euNimtmN 3? fpft \feel gegadigden voor in Morskwartier Mevrouw J. M. van der Blom. ereburgeres Wees slim.' wwnaues Toestand van zesde baby nog kritiek Spanning en snelheid op kermis Boekhorst en Koppelstein LEIDEN - De kampioenschappen 1977 van de postduivenvereniging De Reisduif hadden de volgende uitslag: Vitesse-Midfond: 1. K. v.d. Berg, 2. C. Strik en 3. P. Mooten, Fond: 1. W. Kop, 2. F. van Duuren en 3. P. Mooten, totaal oude duiven: 1. P. Mooten, 2. W. Kop en 3. K. v.d. Berg, jonge duiven: 1. P. Mooten, 2. W. Kop/H. Scheurwater en 3. C. Strik, navluchten: 1. Strik: Mooten, 2. W. Kop en 3. C. strik, generaal: 1. P. Mooten, 2. W. Kop, 3. C. Strik, 4. F. van Duuren en 5. S. v.d. Hoven. ADVERTENTIE Zoekt U eep goe^ Aïikerhofjöge reeds .vanaf/" 40,-f of Electronic-QUARTS IDe beste mekken breiigen wij 3 U SEIKO - CASIO -4CERTINA - j PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - ÉWE - ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - De erepenning van de gemeente Leiden wordt sinds 1967 jaarlijks toegekend aan een of meer personen en instellingen. De laatste maal dat de erepenning aan een vrouw werd uitgereikt was in 1970. Die werd toen overhan digd aan de adviseur van het openbaar voortgezet onder wijs mej. dr. A. M. M. Smit. Op het lijstje prijken verder de volgende namen: 1967: H. de Wilde (3 October Vereeniging), 1967: Leidsche Vereniging van ïndustrieelen ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan, 1968: de Stichting Leidsche Spaarbank ter gele genheid van 150-jarig bestaart, 1969: dr. E. H. Reerink, presi dent-curator van de Leidse universiteit, 1970: kolonel Th. H. Wessels, commandant van de Koksschool, 1970: S. Men ken in verband met zijn 25-ja- rig wethouderschap, 1971: mr. G. C. van der Willigen (bur gemeester van Leiden), 1971: J. C. van Eek, notaris in Leiden, 1972: dr. M. A. v. Dongen, chi rurg in Leiden, 1973: J. v. d. Zwart, secretaris van de Leidse Bond van Ama teurtuinders, 1974: mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt, voorzitter van de 3 October Vereeniging, 1975: Rijksuniversiteit in Lei den in verband met het 400-ja- rig bestaan, 1975: P. G. de Ponti O.F.M., r.k.-priester in Leiden, 1976:1. Coster, voorzitter NW in Leiden. Vis: „Zij diende de Leidse belangen op een heel bijzondere wijze LEIDEN - Bij de Stichting Onder Eigen Dak De stichting stelt zich op het stand hebben ruim 1200 gegadigden zich gemeld voor Punt dat vooral het inkomen eenirol een premiekoopwoning in Koppelstein. Bij het toutenTor de Mensen,"dié het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten hebben tot net kunnen betalen". ze wijst in dit nu toe zo'n 1500 mensen zich laten inschrijven het am1-"ecuiat"-Vcdmattn de voor een premiekoopwoning of een koopwoning koopcontracten zal worden oPge- in de beschutte sfeer in Boekhorst. nomen Twee nu nog onbebouwde delen van het Morskwartier, waarvoor grote belangstelling bestaat. Al dient bedacht te worden dat onder de 2700 kandidaten ongetwijfeld dubbele aanmeldingen zijn. Bij het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten is men nog niet aan een inventa risatie van de kandidaten toe. Het Bouwfonds laat in Boekhorst hon derd premiekoopwoningen en vijftig woningen in de beschutte sfeer bouwen en registreert boven dien de inschrijvingen voor een woning in de beschutte sfeer van woningbouwvereniging De Goede Woning, eveneens een bouwer in Boekhorst. De Stichting Onder Ei gen Dak zal ongeveer tweehonderd premiekoopwoningen in Kop pelstein realiseren en heeft inmid dels een uiterste termijn van in schrijving vastgesteld: 15 oktober. Medio november krijgt iedereen ADVERTENTIE Kom ook voor-in-de- week voor dezelfde vaste lage prijzen. Dan mijdt u de drukte en EDAH maakt het u nog aantrekkelijk ook! alleen dinsdag en woensdag. C00RRE6EN öOOóRAty erscHRAPr 500 GRAM 4$M die zich heeft aangemeld een in schrijvingsformulier toegezonden. Uit de aanmeldingen bij de stich- ting blijkt, dat vooral veel flat bewoners belangstelling hebben voor een premiekoopwoning in Koppelstein. Met name de bewo ners van de duurdere flats in de Me- renwijk (130 aanmeldingen) en Morskwartier (negentig aanmel dingen, vooral uit