Inzameling voor arme scholen in gehele wereld Dr. H. Wiersinga beroepen in leiden Lotto en toto Overgooiers doen het goed hij Frank Govers CHRISTENEN UIT ZENDINGSLANDEN TOETSEN NU DE MOEDERKERK Renee Richards pakt Rosy Casals Johan Bodegraven bij NCRV naar rustiger functie VRIJDAG 30 SEPTEMBER 197 Er reizen op het ogenblik tien buitenlanders door ons land die tot taak hebben hier wel willend maar kritisch het kerkelijke leven te bekijken. Dat gebeurt in het kader van een programma onder de veelzeggende naam Zending in Nederland". Zij komen uit CeylonManilla. Singapore, IndonesiëUru guay, Costa Rica,Cuba,Porto Rico, Botswana en als vreemde eend in de .bijt - Zwitserland.Na hun rondreis maken zij een verslag vooreen gezelschap van 200 Neder landers, dat eind oktober in Driebergen bijeenkomt. Eeuwenlang heeft zich vanuit het christelijke Westen een stroom zendelingen verspreid over Azië, Afrika en Latijns- Amerika. Nu komen christe nen uit die wereld hierheen om de moederkerkeens de thermometer aan te leggen. Hoe staat het hier met het ge loof en de kerk, het bijbels "ge tuigenis in de samenleving en de christelijke liefde? "Zending in Nederland" vloeide voort uit de in inter nationale zending skring en levende gedachte van zen ding in zes continenten"Tot voor kort was zending altijd eenrichtingverkeer. "Gezan ten gaan door alle landen", zong menen dan dacht men aan alle landen behalve de westerse, want die waren s al gekerstend. Valt tegen Noudat valt wel tegen. Van daar dat er nu gedacht wordt aan uitwisseling van ideëen, ervaringen en mensen tussen gebieden die vroeger zending drevenen streken die lange tijd het voorwerp van wes terse zending zijn geweest. Incidenteel was er al een uitwis seling, bijvoorbeeld door de tijdelijke detachering van een Indonesische predikant bij de hervormde gemeente van Maassluis, of toen een islam- expert uit Pakistan werd weggehaald om hier van ad-. vies dienen (er zijn langza merhand meer mohammeda nen in ons land dan doopsge zinden, luthersen en remon stranten bij elkaar). Wat nu gebeurt, is een soort in- térnafionale kerkvisitatie (onderzoek). Én dit op ini tiatief van de Nederlandse Zendingsraad, het contactor gaan van de zendingsinstan ties van de protestantse ker ken.. Bij de voorbereiding wa ren betrokken de Nederlandse Missieraad (een overkoepe ling van de het Gereformeerd Evangelisatiecentrum, het Hervormd Evangelisatorisch Beraad, de Willibrordvereni- ging (een oecumenisch or gaan in de rk kerk), het indu striepastoraat, diakonale in stanties en nog zo een paar. Twee aan twee Aan buitenlandse christenen die een tijd in ons land wonen is al in een vroeg stadium ge vraagd, eens op papier te zet ten wat zij Van het kerkelijke leven hier en het functioneren van het geloof vinden. Nu, dat hield niet over. Bovendien zette drs. A. Houtepen van de Willibrordvereniging zich aan een zelf-analyse van het Nederlandse christendom, die twaalf interkerkelijke werk groepen hebben gebruikt om in hun eigen omgeving de wervende kwaliteit van het kerkelijke leven te toetsen. Dit alles bleef echter beperkt tot mensen die toch al hun aarze lingen hadden. De hoop is, dat de tien buitenlanders die nu een maand lang dit stukje West-Europa verkennen, een iets objectiever beeld van de situatie krijgen. Ze gaan meestal twee aan twee het land door naar plaatse lijke gemeenten, kerkelijke in stanties en groepen die be paalde initiatieven ter hand hebben genomen. Ook zijn er afspraken gemaakt met chris telijke organisaties en mensen uit de politiek. De plaatsen zijn zo gekozen, dat zij zowel een indruk kunnen opdoen van de kerk in de stad als op het