"Het gaat al te vaak hele kleine dingetjes om Tegen lawaai be"scherra"d "IK STAP NIET BINNEN OP HET MEEST SIMPELE TIJDSTIP Twee maanden celstraf voor "dodenrit" PRAATGROEPEN VOOR JONGEREN Genootschap Oud-Rijnsburg van de grond WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1977 STREEK PAGINA 23 ALPHEN AAN DEN RIJN - Het groene plastic scherm, dat Groenoord-bewoners moet be schermen tegen verkeerslawaai op de oprit van de Dr. Albert Schweitzerbrug nadert zijn vol tooiing. Nog enkele tientallen meters en de laatste fase van het pakket ge- luidwerende maatregelen langs brug-oprit en de Eisenhowerlaan (waar grote hopen zand het geluid moeten weren) zal gereed zijn. De maatregelen werden destijds be volen door de minister van Volks gezondheid en Milieuhygiëne, die de helft van de kosten ook voor zijn rekening neemt. ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG - De leden van de provinciale jeugdraad hebben gisteravond in Den Haag de Alphense wethouder van jeugdzaken J. W. Haanstra (40) gekozen tot hun nieuwe voorzitter. De Alphense wethouder neemt de de maatschappelijke dienstverle- voorzittershamer van zijn voorgan- ning en culturele raad, geldt. Raden ger J. Hillenius - in Alphen onder die op dit moment nogal broks- meer bekend als penningmeester gewijs doen aan een stuk welzijn- van de stichting club- buurt- en swerk. In de nabije toekomst zal jongerenwerk - over op het mo- tussen al die „brokken" welzijn- ment dat de functie van de provin- swerk een stuk samenhang moeten ciale jeugdraad volop ter discussie komen. staat. "Ik stap er niet op het meest Een speciale commissie, bestaande De geluidabsorberende wand langs de koophuizen van het Groenoord Actie van jeugdige bewoonster Alexander- park in Noordwijk heeft succes NOORDWIJK - Ingrid Bakker uit Noor'dwijk heeft succes geboekt met haar actie tegen het slechte wegdek van het Willem Alexanderpark. Ze schreef, mede namens haar buurtgenoot jes, een brief aan het gemeente bestuur met het verzoek de straat te verbeteren. Een lijst van 35 handtekeningen ging daarbij. De raadsleden Admiraal (Ge meentebelang) en De Witt (CDA) bleken het roerend met Ingrid eens te zijn. Het wegdek van het Willem Alexanderpark zit vol gaten en kuilen, zo betoogden de raadsleden gisteravond tijdens de raadsvergadering, en dit is nu al drie jaar lang het geval. Bo vendien staat er een grote con tainer op "de meest stomme plaats" aldus De Witte. De raadsleden vonden, dat er op korte termijn iets moest gebeu ren. Wethouder Van Duyn was het met hen eens. De moeilijk heid is echter dat het een bouwstraatje betreft in een wijk waar een bouwerij nog aan de gang is. Men zou de weg moeten herbestra- ten, maar in feite is dit een ver plichting van de aannemer. Voordat die aan herbestraten toe is zitten de jeugd en de be woners van het woonwijkje nog een paar jaar in de ellende en dat kan de gemeente hen niet aan doen, vonden de pleitbezorgers van Ingrid en haar buurtgenoot jes. Burgemeester Bonnike was het met hen eens en zegde een onderzoek toe. Jeugdraad De provinciale jeugdraad is niet of nauwelijks te vergelijken met de jeugdraad zoals die bijvoorbeeld in Alphen werkt. Meest in het oog lo pend verschil is het feit dat de pro vinciale jeugdraad een vereniging is, waarvan, naast afgevaardigden van provinciale staten, instellingen op het gebied van jeugd- en jon gerenwerk lid zijn. De provinciale jeugdraad heeft, in tegenstelling tot de Alphense jeugdraad, geen sub sidies te verdelen, maar geeft daar over desgevraagd adviezen aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. De grootste post op de be- uit vertegenwoordigers van boven genoemde raden, aangevuld met provinciale statenleden, is dan ook hard bezig om een visie te ontwik kelen over de toekomstige