Agenten hadden wel kogelvrije eesten gekregen I Volgende week besluit over vrijlating Menten Voorzichtig rapport psychiatrie Andere opzet rij-examen binnen 5 jaar i» Negen jaar geëist wegens recordsmokkel heroine Ook onderzoek naar Dirk Mentei onhoff over arrestatie Knut Folkerts: klJDAG 30 SEPTEMBER 1977 Mevrouw Menten arriveerde gisteren welgemoed- bij het pa leis van justitie in Den Haag om het kort geding bij te wonen dat haar echtgenoot tegen de Staat der Nederlanden had aange spannen. DEN HAAG (SP) - Mr. J. H Blaauw, de president van de Haagse rechtbank, beslist vol gende week vrijdag over de vrijlating van de 78-jarige Pieter Menten. Gistermiddag en -avond diende het kort geding dat Menten's raadsman, mr. L. van Heynin- gen, tegen de Staat der Neder landen had aangespannen en waarin hij om de onmiddellijke vrijlating vroeg van de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricummer. Menten's raadsman betoogde dat er onvoldoende rechtsgronden zijn om zijn cliënt te veroorde len, laat staan nog langer vast te houden. Landsadvokaat mr. E. Droogleever Fortuijn liet we ten dat het betoog van mr. Van Heyningen niet thuishoorde in kort geding voor de Haagse president, maar bij de strafzaak die sinds begin mei - met ruime tussenpozen - in Amsterdam wordt gehouden. Mr. Van Heyningen betoogde dat ,in 1952 al de toenmalige minis ter van Justitie mr. L. A. Don ker, Menten persoonlijk had verteld dat er geen verdere verr volging mogelijk zou zijn. Mr. van Heyningen: "En wat men toen wist wist men nu ook. Ook toen ging het om de executies in Podhorodce en Urycz. Als Menten toen had geweten dat 25 jaar later de zaken er zo voor zouden komen te staan als nu, zou hij zeker hebben aange drongen op een uitvoerig on derzoek. In die tijd beschikte hij namelijk over getuigen die zijn onschuld hadden kunnen bewijzen. Maar die zijn nu dood, of voor ons ontoeganke lijk". De Haagse pleiter maakte voorts bezwaren tegen het besluit van de Zwitserse regering om Men ten uit te wijzen en tegen de onbehoorlijke rechtspleging.- "Tijdens de zittingen van de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse rechtbank ko men we telkens voor nieuwe verrassingen te staan. Wij ver wijzen alles naar de rechter commissaris, maar het openbaar ministerie doet alles buiten de instructie om. Menten's raadsman zei verder dat het onmogelijk is dat Menten nu voor de tweede keer te- JERUZALEM (SP) - De Israëlische journalist Habib Kenaan, die de nieuwe rechtzaak tegen de van oorlogsmisdaden be schuldigde miljonair Pieter Menten aan het rollen heeft ge bracht en op het Menten-proces als getuige is gehoord, heeft de Franse politie via Interpol verzocht een onderzoek in te stellen naar de in de Zuidfranse plaats Cannes woonachtige Dirk Men ten. Kenaan heeft een klacht tegen de 76-jarige Dirk Menten ingediend in verband met zijn verklaring tegenover een Nederlands dag blad dat hij een lid van de familie Pistyner "uit zelfverdediging" heeft gedood. Kenaan die aan de familie Pistyner verwant is heeft zijn klacht via de afdeling voor het onderzoek van nazi misdaden van de Israëlische politie en Interpol bij de Franse politie ingediend. Uit de verklaring van Dirk Menten blijkt dat hij een van de neven van Kenaan heeft gedood. Het politie-onderzoek zou zich moeten toespitsen op de datum en de plaats van en het motief voor deze moord terwijl de identiteit van het slachtoffer dient te worden vastgesteld. rechtstaat voor dezelfde feiten. "Volgens het rechtsbeginsel "Ne bis in idem" kan iemand iets niet twee keer worden aan gewreven. De, Polen hebben dat in 1951 ook als antwoord gekregen van de Nederlandse regering toen ze om de uitleve ring van Menten vroegen". Ook nu weer schoof mr. van Hey ningen de "hetze" tegen