Zwaar gewonde hoofdagent nog niet gehoord Overleg gevorderd salaris leraren Bestuur PvdA slikt dreiging met royement in Over schietpartij in Utrecht BESCHERMING GRONDWATER HARD NODIG BINNENLAND geven aan de druk om royement als stok achter de deur te hanteren. In plaats daarvan heeft het zich nu verenigd met voorstellen van de Rotterdamse hoogleraar mr. W. G. Verkruisen. Dit houdt in, dat de bijdrage van politieke ambtsdra gers wordt gehaald uit de sfeer van de vrijwilligheid en wordt gebracht onder de statutaire verplichtingen. Politieke ambtsdragers zouden de aparte status krijgen van „gekwali ficeerd lid". Op grond daarvan zou een extra inning aan contributie mogelijk zijn. Penningmeester H. Ouwerkerk van de PvdA heeft nog een ander dreigement opgevoerd. Weigeraars van de extra contributie zullen worden bekend gemaakt. Een par tijafdeling kan aan de hand van deze „zwarte lijst" dan later weige ren iemand op de kandidatenlijst te BREMEN - Nederlandse troepen nemen op het ogenblik deel aan de NAVO-oefening Inter-Action. In de omgeving van het Westduitse Bremen kruisen Nederlandse pantservoertuigen door het terrein met de opdracht tijdens de acties zo weinig mogelijk schade in het gebied aan te richten. UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - De 35-jarige Utrechtse hoofdagent van politie, L. Pieterse, is nog niet gehoord over de schietpartij in een autoverhuurbedrijf in Utrecht, die donderdagavond zijn collega A. Kranenburg het leven kostte. Pieterse raakte zwaar gewond en ligt in een zieken huis. "Zijn toestand is nog niet van dien aard, datje hem al kunt bestormen met allerlei vragen. Hij is net boven jan aan het komen", aldus een woordvoerder van de politie in Utrecht gisteravond. Al enkele dagen gaat de politie al- EINDHOVEN - Op initiatief van de 22-jarige Thea de Heus rechts) is gisteravond de oprichtingsvergadering lerlei verdachte bewegingen na, al- van de Bond van Nederlandse Politievrouwen gehouden. Ongeveer honderd echtgenotes van politiemannen dus het ministerie van Justitie. waren in Eindhoven bijeen. Zij toonden zich unaniem verontrust over de grote risico's die de Nederlandse Van de voortvluchtige Brigitte politieman tegenwoordig loopt. De vrouwen pleitten gisteren voor verbetering van de uitrusting van hun echt- Mohnhaupt en haar twee mogelijke genoten. helpsters Angelina Speitel en Sig- rid Sternebeck ontbreekt tot dus- Kort geding tegen ministers en de Staat DEN HAAG (SP) - Politieke ambtsdragers die lid zijn van de PvdA worden niet langer bedreigd met royement als zij weigeren een extra financiële bijdrage te leveren aan de partijkas. Het partijbestuur heèft het dreigement officieel inge trokken. Sinds een aantal jaren kent de PvdA een fonds bijzondere activi teiten, waaruit onder meer de ver kiezingscampagnes worden gefi- NOORDWIJKERHOUT (ANP) - Er moeten zo spoedig moge lijk wettelijke maatregelen ko men ter bescherming van het grondwater. Er worden steeds meer gevallen geconstateerd van bedenkelijke verontreini gingen van het grondwater, dat voor de irrigatie van de land bouw en het huishoudelijk ge bruik wordt gewonnen. "Omdat men aannam, dat het grondwater in tegenstelling tot oppervlaktewater betrouwbaar was, is er tot nu toe onvol doende toezicht geweest op de kwaliteit ervan", vertelde de heer B. Zoeteman van het rijksinstituut voor de drink watervoorziening gisteren op de eerste dag van het driedaagse internationale sym posium over waterverontreini ging in Noordwijkerhout. De verontreinigingen worden veroorzaakt door onder andere metaalverwerkende bedrijven. Bij het ontvetten van het metaal wordt trichloorethyleen ge bruikt. Vooral de kleinere be drijven laten het afvalwater in de