„Soms rijd ik zelf ook wel eens een beetje te hard..." voor 1 zwaar verkeer afgesloten „Massaal stem laten horen" Ruzie bij Rijvereniging Valkenburg: bestuur weg Inbrekers slaan slag in „Artistique" ALPHENSE WETHOUDER NIEUWE VOORZITTER PROVINCIE JEUGDRAAD I NS DAG 27 SEPTEMBER 1<) Wrakken- ophaler Henk van de Vliet: ABBENES/OUDE WETERING - Een zwarte schoen zit nog onder het gaspedaal geklemd. De tweede is spoorloos. Van de auto is niet meer over dan een stuk verwrongen staal. Twee mensen vonden er de dood in, nadat de wagen met hoge snelheid tegen een boom was gereden. Een derde inzittende, een kind, moest levensgevaarlijk ge wond in een ziekenhuis worden opgenomen. hij drie dagen in het ziekenhuis heeft gelegen. Tussen de elektri sche dekens. Toen was hij weer het mannetje". En toch blijft Henk van de Vliet, dc rakkenophaler" uit Abbenes, er vrij nuchter onder. Iedere dag op- uw wordt hij met menselijk leed onfronteerd: hetzij de dood, hetzij ernstig letsel. Maar als er kin dertjes bij betrokken zijn, heeft hij het moeilijk. Dat bekent Henk openhartig eén dag na een week einde vol kommer en ellende. „Ik heb het wel eens meegemaakt Zo kan Henk van de Vliet uren ver tellen. Iedere auto heeft haar eigen verhaal. Van het ene wrak weet hij zus te vertellen en van het andere dat de inzittenden er wonderwel goed van afgekomen waren. Zelf staat hij er nimmer bij stil dat ook' hem dit zou kunnen overkomen. Door Jan Westerlaken Niet bang hoor", vertelt Henk. slenterend het autokerkhof, „dat jonge agentjes het niet meer konden aan- zo waren die mensen ver minkt. Dat er hier in mijn bedrijf luchtbeitels aan te pas moesten komen om die dode mensen uit het rak te kunnen halen. Nee, dat zijn ker niet de leukste karweitjes. Op een gegeven moment wordt het routine. Maar soms Luchtbel Hier stokt het gesprek. Het lijkt of Van Vliet iets wegslikt. Wijst op een auto. Zegt: „Die heeft helemaal on der water gezeten. Toen we erbij kwamen wisten we niet of er nog iemand in zat. De politie wilde hem er zo uittrekken omdat de auto ze ker al een half uur in de vaart had gelegen. Of ik er een voorgevoel van had: ik zei, laten we het voor zichtig doen. En verdomd, die man achter het stuur leefde nog. In een hoekje was een luchtbel daar kon hij nog net ademhalen. Ik geloof dat Is hij daar nooit bang voor? Henk zonder aarzelen: „Nou, nee. Dat heeft ook weinig zin. 't Is je werk, dus je moet er toch heen. Hoe ik rijd? Tja, soms wel eens een beetje te hard. Ik zie een hoop el lende langs de weg, dat is waar. Meer dan andere mensen. Je staat er niet zo bij stil hè? Kijk, je hangt een wrak in de kraan, rijdt er mee naar huis en denkt er niet meer aan. Het is m'n werk. Als ik bij ieder on geluk moest gaan denken, sjonge, sjonge wat is dat toch verschrikke lijk, dan had ik geen leven Het gebeurt maar zelden dat Van de Vliet met zijn vrouw en getrouwde dochter m een auto op stap gaan. „Meestal", zegt Henk, in zijn jonge jaren een populaire voetballer van SVÜW in Oude Wetering, „zit ik al leen in die kar. En dan druk je het gaspedaal wel eens wat verder in dan eigenlijk is toegestaan. „Maar en hier gaat de vinger even om hoog, „ik rijd beslist niet roekeloos. Op iedere hoek of gevaarlijk punt, geef ik m'n ogen goed de kost. Mij zal je niet horen zeggen, doordou wen jongens, het zal wel goed gaan Gekste tijden VALKENBURG - Tijdens een rumoerige vergadering is het voorlopige bestuur van Rijvereniging Val kenburg afgetreden en ver vangen door mevrouw H. Jansen en de heren L. Oli vier en D. Nieuwenhove. Deze eerste vergadering van de Rijvereniging (die in april van dit jaar werd opgericht) stond in het teken van allerhande verwijten die over en weer gingen. Zo zou in structeur Doldersum niet aan de verwachtingen van het voorlopig bestuur