Palingvissen:sport of ordinair winstbejag? vis sport FRED VELTMAN PAGINA 15 "Het zou onzinnig zijn te geloven, dat je de Rote Armee Fraktion met uitsluitend militaire middelen zou kunnen uitroeien. Dat lukt alleen door het politieke klimaat in Duitsland te verbeteren. Door bijvoorbeeld de Berufs- verbote af te schaffen. Door het demonstratierecht in de praktijk te garanderen. Door de censuur op politieke litera tuur op te heffen. En ook door de behandeling van politieke' gevangenen te verbeteren. Maar in Duitsland gebeurt juist het orrlgekeerde. Daarom zeg ik: dit Duitsland vraagt om terrorisme". Boudewijn Chorus (30) woont in Groningen en is anarchist en journalist. In die hoedanigheid le vert hij bijdragen aan bijvoorbeeld de HP, houdt hij lezingen in den lande en is hij onder meer cor respondent van de Infor- mationsdienst fur Unterbliebene Berichte, een alternatief persagen tuur in Frankfurt, dat er naar streeft gebeurtenissen die in de pers ver zwegen worden onder de aandacht te brengen. Door Alexander Münninghoff Chorus schroomt niet zijn anar chist-zijn te afficheren. Letterlijk zelfs: tijdens ons gesprek blijven er buiten op straat geregeld voorbij gangers voor zijn raam staan om de tekst van een poster te bestuderen. De bekende foto van RAF-gevang- ene Schleyer. plus een uiteenzet ting hoe boos en slecht deze SS'er 'Ik stel me ten aanzien van de RAF kritisch-solidair op", zegt Chorus, "en dat houdt in dat ik beslist niet blind achter ze aan loop op hun huidige weg van geweld. Een stadsguerrilla met de wapens in de hand en met de bedoeling om te doden is trouwens niet specifiek anarchistisch. Moord beschouwen wij als een autoritair middel, al is het in landen met een feodale struc tuur, zoals in Zuid-Amerika of in Spanje toen Franco nog leefde, wel in te passen in een revolutionaire strategie. In zo'n geval gaat het na melijk om tirannenmoord". "Maar in Duitsland heeft moorden als politiek middel geen zin. De mensen die je liquideert zijn ver vangbaar, het systeem zelf vervang je er niet mee. Maar dat neemt niet weg dat ik wel blijf proberen voor een zo breed mogelijk publiek uit te leggen, hoe die jongens in Duits land tot terrorisme gekomen zijn. Zo'n moordaanslag als op Buback een paar maanden geleden moetje namelijk beschouwen als een de monstratie van onmacht van de kant van de RAF. Uit pure wan hoop doen ze dat, het politieke as pect van hun acties is daarbij ver vaagd". Dat laatste staat buiten kijf. In Duitsland is al sinds enige jaren de situatie ontstaan dat bijna niemand zich meer interesseert voor de ach tergronden van de RAF, maar dat een instinctieve, panische angst voor hun acties bij de gewone bur ger overheerst. De dialoog, zo die er ooit geweest is, lijkt verstomd. In brede lagen van de Duitse bevol king leeft de wens van "Ausradie- rung": de terroristen moeten met geweld zo snel mogelijk uit de sa menleving worden verwijderd. Wie probeert dit volksgericht te weerspreken, wordt al snel in de criminele hoek gedrukt. Hetze-sfeer Chorus: "Om te begrijpen hoe die hetze-sfeer ontstaan is in Duitsland moet je de gebeurtenissen in dat land van de laatste tien jaar eens vergelijken met wat er hier in Ne derland in die periode is voorge vallen. In beide landen had je, zoals trouwens overal in Europa en in Amerika, rond 1967 een studen tenbeweging die in eerste instantie tegen de oorlog in Vietnam was ge richt. Daaruit voortvloeiend kwa men er allerlei experimenten voor een alternatieve samenleving. De communes waren een van de be langrijkste concrete vormen daar- "Maar nu