Elektrische melkkar geweerd op <"*emha win buitenweg Spanjaarden sloopten ijzer van kerktoren ttrocjer KEES MAAS STREEK kopenDan maar wat minder milieubewust." Daar komt nog bij dat Kees Maas met zijn rijdende win kel maar twee dagen in Beinsdorp komt per ueek. Maar die twee dagen beteke nen wel eenderde van mijn omzet. Ik kan Beinsdorp niet Enquete We hebben een enquete in Hil- legom gehouden om te kijken of daar nog een markt lag voor die twee dagen. Zo zat werd ik van al dat gedoe. Maar in Hillegom liggen geen mogelijkheden. Bovendien wil Beinsdorp mij graag hou den. Er is maar eén kleine winkel en er wonen veel oudere mensen." Het bewijs dat Beinsdorp Kees Maas en zijn winkel niet kan missen bewijzen 207 hand tekeningen en de massale tocht naar het raadhuis in Hoofddorp twee weken gele den om de lijst te overhandi gen aan het onwillige gemeen tebestuur van de Haarlem mermeer. .JDat was geweldig, die steun van de bewoners," vindt Kees Maas. Inmiddels heeft Kees Maas ook de Nederlandse Melkhande laren Organisatie aan het werk gezet. Met als gevolg een brief naar de gemeente waarin de NMO een pleidooi voor Kees Maas houdt. Het stuk is gericht aan de raad en daar is nu alle hooD ov aevestiad. Kees Maas.Als de raad don derdag vergadert hoop ik maar dat er van die kant be grip komt voor mijn situatie. Als de raad mij wel een vrij stelling gunt kan ik eindelijk naar de provincie stappen en mijn winkel gewoon voortzet ten in Beinsdorp. Vreemd trouwens. Voor tracto ren,die voor diezelfde weg ook een ontheffing moeten hebben, is zo'n vrijstelling geen pro bleem. Terwijl die toch ook langzaam rijden." ALPHEN AAN DEN RIJN - Jaap van Keulen en Peter van Harskamp, twee vijf tienjarige scholieren noe men zich behalve scholier ook nog uitgever, directeur en redacteur. Dat kunnen ze met recht en reden zeggen zonder te blozen, want de beide jongens hebben besloten om hun hobby een maandblad te maken en dat te gaan uitgeven ook. De gezamenlijke hobby is lucht- t, het blad dat ze met ingang volgende maand het licht zul len laten doen zien is „Air News Alphen aan den Rijn In hun ad ministratie hebben ze in elk geval al 22 abonnee's, terwijl er ook al een lijst belangstellenden is. Mats-prijsje Die „kat-uit-de-boom-kijkers" kunnen zich echter maar beter aanmelden, want Jaap en Peter zijn vast besloten om hun activiteiten door te zetten Peter. „We hebben iemand gevon den die het blad voor ons in off-set wil drukken voor een mats-prijsje, om ons van de grond te helpen. Bo vendien zijn er genoeg mensen die belangstelling hebben voor ons blad Dus we zullen wel door moe ten zetten, dan zijn we aan die men sen wel verplicht" Voor Peter van Harskamp is het zelf uitgeven van een blad niet he lemaal een nieuwe ervaring. „Vorig mer heb ik het al eens gedaan en ander vriendje. We ver beelden ons, vandaar. Dat hebben toen de hele zomer volgehou den". Dat blad bracht ook een hernieu wing van de vriendschap tussen Peter en Jaap. Beide jongens ken den elkaar nog van de lagere school, maar omdat Peter naar het Ashram-college ging (derde klas mavo) en Jaap via het christelijk ly ceum naar de gemeentelijke scholengemeenschap (derde klas havo) verloren ze elkaar uit het oog. Via het blad van Peter kwamen ze weer met elkaar in contact en ont dekten ze, dat ze allebei lucht vaart-enthousiastelingen waren. Jaap: „Toen ik het blad zag, heb ik onmiddellijk gezegd, laten we dat samen nog eens proberen. Maar dan beter". Dat resulteerde dan allereerst in een jacht op informatie. Vleigtuigfabrieken en luchtvaart maatschappijen in alle delen van de wereld werden aangeschreven. Contacten werden gezocht met de voorlichtingsdiensten van de