hebben voldaan en het voorlopig bestuur op zijn beurt niet aan die van de leden. Volgens het voorlopig bestuur had Doldersum het aflaten weten by de demonstratie van de rijvereniging die tijdens de paardenmarkt-fes tiviteiten gehouden had moeten worden. Toen het betreffende be stuur kort voor die festiviteiten nog mets van Doldersum had gehoord, had het instructeur Jansen in de arm genomen om de demonstratie te verzorgen. De leden verweten op hun beurt het voorlopig bestuur, buiten instruc teur Doldersum om te hebben ge handeld. Zo vroeg men zich ook af waarom de instructeur niet op de vergadering was verschenen, en werd het bestuur verweten de heer Doldersum te hebben gemaand zich terug te trekken als instruc teur. Vanuit de zaal werd voorts opgemerkt dat men het volste ver trouwen had in Doldersum. Voorzitter Vis verklaarde dat de in structeur alle mogelijkheden had gehad om een cursus te volgen en zodoende een erkend instructeur te worden. Hij zou echter hebben ver klaard met de kinderen niets te kunnen beginnen omdat ze niet naar hem wilden luisteren. Volgens de leden zou de heer Jan sen ook geen erkend instructeur zijn. Een ander verwijt was het feit dat er beslissingen waren genomen door het voorlopig bestuur zonder daar de leden in te kennen. "U be slist over onze kinderen zonder ons daarbij te betrekken en hebt een vakkundig instructeur de weg op gestuurd", aldus enkele leden. Het voorlopig bestuur heeft overi gens de afgelopen maanden beke ken of er al dan niet aansluiting ge zocht zou moeten worden bij de vereniging in Katwijk dan wel bij een landelijke rijvereniging. Het voorlopig bestuur had, na het in winnen van adviezen, voor de laatste mogelijkheid gekozen. Het nieuwe, definitieve bestuur zal nu gaan uitmaken welke vorm er ge kozen gaat worden. Agrariërs protesteren r Henk van de Vliet 'Deze auto had pas zevenhonderd kilometer gereden „Ze bellen je op de gekste tijden. Het gebeurt wel dat ik midden in de nacht uit m'n bed wordt gehaald als er weer wat aan de hand is De tele foon staat vlak naast me. Ik houd garage iedere keer opnieuw reke ning mee. Werkkleren liggen op de stoel klaar, de auto's, die nodig zijn, kunnen zo de gerage uitgereden worden. Als er wat gebeurt ben ik binnen een kwartier op de plek waar ze me nodig hebben" In de weekeinden valt het niet altijd mee. Weggaan is er niet bij. want juist dan moet Henk vaak opdra ven. „Weetje", vertelt hij. „ik heb ergens aan het strand in Katwijk een caravan staan. Meestal zit m'n vrouw er alleen. Als je 's avonds denkt eens bij je visite te kunnen blijven, nou, dan kun je er dender op zeggen dat de telefoon rinkelt" In de wintermaanden, als het glad op de wegen is, dan is Henk wel eens „bang" dat er iets mis zou gaan. „Ja' je moet er toch altijd weer op uit als ze je nodig hebbem. Ik moet zeggen dat het juist in de wintermaanden vaak bar tegenvalt. Je moet toch maar zien dat je zelf altijd zonder schade blijft". Telekraan Problemen, waar men vroeger vaak mee te kampen had, dat veronge lukte auto's niet van moeilijk te be reiken plekken kunnen worden gehaald, heeft Van de Vliet niet. „We werken met een telekraan. Die heeft een reikwijdte van zesen dertig meter. We komen overal bij, dat is geen enkel punt. Duur, in derdaad. Dat ding heeft me een half miljoen gulden gekost". Stoplichten, dikwijls een bron van woede voor haastige automobilis ten, zijn, aldus Van de Vliet, vaak beschermers van de weg gebruikers. Vlakbij zijn huis was een kruispunt waar iedereen zo maar op kon rijden. Er ging dan ook geen dag voorbij of er gebeurde wel iets. Soms ernstig, soms alleen maar materiële schade. „Nu heb ben ze er stoplichten neergezet. We kunnen het goed merken want er gebeuren lang zoveel ongelukken niet meer dan voorheen". Beent dan weg naar