grond lopen. Doordat dit vele tientallen jaren zo doorging heeft de schadelijke stof het grondwater bereikt en dit in ernstige mate vervuild. De directeur-generaal van het ministerie van Milieuhygiëne, ir. W. C. Reij, zei dat het grond water in Nederland niet alleen door afvallozingen op de bo dem, wordt bedreigd maar ook door luchtverontreiniging. De regen, die de vuile stoffen in de lucht in zich opneemt, wordt in toenemende mate zuurder. De op deze wijze verontreinigde regen dringt in de bodem tot het grondwater door. Een ander groot probleem vor- m.en de ondergrondse brand stoftanks. Lekkages zijn vol gens de heer Reij een ernstige bedreiging. Die geringe hoeveelheid brandstof kan het grondwater voor drinkwater to taal ongeschikt maken. Het zijn niet zozeer de tanks bij benzinestations als wel de tanks met huisbrandolie die een groot risico opleveren. Na de Tweede Wereldoorlog zijn massaal j tanks met stookolie ingegraven, j Bij de overgang op aardgas zijn de meeste tanks vanwege de kosten niet uit de grond ge haald. De tanks, waarin meestal nog wat olie is achtergebleven, corroderen. De olie dringt door de poreus geworden wanden door tot het grondwater. De directeur-generaal is van mening, dat Nederland erg zuinig moet zijn op zijn regen. Ondanks het vele hemelwater dat hier valt is de gemiddelde hoeveelheid regen per hoofd van de bevolking zo laag, dat Nederland tot één van de "droogste" gebieden ter wereld behoort. Alleen Hongkong en Singapore zijn nog "droger". nancierd. Het huishoudelijk reg lement van de PvdA zegt, dat de middelen voor dit fonds onder meer worden verkregen uit bij dragen van leden die een publieke functie bekleden, tot het bereiken waarvan het lidmaatschap van de partij geacht mag worden te heb ben bijgedragen en wier inkomen spositie een verplichting tot beta ling toelaat. Volgens de letter is hier sprake van een vrijwillige bijdrage van minis- De zoekacties van de politie naar drie vrouwelijke leden van de Rote Armee Fraktion duren onvermin derd voort. Zo is de politie de afge lopen dagen op zoek geweest naar een boot op het IJsselmeer. Die zou niet op tijd zijn teruggebracht bij een verhuurbedrijf. Ook elders in het land zijn auto's en personen aangehouden en gecontroleerd. In het Limburgse Senaken con troleerde de politie twee jonge vrouwen, die volgens een tip wel eens leden zouden kunnen zijn van de in Duitsland verboden organisa tie. In Arnhem reed de politie een auto met een Duits nummerbord klem en onderzocht die op wapens. De bestuurder, een Amsterdammer met een bedrijf in Duitsland, bleek evenwel niets met de zaak te maken te hebben, evenmin als de twee vrouwen in Slenaken. ver evenwel elk spoor. Hechtenis De aangehouden Knut Folkerts is gisteren, verdacht van het dood schieten van brigadier Kranen^ burg, in voorlopige hechtenis ge steld. Folkerts advocaat, mr. P. H. Bakker Schut, heeft van rechter commissaris mr. C. L. baron van Harinxma thoe Slooten geen ant woord gekregen op zijn vraag of het verhoren van Folkerts door West duitse politiefunctionarissen al dan niet rechtmatig is. Wel zei de rech- ter-commissaris volgens de ad vocaat het niet langer noodzakelijk te vinden dat Folkerts met ge boeide voeten in een cel moet zit ten. Als weer verhoren door de Duitse-politie volgen, overweegt mr. Bakker Schut een kort geding aan te spannen tegen officier van Justitie mr. T. van Dijk. Bakker Schut hooft ook geprotes teerd tegen het vasthouden van Folkerts in een kazerne van de mili taire politie. Bovendien komt geen frisse lucht in zijn cel, die doorlo pend wordt verlicht. Dat zou de marechaussee de advocaat hebben verteld. De autoriteiten nemen vol gens mr. Bakker Schut bewust het risico te