ÖBlSÉIHI Gemeente betaalt schulden Stichting migrantencentra Gemeente Leiden koopt terrein naast Wernink Voorkeur voor politie-landje VVD en twee leden CDA stemmen tegen Sportschool mag in "duur"pand blijven Carnavalsvereniging na vernielingen: om moedeloos te worden DINSDAG 27 SEPTEMBER 1977 LEIDEN LEIDEN - De gemeente Leiden zal een aantal schulden van de Stichting Migrantencentra overnemen. Dat heeft de gemeenteraad gisteravond met de stemmen van de VVD-fractie en twee leden van het CDA tegen, besloten. Het gaat om een bedrag van ruim tachtigduizend gulden. De stichting heeft deze schulden opgelopen in de periode waarin ze op verzoek van de gemeente een aantal panden in Leiden (Groenes- teeg en Morssingel) beheerde, voor de huisvesting van buitenlandse werknemers. Dat speelde zich af in de jaren 1973 tot en met 1975. De wijze waarop de stichting het be heer heeft gevoerd is later nogal in opspraak gekomen. De gemeente lijke accountantsdienst heeft er vo rig jaar een onderzoek naar inge steld. Het oordeel dat uit de niet- openbare stukken blijkt, is voor de stichting Migrantencentra "ver nietigend", zo merkte het CDA- raadslid Vink gisteravond op. Hij vroeg zich af of het niet mogelijk zou zijn om de schulden op de be stuurders van de stichting te ver halen. Met Driessen bleek Vink overigens in deze een kleine min derheid binnen de CDA-fractie te vormen. Wel stemde de WD una niem tegen het voorstel van B en W om de gemeente de schulden te la ten overnemen. Van Duijn: "De gemeente heeft noch juridisch, noch moreel een verplichting te genover de stichting. Door het overnemen van de schuld wordt onzorgvuldig beheer door de stich ting gehonoreerd. Dat is een on aangenaam precedent". Morele verplichting Het college van B en W, gesteund door een meerderheid in de ge meenteraad (PvdA, PPR/D'66, SGP/GPV en zes CDA'ers), stelde zich op het standpunt, dat de ge meente wel een zekere morele ver plichting jegens de stichting heeft: de stichting heeft op verzoek van de gemeente de exploitatie van de in slechte staat verkerende panden op zich genomen. Bovendien, zo stelde wethouder Oosterman be stond bij het college de vrees dat wanneer bijvoorbeeld de vordering van de Stichting Rijn en Lek niet door de gemeente betaald zou wor den, uiteindelijk de buitenlandse werknemers daar de dupe van zou den worden. De Stichting Rijn en Lek is er voor bijstand aan buiten landse werknemers, maar bestaat voor een deel uit dezelfde mensen als de Stichting Migrantencentra. "We hebben leergeld voor de toe komst betaald", aldus Oosterman. Het raadsbesluit betekent dat de gemeente de volgende schulden zal betalen: ruim 25.000 gulden aan ar- chitectkosten voor niet-uitge- voerde nieuwbouwplannen in de Groenesteeg, ruim 11.500 gulden aan de Stichting Rijn en Lek, bijna 6700 gulden aan particulieren, ter wijl bijna 36.500 gulden door de gemeente niet in rekening zal wor den gebracht, hoewel gemeente lijke diensten (zoals de SLF) vorde ringen tot dit bedrag hadden uit staan. De problemen met de Stichting Migrantencentra hebben wel tot gevolg dat de positie van ge meente-ambtenaren in dergelijke organen nader zal worden bezien. Namens de gemeente zat directeur Dekker van Bureau Huisvesting in het bestuur van de stichting. Er zal een duidelijke procedure worden vastgesteld waarin aangegeven staat wanneer een ambtenaar B en W op de hoogte moet stellen van zijn ervaringen in dergelijke orga nen. De gemeenteraad vindt dat die procedure voor 1 januari gereed moet zijn. Een voorstel hierover van Van Duijn (VVD) werd una niem aangenomen. LEIDEN - Het PPR/D'66-raadslid Bijen'heeft gisteravond in de gemeen teraadsvergadering vraagtekens geplaatst bij de hoge kosten, die de restauratie van het pand Pieterskerkgracht 