Hooghoudt „Genève is zonder PLO gelijk" onmo RUIMTEVAART ^JUbedacm Wapens zwijgen in zuiden van Libanon 4 oktober 1957 - Spoetnik 1 Twee negers in Z-Afrika gedood Haringvangst weer een maand verboden Oegandezen moeten veld ruimen voor Palestijnen Uw boterham is dol op 'n lekkere spekbokking. DINSDAG 27 SEPTEMBER 197 In de Noordzee: ADVERTENTIE BRUSSEL (ANP) - De haring- vangst in de Noordzee zal ook in de maand oktober verboden zijn. De Europese landbouwministers heb ben gisteren in Brussel dit besluit genomen in afwachting van een de finitief Europees visserijbeleid dat in een speciale raad op 24 oktober en 25 oktober in Luxemburg tot stand gebracht zal moeten worden. De Europese landbouwcommis saris, de Deen Finn Olav Gun- delach, zegde de landbouwminis ters gisteren toe, dat hij voor de speciale raad in oktober voldoende "gespreksstof' gereed zal hebben in de vorm van een document. Maar of er dan al een blauwdruk voor het geheel van het beleid gereed zal zijn is de vraag. "Men mag geen wonde in Europa wordt nu al langer dan een jaar over een Europees vis serijbeleid gekibbeld. Al voor de zomervakantie van vorig jaar kwam de toenmalige landbouw commissaris, de Nederlander ir. Pierre Lardinois, met plannen. Het tot stand komen van een beleid is tot dusverre stukgelopen op Britse en Ierse onwil. De Britten wensen rond hun kusten aanzienlijke delen "Europese zee" voor zichzelf te re serveren (tot vijftig mijl evenals de Ieren. Wat de haring betreft is de Euro pese commissie, het "dagelijks be stuur" van de EG, van mening dat ook volgend jaar en het jaar daaop geen vangsten in de Noordzee mo gen plaatsvinden om de haring de kans te geven zich weer (tot onge veer een miljoen ton) te vermenig vuldigen. Het Nederlands stand punt is altijd geweest, dat enige vangst toegestaan moet blijven. De Denen delen die opvatting. ARABISCHE WERELD: Vance verklaarde dat de door Israël gestelde voorwaarden "niet zijn be sproken met de Sovjet-Unie (sa men met de V.S. voorzitter van "Genève") en met de betrokken partijen." Fahmi wees er nogmaals op dat de PLO is erkend als rechtmatig ver tegenwoordiger van het Palestijnse volk. BEIROET/NEW YORK/WASHINGTON (UPI/Reuter) - De Arabische wereld ziet geen wezenlijke doorbraak in het Israëlische regeringsbesluit om akkoord te gaan met be perkte Palestijnse deelneming aan de Geneefse vredes conferentie over het Midden-Oosten. Volgens Israël zouden er Pales- tijnen zitting mogen hebben in een pan-Arabische delegatie. Deze pa lestijnen zouden echter niet mogen optreden als of namens de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). Het Arabische oordeel over deze Is raëlische standpuntswijziging va rieerde gisteren van een "tactische manoeuvre" tot een "poging om de hervatting van Genève onmogelijk te maken". De Egyptische minister van Ook de permanente PLO-' buitenlandse zaken Ismail Fahmi, mer bij de VN, Zehdi Labib, keerde in New York voor de VN-as- zich tegen wat hij ziet als een Is- semblee, stelde dat door Israël aan- raëlische poging "tot het misleiden vaarde formule zonder "werkelijke van de openbare mening, met name betekenis" is, aangezien zij de PLO die in de Verenigde Staten." nog steeds buitenspel zet. De Israëlische VN-ambassadeur, Volgens Fahmi is er geen sprake Chaim Herzog, vertelde echter dat van, dat de Arabische wereld - in hem in de wandelgangen "veel po- welke vorm dan ook - naar Genève sitieve reacties" op de Israëlische gaat als de PLO niet als deelnemer kabinetsbeslissing hebben bereikt, wordt toegelaten. Israël heeft het volgens hem doen voorkomen alsof het kabinets besluit van zondag werd genomen conform een Amerikaans voorstel om tot hervatting van "Genève,' te komen. Fahmi zette daar vet gedrukte viaagtekens achter. Vol gens hem hebben de Verenigde Staten dit niet aan Israël voorge steld, althans niet in de vorm zoals door Jeruzalem is gesuggereerd. De Amerikaanse minister Een Israëlische tank rijdt via een opening in het grenshek met Libanon terug naar eigen bodem. BEIROET/TEL AVIV den van Libanon terugtrekken en (DPA/UPI/AFP) - In Zuid-Libanon moeten de Palestijnse troepen zich waar zich in de afgelopen elf da- terugtrekken tot op een afstand van gen zware gevechten hebben afge- 15 kilometer van de grens tussen speeld tussen