Sens wilde men geen vrouw als hui arts V(si(n) y w yyc Kemphanengevecht om naam Leids Nieuwsblad J. de Bruin geridderd - DOKTR VERBRUGGE (75) LEGT PRAKTIJK NEER ZATERDAG OKTOBER 1977 LEIDEN - Ik h* leeftijd. Er. daar komt bij daveel oudere mensen als patiërl. Het is dan op zichzelf niet uk als je ze steeds maar om je» door ziekte ziet ontvallen. Alse mensen al zo lang kent, danat echt een akelig iets". Een groot bord pop haar wo ning aan de Zoetudsesingel: Geertr.a. Verbrujmed. dra., arts. Ze is nu 75. Standaag met haar huisartsenpn. Een prak tijk die tot voor kog zo'n 400 patiënten omvatte e nooit veel groter is geweest (000 patiën- ten. Geertruida Verbruien kleine, ietwat gebogen rschijning. Doorgroefd gelaatjwe ogen. Dochter van een jlhoofd in Leiden ("Kennis isht"). Enig kind. Bezocht hetelijk gym nasium, begon op Ige leeftijd in 1921 met haar getunde-stu- die en studeerde inaf. "Ik on dervond geen moeiden, nee. De tijd dat het vreenrd gevon den dat ook vrouweden stude ren, daar waren wn net een beetje overheen. Erns niet het enige meisje. Er wai zeker zes in een jaar met zevetudenten. Soms werd er wel vr tegenaan gekeken, maar dat gde niet zo vaak". "Ik heb altijd huisallen wor den. Maar toen ikstudeerd was, had ik het gevit ik toch nog wat meer aan-ie wilde Dokter Verbrugge: "Je probeert een relatie met de mensen op te bouwen doen. Wantje weet nog niet zoveel als je afgestudeerd bent. Ik werd toen assistente van de internist pro fessor Kuenen. Maar ik besloot geen internist te worden. Ik wou liever regelmatig contact hebben met de mensen. Aan hulpverlening doen". "Het prettige van het vak is dat je ook hele gezinnen kent. Datje een moeder tegenkomt en dan kunt vragen: hoe is het met Pietje"? "Er is wel het één en ander veran derd, ja. Vroeger moest je als huis arts altijd klaar staan. De huis houdster die ik heb, heb ik al 41 jaar. Dat zie je tegenwoordig niet meer in een doktersgezin. Iedere huisarts was vroeger dag en nacht bereikbaar. Nu is er het antwoor dapparaat en dat lijkt me niet altijd even prettig voor de patiënt". "Maar ik had niet zo'n grote prak tijk, dat scheelt wel. Dat kwam mede doordat men soms geen vrouw als huisarts wilde. De huis vaders wilden dat dan meestal niet. Dat werd ook wel uitgesproken, ja. Ik had bijvoorbeeld een gezin met drie zoons. Daar werd op een gege ven ogenblik gezegd: als ze groter worden, dan moeten we maar eens naar een andere arts gaan uitkijken. Dat was geen dagelijkse kost na tuurlijk, want met dat gezin had ik toevallig niet zo'n band. Maar het gebeurde wel. Preutsheid, ja ach, ik denk dat dat ook wel meespeelde. Lessen Dokter Verbrugge woonde al die tijd bij haar ouders in. Had in het grote huis aan de Zoeterwoud- sesingel ook haar particuliere prak tijk en ontving haar ziekenfondspa tiënten in een pand aan de Heren straat. Doordat haar praktijk vrij klein bleef, ging ze er "wat dingetje bijdoen". Lessen geven aan de huishoudschool - hygiëne en EHBO - en aan de toenmalige uts (nu mts) in het Houtkwartier. En keuringen verrichten voor verzeke ringen en bedrijven. Vóór en in de laatste wereldoorlog verplaatste zij zich per fiets, daarna schafte ze zich een auto aan. Over die oorlog: "Ik had nogal wat joodse patiënten. Dan merkte je opeens dat ze waren weggevoerd, dat was wel heel erg hoor. Zoals hier tegenover, daar woonde een joods gezin, dan zag je een joodse jongen daar staan zwaaien ten af scheid. Dat was een akelig gezicht. Maar ik heb in die jaren nog wel joodse mensen geholpen, die er gens ondergedoken waren". De