Kerkcentrum in Meren wijk komt nu van de grond Lutherse Kerk gaat kunstschatten registreren -HasHMBMD m DRIE OKTOBER: HET LEVEN VAN VANDAAG TAXEREN KERKDIENSTEN De lutherse kerkeraden in ons land krijgen binnenkort een brief waarin hun medewerking wordt gevraagd om te komen tot een re gistratie van kunstvoorwerpen in de lutherse kerkgebouwen. Deze brief gaat uit van de "kunst- schattencommissie" die de synode van de Evangelisch Lutherse Kerk vorig jaar instelde, toen zij erop attent was gemaakt dat met het kerkelijke kunstbezit niet altijd op de gewenste manier wordt om gegaan. De commissie bestaat uit vier personen, van wie dr. C. Ch. G. Visser, Hamburgerstraat 7 Utrecht, de correspondentie voert. In vele lutherse gemeenten zijn voorwerpen te vinden van niet- geringe oudheidkundige en/of ar tistieke waarde. Het voorgeslacht heeft ze geschonken of ze zijn ge woon aangekocht. Het zijn kan delaars, doopbekkens, avond- maalsgerei enzovoort. Aan wan den van consistoriekamers han gen vaak schilderijen en platen die, als ze al geen kunstwaarde hebben wel van oudheidkundige betekenis zijn. De hoge kunst waarde van de schilderijen in de lutherse kerk te Leiden staat bo ven elke twijfel; de restauratie er van is juist vorig jaar voltooid. Te gelde In het lutherse blad ELK merkt dr. Visser op, dat vele gemeenten trots zijn op dit bezit, maar het komt ook voor dat men niet beseft hoe waardevol het is. "Helaas moeten we constateren, dat ook wel eens wat verdwijnt, hetzij door slordigheid, hetzij dat men waardevol bezit te gelde maakt voor de steeds weer noodlijdende kerkelijke financiën". De kunstschattencommissie heeft niet alleen ten doel, alle kunst voorwerpen te registreren, maar zal er ook op toezien dat er niets meer uit de kerken verdwijnt en dat alles op redelijke wijze verze kerd is. Ze zal zich daarbij niet be perken tot de kerkgebouwen en aangrenzende ruimten, maar ook de kerkelijke stichtingen, zoals wees- en bejaardentehuizen, in haar onderzoek betrekken. De commissie wérkt samen met de inventarisatiecommissie van de stichting Catharijneconvent te Utrecht, die bezig isle bezit, zo wel aan protestare als aan rooms-katholieke kz, te boek te stellen. Dr. Visser ontvangt aag ook in lichtingen over "veorgen" ker kelijke kunstschattidie hier en daar aanwezig zoen kunnen zijn. Misschien is henogelijk, ze te achterhalen en ter te brengen naar de plaats waae vandaan komen. Architect Splinter .vrij veel hout ten. Een van de kleinere zalen is be stemd voor trouw- en rouwdien sten. Dat is ook de plek waar men sen die daaraan behoefte hebben een ogenblik stil kunnen zijn. In validen krijgen een speciaal toilet. Drempels blijven achterwege. Men zou zeggen: het karakter van de Merenwijkkerk verdraagt ook niet anders. De scheidingen tussen de (van onze redactie geestelijk leven) LEIDEN - Op een juridisch puntje na is het plan voor een kerkelijk centrum in de Merenwijk, waar straks 20.000 mensen wonen, nü rond en definitief. De drie samenwerkende kerken, rooms-katholiek, hervormd en gereformeerd, gaan het bouwen en exploiteren. Door toepassing van voor-gefab riceerde elementen kan de bouwtijd beperkt worden tot een maand of zeven. In welke van de komende maanden de eerste paal ook wordt geslagen - men verwacht nog dit jaar - in ieder geval zal de oecumenische kerk in dit pio- niersgebied volgend jaar haar vaste plaats betrekken. Daarmee komt dan een eind aan het geknutsel met ruimten die - met alle waardering - voor bepaalde kerkelijke activitei ten ontoereikend moeten heten. Aan het aantal kerken zal men in de Merenwijk de kerkelijke kaart van Nederland niet kunnen aflezen. Er komt één gebouw voor allen. En in dat gebouw ook maar één kerkzaal voor allen. En in die kerkzaal altijd een gemeenschappelijke zon dagmorgendienst. Dat alleen al maakt de Merenwijk kerkelijk gezien