Pullovers, vesten en truien, 35.- Laatste inspraakweekbinnenstad „Roekeloze inhaalmanoeuvre..." VROOM^DREESMANN Geld rijk voor bus in regio waaraan je niet kunt zien dat ze zo laaggeprijsd zijn! Pancras-Oost weigert medewerking Winkelcentrum inkrimpen? Voltooiing van randwegen Een boze droom... Kunt voor wat dubbeltjes een goede baan krijgen? DINSDAG 27 SEPTEMBER 197 Er zal deze week nog veel moeten gebeuren. Het is de laatste week dat nog ge reageerd kan worden op de vijf ontwikkelings- schetsen van de project groep binnenstad. Hoe was het ook weer? Twee jaar geleden werden drie externe deskundigen" inge huurd. Samen met een aantal ambtenaren vormen ze het bin nenstadsteam, oftewel de pro jectgroep binnenstad. Doel: het opstellen van een integraal plan voor de binnenstad ook wel struc tuurplan of stedebouwkundig plan genaamd. Integraal wil zo ongeveer zeggen: alomvattend. Na enkele uitvoerige geschriften is het nu zover dat de project groep vijf schetsen gemaakt heeft die zeer globaal vijf keuzemoge lijkheden aangeven. Officieel tot 1 oktober is er nu nog gelegenheid om bij de binnenstadswinkel daarop te reageren. Met veel wijkgroepen en belang hebbenden heeft inspraak coör dinator Hans van Gelder al overleg gepleegd. Van een aanta spraakmakende instanties zijn a reacties binnen (zie hierbij bij voorbeeld de mening van de Ka mer van Koophandel en de Werk groep Milieubeheer). Wat problemen kan geven i een aantal mensen weigert te reageren. Het wijkcomité "Panc- ras-Oost" wijst de procedure en daarmee ook. de ontwikkelings- schetsen af, ze noemen dii spraak een "verdeel en heers poli tiek". De projectgroep zal nu hun samen met de gemeente opge stelde verbeteringsplan voor de wijk als reactie hanteren. Da Werkgroep Milieubeheer Leiden: LEIDEN - De Werkgroep Mi lieubeheer vindt de noodzaak van een zakencentrum en in krimping van het winkelcen trum zoals door de projectgroep binnenstad weergegeven in de vijf ontwikkelingsschetsen niet voldoende aangetoond. In een commentaar op de ontwik kelingsschetsen wordt verder algemeen gesteld dat het niet mogelijk is aan de schetsen af te meten wat de gevolgen en de verschillen in gevolgen zijn voor bijvoorbeeld het wonen en het verkeer. De Werkgroep wijst erop dat waar behoud en herstel van het wonen in de binnenstad bepleit wordt, er ook voldoende scho len en dergelijke voorzieningen moeten zijn. Verder moet het type werkgelegenheid dat aan getrokken wordt het wonen niet verstoren. Van de Leidse werknemers zou al een zeer groot aantal werk zaam zijn in de zogenaamde dienstverlenende sector (ban ken, verzekeringsmaat schappijen etc.). De Werkgroep werpt de vraag op of het zinnig is te mikken op nog meer plaat sen in deze sector. Een duidelijk beeld van de behoefte aan kan toorruimte ontbreekt daarbij. Enige ruimte voor kantoren aan de Oegstgeesterweg en de Schuttersveldweg lijkt de Werkgroep wenselijk, maar in plaats van een heel zaken centrum op het Schuttersveld, zou de rest voor woningbouw gebruikt kunnen worden. Langs Langegracht, Hooi gracht en Levendaal is nog ruimte voor bescheiden kan toorruimte. Wat betreft de omvang van het winkelcentrum vindt de Werk groep Milieubeheer dat niet voldoende is aangetoond dat het centrum kleiner zou moeten worden. Teveel, vindt de Werk groep, heeft de projectgroep binnenstad zich gebaseerd op de cijfers van de Stichting Leidse Binnenstad (waarin zich de economische krachten ge bundeld hebben). Verkleining van het centrum is misschien de wens van het grootwinkelbe drijf dat het marktaandeel daardoor wil vergroten, sug gereert de werkgroep. De parkeercapaciteit hoett niet uitgebreid te worden, wel het aantal