Cultured verdrag soort van graadmeter "Werk voor VN in Libanon gevaarlijk" Miss Jaarmarkt Moedermavo "zit" met kleine schoolbanken WW£ ERWTEN- OOGST IN VOLLE GANG Haagse politieman haakt af: HOEVE UIT 18e EEUW IS WEER ALS "NIEUW DEN HAAG (SP) - Het demissionaire kabinet-Den Uyl heeft besloten de culturele betrekkingen met ZuidAfrika te „bevriezen". Dat komt niet als 'n schok. Ip november 1976 werd de opzegging van het akkoord al door minister Van der Stoel aangekondigd in de Tweede Kamer. Het verdrag zou tot de papierwaarde (drie velletjes) worden gereduceerd, als er binnen een jaar geen wijziging zou komen in het starre apartheidsbewind in het land van Vorst.er. •-*- jÉMÉMfew Balg** J. ïitgr s4 V- - ■- AAGTEKERKE- De agrariërs in de provincie Zee land zijn momen teel druk doende de oogst binnen te halen. Op de foto: landbou wers bij het op tassen van erw ten op de ruiters. Dat dreigementje heeft - zoals was te verwachten - niets uitgehaald. Het stelde weinig voor. Het cul turele verdrag was in de praktijk'al jaren nauwelijks meer dan 'n vodje papier. Maar een formalisering past in de door een meerderheid van het parlement ondersteunde politiek om de morele druk op Zuid-Afrika te verhogen. Door Robert Schouten De minister heeft woord gehouden. Omdat het kabinet demissionair is geworden heeft hij terecht niet voorgesteld om het akkoord direct volledig op te zeggen. Voorlopig zullen er echter geen nieuwe activi teiten aan worden ontleend en de lopende activiteiten zullen worden stopgezet. Het verdrag werd al in 1951 opge steld, onder minister Stikker, en la ter bekrachtigd. Het stond er zo hoopvol, o.a. in het Afrikaans in: „Die Nederlandse regering en van die Unie van Suid-Afrika; begerig om die vriendskaplike ver- houdinge wat steeds tussen die twee volkere bestaan het, te hand haaf; met die wens om deur middel van vriendskaplike uitwisseling en samenwerking tussen hul onder- skeie lande die kennis en begrip van sowel die geestelike, intel- lektuele, artistieke, wetenskaplike, opvoedkundige en tegniese be- drijwighede, as van die geskiedenis en lewenswyse van die ander land in ruimste mate te bevorder, het be sluit om vir hierdie doel 'n verdra- g aan te gaan, enz.". Daar is, zoals gezegd, weinig van terecht gekomen. In de zesent wintig jaar die sinds de opstelling van het document verstreken is, is de verhouding met het „broeder land" Zuid-Afrika verkild. Een ambtenaar op het ministerie van CRM zegt dan ook, dat de culturele samenwerking al jaren op 'n laag pitje staat. Er waren nog wat uit wisselingen van studenten. En hij weet zich te herinneren dat er in het verre verleden wel eens een ten toonstelling van het een of ander is gehouden. Commissie Dr. S. W. Ovink, buitengewoon hoogleraar aan de Amsterdamse universiteit, maar in hoofdzaak werkzaam bij een grafisch bedrijf, kan daar weinig aan toevoegen. Hij is voorzitter van de Nederlandse commissie die de regering bij de uitwerking van het akkoord ter zijde moest staan. Ovink weet te vertellen dat er jaarlijks veertien beursstudenten werden uitgewis seld en dat er over en weer drie sprekers werden uitgenodigd. Hij memoreert verder de uitwisseling van „cultuurdragers", doch kan zich helaas geen namen herinne ren. Het zullen wel hoogleraren zijn geweest. Enkele jaren geleden zijn er twee collecties Nederlands zil ver- en aardewerk geëxposeerd. De commissie-Ovink is twee jaar gele den voor 't laatst bijeen geweest. Het sluiten (of in dit geval',t verbre ken) van culturele banden is in elk geval een aardige graadmeter voor de politieke verhouding tussen landen onderling. Geen geld Daar staat dan tegenover dat de ontwikkelingen in Portugal en Spanje „aanleiding gevem na te gaan in welke mate de betrekkin