Speelgoed voor jong en oud Kinderkleding modieuzer Ik draag Yves Saint Laurent... En jij??? Geen onderscheid meer tussen jongens en meisjes STEEDS MAAR MEER MAKKELIJKE PAKKEN Jj1 Jan Jansen ontwerpt collectie jeans-schoenen Modetips voor de winter Jeans blijven erg populair PAGINA 20 EXTRA MAANDAG 3 OKTOBER 1977 Gekleed gaan in een creatie van een Franse ontwerper. Door het zelf te maken of door de diverse kleren zelf te combineren. Het kan; hierbij wat voorbeelden. Yves Saint Laurent: pofbroek ge- Yves Saint Laurent. Eenvoudige Andre Courreges. Dunne maillot stoken in laarzen met bontranden namiddagjurk van dunne stofon- zonder voeten. Daarover heen dikke (ook in Nederland al te koop), deraan een gerimpelde rand, het gebreide kousen en daarop een Daarop een wijdvallend jakje en bovenstuk is êPer Spook. Smokingpak van zwarte velours. De broek heeft bandplooien en valt dus gebloesd. Na- lange trui in dezelfde kleuren en Hierbij een zijden blouse en bijpas cape met een bontcapuchon. Let tuurlijk een omslagdoek. Let op het van hetzelfde materiaal. Er op de handschoenen die ook kappen koeliehoedje en tasje. Te koop in heen een regenjack van doorzichtig hebben. Oosterse winkels in Nederland. plastic. Lage laarsjes met bon trandjes. sende sjaal. En een mannenhoofd. Voor wie eens heel iets anders wil Gewaagd avondtoilet van Paco Rabanne. De luierbroekjurk. Men neme een lap stof en men experi menteert. Altijd goed. Mare Bohan voor Dior. Aange- rimpelde rok met bijpassend vestje en een blazerachtig jasje. Alpino pet. Jeans is en blijft een gewild artikel. En al mag het dan met de echte blauwe spijkerbroek wat minder gaan, met alle andere jeans (in de confectiewe- reld verstaat men onder jeans alle broeken in deze stijl) gaat het goed. Falcon International, de nieuwe jeansdivisie van Europa's grootste con fectiebedrijf Macintosh, heeft zich nu op de markt begeven met een to- taal-kledingpakket rond de jeans. Men trok daarvoor twee ontwerpers aan, schoenontwerper Jan Jansen en, de tweede man uit de studio's van Fong Leng, Berry Brun. Jan Jansen ontwierp vijf modellen, behalve sportschoenen ook een half hoog bromfietslaarsje, een soort bokserslaarsje en een lage veterschoen. Voor de dames ontwierp hij schoenen met een sleehak van 4 cm, hak- klompen en een gymschoen met een sleehak van 8 cm, in de kleuren combinaties van wit met zwart en blauw. Het kledingpakket van Berry Brun bevat naast broeken, ruim vallende hemden en ongedwongen blazers, vestjes, t-shirts en petten. Bij de stoffen heeft'men behalve voor de traditionele jeansstoffen gekozen voor canvas en linnen. Voor de komende zomer mikt het ontwerpersduo vooral op wit. Het is nog steeds zo dat moeders de kle ding voor hun kinde ren uitzoeken en dus is het eigenlijk ook niet zo gek, dat die moeders dol zijn op jeans. Is er iets beters te bedenken voor spelende, vallende en zich vuil-maken- de kinderen dan jeans? hooggesloten kraag Toch is er vooral het of V-hals. Deze jacks worden onderver deeld in de safari- look en de romanti sche look. Er zijn langfe blousons en anoraks die met een kQordje worden gesloten. Nieuw zijn mouwloze jacks voorzien van laatste jaar bij meis jes duidelijk een ver andering merkbaar. De romantische, fol kloristische jurken uit de damessektor deden ook de be langstelling van meisjes voor jurken weer toenemen. De kindermode voor de komende zomer zal afgaande op het Franse beeld, en daar wordt in Néderland enorm veel waarde $an gehecht, kunnen De romantische lijn geldt vooral voor de meisjes. Hiertoe be horen jurkjes met grote kragen, smockwerk en mo dieuze biesjes. De taille en de heupen worden benadrukt. De rokken met een hoge taille en voor zien van bretels zijn zeer „in". zijn zeer sportief en te dragen op t-shirts en bloeses. Voor de broeken is het aantal modellen zeer groot, shorts, bermuda's, knickerbockers, broekrokken, lange en wijde broeken. De jurkjes zijn over het algemeen wijd, het accent