luchtmacht, de marine, het Ameri kaanse squadron op Soesterberg. Het succes was wisselend. De Amerikaanse fabriek Northrop stuurde een dermate dik pakket in formatiemateriaal, dat er voor der tig gulden postzegels op geplakt moest worden. Anderen stuurden niks. Al met al kregen Jaap en Peter in elk geval genoeg materiaal om voorloping een poosje vooruit te kunnen. Maar daar lieten ze het niet bij. „We willen niet al'een dat soort spullen voor ons blad, maar ook zelf Interviews maken". In de proefdruk van het eerste nummer staat dan ook een gesprek met een vlieger van een DC-y. In het tweede blad komt een ge sprek met 'n vlieger van het 316-de squadron, dat is gestationneerd op de vliegbasis Gilze-Rijen. Hoe ze aan dat interview kwamen is een verhaal apart. Peter: „Op de jaarmarktdag hadden we toch vrij van school en omdat we gehoord hadden, dat er Amerikaanse toe stellen op Gilze-Rijen zouden zijn, zijn we daar met fototoestel en filmcamera op afgegaan. Misschien zouden we wat foto's of films kun nen maken". Toen ze voor de poort heen en weer dribbelden kwam in een keer in de hoofden op: „Hee, we zijn hier nou Hillegommer Kees Maas in zijn elektrisch voortbe wogen rijdende winkel, die de be bouwde kom niet blijkt te mogen ver laten. Kees Maas: burgemeester Van Stam wilde helemaal niets doen.Zijn standpunt was dat de Haarlemmermeerde on veiligste gemeente in Neder land, gebaat was bij elke maatregel die de veiligheid zou vergroten. Alles wat Van Stam daar persoonlijk aan zou kunnen doen zou hij niet nalaten. Maar het punt is juist dat ik om veiligheidsredenen al die ki lometers omnjEen klant kom ik niet tegen. Ook Wilts zei trouwens dat hij er niets aan kon doen. Van Stam en Wilts kwamen wel met een alternatief aanzetten. Vlak voor het uitrijden van Beinsdorp is een boerde- rijoprit. Daar zou ik kunnen keren. Wij hebben daar toen tegenin gebracht dat er bij die oprit geen uitzicht is en dat het ke ren daar levensgevaarlijk is. Gevaarlijker dan doorrijden naar de IJ weg zoals ik al ze ven jaar zonder ongelukken doe. Wilts zag dat ook wel in. Maar dan moest ik maar tussen de huizen in Beinsdorp keren, daar is wel uitzicht Dan sta ik weer een hele tijd het ver keer te blokkeren terwijl ik een terrein op moet dat niet op het gewicht van de wagen be rekend is. Een hoop overlast en gevaar. Daar krijgen ze me zeker niet voor." Een onwillige burgemeester: veel moeite en geharrewar. ,fln dat", aldus Kees Maas, „alleen om een ontheffing te krijgen voor een periode van twee jaar. Want dan is deze wagen afgeschreven en zal ik heus wel een benzinewagen toch, misschien kunnen we wel een interview maken". Brutaal stapten ze op de wacht af en de stelling ,,'n brutaal mens heeft de halve we reld" deed weer eens opgang. Peter en Jaap kregen toegang tot de basis, hadden een interview en mochten ook nog eens rondneuzen in allerlei kisten. Waarmee dan gelijk wel duidelijk is. dat Peter en Jaap de zaken en thousiast aanpakken. En ook wel met overleg. Want voor hun blad zijn ze wat de inkomsten betreft niet alleen aangewezen op hun abonnee's, maar hebben ze ook al een paar advertenties weten te strikken. Fotodienst Overwinst wordt niet gepraat. „Als we geld overhouden willen we kijken of we ons blad niet dikker kunnen maken". Bij dat alles hebben ze dan ook nog een fotodienst, met foto's gemaakt veelal door Peter tijdens open da gen en luchtvaartschows zoals die van Parijs. Plannen zijn er ook om eens een dia-en filmavond, ook met eigen materiaal, te organiseren. Praten met Peter en Jaap betekent praten over de luchtvaart, een ma terie waar hun hart vol van is. Dat ze allebei hun toekomst zoeken in de luchtvaart als vlieger