[§SIË "Versche idenhe id in onderricht teken van leven 'la 65 jaar zijn dromers gewenst" Saraber mag (nog) niet naar Leiden Schip Hooglandse kerk in gebruik LAATSTE TERMIJN V. D. GEER Bisschoppen synode over godsdienst onderwijs aan de jeugd: aan suggestieve beschrijvingen van geweld. "Het feit dat vele medeburgers geen antwoord meer hebben op de vraag naar de zin van het leven, zou voor christenen aanleiding moeten zijn om door woord en leven ande ren de weg te wijzen", aldus de Westduitse bisschoppen in hun verklaring. Het Moskouse patriarchaat van de Ryssisch-orthodoxe kerk heeft zich positief opgesteld ten aanzien van de nieuwe Russische grond wet, voorzover deze betrekking heeft op de godsdienstvrijheid. Een ontwerp voor deze grondwet is op het ogenblik in de Sowjet-Unie in discussie. Verwacht wordt, dat de Opperste Sowjet de grondwet in oktober zal goedkeuren. Volgens metropoliet Alexej van Tallin, hoofd van het bureau van de Moskouse patriarchaat, krijgt het kerkewerk in de nieuwe grondwet uitgebreidere garanties. Elke bur ger heeft het recht, de godsdienst van zijn keuze te belijden of geen godsdienst te belijden en atheïsti sche propaganda te voeren. Dit ar tikel verbiedt ook, op te wekken tot haat en vijandigheid met betrek king tot het religieuze geloof. De restauratie van de Hoog landse kerk in Leiden is nu zo ver gevorderd, dat het schip (aan de kant van de Nieuw- straat), zij het onofficieel, weer in gebruik kon worden genomen. Het werk heeft zich nu verplaatst naar het dwarsschip (tussen Hoog landse Kerkgracht en Nieuwstraat) en het koor. Om beschadiging te voor komen, zijn de preekstoel en de kronen in het koor met plastic ingepakt. Volgend jaar moet de restaura tie van de kerk en van de om ringende huisjes voltooid worden. Monumentenzorg hanteert 1 augustus 1978 als streefdatum. Met architect en uitvoerders is overeenge komen dat zij al het moge lijke zullen doen om dit te halen. Geld kan geen hin dernis meer zijn, want men beschikt over een ongelimi teerd budget. Het hoofdorgel, dat in het buitenland wordt gerestau reerd, komt in 1979 weer in gebruik. Deze foto werd zondagmorgen gemaakt toen de dienst van de studentenecclesia begon. "Overal ter wereld zetten jongeren zich ten scherpste af tegen gezin, school en parochie". Dat constateert het algemene secretariaat in een werkdocument voor (je rk bisschoppensynode die deze week in Rome haaf vierde algemene ver gadering begint. Verwacht wordt, dat deze synode ongeveer vier weken zal duren. Het secretariaat acht het één van de belangrijkste opdrachten van de synode om een antwoord te zoeken op de vraag: hoe en waar kunnen we heden ten dage de jongeren met een eigen catechese (onderricht) bereiken. Het voegt er onmiddellijk deze vraag aan toe: wat denken de jongeren zelf daarover? De synodevergadering 1977 is ge wijd aan het godsdienstondericht aan kinderen en jongeren. Ruim 200 bisschoppen uit de hele wereld nemen eraan deel, als afgevaardig den van de landelijke of regionale bisschoppenconferenties. Bis schop J. Bluyssen van Den Bosch zal ons land vertegenwoordigen. Pater C. Neven, secretaris van de rk Nationale Raad voor Katechese en de directeur van het Hooger Kate- chetisch Instituut in Nijmegen, as sisteert hem. Kardinaal Wil- lebrands is er ook bij, maar in zijn functie van hoofd van het Curie- Kortgeleden hebben de synode