Muiderkring). Opmerkelijk is dat ook 25 reflectan ten al een koopwoning in de Me- renwijk hebben, van de Stichting Eigen Huis en uit de Werven. "Makr wie zich bij ons uit financiële mo tieven heeft gemeld, kan het wel vergeten", zégt WD-raadslid Cor Elzenga, voorzitter van het stich tingsbestuur. Ook is er vanuit de bewoners van de duurdere huur- eengezinswoningen in de Meren- wijk belangstelling getoond: 120 kandidaten komen uit de comple xen van Nationale Nederlanden en Ons Doel. Over de vraag wat de toewijzings normen zullen zijn voor de koop woningen in Boekhorst en Kop pelstein wordt morgenavond een speciale vergadering gewijd dooi de Adviescommissie inzake het huisvestingsvraagstuk. Deze commissie bestaat uit gemeente raadsleden en specialisten op het gebied van volkshuisvesting en geeft adviezen aan B. en W. De ver gadering begint om half acht en wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis. LEIDEN - De toestand vari Dennis Nijssen, de jongste van de Leidse zésling, is onverminderd kritiek, zo heeft een -woordvoerder van het Academisch Ziekenhuis meege deeld. Het feit dat de baby onder de ingestelde, medische behandeling niet achteruit is gegaan, biedt ech ter mogelijk enige hoop op verbete ring. Het jongetje heeft last van een ernstige darmstoornis. De overige vijf baby's maken het naar omstandigheden goed. Ze zijn nu allemaal ruim boven hun ge boortegewicht. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft er sinds zater dagavond een ereburgeres bij. Het is mevrouw J. M. van der Blom-Vijlbrief, ja renlang raadslid voor de CPN in Leiden en op het ogenblik - ondanks haar hoge leeftijd - voorzitter van het overkoepelend orgaan in het Noorderkwartier: het wijkcollectief Plan Noord. Tijdens een feestelijke bij eenkomst in de burgerzaal van het Leidse stadhuis - za terdagavond na afloop van de taptoe - werd haar de zil veren erepenning van de gemeente Leiden overhan digd door burgemeester Vis. Voor de huldiging van mevrouw Van der Blom bestond grote be langstelling onder meer uit de kring van de CPN. uit het Noord erkwartier en uit de groep Leide- naars, die al eerder tot ereburger cf ereburgeres werd genoemd. Tot de laatste groep behoorde onder meer de oud-burgemeester van Leiden mr. G. C. van der Willigen. Felicita ties voor de ere-burgeres waren er onder meer van het voltallige be stuur van de 3 October Vereeni ging- Want ondanks de bepaald niet gunstige weersomstandigheden - het woei erg hard en in de voorafgaande uren regende het flink - waren er toch weer enkele duizenden sportlieden, muzi kanten, padvinders, scholieren en andere groeperingen naar de Kaasmarkt gekomen voor de traditionele ronde door de stad. Een traditie die nog steeds springlevend blijkt te zijn, ge zien de .grote publieke belang stelling langs de route. Het kleu rige lint vol trainingspakken, spandoeken, fakkels en aller hande vervoermiddelen (van zespersoonsfiets tot ski's op wieltjes), had dit jaar ruim een uur nodig om langs een vast punt te trekken. Daarmee leek de stoet weer langer dan in voorgaande jaren. Een belangrijke bijdrage aan die omvang werd dit jaar gele verd door de Ag nes-scholen gemeenschap Niet alleen liepen er honderden leerlingen mee, maar en passant werd ook het wereldrecord spandoeken meedragen even verbeterd. Er werden heel wat beddelakens aan opgeofferd. De door vernielingen getroffen carnavalsvereniging "de Hut spotten" was ondanks die han dicap toch van de partij. Met een - sterk ingekorte - slang en het confettie-kanon. En natuur lijk waren er zoals elk jaar de Leidse instrumentmakers. Hun traditie om steeds weer met iets nieuws te verschijnen werd ditmaal hoog gehouden door een omvangrijke draak. Zo groot was die draak, dat het beest op diverse smalle punten in de route, nauwelijks de toe schouwershagen kon passeren. Tijdens de taptoe bleek, dat ver schillende spandoek-producen ten de kracht van de storm wat hadden onderschat. Op diverse winderige plaatsen braken stokken af als lucifershoutjes en werden doeken aan flarden ge scheurd. De taptoe verliep ver der zonder noemenswaardige hindernissen. Of het moet het ei zijn, dat vanuit het publiek naar het bestuur van de 3 Oc tober