ontwikkelingen in de huisart- sengeneeskunde worden door dok ter Verbrugge nog altijd gevolgd. Al vervullen sommige haar met enige scepsis. Bijvoorbeeld de groepspraktijk: "Ik ben bang dat er in een groepspraktijk 'n stuk van je werk afgaat. Collega's nemen dan bij het minste geringste dingen van je over. Er komt een psycholoog aan te pas, die aan een patiënt moet gaan vragen: heb je moeilijkheden in je werk? Ik vind dat de huisarts dat moet doen. Je probeert een steun te zijn voor de mensen. Je probeert een relatie met de mensen op te bouwen". Loondienst Mevrouw Verbrugge toont zich een apart tegenstandster van huisart sen in loondienst ("Ik ben daar he lemaal tegen. Als je een vast salaris hebt, waarom zou je dan nog hard lopen. Daarmee wil ik niet zeggen dat ik hard loop vanwege het geld, helemaal niet. Maar ik denk dat art sen dan niet zo gauw extra dingen zullen doen"). Over abortus: "In sommige geval len ben ik er wel voor. Ik zal het in elk geval niet tegenhouden. Ik be grijp alleen niet zo goed. dat ze die dingen zo wettelijk moeten regelen. Mensen die uit eigen ervaring over abortus kunnen meepraten, die zelf eer. abortus hebben ondergaan, lo pen daar toch nog lang mee rond. Het is geen makkelijke beslissing, bedoel ik". "In het begin stond ik wel achter het comité "Wij vrouwen eisen". Maar ik vind dat ze nu toch wel een beetje overdrijven. Ik vind ook: bij een abortus moet de vrouw beslis sen". Een uur later: "M'n praktijk zal worden overgenomen door twee dames, die in een ziekenhuis heb ben gewerkt. Maar ik zal nog wel keuringen blijven doen. Ik zit nu al 's middags veel thuis. En ik krijg straks natuurlijk veel meer vrij heid". LEIDEN - De heer J. de Bruin is gistermiddag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dat gebeurde in Scheveningen, bij het Hoofdbedrijfsschap Ambachten, waar de heer De Bruin met pen sioen is gegaan. De versierselen werden hem opgespeld door bur gemeester Vis. De heer De Bruin was destijds als lid van de centrale kerkvoogdij van de Leidse her vormde gemeente nauw betrokken bij de overdracht van de Pieters kerk aan het rijk. ZATERDAG 1 OKTOBER 18.00 - 24.00 uur: Feestelijke markt langs Oude Singel, Turfmarkt, Nieuwe Beestenmarkt en par keerterrein Steenstraat. 18.00 - 24.00 uur: Lunapark op het terrein Lammermarkt, rondom molen De Valk en op het Schuttersveld. Meer dan 120 attracties. 19.30 - ±21.30 uur: Grote taptoe met deelname van Leidse verenigingen, De route is: Kaasmarkt - Pelikaanstraat - Haarlemmerstraat - Prinsessekade - Kort Rapenburg - Bree- straat - Koornbrugsteeg .- Botermarkt - Gangetje - Steenschuur (oostzijde) - Van der Werfpark - Doezastraat - Jan van Houtkade - Geregracht. MAANDAG 3 OKTOBER Reveille door het Leidsch Politie Mu ziekgezelschap vanaf het bordes van het Stadhuis aan de Vismarkt. Uitreiking van haring- en wittebrood in het Waaggebouw aan ruim 15.500 perso nen. Tijdens de uitreiking concert op het Waaghoofd door „De Burcht". Koraalmuziek ih het Van' der Werfpark met medewerking van Leidse koren en „Concordia" Dirigent Herman de Wolft'. 07.30 - 09.30 uur: 08.00 uur: 08.45 - 09.30 uur: 09.00 - 24.00 uur: 09.00 - 24.00 uur: 09.30 - 12.00 uur: 10.00 - 12.30 uur: 10.00 - 19.00 uur: 10.00 - 12.30 uur: 10.00 - 11.30 uur: 10.00 - 12.00 uur: 10.00 - 16.00 uur: Feestelijke markt langs Oude Singel, Turfmarkt, Nieuwe Beestenmarkt en par keerterrein Steenstraat. Lunapark op terrein Lammermarkt, ron dom molen De Valk en op het Schutters veld. Meer dan 120 attracties. Poppenkastvoorstelling door duo Devilee op de Haarlemmerstraat voor de Har- tebfugkerk. 