CDU wil drie linkse splinters verbieden Wereldeconomie uit de koers Dóe het Gezondheid Antwerpse kinderen loopt gevaar Bel ons voor alle zekerheid. Witte veen bij slot IMF-zitting Dóe het i het. Breng uw levensverzekeringen lijn met de toekomst van uw hele gezin. RVS. Dynamiek in gezinsverzekeringen. Een levensverzekering neem je toch voor je kinderen? Denk aan al die risiko's. noomen b.v. BUREAU SJAARDEMA, RIJNSBURGERWEG 135, LEIDEN. ZATERDAG 1 OKTOBER 197 Door vervuiling industrie pagina BRUSSEL (SP) - Meer dan de helft van de kinderen in Hoboken bij Antwerpen heeft veel te veel lood in het bloed. Hun gezondheidstoe stand loopt ernstig gevaar Medici die gisteren na een officieel onder zoek tot deze conclusies kwamen stellen een serie maatregelen voor om de kinderen te redden. Volgens de geneesheren is de be ruchte metallurgie-Hoboken voor de toestanden aansprakelijk. Het gaat om de leerlingen van vier scholen, die overigens tot nu toe geen ziekteverschijnselen verto nen. "Maar zij lopen in de toekomst wel groot gevaar", zegt de leider van het onderzoek. Voor de Belgische radio sug gereerde hij dat de overheid in het Antwerpse er de bedrijven maar op los laat roken. Sedert 1974 zijn er weliswaar anti-vervuilingsmaatre gelen van kracht, maar die worden niet gecontroleerd. De uitstoting van vuil is er dan ook niet minder op geworden. Dit officiële onderzoek volgt op be schuldigingen van de bekende rode dokters van Hoboken. Zij pu bliceerden vijf jaar geleden ge heime metingen van Metallurgie- Hoboken. De bedrijfsartsen had den daar geconstateerd dat twee derde van de arbeiders zodanig aan loodvergiftiging leed dat zij over- geplaats dan wel met vervroegd pensioen gestuurd zouden moeten worden. De machtige Orde der Ge neesheren rangeerde de medici daarop uit. BONN (SP) - Het bestuur van de CDU wil uitvoering geven aan een reeds lang sluimerende ge dachten: via haar meerderheid in de bondsraad (Eerste Kamer) wil de christen-democratische oppo sitie in het hoogste rechtscollege, het hof voor grondwetszaken in Karlsruhe, om een verbod van drie communistische partijen vragen. In beginsel is dit moge lijk als vaststaat dat het streven van een partij in strijd is met- de Westduitse grondwet. In dit geval gaat het om drie min of meer maoïstisch ingestelde partijen, de Comm/nistische Bond van West-Duitsland (KBW, 2500 leden), de Communistische Partij Duitsland (KPD, 700 leden) en de KPD-marxisten-leninisten (KPD-ml, 800 leden, vooral na de dood van Mao steeds sterker op Albanië gericht). Ook de bondsregering heeft er nooit twijfel over laten bestaan dat zij deze drie groeperingen, die een gewelddadige omverwerping van de bestaande maatschappe lijke orde nastreven, als vijanden van de grondwet beschouwt. Dat zij echter nooit op een formeel verbod heeft aangedrongen was niet zozeer een kwestie van overmatige democratische ver draagzaamheid als wel van op portuniteit. Populair gezegd: als je dan toch vijanden hebt kun je beter zien wat ze doen dan ze in de illegaliteit te dwingen, waar zij gevaarlijker kunnen worden dan zij nu zijn. Door die nuttige overweging heeft ook de CDU zich lange tijd laten leiden. Maar nu dan heeft het hoofdbestuur bijna eens temmig besloten tot het aanvra gen van een verbod. Als officieel argument voerde CDU-be- stuurder Ernst Albrecht aan, dat KBW. KPD en KPD-ml vooral tijdens de demonstratie tegen de in aanbouw zijnde kerncentrale Grohnde in Nedersaksen zich aan gewelddadigheden te buiten zijn gegaan. Dat is ook wel juist en Albrecht kan het weten: hij is minister-president van de deelstaat Nedersaksen en heeft met de militair opererende stoottroepen van de maoïsten heel wat te stellen gehad. Volgens Albrecht zijn die groepen het voorportaal tot het terrorisme, reden om ze nu maar eens te ver bieden. Maar dat argument kun je na tuurlijk ook omdraaien. Door die groepen te verbieden drijf je juist hun leden en aanhangers in de armen van het terrorisme. Dat begrijpt het bestuur van de CDU ook wel. Het ligt daarom voor de hand dat de partij met haar op zienbarende stap een ietwat makkelijk succes wil boeken bij een publiek, dat door de activitei ten van de terroristen sterk ver ontrust is geraakt en alleen maar wil dat er nu eens krachtig schoon schip wordt gemaakt. Woordvoerders van de regering in Bonn en de haar steunende partijen (sociaal-democraten en liberalen) hebben zich sceptisch uitgelaten over dit plotselinge initiatief van de christen-democ raten. Want niet alleen zijn ver boden communistische groepen ondergronds veel moeilijker te bestrijden, bovendien geldt het bezwaar dat het Westduitse op sporingsapparaat, door het huidige hoogtij van het ter rorisme toch al overbelast, zeker niet in staat zal zijn de naleving van een eventueel verbod van de maoïstische partijen ook maar enigszins doeltreffend te con troleren. Dat was ook al niet het geval toen in 1955 de toenmalige Moskou-gezinde communisti sche partij enige jaren was ver boden. ADVERTENTIE WASHINGTON (ANP) - De ongeveer drieduizend afge vaardigden uit 131 landen, die deze week hebben deelge nomen aan de gemeenschappelijke jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereld bank in Washington, zijn het er over eens geworden dat de aarzelende ontwikkeling van de wereldeconomie alle lan den die zich dat kunnen veroorloven verplicht het nodige te doen om de economische bedrijvigheid te bevorderen. IMF-directeur Witteveen zei in zijn slottoespraak ondermeer We zijn uit de koers geslagen. We moeten nu de nodige correcties aanbren gen om weer op koers te komen. Wereldbankpresident Robert McNamara merkte in zijn laatste woord ondermeer op, dat men overal ter wereld nu begint in te zien dat we in één, begrensde eco nomie leven. Witteveen zei tijdens de bijeen komsten een ruime mate van over eenstemming te hebben aangetrof fen. Het is naar zijn mening zaak het expansietempo van de wereldeco nomie op te schroeven en tegelijk de strijd tegen de inflatie voort te zetten die in vrijwel alle landen nog groot is. Ook McNamara toonde zich tevreden over de eenstemmig heid onder de afgevaardigden. Begin in Ziekenhuis TEL AVIV (CRTR'UPI/AFP) - Premier Menachem Begin van Is raël is gisteren opgenomen in het ziekenhuis Iehilov van Tel Aviv, nadat hij pijn in de borst had ge voeld. Begins arts. Shlomo Laniado, ver klaarde desgevraagd dat er geen reden was om te veronderstellen dat de eerste-minister een nieuwe hartaanval had gehad. "Zijn toe stand is op het ogenblik erg goed", zei hij. PLO verwacht Israëlisch offensief BEIRUET (UPI) - De leider van de PLO. Yasser Arafat, heeft gisteren gezegd dat hij een nieuw Israëlisch offensief tegen de organisatie ver wacht en er klaar voor is. "Onze overwinning in de recente gevechten in het zuiden van Liba non staat geenszins op zichzelf', zei Arafat. "Wij verwachten dat de strijd tegen uns na de huidige zit ting van de algemene vergadering van de VN. wordt hervat". Arafat zei dat de PLO over "duide lijke bewijzen" beschikte, dat agen ten van de Israëlische geheime dienst en hun medewerkers in Bei roet, in afwachting waren van "D-day" Hij zei het niet onwaarschijnlijk te achten dat de Israëli's opnieuw zouden overgaan tut moorden, "zoals dat in 1973 gebeurde op de Verdunstraat in Beikiet" Israëlische agenten doodden toen in een nachtelijke actie in Beiroet drie Palestijnse kopstukken. Zij woonden in flats aan de sjieke Ver dunstraat van de Libanese hoofd- Ovengens is de jaarvergadering van IMF en Wereld bank ook dit jaar weer meer gebruikt als een forum voor urenlange discussies tussen de aangesloten landen dan als een instelling waarin pogingen worden gedaan om ondergetekende over eenkomsten tot stand te brengen. Er is deze week weer een heleboel gepraat, met als voornaamste doel uit te vinden welke landen zich kunnen veroorloven een bijdrage van betekenis te leveren tot het herstel van de wereldeconomie van de inzinking van 1974 en 1975. In grote trekken werden de afge vaardigden het er wel over eens dat de bevordering van het econo misch herstel niet kan worden overgelaten aan de "sterke drie", (de Verenigde Staten, West-Duits land en Japan). Ook andere landen die het relatief voor de wind gaat maar die tot dus ver voorzichtig te werk gingen uit vrees voor een opleving van de in flatie zullen nu hun steentje moeten bijdragen om de wereldeconomie uit het slop te halen. Onvoldoende Geen van de afgevaardigden waagde zich aan uitspraken waarop zijn regering vastgepind zou kun nen worden. Maar van verschei dene kanten werd gezegd, dat het wellicht mogelijk zou zijn een bij drage te leveren. Waarnemers zijn van mening dat de boodschap'in elk geval duidelijk is overgekomen. Volgens Witteveen is