Vereeniging werd gewor pen en een van de leden op de jas trof. MAANDAG 3 OKTOBER 11177 LEIDEN - Zelfs op het kerm'ister- kunnen losmaken. Bovenstaande molen De Valk. Het was koud. nat bezoekers. De kermisexploitanten rein lijken we ons niet van de span- foto werd zaterdagavond gemaakt en winderig. En er waren weinig hoopten vandaag op beter weer. nihg en snelheid van alledag te op het sfeervol verlichte terrein bij gen. Bijvoorbeeld van de vereni ging tot behartiging van de belan gen van tbc-patiënten en de plaat selijke afdeling daarvan, waarvan zij respectievelijk hoofd bestuurs lid'en voorzitter was. In haar vele functies schonk zij veel aandacht aan de verbetering van de volks gezondheid, de huisvesting van minder bedeelde groeperingen en het opbouwwerk in de wijken, met name in Leiden-Noord. Lang voordat de emancipatiebe weging voor de vrouw op grote schaal van de grond kwam was mevrouw Van der Blom onder meer lid van de Nederlandse Vrouwen Beweging, waarin zij een werkzaam aandeel had in de pogin gen om de positie van de vrouw in de maatschappij te verbeteren. "Dat alles heeft er voor gezorgd dat mevrouw Van der Blom moet wor den aangemerkt als een ingezetene, die de Leidse belangen op een heel bijzondere wijze heeft gediend", aldus burgemeester Vis. In een kort dankwoord zei mev rouw Van der Blom zich al als jong meisje aangetrokken te hebben ge voeld tot de zwakkere mensen in de samenleving. "Ik was al heel jong actief in de jongerenvereniging en ik ben steeds actief geweest. Bij voorbeeld als raadslid. Ik heb me steeds proberen in te zetten voor de mensen die mij het meeste nodig hadden: mensen uit de onderste la gen van de bevolking. Ik vond het vreselijk wanneer men sen slecht gehuisvest waren. En ik kon het niet aanzien dat tbc-patiën ten, die na hun zware ziekte weer waren genezen, geen werk meer konden vinden. Al dat werk heb ik steeds met veel plezier gedaanj', al dus mevrouw Van der Blom. Na afloop van het officiële gedeelte van de bijeenkomst waren er nog tientallen personen, die mevrouw Van der Blom en haar man de hand kwamen schudden. LEIDEN - Wie eraan twijfelt of het verenigingsleven in Leiden nog wel bloeit, moet eenmaal per jaar maar eens gaan kijken naar de taptoe aan de voor avond van de 3-oktober-feesten. Hij is dan direct overtuigd van het feit, dat het Leidse vereni gingsleven nog altijd kern gezond is en een zeer grote aan hang heeft. Burgemeester Vis prees mevrouw Van der Blom voor het feit, dat zij zich de afgelopen tientallen jaren op vele wijzen verdienstelijk heeft gemaakt voor de Leidse bevolking. "Dat u zich inzet voor met name de zwakkeren is waarschijnlijk voor u een behoefte, een noodzaak. Want nog op hoge leeftijd heeft u onlangs het voorzitterschap van het wijk collectief Plan Noord aanvaard", aldus burgemeester Vis. werd gearresteerd en in diverse concentratiekampen belandde. Onder meer in het vrouwenkamp Ravensbrück en in het beruchte kamp in Dachau. Na haar terugkeer in Leiden na de bevrijding zette zij zich direct in voor de opvang van oorlogsslachtoffers. Dat gebeurde 'doormiddel van haarlidmaatschap van het Comité Vrouwen van Ra vensbrück en door het lidmaat schap van' de plaatselijke afdeling van de Vereniging van ex-politieke Gevangenen, waarvan zij pen- ningmeesteresse was. Ook op politiek terrein hervatte ze na de oorlogsjaren haar activitei ten. Zo was zij, met een onderbre king van twee jaar, lid van de Leidse gemeenteraad in de periode van 1946 tot 1974. Verder was ze van 1966 tot 1968 lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland. Daar naast had mevrouw Van der Blom nog zitting in de besturen van een groot aantal particuliere Mstellin- Mevrouw Van der Blom, werd in 1901 in Leiden geboren en speelde reeds in de jaren veertig een rol in het plaatselijke politieke leven als lid van de toenmalige SDAP. In de oorlogsjaren sloot zij zich aan bij de toenmalige illegale CPN en nam ac tief deel aan het verzet. Zo ver schafte zij huisvesting aan onder duikers, onder meer uit Leiden. Die hulp aan onderduikers werd er de oorzaak van, dat mevrouw Van der Blom door dë Duitse bezetter

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3