Carlos Saura ontroert met Cria Cuervos W eerdenburg: 'Dries zelf was er compleet kapot van9 T afeltennisteam verliest van Joegoslavië: 5-2 Klappen en een goede bijrol Het was geen opzet RudyKoopmans tegen ex-wereldkampioen VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1977 "Cria Cuervos"; regie: Carlos Saura; hoofdrollen: Ana Torrent Monica Randall en Geraldine Chaplin; theater: Studio; 12 jaar. "Cria Cuervos y te sacaran los ojos", zo luidt een Spaans spreekwoord "Voedt een kraai en hij zal je ogen uitpikken", luidt de vertaling. Het negenjarig weesje Ana heeft zo hart grondig de pest aan haar tante Paulina - die na de dood van haar zuster en zwager de opvoeding van Irene, Ana en Maite ter hand heeft genomen - dat ze probeert haar te vergiftigen. Het kleine busje, waarvan ze denkt dat daarin een dodelijk gif zit, blijkt echter onschuldig melkpoeder te bevatten. De titel van Carlos Saura's film beperkt zich daarom tot de eerste woorden van het ge zegde: "Cria Cuervos". Het uitpik ken van de ogen is (voorlopig) mislukt. "Cria Cuervos", die vorig jaar op het filmfestival van Cannes de speciale juryprijs in de wacht sleepte, is alweer de tiende film van deze Spaanse regisseur. Het is ech ter pas de eerste die in Nederland in roulatie is gegaan. Wie "Cria Cuervos" al heeft gezien zal kunnen beamen dat dat een grof schandaal is. Uit deze film spreekt zo n gerijpt vakmanschap en zo n geoefend oog voor het detail dat het bepaald on voorstelbaar is dat vorige films van Saura te slecht waren voor verto ning in Nederland. Wellicht dat het succes van "Cria Cuervos" nu in Nederland een soort van Saura-fes- tival mogelijk maakt. "Ik geloof dat de jeugd één van de ongelukkigste tijdperken in het le ven van een mens is", heeft Carlos Saura eens gezegd. En ook de oudere Ana, die in "Cria Cuervos' in korte fragmenten op haar jeugd te rugblikt, praat in soortgelijke be woordingen over de kinderjaren. Nu is het hardnekkige misverstand dat je eerste jaren de mooiste pe riode uit je leven zijn, inmiddels wel uit de wereld geholpen, maar het inktzwarte beeld dat Saura schetst zal slechts voor een enke ling herkenbaar zijn. Saura is er echter op zo'n indringende wijze in geslaagd de denkwereld van een kind aan te voelen en (wat nog be langrijker is) zonder poespas en misplaatste sentimenten weer te geven, dat alle ellende die over de kleine Ana heenstort reëel en over tuigend wordt. Wat echter (naast de vloeiende en sfeervolle camera-re gie) de meeste bewondering af dwingt is de manier waarop Saura "Cria Cuervos" heeft opgebouwd. Heden en verleden lopen in zijn film kriskras door elkaar heen. In de terugblikken is Ana de stille ge tuige van het slechte huwelijk van haar ouders. Haar vader die zich avontuurtjes permitteert, zijn vrouw verwaarloost, waar Ana's moeder langzaam maar zeker kapot aan gaat. In de tegenwoordige tijd sterft ook vader Anselmo waarna tante Paulina de opvoeding over neemt. Op heel geraffineerde wijze laat Saura die twee verschillende tijden in elkaar overlopen. Ana die 's nachts beneden bij haar moeder zit en als ze boven komt door haar tante wordt aangehou den die vraagt wat ze heeft uitge spookt. Een manier die natuurlijk de uiterste zorgvuldigheid vraagt, maar "Cria Cuervos" wint zo wel veel aan zeggingskracht. "Cria Cuervos" is trouwens niet al leen de film van Carlos Saura, maar evenzeer van hoofdrolspeelster Ana Torrent. Wat dit negenjarig meisje presteert