Van Hanegem: "Die man was de kluts kwijt" Sosonko na nieuwe nederlaag triest onderaan O.S. '84 bijna zeker naar Los Angeles Manchester wil in Schotland spelen WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1977 DIFFERDINGEN - Wim van Hanegem zal, voorlopig, geen schadelijke gevolgen onder vinden van de gele kaart die de wat nerveuze Zwitser Racine uit de borstzak haalde. In de strafhoeken van de UEFA is Van Hanegem "schoon", zijn vorige, uit de wedstrijd Feyenoord-Spurs, heeft hij uitgezeten. "Ik begreep er niets van," ver telde de aanvoerder, die van trainer Notermans uit veilig heidsoverwegingen maar één kwartier mocht meedoen. "Die man kwam ineens op mij af. Hij was kennelijk de kluts kwijt. Hij zei nota bene dat ik die vrije trap veel te vlug had genomen, maar dat mag toch. Bovendien, ik nam hem hele maal niet zo vlug. Ik begrijp er werkelijk helemaal niets van." Jan Notermans, AZ's trainer, had lichtpunten gezien. "Door de blessures van Arntz en Van Marwijk moesten wij wat an ders doen. We kregen uit de nood de kans om mogelijk heden uit te proberen. Ik ben niet ontevreden. Van Rijn soever heeft meer Agressivi teit in de aanval gebracht, en Bobby Vosmaer is zeker niet onverdienstelijk begonnen. Bovendien zit er een mogelijk heid in Van Rijnsoever en Ho- venkamp, die elkaar blin delings aanvoelen, meer af wisselend als aanvaller en verdediger op die kant te ge bruiken. Dat is één, van de winstpunten van gisteravond. We wilden tevens een goede uitslag en als je daarbij nog merkt dat ook andere zaken redelijk gaan, kun je gewoon niet ontevreden zijn." Zelfs de verliezende trainer, Willy Macho, had een goede avond gehad: "De jongens hebben geleerd van Alkmaar. Zij hebben daar begrepen dat voetbal begint met discipline en ze hebben nu getoond in dat opzicht vooruit te gaan. Wan neer wij die lijn vast kunnen houden komen we sneller om hoog dan ik aanvankelijke had verwacht. Het zijn goede jon gens, maar het zijn wel ama teurs. Die echter willen ook niet afgaan. En daar hebben we vanaf Alkmaar aan ge werkt om dat voor de tweede keer te voorkomen. Ik dacht dat ze daarin zijn geslaagd." LOS ANGELES - „Het staat nu vast, de Olympische Spelen wor den in 1984 in Los Angeles gehou den zo zei een enthousiaste Tom Bradley, bij terugkeer in zijn stad, DIFFERDINGEN - AZ was natuurlijk allang zeker van de tweede Uefacup-ronde voor de uitwedstrijd tegen Red Boys, voor zo'n 1800 toeschouwers, begon. De uitslag, het werd, wat zuiniger dan in Alkmaar, 0-5 na een ruststand van 0-3, telde in feite dus niet. Het enige dat voor AZ gold, was het antwoord op de vraag, of de ploeg beter kon dan tegen Den Haag. Dat antwoord is niet positief uitgevallen in het Luxemburgse mijnstadje. Net als in Alkmaar lag de score niet in de eerste plaats aan Nederlandse verdiensten, maar aan Luxemburgse onmacht en onkunde, die het duidelijkst verpersoonlijkt werden door doelman Jean-Paul Scholtes. Gok daarin ging de vergelijking met de thuiswedstrijd op. Van Ha negem werd daar, onder de dek mantel van een enkelblessure, na drie kwartier vervangen, nadat de Oostduitse arbiter Einbeck had la ten blijken niet gediend te zijn van de provokaties van AZ's aanvoer der In Differdineen gaf de Zwitser AZ werkte dus in Differdingen aan een karwei dat geheel vrijblijvend had kunnen worden uitgevoerd. Het gebeurde echter niet. Van Ha negem pakte al in de veertiende minuut een gele kaart mee, scoorde onmiddellijk daarop en werd me teen vervangen door Van der Horst. Racine. Van Hanegem zelfs geen enkele kans. De eerste opmerking liet de Zwitser nog van zich af glijden. Een tweede gebeurtenis echter niet. Toen hij de muur op afstand aan het zetten was wekte een te snel achter zijn rug genomen vrije trap een irritatie op. Racine wilde zich niet voor joker laten zetten. Hij greep zeer resoluut in zijn borstzak. Van Hanegem revancheerde zich voor de gele kaart door de vrije schop schitterend over te nemen en Scholtes voor de tweede keer te passeren. Wim van der Horst had op dat moment het