een paar be drukte mensen die eigendommen komen halen uit een verongelukte auto. De telefoonschel klinkt een tel later hard over het terrein. Uit het huis wenkt Henks vrouw dat het om hem te doen is. De politie, of hy even een „klusje wil opknap pen LANGERAAR - "We moeten mas saal onze stem laten horen. De ruimte die de tuinbouw in het streekplan Zuid-Holland oost in deze omgeving (Rijnstreek) krijgt toegemeten, zal bijzonder tegen vallen." Deze opmerking maakte directeur Meima van de bloemenveiling EMM gisteravond in Langeraar waar hij als gastspreker optrad voor de gezamenlijke standsorganisa ties en de tuinbouw-studieclub Ter Aar, Noorden, Nieuwveen en Roelofarendsveen. De oproep van de besturen om deze "protest vergadering" bij te wonen, was niet Hoofdonderwijzer „Pieter de Graaf" verlaat Nieuwkoop NIEUWKOOP - Het hoofd van de openbare lagere school "Pieter de Graaf', -R.C. Bogert, gaat Nieuwkoop verlaten. Hij heeft de gemeente gevraagd hem per 1 no vember ontslag te verlenen. Bogert heeft een functie aanvaard als on derwijsdeskundige bij de school begeleidingsdienst in Lelystad en Almere. NOORDWIJK - Inbrekers hebben hun slag geslagen in kunstnijver- heidszaak "Artistique" aan de Hoofdstraat in Noordwijk. Tegen middernacht smeten ze een straat tegel door de etalageruit en gristen ze vervolgens een aantal gouden ringen uit een uitstalkast. Toen de roof plaatsvond waren de bewoners nog op, maar voordat ze goed en wel beneden waren bleken de dieven al verdwenen te zijn. Op hun vlucht verloren ze een deel van de buit. die in totaal op enkele duizenden guldens wordt geraamd. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense wethouder J. W. Haanstra (40) van o.m. jeugdzaken is gisteravond door de provinciale jeugdraad gekozen tot voorzitter van deze instantie. De provinciale jeugdraad houdt zich o.m. bezig met de jeugdwer kloosheid, druggebruik, huisves ting van jongeren en ze geeft advie zen aan plaatselijke jeugdraden. tevergeefs. De zaal in het parochie huis was zo goed als tot de laatste plaats bezet. Directeur Meima legde uit wat nu precies de bedoeling van het streekplan is en vroeg of iedereen wel beseft wat er gaat gebeuren de komende vijftien jaar als dit plan in deze vorm wordt vastgelegd. Slechte zaak "Het is een complex van zaken waarmee we op velerlei gebied te maken krijgen. Vooral in de land en tuibouw staan er grote belangen op het spel. Juist in Zuid-Holland oost verdient vijfentwintig procént van de bevolking zijn boterham in deze bedrijfstak. Als deze bedrij vigheid in de toekomst geen kan sen krijgt zich verder te ontplooien, zal dat een zeer slechte zaak zijn. In deze streek wordt van oudsher de land- en tuinbouw uitgeoefend,' aldus Meima. Hij vertelde dat er nu zo'n zeven honderd bedrijven met een geza menlijke grootte van duizend hec tare, waarvan tweehonderd hectare glas, zijn gevestigd. "Wat hier leeft," zo stelde Meima, "is mijns inziens in het ontwerp streekplan onderkend, omdat de glas- en sierteelt over voldoende uit breidingsmogelijkheden zullen moeten kunnen beschikken. In het ontwerp zijn enkele grote tegen strijdigheden aan te wijzen." Volgens Meima wil men enerzijds het "groen hart" open houden dooi- beperkingen op te leggen op gebied van woonkernen en industrie, be perking autoverkeer, propageren openbaar vervoer terwijl tevens de veehouderij en glastuinbouw aan banden zullen worden gelegd. In het ontwerp staat echter ook dat "de glas- en sierteelt over vol doende mogelijkheden tot uitbrei ding moeten kunnen beschikken" Te weinig Hierover zijn veel woorden gespro ken. "Maar helaas," aldus Meima, "zijn agrariërs te weinig vertegen woordigd in vele besturen. Het is eigenlijk een strijd tegen hen die zeggen progressief te zijn, veelal in de kleinere dorpen uit