gen op de gebieden van onderwijs en wetenschappen met die landen kunnen worden verbeterd". De Deense en Ierse regeringen heb ben, zo blijkt verder, gevraagd de culturele samenwerking te inten siveren. Helaas, zo wordt ef bij gezegd, is er weinig financiële ruimte voor het aangaan van nieuwe verplichtin gen. De culturele samenwerking met andere landen is namelijk over de hele linie op een laag pitje gezet nu het in ons land economisch niet zo vofcr de wind gaat. Zelfs de Bel gen ondervinden dat, want de voorgenomen oprichting van een „Nederlands huis" in Brussel gaat voorlopig niet door. Gelukkig is het zo dat de cultuurstromen niet uit sluitend via overheidskanalen lo pen. Israël is bijvoorbeeld wel erg blij met het nog vrij verse verdrag met Nederland op dit gebied, maar al lang voordat dit werd gesloten bestond er een prima cultureel con tact. JERUZALEM (SP) - Jk wil mijn leven niet riskeren voor de Verenigde Naties. Zeker niet voor iets waarin ik niet geloof. Het heeft geen zin, ik zie het niet meer zitten" De 32-jarige Haagse politieman Riek Wtte waall spreekt ontmoedigd over de levensgevaarlijke rol van de Verenigde Naties temidden van het strijdgewoel in Libanon: Anderhalf jaar is hij in het roe rige zuiden van Libanon als veiligheidsman verbonden ge weest aan het hoofdkwartier van de UNTSO, de VN-organi- satie die toezichtmoet houden op naleving van wapen stilstandsovereenkomsten tus sen Libanon en Israël. Van de Haagse gemeentepolitie waar hij als rechercheur bij de criminele inlichtingendienst werkte, heeft Wttewaall drie jaar buitengewoon verlof ge kregen om bij de Verenigde Na ties in dienst te treden, ter be scherming van VN-eigendom- men en personen. In de werkelijkheid van het Midden-Oosten komt daar heel wat bij kijken. De nieuwste re gels bepalen niet alleen dat je met een vrachtauto moet kun nen rijden, maar tevens dat je schuilkelders moet kunnen bouwen. ,J£r staat niet bij datje ijskasten en waterboilers in waarnemingsposten in het Zuidlibanese grensgebied moet repareren terwijl de kanonsko gels over en weer vliegen". De dagelijkse artilleriebeschie tingen, overvallen, bedreigin gen, kapingen en mijnen zijn Wttewaall uiteindelijk bij zijn 'werk opgebroken. De UNTSO (United Nations Truce Super vision Organisation) heeft aan de Libanese grens meilsrael zes waarnemingsposten bemand, die van een centrale post .uit worden bevoorraad. De mili taire waarnemers, moeten vijandelijkheden tussen Israel en Libanon rapporteren, insla gen registreren en schade op nemen. Uit de maandelijkse rapporten van de UNTSO aan secretaris generaal Waldheim van de Verenigde Naties viel de toenemende Israëlische inmen ging in de strijd tussen chris telijke falangisten en Pales- tijnen in Zuid-Libanon af te le zen. In 't donker Volgens het UNTSO-rapport heeft Israel in de maand juli minstens 27 aanvallen op Pales tijnse en linkse strijdkrachten hi Zuid-Libanon uitgevoerd. Israëlische infiltraties zijn moeilijk waarneembaar, daar zij meestal 's nachts uitgevoerd worden en de Israëlische en Li banese falangisten in het duis ter haast niet te onderscheiden zijn. Het altijd ongewapende VN- personeel is een makkelijk doelwit voor de strijdende par tijen. Nadat er twee collega's op een mijn waren gereden, heeft Wttewaall er de brui aan gege ven en zich niet langer bereid verklaard zijn leven voor de VN in de waagschaal te stellen. „We dachten eerst dat die man dood was. Het was een ver schrikkelijk gezicht. We hebben hem naar de grens gebracht waar een Israëlische militaire ambulance gereed stond om hem naar het ziekenhuis te brengen. Hij had vier open botbreuken en zijn rechterhiel was verbrijzeld. Tot juni volend jaar zal hij voor operaties en verdere behandeling