r#\) Voethals upporter is geen paranimf LMHC (60 jaar): plannen voor kunst gras-veld De dode lente van POSTGIR01090400 AMSTERDAM Jaime Filiol speelt ondanks protesten toch in Nederland Notten naar Feyenoord Leiden al 70 jaar? oktober [-jet Beste Vondellaan 47 Met uw geld blijft het draaien. ZATERDAG 1 OKTOBER 19 DEN HAAG - De internationale vakbond van tennis professionals (ATP) heeft afwijzend gereageerd op het verzoek van de organisato ren van het Westïand/Utrecht World Star tennistoernooi, dat vol gende week dinsdag begint, om de reeds gecontracteerde Chileen Jaime Fillol te vervangen door een speler van gelijke sterkte. Organi sator Sweitze Roffel had dit gedaan "omdat", zoals hij zei" hij zich niet voldoende rekenschap had gege ven van de in Nederland levende gevoelens". Het Chili-komitee Ne derland, America Latina Libre (All) en de Chileense vakcentrale in bal lingschap (CUT) betitelden Jaime Borusia MG mogelijk al in december tegen kampioen Zuid-Amerika ZÜRICH - De Westduitse kar pioen Borussia Mönchengladbat zal zijn eerste wedstrijd om de w reldbeker, tegen Boca Juniors uit Argentinië, op 20 december in Buenos Aires spelen. Tenminste indien de Westduitse ploeg dan is uitgeschakeld voor het Europese bekertoernooi en voor het toernooi om de Westduitse voetbalbeker. Anders wordt de eerste wedstrijd woensdag 22 maart gespeeld. De re turnwedstrijd is voor paasmaan dag, 27 maart, in Mönchengladbaeh vastgesteld. Liverpool, de winnaar van de Europese beker van de landskampioenen, heeft afgezien van een dubbele ontmoeting om de wereldbeker met Boca Juniors, zo dat de verliezende finalist van dit toernooi daar nu voor in aanmer king is gekomen. Kees Bregman behoorde gister avond weer tot de uitblinkers in het elftal van MSV Duisburg, dat de Bundesligawedstrijd tegen St. Pauli nipt met 4-3 won. Duisburg, dat bij rust met 4-1 leid.de, vatte de zaken in de tweede helft veel te licht op, zodat St. Pauli kon terug komen tot 4-3. Bregman, de libero, die na rust veel moeite had zijn ver dediging sluitend te maken, scoorde een minuut voor de pauze het vierde Duisburgse doelpunt. VFL Bochumbehaalde bij FC Saarbrücken met 0-1 de eerste overwinning op vreemde bodem. Het betekende de eerste nederlaag op eigen veld van Saarbrücken sinds 12 -maart. Het winnende doelpunt werd in de 20e minuut door Eggert gescoord. Manfred Burgsmüller, Westduits b-international, was voor de zo veelste keer dit seizoen de uitblin ker van Borussia Dortmund. Gis teravond werd Werder Bremen op een grote nederlaag getracteerd: 4-1. Burgmüller scoorde het tweede en derde doelpunt en bracht zijn totaal op acht vol treffers. Bremen, dat de laatste tijd uit slecht speelt, gaf zeer zwak ver weer. Dortmund kon ook niet over tuigen en werd ondanks de hoge score door 35.000 toeschouwers meermalen uitgefloten. Fillol als junta-knecht. ATP-direc- teur Bob Briner neemt hiertegen stelling. In een telegram aan de or ganisatie stelt hij dat Jaime Fillol een tennisser is en geen politicus en dat elke poging om hem in zijn ten niscarrière te belemmeren op sterke tegenstand zal stuiten van de zijde van de tennisprofs. In een na dere toelichting over de aard van de sancties bericht hij, dat de ATP elke denkbare stap zal doen te neinde de schuldigen te straffen. "Ik kan niet genoeg benadrukken hoe ernstig wij deze zaak nemen", aldus Briner. De vertegenwoordigers van het Chili-komitee Nederland, de ALL en de CUT zullen dit antwoord overbrengen aan de 26 plaatselijke Chili-komitees. Maandagmiddag a.s. wordt in Amsterdam