de sche groei in de sterkere landen on voldoende geweest om een bevre digende expansie van de wereld handel tot stand te brengen, een expansie die zwakkere landen zou kunnen steunen bij hun pogingen hun financiële positie te verbete ren. Daarom wordt het naar zijn mening nu tijd dat de landen die er naar verhouding goed voorstaan hun binnenlandse vraag en hun import gaan stimuleren. Landen waar de binnenlandse vraag bevre digend groeit moeten zorgen "dat dat zo blijft. McNamara, die zich in zijn slot toespraak hoofdzakelijk met de probelemen van de ontwik kelingslanden bezig hield, zei dat hij veel steun had gekregen voor zijn voorstel zo spoedig mogelijk te besluiten tot een aanzienlijke uit breiding van de kredietverlening aan behoeftige landen. Hoewel over de omvang van de verhoging nog moet worden gepraat heeft een aantal landen, Engeland. Joegos lavië, gepleit voor een verdubbe ling van het kapitaal van de We reldbank. NEW YORK (U PL AFP) - Over een paar dagen zullen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie een aan kondiging doen over het bijeen roepen van de conferentie van Ge neve over het Midden Oosten. Dit heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance gisteren gezegd na een on derhoud van ruim een uur met zijn Sowjetrussische ambtgenoot, An drei Gromiko, in New York. Vance zei met een ja-knikkende Gromiko aan zijn zijde, dat de Ver enigde Stater, en de Sowjet-Unie vinden dat de Geneefse conferentie nog voor het einde van het jaar weer bijeengeroepen moet worden en dat zij het beiden eens zijn gewor den over de wijze waarop. In juni van dit jaar zat Kees op de lagere en in september op de middelbare school. Ook de wereld om u heen, om hèm heen, groeit. Een verzekering van 5 jaar geleden kan nu al te weinig dekking geven. Da's de dynamiek van deze tijd. Die vraagt om een dynamische verzekering, die zich telkens - op tijd - aanpast aan de vernieuwde omstandigheden. De RVS is daarin gespecialiseerd. En uw verzekerings adviseur ook. Dóe het. praat met hem. Bijvoorbeeld over de Plusvier Polis van de RVS. Eén polis, ook voor vrouw en kinderen, die automatisch meegroeit met de stijgende waarde van uw gezin. Dat isdvnamisch verzekeren. ADVERTENTIE Voor een kind van vijf is alles nog zo vanzelfsprekend. Maar u weet wel beter. Logisch. Tenslotte moet er zekerheid zijn dat de kin - deren altijd goed verzorgd achterblijven. Want stel dat een van u beiden iets overkomt als ze nog jong zijn - kan hun opvoeding, hun studie, hun mens-worden dan zó doorgaan als u beiden zich dat gedacht had? Hoe vervelend het ook is maar daar móet u even bij stil staan. Even maar. En stelt u zich dan twee vragen: Is de levensverzekering die u destijds sloot afge stemd op hel leefniveau van nu? En is het niet uiterst zinvol om ook tiet leven van de móeder verzekerd te weten?'1' Kijk, dan is er, als er wat gebeurt, tenminste geld in huis. Elke verzekerings-adviseur zal u graag helpen dit probleem op te lossen. Praktische Proefpolis voor moeders met jonge kinderen Een passende levensverzekering te sluiten vergt vaak veel overleg en dus tijd. Dat is nu wat gemakkelijker gemaakt, vooral voor moeders met jonge kinderen: U vraagt de informatiebrochure aan (zie onder) en daarin vindt u een zogenaamde Proefpolis. Daarmee kunt u zich gedurende een maand direkt verzekerd weten van een uitkering van f .ïO.OOO,- bij overlijden. U hoeft slechts een formulier in te vullen, daarop drie gezondheids- vragen met neen te kunnen beantwoorden en hem daarna in te leveren bij uw verzekerings-adviseur onder betaling van een éénmalige premie van r 10,-. In die maand wordt dan precies bekeken of en zo ja in welke vorm een polisbij u past. Maar gedurende die tijd bént u dan alvast verzekerd! N B De Proefpolis kan slechts éénmaal per per soon (niet jonger dan IS jaar en niet ouder dan 40 jaar) worden aangevraagd. Deze service van de gezamenlijke levensverze keraars geldt t/m 31 december 1977. Voor informatiebrochure: bij uw verzekerings-adviseur of het Bureau Voorlichting Levensverzekering, Antwoordnummer 89, Den Haag. algemeen assurantiekantoor Burggravenlaan 11 Leiden Postbus262 Telefoon 071 -14 28 41 Nadere informaties worden u gaarne verstrekt door: Tel.: 071-151985 - 153912. SJAARDEMA, GOED VOOR AL UW VERZEKERINGEN

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9