Zoetemelk tweede in Grand Prix des Nations Volleyballers falen Topbiljarter Van Bracht zwaargewond PSV zet NEC vlot opzij: 3-0 Sparta blijft goed meedraaien Jan Timman handhaaft zich goed in kopgroep STRANDLOOP Riethoven: „Nog niets beslist" Arbiter snapt er niets van TIJDENS E.K. y x x X X X1 X X X SPORT SP O R T H SPORT MAANDAG 3 OKTOBER 1977 DEN BOSCH - De bekende driebandenspecialist Rini van Bracht uit Waalwijk is ernstig gewond geraakt bij een auto ongeluk. Waarschijnlijk als ge volg van een black-out raakte hij vrijdagavond laat op de rijksweg Nijmegen - Den Bosch enkele malen de vangrails en reed vervolgens in op een voor hem rijdende vrachtauto. Bij de botsing werd Van Bracht met het hoofd door de voorruit van zijn auto geslingerd. Bij het operatief verwijderen van glas scherven uit de schedel in een ziekenhuis in Den Bosch deden zich ernstige complicaties voor. Van Bracht moest aan beide ogen worden geopereerd. Het rechteroog is ernstig be schadigd en er bestaat twijfel over de verwondingen aan het linkeroog. LEIDEN - Berichten als zou de eerste etappe van de Tour de France 1978 vanuit Leiden via Dordrecht in Antwerpen zijn beslag krijgen, worden door Tour-organisator Joop Riethoven "volkomen uit de lucht gegrepen" genoemd. Riethoven: "Vorige week heb ben we nog contact gehad met Frankrijk en daar wist men nog van niets. Ik weet wel wie deze berichten gelanceerd heeft, maar ik zou torh liever hebben, dat Frisol contact op neemt met ons, wanneer er over de route gepraat moet worden. Nu proberen ze achter onze rug op een deal te maken met Lévitan en Goddet. Bin nenkort komt er een afvaardi ging van de Tour-organisatie naar Leiden. Dan pas zal ge praat worden over etap peplaatsen. Mogelijk, dat Dordrecht een kans maakt. Voorlopig is nog niets zeker". CANNES - Dat Joop Zoetemelk voor de vierde keer in zijn loopbaan tweede werd in de Grote Landenprijs wekte geen verbazing. Zoetemelk, de winnaar van de klassieker Tours-Versailles, maakt per traditie een sterk naseizoen door en drukt dat, ondanks gebrek aan specifieke tijdrijderskwaliteit, ook altijd uit in hoge klasseringen in 's werelds grootste indi viduele tijdrit. voor hem beschamende elfde plaats. Duidelijk werd dat hij in deze conditie beter kan afzien van een poging het werelduur record van Eddy Merckx te ver beteren. Die aanval was in no vember (Mexico) gepland. Knap ZAALVOETBAL - Voor vanavond is voor de hoofdklasse zaalvoetbal één wedstrijd vastgesteld. In de Katwijkse Cleyn Duinhal treedt Cleyn Duin tegen Van Gerven de Jong aan. ALPHEN AAN DEN RIJN - In te genstelling tot de voor hem som bere berichtgeving die het ANP over de Alphense scheidsrechter Keyzer de wereld in zond, blijkt de Alphenaar in goede gezond heid thuis te zitten. Het bericht bevatte de mededeling dat Keyzer zaterdag na afloop van de wedstrijd Excelsior Maas sluis-Oranje Wit rake klappen zou hebben ontvangen. Dit omdat hij een Maassluise treffer in eerste instantie goedkeurdemaar die later op advies van zijn Dordtse grensrechter alsnog zou hebben afgekeurd, omdat de bal de doellijn niet gepasseerd zou heb ben. Bij zijn gang naar de kleed kamer zou Keyzer na afloop van de wedstrijd gemolesteerd zijn. Keyzer: 'Ik snap niet hoe dat de we reld in is ingekomen. Er was tij dens