Israël luidt de noodklok SMITH SPRAK KAOENDA ui Staatsgreep Bangladesj verijdeld Weekeinde vol rellen in Italië Aanklacht tegen „Bikl" voor merendeel juist Y.d. Stoel acht kans op MBFR- akkoord gering Na gezamenlijke verklaring VS en Sovjet-Unie VEMZEKEMNGEN Een ongeluk is niet altijd tq voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel. Voorkom dat 'n moeilijkheden raakt. Olga's Rijke Slapen laat uw slaapkamer ontwaken BONN STOPT METEEN 70 GEJANGENEN IN ISOLATIE pSTsfpfe A MAANDAG 3 UKTUBER 1977 Na moord op linkse student ROME (Reuter) - Het neerschieten in Rome van een jonge linkse student door neo-fascisten heeft DACCA (Reuter) - Het militaire bewind van Bangladesj heeft gisteren snel een staatsgreep van militairen verijdeld. Deze staatsgreep vond plaats tijdens de onderhandelingen op het vliegveld van Dacca met de ka pers van een Japans vliegtuig. Ongeveer 100 militairen pro beerden een munitieopslag plaats in een legerplaats in de buurt van het vliegveld van Dacca te bestormen. Een an dere groep militairen maakte zich kort voor het aanbreken van de dag meester van het ra dio-station van- Dacca, aldus is uit welingelichte kringen ver nomen. Deze bezetting heeft echter maar kort geduurd. President Ziaur Rachman van Bangladesj heeft in een ra diotoespraak verklaard, dat het leger een opstand van "ontev reden elementen" had ver ijdeld. Deze opstand werd uit gevoerd door "enkele ongedis ciplineerde militairen". Hij was onderdrukt door gezagstrouwe troepen en militie. Naar verluidt zijn meer dan honderd NEW YORK (ANP) - De kans dat spoedig een doorbraak tot stand komt in het overleg,, dat al sinds vier jaar in Wenen wordt gevoerd over wederzijdse en evenwichtige troepenvermidering in centraal Europa (MBFR), lijkt niet groot. De Oosteuropese landen hebben nog steeds geen volledig antwoord gegeven op het westelijk voorstel van vorig jaar december, dat ook westelijke tactische kernwapens in het overleg worden betrokken, en de mogelijkheid dat zij dit spoedig zullen doen is klein, zo verklaarde minister Van der Stoel na een ge sprek met zijn Poolse collega, Emil Wojtaszek. Beide ministers woon den het begin van de zitting van de algemene vergadering van de Ver enigde Naties bij. De MBFR-onderhandelingen en de slotakte van Helsinki waren het ^voornaamste onderwerp van ge sprek van beide ministers. Van der Stoel zei het noodzakelijk te ach ten, dat het westelijke voorstel over tactische kernwapens op deagenda van de MBFR-besprekingen blijft, en hoopte dat het mogelijk zou zijn voortgang te boeken in het gesprek over troepensterkte. Beide partijen zijn het namelijk ook niet eens over wat als voor vermindering in aan merking komende troepen moet worden beschouwd. Het gesprek over de MBFR-onder handelingen „heeft geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd", zo verklaarde Van der Stoel na afloop. Niettemin dienen de pogingen om tot een akkoord te komen te wor den voortgezet. Van der Stoel zaterdag in de grote steden van Italië geleid tot gewelddadige demonstraties en rellen. Tiental len mensen raakten gewond, twee van hen door kogels, toen extreem-linkse studenten be toogden naar aanleiding van de dood in de nacht van donderdag op vrijdag van de 20-jarige Walter Rossi in Rome. In Türijn raakte een klant van een lunchroom ernstig gewond, toen demonstranten brandbommen naar binnen gooiden. In Ronje kreeg een politieman een kogel in zijn schouder. Een voorbijganger werd in zijn been geraakt tijdens een aanval van linkse studenten op neo-faacisten. In Bologna vocht de politie twee uur lang met de demonstranten. Ze gebruikte traangasgranaten toen studenten barricades op wierpen van omgegooide auto's. Een café in de stad ging in vlam men op, nadat er een brandbom in was gegooid. Zaterdagavond laat openden ex treem-rechtse lieden het vuur op linkse demonstranten in Venetië. Niemand raakte gewond door kogels, maar volgens de politie moesten twee studenten naar