is vanzelfsp rekend. Diploma's Maar ze zijn realistisch genoeg om te beseffen, dat er dan eerst nog het een en ander geleerd moet worden en dat zelfs met de nodige di ploma's op zak de kansen klein zijn. Üp hun toekomstige concurrenten zullen ze in elk geval één voordeel hebben: via hun eigen luchtvaart blad zal hun enthousiasme meer dan genoegzaam gebleken zijn. Peter van Harskamp (links) en Jaap van Keulen; de uitgevers, direc teuren, redacteuren van het blad Air News Alphen aan den Rijn. Kruidenier voert al half jaar strijd Door Wi Fortuvn HILLEGOM - Al een half jaar lang Voert 'melkman' Kees Maas uit Hillegom strijd om met zijn rijdende winkel een stuk weg dat hem achthonderd meter buiten de bebouwde kom van Beinsdorp voert te mogen afleggen. Tevergeefs tot nu toe. kleine kilometer afrijdt tot de kruising met de IJ weg. Al die zeven jaren deed de kruidenlerende melkman dat. Zonder er - letterlijk - bij stil te staan dat hij daarmee het bord 'einde vijftigpasseerde. Sinds een half jaar weet Kees Maas dat dat niet mag. Ge bied buiten de bebouwde kom is verboden voor het negen meter lange winkelgevaarte omdat het gevaarte elektrisch wordt voortbewogen. ,Jiet begon allemaal met twee agenten van de Haarlem- mermeerse politie. Ze vroegen mij of ik niet wist dat het ver boden was het bord 'einde De provincie - het gaat om de provinciale Venneperweg richting Nieuw Vennep - wil wel een ontheffing geven maar alleen als de gemeente Haarlemmermeer daar niets tegen heeft. En dat heeft de gemeente, onder aanvoering van burgemeester C. van Nu rijdt Kees Maas dat stuk al jaren. Na het bedienen van de laatste Beinsdorpse klanten aan de Venneperweg is het zaak om te keren om de terug tocht naar Hillegom te aan vaarden. Volgens Kees Maas kan dat alleen veilig als hij de smalle volderweg eerst een vijftig' te passeren. Nou, dat wist ik niet. Ik wordt dan wel geacht de wet te kennen maardeHillegomse politie, waar ik het navroeg, dacht dat ik een grap maakte. Ze hebben het nog op moeten zoeken in één of ander wet boek. Kwalijk eigenlijk, dat de leverancier van de auto, Spijkstaal.je niet op dat soort dingen wijst. Maar goed. Het punt is dat, als ik zonder brokken te maken wil keren op de Venneperweg, door moet naar de IJweg. Dus vroeg ik die agenten die mij aanhielden wat de mogelijk heden voor mij waren. Het kwam er op neer dat ik öf in Beinsdorp moet keren, maar dat brengt gevaar met zich mee alleen al omdat ik dan de weg één a twee minuten moet blokkeren, öf ik moet een wa gen met benzinemotor kopen. Dan mag ik wel het dorp uit. Maar ik heb deze wagen nog maar twee jaar en hij moet nog twee jaar mee ook. Als ik het twee jaar geleden geweten had, had ik toen wel een be nzinewagen gekocht. Als ik nu een nieuwe wagen van 60.000 gulden moet kopen terwijl deze nog niet is afgeschreven dan ben ik tienduizend gul den kwijt. En daar sta je dan met je moeizaam opgebouwde bedrijfje". De strijd vooreen ontheffing be gon bij de gemeente Haar lemmermeer, voerde hem via een omweg langs rijk en poli tie naar de provincie, die hem onder voorwaarde dat de ge meente daar geen bezwaar tegen had de vrijstelling wel wilde geven en eindigde dus ook weer in Hoofddoro. Kees Maas had intussen raads lid Boonzaayer (WD) uit Hillegom in aeschakeld Er volgde een gesprek met bur gemeester C. van Stam. hoofd verkeerspolitie H. Wilts (bei den Haarlemmermeer) ener zijds en Boonzaayer. Maas (beiden Hillegom) anderzijds. ALPHEN AAN DEN RIJN - De herdenking van Lei den's Ontzet staat weer voor de deur en de activitei ten rond het beleg van die stad in 1574 lieten ook Rijnland en daarmee Alphen niet onberoerd. Tijdens het beleg was het land westelijk