worden beschuldigd van zogenaamde "isolatiefolter", iets dat in de Bondsrepubliek al vijfjaar zou worden toegepast. Teken van leven Of Folkerts iets te maken heeft met de ontvoering van de Westduitse werkgeversvoorzitter Schleyer, is niet bekend. Gisteren hebben de autoriteiten in Bonn een nieuw te ken van leven van hem ontvangen via de Zwitserse advocaat Denis Payot. Verdere mededelingen zijn niet gedaan. Payot heeft geruchten tegengesproken, dat de zaak- Schleyer zich in een beslissend sta dium bevindt. Wel is de Westduitse minister Hans-Jürgen Wi- schnewski gisteren naar Vietnam gevlogen. Volgens het Westduitse persbureau DPA staat die reis duidelijk in verband met de ont voering van Schleyer. Eerder al is de minister, zonder duidelijke op gave van reden, naar Algerije ge weest. ters, staatssecretarissen, bur gemeesters, commissarissen van de Koningin, leden van Eerste en Tweede Kamer, leden van provin ciale staten en gemeenteraadsle den. Maar de PvdA ging ervan uit („ver wachtte") dat deze politieke ambtsdragers boven hun normale contributie vijf procent van hun salaris in het fonds voor bijzondere activiteiten stortten. DEN HAAG (ANP) - Eist het ambtenarencentrum te recht dat minister Van Ke- menade van Onderwijs en Wetenschappen alsnog de voorgenomen salarisverla ging van de aankomende le raren met eerstegraads be voegdheid aan de orde stelt in de bijzondere commissie voor overleg voor het on derwijzend personeel? De president van de recht bank in Den Haag, mr. J. H. Blaauw zal maandag 3 ok tober antwoord op deze vraag geven. Het ambtenarencentrum legde de vraag gisteren in de vorm van een kort geding aan mr. Blaauw voor. Vast staat, dat er verschil in belo ning is tussen academisch gevorm- den die leraar zijn en academisch gevormden die geen leraar zijn. De leraren krijgen in het begin van hun loopbaan een hoger salaris dan de anderen. Door de aangekondigde verlaging zullen aankomende jonge leraren geen voorsprong meer hebben. Extra zwaar Mr. Y. H. M. Nijgh uit Den Haag betoogde namens het ambtenaren centrum, waarvan het Nederlands Toen een aantal prominente PvdA-leden, onder wie heel wat burgemeesters in het noorden van het land en ook bewindslieden, deze vrijwillige bijdrage weigerde te leveren, gingen in de PvdA stemmen op om deze lieden dan maar te royeren Onder het motto: „Wie wel profiteert van de partij, maar haar niet wil steunen verdient het niet om lid te zijn Het partijbestuur heeft niet toege- Genooisciiap van Leraren (NGL) lid is dat met het salarisverschil de bijzondere positie van de leraren duidelijk wordt: zij hebben als ze voor de klas komen een extra zware taak. Ze dragen meteen de volle verantwoordelijkheid. Mr. H. F. Groen uit Den Haag trad op voor de overheid en meende dat de leraren geen bijzondere positie hebben en dat het ging om een al gemene maatregel. Men kon vol staan met de kwestie aan de orde te stellen in de centrale commissie voor georganiseerd overleg, vond hij. Dat was dan ook voldoende en de zaak hoefde niet in de bijzondere commissie te komen. De-bewinds man had al beslist en er restte slechts controle door de Tweede Kamer, aldus de landsadvocaat. Voorsprong Uitvoerig had mr. T. Nijgh aange voerd, dat de leraren op goede gronden een voorsprong hebben van twee periodieken op de acade misch gevormde rijksamb- tenaren-niet-leraren. Hij hield vol dat het de leraren niet om de verla ging van het aanvangssalaris op zichzelf gaat. Hij betoogde evenwel dat er behoorlijk overleg moet zijn. Hij stelde vast dat minister Van Kemenade in het geheel niet van plan was overleg te plegen over de vraag of de leraren hun hoger aan vangssalaris zouden moeten be houden. Van Kemenade wilde al leen duidelijk