ligt op de schouders. Materia len voornamelijk linnen, gabardine en popeline. zijn Verder clowns- en de fol- klore-look ook voor kinderen zeer in. Wat dat betreft volgen zij de mode tegenwoor dig ook zeer nauwge zet. Of liever, hun moeders volgen de mode op de voet. En dan vooral jonge moeders want die geven steeds meer geld uit voor kin derkleding, maar dan eisen ze ook mo dieuze kleding. De padvinders-stijl voor zowel jongens als meisjes. Samenstelling Henriette v. d. Hoeven Voor ruim een half miljard gulden wordt jaarlijks aan speelgoed uit gegeven. Daarvan wordt minder dan tien procent in eigen land ver vaardigd. U vindt het veel, een half miljard? Ongeveer eenzelfde bedrag wordt besteed aan de aankoop van hon den- en kattenvoer. Bijna elk kind krijgt met Sin terklaas en op 'zijn verjaardag speelgoed. Met Kerstmis is dit niet meer dan ruim veertien procent. Bij ziekte daarentegen wordt drie kwart met speelgoed getroost. Lange afwezigheid van de ouders (vakantie, e.d.) wordt in 36 van de honderd gevallen met speelgoed „afgekocht". Negentien procent van de ouders geeft speelgoed naar' behoefte. Deze interessante en leerzame cij fers zijn het resultaat van een en- quete waaraan duizend mensen deelnamen en die door het Insti tuut voor Orthopedagogiek van de Groningse Rijksuniversiteit werd uitgevoerd. De enquete leerde ook dat kinderen tot zes jaar het vaakst speelgoed krijgen, zo tussen de zes en twintig keer. Niet minder dan een derde deel van alle kinderen van drie tot en met zes jaar krijgen een jaar slechts tweemaal speelgoed - het geen wel sterk onvoldoende is om spelenderwijs kennis te vergaderen Gymnastiek, zwemmen, voetbal, judo, ponyrijden en ballet blijken de favoriete sporten die jonge kin- ïderen beoefenen. Oudere kinderen zijn ook vaak lid van een wandel club, *een tennis- of voetbalclub. Dat is veelal in de lagere-school- leeftijd. Hoewel de belangstelling voor ge- zelschapsspellen toeneemt, naar mate de kinderen ouder worden (evenals de belangstelling voor buitenspelen), blijkt het construe ren met speelgoed een belangrijke spelvorm voor alle onderzochte kinderen te zijn. Als lievelings speelgoed geven de meeste kinde ren op: poppen, dieren en autoot jes. De voorkeur van de ouders gaat duidelijk uit naar gezelschaps spellen voor binnenshuis. Ten slotte blijkt nog uit deze en quete dat pubers vooral letten op de veiligheid van speelgoed en of het de fantasie van het kind voldoende prikkelt. De prijs komt in het rijtje pas op de laatste plaats Geen onderscheid De emancipatie is ook in de speel goedwereld doorgedrongen. Er wordt geen onderscheid meer ge maakt tussen meisjes- en jongens speelgoed. Dit ligt volkomen in de lijn van de pedagogen De ouders behoeven niet verontrust te zijn als hun meisje een autootje wil, de jon gen een pop. De door de Stichting Goed Speel goed benoemde jury die jaarlijks het „Speelgoed van het jaar" be kroont en eervolle vermeldingen verleent, heeft nu ook dit onder scheid laten vallen. Bekroningen Elk jaar worden de onderscheidin gen toegekend in vijf categorieën waarbij steeds een predikaat „Speelgoed van het jaar 1977" en twee eervolle vermeldingen. Be kroond werden een is overigens een misvatting te denken dat speelgoed alleen voor kinderen is bestemd. In een maatschappij waarin, vaak ook onvrijwillig, de vrije tijd steeds toeneemt, valt bij de volwassenen een groeiende be langstelling voor speelgoed te con stateren. Zo bevindt zich bij de hier ver melde bekroningen bijvoorbeeld een bouwpakket van een sleepboot (de „Smit Rotterdam") dat ap pelleert aan de oudere hobbyist. Hij zal er weken plezier aan kunnen beleven. De prijs is er dan ook naar 135,-. Wil men het beslag niet zelf maken dan komt daarbij nog een 175,-! En welke volwassene weet voldoende van electronica af om niet nog eens te willen experimen teren met de bekroonde doos van Philips? Zelfs de leuke poppetjes uit het „lucifers"doosje zullen ook ouderen (als