„Visie nodig op de scheepsbouw na deze crisis" Ruimtevaart-technicus per rubberboot langs "gordel van smaragd" BIERTAP-STRUD Vrijheidsstrijders 'i* 'éc 1 WOENSDAG 28 SEPTEMBER 197' ROTTEDAM - Het gevaar is groot dat de inkrimping van de Nederlandse scheepsbouw in de komende jaren de kansen voor de wat verdere toekomst verkleint. Wat we nodig hebben is een visie op de scheepsbouw na de crisisperiode, waaruit consequenties voor het heden getrokken kunnen worden. Dit meent de heer W. Waumans, districtsbestuurder van de Industriebond NKV in Rotterdam. Door Jan de Groot In het beleidsplan voor de grote scheepsbouw (de bedrijven RSV en IHC-Holland) wordt teveel geke ken naar de inkrimping, die on vermijdelijk is. Aan de opbouw van een levensvat baar restant wordt te weinig aan dacht besteed. Dat kan leiden tot een tweede golf van inkrimpingen, die catastrofaal zal zijn voor de werkgelegenheid in de scheepsbouw De heer Waumans maakt deel uit van een „achterbancommissie" voor de grote scheepsbouw. Zoals gemeld gaat deze commissie, die bestaat uit districtsbestuurders en kaderleden van de industriebon den in Rijnmond en Amsterdam, het plan van de Beleidscommissie Scheepsbouw voor deze werfgroep van commentaar voorzien. „Het wordt geen alternatief plan. Ook is het niet de vooropgezette bedoeling om te bewijzen dat bv Gusto in Schiedam behouden moet blijven", aldus de heer Waumans. „We willen alleen proberen ons idee te onderbouwen dat onvol doende naar de verdere toekomst gekeken wordt. Misschien vloeit daaruit wel voort dat het zinnig is om Gusto of Piet Smit achter de hand te houden, maar dat is geen uitgangspunt". Moeilijk Nederland moet het volgens hem gaan zoeken in de zg. moeilijke scheepsbouw: het zich toeleggen op specialistisch werk voor de koopvaardij, de olie- en gaswinning op zee en de zeemijnbouw. Voor de bouw van gewone schepen is de in ternationale concurrentie te groot. Dat vergt een concentratie van de, bij diverse werven verspreide, technische kennis. „Het mag niet meer voorkomen dat uit Nederland drie of vier offertes worden ge maakt door bedrijven die alleen op onderdelen capabel zijn, en - in on derlinge concurrentie, deeloplos singen voor grote projecten aan bieden. Nederland moet als een man offertes kunnen maken voor hele projecten, met een keur van alternatieven binnen zo'n offerte". Daarvoor is concentratie en mark- tafbakening nodig. Dat moet onder de paraplu van de Beleidscommis sie gebeuren. Hij is zich ervan bewust dat voor een op de langere termijn gerichte strategie nog veel meer geld vergt dan de aanpak zoals die tot nu toe gebeurt. Die huidige situatie houdt in dat de overheid verliesgevende orders subsidieert om de inkrim pingen beperkt te houden. Miljoenen BARE-Dezedrie jongedames-gewapendmetautomatischegeweren ziet een agressieve marktbena- - liepen mee in een militaire parade van het West-Somalische leger dat bering, gericht op een breed pakket een onafhankelijkheidsstrijd voert tegen Ethiopië. van produkten, als enige mogelijk- V j'. Ar Af tv: ssfc V Eèp jAAsV?! - -- •- .v'"' >:y,. fr?SÉ?. Ar .v "V Kortende dagen, killere nachten: de zomer loopt "zacht" ten einde. Op het Lange Voorhout in Den Haag ligt het al bezaaid met bladeren. Teken dat de herfst echt is begonnen. heid voor de scheepsbouw om na de „moeilijke jaren" gezond- te worden. Dat vereist investeringen. Voor de offshore-sector alleen al is met die strategie een bedrag van 200 a 300 miljoen gulden gemoeid, zo heeft McKinsey berekend. Uiteraard kunnen de werven dat niet alleen opbrengen, en moet de overheid er diep voor in de buidel tasten. „Ik denk dat het uiteindelijk een politieke keus is: Is de regering be reid om de scheepsbouw in zijn speerpuntenbeleid op te nemen of niet. Volgens de werfdirecties is die bereidheid er niet. Maar ik vraag me af, als het soort hoogwaardige produkten waarin voor onze scheepsbouw de enige toekomst