Angstkreet van wij k vereni gingen Drie maal Yan Hooidonk: driekwart eeuw in melk "Uitlatingen wethouder Waal in strijd met goed personeelsbeleid'" Boete wegens vernieling etalageruit 'Waarom zaken- of winkelcentrum? BRIL 58, Fysiotherapeute hoeft niet weg Citizen Quartz LCDTijdmeter 3)if f1 LEIDEN Haar J V_ Tel.: 140148. (Q, ^KATWIJK Vo Tel.: 12765. SASSENHEIM Hoofdstraat LEIDEN LEIDEN - „Het is volstrekt onduidelijk waarom in alle gemaakte ontwikkelingsschetsen wordt uitgegaan van een nieuw zaken- en/of winkelcentrum." De binnenstadscomités verzetten zich tegen de openstelling in twee richtingen van de Valkbrug. Dat schrijven vier wijkvereni- gingen en wijkcomités in een giste ren gepubliceerde reactie op de LEIDEN - "In strijd met een goed personeelsbeleid", noemen Bleijie (CDA) en Van der Meij (SGP/GPV) de forse kritiek die wethouder Waal in deze krant uitte op het functione ren van het ambtelijk apparaat. Deze twee gemeenteraadsleden hebben aan het college van B en W schriftelijke vragen gesteld over de uitlatingen van Waal. Uit het artikel over het rehabilitatieplan Oost- dwarsgracht/Emmastraat bleek dat de wethouder soms problemen had met vooral hoge ambtenaren. Volgens de vragenstellers meet het college met twee maten omdat het het Leids City Centrum op de vin gers tikte toen deze winkeliersver eniging in het openbaar kritiek uitte op een ambtenaar. Organisa tievraagstukken moeten door de interne deskundigen opgelost worden en moeten niet in de krant aan de orde worden gesteld, bren gen de twee raadsleden vragen derwijs naar voren. Verder wordt gevraagd naar een "opgave van de vacatures in het ambtelijk apparaat en de duur er van, die als gevolg van "vertra- gingstaktiek' bestaan". Hiermee wordt gedoeld op een klacht van Waal in genoemd artikel dat het hem soms veel moeite kostte vaca tures opgevuld te krijgen. Bleijie en Van der Meij vragen of door de strubbelingen in het ambtelijk ap- Van der Meij: twee maten. Tenslotte vragen zij welke maatre gelen het college neemt om ge noemde wethouder "meer greep op Zijn ambtelijk apparaat te geven". Restauratie Nieuwsteebrug Niet alleen de Nonnenbrug en de Doelenbrug over het Rapenburg moeten vernieuwd worden, daarna of daarvoor moet ook de Nieuws- teegbrug (tussen Nieuwsteeg en Doezastraat) onderhanden geno men worden: Een voorstel voor de vernieuwing moet nog gemaakt worden, waarbij tevens beslist moet worden over het tijdstip. Gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening kwam deze vernieuwing aan de orde tijdens een overzicht van de toestand van de LEIDSE BRUGGEN. Van de meer dan honderd bruggen verto nen er drieendertig allerlei man kementen Voor de negen allers lechtste bruggen (die zijn afgeslo ten voor verkeer) zijn al plannen gemaakt en is er soms ook al geld beschikbaar gesteld door de ge meenteraad. Verder zijn er acht bruggen waar geen zwaar verkeer over mag en worden zestien andere bruggn regelmatig in de gaten ge houden. Of bepaalde bruggen in grijpend vernieuwd moeten wor den of niet hangt ondermeer samen met de beslissing hoe het nu in ontwerp zijnde verkersplan voor Leiden er uit komt te zien. De verwachting voor dé Nieuws- teegbrug is echter dat deze altijd belangrijk zal blijven. Omdat de constructie scheuren begint te ver tonen zal vernieuwing noodzake lijk zijn. Plannen voor park De gemeenteraad zal binnenkort de' keuze moeten maken tussen twee