deelnemers een klein boekwerk gekregen dat in grote lijnen schetst wat de synode zoal wil behandelen. Uitdrukkelijk zegt het secretariaat, dat dit een werkinstrument is en geen verzameling richtlijnen die alleen maar moeten worden goedgekeurd. Het boek is voorna melijk een samenvatting van wat de bisschoppen uit de hele wereld in eerdere enquêtes en rapporten naar voren hebben gebracht. Vertrouwen Het besef groeit dat geloofsover dracht een zaak is van de hele chris telijke gemeenschap, maar de oudérs worden in hun godsdien- stig-opvoedende taak nog te weinig gesteund, aldus het secretariaat. Het is onmogelijk op de oude, al te dogmatische catechismus terug te komen. Het boek adviseert de bis schoppen goed te kijken naar de vele experimenten overal in de we reld. Verscheidenheid in de cate chese is een teken van leven. Daarin moet men vertrouwen heb ben. De beste experimenten be wijzen, dat de catechese wordt ver nieuwd en haar eigen weg vindt zo vaak ze een goed begrip heeft van de geest van de mensen van deze tijd en zo vaak ze vertrouwen schenkt aan het onuitputtelijke verlangen van de mensen naar de christelijke waarheid.' Catechese is wel altijd een ker kelijke activiteit, zegt het werkdo cument voor de bisschoppen. Wie haar bedrijft, moet dat steeds doen in overeenstemming met het leven van de kerk en "de pedagogie van de openbaring", waaraan de kerk zelf ook moet gehoorzamen. Dat is de belangrijkste norm, aldus het document. De Nederlandse bisschoppen heb ben in hun bijdrage voor het werk boek de noodzaak onderstreept van een aanvullende catechese buiten de school, in gezin en parochie. Ze zeggen bezorgd te zijn over wat de kinderen aan godsdienstonderricht krijgen. Het is, volgens de bis schoppen, niet volledig. Ouders Zorg hebben de Nederlandse bis schoppen ook om de communica tie. Ze zeggen ronduit, dat zij vooral bij de jeugd op weerstand tegen de kerk stoten en dat de ouders met hun kinderen niet of nauwelijks over hun geloof praten. "Christe lijk" en "katholiek" zijn dan alleen godsdienstige praktijken, zoals kerkbezoek en gebed, en juist daarvoor hebben de kinderen min der belangstelling. Daarom vraagt een goede catechese voor kinderen en jongeren om een aanvulling in een catechese voor de ouders. En hierin moet de hele kerkgemeen schap meespelen. Jongeren mogen dan ernstige kri tiek hebben op de kerk en haar in stellingen en ook op haar manier van verkondigen, maar zo zegt het synodesecretariaat, als de kerk laat zien dat ze geneigd is, het élan van de jongeren te aanvaarden, dan staan zij klaar om allerlei taken te vervullen. Adviesorgaan De bisschoppensynode is een pro- dukt van de collegialiteitsgedachte die zich sinds het tweede Vatikaans concilie, mede op initiatief van kardinaal Alfrink, heeft ontwik keld. Een collegiaal overleg met de paus is de synode echter niet ge worden. Ze is meer een adviesor gaan. De resultaten van de be raadslagingen hebben dan ook geen besluitkracht. Het Vatikaan kiest eruit wat het nodig acht. programma. De socialisten staan achter het streven van het IKV om de bevol king bewust te maken van de geva ren van kernbewapening en te winnen voor. instelling van kern- wapenvrije zones in Europa, uit dunning van de taktische atoom wapens op weg naar een atoomvrij Europa, het niet meer vervullen van' atoomtaken door de Neder landse krijgsmacht en de gedachte dat ook eenzijdige stappen kunnen bijdragen aan een actief veilig heidsbeleid. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Kerkdriel L. Sterk Austerlitz, te Norg kandidaat Y. Akkerman Amsterdam, te Oos terend (Fr.) kandidaat W. F. van der Hoeven Leek (Gr.), te Wekerom G. de Greef Wijngaarden; aangeno men naar Nieuwe Pekela R. T. Huizinga Elspeet, naar Sint Filips- land kandidaat A. B. Cysouw Rij swijk (ZH), naar Gemert en Boekei J. Veen te Willemstad; bedankt voor Stolwijk J. den Hoed Slied- recht. Geref. Kerken: beroepen te Wartena-Warga (Fr.) S. de Vries Bennekom, te Uden-Veghel J. van der Ree Semarang; aangenomen naar Beilen J. Ritsema Dracht- sercompagnie. Geref. Gemeenten: bedankt voor 's Gravenpolder J. Mijnders Ridderkerk. Terreur In een verklaring roept de West duitse bisschoppenconferentie op nieuw op niet langer direct of indi rect mee te werken aan het huidige terrorisme. Naar aanleiding van de ontvoering van Schleyer vragen zij de daders, eindelijk in te zien dat maatschappelijke verhoudingen niet kunnen worden verbeterd door bruut geweld en moord. "Komt tot inkeer en voorkomt dat uw schuld nog groter wordt", aldus de bisschoppen, die in Fulda bijeen De bisschoppen vragen ook om een onderzoek naar de oorzaken van het groeiende aantal terreurdaden. Zij signaleren dat op vele hoge scholen en universiteiten feinds ja ren de vooruitgang van de indu striële maatschappij met kracht wordt afgewezen, dat het con flictmodel wordtgepropageerd.dat in media en onderwijs de staat naar beneden wordt gehaald en dat krant, radio en tv zich overgeven DINSDAG 27 SEPTEMBER 1977 PvdA niet achter motto Vredesweek De partijraad van de PvdA wil zich niet scharen achter het motto van het Interkerkelijk Vredes beraad voor de Vredesweek 1977: "Help de kernwapens de wereld uit. Om te beginnen uit Neder land". Een motie van de Am sterdamse delegatie om met deze leus in te stemmen werd wel aan genomen, maar was toen geheel veranderd in de zin van het PvdA- van arbeid en produktie, kunnen in dat geloof, door ge bed. manier van leven en ge tuigen in woord en daad, an deren betrekken. "Na 65 jaar zijn dromers gewenst". Ds. J. C. van Ree heeft wegens vertrek naar Groningen af scheid genomen van de Ad- ventskerk (Zevendedags-ad- veniisten) in Leiden. In zijn preek verwerkte hij de geschiedenis in het Oude Tes tament over de scheuring van het tien- en tweestammenrijk onder Salomo's zoon Reha- beam De predikant hield zijn ge meente voor, dat de ware sta tus van de mens niet met bezit maar met de persoon heeft te maken. Wij moeten niet op gaan in het materiële. God lacht om onze bezitsdrift. Zaterdag 1 oktober neemt ds. Bouwer uit Utrecht de taak van ds. Van Ree in Leiden over. nmTTiiHifuay Bejaardenpredikant: gaat de oude mens niet voorbij. Ds. Verdoorn zelf trachtte onder woorden te brengen wat "heil" is, dit aan de hand van het verhaal van de oude Si meon in de tempel, die God prees omdat hij in Jezus de zaligheid had mogen zien. Heil is: een verborgen geheim zien, genezing ervaren terwijl je nog ziek bent, verder zien dan je twijfelneus lang is, achter de coulissen van de werkelijkheid een ander landschap vermoeden. Aftakeling kan pijnlijk en hin derlijk zijn,maar dat hoeft de toekomstverwachting van een mens nog niet aan te tasten. Staan wij gelaten op de bus naar het eindstation te wach ten of laten wij