Ivic niet blij met Bulgaren... "Johnnie, ie mot bikkele; jullie lijke wel ouwe wij ve" HENNEKE REDEL: 'OP DE MA T VERGEET IK ALLES OM ME HEEN UVS-XERXES 'Ik had liever Glentoran gehad/ ZLC-SJZ Loting LFC - WESTLANDIA ZATERDAG 1 OKTOBER 1977 SPORT PAGINA 11 v- gul gevende Roodenburg-boom (Wim Rijsbergen, Bert Jansen, eerste team) kan overigens be ter voetballen dan praten. De pas 18-jarige, vorig jaar voor zijn Havo-diploma geflipte, maar nu opnieuw met goede moed aan zijn studie begonnen, Leide- naar zit ongemakkelijk heen en weer te schuiven, mede natuur lijk omdat de achterbank van het oranje vehikel weinig spe ling voor zijn toch wel fors be meten onderstel toelaat. Een maal onder de hoede van de al bijna bejaarde, maar in woord en daad oh zo actieve Den Haag-trainer Loof, valt alle schroom van hem af. Alsof hij met enkele felle sprintjes wil la ten zien wat hij niet kan ver woorden. De opwarmronde is voorbij, John van de Wetering mag zich, zij het voor korte duur, in het partijtje storten. Wordt daarbij begeleid door hartstochtelijke uitgeschreewde kreten van ras-Hagenees Loof, die geenszins van plan is ook maar iets te doen aan het imago van het, door buitenstaanders vooral, niet erg hoog geschatte wereldje der profvoetballers. "Schèüff die paute èüt" en "Het is wich teid vooch de vetti veldi dus hauge loppe" zijn zo de termen waarmee de heren neo-profs het kunnen doen, wanneer zij pogen de bal een andere wending te geven dan de maestro het heeft beschikt. "Johnnie, je mot bikkele, jullie lijke wel ouwe wij ve" is voor het Leidse buitenbeentje in dit Haagse aanleiding de bal keihard over het doel te koppen en voor Loof om met wat pit tiger arbeid te starten. Nestor Desondanks, of ondanks alles, heeft John de Wetering uit sluitend goede woorden over voor de nestor van de Neder landse A-trainers, die door hem als een 'vaderlijk' figuur om schreven wordt. "Sommige jongens vinden, dat hij te weinig variatie in zijn training brengt. Dat mag dan misschien zo zijn, maar hij zegt, en ik ben het daar mee eens, dat zijn ma nier van werken tot nu toe goede resultaten heeft opgele verd." En het optreden van voetballers als Dusbaba, Ling en Schoenmaker onderschrijft inderdaad de stelling van John de Wetering. Die er overigens zelf weinig fiducie in heeft ooit zover te komen als die illustere figuren uit de school van Rinus Loof. Al moet hij toch met be paalde verwachtingen de over stap van Roodenburg naar de FC' gemaakt hebben? "Nee, niet echt. Toen ze met dat voorstel kwamen om bij de FC Den Haag te komen spelen heb ik uitsluitend gedacht 'dat pak ik mee' Ik zie dit gewoon als een leuke ervaring. Moetje een keer meegemaakt hebben. Il lusies maak ik me niet. Ik heb van tevoren gesteld, dat als het me niet bevalt, ik zo weer terug bij Roodenburg ben. Want daar is het in feite gezelliger, al valt de sfeer bij Den Haag me zeker niet tegen. Maar ja, dat kan over een maand natuurlijk best an ders zijn. Ik kijk het één jaar af. Vind ik het dan nog leuk en bie den ze me een nieuw contract dan blijf ik. Baal ik er van, dan speel ik volgend seizoen weer voor mijn oude club. Waar ik trouwens toch nog veel kom". Illusie Het woordje A-selectie valt. "Ze komen vaak kijken", associeert hij, maar ook bij doorvragen komt het gewenste antwoord er niet uit "Ik zei al, ik maak me geen illusies. Afwachten hoe ik me ontwikkel. Ik speel nu rechtsbuiten in het C-elftal. Gaat wel aardig. Ja, het is een beter team dan Roodenburg heeft. Aan het begin van het seizoen hebben we met 4-3 van ze gewonnen. Sneller vooral. Ook wel wat technischer. Je krijgt geen meter ruimte, ze zit ten meteen bovenop je. Van on- derlingecompetitie merkje niet veel. Tuurlijk, Malatinsky wil dat het individu zich onder scheidt, maar Loof wil graag dat het team kampioen wordt. De gulden middenweg wordt be wandeld." De poortjes staan inmiddels opgesteld en onder het "Hup- sakee, daar gaan we weer", jaagt Rinus Loof zijn jongens over het