F abrieken verwoest door brand Nieuwe school in Voorschoten WUMrlMm eids agenda Maatregelen nodig tegen overlast van Ovalraces Woningen en benzine-opslagplaats in Voorschoten gered „SPLIEN" BRENGT PERFECT THEATER VOORSCHOTEN - Een felle uitslaande brand heeft gister avond twee fabrieken op het Industriecomplex Rouwkooplaan volledig in as gelegd. Kort na acht uur kwam een melding van brand in een fabriek van keuken- materialen. Bij aankomst van de Voorschotense brandweer bleek deze fabriek al reddeloos verloren. De stormachtige wind, de aanwe zigheid van butagasflessen en het vele zeer brandbare materiaal zorgde voor metershoge vlammen die over de woningen aan de Es- senlaan uitsloegen. De inmiddels gealarmeerde Leidse brandweer kwam o.a. met een hoogwerker assistentie verlenen, uit voorzorg werden enkele am bulancewagens meegenomen. Met geweldige knallen ontploften bu tagasflessen en vaten met benzine. De brandweer kon niet verhinde ren dat de vlammen oversloegen naar een achtergelegen fabriek voor kleding. Het opdringende pu bliek werd van de brand weg gehouden o.a. door een speciale groep van de rijkspolitie, die de Voorschotense politie te hulp kwam. Schroeien Rond negen uur begonnen de bo men op de Essenlaan te schroeien, terwijl ook de tuinen bij de wonin gen aangetast werden. De brand weer zag kans de woningen op de Essenlaan te sparen en ook de diesel- en benzineopslag achter DEMAG. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel stierven ongeveer duizend postduiven in de vlammen. Boven de fabriek van keukenmaterialen was een groot duivenhok gebouwd. De bewoners van de Essenlaan verwijten het gemeentebestuur van Voorschoten dat nog steeds hin derwetvergunningen worden ver strekt voor dit industriecentrum dat pal naast de woningen op de Essenlaan ligt. Twee jaar geleden brandde in dit centrum de lakfabriek Nefaboline helemaal uit, ook toen werd gewe zen op de zeer gevaarlijke situatie omdat vrijwel alle fabrieken grote opslagplaatsen hebben voor brandstoffen. Rond elf uur gisteravond hadden de brandweren van Voorschoten en Leiden de brand gelokaliseerd. De nablussing duurde de gehele nacht. Bij het bestrijden van de brand bleek evenals twee jaar geleden dat de brandkranen onvoldoende zijn. De brandweer moest water halen van buiten het industriecentrum onder meer uit een sloot. De schade is nog niet berekend, maar deze zal zeer aanzienlijk zijn, twee fabrie ken volledig platgebrand en zeer vele woningen op de Essenlaan hebben waterschade. De tuinen van de bewoners zijn totaal ver woest, ook zijn vogels in een voliere gestikt door de rook. w ue uTu.iiu.wtxr wun, ue uru.nu. iui ue twee jaoneicen ie oeperKen Moeilijk Functionele commissies worden bemand met raadsleden en bur gersde commissie geeft een ad vies. meestal vrijblijvend. De vraag of iemand belanghebbende mag zijn in een commissie kwam aan de orde bij de benoeming van de heer H. Zweekhorst, betaalde kracht bij "De Lindehoeve". De raad kwam er niet helemaal uit, maar besloot wel de heer Zweekhorst te benoemen. Er worden 167 woningwetwonin gen in lietwijk opgeknapt met waarschijnlijk overheidssubsidie. De heer Visser (PPV) wilde graag weten of de bewoners nog inspraak hebben bij de uit te voeren werk zaamheden. Wethouder Eveleens (PPV) zal de bewoners niet verge ten. Aan het begin van de vergadering werd de heer L. van Wijk geïnstal leerd als raadslid in de vacature van de overleden drs. L. ter Mul. De heer Henzen met zijn v o bij de Eifeltoren, LEIDEN - Vanaf de oprichting van het HEMA-filiaal in de Haarlem merstraat werkt de heer H. C. A. Henzen er in