trainingspak al uit en werd - kennelijk uit veilig heidsoverwegingen - voor Van Ha negem ingezet. AZ probeerde in Luxemburg ook andere vleugelspelers, Van Rijn soever op links voor de gebles seerde Van Marwijk en Vosmaer op rechts, mede omdat Peters zater dagavond in Den Haag had laten blijken weinig voor de vleugel te voelen. Zelfs tegen de tamelijk po vere verdedigers van Red Boys wa ren het geen verbeteringen van de bovenste plank. Het enige winst punt was dat Peters zich meer op het middenveld kon uitleven, en dat nog eens extra kon doen, nadat Van Hanegem was verdwenen. Het probleem teveel midden velders met te weinig spitsen is daardoor voor AZ niet opgelost, want Metgod als rechterverdediger is niet beter dan Van Rijnsoever, en omgekeerd is de blonde achter speler ook geen sterkere aanvaller dan Metgod AZ, stopt nu, zoge zegd, het ene gat met het andere. Tegen Red Boys, de arme Luxemburgers met hun zwakke doelman Scholtes en hun verras send goede en actieve spits Muller, was dat niet belangrijk. De score groeide toch wel. In de openingsfase van de wed strijd zelfs vrij snel, doordat Scholtes het duel begon met een flink stuk medewerking. In de 9e minuut bij een poging van twintig meter van Kist. zes minuten later bij de vrije schop van Van Hane gem van nog iets verder af. Dat be tekende 0-2. Umdat de centrale verdedigers Berkefeld en Chiumi- natto na een vrije trap van Nygaard alle hoop op Scholtes vestigden - een verkeerde taxatie na dertien doelpunten in een en een kwart Uefacupwedstrijd - kon Kist van heel dichtbij nog eens scoren, 0-3, de ruststand. AZ werkte met behoorlijke inzet, maar desondanks niet overtuigend, flink verder. Het eerste trouwens dat van goed betaalde profs mag i Red Boys. De blonde worden verwacht. Het leverde weinig op, doordat Red Bovs ener zijds niet zelden met elf man terug bleef, en doordat Vosmaer noch Van Rijnsoever anderzijds iets we zenlijks bijdroegen aan de hande lingen. De eerste niet omdat tech niek zonder snelheid niet rendeert, de ander niet omdat snelheid zon der techniek ook bitter weinig op levert Doelpunten kwamen er nog wel in de tweede helft. Kist schoot via de paal raak Van der Horst trof uit helemaal vrije positie dezelfde paal. maar Van Rijnsoever was ook voor het lege doel en maakte AZ's vijfde treffer en zijn eerste op Europees Leuk voor het Alkmaarse deel van de toeschouwers, 500, ongeveer een kwart van het totaal, maar weinig zeggend. Vijf doelpunten immers tegen Red Boys maken minder duidelijk over de huidige speelsterkte van AZ dan de nul van zaterdag uit het Haagse Zuider park. De echte toets komt zaterdag in de Alkmaarse Hout tegen Fevenoord, de botsing tussen de ploeg die naar de top wil en het elftal dat naar de zelfde positie terugwil. Uit het oog punt van oefening, training en voorbereiding voor die belang rijker ontmoeting heeft AZ gister avond in Differdingen lang niet alle kansen gepakt. Ook niet, en zeker niet Jan Peters, die zich waarlijk ontketend kon voelen in een vrij heid op het middenveld, maar die als spelmaker geleidelijk verdween in de mist, die in het stadionnetje kwam opzetten. Het wegvallen in dit duel van de topscorer uit Al kmaar, hij maakte vier doelpunten, bleek ten overvloede het duide lijkst uit het niet deelnemen aan de produktie op deze voor AZ in feite teleurstellende avond. nadat het Amerikaanse Olympi sche Comité met 55 tegen 39 stem men Los Angeles boven New York als kandidaat koos. De zwarte burgemeester, die zijn onderdanen verzekerde dat de Spelen de stad niet meer dan 150 miljoen dollar (375 miljoen gulden) gaat kosten, weet zich „gedekt" door gouverneur Jerry Brown van Californië die zich min of meer ga rant heeft gesteld voor eventuele verliezen. Officieel kunnen andere gegadig den voor de Olympische Spelen '84 zich nog tot 1 november aanmel den, maar gezien de enorme verlie zen in Montreal, staan de kandida ten niet te dringen en is het nu al zeker, dat het Internationaal Olym pisch Comité in april in Athene de Spelen aan Los Angeles zal toe