9 met zich mee zal brengen: naar raming 4,8 miljoen gulden en bij het gedeeltelijke gebruik van dit pand door een sportschool. Juist de restauratie is een moment om nog eens na te gaan of het pand wel een juiste bestemming heeft, zo vindt Beijen. „Het gebruik van het pand (in het voorste gedeelte) door een sportschool heeft waarschijnlijk gro tere slijtage tot gevolg", aldus het PPR/D'66-raadslid. „Moeten commerciële instellingen gebruik maken van een gemeente- pand, waar zoveel gemeenschapsgeld in wordt gestoken", zo vroeg hij zich verder af. Zijn voorstel om nader te bezien wat de toekomstige bestemming van het monumentale pand zou kunnen zijn, kreeg echter weinig steun. Wethouder Tesselaar bestreed het „Noem maar eens een alternatief. Dit (de sportschool) is een niet-gesubsidieerde instelling, die toch flink be taalt". Beijens suggestie werd met 8-21 verworpen. Wel kreeg hij steun voor zijn voorstel om B en W op te dragen na te gaan of de restauratiekosten van 4.8 miljoen niet gedrukt kunnen worden. Al leen Bleijie en Driessen (beiden CDA) verzetten zich hiertegen. „Het voorstel suggereert alsof er geld \iordt weggegooid", zei Bleijie. De gemeenteraad besloot gisteravond om al vast geld beschikbaar te stel len voor het maken van een restauratieplan en uitvoering van consolida- tiewerkzaamheden. Een soortgelijk besluit werd er voor het pand Pieterskerkgracht 11 genomen. Beijen Voor de betonmortelcentrale? LEIDEN - De gemeente zal het ter rein naast de firma Wernink aan de Morsweg aankopen, zo heeft de gemeenteraad gisteravond beslo ten. Het ligt in de bedoeling om deze grond aan te bieden aan de Leidsche Beton Centrale, die dn haar vestiging aan de Zoeterwoud- seweg zou kunnen verlaten. Dat de komst van een beton- centrale aan de Morsweg door veel bewoners niet gewenst wordt, bleek ook gisteravond in de raad zaal. Langs de publieke tribune hing een spandoek met daarop de tekst: "Morswijk" geen "Beton- wijk" en een tekening van een be- tonwagen met een rood kruis er doorheen. Zoals bekend verzetten eerder bewoners van de Kooi zich tegen vestiging van een beton mortelcentrale aan de Sumatra- straat. Het college van B en W deelde de bezwaren van de Kooi- bewoners: de gemeente verleende geen hinderwetvergunning aan de LBC, die tevergeefs bij de Kroon hiertegen beroep aangetekend. B en W hebben duidelijk wel de be doeling dat de betoncentrale aan de Morsweg zal verrijzen. Dat heeft het college al eerder laten blijken. Voor het tot uitgifte van de grond aan de LBC kpn overgaan, zal het college echter wel moeten aanto nen waarom vestiging op andere plaatsen niet mogelijk is. Dat be sluit nam de gemeenteraad gister avond op voorste] van het VVD- raadslid Kuijers. "Ik vind dat we Zakennieuws LEIDEN - Aan de Turfmarkt 11 is in het voormalige pand van bont handel Alb. de Vries een vestiging van het uitzendbureau LUBA ge vestigd. Aan de Breestraat 141 worUt in plaats van foto-cine handel J. Wolf slag bv, de fotostudio Rijterman BV gevestigd. Aan de Haarlemmerstraat 15 is in plaats van Van de Ven speelgoed een winkel in verlichtings- en deco- ratieartikelen "Voet-Licht" geves tigd. opnieuw moeten kijken naar alle het probleem naar de Haagweg" andere mogelijkheden", zei hij.' Hilda Passchier (PSP) drong er bij Door de bouw van de Chur- B en W op aan om de moeilijk- chillbrug mogen wellicht de pro- heden, die de LBC aan de Zoeter- blemen op de Morsweg opgelost woudseweg ondervindt, uit de weg worden, aldus Kuijers, "maar die te ruimen, zodat het bedrijf daar betekent ook een verschuiving van kan blijven. Woningen op plaats van Krantz-complex LEIDEN - De gemeenteraad heeft gisteravond ingestemd met het voorstel van B en W om de panden van de uit Leiden vertrokken firma Krantz