het verschil tussen ons land en Duitsland. Terwijl hier kraakpanden werden betrokken en werden omgebouwd tot centra van alternatiefleven en denken, zonder dat de ovei heid daar krachtig tegen in ging, was er in Duitsland geen enkel vreedzaam experiment mo gelijk. Terwijl hier protestbezettin gen doorgaans in de overlegsfeer werden afgehandeld, ramde in Duitsland de politie op de bezetters in. Een dialoog tussen overheid en linkse jongeren werd van begin af aan in Duitsland onmogelijk ge maakt. Het begin van de radicalise ring kan ook op de dag af historisch vastgelegd worden: dat was op 2 juni 1967, toen in Berlijn de student Benno Ohnesorg door de politie werd gedood tijdens een demon stratie tegen het bezoek van de sjah. Spoedig daarna werden in Duits land de zogenaamde Notstandsge- setze van kracht, die de overheid een legale basis gaven om met bruut geweld met opschorting van de democratische grondrechten, tegen links te opereren. Dat heeft de Nederlandse regering gelukkig nooit gedaan, met als gevolg dat bij ons de Rode Jeugd vergeleken bij de RAF een hobby-clubje is. Im mers, de overheid levert geen mo tieven tot harde acties". "De intolerantie in Duitsland is dan ook de oorzaak van de huidige poli- tie-staat daar. Al die jaren door zijn serieuze, vreedzame experimenten van links onmogelijk gemaakt. Bij voorbeeld de politieke commune van Frits Teufel. dat was dus een alternatieve leefgemeenschap die niet op de interne problemen ge richt was, maar die wat deed voor mensen die in tuchthuizen hadden gezeten, voor geflipte arbeiders en ex-delinquenten. Een goed ini tiatief, maar de politie ontruimde de zaak". "Wat er voor links overbleef was de heeft. Dus gewoon afstuderen, er- "lange mars door de instituten", gens een baan nemen en dan vanuit zoals Rudi Dutschke dat genoemd die maatschappelijke positie pro beren iets aan de samenleving te veranderen. Maar voor veel r was die w_eg inderdaad te lang" "Wat de RAF in feite wilde was ver nietiging van de staatsvormen. Dat spreekt ons anarchisten natuurlijk aan, want wij beschouwen de or ganisatie van de staat als het groot ste obstakel op de weg naar de be vrijding van de mens. Alleen, dat hoeft niet per se met geweld te ge beuren, zoals ik al zei. Wat Baader en Meinhof aanvankelijk deden was dan ook niet gewelddadig be doeld, al zal het de meeste mensen moeite kosten om dat te doorzien. Die brand in dat Frankfurter wa renhuis in 1968 bijvoorbeeld: Wat Baader en Meinhof wilden aanto nen was, dat een eenvoudig brandje in een kapitalistisch bolwerk wel de front van de krant haalt, terwijl al die afschuwelijke napalm bombardementen in Vietnam, die talloze slachtoffers kostten, allang geen nieuws rrieer waren. Maar stelselmatig werd die bedoeling achter de Frankfurter demonstratie in de Duitse media genegeerd. Het was meteen een levensgevaarlijke aanslag tegen de gewone Duitse burgers geworden. Iemand als Springer, die met zijn Bild een op de vijf Duitsers bereikt, heeft dat vertekende beeld van Baader-Meinhof van meet af aan de bevolking opgedrongen". Zenuwcentra "Terwijl nog in 1972 de RAF na drukkelijk heeft verklaard dat hun acties niet tegen de burgers zijn ge richt, maar tegen materiële doelen, tegen de zenuwcentra van de macht. "Wij schieten als er op ons geschoten wordt. Maar de smeris die ons laat lopen laten wij ook lo pen", zeiden ze letterlijk. Zo zijn ze in het begin ook altijd te werk ge gaan. De aanslag op de Springer gebouwen in Hamburg in 1972 hebben ze tot driemaal toe telefo nisch aangekondigd. Maar er werd met op gereageerd, zodat