ontwerpen voor een park op de plaats van de voormalige Grofs mederij. Met extra subsidie van Monumentenzorg is het mogèlijk voor negen ton een gedeelte van de huidige oever weg te halen en zo de historische, hoekige vorm van de oude stadswal te herstellen. Blijft de huidige waterlijn gehandhaafd dan zal het park ruimer zijn en be dragen de kosten slechts zeven ton. Hoewel de meerderheid van de commissie voor ruimtelijke orde ning gisteravond koos voor het handhaven van de bestaande wa terlijn, bestond er nog zoveel aar zeling ("het is ee* kwestie van per soonlijke smaak") dat besloten werd beide varianten in de' gemeen teraad aan de orde te stellen. Daarbij zal naar alle waar schijnlijkheid besloten worden om de gehandhaafde schoorsteen van de voormalige Grofsmederij toch af te breken. Wilde men deze eerst handhaven om de herinnering aan het industriële verleden te bewaren ,bij nader inzien vonden de meeste raadsleden de schoorsteen toch minder mooi dan ze verwacht had den. ontwikkelingsschetsen voor de binnenstad, die onlangs door een speciaal door de gemeente gefor meerde projektgroep binnenstad zijn opgesteld. De nota kreeg als ti tel 'Angstkreet van binnenstad- swijken'. Er werd aan meegewerkt door Maredorp, Pancras-Oost, Noord-Vest en Maredijk. Dp kritiek van de wijken richt zich op het feit dat er van werkelijke in spraak over de ontwikkeling van de binnenstad geen sprake is, omdat de richting die wordt ingeslagen al gekozen is. Onbegrijpelijk vindt men dat alles wordt ondergeschikt gemaakt aan een dubieuze groei verwachting in de kantorensector, terwijl de ingebruikneming van de kantoorruimte bij het station nogal moeizaam verloopt. Bovendien komt een belangrijk deel van deze ruimte weer vrij wanneer de uni versiteit het Witte Singel-complex in gebruik neemt. In de nota wordt de vrees uitge sproken dat een zakencentrum zal leiden tot een toeneming van het aantal forensen, die verbreding van wegen noodzakelijk zal maken. Een ander deel van de werknemers zal zich in Leiden vestigen waar door het bestaande woningtekort nog groter zal worden. Bovendien vreest men in een dergelijke win kel- en/of zakencentrum voor een toenemende criminaliteit dodr het gebrek aan sociale controle. Valkbrug Met kracht wijzen de wijken het plan van de hand om de Valkbrug weer voor verkeer in twee richtin gen open te stellen. „De cityring wordt dan nog voller, lawaaiiger en gevaarlijker. Deze ontwikkeling is voor onze wijken onaanvaardbaar. De cityring is nu al te druk", aldus de nota. Ook de mogelijkheid van een nieuw winkelcentrum kan in de ogen van de binnenstadswijken geen genade vinden. Men vreest voor een moordende concurrentie met de al bestaande winkels in de binnenstad en de verkrotting van leegkomende winkelpanden. Aan het bevorderen van de aantrek kelijkheid van het lopen en fietsen door de stad, zo vindt men, is on voldoende aandacht besteed door de projectgroep. Een andere grief van de wijken is, dat wel de eventuele plaatsen van een parkeergarage worden ge noemd, maar dat er met geen woord wordt gerept over de straten die men parkeervrij denkt te maken, ter vermindering van de overlast in de woonwijken. „Parkeergarages zijn niet op aanvaardbare wijze in te passen in bestaande kleinschalige omgeving, zoals de oude gevel- wanden van Oude Rijn, Middel stegracht, Hooigracht en bij Kaas markt en Garenmarkt", zo staat in de nota. Tenslotte