de wedstrijd wel een situatie waarin de bal over de doellijn rolde, maar dat was geen doelpunt en er is toen gewoon verder gespeeld. Van de spelers heb ik geen onvertogen woord ge hoord. En na afloop ben ik rustig met beide trainers en aanvoer ders van het veld gelopen zonder eriig incident. Ik heb het idee, dat iemand mij het leven zuur wil maken. Onlangs stond er ook al een bericht in alle kranten als zou ik tijdens de wedstrijd Rij- soord-ASWH klappen hebben op gelopen. Ook daar was niets van waar, net zoals nu. Als het waar zou zijn, zat ik nu met twee blauwe ogen thuis. En die heb ik niet". Verrassend was wel de overwin ning in de 90 kilometer lange en zware rit tegen het uurwerk in Zuid-Frankrijk rond Cannes van de 22-jarige Fransman Bernard Hinault. De Breton brak daarmee definitief door naar de top van de professionele wielersport. Zijn overwinning in de voorjaarsklas sieker Gent-Wevelgem werd een toevalstreffer genoemd, zijn zege Verrassend enkele dagen later in Luik-Bas tenaken-Luik kreeg ook te weinig waardering, omdat de Belgen elkaar niet wilden laten winnen. Hinault werd wel een belofte ge noemd nadat hij de Dauphine Li- beré op indrukwekkende wijze had gewonnen. Hinault beves tigde in de landenprijs zijn door Cyrille Guimard voorzichtig be geleide talent. Hij won de rit met meer dan drie minuten voor sprong op Zoetemelk met een gemiddelde snelheid van bijna 42 km per uur. Verrassend en bepaald sensatio neel was in Cannes de afgang van Freddy Maertens. De Belg, alge meen erkend als de beste tijd- rijder ter wereld, was naar Can nes gekomen om onbereikbaar te worden in het eindklassement om de Super Prestige. Hij was sinds zijn val in de Ronde van Italië nooit meer in zijn allerbeste vorm geweest, maar op zijn klasse moest hij toch veel punten kunnen verzamelen en zelfs kun nen winnen. Maertens kende echter een vrése lijke inzinking, waaraan ook de andere renners niet ontkwamen, en beleefde de grootste afgang in zijn loopbaan. Maertens was ge woon nergens en eindigde op een ook de knappe vijfde plaats van Fedor den Her tog, die zijn krachten goed ver deelde. In vorige tijdritten ging hij altijd veel te hard van start. Dat kon wel bij de amateurs, het profmetier echter eist gebruik van verstand. Dat deed Fedor dit seizoen, getuige ook zijn zes overwinningen. Fedor eindigde nog voor Gerrie Knetemann, die in alle tijdritten van de Ronde van Frankrijk bij de eerste vijf eindigde. Knete mann, die zevende werd, verkeek zich op de afstand en kreek een inzinking toen hij door Hinault werd ingelopen. In zijn poging de Fransman bij te houden, for ceerde hij zich zodanig dat hij een paar plaatsen verspeelde. In de 42e landenprijs reed de 41-ja rige Raymond Poulidor zijn al lerlaatste wedstrijd. "Poupou", die 16e werd, kon met een gerust hart afstappen. Frankrijk heeft intussen een nieuwe vedette: Be rnard Hinault. Croon: geen uitvluchten EINDHOVEN - Ook trainer Hans Croon zocht geen uitvluchten voor de nederlaag van 3-0, die NEC zaterdag in Eindhoven tegen PSV leed, maar dat had hij ook moeilijk kunnen doen. "Weihadden ook met 5-0 kunnen verliezen", zei Croon, "toen we uit alle mgcht probeerden de achterstand van 1-0 om te buigen in een voorsprong". Het had zelfs meer dan 5-0 kunnen worden, want bij