van de Gouwe onder water gezet om de Spanjaarden voor Leiden te verdrijven. Ten gevolgen van die inundaties hadden de la ndbou wers in deze omgeving het niet best en utt een opgave van de toesta nd vail de bedrijven uil 1575 blijkt dat «na het land veel leed en grotendeels onbebouwd was. Een drietal schansen wezen even eens op de krijgsactiviteitenDe belangrijkste was die bij Gouwsluis.ongeveer ter plaatse van de huidige hefbrugdie hier de doorvaart beheerste. n tweede schans lag ongeveer Ier hoogte van de Julianabrug. Het doel van die schans was niet erg duidelijk, maar moge lijk dut de schans bedoeld was om de uitmonding van de Aar in het oog te houden De derde He plaatse van Avifauna. De schans aan Gouwsluis stond herhaaldelijk aan aanvallen bloot en was nu eens in handen van de Staatse troepen, dan weer van de SpanjaardenDat alles maakte het er voor de in woners niet gemakkelijker op. In 1575 vroeg het gemeentebe stuur dan ook om een gedeelte lijke vrijstelling van belasting om de grote armoede enigszins te verlichten. In datzelfde jaar 1575 werden trouwens ook de landerijen oos telijk van de Gouwe geïnun deerd om de stad Oudewater te onzetten. Kerktoren Een ander opmerkelijk feit was dat de Spanjaarden al het ij zerwerk uit de Alpheuse kerkto ren sloopten-om dat voor oor logsdoeleinden om te smelten. Het gevolg van die sloopactivi- teiten was dal de toren in 1581 instortte. Van geheel andere aard was een conflict dat in 1576 tot een-uit barsting kwam. In dat jaar werd een hevige strijd gemeld tussen de bewoners van Aar- landerveen en Schotse kolonel Chester (bevelhebber iti de schans aan Gouwsluisover ten onrechte geheven. door- vaartrechten door de sluis. De bewoners van het platteland waren zowel op de hand van de Prins als op die van de Span jaarden. Vanuit Leiden pro beerde men dan ook degenen die met de vijand samenwerk ten. of daarvan werden ver dacht .zoveel mogelijk schade te berokkenen. Dat gebeurde De sluis bij Gouwsluis gekiekt omstreeks 1925. Zo'n drieënhalve c van de krijgsverrichtingen. hoofdzakelijk door een aantal vrijbuiters, die met kleine vaartuigjes het land onveilig maakten, veelal te water, maar ook wel te land. Geordend Dat gebeurde overigens vrij geordend onder leiding van kapiteins, met aan het hoofd admiraal Jan ComelilX Van Aalsmeer. Dal de actievoerders echt niet de eersten de besten waren,blijkt wel uit het feit dal we onder de kapiteins ook een man als Frans van Leeuwen, schout van Bodegraven, aan troffen. lun werkzaamheden bestonden uit het aanhouden van ver dachte schepen op de bin- gevangen nemen van verdachte personen.zo mogelijk met in be slagname van hun bezittingen De buit ging altijd i de gevangenen na te Warmond", waa van de vrijbuiten der Laan, verblijf h De resultaten van deac niet altijd om over tl schrijven, maar van tal acties, meer en n cesvol, willen we hu G t Aalsmeer aangehouden die op 30 oktober 1573 bekende dat hij een hoeveelheid turf naar het door de Spanjaarden bezette Haarlem had vervoerd en van daar uif een aantal Spanjaar den (soldaten van de hertog van Alva) naar Leiderdorp en ver volgens naar Zoeterwoude ver voerde Vrijbuiters Van Aalsmeer bleef daar enkel* dagen met zijn "aelmanschip" (een platboom vaartuig voor het vervoer van bier- ale of aal) dat vervolgens geladen met zes koeien, een varken en ettelijke Spaanse soldaten richting Haarlem voer In het Paddegat onder Woubrugge werd hij door de kapitem van de vrijbuiters aangehouden en naar Lei den overgebracht Een duidelijk geval van collaboratie en schip en lading werd dan ook ver beurd verklaard Vilthoet J IV VAN ZWIETEN

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 27