er toch gewonden vielen. Neem nu die aanslag op het militaire Ameri kaanse computercentrum in Heidelberg in hetzelfde jaar. Ook daaraan ging een melding vooraf, maar militairen ontruimen natuur- 1 ijk niet. Dat klinkt nu alsof het toch een directe moordaanslag op men sen was. Maar als ik je nu vertel dat ze in de straten van Hanoi de foto's van de RAF-leden die die bom ge legd hadden ophingen als eerbe wijs. dan denk je er misschien an ders over. Want door die bommen in Heidelberg werd de coördinatie van de bombardementen op Noordvietnamese steden verstoord en werden talloze levens gered. Maar ja, dat waren Vietnamese le vens. ver weg in een ander wereld deel". "De pogingen om de Duitse arbei ders voor dit soort acties mee te krijgen zijn intussen duidelijk mislukt. De overheid is er in ge slaagd de RAF te isoleren van de basis en dat is de grootste frustratie van die jongens. In Duitsland is het proletariaat het slachtoffer van de consumptie-terreur, de mensen willen niets liever dan een kolonie van de Verenigde Staten zijn, met alle materiële welstand die er uit voortvloeit. De propaganda vari de daad, die de RAF uitdroeg, liep op niets uit. Hun aanslagen wilden duidelijk maken, hoe gemakkelijk iedereen Maar niemand wilde dat". "In 1974 kwam er een kentering in de RAF-acties. Dat was een direct gevolg van de aantoonbaar slechte behandeling van de gevangen RAF-leden. De isolatie-cellen zijn daar het bekendste voorbeeld van. Pogingen om rond de politieke ge vangenen een protestbeweging te creëren die de Duitse rechtsstaat zou kunnen aanklagen en weerklank zou kunnen vinden bij het grote publiek werden door de overheid, die daarbij vanzelfsp rekend weer gesteund werd door de media en door de CDU-politici alweer getorpedeerd. Want men slaagde er in om zelfs de advocaten te criminaliseren, laat staan dat ge wone burgers nog bereid zouden zijn om de RAF in gesprekken te verdedigen". Wanhoop In die wanhopige situatie, van een gesprek geen sprake meer kon zijn, heeft de RAF zijn tactiek gewijzigd. Bevrijding van het eigen kader stond nu centraal, en zo is het nog steeds. Vandaar die ontvoerin gen. Vandaar ook een moordaan slag zoals op Buback, die de directe verantwoordelijke was voor de daad van Holger Meins, die in de gevangenis aan de gevolgen van zijn hongerstaking, die weer een protest tegen de ondraaglijke om standigheden was, is bezweken. Genoegdoening hiervoor was na melijk niet op een andere, legale manier te krijgen, dus restte er niets anders dan wraak". "Het gaat nu inderdaad hard tegen hard, en een eind aan die gewel- dspiraal is niet in zicht. De RAF doet geen poging meer om het volk uit te leggen wat ze willen, de auto riteiten doen ook geen poging om de discussie met de RAF aan te gaan. Dat de RAF nu ook in Neder land actief zou worden acht ik on waarschijnlijk. Immers, hier in ons land bestaat die dialoog wel, hier heb je wel de actiegroepen en de praatgroepen die in Duitsland door de overheid niet werden toege staan. Dat iemand als Folkerts een agent heeft doodgeschoten moetje zien als een typisch-Duitse reflex. Hij verwachtte, naar ik aanneem, zelf dopdgeschoten te zullen wor den, zoals dat in Duitsland waar schijnlijk het geval geweest zou zijn. Dat er nu RAF-leden in ons land rondlopen is alleen omdat ze een schuilplaats zoeken. De hulp die ze van de Rode Jeugd hierbij zouden krijgen, daar zet ik ook een vraagteken bij. Immers, als er hier echt eer. goede hulporganisatie be stond, had Folkerts die auto niet persoonlijk teruggebracht in Utrecht, maar dan had een tus