ijzer. De gekortwiekte ("zelf laten doen, hoefde echt niet") John van de Wetering ver trouwt menig zweetdruppeltje aan het Haagse Zuiderpark- gras toe. Op een paar honderd meter afstand spelen Hoekema, Van Leeuwen, Schoenmaker en de andere 'grote' jongens ont spannen een partijtje ten- nisvoetbal. Als hij zich om draait kan hij ze nog net zien. Maar John van de Wetering ploegt voort. Heeft nu geen tijd om stil te staan. Door Ad van Kaam LEIDEN - Anderhalve gulden per minuut is de gebruikelijke straf voor laatkomers, die niet met een adequate smoes op de proppen kunnen komen. Hon derd gulden per training. John van de Wetering vertoont dan ook wat lichte nerveuze trekjes als de klok half vijf en het stop licht nog immer rood aangeeft. Leiden - Den Haag Zuiderpark blijkt per openbaar vervoer be duidend sneller afgelegd te kunnen worden dan met een auto. Tenminste in het tijds bestek tussen vier en pakweg half zeven. Weer wat geleerd. "Ik heb een examenbespreking gehad", studeert v.d. Wetering alvast in. En omdat hij ze bij de FC Den Haag al eerder heeft voorgehouden, dat het op dins dag vanwege schoolse be slommeringen best wel eens een pietsje later kan worden lukt de truc en kan het tientje alsnog nuttig besteed worden. Inplaats van een boete te krijgen mag hij van hulptrainer Rinus Loof nu lekker op zijr eentje met een Medizin-bal spelen. De ene loodzware last is nog maar net van je afgevallen of je wordt alweer met een an dere opgezadeld. John van de Wetering, de nieuwe vrucht van de toch al zo Vrij spel LEIDEN - Dat er ook door toeval nog wel het een en ander te berei ken valt in de sport, bewijst het verhaal van Henneke Redel. De jonge Leidse kon lange tijd niet be palen, waarmee zij door wilde gaan. Met competitiekorfbal bij De Al gemene, of met vrijetijdsjudo. Tot zij bijna twee jaar geleden een keer werd aangespoord mee te doen aan de strijd om de Zuidhollandse titel Zich nog onbewust van haar eigen mogelijkheden („Ik dacht dat ik daarvoor niet goed genoeg was") won ze haar eerste duels als wed strijdjudoka én de hoofdprijs, maar daarmee was ze ook zelf in een damesjudo nog altijd niet geheel uit het verdomhoekje is getrokken (pas een paar jaar geleden werd het als wedstrijdsport aanvaard) wordt rond de reis naar het EK aange toond. De zeven leden van de da- mesploeg krijgen bijvoorbeeld geen vergoeding voor inkomsten derving, terwijl ze toch twee snip perdagen voor de Belgische trip moesten opnemen. Een reiskos tentegemoetkoming tot Utrecht kon er dan nog wel af, maar vandaar moesten de dames de tocht maar per personenauto voortzetten. Zo goedkoop mogelijk was kenne lijk het motto van de Budobond, klemmende houdgreep beland. Het die echter wél maar liefst vijf bege- judo liet haar niet meer los, net min als het fragiele meisje - 20 jaar, bijna 52 kg, 1 meter 59 lang - nader hand haar tegenstandsters nog wilde laten glippen. Via een Ne derlands kampioenschap en een daarna in twee instanties behaalde zwarte band, schuifelde Henneke Redel opvallend snel door naar de dameskernploeg. Daarmee is ze nu afgereisd naar de Europese titel strijd die vandaag en morgen wordt afgewerkt in België. Ze vertelt zelf de laatste die ze heeft gehoord. Over de twee zuiderburen die maar bier bleven bestellen in een Nederlands café. Steeds op nieuw miste de ober de bijgele verde viltjes. Tot hij die kartonnen onderzettertjes- er een keer niet bijgaf en onmiddellijk werd terug geroepen met de klacht: „Hé, je vergeet onze koekjes „Die ga ik daar vertellen", gniffelt ze met het ombekommerde plezier van een twintigjarige, die zich ver heugt op een buitenkansje. Want zo beschouwt Henneke Redel de trip in eerste instantie. „Dat ik zo'n Europese kan meemaken, vind ik al prachtig. Dat had ik twee jaar gele den, toen ik nog liep te korfballen, nooit durven dromen". De realiteit van nu verschaft haar nog maar weinig ruimte voor fan tasierijke voorstellingen. Hoewel ze in haar korte carrière boordevol