maken dat hij al had beslist en dat de voorsprong tot het verleden behoorde. Goede adres Mr. Groen trok in twijfel of het ambtenarencentrum bij de presi dent van de rechtbank wel aan het goede adres is. Hij hekelde dat ge wacht was tot nu. De nieuwe sala risregeling voor de leraren zou per 1 oktober moeten ingaan. De minis ter heeft de invoering voorshands opgeschort in afwachting van de uitspraak van mr. Blaauw. De landsadvocaat meende dat het de leraren meer om de knikkers dan om het spel gaat. De bewinds man heeft namelijk al laten weten met de centrales om de tafel te wil len gaan om een beter overleg tot stand te brengen. "Betaling Er is volgens mr. Groen geen sprake van geweest, dat de leraren bij het begin van hun loopbaan meer zouden moeten krijgen dan de andere jonge afgestudeerden van universiteiten en hogescholen, omdat hun taak zo moeilijk en zwaar is. De "vertaling" van de sa larisverlaging voor ambtenaren in een verlaging voor leraren hoeft dan ook niet in de bijzondere com missie. In de centrale commissie voor georganiseerd overleg is be slist dat een min of meer toevallige, niet principiële voorsprong van het aanvangssalaris van de eersteg raads-leraar wordt teniet gedaan. Daar is overlegd, en overleg houdt niet in dat anderen hun zin krijgen, aldus de landsadvocaat. Zakenman op verdenking van zwendel gearresteerd AMSTERDAM (ANP) - Op last van de officier van justitie heeft de rijksrecherche gisteren de Am sterdamse Matthias G. gearre steerd. De zakenman wordt ervan verdacht in de afgelopen twee jaar honderden mensen in binnen- en buitenland te hebben opgelicht, door per advertentie thuiswerk aan te bieden, een garantiesom te eisen en daarna nooit meer iets te laten horen-. G. zal waarschijnlijk van daag of morgen voor de rechter commissaris worden geleid. Het Openbaar Ministerie beschikt over een aanzienlijke verzameling klachten over dit soort praktijken die in de afgelopen twee jaar uit binnen- en buitenland zijn bin nengekomen, en die alle op activi teiten van G. betrekking hebben. Bij zijn advertenties voor thuis werk had G. zich onder andere be diend van de volgende - gefin geerde firmanaam: de Kruidentuin, Telebel, Textiel, Reclamondo, In ternational Promotions, Keta Plas tics, Matonel, de Postiljon, Belgo- mat, Maton, Teletype, Harolux en ASD International. Zijn adverten ties verschenen behalve in Neder land, ook in België, Duitsland, Oos tenrijk en Groot-Brittannië. Sedert G. in 1974 met zijn prak tijken begon heeft de justitie al twee maal tegen hem ingegrepen, twee maal kwam het ook tot een rechtszaak, maar de Amsterdam mer ging beide malen vrijuit: het Amsterdamse gerechtshof sprak hem in 1974 vrij wegens onvol doende bewijs, en enige tijd gele den liep een proces in Den Haag uit op ontslag van rechtsvervolging. De dagvaarding klopte toen niet. Gezochte Chinees in België gepakt ANTWERPEN (AFP) - De politie in Antwerpen heeft een Chinees, die geïdentificeerd werd als Kwong Kin Schau (25), gearresteerd die ge zocht werd voor verhoor in verband met moorden in Hongkong, België en Amsterdam. Hij werd aangehouden tijdens een routine-controle, waarbij bleek dat hij leefde onder een valse naam. De uit Hongkong afkomstige Chi nees zou voorts een van de "zware jongens" zijn in de handel in hero- Salarissen (5) De verhoging van de salarissen van de ministers- en staatssecretarissen hebben blijkens de vele reacties in dit blad, veler verwondering en weinig bewondering gewekt. Toch kunnen wij de schrijvers en schrij veressen geruststellen, alles is een gevolg van vergissingen. Men re dekavelde in Den Haag als volgt: Kijk, we kunnen twee dingen doen, gewoon verhogen en wie doet je wat en/of een daad stellen. Na