de pogingen van NEC in de tweede helft om althans iets van het verloren terrein te herwinnen, stapelde de Nijmeegse ploeg in defensief opzicht de risico's op elkaar. Het enige dat PSV aangerekend kon worden in deze spectaculaire en op zeer goed peil staande wedstrijd, was dat nummer twee op de ranglijst een niet nog grotere afstraffing kreeg, hoewel de eveneens ook goed spelende Nijmegenaren dit lot toch niet verdiend zouden hebben. Zonder aanvallend tot het uiterste te gaan stelde NEC zich in Eindhoven toch allerminst negatief op. Het was vooral gevaarlijk door de zeer snelle spits Ronald Hendriks, die in eerste instantie door zijn bewaker Brandts moeilijk in bedwang gehouden kon worden, maar die ondanks zijn goede spel daarna toch door de sterke PSV-er aan banden werd gelegd. PSV had de hele eerste helft een veldoverwicht, maar het duurde tot de 25ste minuut voor de thuisclub dit tot uitdrukking bracht. PSV had daarvoor ook nog de medewerking nodig van Dries Visser, die blun derde, waarna Deykers de bal ongehinderd aan Van der Kuylen kon geven. Van der Kuylen bevond zich in een geïsoleerde positie en had een zee van tijd tot zijn beschikking om doelman Schellekens te verslaan, 1-0. Schellekens trof geen enkele blaam en liet op een goede eerste helft een tweede volgen, waarin hij nog veel meer indruk maakte. Vijf minuten na de hervatting leidde Van der Kuylen met een schitterende pass het tweede doelpunt van PSV in. Lubse prolongeerde de aanval en na diens voorzet kopte Deykers de bal langs Schellekens, 2-0. Bij deze stand werd NEC offensiever, maar kwam niet langs Van Beveren, die in de 22e minuut door Dries Visser werd geveld. PSV kreeg in de vrije ruimte voor het doel van Schellekens vele kansen, maar liet ze onbenut. Vier minuten voor tijd bracht Marijnissen de doorgebroken René van de Kerkhof ten val in welke actie scheidsrechter Weerink terecht een straf schop zag. Van der Kuylen kogelde keihard in, 3-0. Weerink gaf aan Hiddink en Marijnissen van NEC in deze harde, maar toch niet onspor tieve wedstrijd een boeking, respectievelijk wegens treuzelen bij het een vrije trap en het maken van aanmerkingen op de leiding. Supporters in Engeland roeren zich LONDEN - De supporters van Manchester United, de be- ruchtsten ter wereld, hebben zich bij de topper Manchester United-Liverpool (2-0) keurig gedragen. Daarentegen was het op andere velden in Enge land weer goed mis. In Bir mingham werd er gevochten bij de wedstrijd tussen Bir mingham City en Aston Villa. De schade viel daar nogal mee. In de tweede divisie bij de wedstrijd Bolton Wanderers- Stoke City ging het er veel wilder aan toe. Na afloop van langdurige vechtpartijen moesten niet minder dan 70 voetbalsupporters zich voor verwondingen laten behande len. Manchester United is trouwens teruggekomen op het oorspronkelijk besluit om geen entreekaarten meer te verkopen aan de eigen fans, als de club in het buitenland speelt. Dit gebeurde, nadat de Britse minister voor sport De- nis Howell een dergelijk be sluit "tamelijk gevaarlijk" had genoemd. Wel wil de club de verkoop beperken tot de ge registreerde leden van de of ficiële supportersclub. TORKU - De troost was schraal. "Morgen win je van Finland", sprak een ver slaggever bemoedigend tot J aap Korsloot. De