Spaanse regering akkoord met zelfbestuur Catalonië Bonn door jaagt anti-terreurwet het parlement "Niets gewijzigd in voorstel VS" Carter: SALT-2 voorlopig nog niet in zicht Waldheim mag man benoemen in Rhodesië Dochter van Bhoetto onder huisarrest Concorde wint een ronde muziek sicking BEGIN OVER BIJEENROEPING VAN DE GENEEFSE CONFERENTIE: VRUDAG HU SEPTEMBER 1^'. MADRID (DPA/Reuter/AFP) - Dé Spaanse regering Suarez is gister avond akkoord gegaan met de we derinvoering van beperkt zelf bestuur voor het noordoostelijke landsdeel Catalonië, zo meldt het persbureau Cifra. Er is in Madrid nog geen officiële mededeling uit gegeven. De Catalaanse autonomie of„gene- ralitat" werd in 1938, nog gedu rende de burgeroorlog, opgeheven door de latere dictator Francisco Franco. Volgens Cifra is de regering Suarez akkoord gegaan met de overeen komst die in de Franse stad Per- pignan werd uitgewerkt door de Catalaanse president in balling schap, de 78-jarige Josep Tarradel- las, en de regeringsvertegenwoor diger Salvador Sanchez Teran als mede de Catalaanse politieke par tijen. Het is nog niet precies bekend tot hoever de herstelde autonomie van Catalonië zich zal uitstrekken. Zij kan vooreerst alleen provisorisch van kracht worden in afwachting van een definitieve regeling die wordt verankerd in de nieuwe Spaanse grondwet. Het is inmiddels wel zeker, dat za ken als de buitenlandse politiek en de defensie in handen zullen blijven van de centrale regering in Madrid. Het geïndustrialiseerde Catalonië, met als centrum Barcelona, is sa men met Baskenland de Spaanse regio waar de vlam van de eigen identiteit ondanks de domper van het Franco-centralisme het felst is blijven branden. Het is nagenoeg zeker dat de hervonden autonomie van Catalonië een sterke prece dentwerking zal hebben voor de andere Spaanse gebieden die naar een zekere mate van zelfbestuur haken. Met de beslissing van giste ren heeft de regering-Suarez het fe deralisme geïntegreerd in de mede dankzij haar herstelde democratie en ook op dat punt een begin ge maakt met het helen van de won den uit de burgeroorlog. BONN (SP) - Nog nooit heeft de Westduitse volksverte genwoordiging zo bekwaam spoed betracht als bij een wet die het mogelijk maakt de contacten van gedeti neerde terroristen onderling en met de buitenwereld voor een bepaalde tijd onmogelijk te maken. De schokkende ervaringen, opgedaan met het terrorisme in het algemeen en in de gijzelingsaffaire-Schleyer in het bij zonder, heeft de regering en alle drie grote politieke par tijen eensgezind doen besluiten tot deze gelegenheidswet geving, die diep ingrijpt in de rechten van de gedetineer den. Niet alle leden van de Bondsdag (Tweede Kamer) waren verheugd over deze wet, die zoals het in Bonn heette, in een "Hopla hop"-tempo werd doorgedrukt en enkele so ciaal-democratische afgevaardig den hebben daaraan hun stem dan ook niet willen geven. Zeventien SPD-ers en leden van de liberale regeringspartner FDP onthielden zich. Met grote meerderheid gaf echter de bondsdag toestemming aan de wet die daags tevoren was ingediend. En vandaag al gaf ook de Bonds raad (Eerste Kamer) zijn toestem ming, zodat het staatshoofd, bondspresident Scheel morgen Anti-semitisch - incident in München komt voor Bondsdag BONN, MÜNCHEN (DPA) - Een anti-semitische voorval in de Hoge school van de Westduitse krijgs macht in München zal door de af gevaardigde van de sociaal-democ ratische partij SPD. Rudolf Schoefberger, in de Bondsdag aan dé orde worden gesteld. Minister van defensie Georg Leber heeft gis teren op een persconferentie in Porz/Wahn (Keulen) gezegd dat naar het voorval een officieel on derzoek is ingesteld. Leber wil ook opheldering over het feit dat hij uit de pers moest verne men dat tussen de acht en tien ka- detten van de hogeschool op een 'Kameradschaftsabend' het