Uitgeschakelde huisvrouw in Leiderdorp krij g t geen gezinshulp Buitenhof-commissie wil sluiproute voorkomen [I eidse agenda Schoolraad wil extra geld voor herstel van „schade door terreur" Leidenaars redden invalide Rijnsburger Kritiek op taak van woningbouwvereniging STAD EN RAND DINSDAG 27 SEPTEMBER 1977 Dinsdag DEN HELDER Via relaties van haar man heeft mevrouw de Wilde nu een gezins hulp uit Den Helder gekregen. De heer de Wilde zit in het bestuur van de belangenvereniging van mari niers. Uit contributiegelden van deze vereniging wordt een stich ting gezinsverzorging binnen de marine gefinancierd. Hoelang de huidige hulp die van Texel afkom stig is, kan blijven, is nog niet be kend. "Zonder deze contacten bij de ma rine hadden we nu helemaal zonder hulp gezeten. De hele ellende is voor ons begonnen toen het minis terie van CRM de landelijke ge zinshulp ging beperken", zegt de heer de Wilde.Op doktersadvies mag mevrouw de Wilde niks meer doen. Zijzelf vertelt dat de gezins hulp voor hele dagen in het begin ertoe bijgedragen had dat haar toe stand behoorlijk verbeterde. Toen deze hulp teruggeschroefd werd tot halve dagen ging zij weer teveel werk zelf op zich nemen. Steeds zieker "Het gezin moest toch draaien. Maar het werd teveel en ik werd steeds zieker", aldus mevrouw de Wilde. "Het heeft verkeerd uitge pakt. De fysiotherapeute zag dat ik teveel gewerkt had". De heer de Wilde noemt het "een idiote situatie", dat de stichting Midden Rijnland zo dicht bij de deur zit en dat er dan toch nog van uit Den Helder hulp moet komen. "We weten niet wat we moeten be ginnen als de huidige gezinshulp Weer weg moet", aldus de Wilde. De heer van Rossum, directeur van de stichting Midden Rijnland ver klaart dat na de bezuinigingsmaat regel van het ministerie van CRM, de gezins- en bejaardenhulp die de stichting geeft, sterker gerantsoe neerd moest worden. "Wij krijgen door het ministerie formatie-uren toegewezen. Dit zijn een aantal uren die wij aan gezin nen en bejaarden mogen toewijzen. We hadden oorspronkelijk 315.300 gesubsidieerde uren voor het lo pende jaar die teruggebracht zijn tot 311.000 uren" vertelt van Ros sum. "Voor 1977 zijn de gevolgen nog niet zo dramatisch, want in zo'n ze venhonderd gezinnen hebben we nu hulp. Vóór de beperkingsmaat regel van het ministerie stonden 28 gezinnen op de wachtlijst. Momen teel is die lijst al gegroeid tot 39. In 1978 krijgt de stichting Midden Rijnland volgens van Rossum nog maar 273.000 uren, waardoor de wachtlijst steeds groter zal worden. "Door de dwang van bovenaf, die plaatsvindt door het intrekken van subsidie voor de stichtingen wor den wij gedwongen de hulpverle ning te beperken-. De toestand in de gezinsverzorging wordt dan ook steeds slechter". Aangezien de vraag naar gezins hulp op het ogenblik veel groter is dan het aanbod, moet de urgentie van bepaalde gevallen afgewogen worden. Met behulp van een zogenaamd in dicatieformulier wordt nagegaan of iemand in aanmerking komt voor hulp of niet en hoeveel uren iemand nodig heeft. Wat de hulp aan mev rouw de Wilde betreft, zaten we met meer dan een probleem. Allereerst gaat het in dit geval om langdurige hulpverlening die moeilijker wordt naarmate onze uren beperkt wor den. Verder moesten wij iemand vrij hebben die als gezinsverzorg ster mentaal tegen de situatie op gewassen was. Je kunt er geen meisje van 16 plaatsen. Bij dit alles komt nog dat de stichting niet in staat is 's avonds of in het weekend hulp te verlenen". De Centrale Raad voor de gezins- tegen de bezuinigingsmaatregelen van CRM. Protesten van welke vorm dan ook hebben tot nu toe niet geholpen. "Er is zelfs overwogen door onze stichting om de hele maatregel te