een pers conferentie over deze zaak gehou den. De Argentijn Guillermo Vilas heeft zich geplaatst voor de kwart finales van het toernooi in Aix-en- Provence. Hij versloeg gisteren de Australiër Peter Mac Namara met 1-6, 6-4, 7-5. De weinig bekende Mac Namara was donderdag op weg naar een levensgrote verras sing, toen de partij na de eerste set wegens de invallende duisternis moest worden gestaakt. Gisteren hield de Australiër de Argentijnse kampioen in de tweede set bij tot 4-4. Ook in de derde set was er sprake van weinig krachtsverschil. De Roemeen Ilie Nastase hand haafde zich gemakkelijker. Hij ver sloeg de Spanjaard Janvier Soler met 6-2, 6-0. ROTTERDAM - Rene Notten gaat. naar Feyenoord. Gister avond zijn Notten en Ajax over een gekomen met de Rot terdamse vereniging. Notten heeft een contract getekend tot 1 juli 1980. Een transferbedrag wilde Feyenoord niet bekend maken. Notten heeft zich me teen bij de selectie van Feyenoord gevoegd die in Zeist verblijft met het oog op de wed strijd tegen AZ'67 die morgen gespeeld wordt. ADVERTENTIE op de Breestraat, t.o. het stadhuis maandag 3 Oktober aanvang: 10.00 uur Inschrijving van de ploegen; ride uit 6 deelnemers elk) ^kantoor Leidsch Dagblad Sampfoenacha^ wj„e singe| 1( Lejden 1 Ttel. (071) 14.49.41, tst.221 ieaker: theo koomen 'VORGANISATIÉ: Een applausje Wimbledonkampioene Virginia Wade heeft gisteren het damesen kelspel van het internationale ten nistoernooi in Hilton Head Island (Zuid-Carolina) op haar naam ge bracht. Wade versloeg in de finale de Australische Evonne Cawlev- Goolagong, die haar tweede toer nooi speelde nadat ze onlangs een dochter kreeg, met 6-4, 6-7, 6-3. De partij duurde ongeveer twee en een half uur. LEIDSCH DAGBLAD, 'n aktieve krant IN SAMENWERKING MET DE 3 OCTOBERVEREENIGING. Door Nico Scheepmaker Het schijnt dat een deel van de En gelse pers, waaronder de Guardian (die vroeger de Manchester Guardian heette) het besluit van de UEFA om Manchester United als nog zijn returnmatch tegen St. Etienne te laten spelen, bepaald niet heeft toegejuicht. Nu was er eindelijk eens een instantie die krachtdadig optrad tegen het into lerante en intolerabele vandalisme van de zogenaamde supporters, en nu werd dat weer haastig terugge draaid. Ik heb de aanvankelijke beslissing van de UEFA vorige week al "be grijpelijk maar onjuist" genoemd. Wat zijn "supporters"? Mijn En gelse woordenboek beschouwt de "supporter" als een ondersteuner, steun, stut, medestander, voor stander, verdediger, aanhanger, donateur, begeleider en zelfs para nimf. Ik heb die kettingzwaaiende bierdrinkende herrieschoppers om de waarheid te zeggen nooit als pa ranimfen kunnen zien (een para nimf is, zoals bekend, de man die in jacquet gekleed de promovendus bij een doctorspromotie bijstaat), maar ook nooit als supporters. Om de eenvoudige reden dat zij nauw elijks iets van de wedstrijd zien, en dus niet in de eerste plaats voor het voetbal komen. Zij zijn te beneveld om in de gaten te hebben welke kant hun club op speelt. Intussen dienen zij zich wel aan als supporters en het is de vraag wat een club daartegen doen kan. Als steeds dezelfde rotjongens de boel kort en klein slaan in een jeugdhonk of buurthuis, dan kun je ze de toegang weigeren. Weliswaar slaan ze dan van buitenaf het hele clubhuis aan diggelen, maar je hebt als leiding dan toch een daad ge steld. Een stadion met een capaci teit van 50.000 of 60.000 toeschou wers is geen buurthuis. Als al die mensen in een uur tijds door de toegangshekken stromen, is het nagenoeg ondoenlijk