platteland. Vanavond van 7 tot 9 uur wordt ds. H. Hortensius, gereformeerd predikant in Leiden, in de Pe- trakerk (de Kooi) een receptie aan geboden ter gelegenheid van het feit. dat hij op 5 oktober 25 jaar pre dikant is. Ds. Hortensius (49) heeft eerst ge werkt in Engwierum, Ommen en Harderwijk en kwam i Leiden, waar men hem graag ziet en zeer waardeert, niet het minst om zijn inzet voor de oecumenische kerk in de Merenwijk. Die inzet is vooral groot geweest in de tijd toen hij daar behalve de gereformeerde kerk ook de hervormde gemeente moest vertegenwoordigen. Vorige week stond er in de Leidse Kerkbode een "open brief' aan het adres van de jubilerende pastor. Daaruit deze passage: "U hebt niet geaarzeld, nieuwe wegen te zoeken en die te gaan. Met groot en thousiasme hebt u zich gezet aan' nieuwe mogelijkheden in de Me renwijk, door kwaad en goed ge rucht heen. U bleef er altijd moedig en blijmoedig onder en had daarbij het Rijk van Christus voor ogen". Ds. Hortensius is ook gewoon wijkpredikant. Hoewel hij zijn tijd moet verdelen tussen de Meren- en de Petrawijk,' heeft zijn zorg voor het één nooit tot verwaarlozing van het andere geleid. Vandaar dat feest vanavond. Nog twee jubilarissen in gere formeerde kring: prof. dr. G. C. Be- rkouwer, die nu in Voorhout woont, is zondag 50 jaar predikant (hij begon in Oudehorne en werd in 1940 buitengewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit), en dr. O. Ja ger, wetenschappelijk hoofdme dewerker aan de theologische ho geschool in Kampen, gedenkt op 3 oktober dat hij 25 jaar geleden zijn loopbaan in het Zeeuwse Vrouwenpolder begon. LEIDEN - De kans is groot dat de bekende Amsterdamse studen tenpredikant dr. Herman Wiersinga (foto de opvolger wordt van dr. J. M. Vlijm als studentenpredikant van de Geref. Kerk in Leiden. De kerkeraad algemene zaken van de plaatselijke Gerefor meerde Kerk besloot een beroep op dr. Wiersinga uit te brengen, nadat de commissie van samenwerking voor de kerkelijke arbeid onder studerenden de kerkeraad daartoe had geadviseerd. Dr. Wiersinga, wiens "alternatieve verzoeningsleer" in de Geref. Kerken heel wat beroering heeft teweeggebracht, is 50 jaar. Hij was eerst predikant in Lewedorp (Z.) en werkte ook in Gent en Londen en op Curasao. In 1966 werd hij studentenpredikant in Amsterdam. Vijfjaar later promoveerde hij op een boek over "de verzoening in de theologische discussie". De opvattingen die hij daarin heeft neerge legd werden aanleiding tot talrijke en heftige discussies, waarin ook de synode zich meermalen mengde. De christelijke scholen in ons land beginnen volgende week hun actie voor noodlijdende kinderen en scholen iri alle werelddelen. Dit is de 98ste keer dat de "Unie-collecte" wordt gehouden. Er staan nu meer dan honderd projecten op de lijst. De actie wordt gevoerd onder het motto "Kom op". Deze week is het eerste nummer van het maandblad "Petrus-info" van de pers gekomen, een inlich tingenblad van de Petrusparochie (Lammenschansweg) in Leiden. De redactie beoogt met dit blad, allen die tot deze parochie behoren, op de hoogte te brengen van de activi teiten en hen bij dit werk te betrek ken. Het eerste nummer bevat nieuws over de werkgroepen voor missie en ontwikkelingshulp, voor litur gie, de kosterij, het jeugdwerk en voor de bejaardenzorg. Ook de werkgroep oecumene zet haar plannen uiteen. Het blad vermeldt verder alle adressen die voor het werk in de parochie van belang zijn. Twee orgelconcerten: vanavond kwart over 8 in de Adventskerk te Alphen aan den Rijn (centrum) door de Haagse organist Jan Schmitz, en morgenavond 8 uur in de hervormde kerk te Koudekerk