spel letje 'joden-verbranden' hebben gespeeld. D.e kadetten zouden bij deze gelegenheid het Horst-Wes- sellied van de nazi's hebben aange heven. De juridische raadsman van de cen trale raad der joden in de Bonds republiek is voor overleg over het voorval aan de hogeschool voor het weekeinde naar Frankfort ontbo den. Voorzitter Werner Nachmann van de raad noemde het voorval gisteren in Karlsruhe 'infaam anti semitisch' en 'uitgesproken nazis tisch'. Het conservatieve dagblad 'Die Welf in Bonn schrijft in zijn krant vandaag onder meer dat na de mil- joenvoudige moord op joden en de last die de geschiedenis daarmee op de schouders van de Duitsers heeft gelegd, voor anti-semitische we derwaardigheden als die in Mün chen, geen verzachtende omstan digheden gelden - vooral niet voor officieren van de Bundeswehr. Volgens Die Welt had men de be trokken luitenants op staande voet het uniform moeten uittrekken en uit de krijgsmacht zetten. Dan was duidelijkheid geschapen en grotere schade vermeden. met zijn handtekening de onmid dellijk inwerkingtreding van de wet mogelijk maakt. Niet precies Deze wet, volgens vele juristen duidelijk gekenmerkt door haas tige en daardoor weinig precieze formulering, maakt het mogelijk voor een periode van dertig dagen alle contacten van gevangen zit tende terroristen binnen de ge vangenis en met de buitenwereld te verbieden als leven, gezondheid of vrijheid van een persoon door een terroristische vereniging worden bedreigd (zoals dat thans onmis kenbaar met de werkgeversvoorzit ter Hanns-Martin Schleyer het ge val is). In feite richt dit verbod zich vooral op die advocaten van wie wordt aangenomen dat zij in tijden van spanning aan de terroristen ïn en buiten de gevangenis hand- en spandiensten verlenen door als bode op te treden. Het contactverbod kan worden uit gevaardigd door de regering van een deelstaat of het ministerie van Justitie in Bonn en moet binnen twee weken door een gerechtshof of door het federale hof in Karls ruhe worden goedgekeurd. Voor - ZÜRICH - Tijdens oefeningen van de Zwitserse luchtmacht is een deel van een auto-snelweg gebruikt als startbaan voor straaljagers. Een noodmaatregel die zonodig ook in oorlogstijd gebruikt zal worden. WASHINGTON (Reuter/AFP)- Presidept Carter heeft giste ren op zijn persconferentie meegedeeld dat de V.S. en de Sovjet-Unie enige vooruit gang boeken op de weg naar een nieuw akkoord over de beperking van de strategi sche bewapening (SALT), maar dat een overeenkomst op korte termijn nog niet in zicht is. "Op dit punt", aldus de Ameri kaanse president "wil ik niet te optimistisch zijn. De Rus sen zijn tamelijk soepel ge weest en wij hebben gepro beerd met hen in de pas te blijven". Er is nu nog maar een betrekkelijk klein aantal meningsverschillen tussen de Sovjet-Unie en de V.S., aldus Carter. Wat het Midden-Oosten betreft zei de Amerikaanse president dat de V.S. bereid zijn een dialoog met de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO te beginnen als deze akkoord gaat met resolutie nummer 242 van de V.N. en het recht van Israël op een onafhanke lijk bestaan erkent. Carter merkte voorts op dat er geen kans op vrede in het Midden-Oosten bestaat als de Palestijnen niet "op adequate wijze" vertegenwoordigd zijn op de Geneefse conferentie. De PLO, aldus Carter, verte genwoordigt een belangrijke groep Palestijnen, maar heeft niet het recht zich de alleen vertegenwoordiger van de VERENIGDE NATIES, ding van de resolutie geen instem- ttz—vtiTr ,o TN minë betekent met het gehele NEW YORK (Reuter De Brits-Amerikaanse plan voor een Veiligheidsraad heeft giste- overgangsregeling naar een meer- ren met 13 stemmen voor en derheidsbewind in Rhodesië. pppn teppn ppn Rritse reso- Dlt plan voorzlet ln een gezamen- geen tegen een tsritse reso j-k optreden van een Britse