ons meenemen in de beweging van het heil? Het doel ligt hoger dan onze obstakels. Bejaarde mensen, die bevrijd zijn van alle beslommeringen Voor de bevestigings- en in- treedienst van ds. A. Ver doom, bejaardenpredikant in Leiden, was zelfs een koor uit Heerlen, waar hij van daan komt, naar de Zuider- kerk gekomen. Met psalm 150 van Franck en het Ave Verum van Mozart accentueerde "Loofden Heer" het feestelijke karakter van de dienst, waarin ds. H. Kuiper uit Ge leen zijn vriend bevestigde. Het lied nam in de liturgie een ruime plaats in. Zo'n liedkeuze, zo'n orgel en zo'n organist lijken al het andere overbodig te maken,maar dat deden ze toch niet, want met name voor de vele bejaarden in de kerk was het toch be moedigend om uit de mond van ds. Kuiper te horen, dat zij geen "randgroep" zijn en dat de kerk zegt: iedereen hoort erbij. In de kracht van "deze" God is het zelfs moge lijk, aan nieuwe taken te be ginnen. Het nieuwe leven Haagse ijshockeyer: „Was ik maar van die onzekerheid af..." LEIDEN - Om de haverklap wordt hij verwachtingsvol aan geklampt. "Heb je al wat ge hoord?", klinkt het met regel matige tussenpozen. De vraag wordt even zovele malen ont kennend beantwoord. De wijze, waarop het „neen" wordt ver kocht, verraadt de machteloos heid van zijn situatie. Robin "Beertje" Saraber 18) voelt zich tussen de wal en het schip be land. Na een conflict met zijn ijs- hockevclub HYS-Intervam heeft hij overschrijving naar "Leiden Lions" aangevraagd. De brief werd echter pas na de sluitingsdatum (30 juni) op de bus gedaan. HYS heeft dan ook geweigerd medewerking aan het verzoek te verlenen. En om dat "Beertje" Saraber heeft aangekondigd "geen puck meer voor HYS te zullen raken", is de jonge Hagenaar nu veroordeeld tot afwachten. Er rest hem niets anders dan uitkijken naar de beslissing van de Bond op zijn hernieuwde verzoek. Saraber: „Ik was te laat, maar ik wist niet aan wie ik de brief moest rich ten. Er had bij HYS een be stuurswisseling plaatsgevon den. Daar kreeg ik op 14 juli pas bericht van. Toen heb ik die brief alsnog die geschreven". Saraber is hoogst ongelukkig met de situatie: „Het spookt je de hele dag door het hoofd. Je bent er constant mee bezig". Brandend Brandend van verlangen ver legt hij zijn blikken naar de ijs- piste ondernomen de Leidse Ton Menkenhal. Zegt dan: „Goh, wat zou ik hier graag spelen, met al die oude beken den van me. Harry Wielheesen, Theo Dietz, Rob Verboom en Jean Martin. Allemaal fijne sportjongens. Ik train hier al een week of drie; heb dus geen conditionele achterstand" Saraber roemt dan de training van Jean Martin, de Canadees, Door Gerard van Putten die volgens hardnekkige ge ruchten bij HYS notabene ont slagen is. Robin Saraber schaperend: „De ware reden, dat Martin bij HYS wegmoest, is niet bekend gemaakt. Onbe grijpelijk, dat ze zo'n man laten gaan. Martin is een kei; die kan het ijshockey van de grond hel pen". Dan strijdlustig: „Ze ko men er in Den Haag nog wel achter, wat het vertrek van Mar tin betekent". Saraber kan over de trainingscapaciteiten van Martin oordelen. Hij heeft tenslotte geruime tijd onder hem getraind, ze Kon zich mede daardoor ook ontwikkelen tot eén grootste talenten, die HYS de laatste jaren heeft voortge bracht. "In de diepe" "Beertje" werd op zijn vijf tiende al aan de In toegevoegd. Mocht vanaf de reservebank eerst wat van de