aan den Rijn door Jan van den Berg van de Nieuwe Kerk in Delft. De Unie-collecte heeft al een eer biedwaardige geschiedenis. Vele jaren was de verdeling van de op brengst heel anders dan ze nu ge worden is. In het begin waren de noodlijdende christelijke scholen in eigen land het doel. Ook na 1920, toen de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs een feit werd, was nog lange tijd alle aan dacht nodig voor de eigen scholen. "School-slag" Maar in 1966 kwam de actie "School-slag". En dat werd het be gin van een Unie-collecte nieuwe stijl. In 1968 werd ruim 400.000 bijeengebracht. De opbrengst komt nu over de 2 miljoen gulden. Daarvan wordt 50 procent bestemd voor kinderen en christelijk on derwijs in ontwikkelingslanden, 20 procent voor Europa en emig- ratielanden, maximaal 10 procent voor scholen in eigen land en 20 procent voor voorlichting en pro paganda. De aanvragen komen rechtstreeks bij de Unie, Van Breestraat 14, Am sterdam, binnen of via de zen dingsinstanties van de ver schillende kerken. Verder is er een nauwe band met de Interkerkelijke Coördinatie-commissie voor Ont wikkelingsprojecten, waardoor ook medefinancieringsprojecten tot stand komen, wat betekent dat de Nederlandse overheid een groot deel van de kosten voor haar reke ning neemt als de Unie een eerste aandeel (25 procent) levert. Zo wordt de draagwijdte van de actie nog veel groter. Niet eenvoudig Het bestuur van de Unie-collecte is zich ervan bewust, dat hulp geen eenvoudige zaak is. Het lijkt alle maal wel eenvoudig: uit Nederland stuur je geld aan scholen in andere landen die het hard nodig hebben. Maar zo simpel ligt het niet. Het is al een heel werk, projecten te verza melen en aanvragen te bestuderen en dan volgens bepaalde richtlijnen een lijst te maken, maar er zit nog veel meer aan vast. Zo kwam er bij de Unie laatst een brief binnen van een school in een ontwikkelingsland. "We willen wel graag hulp ontvangen voor ons on derwijs, maar willen niet te gunstig Barrière afsteken bij andere scholen in ons gebied, de niet-christelijke scholen. Dat is maar één voorbeeld van hoe je met hulp ook mensen in moei- hiér ervan verwacht? Het bestuur wil de ene bevolkingsgroep niet bevoorrechten boven de andere. Je moet helpen waar het hard nodig is, maar dat is niet de enige maatstaf. 'Kom op' voor 100 projecten lijkheden kunt brengen. De vraag voor het Unie-bestuur is altijd: heeft de hulp wel het effect dat men Een belangrijke vraag is ook, of scholen die hulp krijgen niet te sterk afhankelijk worden van buitenlandse steun en of ze straks zelfstandig verder kunnen. Er kan door hulp een vorm van afhan kelijkheid ontstaan die op den duur ongezond is. Verder zijn er nogal wat onderwij sinstituten in andere landen die goede contacten hebben met Ne derland, omdat ze over "ambassa deurs" beschikken die erin slagen hun nood "aan de man" te brengen. Maar dat hebben lang niet alle scholen. Die onbekenden mogen niet zomaar vergeten worden. Dat zijn maar enkele problemen die opduiken bij het zo rechtvaardig en efficiënt mogelijk kiezen van buitenlandse projecten. Taal- en cultuurbarrières maken rechtstreeks contact tussen scho len hier en projecten daar zeer moeilijk. Dat leidt niet zelden tot teleurstellende ervaringen die dan worden uitgelegd als onwil aan de kant van de verre scholen of als on dankbaarheid. Terwijl daar juist geen sprake van is. Elke medewer king uit Nederland wordt in grote dank aanvaard en besteed aan het doel, maar de uitvoering moet wel doelmatig gebeuren. Alle projecten zijn bekend bij de of ficiële kanalen van kerk en zending zodat misbruik is uitgesloten. Adoptie van