het magazijn. Gisteren wérd dat door personeel en be drijfsleiding uitgebreid gevierd, want het is inmiddels al veertig jaar. En dat iemand veertig jaar in hetzelfde filiaal werkt is, in ieder geval bij de HEMA, een uitzonde ring. Als magazijnbediende begon de heer Henzen op 30 augustus 1937, zeven jaar later werd hij ma gazijnchef. wat hij nog steeds is. Vooral in het begin kwam het aan op pure lichaamskracht, want er VOORSCHOTEN - De gemeente raad hield gisteravond opruiming onder enkele, reeds lang lopende, voorstellen van B. en W. Het r.k. schoolbestuur kreeg de medewer king aangeboden om te komen tot nieuwbouw van een kbo-school (kleuter- en basisonderwijs) aan de Elstlaan. De opzet van het voorstel is dat drie scholen vervangen wor den door een nieuw schoolgebouw. De raad heeft enkele jaren de nieuwbouw van een school tegen gehouden met als motieven de ge zinsverdunning, de vergrijzing en de hoge prijs van de koopwonin gen, waardoor het aanbod voor de scholen zeer gering wordt. De inmiddels uitgebrachte "Scholennota" heeft geen oplos sing op de vraag of nieuwbouw van een school aanvaardbaar is. De WD had enige aarzeling, het CDA was blij met het voorstel. Jongeman uit agressie op agenten LEIDEN - Patrouillerende agenten van de Leidse politie hebben van nacht nogal wat moeilijkheden ge had met een 22-jarige jongeman die na een ruzie met zijn vriendin in dronken toestand en gewond werd opgepakt op de Rijnsburgerweg. De politiemensen waren van plan de jongeman, E.D. uit Leiden naar het Elisabethziekenhuis te bren gen. In de wagen sloeg D. een vrouwe lijke agent in het gelaat en brak een middenhandsbeentje van een van de mannelijke agenten. Met de no dige moeite werd de agressieve jongeman tot kalmte gedwongen en in het ziekenhuis afgeleverd. Hij verblijft momenteel nog op het po litiebureau. was geen lift. Die kwam pas tien jaar geleden. Behalve op de trappen in het ge bouw aan de Haarlemmerstraat was de jubilaris ook lange tijd actief in de ondernemingsraad en zit hij nog steeds in verschillende com missies, zoals o.a. in de commissie „regeling vakantiehuisjes". Over vakantie gesproken, zijn ei gen vakantie besteedt de heer Hen zen niet zelden in Frankrijk Maar ook buiten die vakantie om wipt hij geregeld even over naar zijn doch ter, die met haar gezin in Parijs woont. Geïnspireerd op deze uit stapjes was het kado dat het per soneel aanbood. Een Eiffeltoren waar een fiets op verstopt bleek te zijn. Die kreeg hij tijdens het feest in het Antonius Clubhuis. De jubi laris werd daar toegesproken door regionaal verkoopleider de heer H. Hoogwijk, door oud bedrijfsleider de heer A. v. Ravenzwaai en door bedrijfsleider en plaatsvervangend bedrijfsleider de heren C. v. Ooste rum en J. Bennink. LEIDEN - Als er geen maat regelen worden genomen tegen de geluidsoverlast zullen er op het terrein van de Groenoordhal geen Oval races meer mogen worden gehouden. B en W zullen een akoestisch bureau een on derzoek laten instellen, in dien de Nederlandse Oval- racing Vereniging daarvan de kosten op zich neemt. Hangende dit onderzoek mogen de races die voor 16 oktober zijn gepland, nog wel doorgaan. Het college van B en W laat dit we ten in antwoord op schriftelijke vragen van het gemeenteraadslid Beijen (PPR/D'66). Het college zegt dat er ter beperking van de overlast voor omwonenden van de Groenoordhallen zeer scherpe ei sen nodig zullen zijn, mede met het oog op een eventueel door Gedepu teerde Staten te verlenen hin derwetvergunning. Daarvoor is een onderzoek door een akoestisch bu reau nodig. Veiligheid Volgens het college is de