Pieter Nicolaas Menten in de schoe nen van de pers en van communisten. Alles was vol gens hem vervalst, getuigen waren voorbewerkt. Hij sprak van een cabaret met een maca bere achtergrond. Mr. Droogleever Fortuijn zag geen enkele reden om Menten vrij te laten. Hij vond het kort geding volkomen misplaatst. Zo stelde hij dat de president zich er nooit over uit zou kun nen spreken of Menten al dan niet terecht voor een tweede keer was vervolgd. De land sadvokaat: "De wet heeft het vervolgingsbeleid opgedragen aan het openbaar ministerie. De rechter moet oordelen over zaken die worden voorge bracht. Hij mag zich niet men gen in het vervolgingsbeleid". Ook was het volgens hem onmo gelijk dat mr. Blaauw Menten op vrije voeten zou kunnen stellen. "De Amsterdamse rechtbank heeft steeds zijn ge vangenhouding bevolen. Daar kan een andere rechter zich niet in mengen". De uitwijzing door de Zwitsers van Menten noemde mr. Droogleever zuiver een zaak van de Zwitserse regering. Ook daar kan volgens hem een Ne derlandse rechter niet over oordelen. Hij was het voorts niet eens met de bewering van de raadsman dat Menten nu voor de tweede keer vervolgd wordt voor één en hetzelfde feit. Mr. Droogleever "Hij is vervolgd en vrijgesproken van de kunstdiefstallen in Polen en van het treden in vreemde krijgsdienst. Nu gaat het om het plegen van moorden. Dat is iets heel anders". De landsadvocaat vond dat, hoewel de zaak in de jaren vijftig is geseponeerd, dat niet inhoudt dat er nooit een ver volging zal worden ingesteld. "Een zaak kan altijd opnieuw worden opgepakt, als er maar reden voor is, meer of nieuw bewijs. Trouwens, Menten zou juist blij moeten zijn met een uitspraak van de rechter, vooral als hij overtuigd is van zijn onschuld. Er kan dan een einde komen aan alle be schuldigingen en verdachtma kingen. Wanneer hij nu zou worden vrijgelaten, en niet verder zou worden vervolgd, zou de vraag "schuldig of niet" altijd open blijven". TRECHT (ANP) - De politiemannen die vorige week He'ut,r,ech' voorgevallene mag mderdag in Utrecht 'eden van de Rote Armee Fraktion «rhlrdingvVhetpolitieoptreden IAF) moesten arresteren hadden de uitdrukkelijke in- in de normale uitoefening van haar ructie meegekregen dat de operatie met getrokken en plicht. „Wij hebben hier te maken hietklare wapens moest worden uitgevoerd, rder was aan de betrokken agenten kogelvrije vesten r beschikking gesteld. Dit heeft de burgemeester van Utrecht, H.J. Vonhoff gistermid dag in een verklaring aan de Utrechtse gemeenteraad meege deeld. Achteraf moet worden ge- ADVERTENTIE T met een gruwelijke ingreep van buitenaf en in de toekomst zullen wij daarop bedacht en toegerust moeten blijven. Aanpassing van de bewapening is bijvoorbeeld nood zakelijk.',' Uit 1910 Niet juist vond Vonhoff het, dat de constateerd, aldus Vonhoff dat politie momenteel niets meer dan door de politieleiding is verzuimd na te gaan of dit aanbod door de rechercheurs is aanvaard en of op dit punt geen klemmender order adequate bewapening moest worden verstrekt. Bij de actie vorige week kwam zoals bekend de brigadier A. Kra- een dienstpistool uit 1910 bij zich draagt. Hij zei dat dit nader moest worden bekeken, omdat een maar nodig De burgemeester zegde tenslotte de gemeenteraad toe dat na afron- BANZKOV - deze oude Nederlandse molen (uit het jaar 1894) is te nenburg om het leven en raakte de ding van het justitioneel onderzoek bewonderen in Oost-Duitsland waar hij tegenwoordig dienst doet als Mei" een Amro Priue feteyiihtf' i-kun pdi kapper pér b&tealcheejue betalen- |sLOr ZUILEN - De 32-]arige ni Goossens uit het Brabantse sterhout is gistermiddag tijdens in Slot Zuilen aan de komende nmaand gewijde bijeenkomst Wijnambassadrice 1977 geko- n. Het beste