viermaal goud won in Londen, moeten worden be- waard; de bronzen medailles die Wim Slijkhuis op diezelfde Olympische Spelen veroverde, dienen een mooier plekje te krijgen dan de zolder waarop ze nu verblijven. De fiets waarmee Wim van Est in de Tour de France van '51 in het ravijn donderder, behoort een plaats achter glas te krijgen, (plus dat horloge van hem dat na de val nog liep. U kent de kreet nog wel: "Zestig meter viel ik diep, mijn hart stond stil maar mijn pontiac liep"). En zo zou ik nog uren door kun nen gaan. We hebben in Ne derland musea op allerlei ge bied. Waarom in hemelsnaam niet voor de sport, waarin zo vele miljoenen geïnteresseerd zijn? Leids hoekje Als dat museum er hier zou ko men, ga ik vragen of er één kastje mag worden gevuld met curieuze Leidse zaken. Cor Sip zou ik dan verzoeken een ge luidsbandje vol te praten over zijn LFC-penode, hoe dat geld dat hij in de kanaries stak nu eigenlijk werd verdeeld. Op de andere kant van het bandje laat ik het LFC-bestuur praten over de periode-Sip. Daarna wordt het, zoals ook bij grote staatslieden, verzegeld tot het jaar 2077. Aan Piet Kan tebeen ga ik vragen of hij* over UVS-betaald-voetbal al die dingen op de band kan zetten die hij nooit heeft willen vertellen. Verder zou ik graag vereeuwigd zien het ware ver haal van de Leidse Atletiek Commissie die drie jaar lang uit haar neus Nee, nee, ik ga niet verder. Ajakki-bahwat ben ik nou toch weer negatief bezig. En er zijn toch ook zulke mooie dingen in onze sportwereld. Ze 'schieten me helaas nu niet te binnen, naar ze zijn er vast wel. ZEIST - Tscheu-la Ling, de rechterspits van Ajax, zal mor genavond in stadion Feyenoord in Rotterdam zijn debuut ma ken voor het Nederlands voetbalelftal in de vriend schappelijke interlandwed strijd tegen de Sovjet-Unie. In de voorhoede zijn verder Kees Kist (AZ'67) en René van de Kerkhof (PSVj opgesteld. Eddy Treytel verdedigt het doel van Oranje nu PSV-doelman Jan van Beveren zaterdagavond in de competitiewedstrijd tegen NEC (3-0) zo ernstig gebles seerd raakte, dat hij zich uit de selectie moest terugtrekken. Opstelling Nederland: doel: Eddy Treytel (Feyenoord) achter. Wim Suurbier (Ajax), Ruud Krol (Ajax), Wim Rijs- bergen (Feyenoord) en Hugo Hovenkamp (AZ'67) midden: Wim van Hanegem (AZ'67), Wim Jansen (Feyenoord) en Jan Peters (AZ'67) voor Tscheu-la Ling (Ajax), Kees Kist (AZ'67) en René van de Kerkhof (PSV) reserves: Jan Jongbloed (Roda JC), Willy van der Kuijlen (PSV), Johnny Rep (Bastia), Willy van de Kerkhof (PSV) en Ruud Geels (Ajax). Door tijdgebrek, maar ook om dat in het bekerprogramma van het komende weekend geen eredivisieclubs zijn opgeno men, heeft Ernst Happel gis termorgen in samenwerking met De Vroet, Groene woud en Zwartkruis de 22 namen op pa pier gezet, waaruit hij de selec tie bekendmaakt voor Noord Ierland. De zestien, die gisteren in Zeist waren, zullen worden aange vuld met doelman Nico de Bree (Anderlecht), Johnny Dusbaba (Anderlecht), Erny Brandts (PSVj, Jan van Beveren (PSVj, Johan Cruijff (Barcelona) en Johan Neeskens (Barcelona). Happel heeft Rob Rensenbrink (spierblessure) dus definitief la ten vallen en voorts beschikt hij over vier keepers. Het ligt voor de hand dat Jongbloed na het weekend eveneens tot de "uit vallers' gerekend zal moeten worden. De voltallige groep van 22 is als volgt samengesteld: Van Beveren (PSV), Treytel (Feyenoord), De Bree (An derlecht), Jongbloed (Roda JC); Suurbier (Ajax), Krol (Ajax), Dusbaba (Anderlecht), Hoven- kamp (AZ'67), Rijsbergen (Feyenoord), Brandts (PSV); Van Hanegem (AZ'67), Peters (AZ'67), Neeskens (Barcelona), Jansen (Feyenoord), Van