'Touwtrekwedstrijden op de Breestraat voor het Stadhuis door ploegen van zes man. Commentator Theo Koomen. Driemast-schoener „Charlotte Rhodes" ligt afgemeerd aan de Zijlsingel (Schrij- versbrug) en is te bezichtigen. Majorette-concours op de Breestraat bij de Stadsgehoorzaal met deelneming van o.a. Leidse korpsen. Demonstratie van het korps mariniers te zien vanaf de Admiraal Banckertweg op het industrieterrein De Waard. Museum De Lakenhal is geopend (o.a. vlieger-tenstoonstelling). Gevarieerd muziek- en showprogramma op het Stadhuisplein met Wagon Wheels, de Koninklijke Militaire Kapel (van J2.00 tot 13.00 uur), Silver Town Steelband, Ri- cardo en z'n Limbo-dansshow en Rosy en Andres. 10.30 - 11.30 uur: Herdenkingsdienst in Pieterskerk met medewerking van Rijnlands Mannenkoor en Kon. Militaire Kapel. 11.30 - 12.00 uur: Oplaten van exotische vliegers aan de Admiraal Banckertweg op het industrie terrein De Waard. 13.00 uur: Grote optocht onder de titel „Strip parade", in de stoet lopen vele stripfiguren mee zoals de figuren van de Bereboot, Tom Poes, Appie Happie, Donald Duck, Po- peye, Suske en Wiske, Asterix e.v.a. De route die de optocht volgt is: Hoge Rijndijk - Hogewoerd - Gangetje - Boter markt - Koombnigsteeg - Breestraat - Kort Rapenburg - Prinsessekade Blauwpoortsbrug - Morsstraat - Morssin gel - Plesmanrotonde - Stationsplein - Sta tionsweg - Steenstraat - Blauwpoortsbrug - Haarlemmerstraat - Pelikaanstraat - Hooigracht - Watersteeg - Hogewoerd - Gangetje - Botermarkt - Vismarkt - Aal markt. 20.30 uur: Muzikale show van „Mini en Maxi" onder de titel „Klap eens in je handjes" in de Stadsgehoorzaal. De cafés, restaurants, snackbars, dancings e.d. mogen in de nacht van zaterdag 1 op zondag 2 oktober geopend blijven tot drie uur. Voor de nacht van maandag 3 op dinsdag 4 oktober mogen de horeca-gelegenheden geopend blijven tot 2 uur. Vis-, sigaren- en feestartikelenwinkels mogen zaterdags tot een uur open zijn en op maandag 3 oktober tot 1 uur 's nachts. Op verschillende scholen i n Leiden heerste gisteren a l een 'J-oktober stemming. Want er werd hutspot gegetenmét klapstuk. Dat gebeurde ook op de Haanstra-kleuterschool aan het RapenburgVanuit het aangrenzende park keek burgemeester Van der Werf toe. LEIDEN Tussenolossing voor Hc-House LEIDEN - HcoIIege van B en W heeft in ee^isteren gehouden vergadering esloten te onder zoeken of er ussenoplossingen" mogelijk zijm de kwestie rond de sluiting n jazz-zolder Hot- de House. In eteerder deze week 'm. gehouden vgadering van de de raadscommie cultuur is daarop ar" aangedrongedoor het PvdA-ge- meenteraads1 Höppener. Hot-house wdt, zoals gisteren tel werd berichtnet opheffing be en- dreigt, doorc de jazz-zolder is de ondergebracün het gebouw van rijk studentenveriging Augustinus eD: en deze verering werkt met een zgn. C-verguing. Dat betekent tot dat geen belang behoeft te wor- lis. den betaald or de omzet en ont heffing word erleend voor ho- reca-papiereroorwaarde bij het verstrekken zo'n vergunning is evenwel dactiviteiten beslo- ten blijven. De concerten; Hot-house nu al en, acht jaar orgaeert en waarvoor sinds vier jaasmeentesubsidies wordt verkrej, zijn evenwel al- te1- tijd openbaarweest. Brigadier Pe«van de afdeling bijzondere wen van de Leidse e>' politie, kondi; deze week aan ark maatregelen zullen treffen wanneer Hoouse openbaar blijft. Voor hetstuur zou dat be tekenen dat l-House of moet worden omgevnd tot een beslo- ^ei- ten voorzieniivoor louter stu- an- denten of moe verdwijnen. Actif