aan te kopen. Deze panden staan aan de Langegracht, Vol molengracht en Oude Singel. De gemeente neemt het fabrieks complex over van Wilma Projek- tontwikkeling B.V. Wilma had de fabriek eerder al van Krantz gekocht, waarna de ge meenteraad voor het desbetref fende gebied een voorbereidings besluit nam om er de ontwikkelin gen in de hand te kunnen houden Het college van B en W heeft nu de intentie om in overleg met Wilma een bouwplan te maken en de grond later aan Wilma in erfpacht uit te geven bij voorkeur voor de bouw van premiekoopwoningen. De woorden "bij voorkeur" zijn in gelast in de overeenkomt, om ook de mogelijkheid van andere voor zieningen open te houden, zo zei wethouder Waal gisteravond. Als voorbeeld noemde hij parkeergele genheid. Wilma kan eventuele plannen van de gemeente niet blokkeren, antwoordde de wet houder op een vraag van Beijen (PPR/D'66). "Als er geen overeens temming met Wilma bereikt kan worden, dan zijn wij niet gehouden om met Wilma in zee te gaan", aldus Waal. Hij ging niet in op een sugges tie van het PSP-raadslid Hilda Pas schier om te gaan werken aan een ontwerp-bestemmingsplan voor het gebied. Zij wilde daarmee be reiken dat ook buurtbewoners in spraak krijgen bij de beslissing wat er op de plaats van Krantz gebouwd zal worden. De ravage, die leden van de Hutspotten afgelopen zaterdag LEIDEN - De carnavalsvere niging De Hutspotten is ern stig gedupeerd. Onverlaten drongen vorige week in de nacht van vrijdag op zaterdag de voormalige ruimte van het Motorhuis aan de Morssingel binnen, het enige pand dat daar nog overeind staat. De at tributen van De Hutspotten, die in het pand stonden opge slagen, werden volledig ver nield. Een schadepost van ruim twaalfduizend gulden, terwijl de carnavalsvereni ging alleen tegen brand verze kerd is. De gevolgen van dit staaltje vandalisme zijn omvangrijk. Het werk dat weken achtereen door de dertig leden tellende attributencommissie van de Leidse carnavalsvereniging werd verricht, is voor niets geweest. Een Chinese Draak met een waarde van vijfdui zend gulden ging o.a. verloren. Afgelopen zaterdag wilde een aantal leden van de attribu tencommissie wederom aan het werk gaan om diverse on derdelen klaar te maken, waarmee De Hutspotten in de taptoe van a.s. zaterdag zou den paraderen. Wat zij aantrof fen, was een ravage. De politie is inmiddels ingeschakeld. De Hutspotten kan niet mee doen aan de taptoe. Dat is niet het enige. Ook de Sociale Commissie vun de carnavals vereniging is ernstig gedu peerd. Op 1 oktober a.s. (zater dag) zouden de Hutspotten medewerking geven aan een groot feest, waarvan de baten zouden gaan naar het fonds voor het Geestelijk Gehan dicapte Kind. Ook festivitei ten in verband met het vijfja rige bestaan van de snel ge groeide carnavalsvereniging zijn door de vernielingen in gevaar gekomen. "Het is om moedeloos van te worden", zegt de heer Voskuil, lid van de attributencommissie. Hij meldt dat de Hutspotten al ge ruime tijd op zoek zijn naar een ander onderkomen voor hun attributen. Het voormalige Motorhuis aan de Morssingel zal gesloopt worden. Het be stuur van de carnavalsvereni ging zal op korte termijn be kijken welke maatregelen er genomen kunnen worden ter vervanging van de vernielde attributen. LEIDEN - Van drs. W. J. Laman links op de foto), voorzitter v bestuur van het Diaconessenhuiskreeg ds.H. W .Hemmes gistermiddag het universiteit kersverse boek van prof. Edward Schillebeeckx: Gerechtigheid en liefde, genade en bevrijding"Ds. Hemmes hield receptie in de medische biblio theek van het ziekenhuis ter gelegenheid van zijn veertigjarig ambtsjubi leum, waar enkele honderden relaties hem kwamen gelukwensen. Dr. Kampan overleden LEIDEN - Op 66-jarige leeftijd is onlangs