lutie aangenomen, waarin gouverneur in Rhodesië, Lord Car- secretaris-generaal Kurt ver, en een vertegenwoordiger van een verlenging van het verbod met Waldheim wordt gemach- de Verenigde Naties. Als eerste op- nog eens dertig dagen moet, even eens binnen twee weken, een rechtbank zijn toestemming geven. Het contactverbod omvat ook ken nisneming van kranten en van ra dio- en tv-berichten. Hierdoor en door de tijdelijke onmogelijkheid van contact tussen verdedigers met hun cliënten wordt door de staat diep in de persoonlijkheidsrechten ingegrepen. Bezwaar In het oog lopend bezwaar is dat het begrip "gevaar voor de vrijheid van een persoon" zich moeilijk laat be grenzen en reeds bij een vaag ver moeden van terroristische actie deze noodwet in werking kan wor den gezet. Zij treft dan alle terroris ten gelijkelijk, ofschoon geenszins vaststaat dat zij iets met bepaalde acties te maken hebben. Het nut van de wet is bovendien omstreden: de terroristen van de huidige generatie hebben wel aan getoond voor hun aanwijzingen niet van gevangen zittende col lega's afhankelijk te zijn. Boven- dieh zal het activisten niet moeilijk vallen door bedreiging van men senlevens de opheffing van het contactverbod af te dwingen. De Westduitse rechtstaat gaat zo wel tot de uiterste grenzen van zijn mogelijkheden, zoals dat trouwens door bondskanselier Schmidt was bepleit. De regeringschef heeft ge zegd dat hij na afloop van het gijze- lingsdrama-Schleyer een docu mentatie zal voorleggen waaruit blijkt dat de thans aangenomen wet onvermijdelijk is. TT-NT dracht zouden ze een staakt-het- tlgd een VN-vertegenwoor- moeten bewerkstelligen dlger voor Rhodesie te be- tussen het Rhodesische leger en de noemen. De Sovjet-Unie nationalistische guerrillatroepen, onthield zich van stemming Als waarschijnlijke kandidaat voor pn China nam niet aan de de VN"P°st wordt genoemd gene- en L-nina nam met aan ae raal_majoor Prem chand, voorma stemming deel. lig bevelhebber van de VN-vre- desmacht op Cyprus en van de Een Libisch amendement, dat wil VN-troepen in Katanga, ten tijde dat Waldheim overleg pleegt met van de oorlog in Kongo-Kinsjasa. leden van de Veiligheidsraad alvo- Iran heeft Zuid-Afrika inlichtingen rens hij een benoeming afkondigt, gevraagd over eventuele doorvoer werd door de indiener van de reso- van Iraanse olie via Zuid-Afrika lutie, de Britse minister van naar Rhodesië, zo .is gisteren ver- Buitenlandse Zaken David Owen, nomen uit Westerse diplomatieke overgenomen. De Russische am- bron in Teheran. Het Zuidaf- bassadeur Oleg Troyanovsky had rikaanse antwoord is nog niet be- eerder meegedeeld dat hij de Britse kend. Engeland en de Verenigde resolutie niet kon steunen, maar de Staten proberen Iraanse steun te aanvaarding ervan niet zou tegen- krijgen voor het afdwingen van de houden. economische sancties tegen Rho- Hij vond het Brits-Amerikaanse desië, om de regering Smith onder plan geen basis voor een regeling druk te zetten, van de Rhodesische kwestie, om- Naar schatting voert Zuid-Afrika 70 dat het „neokoloniale elementen" procent van zijn olie in uit Iran, bevat. Hij meende dat de Verenigde hoofdzakelijk via dochteron- Naties er niet bij betrokken moeten dernemingen van Westerse worden. Ook Afrikaanse leden van oliemaatschappijen. Volgens de Veiligheidsraad uitten sterke waarnemers is het zeer aanneme- bedenkingen tegen het Brits-Ame- lijk dat Rhodesië Iraanse olie krijgt, rikaanse plan. maar Iran zou er niets aan kunnen Minister Owen en andere leden van doen als de oliemaatschappijen de de raad verklaarden dat aanvaar- olie via Zuid-Afrika leveren. NEW YORK (ANP) - Minister Van der Stoel (links) heeft gisteren in New York drie kwartier met zijn Amerikaanse ambtgenoot Cyrus Vance gesproken over actuele in ternationale vraagstukken, voor namelijk het Midden-Oosten