boycotten. Maar na beraad hebben we ingezien dat we ons dat niet kunnen veroorloven ten aanzien van de 550 werknemers en de ge zinnen". Van Rossum verwijt het ministerie maatregelen genomen te hebben zonder goed voorafgaand overleg. "De gezins- en bejaardenverzor ging moet nu bloeden voor de be leidsfouten van het ministerie. Ze hebben daar in Den Haag duidelijk gebrek aan visie getoond. De men sen worden veel ouder waardoor ze langer hulp nodig hebben en de nnnomntiirl in 7iolrönhni7Dn ic ,ror_ iWi 1\ Afgang voor basketbalteam LEIDEN - De Leidse formatie "Ritmico Special" treedt komende zaterdagavond vanaf acht uur op in de grote zaal van het Leids Volkshuis. Tijdens het optreden, dat tot twee uur duurt, zijn uiteenlopende Surinaamse hapjes LEIDERDORP/HAZERSWOUDE - "Er is in een gezin meer te doen dan verkr'^baar- bedden opmaken en afwassen", zo reageert mevrouw G. M. van der Wilde' verbolgen over het intrekken van de gezinshulp, die zij zo'n vier jaar van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Midden Rijnland gehad heeft. Vier en een halfjaar geleden werd bekend dat mevrouw de Wilde uit Leiderdorp een ruggemergaandoening had. Bij het begin van haar ziekte, die haar totaal uitschakelde voor het huishoudelijke werk, kreeg ze van Midden Rijnland vijf hele dagen in de week een gezinsverzorgster. In de afgelopen anderhalf jaar is deze gezinshulp eerst te ruggelopen tot halve dagen en daarna tot helemaal geen hulp meer. Ondanks adviezen van de behandelende neuro- chirurg dokter Matracali, werkzaam in het Academisch en Elisabethziekenhuis en de Leiderdorpse huisarts Ouwer- kerk, die erop wezen dat mevrouw de Wilde afhankelijk is van een gezinsverzorgsterbleef nieuwe hulp van de Stich ting Midden Rijnland uit. Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21-0.01 uur. Steenschuur 6, Leidse ver. van post zegelverzamelaars, 20 uur. 't Breehuys, Repelsteeltje, 14-17 uur; kleiclub, 16-17.30 uur; volksdansgroep, 19-20.30 uur. Vrijetijdscentrum, yoga; zelf kleren ma ken; jazzballet; foto/filmclub; tekenen en schilderen, alle groepen van 20-22.30 Troef, koken, 18 uur; druktechnieken; Engels; brugdiploma verplegende en verzorgende beroepen, alle groepen vanaf 20 uur; jazzballet, 21 uur. Korte Mare 4, lezingavond Rozekruisers Genootschap, 20 uur. Morsweg 10, vergadering werkgroep stedelijke ontwikkeling en werkgroep verkeer en vervoer, 20 uur. Marinecomplex, Noordeinde 2a, win- terkledingbeurs, 19-21 uur. Stadhuis, commissie interne organisatie en beheer, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, commissie financiën en culturele zaken, 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, commissie onderwijs, 20 uur. LEIDEN - De 65-jarige, invalide Rijnsburger P. v.d. K. is door twee Leidenaars van een verdrinkingsdood gered. De Rijnsburger was gistermiddag met zijn elektrisch voortgedreven invalidewagcn op de smalle Rijnhofweg te water geraakt. De toevallig ter plaatse aanwezige Leidenaars A. Hesseling en J. van Egmond schoten onmiddellijk te hulp en hielden het hoofd van de drenkeling tot het moment dat de inmiddels gealarmeerde politie arriveerde boven water. Met vereende krachten lukte het de in het water weggezakte invalidewagen zo te lichten dat de Rijnsburger uit zijn netelige positie kon worden bevrijd. Hoewel de man ogenschijnlijk geen letsel had opgelopen heeft de EHD hem voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De brandweer heeft de invalidewagen uit het water gehaald. Woensdag DELFT - Parker heeft gisteravond bij het Delftse Pioneer Punch een afgang meegemaakt. Het Leidse basketbalteam, zonder de gebles seerde Mitchell Plaat, verloor een oefenwedstrijd met 117-94, na een van