sfeer alle en werd een jaar geleden (tegen Tilburg) "in het diepe" gegooid. Saraber speelde zich in de kijker en werd al vrij snel voor de Jong Oranjeselectie1 uitge nodigd. Merkwaardig genoeg werden juist daar de kfemen ge zaaid, die mede tot de latere moeilijkheden zouden leiden. Tijdens een toernooi in Spanje (omstreeks Kerst '76) kreeg Sa raber ruzie met Brian Randall. Uitgerekend die Jong Oranje- coach werd by HYS tot opvol ger van Martin benoemd. Een soort stuivertje wisselen dus, want Randall trainde vorig jaar ook de Leidse ijshocheysehool. De benoeming van Randall was voor Saraber een onverteerbare Robin Saraber: „Wat zou ik graag bij Leiden Lions spelen zaak. Hij deed - zoals gezegd te laat - een verzoek om over schrijving naar "Leiden Lions" Een en ander werd hem door het HYS-bestuur niet in dank afgenomen. Luister bijvoor beeld naar vice-voorzitter Ger Naber: „Saraber is door ons ja renlang begeleid. Is daardoor tot de speler uit kunnen groeien, die hij nu is. Het HYS- bestuur is van mening, dat het door hem aangevoerde ar gument, dat het tussen hem en Randall niet zou klikken, eerst maar eens bewezen moet wor den. Laat hij eerst maar een paar weken komen trainen, dan kan hij een beter oordeel over Randall geven". Saraber waar toe zij „Ze weten bij HYS heus wel, dat het gedonder met Ran dall in Spanje niet de enige re den is, dat ik bij HYS wegwil. Wat die moeilijkhden dan wel waren? Ik had - en dat was ook de mening van Jong ORAN- JEBEGELEIDER Van Reekum - tijdens dat toernooi goed gespeeld. Was er zelfs top scorer. Komt Randall naar me toe en zegt, dat ie me nog wel eens een keer ijshockey zal le ren spelen". Verkeerde keelgat Woorden, die bij Robin Saraber duidelijk in het verkeerde keel gat schoten. De druppel, die de emmer deed overlopen, was een andere opmerking, die Randall over Saraber zou hebben ge maakt. Die laatste: „Randall heeft een tennispark -Marlot- in Den Haag. Mijn ploegenoot Brian de Bruyn (nu vertrokken naar Heerenveen) werkte daar ook. Randall vertelde tegen De Bruyn, dat hij in het nieuwe seizoen zeker geen Nederlandse spelers op zou stellen. Hij heeft van mij bijvoorbeeld gezegd, dat ik geen volwaardige eerste- divisiespeler zou zijn. De Bruyn heeft dit alles weer aan Martin doorverteld, waarna ik het al lemaal weer van Jean heb ge hoord. Nou, dat vond ik alle maal erg lullig, temeer omdat ik mij altijd keihard voor HYS heb ingezet. Moetje nagaan, ik heb het bij HYS altijd prima naar mijn zin gehad. Zelfs de ge dachte is nooit bij mij opgeko men om weg te gaan. Maar toen ik dit allemaal hoorde, hoefde het voor mij niet meer". Sceptisch Lions-sponsor Ton Menken is inmiddels ook aan het tafeltje gaan zitten; heeft betoog van de talentvolle ijshocheyspeler wat sceptisch aangehoord. Zegt bly te zijn, dat.hij zich bij „zijn" team heeft gemeld, maar vindt aan de andere kant een zwak punt dat Saraber alles van ho ren zeggen heeft. Vaderlijk: „Je had naar Randall persoonlyk toe moeten stappen. Als iets door verschillende personen wordt doorverteld, krijg je vaak een scheef beeld van die zaak". Saraber repliceerd: „Ik weet zeker, dat Randall het heeft ge zegd, ik heb tenslotte met hem gespeeld. Ik weet toch hoe hij Menken vertrouwelijk: „Wij hebben in deze kwestie bewust een afwachtende houding aan genomen. We willen geen rot tigheid met HYS. Er zijn al zo veel HYS-spelers