om de her rieschoppers te identificeren. Controle Bovendien komt er dan een extra tak van sport bij: het ontlopen van de controle. Iedereen die regelma- 'tig in stadions komt weet, hoe be trekkelijk eenvoudig het is om zonder kaartje binnen te komen. De minst vindingrijke jongens sprin gen over een sloot, hollen weg voor de bewaker met de hond en klim men daarna met veel kleerscheuren over een met prikkeldraad bespan nen hek, maar de brutalere bin nendringers passeren de controle in een duwend groepje van zes man en lopen intimiderend door. Ook heb ik iemand gekend die uit prin cipe nooit een kaartje kocht, ook niet voor interlandwedstrijden, maar die toch altijd moeiteloos binnen kwam door eerst bij het be treden van het stadion, en daarna bij het betreden van de overdekte tribune, in plaats van een kaartje een rijksdaalder in zijn hand te houden, die de suppoost dan niet hoefde af te scheuren maar zelf mocht houden. Een systeem dat feilloos werkte. Is er dan niets tegen het sta- dionvandalisme te doen? De enige remedie is misschien, om die knokpartijen op de iribune steeds minder leuk te maken, dus de poli tie tussen het publicly, en arrestatie van diegenen die beginnen, vervoer naar de politierechter die op zon dag doorwerkt maar dan woensdag Gevangenisstraf is nog nooit een remedie geweest, integendeel, eer der eem stimulans voor het verder afglijden in de misdaad. Dat is waar. Maar wat dan? De opgepakte herrieschoppers zeven zondagen achtereen zich om kwart over twee laten melden op het plaatselijke politiebureau? Pfffdat doen ze in de Sowjet-Unie ook met dissi denten als Nixon op bezoek komt, de methode riekt naar fascisme en intimidatie van bovenaf. De vraag is boyendien of je de pro blemen dan niet verplaatst, in plaats van ze oplost. Hoeveel win kelruiten zullen er sneuvelen, tus sen 3 en 4 uur, op de route van het politiebureau naar het stamcafé? Dat is ook zo merkwaardig van de straf die de UEFA bij nader inzien aan Manchester United heeft op gelegd. De wedstrijd tegen St. Etienne moet worden gespeeld in een stadion 200 km van Manchester verwijderd. Daar zullen de Engelse spoorwegen dankbaar voor zijn om maar te zwijgen van de nering doenden in de plaats des onheils waar die returnmatch gespeeld zal worden Gerrit de Koning Het is net zoiets als met de terreur van de Rote Armee in Duitsland. De tegenmaatregélen dreigen een groter probleem te worden dan het probleem zelf. Ik denk dat er maar een methode is om het stadionvan- dalisme met vrucht te onderdruk ken, maar dat is wel een tijd rovende en kostbare methode. Het hele geheim van het genot dat in het gebruik van geweld tegen medebe zoekers schuilt, is, dat de bedrijvers ervan in groepsverband optreden en anoniem zijn. Mijn voorstel is nu, om althans op de „besmette" tribunes de toeschouwers te indi vidualiseren. Zij worden een voor een binnengelaten, bij de ingang identificeren zij zich, de naam ÜEGSTGEEST - De jubilerende dat Leidsche Mixed Hockey Club (Lei- hebben, d den) laat er geen gras over groeien. formule gevonden, beide partijen be vredigend genoemd kan worden. Na zestig jaar met de tijd te zijn We zijn aHn het bezit ^gelopen wil Leiden die tijd nu vooruit gaan. Met het gemeen tebestuur van Oegstgeest (in welke externe financiers' en hopen er bin nenkort nog een paar bij te krijgen, die tesamen dan onze kosten, groot gemeente de vereniging dpeelt) vijftienduizend gulden, voor hun wordt binnenkort van gedachten rekening kun gewisseld over de aanschaf van kunstgras-veld. Een investering le