veiligheid van het publiek bij de Ovalraces tot nu toe steeds afdoende verzekerd geweest; wel moeten de maatrege len ter bescherming van de deel nemers, met name op het gebied van brandpreventie worden ver scherpt. Het is volgens B en W niet waar dat bij de races, die op 21 augustus werden gehouden de deelnemers op het gevaarlijkste deel van het parcours het dichtst bij de baan stonden, in een scherpe bocht. Beijen beweerde dat in zijn schrif telijke vragen. Ook hebben volgens het raadslid verschillende deelne mers het parcours als "zeer gevaar lijk" gekwalificeerd. B en W zeggen daarop: "De organisatoren hadden het circuit voorzien van vangrails, strobalen en dranghekken te neinde de veiligheid van de deel- het publiek op vol doende wijze te waarborgen". Deze maatregelen, die in overleg met brandweer en politie waren getrof fen, zijn volgens het college van dien aard geweest dat niet van "enig gevaarlijk deel" in het circuit kan worden gesproken. Aangezien de races bovendien blijkens mede delingen van de organisatoren on der auspiciën van de K.N.A.C. wer den gehouden, "lijkt ons voldoende reden aanwezig om te twijfelen aan de stelling dat het circuit voor de deelnemers zeer gevaarlijk zou zijn", aldus het college. Op de vraag waarom het pop concert dat op Eerste Pinksterdag in de Waard zou zijn gehouden niet mocht doorgaan en de ovalraces op een zondag wel zegt het college: "De verwachting was dat het geluid gepaard gaande met deze races mogelijkerwijs zou kunnen worden beperkt tot een afstand niet groter dan 200 meter". Het college erkent wel dat het aanbrengen van ge luidsdempers op de wagens "niet het effect heeft gehad, wat ervan werd verwacht". WASSENAAR - Met een muzikaal onthaal hebben de leerlingen van de Wassenaarse Schout bij Nacht Doorman-mavo afscheid genomen van hun concierge, de heer Veldman. Conciërge Veldman gaat met pensioen na 15 jaar aan de school verbonden te zijn geweest. Kennissien die de conciërge nog eens de hand wilden drukken konden daarvoor van 4 tot 5 terecht op het gemeentehuis, terwijl speciaal voor de oud-leerlingen ook nog 's avonds in de gymzaal van de school een receptie werd gegeven. GROFVUIL VOORSCHOTEN - Het huisvuil in de wijken Boschgeest, Vlietwijk en langs de Veurseweg wordt op maandag 3 oktober opgehaald, uit sluitend tussen 8 en 12 uur 's och tends. GROFVUILOPHAALDIENST Op woensdag 5 oktober 1977 wordt grofvuil opgehaald aan het Burg. Vernèdepark, Badhuisstraat, Park straat, Noortheystraat, Stadwijk straat, Sophiakade, Nieuw Voor dorpstraat, Prof. Zernikelaan, Prof. Einsteinlaan, Prof. Lorentzlaan, Prof. Eijkmanhof, Prof. Eintho- venlaan. Prof. Debijelaan. Anth. van Leeuwenhoekkade, Lord ba den Powellweg, Kamerlingh On- nesplantsoen, Raadhuislaan (het gedeelte ten oosten van Vlietzicht), Prof. van der Waalslaan, Prof. van 't Hofflaan, Curielaan, Molenlaan (het gedeelte ten oosten van de Prof. Asserlaan), Prof. Zeeman plantsoen, Gerard Douplantsoen. Carel Fabritiuslaan), Anthonie van Dijcklaan, Johannes Vermeer plantsoen, Govert Flinck- plantsoen, Rembrandtlaan, Albert Schweitzerplantsoen, Jan van Goyenplantsoen, Ferdinand Bol- laan, Jan Steenlaan, Ruijsdaelhof, Van Ostadehof, Paulus Pot- terdreef, Frans Halsplantsoen en Nic. Maeskade. LEIDEN - Dat het bezoekersaantal in de Leidse Schouwburg gere geld als niet- of nauwelijks norm gevend voor het niveau van een theatervoorstelling mag gelden, is in deze kolommen al meerma len gesteld. Ook gisteravond werd wederom een voorbeeld gegeven van de hin derlijke afwezigheid van de kant van het Leidse (lees: Leidse, Oegstgeestse, Voorschotense