Leidse zijde bar slechte partij. Alleen Harry Kip en Arthur Collins haalden een voldoende tegen een tegenstander die over drie weken competitieopponent is, de overige spelers waren nauwelijks bereid te verdedigen. Punch knalde er dan ook lustig op los en drukte dat uit in een grote zege. De Centrale Raad voor de gezins- T 7" L verzorging heeft fel geprotesteerd Vraag naar aparte post op gemeentebegroting tegen de bezuinigingsmaatregelen C x 1 1 O O O Donderdag Tijdens een De voorzitter van de raad, Ir. D.C.J. openbare vergadering van de Was- Poortvliet begon de vergadering kerende zieken een beroep moeten senaarse schoolraad, maandag- met enkele mededelingen onder doen op de gezinsverzorging. Daar av°nd 'n het raadhuis gehouden, is meer over contacten die met andere komt bil dat voor opname in ver- Snder aandacht besteed aan plaatsen z.jn gelegd over de oplos- Dleeetehuizen steeds hogere eisen de vernielingen die in de vakanties, sing van het probleem van het te- gesteld worden. Het ministerie stelt |Tiaai' ?ok ,°P andere momenten aan mglopend leerlingenaantal De daar tegenover dat de gezins- de schoolgebouwen worden aan- heer J.W. Halting, hoofd van de verzorging beperkt moet worden. get,racht. Bij de bezuiniging op de collectieve Zoals bekend.ls de schoolraad een voorzieningen moet het nut van orgaan waarin vertegenwoordigd onze diensten eens duidelijk afge- eerk;;achten en ouders van het wogen worden tegen het nut van plaatselijk openbare onderwijs, andere diensten", aldus de heer van z°we' kleutei-, basis- als voorgezet Rossum. onderwijs. Wethouder Huibregtseschool leidde daarna de bespreking in over de gevolgen van de vernielzucht van de Wassenaarse jeugd, waarbij hij overigens opmerkte, dat men ook in andere plaatsen met dat pro bleem kampt. LEIDERDORP - Geen wonderen van de techniek in het Dorpshuis in Leiderdorp waar de begeleidings commissie Buitenhof vergaderde. Onderwerpen: De ontsluiting van het zuidelijke gedeelte van deze wijk en de te kiezen type woningen. Uitvallende microfoons, veel gekraak en gepiep als ze het eindelijk wel deden. Hilariteit op de goed bezochte publieke tribune als een glansrijk betoog werd vervormd tot onbegrijpelijk ge brabbel als "Engelen (storing) Brink ventweg".' Tochkwam men tot een besluit: De zuidelijke rand van Buitenhof gaat ontsloten worden vanaf het kruispunt bij de Dennenschans. Daarvandaan zal de ont- sluitingsweg doorlopen tot de Brink, die hiervoor iets verlengd moet worden. Tegen het eind van de avond waren ook de technische storingen verholpen. vormige Brink iets meer door getrokken moet worden om op de weg aan te sluiten dan oor spronkelijk het plan was. Sluiproute In de weg is een aantal bochten ingebouwd waardoor hij eerst parallel loopt aan de Engelen- daal en vervolgens aan de Vos- siuslaan, waar de aansluiting met de Brink wordt gevonderj. Hierdoor is de kans dat de weg als sluiproute gebruikt gaat worden gering, in tegenstelling tot de andere voorgestelde op- Na wat heen en weer gepraat op de vorige vergadering over de verschillende mogelijkheden om het zuidelijke deel van Buitenhof te ontsluiten kreeg de begeleidingscommissie gis teravond twee plannen voorge schoteld. Het eerste behelsde een ontsluiting via een lange route langs de drukke Engelen- daal, een ventweg. Omdat deze oplossing vrijwel algemeen als onaantrekkelijk werd ervaren besloot men al spoedig tot de andere mogelijkheid. Dit is een weg van de Dennenschans naai de Brink, waarbij de lus lossing, de ventweg langs de Engelendaal. Wat er dan moet gebeuren met de bebouwing in het gebied waar de doorgetrokken Brink en de Leysloot dicht bij elkaar komen zal nog verder door de ontwerpers van het plan