Uit volle overtuiging, zo zei Von hoff, mag ik zeggen dat het opge stelde actieplan in de gegeven om standigheden het beste was, de grootste garantie gaf voor aanhou ding en de grootst mogelijke veiligheid bood voor het op dat ogenblik in de betrokken omge ving talrijke publiek. Ten aanzien van de vraag of de ge zochte Duitsers niet buiten Utrecht hadden kunnen worden aange houden, zei Vanhoff dan men niet wist waar de auto met de gezochten zich bevond en van welke kant men Utrecht zou binnenrijden. Boven dien is een aanhouding in een rij dend object volgens hem altijd een bijzonder hachelijke zaak. De poli tie is dan in het nadeel, omdat de inzittenden het initiatief kunnen nemen of in kunnen rijden op na derende politieagenten. Alleen man Vonhoff deelde voorts mee, dat een observatiepost in de nabijheid van het autoverhuurbedrijf, waar de Duitsers naar toe kwamen, even voor zes uur de komst van een huurauto met daarin alleen een man doorgaf. „Van een vrouw is door de waar nemer geen gewag gemaakt. Uit de reconstructie is gebleken dat de vrouw is uitgestapt buiten het blik veld van de politiewaarnemers", aldus de burgemeester. r de gebeurtenissen ook nog een taurant. Tot 1958 werd de molen ook echt als molen gebruikt. Het bou wsel evaluatie zal plaatsvinden van deze staat in het district Schwerin bij de plaats Banzkov waar zich het grootste politieactië. natuurbeschermingsgebied van Oost-Duitsland bevindt. ROTTERDAM (ANP) - Negen jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie in Rotterdam gisteren geëist tegen twee Chinezen wegens het smokkelen van verdovende middelen. De beide verdachten, Jacky Y. en Eddy W. worden ervan beschuldigd in maart van dit jaar 126.9 kilo heroïne en 5.5 kilo opium Nederland te hebben binnenge bracht. De douane vond het spul in een container met elastiekjes die per schip van Bangkok via Ant werpen naar Rotterdam was ge bracht. Het was de grootste hero- inevangst die ooit in West-Europa werd gedaan. De groothandels waarde van de party was bijna ne gen miljoen gulden. Op straat zou deze hoeveelheid nog ruim vijf keer zoveel hebben opgebracht. Volgens de officier van justitie, mr. W.A. de Saint Aulaire, was de smokkel opgezet door een grote in ternationale bende. Hij betreurde het, "zoals zo vaak gebeurt in dit soort zaken" dat de grote bazen dui ten schot waren gebleven. Jacky Y. en Eddy W. kenschetste hij als luitenants van de bende. Gezien de grootte van de partij achtte de of ficier het waarschijnlijk dat de he roine niet alleen voor Nederland, maar ook voor andere WesteUro- pese landen (waarschijnlijk West- Duitsland, België, en Denemarken) bestemd was geweest. "Ik hoef u niet te vertellen wat daarvan de ge volgen voor de volksgezondheid zouden zijn geweest", sprak de of ficier tot de rechtbank. Hij noemde de heroine een "pest" en "volks vijand nummer een". Mr. Saint Aulaire meende dat de verdachten nog blij mochten zijn met zijn eis. "In Thailand krijg je voor smokkel varj een kilo heroine al twintig jaar". De reusachtige partij heroine werd ontdekt door oplettendheid van de douane in de Rotterdamse haven. Op de ladingspapieren stond ver- N HAAG (SP) - De wankele bhtspositie van patiënten in psy- latrische inrichtingen blijft ste in in een eindeloze discussie. Tel- ps wordt de nood gesignaleerd, aar een behoorlijke aanzet tot rbetering van de situatie komt |t van de grond en is voorlopig Ik niet te verwachten, lint daarvoor is het zojuist ver- henen rapport van de Werkgroep chtspositie patiënten in psychia- pche ziekenhuizen (commissie |n Dijk) te algemeen en te voor- Ihtig. De commissie - in 1975 in- Bteld door staatssecretaris Hen- iks van volksgezondheid - komt pit tussentijdse rapport eigenlijk pt verder dan een opsomming |h