verbazing de eigen prestatiecurve zag stijgen, acht ze zich vrijwel kansloos voor eremetaal in de ge wichtsklasse van 48 tot 52 kilo. Ze rekent in ieder geval nergens op („Ik kan alleen hopen dat ik derde word"), schat de kansen van haar ploeggenoten Carine Thomas en José Homminga veel hoger en be nadrukt dat alleen haar deelneming haar al hogelijk verbaasd, want tenslotte was ze twee jaar geleden nog „nergens". Impliciet geeft ze daarmee twee re denen waarom ze zich niet op kan winden als de financiële vergoe dingen ter sprake komen. Dat het leiders plus verzorgers met de groep van zeven meestuurde. „Dat heeft wel wrevel gewekt", weet Henneke Redel. „En er is ook wel over gepraat waarom er dan niet meer dan één reserve meekon in plaats van zo'n belachelijk groot aantal verzorgers, maar er kon niets aan veranderd worden. Net zomin als aan het feit dat de reiskosten soms zo treurig laat worden terug betaald Er zijn meisjes die dat geld van vorig jaar nog moeten krijgen, scholieres die het hard nodig heb ben. Ik maak er niet zoveel proble men van, maar ik heb natuurlijk nog maar weinig meegemaakt nu ik er zo kort bij ben. Ik vind op dit moment al leuk dat ik die reisjes mee kan maken. Daar heb ik ont zettend veel plezier in". De onderlinge verstandhouding in de jonge ploeg is dan ook uitste kend, meldt ze opgewekt „Erg .ge zellig, terwijl ik er eerst toch een hard hoofd in had, met al die mei den. Maar ze doen alles voor elkaar en ze hebben me leuk opgevangen. Dat was nodig ook, want sinds ik aan wedstrijdjudo doe, ben ik er veel intenser mee bezig. Ik heb er vele nachten slecht van geslapen, nadat ik twee maanden geleden had gehoord dat ik naar de Euro pese mocht. En nu ben ik ver schrikkelijk gespannen. Dat wordt straks nog erger, als ik de zaal in stap met al die mensen uit andere landen, maar al ik eenmaal op de mat sta vergeet ik op slag alles om me heen. Ook dat ik op een Euro pees kampioenschap ben". Haar successen tonen aan dat ze dan wél onthoudt wat ze heeft ge leerd tijdens de weekeind-oefenin gen met de kernploeg en de twee doordeweekse trainingen bij een sportschool in Oegstgeest, waar ze vaak met mannelijke partners werkt. „Ik train liever met jongens, ja. In de eerste plaats omdat er maar zo weinig meisjes op de club zitten en in de tweede plaats omdat je so wieso beter met zwaardere tegen- ADVERTENT1E Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uur Deze advertentie is aangeboden door FOTO JAN HOLVAST Gespecialiseerd in kleurentechniek. standers kunt trainen. Lichte men sen kun je zo werpen, dus daar leer je niet veel van. Iemand die zwaar der is gaat er meer tegenin en daar kun je alleen maar sterker van wor den. Daarbij moet ik vooral op mijn armen letten, dat is nog mijn zwakke punt. Daar moet ik hard aan werken". Ongewild heeft ze daarvoor een pe riode lang de kans gekregen tijdens werkuren. Als administratief me dewerkster van de openbare biblio theek in Leiden Zuid-West, zag zij zich vaak geconfronteerd met bal bij hun lurven gepakt en de dadige jeugd. "Die dacht de boel op stelten te kunnen zetten, omdat er alleen maar meisjes werkten. Op geschoten jongens, die alleen kwamen om kinderen en oude mensen te pesten. De politie is er soms aan te pas gekomen en nu werk er een jongen die ze eruit kan smijten, maar in het verleden heb ik ze ook zelf wel bij hun lurven ge pakt. Daar ben ik niet bang voor". Dat er met die zelfbewuste instel ling heel wat te bereiken is in de sport bewijst Henneke Redel voortdurend. AMSTERDAM - Bepaald te jui chen stond de technische leiding van Ajax niet toen zij de loting van de Europa Cup I door de radio ver namen. Hier en daar werd tegen stander Levski Sofia zelfs met pes simistisch gemompel begroet. As sistent-coach Bob Haarms: "Die ploeg wordt voor ons een hele slechte. Vooral in Sofia. We zijn daar al driemaal geweest en waren daar eigenlijk nooit succesvol. Levski Sofia schakelde twee jaar terug Ajax uit door de strafschop