Palestijnen en door Libanon en Israël. Geregelde Liba- Israël gesteunde rechtse eenhe- nese troepen zullen deze zóne be den, zwijgen de wapens. Door zetten en er voor zorgdragen dat er Amerikaanse bemiddeling werd geen nieuwe gevechten uitbreken, gistermorgen om tien uur plaatse- Enkele uren voor het bestand van lijke tijd een bestand van kracht kracht werd, is er volgens berichten dat volgens berichten uit Beiroet ui* Beiroet nog zwaar gevochten in en Tel Aviv door alle betrokken Zuid-Libanon. Woordvoerders van partijen wordt nageleefd. de Palestijnen gaven onomwonden Krachtens dit bestandsakkoord te kennen dat er weliswaar Het volksfront voor de bevrijding van Palestina, de grote "bezielér" van het zogenaamde afwijzings front dat gekant is tegen elke door onderhandelingen verkregen op lossing van het conflict in het Mid den-Oosten, liet echter in een communiqué weten dat het in Zuid-Libanon geen duimbreed zal wijken. Wij zullen ons geen cen timeter terugtrekken in Zuid-Li- SatfoAÏÏS^MteSte^Biko uit het Bantoe-bestuur in brand en bekogelden een aantal gebouwen Samenwerking tussen twee persbureaus ZAGREB (Reuter) - Het Joegos lavische persbureau Tanjug en het Cubaanse nieuwsagentschap Prensa Latina hebben gisteren in Zagreb een akkoord getekend voor twee politiemannen gewond raak- nauwere samenwerking, ten. De politie schoot terug en doodde de neger. Bij een huiszoeking die daarop volgde, vond de politie een hoeveelheid wapens. Twee man nen, drie vrouwen en drie kinderen die zich in het huis bevonden, wer den meegenomen door de politie. In het stadsgebied Dimbaza, in de buurt van King Williamstown, werd een zwarte jongen doodge schoten door de politie. De agenten openden het vuur toen een beto ging tegen de dood van de zwarte JOHANNESBURG (Reuter) - Bij incidenten in Zwarte stadsgebie den heeft de Zuidafrikaanse politie twee negers doodgeschoten, zo hebben politiewoordvoerders be kendgemaakt. In Soweto werd bij een vuurge vecht een neger gedood en twee blanke politiemannen gewond. De schotenwisseling vond plaats toen overheidsdienaren die „vermeende terroristische activiteiten" onder zochten, een huis in het bij Johan nesburg gelegen stadsgebied om singelden. Vanuit het huis zou het eerst zijn geschoten, waarbij de moet Israël zijn troepen uit het z stand met de rechtse militie moge lijk is, maar nooit met de "zionisti sche vijand". Niemand, zo zeiden zij, kan de Palestijnen het recht ontzeggen hun strijd met Israël voort te zetten. Tot heden is het bestand alleen door Israël officieel bekend gemaakt. Toch hebben de Pales- tynen wel te verstaan te geven dat- zij voorstanders van een wapenstil stand zijn. De Israëlische staatsra dio wist te melden dat het bestand een voorlopig karakter heeft. Het Oeganda heeft ongeveer 150.000 moet de weg effenen voor onder handelingen tussen Israël, Libanon Syrië om tot een blijvende op- banon want we zijn daar om het ge bied en zijn bewoners te verdedi gen, aldus het communiqué. liep op geweldadigheden, aldus een politiewoordvoerder. De betogers staken de kantoren Het contract voorziet ook in grotere samenwerking tussen de twee bu reaus en de persagentschappen van niet-gebonden landen. Tanjug en Prensa Latina zullen in het bij zonder met elkaar samenwerken in verband met een conferentie van ministers van Buitenlandse Zakeh van niet-gebonden landen, die vol gend jaar in Belgrado wordt ge houden, en een topconferentie van niet-gebonden landen in het daarop volgende jaar in Havanna. De overeenkomst werd getekend aan het eind van een bezoek van de directeur-generaal van het Cu baanse bureau, Gustavo Robreno Dolz, aan Joegoslavië. ADVERTENTIE' buitenlandse zaken, Cyrus Vance NAIROBI (AFP)-President Idi Amin bevestigde dat. De Amerikaanse boeren verdreven en wil op hun grond Palestijnen installeren, bewindsman zei dat het Israëlische Nairobi vernomen uit Oegandese kringen, die nauwe betrekkingen standpunt "niet precies overeen- derhouden met het bureau van de PLO (de organisatie voor de bevrijding lossing van het conflicMe komen, komt met onze eigen denkbeel- van Palestina) in de Oegandese hoofdstad. Israël heeft het recht bij het op- den"! Daarmee nam hij voorzichtig Een aantal Palestijnen zou reeds zeer vruchtbare ontruimde grond te laaien van de strijd