wijzen de vier bin nenstadswijken erop dat het in de schetsen volledig ontbreekt aan aandacht voor groenvoorzieningen en speelruimten voor kinderen. Er moet maar eens een diepgaander studie verricht worden over de voordelen van een zaken- en/of winkelcentrum voor Leiden. Kor tom, wie er nu eigenlijk mee gebaat is", aldus de binnenstadswijken. Opel Rekord modellen van het type 1977 nu met kortingen tot 2.500,- Uw voordelige Opel-dealer Het Motorhuis voormensen met oog voor prijs en kwaliteit, Bril 58 heeft lage prijzen. Waarom? Met al die vele vestigingen koopt Bril 58 stukken goedkoper in. Dat voordeel geeft Bril 58 door aan Daarom kijken mensen met oog voor prijs en kwaliteit verder dan hun neus lang is; ze kiezen voor Bril 58! i -VRIJDAG 30 SEPTEMBER 197? r< LEIDEN - Een 23-jarige grond- werker uit Leiden is- door de i "Haagse politierechter tot een boete j ".van 200 gulden en een maand ge- ftvangenisstraf voorwaardelijk ver- I ^oordeeld wegens vernieling van j Seen etalageruit in de Haarlemmèr- I straat. De voorwaardelijke straf wordt omgezet in een onvóorwaar- I delijke, als de man niet binnen tien maanden' de schade aan de ruit, duizend gulden, vergoedt. De grondwerker beweerde destijds dat hij dronken was, toen hij een steen door de etalageruit gooide. Wat hem niet verhinderd had om een overhemd uit de etalage weg te nemen, zodat hij ook van diefstal I werd beticht. ADVERTENTIE LEIDEN - Bij de Kamer van Koophandel werd de naam J van Hooidonk in augustus 1902 in sierlijke met de hand ge schreven letters ingeschreven. Hij begon toen in zijn voorka mertje aan de Herenstraat 61 een melkhandeltje. Vijfen zeventig jaar later viert zijn kleinzoon, J. van Hooidonk, het jubileum in een tot zelf bedieningswinkel uitgegroeide levensmiddelenzaak in het zelfde pand aan de Herenstraat. In de huiskamer boven de zaak haalt mevrouw Van Hooidonk een album voor de dag waarin vanaf praktisch het allereerste begin foto's, krant^knipsels en andere leuke herinneringen zijn geplakt. Dat is het werk van haar schoonmoeder, die niet alleen tijdens de jaren dat zij en haar man, de vader van de huidige eigenaar, erin stonden erg veel met -de zaak ophad, maar dat nog steeds heeft. Door haar is het eigenlijk gekomen dat haar man de zaak van zijn vader overnam. Die had er zelf niet zo bijster veel zin in, hij voelde meer voor een admini stratief vak. Maar het kwam er toch van, al heeft die Van Hooi donk vooral de eerste jaren voornamelijk al ventend door de wijken gelopen en zich niet in de winkel vertoond. Dat ven ten gebeurde door de hele stad, zodat het altijd een slag met de concurrenten was om nieuwkomers tot klant te ma ken. Naar de mensen Hij ging daarvoor zelfs al naar de mensen toe als die nog in hun oude woonplaats woonden, zodra hij er lucht van kreeg dat ze naar Leiden wilden verhui zen. Dezelfde getroostte ge trooste hij zich om zijn klanten te behouden, waren ze 's och tends niet thuis, dan ging hij er rustig 's middags weer heen. Maar op den duur werd het eco nomisch niet meer haalbaar door de hele stad te moeten sjouwen. Ook al omdat er een minimumprijs voor melk werd Grootvader Van Hooidonk met vrouw en twee dochters voor het winkeltje van toen, de jaren twintig. ingevoerd en door het ontstaan van supermarkten, zaken die behalve bijvoorbeeld kruide nierswaren ook melk en zuivelprodukten gingen verko pen. Vader Van Hooidonk heeft er toen sterk