waar overigens nog veel over ge sproken dient te worden, voordat de minstens een miljoen gulden kostende „mat" aan de Hof- brouckerlaan wordt aangelegd Leiden-voorzitter Heilbron: „De het in de r Leiden heeft het zestigjarige jubi- wel met een kampioenschap, niet met èen promotie kun nen vergulden. Ondanks het over wicht waarmee het kampioenschap van de eerste klasse werd bin- •ngehaald, moest het herenteam zaak verkeert nog in een prematuur stadium. We moeten er nog eerst over beginnen te praten met het gemeentebestuur van Oegstgeest. Het lijkt ons wel een aantrekkelijke zaak, terwijl het voor de gemeente ondanks de dure investering ook aantrekkelijk is. Kunstgras vergt veel minder onderhoud dan echt omdat het onderhoud in deze tijd ook geen goedkope npetitie afleggen te gen het Rotterdamse Victoria Groninger Studenten, die de twee te „verdienen" promotieplaatsen in de hoofdklasse voor zich opeisten. Praeses Heilbron treurt daar niet om: „Ik geloof dat we daar nog niet rijp genoeg voor waren. Het zou te veel van het goede zijn om in twee jaar van de tweede klasse naar de hoofdklasse door te stomen-. Kijk r Victoria en Groninger Studen- wordt doorgegeven en via de luidspreker kondigt de speaker aan: „En hier zien we Gerrit de Ko ning uit de le Helmersstraat 135, drie hoog. Een applausje voor Ge rrit". Gerrit verschijnt dan op de tribune en wordt door de reeds aanwezigen met een hartelijk applausje wel kom geheten. Hij gaat vervolgens op het nummer staan dat cor respondeert met het nummer op zijn toegangsbiljet. Na zo'n voor behandeling moet Gerrit de Ko ning uit de le Helmersstraat wel een bijzonder grote persoonlijk heid zijn om een half uur later met zijn fïetsketting te gaan Voorverkoop Maar dat vreet wel tijd, er dert de animo om nog naar een wedstrijd te gaan van de on- schuldigen die uren moeten wach ten. Een eenvoudiger methode lijkt me, om de toegangsprijzen flexibel te maken. Ik zag deze week dat de toegangsprijs voor een popconcert in het concertgebouw 20 gulden was in de voorverkoop, en 25 gul den aan de kassa. Een radicale om kering dus van de verkoopmetho den waar ik mijn hele leven mee te maken heb gehad: een kaartje in de voorverkoop kostte altijd (iets) duurder dan aan de kassa, en zeker niet 20 procent goedkoper. De be doeling is duidelijk: door de voor verkoop te stimuleren, ben je min der afhankelijk van de luimen van het ogenblik: opeens geen zin, re gen, voel me niet lekker, etcetera. Door de prijzen van de toegangs- piaatsen in de voorverkoop goedkoper, of anders gezegd: aan de kassa's vlak voor de wedstrijd beduidend duurder te maken, sti muleer je de tijdige aankoop van kaartjes, en weer je de meeste her rieschoppers. die niet tot het type van voorverkoop-kopers behoren. Zornin als zij ooit lid zijn van de officiële supportersclubs. gelegenheid is, moet de gemeente ten. Zij hebben de grootste moeite er wel oren naar hebben. Ik hoop in 1 ieder geval, dat we ruim binnen de tien jaar een dergelijk nieuw veld hebben". Een ander punt waar momenteel binnen de vereniging Leiden hard aan gewerkt wordt is het werven van sponsors. De kosten, die het eerste heren- en dameselftal in de competitie met zich meebrengen, worden te hoog om nog door de club te kunnen worden opge bracht. „Niet alleen om die reden zoeken we naarstig naar sponsor", verklaart Heilbron. „Aan de ene kant vinden we het ook zo, dat de niet-eerste elftalspelers niet de kos ten op moeten brengen voor de hoogste teams. Maar aan de andere kant moetje wel rekening houden met het feit, dat