opnieuw in te maar niettemin duidelijk afstand Kigumba, 200 km ten noorden van Kampala, in bezit genomen hebben, grijpen. van Israëlische persberichten Deze grond was hun in 1975 geschonken. De Libanese minister van Defensie waarin was gesuggereerd dat de re- De van hun grond verdreven boeren en hun gezinnen zouden dakloos zijn en Buitenlandse Zaken, Foead gering Begin was ingegaan op en honger lijden. Zij maken deel uit van de stam der Kikuyu's. Oegandese Boetros, bevestigde gisteravond in concrete Amerikaanse voorstellen, militairen zouden de Palestijnen beschermen. Beiroet dat het bestand in Zuid-Li banon wordt nageleefd. Boterhammen, broodjes, tosti's- als ze eenmaal de smaak te pakken hebben, weten ze niet meer van ophouden. Lonken naar paling. Dwepen met garnalen. Knipogen naar een stevig lekkerbekje. Ver kikkerd op een sappige vissalade. Smachten naar sardines of pilchards. Verrukt van 'n moot gebakken schelvis. Gek op gerookte haringfilets. Weg van 'n heerlijke Hollandse Nieuwe. Tja, als ze eenmaal de smaak te pakken hebben, weten ze niet meer van ophouden. En geef ze eens ongelijk. Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. <4jf Produktschap voor Vis en Visprodukten, Javastraat 2b, Den Haag. Een betrekkelijk kleine glim mende metalen bal van 58 cm diameter voorzien van vier lange als voelsprieten uitste kende antennes en met een ge wicht van 83,6 kg trok in de nacht van 4 oktober 1957 een lichtend, alleen door ster renkijkers waarneembaar spoor langs de sterrenhemel. Tijdens de eerste omwenteling om de aarde bracht de Russische geleerde prof. Anatoli Blagon- rawow in de Russische am bassade in Washington een toast uit op het Amerikaanse Vanguard-project, dat beoogde een kunstmaan te lanceren m het kader van het Internatio nale Geofysische Jaar. De di recteur van dit project dr. John Hagen had zojuist een nogal zelfverzekerde en bombastische voordracht gehouden over het Amerikaanse voornemen om binnenkort het ruimtetijdperk in te luiden. Even later kreeg Blagonrawow een briefje toegespeeld van een ambassadelid, waarna hij zeer emotioneel mededeelde, dat Rusland zojuist de eerste kunstmaan had gelanceerddie op enkele kilometers hoogte (om nauwkeurig te zijn 229 tot 946 kilometer) rond de aarde cir kelde. Daarmee was het ruimte tijdperk nu twintig jaar gele den ingeluid. Niet door Ame rika maar door Rusland. Grotere consternatie dan bij het Amerikaanse gezelschap in de Russische ambassade kan men zich niet denken. Een ontzetting die zich in de uren daarna als een banjir over de wereld stortte. Amerika, het land van de ongekende mogelijkheden en gerenommeerd technologisch pionier van de mensheid, was in de ruimte geslagen door de technologisch als tweede of der derangs gedoodverfde Sovjet- Unie. De adelaar op z'n num mer gezet door de beer De invloed van deze Russische stunt op de Amerikanen en op het oordeel van het Westen over de Russische technische poten tie is onvoorstelbaar groot ge weest.Vooral toen de Russen het VI niet bij het eerste succes lieten maar in korte tijd ook de Spoetnik II en III lanceerden, waarin het hondje Laika de ruimtedoop onderging om na een verblijf van een week in de ruimte de geest te geven. Laika was de voorloper van de tegen de honderd mensen die nadien een ruimtevlucht hebben ge maakt,van wie velen twee, drie of viermaal. Pas op 1 februari 1958 slaagde Amerika er in een ruimtesonde te lanceren, niet een Vanguard maar de Explorer 1de ontdek ker van de Van Allen stralings- (P. Bok) gordels, welke satelliet nog steeds om de aarde wentelt. Ook politiek betekende de eerste Spoetnik geweldig veel voor de Russen juist in een tijd dat de strijd tussen de twee grote we reldmachten zich toespitste op de gunst van de derde wereld, waar de Russen al op kracht van verraad door Claus Fuchs - dus niet op eigen kracht - het succes had geboekt van de con structie van een atoombom. De Spoetnik bevestigde dat Rus land die atoombom ook zou kunnen afleveren Merkwaardig is dat de Russen faalden in een volledige uitbui ting van hun voorsprongook al boekten zij in de ruimte pri meur na primeur: de eerste menselijke vlucht van Gaga rin nog nauwelijks vier jaar na de Spoetnik), de eerste vrouw in de ruimte, de eerste meermans- vluchten in één of in meer cap