wor den bekeken. Inspraak Het toch niet geringe aantal belangstellenden roerde zich tijdens dit onderwerp nauw elijks. Geen wonder: het ge sprek bleef voor hen erg ab stract. De tekeningen waren voor de commissieleden wel licht goed zichtbaar, op de pu blieke tribune waren ze totaal niet te zien. Gelukkig is er dan een pauze, waarin een en ander verduidelijkt kan worden, maar dat is natuurlijk ook niet de be doeling van zo'n avond waarop belangstellenden en belang hebbenden mee kunnen praten. De simpele handeling, het bord met daarop de tekening van de voorgestelde ontsluitingsweg wat meer publiekwaarts te ke ren, gaf er blijk van dat de pro blemen van de publieke tribune toch wel - zij het wat laat - wer den onderkend. WC' Het ontwerp van Van den Berg voor de woningen aan de Engelendaal: "gesloten bebou wing". Hier de ingangszijde van de woningen. Gesloten bebouwing Over de te kiezen woningtypen is nog wat verder doorgepraat aan de hand van schetsen van de drie architectenbureaus, zonder daarover tot meer defi nitieve beslissingen te komen. Toegejuicht werd het ontwerp van Van den Berg: een "geslo ten bebouwing" langs de En gelendaal. Dat houdt in, dat de huizen langs deze drukke weg van de Engelendaal worden af gekeerd, het echte "leefge- deelte" in feite aan de achter zijde wordt ingericht. Op dit moment worden nog voornamelijk ontwerpen ge maakt voor woningwetwonin gen en premiewoningen. Op een vraag uit het publiek wan neer inspraak mogelijk is over de te bouwen woningen in de vrije sector kreeg de vragen steller ten antwoord dat hij nog zo'n twee maanden geduld moest uitoefenen: dan zouden gegadigden voor deze wonin gen kunnen reageren. Schieten Hij gaf een overzicht van de vernie lingen die tijdens de zomervakantie aan schoolgebouwen zijn aange bracht. Een zeer groot aantal ruiten is vernield, soms door het gooien van stenen, soms ook door het schieten met buksen. In de Wet houder Huibregtseschool waren bijvoorbeeld 18 ruiten vernield. Er werden nieuwe ruiten ingezet, maar na korte tijd waren er op nieuw 5 kapot. Ernstige schade wordt ook toegebracht door het lo pen op platte daken van bijvoor beeld gymnastiekzalen en kleuter scholen. Het herstel van al die schade moet bekostigd worden uit het school- budget voor onderhoud. En dat be tekent, dat het normale onderhoud van de schoolgebouwen te kort schiet omdat te veel geld nodig is voor het herstel van "schade door terreur", zoals de heer Harting het uitdrukte. Hij deed de schoolraad het voorstel zich tot het gemeente bestuur te wenden met het verzoek op de begroting een extra post op te nemen voor het herstel van "schade door terreur." De raad aanvaardde dat voorstel. Op welke wijze de gemeente déze zaak financieel wil regelen wordt aan het college van burgemeester en wethouders overgelaten. Apotheken OEGSTGEEST - Tijdens de gister avond gehouden vergadering van de commissie openbare werken en sport was de nieuwe huisves tingnota het belangrijkste ge spreksthema. In deze nota is aan de woningbouwvereniging "Buiten- lust" een belangrijke taak toebe deeld in het toewijzingsbeleid van woningwetwoningen. Mevr. Zoutendijk (WD) en de heer Kraan (CDA) waren van mening dat "Buitenlust" te veel de dienst uit maakt, en de heer Boesjes (PvdA/PPR) wilde weten welke normen door "Buitenlust" gehan teerd worden bij inschrijving en toewijzing. Boesjes was ook van mening dat de urgentiefacetten in de huisvestingsnota niet voldoende aan de orde zijn gesteld, waardoor de hele "hiërarchie" in 't toewij zingsbeleid op losse schroeven komt te staan. De commissieleden vroegen zich bovendien af of van de opzet van de nota, namelijk door stroming, wel iets van terecht zou komen. Alle