positie van de diverse raden. Vice-voorzitter Overigens hebben provinciale jeugdraad en provinciale sportraad al een eerste stap gezet op weg naar een meer gecoördineerd welzijns beleid: de voorzitter van de provin ciale jeugdraad is tevens vice-voor zitter van de sportraad, terwijl de voorzitter van de provinciale sport raad ook vice-voorzitter van de jeugdraad is. Het is duidelijk dat voor de nieuwe ALPHEN AAN DEN RIJN - "We hebben echt wel door, dat het voor sommigen een enorme stap is om hier in te springen. Voor iedereen blijft het een probleem te erkennen, dat hij of zij met een probleem zit. Daarbij werkt ook de omgeving niet mee. Koorts mag je bijvoor beeld best hebben, maar als je psychisch iets hebt, dan krijg je gelijk een stempel opgedrukt." Naar de dokter kun je vrij gaan, maar voor een bezoek aan een maatschappelijk werker ben je aangewezen op je vrije tijd." Janco Buytendorp, maatschappe lijk werker bij Aar- en Veenstreek schetst daarmee een algemene ach tergrond, die ondermeer reden was om voor maatschappelijk werk ten behoeve van jongeren te kiezen voor de vorm groepswerk. "Jongeren in een groep samen met leeftijdsgenoten krijgen daardoor ook voor zichzelf minder het ge voel, ik ben een hulpzoeker. Het wordt meer zoiets als van, ik ga naar de club." Dat het zichzelf bestem pelen niet alleen de reden was om te kiezen voor groepswerk geeft Buytendorp onmiddellijk daarna aan. "Door het samen ervaringen uitwisselen kunnen de jongeren el kaar helpen. De groep biedt een ze- ALPHEN AAN DEN RIJN - Vier instellingen op onder meer het gebied van maat schappelijk werk willen in de v loop van oktober van start gaan met maatschappelijk werk voor drie (leeftijds)groe- pen jongeren. Die instellingen zijn: de gemeentelijke sociale dienst, de stichting maat schappelijke dienstverlening Midden Rijnland, de stichting maatschappelijke dienstver lening Aar- en Veenstreek en de stichting geestelijke ge zondheid. Met vertegenwoor digers van drie van de instel lingen hadden we een gesprek over het hoe en waarom van dit project. hun zegje te doen. Achteraf bezien soms van levensbelang blijken te heeft het ook wel resultaten opge- zBn Als voorbeeld noemt ze een leverd, ze zijn een stuk verder ge- meisje in één van de vorige groe- komen", aldus Buytendorp. Gezien PerL eef meisje dat gebukt ging die ervaringen werd besloten om in onder haar verlegenheid. In de de loop van de volgende maand te ëroep kwam ze tot de ontdekking. groting-voor 1978 is een uitgave- voorzitter van de provinciale - jeugdraad bepaald geen gemak kelijke taak is weggelegd, nu de provincie te kennen heeft gegeven meer grip te willen hebben op de tot standkoming van het welzijns beleid. Zowel op de voorbereiding als op de uitvoering ervan. Uit gaande van dat gegeven is de vraag: Welke functie ga je aan zo'n de" provinciale Jeugdraad geven? "Ik hoop in elk r ppval Hat Hp nrnvinrip Hp vrnwilliP starten met drie leeftijdsgroepen, waarbij de leeftijdsgrenzen overi gens niet te star zullen worden hanteerd, maar meer zal worden duidelijk af nam. dat er best naar haar geluisterd werd als ze wat in het midden bracht, waarmee de verlegenheid gekeken naar waar iemand zich het beste thuis voelt. Die groepen zijn: de 13 tot en met 15-jarigen; de 15 tot en met 18-jari- gen en de 18 tot en met 22-jarigen. Elke groep heeft zo z'n eigen ken merken. In de jongste groep hou Niet alleen door gesprekken ko men problemen en probleempjes aan de orde. Ook zal men soms creatief bezig gaan, of een rollen spel spelen, bijvoorbeeld nuttig voor iemand die zich wil voorbe reiden op een als moeilijk be den de problemen vaak verband schouwd gesprek met z n ouders. met de puberteit. Dikwijls zijn jon geren uit die groep erg onzeker. Wat er allemaal aan de orde komt