in vrijt tijd Op veel plaatsoi Leiden begin- nen volgende ;ek weer VOS (Vrouwen Oriëren zich op de tel. samenleving)-cussen. Alweer een paar jaar {den als experi- ment opgezet, niddels al niet rle" meer weg te den in het pakket dat veel buurti clubhuizen te 22 bieden hebbene gemeenteraad heeft dat het aOpen jaar ook in gezien en besldot subsidiëring van deze cursrn over te gaan. ur Het aantal cussen wordt dit D4, seizoen uitgebi Ook in de bin- lur- nenstad zal er worden gehou- 3e den. Onderwer die in de VOS- naf cursus aan de c worden gesteld zijn onder meiet functioneren ^17 van de bijstaivet, de burger- raadsman en deiale raadsvrouw en druggebruik bespreking van onderwerpen deze gaat soms aan de hand van inleiding door ur- een deskundig'aarna discussie in£ kan volgen en ^n kunnen wor- e den gesteld. lart Een cursus st zich uit over twaalf weken, irbij elke week één bijeenkomiordt gehouden. Een vooroplek is niet nodig, omdat VOS ziclst wil richten op vrouwen die nle kans hebben gehad om naar >ol te gaan. Voor meer informati'er de cursus in de binnenstad (ilaats is nog niet op- bekend); Ina Baout (tel. 765332) of Marga Oudsin (tel. 133022) en over de cursusdie in de wijken worden gege\ bij Marianne Samson (tel. 76!). I .h.oKleien. Ivoor snel en sch 'k I van bijna all. ^visl ude voor vakman Chemische Fabr.'SJam' 010-26 47 56 0.00 Leidse Post en Buijze beschuldigen LEIDEN - Wie komt als overwin naar uit de strijd, en wie mag zijn blad het „Leidse Nieuwsblad" blijven noemen? Die beslissing ligt in handen van de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. Phi- lipse, die gisteren de twee partijen, die er aanspraak op maken,, liet vertellen waarom zij menen de meeste rechte te hebben. Een kemphanengevecht in het door gaans zo rustige wereldje van de advertentiebladen. Met aan de ene kant de Leidse Post/Zuid-Holland Post van de Leidse uitgever Lina en aan de andere kant de uitgever Buijze uit Noordwijk, uitgever van een aantal weekbladen in de bol lenstreek. De steen in die rimpelloze vijver van de huis-aan-huis-bladen werd geworpen toen eind augustus be kend werd dat beide uitgeverijen van plan waren om wekelijks een advertentieblad te gaan uitgeven speciaal voor Leiden. Nog woeliger werd het toen bleek dat beide bla den onder dezelfde naam zouden verschijnen: Leids Nieuwsblad. De Leidse Post bond de kat de bel aan en daagde uitgeverij Buijze voor de rechter. Inzet van het gerechtelijk treffen de moeilijk te beantwoor den vraag: wie was er nu het eerst? Mr. v. d. Niet claimde gisteren di rect dat de oudste rechten berusten bij de Leidse Post. „Al anderhalf jaar geleden bestonden er plannen om naast de Leidse Post een week endeditie uit te geven met de titel Leids Nieuwsblad. Omdat de pa- pierprijs vorig jaar nogal onstabiel was en ook de loonkosten nogal on zeker waren waren konden we toen geen kostenbegroting op langere termijn maken. Dit jaar was het al lemaal wat stabieler. Er is toen ge kozen voor 1 oktober, in verband met de seizoenplanning voor 1 ok tober, in verband met de seizoenplanning van de midden stand. In mei van dit jaar werd er al een opdracht gegeven voor het ma ken van een ontwerp. Bovendien werden er al besprekingen gevoerd met de drukkerij, waarbij ervan uitgegaan werd dat het nieuwe blad „Leids Nieuwsblad" zou gaan he ten. Op de een of andere manier moet dat zijn uitgelekt. Daar kwamen we medio augustus achter toen de te genpartij aankondigde ook meteen „Leids Nieuwsblad" te zullen' uit- Lina: „Op een of andere manier moet het zijn uitgelekt. komen. „Mijn