is om stil van te worden. Ze zegt niet veel, kijkt des te meer en haar grote donkerbruine ogen zijn om nooit meer te verge ten. Na al die lofuitingen nu ook nog even kort twee kanttekeningen. Ten eerste, de fragmenten waarin de volwassen Ana (Geraldine Cha plin) haar jeugd becommenterieert zijn mede door het voortreffelijke spel van de jonge Ana (Torrent) vaakt overbodig en soms storend. Tweede punt is de opvallend slechte vertaling. Niet alleen praten de drie kinderen in 'boekentaal', maar bovendien schijnt het hier en daar (zoals iemand die pretendeert het Spaans machtig te zijn, be weerde) zelfs onjuist. Die twee mis sers (zeker de laatste niet want daar kan Saura tenslotte weinig aan doen) wegen in het geheel niet op tegen de rest die "Cria Cuervos" tot zo'n prachtige film maken. Bloerprijke superlatieven schieten in zo'n geval te kort om een film te prijzen. Bovendien bestaat het ge vaar datje zo'n film regelrecht het graf in prijst. Laat ik daarom vol staan met vast te stellen dat zelden een film mij zo ontroert heeft als "Cria Cuervos". BART JUNGMAN Ana Torrent smeert haar gezich rmotje heeft begraven. „Blazing Magnum": regie Martin Herbert; hoofdrollen: Stuart Whitman, John Saxon en Tisa Far row; Luxor: 16 jaar. Je zal toch maar politieman zijn en te horen krijgen dat je zuster is vermpord. De Canadese inspecteur Saitta overkomt iets dergelijks. Na tuurlijk laat hij 't er niet bij zitten en zet zich verbeten aan het speurwerk. Dan blijkt zijn zusje niet zo'n lieverdje te zijn geweest als ze leek. Ze is tijdens haar leven in heel wat smerige zaakjes betrokken geraakt. Voor Saitta een hele klap, evenals voor de slachtoffers die hier en daar het loodje leggen. De regisseur heeft er nog de be kende achtervolgingsscènes inge stopt, er vloeit veelvuldig bloed en de intriges zijn niet van de lucht. Enkele belangrijke punten komen daardoor niet zo goed uit de verf. Maar wat geeft dat? Voor degenen die van vechtfilms houden, is er weer een nieuw pi odukt aan de on uitputtelijke markt toegevoegd. En, eerlijk gezegd, nog niet een van de slechtsten ook. Met een opval lend goede bijrol van Tisa Farrow als het blinde vriendinnetje van het vermoorde zusje. En Stuart Whit man speelt zoals je van hem kunt verwachten: de harde politieman met de waterige, droevige ogen. M'n liefje wat wil je nog meer? ANNEMIEK RUYGROK Blijvers CAMERA - "Jaws", haaien op de kust. LIDO I - "Soldaat van Oranje", de film waar we zo lang naar hebben uitgekeken. Met Rutger Hauer als Erik Hazelhoff Roelfzema en Keroen Krabbé als Guus. LIDO II - "A fist full of dollar's", western met Clint Eastwood. LIDO III - "Turks Fruit", even als "Soldaat van Oranje" een film.van het duo Paul Verhoe ven-Rob Houwer. Ook in de^e film speelt Rutger Hauer een hoofdrol. Monique van de Ven is zijn tegenspeelster. Terug in Leiden TRIANON - "De twee missio narissen", Bud Spencer en Te rence Hill als geestelijken die op de vuist gaan. Kindermatinee CAMERA - "Circus op stelten". LIDO III - "Donald Duck goes West". REX - Piraten van het schatei- land". Nachtfilms CAMERA - "Faustrecht der Freiheit". REX - "Het porno-instituut". REX Goede films in Amsterdam "Rome, open stad" van Roberto Rossellini, kaar een scenario van Federico Fellini met Anna Magnani en Aldo Fabrizi, Ciné- tol, Amsterdam. "Marcia trionfale" van Marco Bellocchio met Franco Nero, Miou Miou en Patrick Dewaere, Studio K, Amsterdam. Haagse bioscopen APOLLO