wordt overigens bepaald door de Vaak zijn ze zich hun problemen groep zelf. Een groep die zal be- De vier instellingen die zich in Alp hen en wijde omgeving bezig hou den met maatschappelijk werk, zijn ongeveer twee jaar geleden gaan denken over het werken voor jon geren. De toeloop van jongeren, die zichzelf aanmeldden of werden aangemeld, werd steeds groter. Onder het motto: „Hoe kunnen we het beste hulp verlenen", staken maatschappelijk werkers van de vier instellingen de koppen bij el kaar en kozen uiteindelijk om bo vengenoemde redenen voor het groepswerk. Een werkvorm, die eerst uitvoerig werd doorgenomen met het Medisch Opvoedkundig Bureau in Leiden. Het afgelopen jaar werd met drie niet zo zeer bewust, maar hebben ze wel het gevoel, dat het niet goed met ze gaat. De middelste leeftijds groep is al wat probleembewuster. staan uit acht tot tien jongens en meisjes, onder leiding van twee maatschappelijk werkers. Waarbij de» instellingen door elkaar verte- Vaak melden zich hier jongeren die genwoordigd^zullen zijn om de sa- zich eenzaam voelen, het idee heb- ben, dat ze geen contacten kunnen menwerking hechter te krijgen. Huisarts leggen, dat ze afgewezen worden. Die eenzaamheid speelt ook in de Aanmeldingen,' door de jongeren oudste groep dikwijls, waarbij dan zelf of door ouders, familie, huis- nogal eens komt, dat men zich arts, schoolhoofden, arbeidsbureau mislukt voelt op school of werk. en „eigenlijk iedereen", kan ge- Dikwijls speelt ook, dat men heen schieden bij de secretaresse van de ««s(EB»en weer geslingerd wordt stichting geestelijke gezondheid, tussen thuis blijven of zelfstandig Stationstraat 21, Alphen aan den worden en het ouderlijk huis uit gaan. Kleine dingen Voortdurend word het woord pro blemen gebruikt, maar wie daarbj Rijn, telefoon 01720-72666. Van wege de centrale ligging zullen de groepen daar ook op in overleg met ties van staatssecretaris Marcel van post van ruim 360.000 begroot bestaat dan ook uit personeelskos ten: de provinciale jeugdraad be schikt over een eigen bureau, be mand met beroepskrachten, dat tot taak heeft zowel de belangen van het provinciaal bestuur als de be langen van de aangesloten instel lingen te behartigen. Zaken waar jeugdraad zich mee bezig houdt zijn onder meer jeugdwerkloos heid, druggebruik, huisvesting van jongeren, advisering van plaatse lijke en regionale jeugdraden en, een constant onderzoek naar ach terstanden op het gebied vanjeugd- en jongerenwerk in Zuid-Holland. Hoewel je op het gebied van jeugdwerkeloosheid als provin ciale jeugdraad maar over weinig machtsmiddelen beschikt, kun je als provinciale jeugdraad wél een stuk voorlichting geven, meent de nieuwe voorzitter. Advisering naar de kant van degenen die die machtsmiddelen wél hebben, zoals het ministerie van economische zaken, als ook voorlichting naar degenen toe, die van bepaalde maatregelen gebruik kunnen gaan maken. Ook een voortdurend aankaarten van de huisvestingsproblematiek voor jongeren, bij bijvoorbeeld het ministerie van volkshuisvesting en de provinciale planologische dienst, kan wel degelijk zijn vruch ten afwerpen. En heeft dat volgens Haanstra al gedaan. Getuige de veelheid van publica- geval dat de provincie de vrijwillig aangeboden deskundigheid die in zo'n jeugdraad zit op een verant woorde wijze blijft inschakelen", aldus Haanstra. de deelnemers vast te stellen tijden bijeenkomen. Nadere inlichtingen inwinnen over het groepswerk voor land-Oost. kere veiligheid. Herkenning van groepen gewerkt: twee groepen alleen denkt aan moeilijk op te los- jongeren kan men bij de genoemde een probleem waarmee men wor stelt ook bij anderen, kan met zich meebrengen dat de betrokkene het probleem als minder groot er vaart." van ongeveer 15-jarigen en één sen zaken, zit