en non-proliferatie (het tegengaan van de verspreiding van kern wapens). Mr. Van der Stoel verklaarde na afloop dat, evenals bij voorgaande ontmoetingen, een grote mate van eensgezindheid tussen de Ameri kaanse en Nederlandse opvattin gen aan de dag was getreden. Het gesprek was „in een positieve en plezierige atmosfeer" verlopen. Minister Vance had een uiteenzet ting gegeven over de huidige Ame rikaanse denkbeelden over het Midden-Oosten, die identiek zijn met die van de Nederlandse rege ring. Er was geen verschil", aldus minister Van der Stoel. Aanvankelijk zou Van der Stoel in New York ook nog de Russische mi nister van buitenlandse zaken An drei Gromyko spreken. Met veel moeite was een tijdstip gevonden1 dat beide ministers uitkwam, maar Gromyko keerde eerder naar Mos kou terug en de afspraak ging niet door. ISLAMABAD (Reuter) - Het mili tair gezag in Pakistan heeft gisteren de oudste dochter van ex-premier Zoelfikar Ali Bhoetto huisarrest opgelegd, wegens het afleggen van provocerende verklaringen. Het heeft voorts Bhoetto's vrouw, Begum Boerat, opgedragen op te houden met het aansporen van het volk tot geweld, in de campagne die zij voor de Pakistaanse volkspartij voert voor de verkiezingen van 18 oktober. Generaal Mohammed Zia-Oel-Haq, het hoofd van het militair gezag dat Bhoetto op 5 juli afzette, heeft er intussen op gezinspeeld dat de ver kiezingen wel eens uitgesteld zou den kunnen worden. Hij zei tegen verslaggevers dat hij hierover op 10 oktober een besluit zou nemen. Benazir Bhoetto moet tot 3 oktober binnenshuis blijven. Palestijnen te noemen. Inzake de energiecrisis wees Carter erop dat hij het con gres en in het bijzonder de se naat gemaand heeft de be langrijkste punten van zijn energieprogram aan te ne men. Een energiecrisis staat voor de deur, aldus de Ameri kaanse president die nog maals kritiek leverde op de grote oliemaatschappijen vanwege de "buitengewone druk" die zij uitoefenen op de leden van het Congres. President Carter heeft "in feite de mogelijkheid van een her vatting van de Geneefse con ferentie uitgesloten", zo heeft de vertegenwoordiger van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie (PLO) in Cairo, Said Kamal, als lid van de PLO- delegatie'"naar de algemene vergadering van de VN ver klaard. Hij voegde hieraan toe, dat de pLO nooit de re solutie 242 zal erkennen. "Het is niet aan president Carter om te zeggen wie het Pales tijnse volk in Genève moet vertegenwoordigen. Het pro bleem van de Palestijnse ver tegenwoordiging is ons pro bleem en het is al op de top conferentie van Rabat beslist, dat de PLO de enige en wet tige vertegenwoordiging van de Palestijnen is", aldus Ka- mal. Volgens hem was er sprake van een "inmenging" van Carter in de aangelegen heden van het Palestijnse volk. NEW YORK (Reuter) - De Con corde, het Brits-Franse supersone verkeersvliegtuig, heeft gisteren een ronde gewonnen in het juridi sche steekspel om de landingsrech ten op de New Yorkse luchthaven Kennedy. Een hof van beroep machtigde de twee maatschappijen die met de Concorde op New York willen vlie gen, Air France en Britsh Airways, om Kennedy op een beperkte (en niet nader gespecificeerde schaal) aan te doen. Daarmee haalde het hof in feite een streep door het besluit van de l plaatselijke autoriteiten om de Concorde voorlopig te weren tot nadere informatie zou zijn verkre gen over de geluidshinder en even tuele andere overlast van het toe stel. ADVERTENTIE Zondagverkoop van lederen zitmeubelen Geopend iedere zondag van 10.00 tot 17.00 uur.