I: "Muhammed Ali: de grootste", dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jaar. APOLLO II: "Meisjes intgr- naa(k)t", dag. 2,7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. ASTA: "Een brug te ver", dag, 2 en 8 uur. 16 jaar. BIJOU: "Islands in the stream", dag. 7.30 en 9.45 uur. 12 jaar. "Elvis Presley: California Holi day", dag. 2 uur. AL. CALYPSO: "Oog om oog tand om tand dag. 2,7.30 en 9.45uur,zo.ook4.15uur. 16jaar. CAMERA: "Exorcist II: The Heretic", dag 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, 4, 6.45 en 9.15 uur. 16 jaar. CINEAC: "Cabaret", dag. 1.30, 4, 6.45 en 9.30 uur, za., zo. en woe. 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. CORSO: "Soldaat van Oranje", dag. 2.30 en 8.30 uur. 16 jaar. DU MIDI: "Turks Fruit", dag. 8.15 uur, vr. en za. 7 en 9.30 uur, zo. 4, 7 en 9.30 uur. 16 jaar. EURO: "Battle of Midwav", dag. 1.45 en 7.45 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. 12 jaar. METRQPOLE I; "Verdwenen in de Bermuda Driehoek", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. METROPOLE II: "Slap Shot", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4. 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE III: "Exorcist II": The Heretic", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE IV: "New Yórk, New York", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur. AL. METROPOLE V: "Madame Claude", dag. 2.15, 6.45 en 9.15 uur. zo. 1.30, 4, 6.45 en 9.15 uur. 16 jaar. ODEON I: "Het eiland van dr. Moreau", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.45 uur. 12 jaar. ODEON II: "La Gifle", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 12 jaar. ODEON III: "Plankgas", dag. 2.15, 7.15 en ,9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. 12 jaar. ODEON IV: "Voer voor de quillotine", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jaar. OLYMPIA: "Speedtrap", dag. 2 en 8 uur. 16 jaar. PASSAGE: "Soldaat van Oranje", dag. 2 en 8.15 uur, za. en zo. 1.30, 4.45 en 8.15 uur. 16 jaar. ROYAL '70: "Venus zonder vij geblad". dag. t/m zo. 2, 7 en 9.30 uur, vr. 2 en 6.45 uur, ma. 2.15 en 8 uur, di. en woe. 2.15 uur. 16 jaar. ROYAL: "The big boss", do. t/m zo. 2, 7 en 9.30 uur, ma. t/m woe. 2.15 en 8 uur. 12 jaar. STUDIO 2000: "Cria Cuervos", dag. 7 en 9.30 uur, do., vr., ma. en di. ook 2 uur. 16 jaar. DE UITKIJK: "Serail", dag. 2,7 en 9.30 uur. 16 jaar. GOUDA - "Ah, je komt zeker voor die Waardenberg, is 't niet?" Zonder het antwoord af te wachten schuifelt de oude baas in geruite ochtendjas al verder de lange gang van het Goudse Bleuland-ziekenhuis door. Wenkend: "Loop maar mee, ik ben hier zo langzamerhand een gids. Hoeveel be zoek ik al niet naar die Waardenberg heb gebracht, is niet meer te tellen". De krasse grijsaard blijkt de zichzelf toe geëigende functie naar behoren te vervullen. Hij loopt ka mer 168 binnen en wijst naar een patiënt, die ergens in een donker hoekje met zijn linkerbeen omhoog ligt. Vastbera den zegt hij: "Die daar, dat is hem. Die motje hebbe". Frank Weerdenburg (25) lacht er maar eens om; een lach, die echter snel plaats maakt voor een ver krampte blik. De lippen worden verbeten samengeperst. De onfor tuinlijke Spartaspeler moet even de pijnlijke nawerking van de opera tie, die hij eer) dag tevoren heeft moeten ondergaan, verbijten. Weerdenburg: "Niet te geloven. Van de naweeën van de operatie heb ik meer last, dan van de botsing zelf." Frank Weerdenburg zal