wijzen. Tweemaal viel de Californi- sche stad inwoners), de laatste ja ren af als gegadigde. „Driemaal is scheepsrecht", zei gisteren bur gemeester Bradley, wiens opti misme niet door iedereen wordt gedeeld. Sceptische raadsleden begroten het tekort, niet in de laatste plaats als gevolg van nood zakelijke veiligheidsmaatregelen op ruim 300 mihoen dollar. Arthur K. Snijder, een raadslid is een van hen. „Toch geloof ik dat wij het als stad wel aankunnen, mits wij bijna uitsluitend gebruik ma ken van de bestaande accommoda ties. Een beetje aangepast zijn de Rosebowl, het Forum, de iniversi- teitsterreinen en natuurlijk het Colosseum zo bruikbaar te maken voor de Spelen. Maar indien de kos ten desondanks boven de 150 mil joen zullen stijgen, zal de meerder heid van de raad onverbiddelijk nee zeggen. Contrast Toch praten de raadsleden in grote lijnen Bradley na, want de bur gemeester heeft voortdurend be toogd, dat de winst voor Los An geles zit in de bestaande accommo daties, dat de stad niet meer dan 33.5 miljoen dollar hoeft te investe ren in nieuwe gebouwen (wieler baan, zwembad en roeibaan) en dat vormt een schril contrast met de miljard dollar (2,5 miljard gul den) i Montreal. Het Colosseum, gebouwd voor de Olympische Spelen in 19.32 in Los Angeles is sindsdien tweemaal ge moderniseerd. Eerst werd de capa citeit van het moderne stadion uit gebreid tot 103.000 toeschouwers, doch slechts een paar jaar geleden werden de zitplaatsen wat com fortabeler gemaakt, hetgeen ten koste ging van 11.000 man. Ed Davies, het hoofd van de politie in Los Angeles, ziet, naast de pro blemen met het verkeer, vooral erg op tegen de veiligheidsmaatrege len. „In Montreal zaten alle deel nemers in een dorp, dat zal hier niet gaan en dus zal het nog moeilijker en kostbaarder worden om voor de veiligheid van hen in te staan". Bradley, zelf een oud-atleet, ziet op het ogenblik nergens problemen. „Wij hebben een knap politiekorps dat zeker wel een oplossing vindt". TILBURG - Karpov staat, voor het eerst, niet meer bo venaan in het Interpolis schaaktoernooi in Tilburg. Maar dat is slechts schijn, want hij heeft een hang- partij tegen landgenoot Smyslov tegoed die hem minstens remise, maar wel licht zelfs de volle winst op levert. Dat was, achteraf, wel een verrassing. Want het was juist Smyslov ge weest die met zwart een stevig drukspel had ontwikkeld, dat hij échter verzuimde af' te ronden. In plaats van consequent door te spe len op de zwakke witte velden op de witte damevleugel (wat hij vroeger in zijn toptijd zeker gedaan zou hebben) liet Smyslov zich afleiden door een mogelijkheid tot stuk winst. Met enkele krachtige zetten toonde Karpov aan hoe fout dit was. De ge- ruineerde koningsstelling die Smyslov aan zijn escapade over hield was een bewijs, dat hier niet van stukverlies, maar wel van een stukoffer van Karpov sprake was geweest. Het loper-paar, enkele zet ten eerder nog een vorstelijk span. moest diep in de achterhoede van de eigen linies een schamel onder komen zien te vinden, terwijl on dertussen een tweetal witte vrij pionnen op de damevleugel aan een opmars begon. In de tweede zitting hervond Smyslov zich echter op grootse wijze. Zijn listigheid dwong Karpov tot steeds dieper en langduriger denken, met als eind resultaat een stelling die de ge moederen nog enkele dagen zal be zighouden, want de derde zitting is pas op vrijdag. Heel triest ging het er aan toe bij Miles-Sosonko. Triest voor de Ne derlander dan. die geen schaduw was van de superstrateeg die in de derde ronde Karpov bijna plat had gekregen. Misschien dat de herin nering aan die pechpartij bij So sonko nog doormaalde: dat soort dingen gebeurt vaker en er zijn zelfs gevallen bekend van spelers die hele toernooien na een onfor tuinlijke misser verknallen. Het is te hopen voor Sosonko (op papier de zwakste deelnemer in Tilburg) dat hij zich nog bijtijds weet te her stellen, want zoals Miles hem van het bord joeg was pijnlijk om aan te "Ik moet hoognodig weer terug naar de kleuterschool", zuchtte