in het ziekenhuis moeten blijven, voordat er aan zijn revalida tie kan worden begonnen" ,JDe landmijn was de nacht daarvoor door de PLO geplant. Notabene door een Palestijnse groep die bij ons op de post woont om ons te beschermen. Ze wisten dat alleen de Verenigde Naties deze weg gebruikten voor de uitvoering van herstel werkzaamheden. bevoorrading en aflossing. Arafat heeft ach teraf de verantwoordelijkheid op zich genomen en excuse- s aangeboden". Kogelvrij vest Na deze ervaring heeft Wtte- waall de knoop doorgehakt en zich naar het VN-hoofdkwartier in Jeruzalem laten overplaat sen. Door het toenemende ge vaar in het Zuidlibanese grens gebied worstelt de UNTSO nu met een tekort aan stafleden. Tot nu toe zijn er onder de VN- mannen nog geen doden geval len, maar de enige veiligheid die de Verenigde Naties 'hun kunnen bieden, is een helm plu- s een kogelvrij vest. Voor de ongewapende VN- werknemers is het trouwens ook geen lolletje om geregeld onder bedreiging van automatische y geweren beroofd te worden. De Palestijnse overvallers, soms slechts dertien of veertien jaar J oude kinderen, hebben het op verrekijkers, benzine, geld,\ horloges, transistor-radio's en andere persoonlijke bezittingen gemunt. Sinds oktober 1975 zijn er in Zuid-Libanon bovendien i meer dan zestig voertuigen van de Verenigde Naties, gestolen of j A gekaapt. „Wij weten wel dat ze j V je niet persoonlijk om zeep wil- len helpen. Maar de zenuwen van de Arabische overvallers I vormen een voortdurend ge vaar". Onder deze omstan- A digheden werpen de vertwij- L.: felde UNTSO-mensen de vraag I J op of de aanwezigheid van de e< Verenigde Naties in Zuid-Liba- j non nog zin heeft. Jn maart 1979 word ik weer rechercheur"H zegt Hagenaar Wttewaall be- j slist. Misschien zal het maandag afgekondigde bestand het leven in Zuid-Libanon ook voor de i y werknemers van de Verenigde K Naties weer dragelijker maken j E en ziet het geregelde Libanese j leger weer kans om voor de veiligheid van zijn UNTSO- gasten zorg te dragen. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijvpn. Meer dan de helft van de in totaal 310 leerlingen aan de Leidse moeder-mavo (dagopleiding voor volwasse nen) aan het Noordeinde heeft van conrector Tomas sen bij de aanvang van het studiejaar wat praktische tips gekregen over hoe ze de benen onder de school bank kunnen krijgen, zonder dat die bank los van de grond komt en op de knieën gaat rusten. De dagopleiding voor volwassenen is in Leiden het tweede seizoen ingegaan. Vorig jaar, toen er nog maar 140 leerlingen waren, had men onderdak in het gebouwtje van de tuinbouwschool in de Boerhaavelaan. Met alles d'r op en d'r aan. De onverwachte toeloop dit jaar van zoveel nieuwe leerlingen, noodzaakte de schoolleiding naar wat anders uit te zien. Uiteinde lijk werd men het met de ge meente Leiden eens over de huur (ongemeubileerd) van de voor malige basisschool aan het Noordeinde. Een gebouw, dat al enige tijd leeg had gestaan en dat al de eerste tekenen van aftakeling ver toonde. Kapotte wc's ge sneuvelde ramen en dus ook geen meubilair. Een ongezellig ge bouw, in vergelijking met wat de leerlingen vorig jaar hadden. Tomassen: "Daar moesten we op korte termijn zien aan te komen. De gemeente Leiden heeft ons daarbij voortreffelijk geholpen. Hoewel ze tot niets verplicht was Om de titel Miss Jaarmarkt 1977 in de wacht te kunnen slepen lieten een paar dagen geleden zo'n 500 „brokken en stukken" uit Lisse en wijde omgeving (16 tot 25 jaar) zich zo gunstig mogelijk op de plaat zetten door de Lissese fotograaf Mieloo. Gisteren worstelde een driemans jury zich met genoegen door de stapels deelneemsters. De uiteindelijke conclusie was dat de titel dit jaar gaat naar Virgine