uniek. Het cen trum wil daarvan een teken zijn. Vrije ruimte Pas deze wéék is het ontwerp, waarin de Leidse architect J. Splin ter een groot aandeel heeft gehad, officieel vastgesteld. Op een infor matie-avond in de school Broek plein kreeg men voor het laatst de gelegenheid kritiek te lozen en suggesties te doen. Doordat in dit ontwerp de bruikbare ideeèn van een in juni gehouden algemeen be raad waren verwerkt, resteerden nog slechts een paar vragen, met name over de te gebruiken mate rialen en de indeling van de 850 vierkante meter grote oppervlakte. De voornaamste ruimten in het ge bouw, dat inclusief de grond f 1,2 miljoen gaat kosten, zijn de kerk zaal met 420 zitplaatsen, de ont moetingsruimte, waarmee deze zaal tot 560 zitplaatsen kan worden uitgebreid, vier kleinere zalen, een kamer voor de pastores, een keu ken, die groot genoeg is om er een Ds. Van Leeuwen liet er in een ter loopse opmerking geen twijfel over bestaan dat hij hier liever geen elektronisch orgel ziet. Hij wil zo'n instrument zelfs geen orgel noe- Er zijn inderdaad genoeg firma's in den lande die voor zulke kerkzalen een aardig pijporgel, van beschei den dispositie en niet te duur, kun nen bouwen. In deze ruimte past uiteraard geen hangend orgel. De beste plaats is een hoek bij het po dium, maar dat hangt ook weer af van de akoestiek. Misschien is het fraaie kabinetorgel van de Hooglandse Kerk wel wat voor de Merenwijk. Dat wordt daar wellicht overbodig als het grote or gel, dat nu in restauratie is, voorjaar 1979 klaar komt. Het centrum, waarin, ook ter afwis seling van de omringende "beton- nerigheid" (een woord van ar chitect Splinter), vrij veel hout wordt verwerkt, moet kerkelijk Maatschap Links de kerkzaal, rechts de bijruimten. ruimten worden zo gemaakt dat het hele centrum tegelijk in bedrijf kan zijn. De kerkzaal wordt een vrije ruimte. Geen vaste banken dus, maar stoe len, want er moet méér in gebeuren dan alleen de kerkdienst. Hoewel pastor Van Well deze week duide lijk zei, dat die andere verrichtin gen niet in strijd mogen zijn met het eigen karakter van de zaal. Veel hout Over de inrichting van het podium (preekstoel, doopvont, avondmaal- tafel, altaar) is men nog niet uitge dacht. Zoals ook de vraag naar een orgel nog onbeantwoord blijft. Wel zal het liturgische meubilair ver plaatsbaar moeten zijn. herkenbaar zijn. Zowel in de naam als in zijn symbolische aanduiding. De bouwcommissie heeft voor dat laatste uitdrukkelijk een post gere serveerd, om te voorkomen dat er straks geen geld voor is. De sugges tie om voor de naam en het em bleem een soort prijsvraag uit te schrijven zullen de pastores door geven aan de AKM (Algemene Kerkelijke Meren wijkraad). Men probeert nog, in overleg rnet de gemeente, de oppervlakte van het terrein (bij het winkelcentrum De Kopermolen) iets te verruimen voor de eventuele bouw van een beheerderswoning. Dit huis staat wel niet op de definitieve tekening, maar dat wil niet zeggen dat het van de baan is. Het vinden van een voor elke deel nemende kerk aanvaardbare juri dische basis voor dit multi-ker- kelijke gebouw was geen een voudige zaak, omdat men niet over bestaande modellen beschikte en elke kerk haar eigen beheersvor men heeft. De oplossing is gevon den in een zogenaamde "maat schapsovereenkomst". Over twee a drie weken is deze klaar, en dan zal de hervormde gemeente het door grondruiling verkregen terrein aan de kerkelijke beheersinstantie van de wijk overdragen. De grond wordt dan gemeenschappelijk eigendom van de drie kerken. Zij nemen elk een gelijk deel van de totale kosten, dus f 400.000 hun rekening. Het bisdom Rot terdam doet dat in de vorm van een renteloze lening, waarbij het ver wacht, dat de wijk zelf f50.000 bij eenbrengt. De gereformeerden gaan een financiële actie in heel Leiden voeren. In de Merenwijk zelf is een