mascotte) aanspreken - en voor een prijs die bij uitzonde ring voor iedereen betaal baar is 3,25). Bij de eervolle vermeldingen kreeg ook de wedstrijd-sjoelbak (S-40 van Homes) voorjong en oud een plaats. Een hommage aan de 81-ja- rige Nederlandse fabrikant die dit spel al veertig jaar maakt en er over de hele wereld bekendheid door verwierf. Onder de eervolle vermeldingen bevonden zich een basisbouw pakket „Steengoed" dat terecht die naam voert, en een driewieler „Winther" van importeur Sio die voor 69,50 een niet alleen geliefd maar in dit geval ook degelijk stuk speelgoed levert dat tegen een stootje is bestand. Mantels Modetips voor de winter Mantels Ruimvallend met capuchon. Ca pes, korte wijde jacks. Rokken Vele; geplooid en aangerimpeld, Schotse kilts, hier en daar nog een broekrok. Jasjes Er veel blazers en geruite Engels aandoende jasjes. Gecombineerd met rokken. Broeken Niet zoveel. Veel van velours, rechte pijpen of pofbroeken en rijb roeken die in de laars gaan. Jurken Soepel vallende jurkjes van zachte materialen als angora, kasjmier. Verlaagde taille. Cocktail en avondkleding. Smokingpakken of combinaties van broek, rok, hesje, in velours. Eenvoudige jurkjes in mousseline, zwierig. In de avond jurken geen speciale lijn. De avondjassen daarentegen zijn al lemaal zeer ruim en zeer groot. Truien Eenvoudige wollen coltruien die in de blazers worden gedragen, of enorme grote truien die op een maillot ook als mini-jurkjes kun nen worden gedragen. Schoenen Voor overdag laarzen; plat of met vrij hoge hakken, ook halfhoge laarzen, wijde schoenen, omgesla gen randen. Voor 's avonds hoog gehakte fijne schoentjes met en kelbandjes. Tassen Veel klassieke vrije grote tas sen van zeer soepel leer. Accessoires Veel omslagdoeken en sjaals. Flu welen bandjes om de hals, pet ten en alpino's op het hoofd. Kleuren. Bruin, beige, groen en bordeaux-rood voor overdag; wit en zwart voor 's avonds. Voor de truien ook nog pastel-tinten. Lengte Over de knie, met hier en daar een enkel mini-jurkje. Stoffen Veel wollen stoffen, het materiaal is vooral zacht, moet soepel om het lichaam zitten, vandaar angora, cashmere, flanel, mohair, tweed. Voor 's avonds mousseline en zij den en fluweel. Make-up Beige teint met frisse felrode lip pen. Oog make-up, bruine en groene mascara, met dunne zwarte lijntjes worden de ogen een beetje katachtig gemaakt. De spijkerbroek wordt nog steeds in ruime mate gekocht. Volgens het vakblad Texpress is het jeansver- bruik in Nederland per inwoner 1.1 stuks en in West-Duitsland 0.5 stuks per jaar. In de Verenigde Staten is het ver bruik 3 stuks per hoofd van de be volking en in Zweden 1.8 stuks. Voor geheel Europa bedroeg het verbruik in 1976 niet minder dan 190 miljoen stuks en dat wil zeggen een stijging van 30 procent verge leken met het daaraan vooraf gaande jaar. Het makkelijke pak blijft terrein winnen. De Westduitse con- fectiefabrikanten richten er een groot deel van hun nieuwe produk- tie voor voorjaar en zomer 1978 op. Dat betekent dat zij er op rekenen dat ook de Nederlandse man zich in toenemende mate makkelijk zal willen kleden, want de meeste he renkostuums die hier verkocht worden komen uit Duitsland. Het nieuwe mannenmodebeeld beweegt zich voor wat betreft kos tuums tussen de twee uitersten. Dat wil zeggen, enerzijds het mo dieuze tailor-look pak met doorge stikte randen en klepzakken, twee- knoops. Een bijzonderheid is dat de puntige revers die kort geleden hun intrede deed, alweer aan het ver dwijnen zijn. Ook de streepmotie- ven zijn niet meer zo in, want de ruiten komen terug. En dan de makkelijk zittende kle ding, die toch nog voor een pak moet kunnen doorgaan. Het is al lemaal erg losjes, en het zit vol met zakken. Borstzakken, steekzakken, en grote achterzakken, en bandjes met gespen onderaan de mouw. Het pak op de foto is van corduroy. Er is veel in zandkleur, kiezelkleur en schelpkleur.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 20