en Leiderdorpse) theaterminnend publiek. Want duidelijk dient hier gesig naleerd. dat de Toneelgroep Splien die een voorstelling gaf van een collage van Chinese. Amerikaanse, Spaanse en Ne derlandse gedichten een uiterst Volleybal Verheugend nieuws voor de vol- leybalfans. Leython start in ok tober weer met dertig teams in de competitie die uitkomen in de tweede divisie tot en met de vierde klasse. Belangstellenden kunnen zich op nummer 892973 opgeven. Al naar gelang de capa citeiten worden ze over de teams verdeeld. Leython is verder nog begonnen met het recreatievol leybal. Hierbij staat het spelele ment centraal. Het gaat dus niet om de punten. Iedere donderdag avond wordt er getraind in de nieuwe sportzaal van het Gym nasium aan de Fruinlaan om res pectievelijk 20.00 uur en 21.30 uur. Aanmelden onder het al eerder opgegeven telefoonnummer. Lr wordt gemengd (dames en heren dus) gevolleybald. Minivollcybal Len unicum voor Leiden is het mi- nivolleybal dat ook georganiseerd wordt door Levthon. Het spel vindt niet alleen op een kleiner veld plaats maar wordt ook met kleine mensen gespeeld. Kinderen van 8 tot 13 jaar zijn welkom. Certificaat Drie Leidse meisjes hebben in Rotterdam liet zogenaamde Kleine Twirl certificaat behaald. Wat mag dat nou wezen vraagt u zich natuurlijk af. Nou, dit certifi caat houdt in dat ze les mogen ge ven aan majorettekorpsen. De drie, Thea Boeff (Concordia), Hannie Siera en Karin Keereweer (beiden Fourty Four Degrees) kre gen les van de Amerikaanse do cent Chat Jones. Programma Lijtweg 9 en Julianalaan 1 hebben hun programmaboekje gepresen teerd. Zij organiseren teveel om allemaal hier in deze rubriek op te noemen. Clubs, sociëteit, cursus sen enzovoorts, enzovoorts staan in het boekje. Vraag het aan: 071- 154773 of 071-154508. Nederlands Buitenlandse werknemers kun nen 10 oktober Nederlands gaan studeren. Lr is geen speciale voor opleiding nodig. De werkgroep Buitenlandse Arbeiders zoekt dan ook vrijwilligers die alleen een portie inzet meebrengen. De les sen zullen iedere zaterdagmiddag van twee tot vier uur in de Bar- baraschool, Levendaal 54 gegeven worden. Bel Peter van der Schrier (142979) of Lis Teerlinck (140851). Bazaar Inwoners van Warmond die uitge keken zijn op hun spulletjes mo gen die gaan inleveren voor de ba zaar, die wordt gehouden ten bate van de Kerkvoogdij te Warmond. De bazaar wordt gehouden op vrijdag 7 oktober van 15.00 tot 22.00 uur en zaterdag 8 oktober van 15 tot 23 uur. Onderzoek Het maken van uitstrijkjes voor het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker is deze week aan het Bevrijdingsplein begonnen. Het onderzoek zal tot vrijdag 14 oktober duren. Op 3 ok tober wordt er evenals tijdens de herfstvakantie (17 tot en met 22 oktober) geen onderzoek verricht. In het Morskwartier begint het onderzoek op 24 oktober (daar duurt het tot en met 28 oktober en aan de Bernhardkade tot 31 ok tober). Ln het is vandaag 1 ok tober, zo. geperfectioneerde theatershow brengt. Met hoogtepunten in het gedicht rond "Jezus", die door één van de acteurs zeer "levensecht" wordt benaderd en het gezongen "Sum mertime" van GershunnDe ma nifestatie deed me enerzijds den ken aan de manier, waarop "Poëzie Hardop" haar gedichten declameert en anderzijds aan een poèziecollage van o.a. Sylvia Al berts, André van den Heuvel en Henk van Ulsen, die dat jaren geleden voor de KRO-televisie hebben gebracht. Op uitnodiging van KRO-regisseur Ad Versney mocht ik destijds heel voorzichtig de declamatie-activi teiten van vooral Van Ulsen en Van den Heuvel bewonderen. Die bewondering was ook