het ziekenhuis met hoofdwonden, omdat ze een tik met een moersleutel hadden gehad. Rossi werd doodgeschoten in de eerste gewelddadige botsing tus sen de twee extreme groeperin gen sinds de zomervakantie. Het nieuws ging als een lopend vuur tje door Rome. Vakbondsleiders en politici veroordeelden de moord op Rossi en studenten gingen woedend de straat op. Vele honderden vielen kantoren aan van de NSI, de neofascisti- sche partij in Italië, met brand bommen en stenen. Vlakbij één MSI-kantoor in de Italiaanse hoofdstad was de straat volledig geblokkeerd door verbrande auto's, gebruikte traangasgrana ten en gebroken glas na een vechtpartij tussen politie en de monstranten. In Rome hielden linkse betogers zaterdagavond een tocht door de stad, onder zware politiebegelei ding. De tocht verliep rustig. Tot dusver heeft,de politie vijftien leden van de MSI gearresteerd, in de leeftijd van 16 tot 22 jaar. Ze worden ervan beschuldigd bij de moord op Rossi betrokken te zijn geweest. Rossi was lid van de ex treem-linkse organisatie "Lotta Continua" (voortdurende strijd). brand gestoken. n- ri i veiiigueiubxctciu van ue veieiu is onaanvaardbaar voor Israel zei gisteren minister van financiën faimcna Naties-, Deze resolutie moet Ehrlich na afloop van de wekelijkse kabinetsvergadering, die hij had voor- fee^®®rva„\et ™J®^n™voiak" gezeten. In Israël wordt de noodklok geluid als antwoord op de gemeen schappelijke verklaring van de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie, waarin een totale regeling van het Midden-Oosten-conflict wordt voorgesteld. Zo'n regeling zou moeten worden bereikt door de Israëlische terugtrekking uit bezette gebieden, de verzekering van de westelijke rechten van het Palestijnse volk en de vestiging van vreedzame betrekkingen in het Midden-Oosten. Israël neemt er vooral aanstoot aan dat over een vredesverdrag tussen de Joodse staat en de Arabische buurstaten en over resolutie 242 in de verklaring niet wordt gespro ken, terwijl wel westelijke rechten voor de Palestijnen worden ver meld. Israël blijft bereid op basis van de resoluties 242 en 338 naar Genève te komen, maar wijst deelname van de PLO volledig van de hand. Vol gens minister Dajan betekent de Amerikaanse-Russische verklaring nog niet het einde van de onder handelingen met de Verenigde Sta ten. De deuren tussen Jeruzalem en Washington zijn niet gesloten. Op uitnodiging van president Carter zal Dajan de discussie woensdag in het Witte Huis voortzetten. Gezamenlijk De V.S. en de Sovjet-Unie zullen volgens de verklaring alles in het piomatieke werk stellen om voor eind 1977 te gen tussen Israël komen tot bijeenroeping van de landen. Geneefse conferentie over het Het Palestijnse persbureau WAFA, tussen alle bij het conflict betrok ken partijen. Een rechtvaardige en blijvende regeling kan alleen tot stand komen via onderhandelingen in het kader van de Geneefse con ferentie. Wijziging Uit de verklaring blijkt dat zowel het standpunt van de V.S. als in dat van de Sovjet-Unie wijzigingen zijn gekomen, gezien de verwijzing naar de "wettige rechten van het Palestijnse volk". De V.S. hebben tot nu toe nooit ge sproken over de "wettige rechten van het Palestijnse volk", maar al leen van de "wettige belangen". Men meent echter in Washington dat de V.S. met hun verwijzing naar de "wettige rechten" van het Pales tijnse volk nog niet het recht van de Palestijnen erkennen op een onaf hankelijke Palestijnse staat. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO eist de vorming van een onaf hankelijke Palestijnse staat. De Amerikaanse regering zou willen dat deze rechten nauwkeuriger worden afgebakend en omschre ven aan de onderhandelingstafel in Genève. De Russen hebben tot dusver nooit de omschrijving "normale vreed zame betrekkingen" aanvaard. Van Amerikaanse zijde is erop gewezen dat deze omschrijving verwijst naar open grenzen en volledige di- handelsbetrekkin- de Arabische ring een "bijdrage is aan de inter- Van radicaler Palestijnse zijde nationale pogingen die aansturen werd gisteren echter een minder daar waarborgen moet bevatten weerspiegelt, noemde de verkla- r de uitoefening van de "wettige rechten van het Palestijnse volk". In de verklaring, die gelijktijdig in Moskou en Washington werd uit gegeven, wordt voorts gezegd dat ring een "positieve stap naar een rechtvaardige en blijvende oplos sing voor het Midden-Oosten". Een soortgelijk geluid liet Faroek Kaddoemi, het hoofd van de poli- optimistisch geluid vernomen. Het democratische front voor de be vrijding van Palestina (DFLP) merkte op dat in de verklaring geen duidelijke omschrijving was gege ven van de term "Palestijnse rech ten". In Egypte werd de verklaring door de staatsomroep gekenschetst als "een belangrijke vooruitgang op de weg naar een hervatting van" het Gerfeefse overleg. Wel werd door het semi-officiële dagblad Al Ach- ram kritiek geleverd op het feit dat Moskou zou zijn afgedwaald van zijn standpunt dat de Palestijnen in Genève vertegenwoordigd moeten worden door de PLO. In de verkla ring wordt slechts gezegd dat ook de Palestijnen in Genève verte genwoordigd moeten zijn. Ook Gromyko optimistisch over SALT MOSKOU (UPI/Reuter) - De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft zaterdag in een vraaggesprek voor de Russi sche televisie verklaard dat de VS en Sowjet-Unie de weg zijn ingeslagen die leidt naar een akkoord over de beperking van de strategische bewapening". Gezegd kan worden, aldus Gromyko, dat beide partijen als gevolg van het overleg in Was hington wat dichter bij elkaar zijn gekomen. De Russische minister gaf ook te kennen dat de leiders in het Kremlin een topconférenrtie willen tussen president Carter en president Brezjnew, maar dat zij die conferentie alleen zinvol achten als men kan reke nen op positieve resultaten, president Carter is het hier mee eens, aldus Gromyko. i regeling van het conflict moet tieke afdeling van de PLO, horen i leiden tot normale betrekkingen New York. Hij vond dat de verkla- BRIGHTONENGELAND - De Britse premier James Callaghan probeert overeind, te blijven op een rolbotd tijdens een wandeling door Brighton aan de vooravond van de jaarlijkse conferentie van zijn Labourpartij SALISBURY (UPI) - De Rho- desische regering heeft zater dag persberichten bevestigd dat premier Ian Smith zondag 25 september in Loesaka in Zambia met president Kenneth Kaoenda de Brits-Amerikaanse plannen voor vreedzame oplos sing van de Rhodesische kwes tie heeft besproken. Het geheime overleg wercf van Rhodesische zijde verder bij gewoond door minister van Buitenlandse Zaken Van der Byl en kabinetssecretaris Jack Gaylard. "Bedoeling van de bij eenkomst was bespreking van de Brits-Amerikaanse voor stellen", aldus de verklaring van de regering in Salisbury. Het onderhoud in een van de vijf frontlijnstaten die de strijd van de zwarte nationalistische guerrillastrijders ter omver werping van het blanke min derheidsbewind en vestiging van een zwarte meerderheids regering steunen, heeft plaatsgehad ondanks het feit dat Kaoenda zijn land be schouwt als "op voet van oor log" met Rhodesië. Een Rhodesische regerings woordvoerder deelde mee dat de besprekingen in Loesaka duurden van 's morgens negen uur tot 's middags 5 uur en dat de sfeer "hartelijk" was. De woordvoerder wilde niet uitweiden over het overleg zelf. Waarnemers in Salisbury be schouwen de gebeurtenis als een grote doorbraak ten gunste van de Brits-Amerikaanse voorstellen. Deze voorzien in overdracht van de macht aan een tussentijds Brits bestuur dat op zijn beurt dan weer de weg baant voor onafhankelijk heid onder zwart meerder heidsbewind. Volgens welingelichte kringen in Salisbury zijn in Loesaka on der meer besproken een even tuele wapenstilstand tussen het Rhodesische leger en de guerrillastrijders die vanuit Zambia opereren en die trouw zijn aan Joshua Nkomo van het Patriottisch Front van Zim babwe, alsmede