voor gepleit dat mét alle melkhandelaren in de stad afspraken werden gemaakt over de verdeling van de ven- twijken. Dat gebeurde in 1950. Van Hooidonk kreeg vijf wijken, op grond van zijn to taalaandeel. van de melkleve- ring in de stad. Hoekhuis Het-voorkamertje was al voor de tweede Van Hooidonk er in 1936 in kwam vervangen door een hoekhuis met een win keloppervlak van ongeveer twintig vierkante meter. Het waren eigenlijk twee winkel tjes, één voor de melk en zuivelprodukten, één voor kruidenierswaren, met een huiskamer ertussen, omdat het niet was toegestaan die twee soorten artikelen in één zaak te verkopen. LatT, in 1955 mocht dat wel en werden de twee win keltjes door middel van een toog met elkaar verbonden. Nadat ook die nog was weg gehaald nam de derde Van Hooidonk de zaak in 1968 of ficieel over. Hij is er van zijn jeugd af ingegroeid, toen hij nog op school zat moest hij 's mid dags al flessen sorteren en in de vakanties mee venten. Om de dag, de ene dag hij, de andere dag zijn broer, geheel was een logische zaak dat hij zijn vader zou opvolgen, maar hij had er ook zin in. In 1972 breidde hij weer uit door het huisje naast de winkel er ook bij te trekken, waarmee de winkeloppervlakte op zo'n 115 vierkante meter kwam. Van Hooidonk: "Ik had toen in die uitbreiding niet zo vreselijk veel zin, maar op een gegeven moment moest je wel wilde je economisch rendabel blijven draaien. Om maar iets te noemen, aan de overkant van de straat zat een groenteboer die ei- na een paar jaar mee uit zou scheiden. Een concurrent-col lega van mij heeft die man toen overgehaald die laatste paar jaar bij hém in de zaak zijn groenten te verkopen, zodat hij die daarna helemaal over zou kunnen nemen. Als de klanten nu groenten gingen halen na men ze meteen hun andere boodschappen mee, zodat ik wel gedwongen was ook groen ten te gaan verkopen om mijn klanten te behouden. Ik ben nu blij dat ik het gedaan heb, we hebben een goed assortiment en een goeie ruimte, het is pret tig werken zo". Contact- Ze kunnen het met zijn drieën af in de winkel, Van Hooidonk, zijn vrouw en een vaste hulp. Er is nog contact met de klant, iets wat ze erg belangrijk vinden en graag zo willen houden. Er zijn dan ook in de verste verte nog geen plannen' voor nog verdere uitbreidingen. De melk vult nog maar een klein hoekje van de zaak, de bezorging daarvan is helemaal stopgezet. Wel be zorgt Van Hooidonk nog op twee dagen in de week kruide nierswaren, voornamelijk in Zuid-West. Mevrouw Van Hooidonk staat zelf graag in de winkel, ze heeft dat altijd ge daan. Tot haar jongste zoon naar school ging heeft ze een meisje voor dag en nacht gehad, maar nu is dat niet meer nodig. "Ze komen niets te kort hoor, als ze thuis komen ben ik er immers altijd. Vroeger was het zo dat kinderen niet in de win kel mochten komen, omdat de klanten dat niet leuk zouden vinden. Ze komen bij mij altijd in de zaak, en de klant geniet net zo hard mee met wat ze te ver tellen hebben als ik, dus dat is geen enkel probleem", zegt 'mevrouw Van Hooidonk. Of één van de twee zonen de zaak op zi]n beurt over zal ne men weet nog niemand. De oudste van elf wil het in ieder geval niet, sportleraar worden is zijn ideaal. De jongste van acht zegt nu: "Dan doe ik het wel hoor". Maar of hij dat over tien jaar nog zegt LEIDEN - De raadscommissie Cul tuur is tijdeyis een gisteravond ge houden vergadering unaniem