de gehele vereni ging natuurlijk de vruchten plukt van de prestaties van de twee eerste teams. We zijn sterk geïnteresseerd in het' vinden van sponsors, maar blijven daarbij toch ook voorzichtig te werk gaan. Het hebben van een sponsor mag onze onafhankelijk heid niet beïnvloeden. En ik geloof LEIDEN - Ondanks het feit dat de Leidsche Mixed Hockey Club dit jaar het zestigjarig ju bileum viert, bestaat de vereni ging naar alle waar schijnlijkheid zeventig jaar. In 1904 werd de club vermoedelijk al opgericht om in 1914 waar schijnlijk door het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, weer opgeheven te worden. Veel is daarover echter niet be kend. LMHC ging in 1917, het jaar van de formele oprichting op een terrein achter de Posthof spelen om in 1923 naar de Haag- sche Straatweg te verhuizen. Na eerst nog op de Hoge Rijndijk gespeeld te hebben verhuisde Leiden in 1932 naar Oegstgeest. Leiden is in het verleden ook nog leverancier geweest van Nederlands elftalspelers en speelsters. Han Drijver spant met 85 interlands de kroon, ge volgd door Leendert Krol met 37 caps, Fokke Dijkstra 5 en Theo Ykema 4. Bij de dames werd Dineke de Koster 20 maal verkozen, Corrie Nagel 12 maal, Lily ter Kuile 10 maal en Miep van Ballegooven de Jong had een interland achter haar naam. de hoofdklasse mee te kun nen draaien. De Groningers heb ben zelfs nog geen enkel punt we ten te behalen. Ik geloof dat het voor Leiden beter is om nog een jaartje te wachten. Dit jaar kunnen we in ieder geval profiteren van de goede prestaties ven het afgelopen seizoen. We hebben al een paar in vitaties voor sterke toernooien ge kregen. Wat betreft onze organisa tie is er geen enkele kritiek moge lijk. ondanks de kreten in het afge lopen hockeyjaar al zou die onvol doende zijn voor een eventuele hoofdklasse-ploeg. Ik ben er niet bang voor om daarmee te promove- De festiviteiten in verband met het zestigjarig jubileum beginnen aan staande zaterdag met een reünis tendag. De week erop wordt er ge recipieerd, terwijl het klapstuk zich in maart moet'afspelen als er voor het eerste dames- en herenteam een groot toernooi wordt georganiseerd met enkele buitenlandse clubs. WALTER OOMEN ADVERTENTIES bijna 1 miljoen aanprijzen Lb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten ADVERTENTIE ékf Het is zaterdag 10 juli 1976. Om precies W 12 37 uur klinkt er over Seveso een luid, gierend gesis, een akelig en onheilspellend geluid. Boven de chemische fabriek Icmesa ontwikkelt zich een kolkende, grauwwitte wolk. Een wolk die Seveso in een onafzienbare ellende zal hullen. Pas na dagen komt het verpletterende nieuws dat het ontsnapte gas het uiterst giftige dioxine bevat. Dieren beginnen te sterven, mensen moeten geëvacueerd worden, maanden later slaat het gif ook bij mensen toe Eén van de 29 artikelen i Het Beste van "gT "g~^ •4 JL JL ui/ Readers Digest ADVERTENTIE vrij ïag angenisStraf, bij ree. gen, bij de derde keer enzovoort. Of ben ik 1 lijk ouderwets bezig? dag m ge- es da- Nationale-Nederlanden Ons nieuwe kantoor te Leiden is gevestigd 071-769254 Oktober '11 officiële opening van het Bênh Viên Ha Lan. Voor de exploitatie van dit ziekenhuis is veel geld nodig. Blijf helpen. MEMSGHCOMIïf NEDERLAMD-VSTMAM bijna 1 miljoen aan prijzen Zareksa, de bekende fabrikante van kreatie- ve handwerken, stelt voor de goede oplos sers ruim 300 smyrna knoop kussenpakket ten beschikbaar, kom pleet met stramien, wol en werkbeschrij ving. Winkelwaarde van 35,25. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13