gister avond ondubbelzinnig aanwezig Bewondering voor de overgang een gedichtencyclus (Amerikaanse négerpoëzie) naar de getoonde dia's en terug naar de gedichten (copla's of Chinese strijd- heimwee-, arbeid- en erotische poëzie). Bewondering roof- het technisch en d ra mat isch perfect ion ism e.maar tegelijkertijd grote moeite om volledig door de teksten gepakt te worden. De bewegingen zijn exact gelijk en de gedichten die per zijn onderverdeeld, dwingen on willekeurig respect af. Maar er bestond herhaaldelijk de grootste moeite om de gedichten ook werkelijk "mooi" te vinden. De declamatiekunst maakte veel goed, maar kon toch niet verhin deren, dat de soms wat droog en dor overkomende gedichten de aandacht aanmerkelijk deden verslappen. Daarom geen ex pliciet waardeoordeel over de in houd van de gedichten Wel over de inleving, de overdracht.de de clamatie. Die was angstig geper fectioneerd. BERT KOEKEBAKKER ZATERDAG 1 OCTOBER 1977 Z1 d< ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt dei H weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. gt tot zondag 24 uur, waargenomen door de ra volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- aa tier, binnenstad tot Cityring en m Groenoord): R.M.G. Taytelbaum, Ho- H gewoerd 138, tel. 120266; Wijk II (Kooi en Merenwijk): F.B. Kruis, Klaproos 34, tel. w 126371; Wijk III (Waard, Professoren- dl wijk en Tuinstadwijk) W. de Bruyne, de or Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; Wijk st IV (Zuid-West en Haagwegkwartier); er van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 8 uur vm.: W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035; van zondag 8 uur vm. tot zondag 24 uur; A.A. van Rijn, Melis- setum 5, tel. 210797. hc Leiderdorp - Van Wijk, Praktijkadres, re Merelstraat 184 a, tel. 890529 (zaterdag); v< F.O.A.M. Kemme, praktijkadres, Merel- :s straat 184 a, tel. 893139 (zondag); Van Beek, Baljuwstraat 5, tel. 894539 (maan- dag). Oegstgeest - E.W.F van Walchren, ac Oranjelaan 29, tel. 152130 (de weekend- sil dienst gaat in op zaterdag 10 uur vm.); w J E. Hugenholtz, Wilhelminapark 2, tel. ti .155666 (maandag). g] Voorschoten - S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417 (zaterdag); Meiman, tel. 2493 (zondag). P* Warmond - J. Hoornweg, Kievitspark m 19. Voorhout, tel. 02522-11393. w bi Apotheken De dienst der apotheken in de regio Lei- te den wordt van vrijdag 30 sept. tot maan- dag 3 okt. uur vm., waargenomen door. Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, 1 Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Van maandag 3 okt. vm. tot vrijdag 7 okt. wordt de dienst waargenomen door Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 124807; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 l Jeugdhonk De Zolder, Morsweg jeugdschaaksoos (11-15 uur), 15-17 i LAK-Theater en Vrijetijds* Antonius Clubhuis, ruilbeurs, van 10-17 Zondag Antoniu Middelw Leids Poppentheater, 14.30 125802. Industrieterrein De Waard, start Leidens-ontzet-tocht, 8.30-9.30 uur. Café De Twee Spiegels, muziekprog- Maandag Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en WQ- 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen.die in moeilijkheden verkeren. Dagen nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45. tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur) Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kvvèrtaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonnement Per post 221.70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in- '•"isofiosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2