de kans dat deze betrokken wordt bij even tuele nieuwe, belangrijke on derhandelingen over de Brits- Amerikaanse voorstellen. In Salisbury heeft men begre pen dat internationaal pogin gen in het werk zijn gesteld om Nkomo ertoe over te halen deel te nemen aan onderhandelin gen waarbij ook betrokken zouden zijn de Rhodesische re gering en niet-militante natio nalistische leiders in Rhodesië zelf, zoals bisschop Moezorewa en dominee Sithole. BONN (SP) - Het kranteconcern van Axel Springer is zijn veldtocht tegen de schrijver Giinther Wallraff begonnen. Deze linkse auteur heeft de afgelopen week een boek gepu bliceerd, waarin hij verslag uit brengt over zijn ervaringen die hij vermomd als de "verslaggever Hans Esser" bij het miljoenenop laag verschijnende schandaal-dag- blad Bild heeft opgedaan. Op verzoek van Springer heeft de rechtbank in Hamburg in kort ge ding Wallraff verboden een drietal beweringen over Bild, die in zijn boek voorkomen, nog verder te handhaven of te verspreiden. Daar het in grote oplage verschenen boek reeds op ruime schaal bij de Westduitse boekhandel is ge plaatst, kan de geïnteresseerde le zer ook van die drie omstreden be weringen kennis i Uit het feit dat deze reportage ruim 200 bladzijden telt blijkt wel dat ondanks het ijverig speuren van Springers advocaten Wallraff in grote trekken de waarheid heeft ge schreven, over de manier waarop deze boulevardkrant journalistiek bedrijft. Op grond van zijn eigen belevenissen en aan de hand van documenten maakt hij duidelijk hoe bij Bild de waarheid stelselma- ADVERTENTIE ADVERTENTIE Sluit tijdig een goede verzekering voor uw gezin, huis^tgliÖL^f uw auto en rekreatie. Ga voor een w^niWWKdeskundig advies naar de LEIDSE SPAARBANK Het wordt hoog tijd dat uw slaapkamer ontwaakt, dat kan nu door Olga's Rijke Slapen De unieke kollektii springboxen, hoofdborder gordijnei n streling kamer een leefkamer Welke |i stijl u ook prefereert: Olga 'li biedt u de keus en u haalt het Rijke Slapen in huis. De kwaliteit van alle Olga produkten is de onbetwiste top vanwege de gebruikte materialen, de gekozen dessins en de vormgeving. Betrek uw slaapkamer optimaal in uw dagelijks leven, geef het de smaak die het verdient. daarbij f 1aan postzegels ingesloten, in een als brief gefrankeerde envelop en r per giro. U ontvangt bijna 1 miljoen aan prijzen t.b.v. Buitenlandse vakanties voer gehandicapten tig geweld wordt aangedaan en de publieke opinie even bekwaam als cynisch wordt gemanipuleerd. De actie die de Springer-bladen nu tegen de onafhankelijk-linkse auteur hebben ontketend, richt zich, zoals te verwachten was, dan ook niet tegen de grotendeels on- bestrijdbare inhoud van het boek, maar tegen Wallraff persoonlijk. Alle Springer-bladen omschrijven hem als "ondergrond-communist" en de Welt am Sonntag rakelde con tacten op die hij met Oostduitse journalisten heeft gehad - het daarbij zo voorstellend alsof Wall raff spionagediensten voor Oost- Duitsland zou hebben verricht. BONN (Reuter) - In West-Duits- land is gisteren een nieuwe wet van kracht geworden die het de autori teiten mogelijk maakt gevangenen volledig af te sluiten van de buitenwereld. Dit gebeurde giste ren dan ook gelijk bij 70 gevange nen, volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie in ver band met de ontvoering vorige maand van de werkgeversvoorzit ter Hans-Martin Schleyer. Niet alleen kunnen de autoriteiten volgens de nieuwe wet contacten verbieden tussen gevangenen en hun advocaten of familieleden, ook mogen zij de radio uitschakelen, kranten, tijdschriften en cor respondentie weren en de ge vangenen eenzaam opsluiten. De wet staat dit alles toe in gevallen waarin gevreesd mag worden dat een gevangene vanuit zijn cel, via medewerkers, het leven of de vrij heid van een persoon bedreigt of aan die bedreiging zou kunnen bij dragen. ADVERTENTIE Chemische Fabr.'Schiedam' 010-26.47.56

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7