sules, de eerste ruimtewande ling buiten een capsule, de eerste treffer op de maan en de eerste foto's van de ach terkant van onze natuurlijke satelliet etc. etc. De Amerikanen onder leiding Zo stond de spoetnik I in 1967 in Belgrado geëxposeerd. van de raket-fanaticus van Duitse herkomst Von Braun wierpen zich op een technolo gisch veel meer belovend prog ramma van m iniaturisering en precisie dan de Russen, die het voo-rnamelijk op een initieel grotere brute lanceerkracht hielden. Getuigenis daarvan was de op roep van president John F. Kennedy van 25 mei 1961, ruim een maand na de eerste vlucht van Gagarin, om de activitei ten er op te richten dat Amerika als eerste land binnen tien jaar een mens naar de maan zou sturen en behouden naar de aarde zou terughalen. Feitelijk had Amerika toen de wedloop in de ruimte al gewonnen en ze ker ook de race naar de maan. Het was een uiterst gedurfde sug gestie van Kennedy, die echter bleek te werken als katalisator voor een centrale aanpak van het technologische probleem dat nog tezeer traumatisch ver stoord werd door de ver schillende krijgsmachton derdelen waaraan de raket techniek toebedeeld was. Reso luut werden alle twisten en ri valiteit terzijde gesteld, waar door Armstrong en Aldrin in juli 1969 de eerste mensen wer den die op de maan rondliepen, dwz op een ander hemel lichaam dan de wieg der mens heid, de aarde. Tot dusver - twintig jaar na de eerste Spoetnik - zijn het het twaalf geweest, allen Ameri kanen. Rusland heeft tot de laatste dagen voor deze revanche van Ame rika nog getracht, iets van de glorie van dit moment in 1969 weg te nemen door als eerste maan-materiaal naa r de aarde te brengen door een onbemande robot maar de poging mislukte jammerlijk. Rusland was daarmee definitief zijn voor sprong van nu twintig jaar ge leden kwijt, hoewel het thans, nu de ondernemingen op ruimtevaartgebied zover uit een liggen, moeilijk is om van een wedloop te blijven spreken. Er zijn sinds die gedeukwaa rdige vierde oktober 1957 tegen de tweeduizend ruimtevoertuigen gelanceerd. Het grootste aantal door de Russen, o.m. in de zeer gevarieerde maar onder één naam gerangschikte Kosmos- serie. Naast Russische en Ame rikaanse zijn er onder die paar duizend sondes ook enkele tientallen van "kleinere" ruimte-m ogendheden, zoals Frankrijk, Italië, Engeland, Japan en communistisch China. Dit alles gebeurde niet alleen in een soort prestige-slag maar ook met een nuttig effect voor de mensheid op aarde. Wie zich afvraagt of de honder den miljarden, die in Oost en West zijn besteed aan de ruimtevaart, wel goed besteed geweest zijn in het licht van de behoeften van de mensheid op de aarde zelf hoeft voor een po sitief antwoord slechts te den ken aan de miniaturisering bij veel industriële produkten waarvan vooral de medische instrumentatie van de gezond heidszorg profiteert. Voorts aan de verbeterde mate riaalcontrole bij de industrie, aan de wereldwijde directe communicatiemiddelen voor televisie, telefoon en telegrafie, aan de weer-satellieten wier gegevens als miljarden hebben opgebracht, aan de opsporing vanuit de ruimte van erts- en waterbronnen voor de mens heid, aan de ruimtelijke navi gatiesystemen, aan op- voedings- en ontwikkelingspro jecten voor de derde wereld via kunstmanen en aan de ontwik keling van nieuwe voedings waren en conserveringssyste- Dit alles, maar vooral ook aan de zeer voorzichtige verbroede ring tussen Oost en West die een eerste aanzet kreeg in het ge combineerde Apollo-Sojoez- project van juni 1975. Boven dien wordt het dank zij de ruimtevaart binnenkort waar schijnlijk mogelijk het grootste menselijke probleem op de aarde van vandaag, de ener gievoorziening, tot een oplos sing te brengen. Terwijl w>j dit schrijven zijn er. sinds kort opvolgers van de eerste Spoetnik, de Ameri kaanse Voyagers I en II,op weg naar de buitenplaneten van ons zonnestelsel die een op dracht meekregen voor een on derzoek vanruim twintig jaar, dezelfde tijd die thans in het ruimtetijdperk is verstre ken. Nog nooit heeft een nieuwe tech niek van de mensheid zich op een zo voortvarende wijze ont wikkeld. Men kan zich niet voorstellen, waartoe dit alles over nog eens twintig jaar ge leid zal hebben

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9