ak- koord gegaan met een voorstel van. B en W om f 175.000 beschikbaar te stellen voor de aanleg van verwar ming in de boterbal van het Waag gebouw. Dit naar aanleiding van verschillende plannen die in het verleden naar voren zijn gebracht om de Waag een sociaal-culturele bestemming te geven. Concreet werd daarbij gedacht aan de vesti ging vaneenzg„Open Kunsthuis" Op verzoek van het PvdA-gemeen- teraadslid Höppener zal in de be sprekingen over de definitieve be stemming en de exploitatie van de botenhal het advies dat de Culturele Raad (gehuisvest op (ie eerste etage van de Waag) over de bestemming Commissie akkoord met verwarming Waaggebouw heeft gegeven, worden betrokken. De Culturele Raad, die heeft aan gegeven het gebouw zeifin beheer te willen nemen, heeft vorig jaar het rapport „De Waag Gewogen" uit gebracht. Dit rapport bevat de uit slag van een enquête die is gehou den onder alle Leidse initiatieven in de sociaal-culturele sfeer en waarbij werd gevraagd in hoeverre men van een goed uitgerust Waag gebouw gebruik wilde maken. De Waag wordt nu al regelmatig verhuurd. Het ontbreken van voor zieningen als verwarming en toilet ten staat evenwel een goed gebruik in de weg. Het VVD-gemeenteraadslid Stoute herinnerde gisteravond nog eens aan zijn voorstel in de toekomst de exposities van de Lakenhal, waarbij moderne kunst wordt ten toongesteld, in de Waag te houden in plaats van in het museum. Hij verwees daarbij naar de Vleeshal in Haarlem die ook een dergelijke bestemming heeft gekregen. LEIDEN - De commissie voor be roepschriften besloot gisteren dat mevrouw I. Avis-Belzer haar prak tijk als fysiotherapeute mag blijven uitoefenen in het Morskwartier. Ze doet dat al ruim drie jaar in een woonhuis aan de Vondellaan. Dat is evenwel in strijd met de bestem ming van het pand. De commissie- was gisteren van mening dat: "Het leefmilieu van het Morskwartier eist, dat in dnze wijk een inrichting voor fysiotherapie is gevestigd". Als enige van de commissie stemde mevrouw Koning (PvdA) tegen dit besluit. Ze is van mening dat een fysiotherapeutische inrichting niet nódig is, een kleine praktijk wel. De heer Kaldenhoven die in beroep was gegaap omdat hij zijn garage box niet mag vergroten, kreeg geen ADVERTENTIE gelijk. Het zou namelijk in strijd zijn met het geldende uitbreidings plan Oegstgeest-Morskwartier. Volgens dat plan mag een garage niet groter zijn dan 30 vierkante meter, de heer Kaldenhoven wilde uitbreiden tot 45 vierkante meter. Verwarrend was dat in 1972, toen hetzelfde uitbreidingsplan al gold, wel eenzelfde vergunning als dé heer Kaldenhoven nu wil, is gege ven aan zijn buurman. De commis sie deelde mee dat dit in strijd met het plan is gebeurd en dat B. en W die vergunning nooit hadden mo gen geven. ADVERTENTIE Tafeltennis Hoofdklasse Docos 1- St. Aloysius 1 op zaterdag 1 oktober a.s. 5e Groenesteeg 107 Aanvang 17.30 uur. Toegang gratis. Advertentie aangeboden door De Tapijtschuur, Voor hout, Katwijk, Hillegom. Kenmerk: absolute precisie en geeft u alle tijdinformatie die u zich maar kunt wensen: seconden, minuten, uren, datum, maand Bovendien verlichting voor 's nachts, automatische kalender- korrektie en ook nog extra plat, dus elegant om de pols. Uitgevoerd in staal. ©CITIZEN Deze „Nieuwe Tijdmeter" wordt geïmporteerd door J. HART BV, Postbus 41 Ouderkerk a.d. Amstel.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13