ernaast. Anneke Aar- groep van 18 t/m 22-jarigen. „We den, maatschappelijk werkster bij kunnen zeggen, die groepen heb ben lekker gedraaid. De jongeren hebben de mogelijkheden gehad de gemeentelijke sociale dienst: „Het gaat maar al te vaak om erg die kunnen 01721-9140. stichting en verder bij de gemeen telijk sociale dienst, telefoon 01720-74991; Midden Rijnland, 01720-94841 en Aar- en Veenstreek, H«t voorlopig bestuur van Oud Rijnsbur»", v.l n.r. M. Grimbergen, J. C. J. van der Met] en M'Vink RIJNSBURG - Het "Genootschap Oud-Rijnsburg" is een feit. Ruim zestig Rijnsburgers gaven zich gisteravond tijdens de oprich tingsvergadering in de hal van het raadhuis op als lid van het Ge nootschap. De vereniging heeft tot doel, en dat zal in de toekomst in de statuten ook worden vermeld, de belangstelling voor de historie torie moet dichterbij de Rijns- van het ruim duizend jaar oude burger worden gebracht" aldus dorp Rijnsburg te bevorderen. Van der Meij. "Een aardig resultaat, maar nog "Dat wil niet zeggen" zo voegde lang niet genoeg" zo zei hij over de voorzitter J. C. J. van der Meij aan 64 Ieden en 8 begunstigers die zich die doelstelling toe. "Dat we een gisteravond opgaven. In dit ver- pressiegroep worden. Wat wij wil- band wees hij naar het Genoot- len is adviezen geven aan de raad schap Oud Valkenburg, dat is op- bij eventuele aankopen. We willen gericht in een dorp dat vier keer zo het dorp zo mooi mogelijk hou- k,ein is a,s Rijnsburg, en dat hon den". derd leden telt. "Wij zijn vier keer zo groot dus hopen op vierhonderd Het is, zo bleek gisteravond, de leden", aldus Van der Meij. bedoeling dat vanuit het kers- Het voorlopig bestuur, bestaande verse Genootschap een aantal uit elf mensen, zal aanblijven tot werkgroepen worden gevormd die de "grote" ledenvergadering van historische onderzoeken gaat ple- januari wanneer op democrati- gen voor wat betreft de heraldiek, sche wijze door de leden een be- archeologie, tuinbouw en ge- stuur wordt gekozen. Het voorlo- schiedenis van het dorp. "De his- pig bestuur bestaat uit de heren J. Boskoop: bezwaar tegen financiële regeling van ruilverkaveling BOSKOOP - B en W van Boskoop maken ernstig bezwaar tegen de fi nanciële regeling met betrekking tot de ruilverkaveling Rijnstreek- Zuid. Met de gemeenten Hazer- swoude en Zoeterwoude was tij dens het vooroverleg afgesproken dat Hazerswoude het leeuwendeel zou bijdragen in de kosten totaal (2,5 miljoen gulden). De buurtge- meente zou 71,02 procent bij dragen. Boskoop 23,86 en Zoeter woude 5,12 procent. In het rai>port van de ruilverkave- ling, waar Boskoop zich verder in- C. J. van der Meij (voorzitter), M. houdelijk mee kan verenigen, Vink (secretaris), M. Grimbergen wordt echter over een geheel an- (penningmeester), S. Leenheer, T. dere verdeling gesproken. Beide Kralt, A. Wolthaus, J. van Eg- kwekersdorpen zouden elk 1,2 mond, N. van Egmönd, G. Hoge- miljoen moeten betalen en Zoeter- woning.P. Mensen mevrouw Van woude ioo.OOO Gulden. De ge- Delft. meente Boskoop is van plan om, na advies van de raad te hebben inge- Rijnsburg heeft, zo werd gister- wonnen, tegen deze financiële pas avond door amateur-historicus sage bezwaar aan te teken bij de Leenheer opgemerkt, nog maar provincie, een paar monumenten op de lijst staan. Waaronder de Grote Kerk, de toren, de molen en het Spinoza- ALPHEN AAN DEN RIJN - Vrij- huisje. Leenheer achtte het nood- dagavond wordt inde Adventskerk zakelijk dat die panden behouden weer het maandelijks orgelconcert zouden blijven. LEIDEN - Maandag is de in de Leidse korfbalwereld bekende Wim Nieuwland overleden. De heer Nieuwland was bekend als oud- korfbalscheidsrechter en was ge durende vele jaren korfbalmede werker voor het Leidsch/Alphens Dagblad. Hij bereikte de leeftijd van 64 