gezamenlijke actie in voorbereiding. Deskundigen zijn bezig met een folder die informatief duidelijk maar ook aantrekkelijk moet zijn. Ds. Hortensius: "De ge lovigen moeten zich er wel van be wust zijn, dat hun bijdrage niet om een paar tientjes gaat". Oecumene De kerk in de Merenwijk is lange tijd een experiment genoemd. Zij is dat stadium nu wel voorbij. Ten minste als men het interpreteert als een incidentele poging die, gezien de kerkelijke verhoudingen in dit land, eerder zou moeten mislukken dan slagen. Al zijn niet alle kerk mensen enthousiast over de opzet, een fiasco is het niet geworden. Geëxperimenteerd wordt er nog steeds in de Merenwijk, en het ligt helemaal in de aard van deze eigen tijdse geloofsgemeenschap, dat ook te blijven doen. Maar met de bouw van dit centrum willen de Merenwijkers wel duidelijk maken, dat zij de oecumene in haar meest praktische vorm ernstig nemen. Zij lopen bewust vooruit op wat eigen lijk nog niet mogelijk is. Dat oecumenisch élan krijgt nu in •dit centrum vaste vorm. De Merenwijkkerk wordt er iets minder kwetsbaar door. "Hetzij heden of toekomst, het is alles het uwe" (I Cor. 3:21-22). Dat geldt voor ons nog veel meer dan voor de mensen in Corinthe tweeduizend jaar geleden, want ons kennen en kunnen is zo on eindig veel groter geworden. Niet dat wij.als enkelingen zo veel meer kunnen en weten, maar als mensheid weten we zoveel meer dan toen. Op tech nisch terrein kijken we nauw elijks meer op al-s we de presta ties vernemen. Ons haast on eindige vermogen werkt tegelijk ook nogal benauwend, want 'men' kan wel van alles kunnen, maar zijn wij er zelf wel aan toe? Wie kan ons temidden van onze niet meer te overziene mo gelijkheden een weg wijzen waarop wij niet méér, maar ook niet minder hoeven te doen dan voor ons zinvol is? Gezag De vraag naar geestelijk gezag klemt vooral in een geloofsge meenschap. Maar wat kan hier voor ons nog gezag hebben? Ook op het gebied van het geloof geldt: "Alles is het uwe!" Waar van we vroeger dachten dat het van God was, van God gegeven was, daarvan weten we nu dat het van onszelf is. De bijbel is niet direct door God gegeven, maar blijkt een door en door menselijk boek te zijn, dat zoals elk ander menselijk boek kri tisch kan worden onderzocht. Wat er in de loop van de ker kelijke traditie over God is ge zegd, zijn ook allemaalver klaarbare menselijke uitingen Rond de eeuwwisseling leefde er een beroemd theoloog (von Har- nack), die de ontwikkelingsge schiedenis van de christelijke leer heeft beschreven en de be trekkelijkheid daarvan heeft la ten zien, omdat alles menselijk verklaarbaar bleek te zijn. Ve len zijn bij het lezen van zijn boeken geschrokken, omdat hun daar het vanzelfsprekende ge zag van de kerkelijke traditie uit handen werd geslagen. Toch zegt Harnack, die alles relativeert, ook: Er heeft nog nooit een geloof bestaan dat zich niet op een gegeven moment aan een of ander uiterlijk gezag heeft onderworpen. Iedereen klampt zich op een gegeven moment aan een uiterlijk gezag vast, ook in het geloof. Ons ge loof leeft van gezaghebbende woorden die van buiten af tot ons komen. De vraag is alleen wat wij verder met cwoorden doen. Praten we dwoorden gewoon na, of vrageie ons af: Op welke werkelijkd doelen die woorden, en hoou ik die werkelijkheid zelf ter woor den brengen? Paulus spreekt tot nsen, die zich verschuilen hter de woorden van Paulvipollos of Cephas. Paulus zegüt niet de door hen gesproki woorden belangrijk zijn, m( de wer kelijkheid waamadie woor den verwijzen: Chris. Binnen onze oneige moge lijkheden is Christiet gezag hebbende en richliwijzende Woord van God. Wiinnen ook innerlijk veel aan, een leven naast en achter ortaat. Ach ter ons als geloen staat Christus en achi Christus staat de levende G Betrekkelijk Binnen de oneindi^eréld met zijn duizelingwek.de uitda