de grote stad zijn gekomen en nu vinden dat alles maar moet blijven zoals ze het nu aantreffen. We moeten kunnen Stichting over ruimte voor her structurering om ook in de toe komst mee te kunnen blijven doen." RIJNSBURG De Koestraatbrug over de Vliet in Burgemeester Wagenaar van Ze yP 0 j Rijnsburg wordt voor het zware verkeer afgeslo- venhoven gaf i overzicht de ton, moeten de brug voortaan mijden. In Boskooi Paal en perk aan parkeren wrakken e.cl. BOSKOOP - De gemeente Bos koop gaat aan het parkeren van au towrakken, caiavans en vrachtwa gens paal en perk stellen. In de poli tieverordening zal een aantal ar tikelen worden opgenomen om deze "parkeerexcessen te be strijden. Volgens het gemeentebestuur wordt het in Boskoop steeds meer de gewoonte om vrachtwagens en dergelijke langs de wegen te parke ren. "Hierdoor ontstaat een onge wenste toestand en wordt de ge meente ontsierd." cht. Daarbij zijn zij tot de conclusie ge komen dat deze problematiek lan delijk in beweging is. De Vereni ging van Nederlandse Gemeenten heeft een aantal model-bepalingen geformuleerd, dal. aldus het ge meentebestuur van Boskoop, zo gevoegd aan de politieverordening. De Koestraatbrug xordt momenteel gest comst zal de brug nac ichijnlijkheid vorde tot verbetering van de agrarische meer verwerken. Auto's, die meer wegen dan een structuur. Hij noemde het teleur- stellend dat de provincie de vor ming van deze stichting heeft af gewezen. "We hebben haast en vra- is, onontbeerlijk zijn. gen om verbetering waar de knel- De gemeente zal bekijken wat de punten zitten. Bij de Raad van State functie van de Koestraatbrug, met hebben we beroep aangetekend te- het oog op het naby gelegen win- gen het afwijzen van de stichting, keicentrum en gezien de huidige Maar we blijven niet afwachten en verkeerssituatie, zal zijn. gaan door in ons aller belang." VOLLEYBAL - Het Nederlands volleybalteam heeft gisteravond op de Europese Volleybal Kampioen schappen in het Finse Tampere te gen de Tsjechische ploeg een 3-1 nederlaag geleden. Setstanden: 15-13; 15-3; 14-16; 15-7. TENNIS - De Argentijnse ten nisspeler Guillermo Vilas heeft het internationale tennistoernooi van Parijs gewonnen. Hij versloeg in de finale de Fransman Christophe Ro ger Vasselin met 6-2; 6-1 en 7-6. Een team van deskundigen heeft er een onderzoek aan geu yd om tot de conclusie te komen dat de brug op instorten staat, als het op de oude voet door zou gaan In het rapport dat het team over de brug heeft uit gebracht staat dat de Koestraatbrug ook veel te lijden heeft gehad van de bouw van het nieuwe winkelcentrum "De Hof- tuin". Immers, zware vrachtauto's hebben de afgelopen maanden af en aan gereden via het bruggetje. De gemeente heeft maatregelen getroffen om de brug te behouden. Het bord (met daarop verboden voor auto's met een wieldruk boven de ton) moet nog komen, maar vooralsnog is de ge- nte bezig met het stutten Dorpsstraat wordt opgeknapt KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De Dorpsstraat (tussen de Bruggestraat het gemeentehuis) in Koudekerk zal nu dan toch eindelijk worden n o opgeknapt. Vooral wandelaars zullen hiervan profiteren. ,.m o nier gemeenteraad besloot gisteravond om in het bezit te komen van één vierkante meter grond er negentig af te staan aan de beleggingsmaat schappij J. Noordam. De belegger moet bovendien vijfduizend gulden extra aan de gemeente betalen. Het stukje grond waar het om gaat hoort bij het pand aan de Dorpsstraat binnenuit. In de toekomst zal ingrijpende restauratie van j uvereeimuiua brug, die nog geen vijftig jaar oud de transacüe De fractie van de Partij van de Arbeid zag het niet zo zitten, dat deze overeenkomst werd aangegaan. Beide raadsleden stemden dan ook tegen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17