Manchester Utd terug in strijd om Europa Cup VRIJ-UIT Ajax: „de beuk erin", AZ '67 experimenteert UEFA zwicht voor Matt Busby Gerard Tebroke valt wereld-uurrecord aan DINSDAG 27 SEPTEMBER 197 Uitworp Voor mij ligt een nummer van "In-en uitworp".orgaan van de korfbalafdeling RijndelJ'- land. Hans Triep schrijft daarin hel openingsartikel dat gaat over "Wordt korfbal oorlog"?. Een stuk dus over spelverruwing en aanver wante zaken. Triep begint met een aanval op de pers media: de sportverslagen in de krant lijken al te vaak op oorlogsreportages. Die me ning deel ik enigszins. Som mige verslaggevers hebben daar wel een handje van, an deren overigens in het geheel niet. Maar om op die manier de krant even als mede schuldige aan de verruwing te maken, gaat mij echt te ver. We inoefen oorzaak en gevolg niet verwarren. Ook de tv heeft zwaar boter op het hoofd .vindt Triepmet dat herhalen van forse overtre dingen. "Dat is makkelijk voor de andere topsporters en trainers, daar die alles dan haarfijn in hun geheugen kunnen prenten en het de eerstvolgende wedstrijd in praktijk kunnen brengen". (Dat is dan toch echt de fout van die topsporters en trainers en niet van het me dium dat de feiten regi streert). Ik kan mij vergissen maar het lijkt er opdat H. Triep behoort tot de mensen die denken dat het beter gaat als je er maar niet over schrijft en er geen beelden over toont. De groep die deze opvatting hiddigt is veel groter dan men vermoedt. Ik begrijp die denkwijze wel. Door Ruud Paauw ze deugt alleen niet. Met i zwijgen of niet-laten zier nog nooit wat bereikt. Verlengstuk De kwestie is dat het fenomeen agressie, waarmee we hier te maken hebben, in de gehele maatschappij zit. En de sport maakt daarvan gewoon deel uit, is er spiegel dan wel ver lengstuk van (Zie dat aardige boekje van Vinnai: "De iwetbalsport als ideologie"). Of we dat nu leuk vinden of niet. Daarom kom je ook niet ver met Trieps mededeling dat voor hem korfbal altijd nog een vorm van vrije-tijds- besteding" is. Ook de korf- ballerij kent zijn spelregels, reglementeringen, strafmaa tregelen. gedragscodespres- tatiejacht. Zoals de maat schappij die kent. De scheids lijn werk (maatschappij) enerzijds en vrijetijdsbeste ding (spot) anderzijds is dan ook voor velen heel wat min der scherp dan Triep die ziet. Daarmee wil ik niet zeggen dat je niets moet doen en Gods wa ter maar over Gods (korf- bal)velden moet laten lopen. Alleen is het onzin te denken dat je bepaalde invloeden die in de maatschappij werk zaam zijn (zoals verruwing) buiten de sport kunt houden. Dat is het ingewikkelde van de zaak. Het vinden van een oplossing voor deze kwestie is volgens Triep "een taak voor sociologen". Ook dat is te be perkt gedacht. Gedi plomeerde wetenschappers zouden wellicht een bijdrage kiinnen leveren die leidt tot een betere situatie. Maar het zal niet meer dan een steen op een heel huis zijn. Voor wat Triep wil is veel en veel meer nodig dan een geschriftje van een socioloog. Opvoeding Over het wangedrag van jeugdige voetbalsupporters in Engeland (met die van Man chester United als het meest in het ooglopende voorbeeld) geeft de jou rnalist Rob Hug hes in de Herald Tribune enkele achtergronden en oor zaken. Hij is van mening dat de ouders niet meer die greep op hun kinderen hebben als vroeger het geval was, ze voe len hun verantwoordelijkheid ook niet meer in die mate. Hughes wijst er bijvoorbeeld op wat er vorig jaar na de wedstrijd Luton Town-Chel- sea gebeurde Driehonderd Chelsea-jongeren maakten er in Luton een ont zettende troep van: ze keerden auto's om en staken de brand in een treinstel. Tot drie uur in de ochtend waren poli tieagenten bezig de ouders van gearresteerde jongens er toe te bewegen hun zonen af te halen en hen te wijzen op het schandalige van hun gedrag. Maar de meeste ouders zeiden Jan de Jong tegen de politie: "Handel het zelf maar af. Een maatschappelijk werker zei daarover: "Die jongens zijn in feite wezen. Wezen, met ouders. In de huidige maat schappij zijn zeer veel ouders bang voor de kinderen, in plaats van andersom". Het tweede aspect waarop Hughes wijst is de wijze waarop de spelers (voor vele jongeren de moderne goden van de maatschappij) zich in het veld gedragen. Ze overtre den de regels, bedriegen, in timideren, bestrijden de be slissingen van de scheids rechter waar ze kunnen, kor tom het gedragspatroon dat in de gewone maatschappij niet zelden voorkomt, wordt op het veld in praktijk ge bracht. Die jongeren zien hoe managers als Revie en. Dougherty lak hebben aan af spraken. De ene dag tekenen ze een contract en de