dr. A.A. Kampan overle den aan een herseninfarct. Dr Kampan was oprichter van het in Leiden gevestigde Nederlands In stituut voor het Nabije Oosten. Van 1939 tot 1974 was hij hieraan ver bonden. Verder was hij in de pe riode 1946-1976 leraar aan het Ste delijk Gymnasium in Schiedam. In zijn Leidse studententijd heeft dr. Kampan het Historisch Genoot schap Robert Fruin opgericht. Ook was hij in 1933 mede-oprichter van het Vooraziatisch-Egyptisch Ge nootschap Ex Oriente Lux en in 1958 mede-oprichter van het Ne derlands Historisch Archeolisch Instituut in Istanboel. Hij was buitengewoon hoogleraar aan de Istanboel. Dr. Kampan is in zijn woonplaats, Be- melen, overleden. De heer Laman typeerde de ziekenhuispredikant als een man die al luiste- rend vindt wat hij moet doen. En ds. H. J. van Achterbergdie sprak namens het Leidse predikantenkorps, voegde eraan toe, dat Hemmes nooit met de pet naar zijn werk heeft gegooid. Een serieuze levensinstelling en taakopvatting combineert hij met een speelse geest. i de kapel van het ziekenhuis LEIDEN - In het overzichtje "Wie zijn de kandidaten" op de za- "Het zou mooi zijn als we in een heel klein landje leefden met een heleboel politieagenten voor een heel klein aantal men sen. Dan zou er eerst gewaar schuwd kunnen worden voor er bekeuringen uitgedeeld wer den. Nu kunnen mensen net zolang in overtreding zijn tot ze eens gepakt worden." Dit zei de Officier van Justitie gisteren tijdens de zitting van de kan tonrechter tegen iemand die met een kapotte uitlaat had ge reden. Hij had hem meteen ge repareerd, zei hij. Mijnheer De O. vond dat drie maal een bekeuring voor te hard rijden in drie jaar niet zo erg veel is, aangezien hij dage lijks op de weg zit. De rechter vond dat juist wel veel, aange zien de kans om gepakt te wor den erg klein is. De O. had me teen willen betalen, maar dat ging niet door, ook de officier van justitie dacht er minder licht over dan hij. Als het nog een keer voorkomt is hij zijn rij bewijs een poosje kwijt. Nu bleef het bij een boete van 300,- plus een voorwaardelijke ontzegging van twee maanden met een proeftijd van een jaar. Reed De O. met een snelheid van 140 km. per uur over de rijksweg, waar honderd km. is toegestaan, de heer B. reed nog tien km. harder. Ook hij was volgens zijn strafblad al eens eerder voor hetzelfde gepakt. Hij kon zich daar echter niets van herinneren en opperde de mogelijkheid dat het toen zijn vrouw geweest was die in zijn naam had gehandeld en 110,- had betaald. Het feit staat de salniettemin op zijn naam, en telt mee in de beoordeling. Hij kwam er af met 200,- boete. De heer S. deed er nog een schepje bovenop door 160 km. te noteren. Omdat hij boven dien met twee gladde banden reed en ook al eens eerder een snelheidsovertreding begaan had, kreeg hij 400,- boete, waarvan 250,- voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en 90,- boete voor de gladde banden. Hierbij hield de rechter rekening met het beroep van de heer S., vertegenwoordiger. Had hij zijn auto niet zo drin gend nodig gehad, dan had hij zeker (voorwaardelijke) ont zegging van zijn rijbewijs ge kregen. De heer Van T. had een slechte koop toen hij in een café, na ge bruik van een flinke hoeveel heid bier van een mede-cafébe zoeker een auto kocht voor 500,-. Toen hij daarna met de auto ging rijden werd hij door politieagenten aangehouden. Voor het rijden onder invloed moest hij een week hechtenis uitzitten en mocht hij negen maanden niet rijden. Omdat de auto niet verzekerd was, waar voor hij gisteren terecht stond, kreeg hij een boete van 150,- en wordt de auto verbeurd ver klaard. Bij dat alles komt nog dat hij de auto ook nog steeds moet betalen. Pech had ook de heer G., niet alleen omdat hij gepakt werd op een