^^^ meubelkeur zrtparadijs Dagelijks van 09.00 -18.00 uur SCHEVENINGEN Gevers Deynóotweg 83 ADVERTENTIE EINDELIJK IS HET ZOVER f HAMMOND DOORBREEKT DE PRIJSBARRIÈRE OP ORGELGEBIED. VANAF VANDAAG DE NIEUWE HAMMOND 'ROMANCE"- 1 SERIE BIJ MUZIEK SICKING ,,2490r- Uiteraard met automatische ritmebegeleiding, solostemmen; o.a. oiano, accordeon, banjo enz., alsmede het one-finger-chord-systeem. Lisse - Blokhuis24-Tel 02521-10569 Rijrvsburg - Winkelcentrum ..Hofluin Tel 01718-22405 Official Hammond-dealer JERUZALEM (UPI/Reuter/AFP) - Bij monde van premier Mena- chem Begin heeft de Israëlische regering gisteren met nadruk verklaard dat het door haar aan vaarde Amerikaanse voorstel voor het bijeenroepen van de Ge neefse conferentie over het Mid den-Oosten woord voor woord hetzelfde is als het plan dat presi dent Carter Israëls minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Da- jan, heeft voorgelegd. Wij hebben geen tittel of jota aan het voorstel veranderd, aldus Be gin gisteren tijdens zijn bezoek aan Yamit, een twee jaar geleden gestichte Israëlische neder zetting in het noordoosten van Sinaï. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, sprak eerder de hoop uit dat Israël het niet zal laten bij aanvaarding van het Ameri kaanse voorstel van vier punten. Op grond van dit voorstel ver klaart Israël zich bereid onder handelingen te beginnen met 'Arabieren uit Israël' voor zover zij deel uitmaken van de Jor daanse afvaardiging naar Ge nève. Van Israëlische regeringszijde is meegedeeld dat met 'Arabieren uit Israël' Palestijnen van de wes telijke Jordaanoever worden be doeld. Israël wil volstrekt niet praten met bekende leden van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO). In Jeruzalem lieten regeringsfunc tionarissen gisteren weten dat Is raël op het punt van de Pales tijnse vertegenwoordiging geen concessies meer zal doen en dat de Arabieren hun opvattingen nu maar moeten wijzigen, wil er een Geneefse conferentie komen. Verwacht wordt dat Mosje Dajan Cyrus Vance zal meedelen dat Is raël niet verder kan gaan. Het on afhankelijke en invloedrijke Is raëlische blad 'Haaretz' meent dat de wijziging in de opvattin gen va Washington het gevolg is van Russische en. Arabische druk. De Syrische minister van Buiten landse Zaken, Abdel Halim Chaddam, verweet Israël in de algemene vergadering van de VN dat het met opzet poogt de pogin gen van de VS te verijdelen om tot een conferentie over het Mid den-Oosten te komen. Hij vroeg de assemblee na te gaan of Israël wel lid van de volkerenorganisa- tie kan blijven. Volgens hem was Israël het lidmaatschap niet waardig. Israël, aldus Chaddam, wil de westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza inpikken. Hij noemde het een slag in het ge zicht van Washington dat Israël slechts enkele dagen na het be zoek van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Cy rus Vance, aan het Midden-Oos ten, openlijk de vestiging van nieuwe Joodse gemeenschappen in bezet Arabisch gebied be kendmaakte. Ook het feit dat Is raël niet wil onderhandelen met vertegenwoordigers van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) noemde hij een opzettelijk opgeworpen struikelblok op de weg naar Genève. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Ismael Fachmi, liet gisteren echter een optimistisch geluid horen. Na afloop van zijn onderhoud met zijn Amerikaanse collega Vance zei Fachmi tegen journalisten dat de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten naar zijn mening nog voor het eind van dit jaar bijeen kan komen. Hy verwees in dit verband naar de 'ernstige' po gingen van de Amerikaanse rege ring om de betrokken partijen naar Genève te krijgen. Wat de kwestie van de deelneming van de PLO aan de Geneefse con ferentie betreft, verwees de Egyptische minister naar de rede die hij woensdag in de algemene vergadering van de VN heeft ge houden. Fachmi verklaarde toen dat deelneming van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie een voorwaarde is voor de bijeenroe ping van deze conferentie.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9