senpersoon dat gedaan". "Zoals Den Uyl al terecht op merkte: de RAF heeft niet de oorlog aan Nederland verklaard. Hun vijanden zitten in Duitsland, omdat daar de autoriteiten nooit open hébben gestaan voor de wensen •van links,'maar altijd geweld als antwoord hebben gebruikt, bewust aangestuurd hebben op een harde confrontatie. En daar wordt nu de rekening voor gepresenteerd". Bij de keuze van het nylon hoeft men beslist niet de allerdunste lijn te nemen, want de aal heeft een flinke kracht in het langgerekte li chaam. Bovendien heeft de aal die gehaakt is nog wel eens de ge woonte om zich langs de lijn om hoog te wurmen. Als u er dan niet bliksemsnel bij bent heeft de paling van uw lijn een hopeloos 'kno- pen-en-lussen-geval" gemaakt. De beste remedie is om de aal, zodra die de kant bereikt heeft vast te pakken met een ruwe doek of een krant. Heeft u die niet bij de hand, maak uw hand dan een beetje ruw door hem even door het zand of wat aarde te halen. Wat het aas betreft de meest ge bruikte soorten zijn worm, made of kaas. In de praktijk echter blijkt dat de grootste palingen vaak gevan gen worden aan een stukje vis. De eerste aassoorten hebben het na deel dat ook andere vissoorten als voorn, baars en brasem wel een wormpje of een paar maden lusten. Het aantal kapers dat op de kust is bij een stukje vis is veel geringer. Wel kan het gebeuren dat in plaats van de aal, een snoekbaars het stukje vis pakt. Voor het vissen op paling kan ook gebruik worden gemaakt van de werphengel. Vooral wanneer er grotere afstanden te overbruggen zijn wordt daarvan gebruik ge maakt. VaakVordt in zulke geval len boven de onderlijn met twee of drie haken een schuiflood gemon teerd. In de eerste plaats heeft men daardoor de beschikking over een flink werpgewicht en kunnen flinke afstanden worden over brugd, in de tweede plaats ver wacht men dat de aal, wanneer hij gebeten heeft, de lijn door het schuiflood zal trekken en weinig of geen weerstand zal voelen. Dat laatste berust op een misverstand. De bodemstructuur en de ligging van het schuiflood is in de meeste gevallen zodanig dat er van "weinig weerstand" geen sprake is. Van daar dat men, als het maar even kan, het beste kan vissen zonder enige loodverzwaring. Of hoogstens een paar flinke loodha- gels op de lijn. Vis ook liever niet "op het topje". Als u op die manier de aanbeet regi streert is de kans toch groot dat de paling de weerstand voelt en het aas loslaat. De beste methode is ook hier het gebruik van een wakertje, dat wordt opgehangen tussen de twee ogen op het dikste deel van de werphengel. Nu zijn er ver schillende soorten wakertjes in de handel. De meest bekende is de uit Japan afkomstige rood-witte plas tic bal met een oogje, dat aan de lijn wordt gezet. Zo'n waker geeft bij het aanslaan grote problemen om dat het eerst moet worden verwij derd alvorens de vis kan worden binnengehaald. Veel handiger zijn die wakers, die zo op de lijn zitten dat ze er bij het aanslaan afschieten. Als u zo'n wakertje dan ook nog met een touwtje ergens aan vast bindt kunt u het ook gemakkelijk weer terugvinden. Tot zover de vismethoden op pa ling, waarbij ik besef dat ik met geen woord gerept heb over het peuren. Een nachtelijke viswijze met een heel aparte bekoring. 