plaatsen voor bewoners om hun auto te stallen naarmate er meer bewoners komen in de binnenstad, stelt de Werkgroep. Kamer van koophandel en Fabrieken: LEIDEN - Voorwaarden voor het welslagen van een zaken centrum op het Schuttersveld zijn een verbetering van het Leidse image en de voltooiing van randwegen, de Schiphollijn en de aanleg van een nieuwe verbinding met Alphen. Dit schrijft de Kamer van Koop handel in een reactie op de vijf ontwikkelingsschetsen van de projectgroep binnenstad. In het gebied binnen de singels zouden vooral publiekgerichte zaken moeten komen, de niet- publiekgerichte zaken kunnen kantoorruimte vinden op het Schuttersveld, zo suggereert de Kamer. Het winkelcentrum zou niet verder uitgebreid mogen wor den; het streven dient gericht te zijn op een kwalitatieve verbe tering. Belangrijkste vindt de Kamer echter een betere be reikbaarheid door een beter herkenbaar maken en be reikbaar maken (via de Valkb- rug) van de cityring. Pakeerge- legenheid moet te vinden zijn In het algemeen zou de Kamer willen dat de projectgroep bin-- nenstad duidelijker de relatie aangaf tussen de binnenstads- schetsen en het komende ver- keersDlan voor Leiden. aan de binnenkant van de city- ring. Alleen bij een dergelijke situering zal deze van vol doende nut zijn voor het win kelcentrum. Een samenhan gend parkeerbeleid daarbij acht de Kamer van zeer grote bete kenis. was trouwens wat in Pancras- Oost en ook door anderen is be toogd: waarom niet alle verbete ringsplannen van alle wijken (Pieterswijk, Maredorp enz.) bij elkaar opgeteld? Dan heb je pre cies een binnenstadsplan! Probleem daarbij zijn wel de za ken van bovenwijkse betekenis, zoals het winkelcentrum en het eventuele zakencentrum. Opmerkelijk is een aantal reac ties van ambtenaren. Opval lendste suggestie: maak van De Camp een winkelcentrum. Maak de Beestenmarkt groen en gezel lig, schrijft een particulier die blijkbaar van aangenaam uit gaan houdt. Een ander fantastisch idee: laat vanaf diverse parkeerterreinen een busboot gaan naar het win kelcentrum! Zo worden pas de Leidse wateren weer echt benut. De projectgroep zal alle reacties moeten wegen en eventueel ver werken in het structuurplan dat in elk geval voor de komende ge meenteraadsverkiezingen (mei 1978) klaar moet zijn. LEIDEN/DEN HAAG - Net als op het traject Katwijk-Leiden zullen met extra rijkssubsidie tussen Lei den en Zoeterwoude maatregelen genomen worden om de bussen meer ruimte te geven. De twee be langrijkste knelpunten waarvoor geld beschikbaar komt zijn de Wil- helminabrug en de Leiderdorpse brug aan de Hoge Rijndijk. De komende tijd zal overleg op gang komen tussen rijk en provin cie en de drie betrokken gemeentes (Leiden, Leiderdorp en Zoeter woude) over de te nemen maatre-- gelen voor deze tweede fase van dit experimenteerproject in de Leidse regio. Bij de provincie wordt deze tweede fase beoordeeld als een moeilijker project omdat niet overal ruimte is voor een vrije busbaan. De ruimte zal gewonnen moeten worden door met verkeerslichten de auto te laten wachten om de bus passeerruimte te geven. Grootste "bottleneck" is het kruispunt Kanaalweg/Wil- helminabrug/Meerburgerkade. Bij de Leiderdorpse brug zou nog wel ruimte zijn voor een busstrook. Voor deze tweede fase gelden de zelfde spelregels als voor de eerste fase: indien nodig zal het rijk de kosten voor honderd procent ver goeden aan de betrokken gemeen tes. De eerste fase heeft tussen de zes en tien miljoen gulden gekost, de reconstructie van de Rijns- burgerweg ten bedrage van 2.2 miljoen was er een onderdeel van. Of het rijk uitbetaalt zal in overleg, van geval tot geval bekeken wor den. De kosten van deze