jaar. De belangrijkste moeilijkheid waarmee de provinciale jeugdraad momenteel te kampen heeft is het feit dat de provinciale overheid meer grip wil krijgen op het jeugdbeleid en, in breder verband, het welzijnsbeleid. De vraag die zowel gedeputeerde staten als pro vinciale staten zich daarbij hebben gesteld is: "Laten wij ons beleid niet teveel voorbereiden door zo'n Platform Als je als voorzitter aan een provin ciale jeugdraad gestalte kunt ge ven, door de spanningsvelden weg te werken, een democratische be- raad? Waar herkennen we onszelf sluitvorming te garanderen, door nog in? Moet onze politieke over tuiging niet meer in ons beleid doorklinken"? Een vraag overigens die evenzeer de andere provinciale raden, te we ten de provinciale sportraad, raad voor de volksgezondheid, raad voor platform te zijn waarop over heid en instellingen op gebied van jeugd- en jongerenwerk elkaar ontmoeten, dan ben je als voorzitter geslaagd, meent de zojuist gekozen voorzitter. Met die uitspraak tevens zijn visie gevend op de taak waar voor hij zich gesteld ziet. BODEGRAVEN - Vrachtwagen chauffeur J.K. uit Winterswijk, die in maart van dit jaar een ongeluk op de rijksweg in Bodegraven veroor zaakte waarbij vier doden en vier gewonden te betreuren waren, is Twee ongelukken binnen half uur op zelfde punt WOUBRUGGE - Een jongen en een meisje zijn gisteren beiden naar het ziekenhuis overgebracht nadat zij een half uur na elkaar bij een verkeersongeluk waren betrokken bij de brug over de Wetering in Woubrugge. Het meisje, dat van de Vieram- bachtsweg kwam werd door' een personenwagen aangereden, de jongen verliet het fietspad juist toen een vrachtwagen hem pas seerde. Ook aan de oudheidkamer zal één en ander gedaan moeten worden. Er komt binnenkort, zo werd gis teravond meegedeeld, een pand vrij dat ingericht kan worden als oudheidkamer. Belangstellenden die zich alsnog als lid van het Genootschap willen laten inschrijven kunnen dat doen bij de heren Vink (tel. 21156), Leenheer (tel. 20832), Van Egmond (tel. 22151), Wolthaus (20613). in de serie orgelconcerten gegeven, Het concert zal worden gerzorgd door de Haagse rechtbank, veroor- door Jan Schmitz uit Den Haag. Op deeld tot twee maanden gevang- het programma staan: Concerto in enisstraf. Bovendien mag de man E mineur, toegeschreven aan J. S. zes maanden niet achter het stuur Bach; Choral „O mwnsch, bewein van een auto zitten, deine Sünden grosz" van J. S. Op die ochtend van de drieëntwin- Bach; Suite van A. P. F. Boely; Can- tigste maart waren er mistbanken tabile van C. Franck; Pastorale uit die het zicht tot een minimum be perkten. De éénendertigjarige Win tersweker reed desondanks met nikendam; „Alle roem is uitgeslo- zijn wagen (44 ton) met een snel- ten"van Jan Zwart. Het concert be- heid van rond de zeventig kilome- gint om 20.15 uur. ter. Pas op het allerlaatste moment ontdekte hij hierdoor een stil staande file auto's. Met volle snelheid reed hij op de rij wagens in, waarvan een aantal werd verpletterd. Kort erop brak er brand uit waardoor een aantal slachtoffers niet meer uit de vuurzee kon worden gered. BOSKOOP - De koopavond in De officier van Justitie eiste vijf Boskoop moet op vrijdag blijven maanden celstraf en twee jaar in trekken van het rijbewijs; de rech ter veroordeelde de man tot twee maanden gevangenisstraf en zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. De Wintersweker, die al negentien jaar chauffeur is, had nog nooit een ongeluk veroorzaakt. gehandhaafd. Tot deze conclusie zijn B en W gekomen na gesprek ken met de middenstand en de Kamer van Koophandel. Morgen krijgt de raad een voorstel van deze strekking onder ogen om een spe ciale verordening „koopavond" goed te keuren.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23