opgevoerde bromfiets zon der trappers, die dus als motor voertuig wordt aangemerkt en daar moet je een rijbewijs voor hebben, wat hij niet had. Daarna zijn er ook nog eens twee bromfietsen van hem ge stolen, zodat hij nu weer met de bus naar zijn werk moet. Hij wil de bromfiets dus wel graag weer terug hebben. Dat kan, als hij er maar wel voor zorgt dat die weer in orde gebracht wordt en als hij hem zo snel mogelijk door de politie laat keuren. Maar zonder een boete van 75,- kwam hij er toch niet vanaf. Dan de parkeerovertredingen. Mevrouw Van R. had die op het Pieterskerhof begaan. Ze had echter geen bon op haar auto gevonden. ("Maar dat kan best kloppen, want studenten ple gen de bonnen daar nogal eens weg te halen en ze onder hun eigen ruitenwisser te stoppen.") Toen ze een kaartje thuiskreeg en daarop invulde dat ze ge hoord wilde worden, kreeg ze een kaartje waarop de boete in eens verdubbeld was. Dat be greep ze niet zo goed. Officier van justitie: "Helaas worden er zoveel parkeerover tredingen gemaakt dat niet alle zaken altijd zo worden afge handeld als de betrokkenen re delijkerwijs zouden mogen verwachten". En de boete be- dfoeg 10,-. Iemand die een zaak heeft aan de Morsweg en een medewer ker van het Academisch Ziekenhuis werden beide schuldig bevonden aan fout parkeren, maar kregen geen straf opgelegd. De eerste omdat hij nu eenmaal moet laden en lossen, en in afwachting is van een vergunning om dat te mo gen doen. De tweede omdat er geen plaats was op het terrein van het AZ, hij daarom naar huis gestuurd was terwijl er een afdeling onderbezet was. Maai bij nader inzien werd hij toch maar weer opgeroepen omdat dat toch niet de manier gevon den werd om de zaak op te los sen. Hij heeft toen snel een plaatsje voor zijn auto gezocht. Hij had een principe-uitspraak van de' rechter willen horen, maar die kon deze hem niet ge ven, omdat dit een zaak is tus sen het AZ en de gemeente. Toen de derde föut-parkeerder aan de beurt was, die ook rede nen aanvoerde omtrent laden en lossen (bij een boetiek aan de Oude Rijn) zei de officier van justitie: "Ik heb zelf ook wel eens een spijkerbroek bij U ge kocht, en ik kan het me nu niet veroorloven u wel een straf op te leggen waar ik dat in de vo rige twee gevallen niet deed." Het werd dus "schuldig zonder oplegging van straf MARGA WUIS terdagbijlagepagina over de ver kiezingen voor het Hoogheemraad schap Rijnland zijn twee foutjes ge slopen. In kiesdistrict IC gebouwd wordt de heer W. Doeven in de mond gelegd dat hij "ongebouwd" wil vertegenwoordigen; dit moet zijn "gebouwd". Verder is de heer J.A. Verbeek uit dit district geen makelaar maar architect. LEIDEN - Visvereniging De Gul den Voorn hield een wedstrijd in de Haven te Zaandam. Uitslag: 1 G. Herland 9150 gram-27 stuks, 2 F. Smit 4270-22, 3 H. Hoogkamer 3640-16,4 H. van Alphen jr. 3360-35, 5 H. van Alphen jr. 2720-15, 6. J. Schouten 2710-18, 7 B. Velthuijzen 2490-25, 8 W. Lardee 2130-16, 9 Miedema 1660-5, 10 H. v.d. Meij 1230-7. Visclub Albatros viste zijn vierde competitiewedstrijd in de Zijl en Nieuwe Vaart. Uitslag: 1 W.J. van Steenbergen 1200-8, 2. J. v.d. Steen 710-7,3 B. Ouwerkerk sr. 680-8,4 A. Ouwerkerk 430-4, 5 J. Bouwmees ter 240-3, 6 R. van Dijk 240-2. 7 J J. van Went jr. 240-2, 8 W.W. van Steenbergen 230-2, 9 H. Valk jr 200-2. 10 H. v.d. Voet 195-2. ADVERTENTIE op de Breestraat, t.o. het stadhuis maandag 3 Oktober aanvang: 10.00 uur inschrijving van de ploegen; (^esta^nde uit 6 deelnemers elk) om het ^kanloor Leidsch Dagblad kampioen,chaj. wj,te ginge| Leiden tel. (071) 14.49.41, tst.221 eaker: theo koomen/ .ORGANISATIE: LEIDSCH DAGBLAD, 'n aktieve krant IN SAMENWERKING MET DE 3 OCTOBERVEREENIGING.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3