naar hier ge komen. Ons doel is om het ijs hockeyen te promoten; niet om andere clubs uit te hollen". Het ook aanwezige bestuurslid Theo Nijssen: „Alles goed en wel, maar we zitten nu met een talentvolle speler, die niet kan spelen. Daar moet wat aan ge daan worden. De zaak moet bij de Bond of zo worden aange kaart". Menken vindt, dat Nijssen in zijn enthousiasme wat al te hard van stapel loopt; is nog steeds beducht voor moeilijkheden met HYS. Er ontstaat tussen de heren een discussie. Menken verzucht tenslotte: „Goed ik heb sinds mijn Raaktijd geen enkel con tact meer met HYS gehad, maar ik vind dat we dan toch maar met Hopman t (voorzitter van HYS red.) contact op moeten nemen". Nijssen oppert: „Mis schien, dat Robin op uitleenba sis naar hier kan worden ge haald". Ook best Dat laatste ambieert Saraber ook wel: „Op uitleenbasis is ook best. Ok loop dan wel de kans ooit naar HYS terug te moeten, maar dat is niet zo erg. Als Ran dall dan maar weg is". Bij HYS voelt men echter niets voor een vertrek van Saraber. Ook niet op uitleenbasis. Vice-voorzitter Naber: „Uitlenen wordt door het HYS-bestuur als een ver vroegde overschrijving be schouwd. Wij willen "Beertje" niet kwijt. Hij is een eerste teamspeler, wat niet gezegd kan worden van de anderen die naar Leiden zijn vertrokken. Laat Robin eerst maar eens komen praten; met Randall erbij". Sa raber echter: „Ok wens geen ge sprek. Ik heb geen enkele be hoefte aan een terugkeer naar HYS, zolang Randall daar is. Dan blijf ik net zo lief een jaar langs de kant. Ga ik hier de jeugd maar begeleiden". Dan hoopvol: „Maar misschien, dat mijn verzoek door de Bond toch nog wordt ingewilligd. Zou ik eindelijk van die knagende on zekerheid af zijn LEIDEN - Piet van der Geer is gis teravond begonnen aan zijn laatste termijn als voorzitter van de COVS, afdeling Leiden. De gisteravond voor twee jaar herkozen scheids- rechterspraeseszal zich aan het einde van die periode niet meer be schikbaar stellen voor die functie. "Daarna moet een ander het maar eens overnemenwant dan ben ik er al tien jaar", zei hij zelf. De 150 (van de 300) aanwezige le den, die Nessman als tweede pen ningmeester en Aniba als tweede secretaris herkozen, kregen overi gens lichte kritiek aan te horen tij dens de vergadering in de VTL- kantine. Van der Geer bleek vooral in de mineur over het matige bezoek aan de clubavonden en de trainin gen en over de invloed die van de arbitrage in het betaald voetbal kan uitgaan. "Blijf jezelf', bena drukte hij, imiteer niet". Drie spelleiders hoeven zich van die woorden weinig meer aan te trek ken. Wegens het bereiken van de 47- jarige leeftijd werd afscheid geno men van Cees van Britsum, Frans Leupe en Katwijker Hans Mulder. Verder werd v.d. Blom van LDWS gehuldigd (25 jaar lid) en vroeg één van de leden of de COVS met de tap toe mee kon lopen. De scheids rechters blijven bij die gelegenheid vooralsnog echter liever toeschou- Kortsjnoj en Spasski naar Joegoslavië DEN HAAG - De finaletweekamp van het kandidatenschaaktoernooi tussen Viktor Kortsjnoj en Boris Spasski wordt niet in Leeuwarden gehouden. Op verzoek van beide spelers heeft de wereldschaakbond (Fide) de organisatie toegewezen aan de Joegoslavische schaakbond. De match die op 15 november zal beginnen wordt in Dubrovnik of Belgrado gehouden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13