die tweede minuut van de wedstrijd NEC-Sparta dan ook niet licht ver geten. De Bodegraver kwam op dat fatale moment in botsing met - uit gerekend - Dries Visser, die tot aan het begin van dit seizoen notabene nog ploeggenoot van Weerdenburg was. De boze tongen werden door dit voorval onmiddellijk in bewe ging gebracht. Iedereen herinnerde zich plotsklaps de bijnaam van de voormalige Sparta-voorstopper: "Het scheermes". Het oordeel was dan ook al snel geveld: "Zal wel op zet van die Visser zijn geweest". Frank Weerdenburg wil daarvan echter niets weten. Welnee De gevelde middenvelder "Of het opzet van Dries was?" Welnee, die jongen is hier maandag al geweest. Was er compleet kapot van. Nee hoor, het was gewoon een ongeluk kige botsing. Voor hetzelfde geld had hij zo gelegen". Niettemin zit Weerdenburg er mee. Hij, die als amateurvoetballer bij ESTO en Gouda eigenlijk nooit op de voor grond is getreden, brak eind vorig seizoen bij Sparta volledig door en ontpopte zich daar als een midden velder, die defensieve en offensieve kwaliteiten bleek te paren. Voor wat betreft dat laatste ligt het schitterende doelpunt, dat deze ty pische laatbloeier vorig seizoen te gen Ajax maakte nog vers in het geheugen. Vanuit de eigen defensie opkomend passeerde hij toen in zijn eentje een serie Amsterdam mers, waarna hij van zijn linkervoet een onwaarschijnlijk hard schot liet vertrekken, dat Schrijvers al leen maar moet hebben gehoord. Weerdenburg: "Ik doe alles met mijn linkervoet, die rechter heb ik alleen maar om op te staan. Daarom is het zo vervelend dat juist mijn linkerbeen gebroken is. Zowel de kuit als het scheenbeen. Gelukkig heeft de dokter gezegd dat het gunstige breuken zijn". Be zorgd: "Ik hoop maar, dat ze het bij Sparta goed opvangen. We draai den tenslotte net zo lekker". Optimistisch Dan optimistisch: "Ik mag mijn been al weer een beetje bewegen. De operatie is goed gelukt. Ze heb ben er een pen ingezet. Die wordt er na een jaar pas weer uitgehaald. De dokter heeft gelegd, dat ik er ge woon mee kan voetballen". Zuch tend: "Als ik eerst hier maar uit ben. Het is hier ook niet alles". Frank Weerdenburg mist op zijn kamer vooral leeftijdgenoten. Hij ligt er temidden van hoogbejaarde, rochelende grijsaards, met wie ver baal contact te enen male onmoge lijk is. De interessen blijken duide lijk verschillend te liggen: "Ja, dat vooral is mij verschrikkelijk tegen gevallen. Gelukkig krijg ik hier veel aanloop. Het bestuur en de spelers van Sparta zijn al langs geweest, terwijl een delegatie van NEC mij afgelopen maandag al is komen op zoeken. Van mijn oude club ESTO heb ik eveneens leuke reacties ont vangen en hoeveel supporters mij al beterschap hebben gewenst, nou grandioos gewoon. Trouwens ook van andere mensen, die ik helemaal niet kende, heb ik allerlei leuke dingen gekregen". Fruitmanden Weerdenburg wijst dan naar de vele fruitmanden en ansichtkaarten. Hij weer: "Als ik thuis ben, ga ik die mensen allemaal persoonlijk be danken". Centraal in het denk patroon staat bij de Spartaan echter vooral een spoedige terugkeer in het eerste team van de Rotterdamse club. Hij heeft er tenslotte lang voor moeten ploeteren om Na vaste stek in het elftal te veroveren. Nu eerst praktisch alle plaatsen te hebben bezet, belandde Weerdenburg uit eindelijk op het middenveld. Mede door zijn inbreng draaide Sparta tot nog toe ondanks sombere voor spellingen aan het begin van het seizoen - uitstekend. Die pessimis tische prognoses werden indertijd vooral geuit vanwege de geduchte aderlatingen die Sparta opnieuw moest ondergaan. Henny Michiel- sen bijvoorbeeld vertrok naar Bel gië (Waregem), Terry Lees ging naar Roda JC en Dries Visser koos na jarenlange trouwe Sparta-dienst vooi' NEC. Weerdenburg: "Elk seizoen vertrekken er bij ons wel weer .een paar spelers. Elk seizoen kunnen organiseren. Contacten zijn er in dit verband reeds met de manager van de huidige Europese kampioen, Gratiën Tónna, geweest. Tónna zou niet afwijzend tegenover een gevecht met Koopmans staan. Op diezelfde avond zal de Eindho- venaar Henny Thoonen zijn rentree maken. De Nederlands kampioen in de zwaargewichtklasse had na zijn nederlaag tegen de Westduitser August (in .april) aangekondigd te zullen stoppen. Thoonen 'is nu te ruggekomen op dat besluit en zal nu de Westduitser Arno Prick in de ring ontmoeten. ROTTERDAM - Op maandag 10 oktober zal de Friese bokser Rudy Koopmans in de Rotterdamse Ahoyhal de 35-jarige Braziliaan Juarez de Lima in de hoofdpartij van de avond moeten bekampen. De Lima mag dan wel vergevor derd van leeftijd zijn; ongevaarlijk is hij daarentegen beslist niet. Eén keer heeft hij zelfs - in 1969 - de wereldtitel in het middengewicht behaald door de Amerikaan Bris coe op punten te verslaan. Het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy hoopt overigens nog steeds een ge vecht om het Europees kampioen schap in het middengewicht te op de Breestraat, t.o. het stadhuis maandag 3 Oktober aanvang: 10.00 uur Frank Weerdenburg: "Als ik maar gauw hier uit ben staan er bij ons ook wel weer jon- sfeer, die bij Sparta heerst. De jon gens klaar om de opengevallen gens zijn daarom bereid om voor plaatsen in te nemen. Wij hebben elkaar te knokken. Ik hoop zelf na namelijk geweldig veel talent de winterstop weer helemaal terug rondlopen. Allemaal het gevolg van te zijn. In het begin zal ik bij een een goede scouting. Nu zijn Michel duel misschien nog wel voorzichtig Valke en Dick Stuy van der Herik zijn. maar na een paar wedstrijden daardoor naar voren gekomen. Die ga ik er weer even hard in als van jongens kunnen zich bij ons zo in- ouds".... soelen. Komt door de grandioze PTUJ - Het Nederlandse tafel- tennisteam heeft gisteren in het Joegoslavische Ptuj de wedstrijd orrj de Europese superliga tegen Joegoslavië met 2-5 verloren. Het verrassendste Nederlandse resul taat werd in het herenenkelspel door Rene Hijne behaald. Hij won twee games achter elkaar van de Joegoslaaf Stipancic met 21-18. na zijn eerste game met 21-15 verloren te hebben. De andere winstpartij kwam op naam van Bettine Vriese- koop. De uitslagen zijn: Herenenkel: Stipancic-Bert v. d. Helm 21-8, 21-13; Kasanovic-Rene Hijne 21-17,21-19; Stipancic-Hijne 21-15,18-21,18-21; Kasanovic-v. d. Helm 21-23, 21-9, 21-14. Damesenkel: Palatinos-Bettine Vriesekoop 11-21, 19-21. Herendubbel: Kasanovic/Stipan- cic-v. d Helm/Hijne 21-16, 21-17. Gemengd dubbel: Stipancic Pala- tinos-v. d. Helm/Vriesekoop 21-17, 21-14. Andere uitslagen: Groot-Bnttannië-Frankrijk 4-3; Sovjet-Unie-Tsjecho Slowakijke inschrijving van de ploegen; (t^gsta^nde uit 6 deelnemers elk) f Om het j^kantoor Leidsch Dagblad kampioenschap Wj„e Singe| 1 |_ejden (071) 14.49.41, tst.221 Weaker: theo koomen V ORGANISATIE: LEIDSCH DAGBLAD, 'n aktieve krant IN SAMENWERKING MET DE 3 OCTOBERVEREENIGING.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19