'Mocht u bij het palingvissen zo ge lukkig zijn geweest om een flink zooitje te vangen, en dat kan soms gebeuren, dan zoudt u eens kunnen overwegen om zelf een klein rook- oventje aan te schaffen. Voor een paar tientjes zijn ze in de handel. Lags Rijndijk 36-40 L*ld*n, M. 122293 HET AANGEWEZEN ADRES VOOR AL UW HENGELSPORT Op deze vooravond van de drie ok toberviering in Leiden wil ik het in deze wekelijkse visrubriek hebben over een vis, die nauw ver want is met het Leidens ontzet de paling. Want elke rechtgeaarde Leienaar laat die derde oktober niet passeren zonder in een winkel of kraampje een bosje versgerookte paling te kopen. Want hoe groot de propaganda voor het terugzetten van vis ook is, gevangen paling zal maar heel zelden in zijn element te rugkeren, wanneer hij eenmaal aan de haak of aan de peur heeft gehan gen. Het palingvissen staat de laatste ja ren helaas nogal vaak in een kwaad daglicht, omdat daarbij al gauw het woord stropen valt. De prijs van de paling is de laatste jaren sterk ge stegen. Voor een pondje goede ge rookte aal - en dan ga ik uit van vingerdikke exemplaren en niet van stopnaalden - wordt tegen woordig al gauw een gulden of vee rtien, zestien betaald. Dergelijke prijzen hebben ervoor gezorgd dat ier lieden zijn die het nodig vinden om fuiken van broodvissers leeg te halen. Soms gaat men zelfs nog een stapje verder en worden netten vernield of meegenomen. Een ander steeds toenemend kwaad is het peuren in die wateren waar dat verboden is of slechts mag wanneer men over een vergunning beschikt. In weer andere gevallen worden er repen (lange lijnen met beaasde haken) of dobbers (drij vend materiaal waaraan een lijn met haak en aas zit) uitgegooid. De rijkspolitie te water weet zo nu en dan wel wat van deze stropers in de kraag te vatten, maar de bekeurin gen die over het algemeen worden uitgedeeld zijn van een dermate ge ringe hoogte, dat ook mèt een be keuring een nachtje stropen nog wel eens een lucratieve bezigheid kan zijn. In de meeste gevallen worden als schuldigen de sportvissers aange wezen. Een voor de hand liggende conclusie, die echter lang niet altijd op waarheid berust. Natuurlijk ook bij'hengelaars heb je kaf onder het kofen, maar er zijn er ook die alleen maar stropen, omdat het geld ople vert. De hengelsportorganisaties proberen in elk geval om dit stro pen zoveel mogelijk de kop in te drukken. Leden die betrapt wor den kunnen rekenen op een lang durige schorsing en wanneer men daarna opnieuw wordt betrapt volgt zelfs royement. Dat de hengelaarsbonden en ver enigingen streng optreden tegen dergelijke stropers is een van zelfsprekende zaak. Immers voor het verkrijgen van de visrechten zijn diezelfde verenigingen vaak afhankelijk van de beroepsvissers. En wanneer zij de indruk hebben dat netten worden vernield door leden van zo'n vereniging zal men' er gemakkelijk toe kunnen over gaan om het visrecht niet langer te verlenen. Dat er ook legale manieren zijft om paling te vangen, en dat ook die maniei en veel plezier kunnen ver schaffen wil ik u hieronder duide lijk maken. De meest simpele ma nier waarop dat kan gebeuren is met de gewone vaste hengel, die voor deze gelegenheid wordt voor zien van een aaltuig. Een dergelijk tuig wordt gekenmerkt door hét" ontbreken van een pen. In plaats daarvan zijn op de lijn een aantal minuscuul kleine rood-witte of groen-witte balletjes geregen. Ver der is het kleine haakje, dat voor het normale witvissen wordt gebruikt, vervangen door een langstelige grotere haak. Die kleine drijvei%jes zijn geen absolute noodzaak. Met een gewone pen gaat het ook, maar de balletjes hebben wel het voor deel, dat men gemakkelijk kan kijken hoever de aal met het aas wegzwemt, en wat hij ermee uit voert. Boudewijn Chorus: "Ik loop beslist niet blind achter de leden van de Rote Armee

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15