coach van de Nederlandse volleybal- ploeg toverde een wat wrange glimlach schijn. kampioenschappen, die overigens een zege voor de Russen opleverde, voor zich op. Foute opslagen, zwakke aanvalsac- ties en een belabberde stop waren in de eerste set van de wedstrijd te gen Frankrijk troef. Bij 3-5 waren er Nederlandse time-outs, maar pas bij 3-12 haalde Korsloot de gebles- Even tevoren was de kwalificatie voor de wereldkampioenschappen, het doel waarvoor Nederland tevoor- seerde Knip naar de kant ten gun ste van Kees Koomen. De eerste set eindigde tenslotte in 4-15 voor de Finnen. In het tweede bedrijf ble ven Ruud de Wit, Geert Trom petter, Harrv Veldhuis, Peter van Bert Goedkoop staan en Koomen completeerde dat zestal. Nederland straalde geen enkel zelfvertrouwen meer uit en het werd 1-5. Even was er een opleving, maar na 8-8 werd het 10-15. En daarna werd de derde en laatste set ook roemloos met 8-15 ingeleverd, voorlaatste*'plaat s7 éiste Vok tefen FinIand faalde het Ne* een 3-1 nederlaag de rol aerlands team op jammerlijke een pleister op de wonde. Zij im mers versloegen zaterdag Italië met 3-2 en maakten daarmee de kwali ficatie voor de WK waar. Dat zon dag met 3-0 van Joegoslavië werd verloren was nauwelijks van enige importantie meer. Hun missie kon immers als ronduit geslaagd wor den genoemd. ROTTERDAM - Wat de toeschouwers zaterdagavond op het Kasteel te Spangen te zien kregen was net zo triest als het stormachtige weer. Een misverstand in de Haagse defensie, die niet reageerde op een verre uittrap van Doesburg was er de oorzaak van dat Sparta al na vier minu ten met 1-0 voor stond. De bal werd door de harde wind tot in het Haagse strafschopgebied gedragen en omdat enkele Hagenaars aarzelden kon de doorgelopen Peltzer zijn eerste doelpunt voor Sparta maken. Deze snelle treffer legde FC Den Haag meteen lam. De Haagse ploeg ontwikkelde geen initiatief en klungelde maar wat aan. Daardoor was Sparta heer en meester, maar na een haastig begin, waarin Van Zoest in het zijnet schoot en Jansen naast de paal richtte, zakte de thuisclub ook naar een bedenkelijk niveau. Pas na een half uur kwam Den Haag voor het eerst in de buurt van het doel van Doesburg. In het tweede bedrijf toen Sparta tegen de wind in speelde bleek dat de Rotterdammers technisch toch meer in hun macht hadden dan de te genstander. Sparta combineerde tegen de wind beter dan de Hagenaars voor rust hadden gedaan. Na negen minuten had het al resultaat toen Clarke attent reageerde op een combinatie tussen Peltzer en Van Stave ren, 2-0. Daarmee was Den Haag definitief verslagen. Michel Valke, Sparta's jonge middenvelder, deed enkele knappe dingen, maar ook hij kon de basis niet leggen voor meer doelpunten. FC Den Haag had in de slotfase tweemaal pech. Eerst schoot Schoenmaker tegen de paal. Daarna had een kopbal van Van Vliet een beter lot verdiend. Het waren de laatste aardige momenten in een zeer matig duel. Finland ging, op een presenteer- blaadje aan Frankrijk gegeven. Een nerveus en angstig spelend Neder land zat tegen de Fransen volledig vast, faalde op alle fronten en ging dan ook met 3-0 de mist in. En of dat nog niet voldoende was, giste ren in de strijd met Finland laatste Oranje van hakkesluiter op de Europese ADVERTENTIE