Kortekaas (foto) uit Lisse, 23 jaar jong en secretaresse bij een public relations bureau. Hij adviseerde ze op de stoel te gaan zitten, de voeten 75 cm uit elkaar te plaatsen en vervolgens te pro beren de benen in gestrekte hou ding onder de schoolbank te krijgen. En wie daar geen kans toe zag kreeg het advies dan maar dwars op de stoel te gaan zitten en zo de les te volgen. Ongeschikt Instructies die hij liever niet had gegeven, maar die toch op hun plaats waren omdat in vier van de in totaal zeven leslokalen het schoolmeubilair volkomen onge schikt is voor gebruik door vol wassenen. Normaal gesproken moeten die aan dezelfde tafeltjes en stoelen zit ten die ook worden gebruikt in de hoogste klassen van de lagere school. Op de moeder-mavo moe ten de meesten zich echter be-' helpen met meubilair afkomstig uit de 3e en 4e klassen. Drie och tenden per week, van kwart voor negen tot twaalf uur. Stuk minder Een brokje ongemak dat door maar weinigen in dank wordt afgeno men. "Want", zo lieten mij een paar leerlingen weten, "juist op een moeder-mavo is de sfeer en de entourage erg belangrijk. Als dat te wensen overlaat wordt de zin om te studeren een stuk min der. Dat is nu al te merken". Er zijn al wat leerlingen geweest die op het punt hebben gestaan met hun grieven naar een lid van de Tweede Kamer te stappen, zodat deze kwestie van de te kleine schoolbanken (en nog wat andere ongemakken) op hoog niveau zou kunnen aankaarten. Conrector T Tomassen heeft hen dat uit het De opgeknapte OOevaeTlJ j,n WaTTïlona hoofd weten te praten. deed ze ons de toezegging op Leidse basisscholen op zoek te zullen gaan naar restanten schoolmeubilair. En uiteindelijk hebben we ook voldoende sets gekregen. Gratis. Maar ja, niet allemaal de juiste maat. Daar had ik al een beetje op gerekend, van daar dat ik al een maand of wat geleden het ministerie van on derwijs toestemming heb ge vraagd honderd grote-leerlin- gensets te mogen aanschaffen. Die toestemming hebben we nu binnen. Als de fabriek op tijd af levert krijgen we ze volgende week al binnen. Dan is het pro bleem de wereld uit". Klap "Van de leerlingen had ik wel wat meer begrip verwacht. Ik vind het onjuist dat ze zoiets naar bui ten brengen. Het is eenlclap in het gezicht voor de gemeentelijke af deling onderwijs, die er toch alles aan gedaan heeft om ons te hel pen, ook al is dat niet voor de volle honderd procerit gelukt. Je kan nu eenmaal niet verwachten voor een dubbeltje op de eerste rij te zullen zitten". Naast de aanschaf van passender meubilair wordt ook nog op an der vlak aan de school gesleuteld. Kapotte wc's zijn vervangen, men heeft nieuwe gordiinen ge- Sommige "mavo-moeders" in Leiden zitten nu nog veel te krap in de banken. De schoolleiding hoopt daar gauw verandering in te kunnen brengen. plaatst, er zijn handdoeken-au tomaten besteld en de leerlingen zelf hebben in de afgelopen maand de school wat opgefleurd met meegebrachte planten en posters. Een paar jaar geleden leek er weinig eer meer te behalen aan de 18e eeuwse boerderij aan het begin van de Jan Steenlaan in War mond, eigendom toen van boer Reeuwi jk. Alleen een rigoureuze restauratie zou dit stukje oud-Warmond er nog bovenop kunnen helpen. De toen in de Dorpsstraat wonende architect Gradus Kamsteeg nam die uitdaging aan. Hij kocht de boerderij aan het water en maakte die weer als "nieuw", daarbij wat het uiterlijk betreft, gebruik makend van de gegevens die hij opdook uit historische geschriften over Warmond. Hoewel nog niet helemaal voltooid heeft de architect (zijn kantoor is nu ondergebracht in de voormalige stal) de hernieuwde boerderij inmiddels met een open huis weer in bedrijf gesteld.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4