commisiieleden toonden zich bevreemd over de bevoorrechte positie van Warmond bij de toewij zing. Van gemeente-zijde werd hierop geantwoord dat Warmond in de d-groep toewijzing zit, hetgeen betekent dat er weinig of niets ge bouwd mag worden, doch de com missieleden waren niettemin van mening dat Warmond geen bijzon dere voorrang mag hebben in de Leidse regio. Mevr. Zoutendijk: "Waarom alleen sociaal-denkend voor Warmond, waarom niet voor andere gemeen ten?" Gebleken is dat bij de bouwveror deningen van 1974 de groep "ont- vang-amateurs" over 't hoofd is ge zien. Het gaat hier om een groep, die - dit in tegenstelling tot de zen damateurs - geen toestemming be hoeft van de PTT en die voor haar aktiviteiten zeer gevoelige an tennes nodig heeft. Boesjes wees erop dat het zoge naamde antenneverbod er toe leidt dat de exploitanten van kabeltele visie een steun in de rug krijgen, hetgeen hij dubieus achtte. Tennis is een elitaire sport. Dit moge blijken uit het feit dat tennis de enige sport is die niet voor sub sidies in aanmerking komt. De ge meente wil hier iets aan gaan doen. Met ingang van 1 januari 1978 wil de gemeente de kosten van de op het tennispark van OLTC te werk ge stelde ambtenaar voor 50% voor haar rekening nemen, met dien verstande dat deze ambtenaar dan ook de helft van 't jaar in dienst is van de gemeente. Lichtbakken weggenomen LEIDEN - Bij de Leidse politie is aangifte gedaan van diefstal van twee reclamelichtbakken. De bak ken met het opschrift 'Vleesmees- ters' waren bevestigd aan - twee lichtmasten op het Lammen- schansplein. Ze vertegenwoordi gen een waarde van 3000,- en moeten in het weekeinde zijn weg gehaald. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Kennedylaan 11, Oegstgeest, infor matieavond Baha'i gem., 20 uur. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 14-15.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen do. van 10.30-12.30 uur. 't Breehuys, gitaarclub, 15.30-17 uur; ve- getaries eethuis, 18-19.30 uur; gespreks- I groep Praxi, 20.30-22 uur; kreatieve werkavond, 20-22 uur; koffiebar, 20-23 uur. Morsweg 10, vergadering werkgroep leefbaarheid en stedelijk wonen en werkgroep monumenten, 20 uur. Vrijetijdscentrum. volksdansen; zeefdrukken; jazzballet; gitaarcursus; goochelen; pottenbakken; tekenen en schilderen, alle groepen van 20-22.30 Café De Twee Spieghels, Nieuwstraat, Ben Webster avond. Gemeentehuis Oegstgeest, commissie onderwijs en maatschappelijke aange legenheden, 20 uur. Marinecomplex, Noordeinde 2, win- terkledingbeurs, 10-14 uur. Pieterskerkstraat 1, voorlichtingsavond" werkgroep dienstweigeren, 20-21.30 uur. Pieterskerkhof 19, Architektenburo gratis advies, 20-21 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Troef, Nederlands voor buitenlanders 19.30 uur; project Leiden, 20 uur; han denarbeid, 20 uur. 't Breehuys, keramiekkursus, 19.30-22 uur; tapdansgroep, 20-21 uur; koffiebar, 20-23 uur. Vrijetijdscentrum, sportcafé; toneel- workshop; gitaarkursus; Go, alle groe pen van 20-22.30 uur. Leidse Schouwburg, Tiare Tahiti, zang, dans en muziek uit Tahiti, 20.15 uur Stadhuis, commissie ruimtelijke orde ning, 20 uur; commissie sociale zorg, maatschappelijke aangelegenheden, ge zondheidszorg en cultuur, 20 uur. Gemeentehuis Warmond, commissie fi- n, 19.30 uur; gemeenteraad, 20 De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 23 tot 30 september door Centraal Apotheek, Breestraat 74, Leiden, tel. 071-20552. Leidse -Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen- dorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 126938. Dag en nacht bereikbaar Dierenhulpdienst Anna Paulownaslraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2