de problemen, die al jaren lang in vele kanten aan de kaak wor- jn gesteld. De oorzaak van het magere resul taat na twee jaar arbeid zit hem voornamelijk in de verdeeldheid binnen de werkgroep. Harde aan bevelingen voor een betere rechts positie van patiënten waren niet haalbaar. Volgens de commissie leden advocaat mr. P. H. Bakker- Schut en Evelien Paull (schrijfster) zal het eindrapport wel krachtig zijn. Maar dat zal dan wel een min-' derheidsrapport worden, omdat de twaalf commissie-leden hef nooit met elkaar eens zullen zijn. Zeker niet op de belangrijkste punten, zoals de onvrijwillige opneming in een inrichting via een rechterlijke machtiging en de vraag ef de eindverantwoordelijkheid in de psychiatrie bij de arts moet blijven. Afschaffing var. de rechterlijke machtiging acht de commissie „niet te verwezenlijken". Enige le den denken daar heel anders over. Zij zijn vóór afschaffing. Want de machtiging hangt veel .patiënten - dus ook die vrijwillig zijn opgeno men - voortdurend als een bedrei ging boven het hoofd. Wat betreft de eindverantwoor delijkheid van medici vinden de meer vooruitstrevende leden, dat de psychiatrie niet langer meer een zuiver medische aangelegenheid is. Psychologen, maatschappelijk werkers, verpleegkundigen en an deren houden zich immers tegen woordig ook bezig niet de behan deling van patiënten. In het rapport wordt het heilige medische huisje echter piet aangetast. Overigens zal menig behoudend bestuur van een inrichting zich toch nog een hoedje schrikken dat zo'n officiële commissie isoleren, spanzeilen, toedienen van medi cijnen en dergelijke als dwang middelen volstrekt afwijst, alsook het niet nakomen van de wettelijke verplichting (en dat gebeurt haast nergens) om het gebruik van die middelen te registreren en dus te laten controleren. De commissie vindt het onacceptabel dat de zorg voor de opgenomen patiënten zulke grote gebreken vertoont. meld dat er elastiekjes in een con tainer zaten. De dienstdoende douanier vond dat zo vreemd dat iemand vele duizenden guldens vrachtkosten betaald had om vrijwel waardeloze spullen van Thailand naar Nederland te ver schepen, dat hij de laadkist liet openen. Tussen de elastiekjes vond men toen de verdovende middelen en twee revolvers met bijbeho rende munitie. De beide verdachten vertelden ta melijk bereidwillig hoe de zaak was opgezet. Zij hielden echter vol nooit geweten te hebben dat het niet om elastiekjes maar om verdo vende middelen ging. De handel was georganiseerd door een zekere Tommy C in Hongkong. Deze had in Bangkok en Rotterdam firma's opgericht om een goede afhande ling van de goederen mogelijk te maken. Jacky Y. en Eddy W. werk ten als "managers" van deze firma's. Denk aan de in zeer slechte staat verkerende paviljoens, waar men sen zonder enige vorm van privacy moeten verblijven, terwijl ze ver stoken zijn van communicatie met elkaar en met de buitenwereld. De commissie vindt dat de patiënten veel te weinig aandacht krijgen, mede doordat het personeelsbe stand te laag is. Ok de controle op de zorg deugt niet. Gepleit wordt voor een onafhan kelijke ombudsman, bij wie de pa tiënt met klachten terecht kan. Te vens wordt het recht van de patiënt op een advocaat duidelijk onder streept. Verder wordt gewezen op de situatie dat de inrichtingen vaak grote sommen geld (miljoenen) van patiënten beheren, zonder dat daarvoor voldoende wettelijke waarborgen aanwezig zijn. DEN HAAG (SP) - Het pratkisch rij-examen zal waarschijnlijk binnen vijf jaar worden losgekoppeld van het theoretisch exa men. Dit betekent dat - kandidaten eerst voor hun theorie moeten slagen voordat ze autorijles mo gen nemen. Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) noemt als grote voordeel dat de kandidaten beter voorbereid op hun prak tisch examen verschijnen zodat alle aandacht kan worden be steed aan de rijvaardigheid. Het zit het CBR nogal hoog dat veel mensen zich blind staren op het rijden terwijl ze hun theorie ver waarlozen. Zo waren er vorig jaar ruim 50.000 kandidaten die voor het praktische gedeelte slaagden maar voor hun theorie zakten. Dankzij een duidelijker taalge bruik in de formulieren is het aantal geslaagden voor het theorie-examen tussen 1975 en 1976 flink gestegen, "maar toch zijn we niet geheel tevreden", al dus CBR-directeur T. Jonkman gisteren in het Haagse Con gresgebouw ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Neder lands grootste exameninstituut. Het CBR vindt het theoretisch examen eigenlijk verouderd en onderzoekt nu hoe dit opnieuwe leest kan worden geschoeid. Dit gebeurt in samenwerking met het instituut voor zintuigfy siologie TNO in Soesterberg dat in 1973 al een nieuw theoretisch examen voor de landmacht ont wikkelde. Bij dit instituut vindt men dat het theoretisch gedeelte van het CBR-examen discriminerend werkt. Drs. J. H. Veling, re- search-medewerker van dit insti tuut, liet dit gisteren duidelijk doorschemeren. Vrij vertaald zei hij het volgende: Een goed theoretisch examen moet een be trouwbare indruk geven van de beslissingen die iemand in het verkeer neemt. Maar dat gebeurt niet. of althans onvoldoende. Door het toch nog vrij moeilijke taalgebruik gaat de verbale be gaafdheid van een kandidaat een rol spelen. Mensen met een hoge opleiding begrijpen de vragen beter dan mensen met weinig opleiding. Drs. Veling vindt dat je iemands verkeerskennis kan toetsen door directe vragen te stellen aan de hand van films of dia's die de werkelijkheid weergeven. Dus geen afbeeldingen met én een poltiewagen, een rouwstoet, een tram en een militaire kolonne, want die kom je nooit allemaal tegelijk tegen. Het theoretisch examen dat TNO voor de landmacht ontwikkelde bestaat uit 60 vragen naar aanlei ding van evenzoveel dia's van verschillende verkeerssituaties. Op de vragen kan men alleen met 'ja" of "nee" antwoorden, zoals nu met het multiple-choice-sys- teem van het CBR-examen ge beurt kan niet. ADVERTENTIE Stex hoort thuis in elk huis. Chemische Fabr.'Schiedam'-010-26,47.56 CBR bepleit rijbewijs bromfietsers DEN HAAG (SP) - Naast het voorlopig rijbewijs moet er ook een rijbewijs voor brom fietsers komen. Dit zei mr. G.A.W.C. baron van Hemert tot Dingshof, voorzitter van het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen, gisteren ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van deze organisa tie. Hij zei verder dat er een eind moet worden gemaakt aan de "bedenkelijke faciliteit dat kandidaten een- onbeperkt aantal malen rij-examen mo gen doen. Er zijn mensen die al 32 maal examen hebben gedaan", aldus baron van Hemert tot Dingshof. Volgens hem moet de overheid toezicht gaan houden op de rijscholen om de kwaliteit van het rij-onderricht te waarborgen. Tuinlieden vragen tweeduizend gulden voor herfstbeurt DEN HAAG (ANP) - By de politie in Den Haag zijn twee meldingen binnegekomen over tuinlieden, die voor een herfstbeurt tweeduizend gulden rekenden. De betrokken mensen hebben het bedrag betaald maar vonden het toch hoog genoeg om er bij de politie aangifte van te doen. De tuinlieden hadden aangebeld, boden aan de tuin een grote beurt te geven, haalden het onkruid eruit en gooiden er een paar zakken aarde in. Na drie uur waren ze met hun herfstbeurt klaar en vroegen twee duizend gulden. Blijkbaar durfden de opdrachtgeefsters niet te weige- ADVERTENTIE Via een ftmro Pruye^Kekertirtif kon je de accepU «diro's van öje krant- Rn betel en. U-jl (Na 't ontbijt naar de Amro, dus.)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7