tweede fase zullen die van de eerste niet veel ontlopen, schat ir. Kalhorn, de ministeriële voorzitter van het overleg. LEIDEN - Burgemeester Vis en zijn echtgenote hebben gisteren een bezoek gebracht aan het echtpaar D. Bergman-Platteelwonend aan de Vivaldistraat 61 in Leiden. Aanleiding voor het bezoek was het feit dat het echtpaar dezer dagen het 60-jarig huwelijksfeest viert. LEIDEN/DEN HAAG - Wat de of ficier van "Justitie bij de Haagse rechtbank een „roekeloze inhaal manoeuvre" noemde had zeer ern stige gevolgen: de dood van een in zittende van de tegemoetkomende auto, zware verwondingen van de bestuurder. Ook de bestuurder zelf werd zwaar gewond. Het gebeurde op 25 juni vorig jaar op de Haag weg in Leiden. Een 41- jarige lasser uit Voorschoten pas seerde een stilstaande autobus. Toen hij daarmee bezig was, na derde uit de tegenovergestelde richting een auto bestuurd door F. Jvan der Mark. Er volgde een fron tale botsing waarbii de vader van de heer Van der Mark om het leven kwam. De lasser brak bij de frontale bot sing zijn nek, moest zeven maan den in gipsverband lopen en kon zijn hoofd niet bewegen. Met dat letsel rekening houdend wilde de officier van Justitie volstaan met een eis van vijf maanden gevang enisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk en drie jaar intrek ken van het rijbewijs. Een verzwarende omstandigheid was, dat verdachte onder invloed van drank verkeerde. In welke mate kon als gevolg van het letsel niet worden vastgesteld, maar dat zou ruim een promille alcohol in het bloed hebben bedragen. Ver dachte was reeds eerder veroor deeld wegens het onder invloed van drank een auto besturen. "De toen opgelegde straf heeft niet af doende geholpen. Hij hoort eigen lijk niet op de weg thuis", aldus de officier. De verdediger mr. Kloppenburg constateerde dat verdachte een stilstaande bus passeerde terwijl ter plaatse geen inhaalverbod geldt. Hij vond dat er geen sprake was van roekeloos rijden maar wel van een verkeerovertreding in verband met het alcohol-promillage. De uit spraak is over veertien dagen. LONDEN (SP) - "Het is alsof ik een boze droom heb", sprak John Betts, directeur van een familiebedrijf in Birmingham, dat uit industriële afval zilver vervaardigt. Gebleken is dat over een periode van maanden zevenhonderd zilveren staven, ter waarde van 4,5 miljoen gul den van het eeuwenoude be drijf in de Engelse Midlands zijn gestolen. Scotland Yard is onmiddellijk begonnen aan een massale speurtocht naar het zil ver en ook is Interpol inge schakeld omdat de vrees be staat dat het merendeel van de enorme buit al lang en breed Engeland heeft verlaten. Ongeveer een maand geleden werd bij de firma Betts Zo nen, zo'n 217 jaar handelaren en producenten in waardevolle materialen, ontdekt dat er zilver werd vermist. Aanvankelijk dacht men nog aan een interne foute berekening, maar spoedig werd het duidelijk dat er sprake was van diefstal op zo'n grote schaal dat het bedrijfje, met 150 personeelsleden, nu door slui ting wordt bedreigd. Coltrui Van 10096 acryl. Keuze uit niet minder dan 9 kleuren, w.o. zwart, grijs en rood V-hals pullover Van 10096 acryl. In 9 najaars kleuren, w.o. marine, rood en camel Vest Van 10096 acryl. In 5 tinten, w.o. bruin en olijf Trui Van 10096acryl, met fraai Noors patroon in diverse harmoniërende kleurenkombinaties Jacquard pullover Van 10096 acryl. Keuze uit 2 smaakvolle dessins. In drie wanne kleurenkombinaties: marine/grijs; bruin/camel en écru/marine w psssst! niet verder vertellen hoor; maar u kunt het zeker als u >or wat duppies n krantje koopt en dat even lekker doorleest

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15