ZC^O.OKTO^ Strand Langevelderslag Noordwijk Afstanden: 4 en 8 kilometer Start: 12.00 uur n.m. Inschrijfgeld: 2.50 Inschrijving vanaf 10.30 uur: Café-Bar "de OASE" aan de Langevelderslag ALLE DEELNEMERS ONTVANGEN EEN PRESTATIE-ATTENTIE! Organisatie: Badmintonvereniging "LISSE" in samenwerking met het Leidsch Dagblad, 'n aktieve krant! Zilver en brons dames-judoka's ARLON - Geheel volgens de voor spelling van de Leidse judoka Henneke Redel, zijn Carina Tho mas en José Homminga in de prijzen gevallen tijdens de Euro pese judo-kampioenschappen voor dames in het Belgische Arlon. Ca rina Thomas pakte het zilver (ach ter de Westduitse Berg) in de klasse van 56 t/m 61 kg, José Homminga werd derde in de categorie tot 48 kg. Eenzelfde resultaat bereikte ook Vera van der Meulen in de klasse tot 56 kg. Henneke Redel zelf viel buiten de prijzen. In haar categorie van 48 t/m 52 kg werd de Oosten rijkse Horvath eerste, voor de Ita liaanse Luzzi. wijze. Pas toen de eerste en tweede set met 1-15 en 4-15 bij Finland wa ren ingeleverd en voor het derde bedrijf een zestal met Johan van der Veen, Martin de Groot, Pim Ra- terink, Peter Kool, Harry Veldhuis en Geert Trompetter aantraden, kwam er een kentering in het Ne derlandse spel. Toen stonden er jongens in het veld die wel zelfvertrouwen en en thousiasme uitstraalden. Logisch dat een beslist niet groots spelende Finse, ploeg met 15-8 moest capi tuleren. En in de vierde set kwam Nederland ook weer voor, het werd zelfs 12-7, maar toen het bij de thuis spelende Finnen even meezat en het publiek ging reageren werd 14-16 de wedstrijd met een 3-1 ne derlaag beëindigd. De bezetting van de laatste plaats op de Europese kampioenschap pen volleybal was daarmee een feit. De dames van coach Jaap Ak-' kerhuis bezorgden de Nevobo-ver- tegenwöordigers in Finland nog TILBURG-Het Interpolistoernooi mag zich verheugen in een grote publieke belangstelling. Zaterdag 1400 en zondag 1600 schaaklief hebbers in de demonstratieruimte waren daarvan een goede illustra tie. De twaalf grootmeesters ont gaat deze toeloop echter goeddeels. Opgesloten in de speelzaal werkten zij het afgelopen weekeind twee loodzware ronden af. Of liever ge zegd anderhalf, want gisteren reikte de eerzucht nauwelijks ver der dan puntendeling. Na de totaal twaalf partijen van het weekeind is er aan de kop van het klassement nauwelijks iets veranderd. Wereld- kampiden Anatoldi Karpov en de Engelse grootmeester Anthony Miles gaan nog steeds aan de lei ding met 5'/2 uit 8. Jan Timman, die in een glanzende vorm steekt, volgt met 5 uit 8. Gisteren waren de helden duidelijk vermoeid. Vaak was er sprake van een goede opzet, maar de finishing touch werd gesmoord in gerouti neerde afweer, zodat remise onont koombaar werd. Zaterdag daaren tegen viel er volop te genieten. Smyslov bracht een sterk spelende 8ste ronde Timman in het nauw, maar met een Timman - Andersson '/2-'/2 prachtig torenoffer kon de Neder- Hort - Olafsson '/a-'/a lander de balans weer in evenwicht Karpov - Kavalek Vst-'/a brengen. Miles bood Balashov re- Miles - Hübner 'fe-'/a mise aan, maar toen deze zQn aan- Sosonko - Balashov afg. bod weigerde, gaf hij hem geen Smyslov - Gligoric '/s-'fe kans meer. Hübner, schuifelend door een dameloos middenspel, Stand na 8 ronden