der Kuylen (PSV), W. van de Kerk hof (PSV); R. van de Kerkhof (PSV), Geels (Ajax), Ling (Ajax), Kist (AZ'67), Cruijff (Barcelona), Rep (Bastia). ZEIST - De jongste nederlaag van Club Brugge had voor Oranje in zoverre consequenties, dat Ernst Happel zich gisteren niet al te lang in Zeist beliefde op te houden. Twee heren tegelijk die nen valt zelfs iemand als "der Weltmeister zwaar. Reden waarom hij zich na de klap van Beerschot weer eens primair met het Belgische werk wilde bezighouden. bankzitters meenemen naar Ar gentinië, maar spelers, die zich in ternationaal waar hebben gemaakt. Meneer Happel zei: ik wil die drie per se aan de bak hebben. Voor mij betekent dat een extra stuk motiva tie, omdat ik erop kan wijzen dat de onderlinge concurrentie wordt ver scherpt. Ingewogen Na een aantal instructies ver trouwde Happel de Oranje-kern al in de voormiddag aan Jan Zwartk ruis toe, om vertoornd richting Brugge te scheuren teneinde de voetballers aldaar bars voor te hou den dat Warssem thuis (woensdag) en Standard Luik uit (zaterdag) "minstens vier punten" zou moeten opleveren. Het leven van een top clubtrainer, die als interim-bonds- coach bijschnabbelt gaat niet over rozen. Zelfs niet wanneer je op ge zette tijden over een waarnemend interim-bondscoach kan beschik ken als Jan Zwartkruis. Om een nieuwe lading kritiek te voorkomen blijkt zelfs Happel be reid om concessies te doen. Dus reisde de sfinx vroegtijdig af met de mededeling dat men hem een week Stanley onder het mes ZEIST - Stanley Brard en Keesjan Snoeck hebben bedankt voor de selectie van Jong-Oranje, waaruit het team wordt samengesteld dat zaterdagmiddag om drie uur in Aalborg vriendschappelijk tegen Denemarken speelt. De eerste werd gisteren operatief van een vetk- nobbeltje in de halsstreek afgehol pen, d^ laatste tobt met een liesblessure. Bondscoach Arie de Vroet wees Degens (Roda JC) en Fligth (FC Utrecht) als remplacan- ten aan. Voorts vormt Simon Ta- hamata (Ajax) nog een vraagteken. De Vroet: "Ik heb eveneens met de gedachte gespeeld om die kleine Michel Valke van Sparta te vragen. Maar ik geloof dat we zuinig op die jongen moeten zijn." De interland geldt voor PSV'er Erny Brandts als een test-case ten aanzien van de Happel-selectie voor Noord-Ier- land. lang niet meer in Holland zou zien. Wat impliceert dat Jan Zwartkruis woensdag op de bank zit bij Ne derland-Rusland, dat Happel op dezelfde avond Club Brugge- Beerschot regisseert. Dat Happel onmiddellijk na afloop van Stan- dard-Luik naar Athene vliegt om het spel van Brugge's EC-tegen- stander Panathinaikos in zijn fo tografisch voetbalgeheugen. En dat de KNVB pas weer over Happel kan beschikken op de maandag die het kwalificatieduel tegen Noord- Ierland vooraf gaat. Geholpen Geholpen door De Vroet, Groene- woud en Zwartkruis krabbelde Happel noodgedwongen gisteren de 22 namen al op papier, waaruit de zestien Noordierland-gangers zullen worden gerecruteerd. Later op de dag luidde Zwartkruis de training en maakte vóór de spelers op de hoogte waren gesteld, het elf tal bekend, dat woensdag vriend schappelijk in het Feyenoordsta- dion tegen de Sowjet Unie speelt. Zwartkruis: "Meneer Happel stond erop dat Kist, Ling en Peters in de basis zouden staan. Nu we door de absentie van Cruijff, Neeskens en Rensenbrink niet optimaal kunnen oefenen met het oog op Noord-Ier- land, gaat meneer Happel er vanuit dat we straks geen spelers mee moeten nemen naar Zuid Amerika, die zich slechts op de bank hebben waargemaakt. Peters dient getest te worden of hij zonder Cruijff op de zelfde wijze kan domineren als des tijds op Wembley. Ik denk aan een