scholen of leerlingen, of van kinderen in een weeshuis is vaak mogelijk, maar lang niet altijd rechtstreeks. Het bestuur van de Unie-collecte ziet het adoptie-sys teem meer als een kapstok om er een project aan op te hangen zodat het de kinderen duidelijk wordt waar het om gaat. AMSTERDAM - Iets minder uitbundig van kleur maar weer vol grappige, voor veel vrouwen na te volgen ideeën was de win tercollectie die Frank Govers presenteerde. Nu niet in zijn huis aan de Weteringschans maar in het Amsterdamse Hil ton Hotel. Een show die iede reen, die er vijfendertig gulden voor over had kon gaan be kijken. Zeker geen weggegooid geld voor mensen die hun ogen goed de kost geven. Naast het broekpak in Pierrot-stijl maakt Govers ook een model dat bestaat uit blouse, rok en overgooier. Frank Govers, die een van de eersten was die de folklore in troduceerde, heeft het fol klore-effect helemaal uit zijn collectie proberen te bannen. Het is hem niet helemaal gelukt maar dat hoeft niemand te be treuren. Zoals gezegd een wat minder bontgekleurde collectie. In- plaats daarvan werkte Govers met veel kleding, jas, pantalon, blouse en omslagdoek in. een tint. Opvallend was ook het royale gebruik van leer. Er wa ren prachtige pofbroeken met bijpassende beenkappen, die door lange veters op hun plaats werden gehouden. Op die broe ken liet Govers grove wijde truien en erg veel blousons met een brede band in de taille of over de heup vallend dragen. Dit laatste was nog veel meer te zien bij de rokken. Wijd en zwierig zijn de rokken van Go vers, je draagt er niet een maar twee. Onder een heel wijde rok, gezet aan een heel strak heupstuk werd nog een rok in een contrasterend dessin ge dragen. Voor de niet zo 'slanke vrouw was de hoesjurk met wijde rok er onder ideaal. Ook de Pierrot-kraag ontbrak natuurlijk niet in deze collectie, waarvan een deel op 8 novem ber in New York wordt getoond voor de grote Amerikaanse wa- Een lekker warme wollen ka zak die op een heel strakke pan talon wordt gedragen. Met beenkappen. renhuizen. Govers maakte er dankbaar gebruik van om van een Schotse ruit een grappig pierrot-pak te maken, een wijde poffende broek en een strak bo- venstukje als van een over gooier en daaronder een pierrot-blouse vol stroken. Op de overgooier heeft Govers het dit seizoen wel begrepen. Ze kwamen terug de hele collectie door, overgooiers met hele wijde rokken en romantische blouses daaronder. Voor wat de confectie betreft, daar kregen de bezoekers al een voorproefje van de zomermode van 1978. De wijdbloesende, wat charleston achtig aan doende jurken van broderie in pasteltinten deden het erg leuk. Naast het bijna traditionele zwart voor de avond maakt Go vers van Japanse kimono's erg mooie kimono-blouses met een heel breed strak taille-stuk die werden gedragen op een heel strakke pantalon. Kortom een prachtige collectie met veel echt draagbare kle ding. HENRIETTE VAN DER HOE VEN CLEARWATER - De Amerikaanse transsexuele tennisspeelster Reneé Richards heeft in de eerste ronde van het damestoernooi in Clearwa ter (Florida) de als eerste geplaatste Rosie Casalts verrassend uitge schakeld in twee sets: 6-4, 6-2. De overwinning van Richards op haar landgenote Casals, die op de we reldranglijst als zesde staat geklas seerd, betekent haar grootste suc ces tot nu tpe. Na afloop zei Reneé Richards: "Ik voelde dat ik klaar was om iemand uit de top tien te verslaan. Ik wist dat ik kon win- De als tweede geplaatste Billie- Jean King versloeg in drie sets de Australische Helen Cawley: 1-6,6-3, De Australische Evonne Caw- ley-Goolagong en de Britse Vir ginia Wade hebben de finale be reikt van het damesenkelspel tij dens het invitatietennistoernooi van Hilton Head (Zuid-Carolina). Yvonne Ca wie w Goolagong ver sloeg in de halve finale haar land genote Kerry Reid met 7-6, 6-3. Wi- bledon-kampioen Virginia Wade won eveneens in twee sets van de Australische Diane Fromholtz: 6-4, 6-2. In deze lotto vielen 16.159 prijzen. Inleg: 3.482.645,- Prijzenbedrag: 1.654.256,38. Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto 620.346,10 ontvangt. Tweede prijs: geen prijswinnaar. Het prijzenbedrag groot 165.425 wordt in gelijke delen over de an dere 4 prijsklassen verdeeld. Ieder van deze prijsklassen krijgt dus 25 procent van het bedrag. Derde prijs: 96 winnaars, die elk bruto 3.015,50 ontvangen. Vierde prijs: 6.242 winnaars die elk 59,60 ontvangen. Vijfde prijs: 9.820 winnaars die elk 37,90 ontvangen. Toto 39 In deze toto vielen in totaal 327 prijzen Inleg: 753.683,- Prijzenbedrag: 357.999,43. Eerste prijs: geen winnaar. Een derde deel van het prijzenbedrag voor de le prijs is jackpot voor de volgende week. Het overige 2/3 deel ■wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede en derde prijs. Tweede prijs: 17 winnaars die elk bruto 8.072,50 ontvangen. Derde prijs: 310 winnaars die elk 558,10 ontvangen. Jackpot voor de komende week: f 47.733. 25. Volleybalsters hebben doel bijna bereikt TURKU - Het Nederlandse dames volleybalteam heeft het doel tij dens het Europese kampioenschap bijna bereikt. Wanneer de ploeg morgen in Lahti de wedstrijd tegen Italië in winst omzet is de kwalifica tie voor het volgend jaar in Moskou te houden wereldkampioenschap een feit. Een knap resultaat temeer daar de mogelijkheid om op de uiteinde lijke negende plaats te eindigen ook nog aanwezig is. Gisteren lieten de Nederlandse dames tegen Roemenië een goede indruk achter. De formatie van Jaap Akkerhuis verloor met 3-2. Gesteld moet echter worden dat de Roemeense dames bepaald niet een van hun sterkste wedstrijden speelden, omdat zij hun nederlaag tegen de Sovjet-Unie nog niet he lemaal te boven waren. De setstan den waren: 15-11,11-15,15-4,11-15 en 15-8. De Nederlandse herenploeg heeft, zoals verwacht mocht worden, een 3-0 nederlaag tegen de Sovjet Unie geleden. Alleen in de eerste set kwamen de Nederlanders in de dubbele cijfers (15-10). Daarna was het met tweemaal 15-5 snel gedaan. In de kruisfinale zal Nederland te gen Frankrijk uitkomen. HILVERSUM - Johan Bodegraven, hoofd afdeling gevarieerde prog ramma's radio van de NCRV, heeft opnieuw de raad van bestuur ver zocht van zijn functie te worden ontheven en binnen die omroep minder inspannend werk voor hem te vinden Bodegraven, die vooral in de jaren vijftig en zestig populariteit verkreeg als presentator van de steravonden en de bijnaam verwierf van aartsbe delaar vanwege zijn inzet voor talloze sociale doeleinden, had reeds vorig jaar te kennen gegeven niet zo lang meer als hoofd van de betrok ken afdeling te willen optreden. Hoewel hij nog kerngezond is heeft de dokter hem toch vanwege zijn 62-jarige leeftijd geadviseerd naar een rustiger functie uit te zien. Omdat in een ANP-bericht werd gesuggereerd dat Bodegraven om medi sche redenen tot zijn besluit was gekomen ontstond er enige verwarring nadat zijn echtgenote daarop had gereageerd met de mededeling dat haar man nog kerngezond is en zich op het ogenblik op een congres bevindt in Zurich. Van de NCRV-persdienst werd met klem verzekerd dat aan het besluit van Bodegraven geen andere redenen ten grondslag liggen. De laatste keer dat Johan Bodegraven naar buiten optrad was tijdens de actie "Geven voor Leven".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21