werd genadeloos afgemaakt door 1/2. Karpov, Miles wereldkampioen Karpov. Kortom, 3. Timman zaterdag werden alle klassen 4/5. Kavalek, Hort geëtaleerd: dit was waarlijk catego- 6/7. Gligoric, Hübner- i de wereldschaakbond het werk. Er resten nog drie ronden, waarin nog van alles mogelijk is. Niettemin lijken de beste kansen op de over winning voor wereldkampioen Karpov. Gligoric (Jsl) - Sosonko (Ned) 1-0 Balashov (Su) - Miles (Eng) 0-1 Hübner (Brd) - Karpov (Sov) 0-1 Kavalek (Vst) - Hort (Tsj) 1/9. Smyslov, Andersson 10. Balashov 2'/s 11. Olafsson 12. Sosonko EREDIVISIE Sparta-FC Den Haag 2-0 (1-0). 4. Peltzer, 54. Clarke 2-0. Scheids rechter. Keizer. Toeschouwers: 6500. PSV-NEG' 3-0 (1-0). 25. Van der Kuylen 1-0, 50. Deykers 2-0, 86. Van der Kuylen (strafschop) 3-0. Toeschouwers: 28.000 (uitver kocht). Scheidsrechter Weerink. AZ'67-Feyenoord 4-2 (2-1). 7. Notten 0-1,14. Metgod (strafschop) 1-1, 44. Kist 2-1, 56. Arntz 3-1, 62. Vreysen 3-2, 81. Peters 4-2. Toe schouwers: 22.000 (uitverkocht). Scheidsrechter: Corver. Haarlem-FC Amsterdam 0-2(0-1)43. Stout 0-1,56. Stout 0-2. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 3500. FC Twente-FC VVV 2-0 (2-0). 11. Pahlplatz 1-0, 39. Wildschut 2-0. Scheidsrechter. Üetelmans. Toe schouwers: 7500. Vitesse-Go Ahead Eagles 2-1 (0-0). 47. Woudsma 0-1, 70. Heezen Ajax-Volendam 1-2, (1-1). 14. Geels 1-0, 31. Helling 1-1, 65. Kwakman 1-2. Scheidsrechter Mulder, toeschouwers: 9.000. FC Utrecht-Telstar 1-1 (1-1). 38 Jonker 0-1, 41. Gozems. Scheids- Jonker. Toeschouwers: O Excelsior-SC Amersfoort 6-0 (3-0). 11Roggeveen 1-0,29. Pot, 40. Swanenburg (strafschop) 3-0, 61. Tabbernee 4-0, 78 en 81 Roggeveen 5-0 en 6-0. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 3100. SCORES IN BETAALD VOETBAL rechter Thomas. Toeschouwers 5.000. NAC-Roda JC 0-1 (0-0). 5?. Kol- ding 0-1 Scheidsrechter: Berre- voets. Toeschouwers: 7000. EERSTE DIVISIE FC Dordrecht-Wageningen 0-3 (0-2). 5. Van der Klift 0-1, 37 en 86. Hazelhekke 0-2 en 0-3. Scheids rechter: Van der Laar. Toeschou wers: 1200. (strafschop) 2-0, 79. Beek 3-0. Scheidsrechter: Geurds. Toe schouwers: 2200. FC Groningen-MW 2-3 (0-1). 36. Smeets 0-1, 51. Wilrich 0-2, 59. Bak ker (strafschop) 1-2, 68. Houtman 2-2, 90. Van Berlo 2-3. Scheids rechter: Ram. Toeschouwers: 6900. Heerenveen-SVV 3-1 (2-0). 14. Bosman 1-0, 45. Bosman 2-0, 59. Steenbergen 2-1, 90. W. van der Heide 3-1. Scheidsrechter: Van der Klint. Toeschouwers: 4000. Willem 2-Heracles 0-1 (0-0). 87. Poell 0-1. Scheidsrechter Gans. Toeschouwers: 2000. FC Den Bosch-Eindhoven 1-1 (0-1). 45. Kreekels 0-1, 61. Wessel van den Bosch 1-1. Scheidsrechter: Dijken. Toeschouwers: 3400. s Toto l 2 3 Sparta-Den Haag PSV-NEC V Twente-VW Haarlem-Amsterdam Ajax-Volendam Utrecht-Telstar Vitesse-Eagles NAC-Roda JC AZ'67-Feyenoord Vlaardingen-Veendam Groningen-MVV X Willem II-Heracles Den Bosch-Eindhoven LOTTO De winnende getallen van de lotto zijn: 8, 10, 11, 12, 20, 38. Reservegetal is 39 WEST-DUITSLAND De winnende getallen in de West duitse lotto zijn: 2,18,27,42,45,47. Reservegetal is 9. SUPERTRIO De op Duipdigt gelopen Maya- prijs: 1. nummer 2 (Liatonka), 2. nummer 3 (Nato du Bois), 3. nummer 6 (Kwikstaart), uitbetaling: 75.60.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12