pen beter te nemen, nadat de wed strijd zelf in een 2-2 gelijkspel was geëindigd. Tomislav Ivic: "Dat speelt nu natuurlijk geen enkele rol Er spelen nu zoveel andere spelers bij vankelijk een thuiswedstrijd geloot - niet door kon gaan. Kraay: "Ajax had ook een thuiswedstrijd geloot. En aangezien de Europa Cup 1 voorrang krijgt boven de Europa Cup 3, moesten wij wijken. Ik kan nog wel aan Barcelona vragen of zij bereid zijn om naar de dinsdag of donderdag uit te wijken, maar veel hoop geef ik mezelf niet" FC Twente Twente-aanvoerder Epi Drost kon zijn oren niet geloven, toen hij hoorde tegen welke club zijn ploeg had geloot: "Wat vertel je me nou? Brann Bergen? Is dat echt waar? Nou, ik heb er nog nooit van ge- FC Twente-manager Ton van Dalen had een realistische kijk op de lo ting: "We zouden natuurlijk ver stoppertje spelen, als we zouden beweren,-dat het moeilijk voor ons zal worden. Ik vond het jammer, dat er geen vertegenwoordigers van de club bij de loting aanwezig waren. Aan zoiets kan je echt mer ken, dat het amateurs zijn" i ploeg had liever Glentoran of uit Denemarken gehad, zoiets kan je alleen maar het is en blijft tenslotte eei AZ'67 Bij AZ'67 alom blije gezichten. De Alkmaarders zeggen nu al totaal geen angst voor hun tegenstander FC Barcelona te hebben. Hoogstens voldoening vanwege het feit. dat de Molenaar-boys zich nu op internationaal niveau einde lijk eens kunnen waarmaken. Ma nager Hans Kraay: "Voor AZ is de ontmoeting tegen Barcelona een geweldige uitdaging. Barcelona heeft de reputatie van een topclub en wij willen graag hetzelfde niveau bereiken. Het is duidelijk, dat het een moeilijk karwei voor ons zal worden". Kraay was enigermate ontstemd over het feit, dat de oor spronkelijke loting - AZ had aan- ADVERTENTIE Bezoek a.s. zondag de belangrijke wedstrijd Aanvang half drie Terrein Boshuizerkade Aangeboden door Bar-Bodega 't Uilennest i het elftal. Ikzelf hoord. Dan moet het dus e i mak kievoor ons worden Niettemin besefte Drost terdege, dat onder schatting van de tegenstander wei eens verkeerd uit kan pakken. Hij: "Ja, als ik dieper nadenk, dan moe ten we toch oppassen. Ajax heeft in Noorwegen gemerkt, dat je daar mooi de boot in kunt gaan. Maar ik begrijp, dat de eerste wedstrijd bij ons gespeeld wordt? Nou, dan moet bij ons de slag geslagen worden" Handbal - Op de eerste dag van de wereldkampioenschappen hand bal voor de jeugd, die in Ploesti worden gehouden, heeft Jong Oranje met 16-12 verloren van Tsjechoslowakije. Schaatsen - Het marathonseizoen start dit jaar op 30 oktober in Am sterdam. In totaal zullen elf wed strijden worden gereden die mee tellen voor de Marathon Cup die door de KNSB beschikbaar is ge steld. Omstreeks half maart wordt de laatste wedstrijd verreden. Wielrennen - Wereldkampioen Cees Stam heeft in sportpaleis Aho.v een stayerswedstrijd, be doeld als revanche voor de wereld kampioenschappen, gewonnen. Tweede werd Venix, derde Breur. Resultaten van de loting in Zurich: EUROPA CUP 1: Liverpool - Djnamo Dresden; Club Brugge - Panathinakos Athene: Levski Spartak Sofia - Ajax; Rode Ster Belgrado - Borussia Mon- chengladbach, Benfica - BK 1903 Kopenhagen: Glentoran Belfast - Juventus; Celtic - Atletico Madrid. EUROPA CUP 2: Austria Wenen - Lokomotive Ko- sice. Hamburger SV - Anderlecht; FC Porto - Universitatea Craiova: Lokomotiva Leipzig - Real Betis: Vejle BK - Paok Saloniki; Twente - lergei EUROPA CUP 3: Inter Bratislava - Grasshoppers: CDF Barcelona - AZ 67; FC Mag deburg - Schalke '04; Bastia - New castle. Eintracht Frankfurt - FC Zü- Tiflis - Kopenhagen RWD Molenbeek - Carl Zeist Widzew Lodz - PSV; Bayern Mun- chen - Marek Stanke Dimitrov; Uj- pest Dosza - Atletic Bilbao. AEK Athene - Standard Luik; AC Torino - Dynamo Zagreb. De eerste wedstrijd in alle toer nooien wordt op 29 oktober ge speeld. De return is op 2 november vastgesteld. ADVERTENTIE Zondag a.s. terrein Boshuizerkade

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11