mogelijkheid ligt geen speerpunt van de Nederlandse industrie zou moeten zijn, welke activiteit daar dan wel voor in aanmer king komt". Koppelbazen Het probleem om de noodzaak van inkrimpingen aan de vakbondsle den te „verkopen" wordt volgens de heer Waumans sterk vergroot door de aanwezigheid op grote schaal van ingeleende mensen, af komstig van koppelbazen. De werven houden hun eigen per soneel zo klein mogelijk. Om de, vaak door de overheid gesubsi dieerde, orders op tijd te kunnen uitvoeren moet men mensen van buiten aantrekken. In het afgelopen halfjaar is het aan tal telefoontjes dat we krijgen over de activiteiten van koppelbazen sterk toegenomen. „Die situatie frustreert de hele her structurering bij Rijn-ScheldeVer- olme. Op elke vergadering met le den moeten we uren praten om duidelijk te maken hoe het komt dat men mensen wil laten afvloeieii fc)£ terwijl de mensen gewoon zien dajio er steeds meer vreemden op hurr" werf werken, die ook nog met veel meer geld naar huis gaan dan zij. j q( Dit vormt een van de redenen gU waarom de vakbonden van onderaf m(' onder sterke druk staan om uit het m( overleg in de Beleidscommissie mi Scheepsbouw te stappen. De voor- ja1 zitter van de Industriebond NKV. op Piet Spijkers, heeft onlangs in te krasse termen die mogelijkheid j), onder woorden gebracht, m, Waumans acht de kans groot dat de commissie inderdaad uiteen zal- h, vallen. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen töt 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. In zijn villa op het Kaageiland, pal tegen de plas, smeedt Ciccio Constanzo alweer plannen voor een volgend avontuur op zee. Wel licht dat dit keer de ronding van de beruchte Kaap Hoorn het doelwit wordt. Voor de 35-jarige Italiaan, al acht jaar als ruimte vaarttechnicus in dienst van de ESTEC in Noord wijk, zijn zoveelste gewaagde zee-expeditie. Hij is nog maar koud terug van een trip per rubberboot vanaf het Indonesische Singapore richting Darwin, Australië. Drie maanden was hij onder weg. Acht duizend kilometer langs de gordel van smaragd. Langs Sumatra, Bangka, Java, Bali, Lombok, Suba, Floris, Timor en met als einddoel Darwin. Avontuur Hij en nog vijf anderen. Vier Bel gen en een Italiaan. Met zijn zessen in twee rubberboten, elk 2,50 meter breed, 5.80 lang en een 70 pk buitenboordmotor. Twee jaar aan voorbereiding was daar aan vooraf gegaan. Spon sors zoeken, de boten testen, aan de benodigde reisdocu menten zien te komen. Aan de ene kant een avontuur, aan de andere kant het opdoen van impressies over het leven op en rond de tientallen eilandjes, die Indonesië rijk is. Leefgewoonten Ze hebben er gefotografeerd, ge filmd, met eilandbewoners ge sproken, iets van de leefge woonten geproefd. Er zijn een paar duizend dia's geschoten. Een selectie daarvan zal wor den gebruikt voor een boek dat de zes gaan schrijven over hun gewaagde expeditie. Ciccio Constanzo neemt het technische deel voor zijn reke ning. Hoe bijvoorbeeld de mo torboot en de motor zich heb ben gehouden op een reuze- traject, waarop ze constant wind tegen hebben gehad. Met opzet kozen ze daarvoor, omdat het anders teveel „een makkie zou zijn geweest". Ciccio: „Door de tegenwind deed onze lichte boot niets anders dan op de golven klappen. Als dat ge durende honderd kilometer gebeurd gaat dat nog wel, maar als de hele reis zo is, gaat het varen je mijlen ver de keel uit hangen. Apparatuur aan boord raakte er door stuk en ook de stemming aan boord leed er onder. Dan moet je sterk in je schoenen gaan om toch te wil len blijven varen". De expeditie is grote tegenslagen gespaard gebleven. De zeepira ten en haaien die hen „in het vooruitzicht" waren gesteld kwamen niet opdagen, even min als het aan land gaan in In donesië problemen gaf. „Als het over Indonesië gaat valt vaak het woord corruptie", zegt de ruimtevaartingenieur,,' maar wij hebben nooit iemand wat geld moeten toestoppen. Er