nog eens gekeken te hebben, werd besloten de daad te stellen en als volgt ter eigen geruststelling, te motiveren: Wij hebben alles al, behoorlijke huizen, buitenlandse contacten met de daaraan verbonden buiten landse reizen voor elk op zijn tijd. Trekhaken onder de dienstauto's, octrooirechten op zelf uitgevonden zeefjes onder de waterkraan enz. Kijk (en weer gekeken) laten wij nu eens proberen met die voorgestelde verhoging van 14.500,-- alléén rond te komen. Twee dingen: dan zijn wij modaler dan gewoon mo daal en., we kunnen met de vrijko mende gelden bijv. een Art. 12 ge meente helpen, we denken aan Leiden. Dit had veel instemming bij vooral de C.D.A. Bewindslie den, eindelijk een kans om de gele galiseerde abortusbaan voor auto mobilisten in het stuk Breestraat vervangen door een goede weg en de idem baan op de trottoirs langs de Hoge Woerd voor voetgangers, eens onderhanden nemen. Sommi gen meenden dat ook het trottoir langs de Plantage waar twee jaar geleden een dure boom omwoei weer hersteld kon worden of de rommel op ruimen rond de abri op het Levendaal nabij Solglyt, aldus werd besloten. Het was al laat en men moest nog verder formeren. Maar... wat gebeurde er? Een amb tenaar (natuurlijk), welke het blijk baar niet had begrepen telde de 14.500 bij de salarissen. Grote consternatie. Minister de Gaay Fortman wist raad. Om de verloren gegane gelden terug te krijgen, knippen we de franje van de amb tenarensalarissen af. Hij herin nerde zich die knippartijen nog van zijn grote A.R. voorganger in de eveneens crisisjaren, Slotemaker de Bruine, in het kabinet Colijn. Nu kan men twee dingen doen, nl. zich kwaad maken en aan blijft het zo als het is en men kan zeggen "Keep Smiling" en dan blijft het óók zo. Kies dan maar voor het laatste en vergeet het niet. H. van Eek Hoge Rijndijk 3 Leiden Niet eerlijk Er wordt met twee maten gemeten rond de premie-vergoeding bij het verlaten van een woning. Waarom krijgen zij die van een gro tere in een kleinere woning komen te wonen wel een premie en de mensen die van een kleinere naar een grotere woning gaan niet? Mij dunkt wanneer je een smalle beurs hebt en je bent gedwongen te verhuizen wegens gebrek aan ruimte dat je, ook al ben je alleen, toch recht hebt op die grotere wo ning plus premie. Je hebt immers te maken met an dere afmetingen zodat er nieuwe vloerbedekking moet komen, de gordijnen zijn in de regel anders en er zal gewit, geschilderd en behan gen moeten worden als men in een reeds bewoond huis komt te wo nen. Om maar te zwijgen over an dere kosten. Naar mijn mening is hier een tege moetkoming in de kosten op zijn plaats. Ik denk dat ik spreek uit naam van vele anderen die ook tot die vergeten groep behoren maar dezelfde rechten hebben als ieder ander. Het zou geen kwaad kunnen wanneer B en W hieraan eens extra aandacht zouden besteden. Mej. Nauta Drechtstraat 83 Leiden C VOETBAL - Wim Ligtvoet, rech ter vleugelverdediger van Rooden- burg, zal vanavond niet meespelen met het team van West II, dat tegen Zuid I uitkomt. Ligtvoet, herstel lende van een blessure, acht zich voor dit duel nog niet fit genoeg. Aat Keyzer (Randstad) en Sis Thu Pan (Quick Boys) spelen wel. VOETBAL - De beslissingswed strijd om het eerste periodekam pioenschap van de eerste divisie tussen MVV en PEC/Zwolle zal op dinsdagavond 4 oktober (aanvang 20.00 uur) in het PSV-stadion in Eindhoven worden gespeeld. ADVERTENTIE VERKIEZINGEN HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND woensdag 28 september 1977. Voor een PROGRESSIEF beleid, ook in ons WATERBEHEER in kiesdistrict 1 c stemmen op C. A. KERLING-SIMONS Kandidaten met een programma!

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7