Olafsson nadat hij tegen Hübner zijn koning had moeten inleveren. Inderdaad had de IJslandse groot meester met wit een planloos par tijtje gespeeld, vol met kleine en Smyslov: in de pr wat minder kleine positionele fou ten. Hübner, de enige amateur in dit professionele gezelschap, deed doelbewuste zetten e daarentegen alleen maar goede, wilde. Dat Timman tegen Kavalek een echte partij wilde spelen mocht een verrassing heten. Immers, de Ne derlandse grootmeester was tijdens het interzonale toernooi in Manilla vorig jaar de secondant van Kava lek, kent hem derhalve van haver tot gort en heeft in een recent verle den zelfs eens gezegd, dat deze goede relatie voor de rest van hun beider carrière waarschijnlijk een niet aflatende reeks snelle groot meester-remises tot gevolg zal hebben. Maar kennelijk vormt dit Inter polis-toernooi dat als een van de in triges de confrontatie Timman- Karpov kent, een uitzondering. Timman lijkt werkelijk vastbeslo ten om hier in Tilburg naam te gaan maken en daarvoor moet hij. gezien Karpovs niet aflatende winstwil, zeil" ook blijven scoren. Dat Kava lek de loop. van de partij deson danks binnen de remisemarge wist te houden was een te verwachten staaltje van bekwaam vakman schap. Een tussenbalans nu een derde van dit excellente toernooi erop zit, leert ons, dat het Karpov, Timman en in iets mindere mate Hort zijn, die het gezicht van iedere ronde bepalen. Zoals eerder in deze kolommen uit eengezet zijn zij het immers, die het meest gemotiveerd naar dit toer nooi zijn gekomen. Gligoric, Ba- lasjov, Kavalek en Andersson ne men in feite de rol van de zwakkere spelers in "normale" toernooien over. Ze remiseren moeiteloos maar schuwen het risico dat aan een poging om te winnen in dit ge zelschap nu eenmaal verbonden is, zodat degene die tegen dit viertal de meeste punten weet te scoren een goede kans heeft op de eindzege. Miles en Hübner spelen wisselval lig. zij vertegenwoordigen het on zekere element in dit toernooi, juist omdat ze bereid zijn wat meer risico dan de anderen te nemen (dit laatste geldt vooral voor Miles). Smyslov zal zijn eventuele neder laag tegen Karpov wel te boven we ten te komen, daarvoor is hij ge routineerd genoeg. Olafsson en vooral Sosonko daarentegen lijken het moeilijk te gaan krijgen. TILBURG - De uitslagen voor de vierde ronde zijn: Timman (Ned)-Kavalek (VST) Va- Va, Olafsson (IJSL) Hübner (wdl) 0-1, Andersson (zwe)-Balasjov (sov) V2-V2, Hort (tsj)-Gligoric (jsl) V2-V2, Karpov (Sov)-Smyslov (sov) afgebroken, Miles (eng)-Sosonko (ned) 1-0 Stand na vier ronden 1/2. Hort, Timman 2V2, ij. Karpov 2 1 afgebroken partij, 4/9. Miles, Gligoric, Balasjov. Hübner, Kava lek. Andersson 2,10. Smyslov IV2 1 afgebroken partij, 11. Olafsson IV2, .q Sosonko 1 pnt. MANCHESTER - Manchester Uni ted heeft gisteravond aan St. Etienne voorgesteld de tweede wedstrijd tussen beide teams voor de Europa cup van de beker winnaars aanstaande dinsdag te spelen in Aberdeen in Schotland. De commissie van beroep van de Uefa had beslist dat de ontmoeting op tenminste 200 kilometer van Manchester moet worden gespeeld. KB Kopenhagen heelt zich gis teravond geplaatst voor de tweede ronde van het Uefacuptoernooi. In de Deense hoofdstad versloeg' de ploeg Dundee United met 3-0. De Schotten hebben in de eerste wed strijd met 1-0 gezegevierd. Start Kristiansand heeft voor 1500 toeschouwers in Reykjavik ook de tweede wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Uefubeker tegen Fram gewonnen. De Noren, die veertien dagen eer der met 6-0 wonnen, zegevierden in de hoofdstad van IJsland met 2-0. P/£TJ£ P££l££S ac7/£ aoó PP/V- a/aai „///'da-aapva//a&1 8al *z>/vr ovae a/ataa- pap/'s aoofp aaa6£zaud p/ar/a //aft Aar 0/7/0 ll'a&s 7s&{/0 ovaa AAT- 2£/ roa //ooro. /oopr pa/V o/v 77ataaaap/ aaea <£V wv/gt do bal pa Aar aoer OOK/v/aTa AOppar/a. ■zo krjgen WE D£ GROTE MATAPAAA' WEUKt-EIM KOLOMEX- 7juist? en De «TL El Ne snioep/Ê (JIT HANDEN' VAN -de SCAUPAZ vaa oss- opk. r

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17