gingen aan ons kem en kun nen vindt God als fader van Jezus een enkel mtnhart be langrijk. Als we uxopen aan ons alvermogen inwijde we reld, dan mogen wloven.dat God als de Grond ide wereld de wereld betrektik maakt. Als we wanhopen i onze per soonlijke nietighennnen de wijde wereld, danogen we geloven dat het Gils de Va der van Jezus om enkel men senhart gaat. E. P.1JERING Niet omdat het feit op zich ver meldenswaardig is-daarvoor komt het tegenwoordig (gelukkig!) te vaak voor-, maar omdat het ver keerd in een kerkblad staat, zij hier op verzoek meegedeeld, dat er morgenochtend een kanselruil is tussen de Zuiderkerk en de Vre- deskerk in Leiden. Wie ds. Sijtsma wil beluisteren, moet naar de Vre- des- en wie de voorkeur geeft aan ds. Steenstra naar de Zuiderkerk. Overigens is^het wel de bedoeling van kanselruil, dat ieder gewoon naar zijn eigen kerk gaat en juist niet achter zijn eigen dominee aanloopt. De vlootpredikant 'H. A. Schepers gaat morgenochtend om half 11 voor in een gezinSdienst in de kapel van het marinevliegkamp Valkenburg. Er worden kinderen gedoopt en Bart Homan speelt op de trompet. Morgenavond om 8 uur is er weer een oecumenische avondmaal- eucharistieviering in de kapel van "Rijnstroom" (Raadhuisstraat 44) te Alphen aan den Rijn, ditmaal met pastoor J. P. Seysener. Het thema is: "Oecumene (waar en vals)". Gelegenheid tot nabespre king in de foyer is er ruimschoot. In de 3-oktoberdienst in de Leidse Pieterskerk; maandagmor gen half 11, gaat de gereformeerde ds. R. J. Koolstra>r. Om de be langstelling voor cnderdeel van het feest wat te pr»len, besteedt men de laatste janan de mede werking veel zorgt jaar zijn het Rijnlands Chr. Menkoor en de Kon. Militaire Kavan de partij. Voor wie de zin \dit religieuze tintje aan 3 oktobnduidelijk is, kunnen een paannen van ds. Koolstra in het stprogramma misschien verhelchd zijn: "3 ok tober geeft de ka)m het leven van vandaag te tan. Het leven even tegen het lie? houden van Hem die zegt daj gisteren en heden en morgen ;lfde is. Hij is nog steeds de Gom r Diepgang Oegstgeestenadie hongeren naar stilte en bning kunnen donderdagavond 8 uur in de zaal Mauritslaan ielnemen aan een gesprek ter wereiding van een weekend in gastenverblijf van de Benedictn te Ooster hout. De uitnodi: gaat uit van ds. J. Th. Heeerk (gerefor meerd) en pastoc Koster. "Wij leven aan de oplakte. Er zijn mensen die daarcr gebukt gaan en verlangen diepgang" Schrijven de beiastores. De gereformeeterkeraad van Rijnsburg zal bijynode een be zwaarschrift inzde IKON (in terkerkelijke onostichting) in dienen. Verschae gemeenten in de regio (clas^eiden zouden instemming mebezwaarschrift willen betuigerDoral de poli tieke koers van tON wekt wre vel. LEIDEN-Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys, m.m.v. Leidse cantory, 11.45 oec. studentendienst, Marekerk 10 ds. Meijers, 5 ds. v.d. Velden Doorn, Mara- nathakerk 10 ds. v. Achterberg, Bethle- hemkerk Driftstr. 10 ds. Pannekoek, Be vrijdingskerk 10.30 ds. Boogert, Vredes- kerk 10 ds. Sijtsma (kanselruil). Waalse kerk 10.30 ds. Ribs, Acad. Ziekenh. 10 dienst, Diaconessenhuis 10.30 ds. Hem mes (dankdienst t.g.v. 40-jarig ambts jubileum) jeugdkapel G. Herder O. Vest 10.30 dhr. v.d. Ploeg, Merenwijk 10 ds. v. Leeuwen, psychiatrisch ziekenhuis En degeest 9 prot. dienst, rk dienst, Geref. Kerk Zuiderkerk 10 ds. Steenstra (kan selruil). 5 ds. Kersten Den Haag, Pe- trakerk 10 ds. Hortensiug, 5 ds. Boven berg, Oude Vest 10 dr. Wind, 5 ds. Hor tensius, Maranathakerk 10 ds. v. Achter berg, 5 dr. Wind, Bevrijdingskerk 9 ds. Schoch, 5 ds. Sijtsma, Groenhoven 10 ds. Kersten, De Mirt 10 dhr. Wielinga, ge- zinsdienst. Mierennest 10 dhr. v.d. Tuyn, Dolerende Noodgem. Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1) 9 en 5 dhr. Maas kant Ens, Geref. Kerk Vrijg. (Heren gracht 70) 10 en 5ds. Gootjes, Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9) 10 en 5 prof. dr. Velema, Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 leesd 3 okt. 10 dienst, 6 okt. 7.30 in Vre- deskerk, Burggravenlaan uitzending echtpaar Van der Scheer naar Nigeria, Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Drift- straat) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgrachl) 10.15 ds. Happee, Remonstr.- Doopsgez. Gem. (Pieters- kerkstr. 1) 10.30 ds. Kuipers, Baptisten- gem. (O. Rijn 3) 10 ds. v. Mameren, Evang. Chr. gemeenschap (Middel stegracht 3) 10 dhr. Dikkes, Zendings werk Middernachtsroep (Zoeterw. sin gel 21) 5 nam., Evang centrum Zijlsingel 2, 10 evang. Zijlstra, di. 8 Edgar Holder, Pinkstergem. (O. Rijn 3)3 evang. zr. Van Wieringen, Leger des Heils (Hooigracht) 10 en 7.30, Nw. Apost Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe. 8. Chr. Science (Steen- schuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10, Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat) 10 30. RK Kerken Merenwyk zat. 7. zo. 10, Haagweg zat. 7, zo. 9,10.45,12en 6.30, Steenschuur zat. 10 en 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7, Lammenschansweg zat. 7, zo. 9,10.30,12 en 6, Haarl. straat zat. 7, zo. 9.30, 10 45, 12 15 en 6, Ryndijk 281 zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30 en 11, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv Gem. 9.30 ds. Ruitenberg Vianen, 7 ds. Carstens De Kaag. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 ds. Boogert Leiden, Ge ref. Kerk 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. Vree, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.30 kand. Rookhuizen, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN -Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Hanemaayer, av.- maal, 6.30 ds. Bogers, Kr. kerk 10 ds. Mostert, av -maal, Opst. kerk 10 ds. Bo gers, av.-maal, 6.30 ds. Lefeber av.-maal, Nabij 10 jeugdkapel, G. H. Kerk 9 ds. Stolk, 10.30 ds. De Ruiter, De Bron 9, 10.30 en 6.30 ds. Hoogendijk, Drieh. 7 dr. v. Santen, Ashram-college 9.30 dr. v. Santen, Oudsh. weg 10 ds. Oort, Sionsk. 9.30 ds. Romein Hardinxveld, 6.30 ds. Snoei A.foort, Rijnstr. 8 nam. oec. dienst, Geref. K. Mar. kerk 10 ds. Vree. 6.30 ds. v. Harmeien, Salv. kerk 10 ds. v. Harmeien, 6.30 dhr. Tenyenhuis, G H. Kerk 6.30 ds. De Ruiter, zie verder Herv. Gem. (gez. diensten), Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 9.30 dhr. Mollema, 4.30 ds. v.d. Berg, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, Baptistengem. 10 en 6.30 ds. Koekkoek, Noord (Sportl.) 10 dhr. v.d. Vlugt, 7 ds. Veenstra, Volle Evang. Gem. (school Preludeweg) 10 dhr. v. Leeuwen, Leger des Heils 10 en 6.30 uur. Corn, de VlamingstrRemonstr. Kring 10 streekd. in Waddinxveen, Moluks Prot. Kerk 9.30 ds. Tomasoa Woerden, Moluks Evang. Kerk 11 ds. Sitanala, RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Piuskerk zat. 7, zo. 9,10.30 en 11.45, De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 ds Blenk Woubrugge, 6 kand. Verboom Nieuwerkerk a.d. IJssel, Geref, Gem. 9.30 leesd., 2.30 ds. Honkoop R.dam. BODEGRAVEN - Herv Gem. Dorps kerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. Richter, Salv. kerk 10 ds. Richter. 6.30 ds. Kieskamp Leerdam, Bethl. kerk 10 ds. De Vreugd. 6.30 ds. Droogers, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Buitenhuis. •BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Heymans, 6.30 ds. Stelwagen, De Stek '9.30 ds. Dijkstra, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Omta, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Brons Veenendaal, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zo. 8.45, 10 en 11.30, Ontmoeting zat. 5.30, zo. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Geertsema, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Versluys, RK Kerk Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.45, Bern. zo. 10 dorp, zat. 7. zo. fusz, 7 ds. v. Bruggen, Geref. Kerk 10 en 5 ds. Pouwels, Chr. Geref. Kerk 10 evang. Schouten, 7 ds. v. Smeden Den Haag, RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozefkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 e 1.30. straatkerk 10 ds. Doesburg, 6.30 ds. Sijtsma Leiden, Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. v. Loenen, 5 ds. Doesburg, Bap tistengem. 10 en 5, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. HOOGMADE - Herv. Gem. RK Kerk z KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Teygeler, 6 ds. De Jong Leiden, Ontm. kerk iods. Gebraad, 6.30 ds. Teygeler. Geref. Kerk 9.30 ds De Vries, 5 ds. v Halsema, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vink, 6 ds. Arkeraats, O. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds v. Ieperen, Ichthus 10 ds. Vroegindewey, 5 ds. Boer, Pnièl 9.30 ds v. Ieperen, 6 ds Hovius Gr. v. Pr. sch. 10 ds. Catsburg, Hoekst. 10 dovend., Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk Vr. kerk 10 ds. Vrolijk, 5 ds. De Vries, Tr. kerk 10 ds. v. Halsema, 5 ds. Vrolijk, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 leesd., 3.30 ds. Hóff, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8 45 ds. Roukema, 7 ds. Comelisse, Zwijndrecht Chr. Geref. Kerk 10 en 5 leesd., Geref. Gem. 10 en 5 ds. Elshout Slikkerveer, di. 7.30 ds. Harinck Den Haag, Vol'e Evang. Gem. (Voorstraat 100) 9.45, Soefie-beweging. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. v.d. Velden Mijdrecht, 7 ds. Quak Vianen, Geref. Kerk 9 ds. Van Reenen Uithoorn, 7 zie Herv. LEIMUIDEN - Herv. Gem 9 30 ds. De Vree, 7 ds. Nicolai. Geref. Kerk 9.30 ds. Los, 7 ds. Moerdijk, Moordrecht, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. gr. kerk 10 ds. Keu- ning Noordwijk, 7 ds. De Gelder, Pauluskerk 10 ds. De Gelder, avondmaal Geref. Kerk 10 dienst, 5 ds. Splinter Overveen, Geref. Kerk Vrijg. 10 15 en 4.30, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 10.45 en 5 ds. Schuurman, Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken, Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 leesd., 5 okt. 7.30 ds. Du Marchie, RK Kerken Agathakerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Poelh. zat. 7, zo. 9 en 11.30, Mariak. zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Engelbew. zat. 7, zo. 7.30, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 dhr. Christ Leiden jeugdd., Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 dienst, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Kaai Almkerk, 6.30 ds. Batelaan Voorschoten, Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. v. Wijngaarden, Nieuw-Vennep, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Den Harder, 7 ds. Schram Abcoude, Ge ref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang, Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 3 ds. Drayer, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Evers Leerbroek. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat) 10 dhr. v.d. Kraan R.dam, 7 ds. Schaafsma Utrecht, RK Kerk zat. 7.30, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstraat 10 ds. Visbeek Delft, 7 ds. Lapre Tilburg, Hoofdstr. 10 ds. Geursen Leiderdorp, 5.30 ds. Keuning, De Rank 10 dhr. Visser Gouda, 3.30 ds. Hovius Katwyk, Geref. Kerk Hoofdstr. lQds. Elgersma,5ds. v.d. Klaauw Veendam, Vinkenlaan 9.30 ds. v.d. Klaauw, 5 ds. Elgersma, S. Mio 9 ds. Bosman, v.d. Bergh-st. 11 ds. Bosman, RK Kerken Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, Zee zat. 7, zo. 9. 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT- Herv. Gem. 10 ds. Kalkman, RK Kerk Jozefkerk zat. 7, zo. 8, 10 en 1 i .30, Viktorkerk zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 6, S. Maria, zat. 7.15, zo. 10, S. Bavo zo. 9 30. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Gr. kerk 10.30 ds Zuurdeeg Maarssen, Paulus kerk 10 ds. Sasse, gem. centrum 10.30 ds. Blom, 10 30 Bert ten Cate jeugdk., van Wijckerslooth 4.30 ds. Aalbers, gem. cen trum 7 ds. HeemsKerK, Geref. kerk 10 ds. Heemskerk, 7 ds. Heemskerk in, gem. centr., Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 en 4, RK Kerk Will, kerk zat. 7, zo. 9,10.30 en 12, Bon. kapel zat. 6.30, zo. 9 en 11. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalleman, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. De Wit Lisse, RK Kerk zat. 7, zo. 8.15, 9.45 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken S. P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30,11 en 12.15, M. Pres. zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 7 as. De Kruijf, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem. gr. kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. v.d. Bogerd, Bethelkerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. v. Niel, Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Huisman, Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Huisman, 5 dr. v. Oeveren, Mar. kerk 9.30 dhr. v. Oeveren, 5 ds. Baayen, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Zomer, Chr. Geref. Kerk geen opgave ontvangen, Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10, RK Gem. schap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 ds. Car stens, 10.30 ds. Lagerwey Den Haag, 7 ds. Blenk Woubrugge opendeurd., Geref. Kerk 10 ds. v. Santen, 5 ds. Hasper Zwa nenburg, Chr. Geref. Kerk 10 ds. Slofstra Broek op Langendijk, 5 ds. Rebel, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Cossee Dordrecht, RK Kerk zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11 TER AAR - Herv. Gem. 9.30 ds. Ste- houwer te Alphen, 6.30 ds. Lindenburg, Geref. Kerk 9.30 dhr. Tenyenhuis, 6.30 ds. Bezemer, RK Kerk Langeraar zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, dorp- 9 en 12. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 en dorp ds. Overgaauw, Geref. Kerk 9.30 ds. Flinterman Den Haag, 6.30 ds. Vrolyk Katwyk, Geref. Kerk Vrijg. 9.30 ds. Hoff, 3 ds. Gootjes Leiden. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 ds. Bro. kerhof, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wagenvoorde Leiden, 7 vica ris Bijl, Hulp en 10 ds. Verheule av.-maal, aula NHls. De Zeeuw, ka pel Rijndijk 10 3ijl, clubgebouw Molenlaan 10 jond-, Geref. Kerk 10 ds. De Zwart, 5.3De Zwart, av.-ge- bed, Geref. Kerijg. 10 en 5 ds. Heemskerk Bus RK Kerken M. Godskerk zat. 1 8, 10 en 11.30, Laurentiuskerk 3 zo. 8.30, 10.30 en 12, aula NH 11. WADDINXVEElerv. Gem. Brug- kerk 9.30 ds. Vers, 6.30 ds. Van den Heuvel, Hoekst. S. v.d. Heuvel, 6.30 ds. Verboom, Bcerk 9.30 ds. Ver boom, 5 ds. Veis, Immanuelkerk 10 dhr. Nap, 5 dtsma, Geref. Kerk Kr. kerk 10 ds. 'erg, 5 ds. Modde raar, Ontm. kerk- Modderaar, 5 ds. v.d. Berg, Oud i Gem. 10 en 6.30, Chr. Afgesch. GdO en 5 ds. Verloop, Volle Evang. Guindengaarde 17a) 9.30, RK Kerk Ckerk zat. 7, zo. 8.45, 11.45 en 7, VikU zat. 7, zo. 10. WARMOND - )Gem. 10 ds. Mac- kaay, Lemele, Rk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30 WASSENAAR Gem. Dorpskerk 8.30 ds. v.d. Phft, 10.15 dhr Taal, oogstdienst, 4..' Bakker Nieuwer kerk a.d. IJs: zie Zijllaankerk, Kievietkerk lOersma, oogstdienst, Messiaskerk 1 v. Zanten, oogst- WOUBRUGGferv. Gem. 9.30 ds. Hagen Voorb6.30 ds. Cnossen Woerden, G< Kerk 9.30 ds. Hoornstra, Nkennep, 6.30 kand. Schouten Am<n, RK Kerk zat. 7, 10. ds. VollenhoviSterdam, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en ZOETERWOL Herv. Gem. 10 ds. Bovenberg, Rrken Janskerk zat 7.30, zo. 9.30, C Kerk zat 7, zo. 8 30 en 10, Rijndijk>urg zat. 7, zo. 10,12

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4