is ook nooit om gevraagd. Deze Indonesische „oengkloeng" is één van de reis-heriineringen die Constanzo heeft overgehouden aan zijn rubberboot-tocht. ruimtevaarttechnicus Ciccio En toch hebben we met on noemelijk veel autoriteiten te maken gehad. Als we ergens aan land gingen moesten we steeds weer door de douane, langs de havenmeester en nog wat "obstakels". Elke keer De rubberboot klappend op de golven: „Dan gaat het varen je mijlen ver de keel uithangen. weer, zeker een man of vijf. Misschien dat we wel vijftig keer aan land zijn gegaan. Maar toch nooit problemen." Aardbeving Die deden zich wél voor toen ze de haven van Bali aan deden. Juist op het moment dat het eiland door een aardbeving werd getroffen. Daardoor ont stond ook in de haven een on gekende golfbeweging die één van de twee rubberboten zwaar beschadigde. Met die boot konden ze nog wel een paar honderd kilometer verder komen, maar ze hebben hem uiteindelijk op een klein eiland achter moeten laten. Die halen ze ook niet meer terug omdat de kosten daarvan niet opwegen tegen de restwaarde van de rubberboot. Nadat ze een boot hadden ver speeld - de tocht zat er toen voor driekwart gedeelte op - was het gedaan met het samen reizen van de zes. Een paar stapten op het vliegtuig en slechts twee voltooiden de zeetocht van continent naar continent. Op het laatste traject werden ze het meest op de proef gesteld. Ruim driehon derd kilometer over open zee. Aan één stuk door. Zesendertig uur lang. Ccccio Constanzo was inmiddels teruggekeerd naar Nederland vanwege zijn verplichtingen bij de ESTEC. Bovendien moest hij terug om aan een intensief medisch onderzoek te worden onderworpen. Dit vanwege het feit dat hij tot de kandidaten behoorde voor de eerste reis met een Europees ruimte vaartlaboratorium. Ciccio heeft overigens bericht gekregen dat hij als kandidaat is afgevoerd. "Niet omdat ik medisch niet in orde ben", zegt hij, "maar het heeft meer te maken met het feit dat ik als Italiaan bij de ESTEC werk zaam ben. Een erg ingewik kelde en ook gevoelige zaak, waarvan ik zelf ook nog niet eens het naadje van de kous weet. Eigenlijk had ik er een beetje op gerekend dat ik zou worden gekozen. Mijn schrif telijke ruimtevaarttesten wa ren steeds prima in orde. Jam mer dat het toch niet door kan gaan". Film Hij heeft nu de tijd om zich op een volgende zeereis voor te berei den. Maar eerst moet er nog wat orde worden geschept in de berg materiaal die ze vanuit In donesië hebben meegenomen. Naast het boek, dat ze samen stellen op verzoek van een grote Franse uitgeversmaat schappij en dat wellicht ook in de Nederlandse taal op de markt komt, hebben ze vijf uur aan film mee teruggebracht. Daar zal een ongeveer een half durende documentaire over worden samengesteld, waar schijnlijk bestemd voor de Belgische en ook Nederlandse televisie. Riskant De bij de ESTEC werkende ruimtevaarttechnicus heeft al meer riskante tochten achter de rug. Zo was hij ook van de Eartij bij een ijskoud rub- erbootuitstapje van IJsland naar Noorwegen en legde hij ook vice versa de afstand Na pels (Italië)-Tunis (Turkije) af. af. Aan zijn Indonesië-reis heeft hij ook wat tastbare herinneringen overgehouden. Als verzame laar van muziekinstrumenten tikte hij ondermeer een zeld zame oengkloeng op de kop, die hij nu thuis in zijn villa pro beert te bespelen. De jaarlijkse biertapwedstrijd met als inzet het kampioenschap van de bollen- en duinstreek, worden volgende maand gehouden in Sassenheim, in de feestzaal Cees en Ineke. Het Centraal Brouwerij Kantoor heeft dat dezer dagen besloten. Het is het 25e jaar dat biertapwedstrijden in Nederland worden georganiseerd. Vandaar ook dat deze krachtmeting een feeste lijk tintje krijgt. Er wordt gestreefd naar een totaal van vijftig deelnemers, allemaal eigenaren van horecabedrijven uit Leiden en wijde omgeving.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4