cliënt"; aldus mr. v. d. Niet, „zat toen al midden in de voorbereidingen voor de eerste uit gaven. Op 31 augustus werd de naam als eerste gedeponeerd bij het Benelux-merkenregister. Helaas heeft de tegenpartij van de 'wetenschap schromelijk misbruik gemaakt" zo zei de advocaat van de Leidse Post. „Inmiddels is er onder de adverteerders ook grote verwar ring ontstaan. Vaste klanten, die gebeld worden, zeggen al een ad vertentie te hebben opgegeven. Dat blijkt dan aan het blad van de te genpartij te zijn. Vandaar ook het verzoek om snel uitspraak te doen en de dwangsom van 25.000 gulden. In zijn weerwoord hield mr. Klop- penberg, de advocaat van de firma Buijze, de rechtbank voor, dat de weekend-uitgave van de Leidse Post de naam Leids Nieuwsblad helemaal niet draagt. De hoofdkop van het blad is Leidse Post. Daar naast staat weliswaar „Leids Nieuwsblad" en „Nieuwsblad voor Leiden", maar dat staat ook onder de uitgave van de Leidse Post, die op woensdag verschijnt. Volgens mr. Kloppenberg was er aan de uitgave door Buijze een diepgaand onderzoek voorafge gaan en werd in juli gestart met een campagne onder potentiële ad verteerders. Via een bureau werden 1300 bedrijven benaderd en in augustus werd er in diverse ad vertentiebladen geadverteerd. „Het is opmerkelijk, dat de naam door uitgever Lina pas op 31 augus tus werd ingeschreven in het regis ter. Mr. Kloppenberg: „De uitgave van het Leids Nieuwsblad door mijn cliënt betekende dat er een eind kwam aan het alleenvertonings recht van de Leidse Post als ad vertentieblad in Leiden. Dat heeft men op alle mogelijke manieren proberen te verhinderen. Om dat te staven verwees de advocaat naar uitlatingen die de heer Lina in het Leidsch Dagblad van 1 september j.l. deed. „In dat artikel repte de heer Lina met geen woord over de diefstal van zijn naam. Het had al leen de teneur van: Ha, ha, jullie hebben vergeten om de naam te la ten registreren". Als het waar zou zijn wat van de kant van de Leidse Post wordt be weerd was het logischer geweest wanneer de heer Lina van de daken had geschreeuwd, dat zijn naam was gestolen. In feite was het pre cies andersom. Want welk belang had uitgeverij Buijze erbij om met e blad van dezelfde naam uit te c n? Mijn cliënt is zelfs niet eens zo gehecht aan die naam. Ik vind het zelfs een vrij saai geval. Maar onder die naam was nu een maal die dure reclamecampagne gestart. En het maakt geen al te be ste indruk, wanneer je direct daarna al weer moet meedelen dat de naam veranderd is. Nee het ligt heel simpel: de Leidse Post zag haar concurrentiepositie aangetast en probeerde via de naam de zaak te blokkeren. Overigens vroeg hij zich af of de naam wel als merknaam geaccep teerd zou kunnen worden. „Het is niet meer dan een aardrijkskundige benaming en de taal kan nu een maal niet gemonopoliseerd wor den. Als wedereis stelde mr. Klop penberg onder meer dat de Leidse Post verplicht zou worden om de naam uit het register te halen. De vice-president liet echter door schemeren, dat een dergelijke eis niet via een kort geding kan worden gehonoreerd. Waarop mr. v. d. Niet nog eens wees op een artikel in de Merkenwet, dat zegt, dat men geen enkele bescherming geniet, wan neer men de naam ook niet zelf ge- deponeerd heeft. En dat heeft vol gens advocaat mr. Kloppenberg Buijze nog steeds niet gedaan. De uitspraak is over veertien da gen. Buijze: „Dat blad heet Leidse Post en geen Leids Nieuwsblad. Herstel morktenroute gefaseerd uitvoeren" elkaar van "diefstal"

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3