artiest als Ling. Zijn goede jved- strijd tegen Lilleström heeft een rol gespeeld. Hetzelfde geldt ten aan zien van Kist. Kist is momenteel in grootse vorm". Zwartkruis onthulde eveneens dat de wedstrijd in zijn geheel op video wordt opgenomen en dat er ten aanzien van mogelijke wissels wa terdichte afspraken tussen Happel en hem zijn gemaakt. Zwartkruis: "Het gaat er om dat we straks geen Mensen die niet spelen moeten er vanuit gaan dat ze al zijn ingewo gen". Ruud Geels: "Dat klopt. Ha- pell heeft me 's morgens verteld dat ik niet in de basis sta. Hij zei me dat-ie er vanuit moet gaan dat Cruijff bij zijn besluit blijft om niet mee te gaan naar Argentinië. Ik weet wat ik aan je heb, zei Happel er bij. Maar ik moet er rekening mee houden dat je eventueel gebles seerd kan raken. In dat geval moet ik over iemand anders, die gelijk waardig is, kunnen beschikken". Willy van de Kerkhof: "Sta ik er niet in? Nee, officieel weet ik er niets vanaf. Hoewel ik liever had gespeeld heb ik, denk ik, wel begrip voor het standpunt om naar een bredere basis toe te werken". Terug naar Zwartkruis die nadat hij al eerder akkoord ging om Oranje te gen de Belgen te coachen inmid dels een nieuw gesprek heeft gehad met het duo Hogewoning/Zwik- stra. Zwartkruis: "Ik heb ze verteld dat ik in dit geval toch wel graag mee wil naar Noord-Ierland ook. Kijk, wanneer ik tegen Rusland op de bank zit en op 26 oktober tegen de Belgen, dan wil ik me ook wel op 12 oktober in Belfast goed op de hoogte stellen. Daar had men be grip voor en ook een klasseman als Ling: "Ik heb al heel wat bereikt als 21-jarige" Happel maakte geen enkel be zwaar". Maar waarom bedankte hij dan voor Happel toehapte voor de eer om tot Argentinië als interim- bondscoach op te treden? Zwartk ruis: "Ik kan nu wel zeggen dat fa milieomstandigheden daaraan ten grondslag hebben gelegen. Toen was het niet verantwoord tegen over mijn gezin om ja te zeggen aan de KNVB. Het was toen: óf de ge zondheid van mijn vrouw of het werk, dat ik zo graag deed. Natuur lijk koos ik voor het eerst, maar gelukkig is dat allemaal achter de rug. Toen zag het er echter somber uit. Ik heb Hogewoning en Zwik- stra zelfs de doktersverklaringen SCHAKEN - De oud-wereld kampioen Boris Spasski zal van 10 tot 18 oktober in een schaaktwee kamp tegen Jan Timman uitko men. De zes partijen worden in Amsterdam gespeeld en zullen voor Spasski de laatste voorberei dingen zijn op de finalematch in het kandidatentoernooi. ZEILEN - Het Nederlandse zeiljacht Flyer en het Britse Kings Legend delen na 6000 zeemijlen in de zeilrace om de wereld de eerste laten lezen. Die dokter, die zei me, meneer Zwartkruis, ik weet dat u graag met de KNVB in zee gaat, maar ik weet niet of uw gezin u niet harder nodig heeft". En Argenti-, nië? Gaat Zwartkruis nu alle privé- rimpels zijn gladgestreken ook mee naar de wk? De plaatsvervangend interim-bondscoach: "Dat weet ik niet. Dat hangt van anderen af, van meneer Happel ook een beetje. Het is zijn goed recht om een ander te nemen, ik heb destijds onder de omstandigheden vrijwillig afstand gedaan. Vergeet ook niet, dat we nog twee uiterst zware wedstrijden moeten afwerken GER STOLK plaats. De tweede Nederlandse deelnemer, de Tielsa, ligt op een twaalfde plaats. BILJARTEN - Na de derde dag van het toernooi om het wereld kampioenschap biljarten vijfkamp hebben drie deelnemers de leiding. De Westduitser Dieter Müller, de Belg Ludo Dielis en de Japanner Nobuaki Kobayashi Müller ver sloeg de Argentijn Nelson Esper, Dielis de Argentijn Girves en Ko bayashi de Chileen Chacon.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11