andere dag verscheuren ze het. En is het dan nog zo vreemd schrijft Hughes, dat jongeren zich niets van geschreven en ongeschreven regels aantrek ken? Vreemd misschien niet als ik het nou maar niet hoef goed te keuren. Gejuich Een citaat uit het verslag van de wedstrijd Feyenoord-NAC in de Volkskrant van gisteren: "NAC-doelman Jan de Jong was het slachtoffer dat door de Rode-Kruismannen op het canvas werd getild. En het verdwijnen van het strijd toneel van de Bredenaar, die zich tot dan toe een be trouwbaar sluitstuk van de NAC-defensie had getoond, stemde de staantribune ach ter zijn doel tot uiterste tev redenheid. Onder gejuich verdween De Jong naar de zijlijn, waarna opnieuw uit de supportersliederenbundel het gezang werd gekozen waarin de spelers van de thuisclub werden aange spoord hun tegenstanders "de pleuriste schoppen". Pas sieve recreatie heet dat. Over vijf jaar moeten weten schappers in de menskunde ons komen uitleggen wat eens werd verstaan onder uit drukkingen als 'verliezen hoort ook bij het spel" en "men Klaas Van het overlijdensbericht van oud-LDWS-voorzitter Klaas Huner (64), begin vorige week, heb ik niet zo erg opge keken. Een paar maanden geleden had ik nog enkele malen intensief contact met hem,omdat hij samen met mij iets wilde doen voor het jubi leum van Jan Breedeveld van Lugdunum. Daarvoor kwa men wij een paar keer bijeen in café Aniba. De laatste ont moeting staat mij nog helder voor de geest. Hij wilde maar één glaasje vuurwater van me drinken. "Eentje maar", riep ik en ik hoorde in de echo van mijn stem de ontstelde vraag- en uitroeptekens. Want ik her innerde mij dat hij de elleboog voor wel wat meer op tafel placht te zetten. Uit het verhaal dat hij daarna deed, bleek dat hij na de dood vanzijn vrouw niet goed meer zijn draai had kunnen vin den. Hij scheen, ondanks zijn vele vrienden, nogal vereen zaamd, somber en gedep rimeerd. Misschien was de in druk onjuist, betrof het hier slechts een momentopname, al vrees ik dat dat toch niet het geval was. Het contrast was frappant, om dat ik Huner kende, zoais ve len hem kenden: als een op-en-top levensgenieterEen man bij wie sport en gezellig heid hand in hand gingen. En als zodanig was hij een kind van een tijd die helaas aan het voorbij gaan is. Met hem is het laatste lid gestorven dat er nog bij was toen LDWS, stammend uit de armste wijken van Leiden, in 1927, werd opgericht. De geschiedenis van LDWS is zonder hem eenvoudig niet te schrijven. Huner heeft zijn club in tal van functies ge diend. Als speler (op zijn 16e stond hij in het eerste, op zijn 52ste speelde hij voor het laatst). En als bestuurslid (op zijn 20ste zat hij al achter de groene taf el, van 1952-70 was hij voorzitter). Hij, de typograaf, redigeerde ook vele jaren het clubblad. Als voorzitter kende hij zijn fouten. Toen hij in 1970 op stapte zei hij in een clubblad interview met H. Piket: "Mijn grootste fout was wel dat ik te veel de gulden middenweg bewandelde. Ik had wel eens harder moeten optreden". Zijn grote angst was de verza kelijking van het (ama teurvoetbal, hoewel hij diep in zijn hart moet hebben beseft dat die niet tegen te houden was. De gezelligheid en de kameraderie (die hij ook aan velen van andere verenigin gen schonk) moesten voorop blijven staan, vond hij. Je trof dat in alles bij hem terug. Toen ik hem bij zijn afscheid als voorzitter interviewde, zei hij na anderhalf uur praten: Als je dat verdomde boekje en die rotpen nou eens weg bergt dan kunnen we er ten minste nog een genoeglijke avond van maken". ZÜRICH - Een commissie van beroep van de Europese voetbalunie (UEFA) heeft het vonnis van de tuchtcommissie van de UEFA om Man chester United -wegens wangedrag van zijn supporters in Saint Etienne - uit te sluiten van verdere deelneming aan het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars herroepen. Na het horen van een clubdelegatie, die onder leiding stond van oud-manager en directeur Sir Matt Busby, en van de officiële UEFA-afgevaardigde bij de wedstrijd Saint Etienne - Man chester United bepaalde de commissie - na een beraadslaging van tweeën half uur - dat de schorsing werd omgezet in een geldboete van ruim 30.000 gulden. Tevens besliste de Chester de UEFA medegedeeld te drie - de Zwitser dr. Sergio Zcrzi hebben op welk tijdstip e (voorzitter), de Westduitser dr. Hu- stadion gespeeid zal worden. In- bert Claessen en de Joegoslaaf dien de Engelse bekerhouder hier- Perro Korobar dat de thuiswed strijd van Manchester uiterlijk op 5 oktober gespeeld moet worden ir een stadion, dat tenminste 200 ki- eerste wedstrijd eindigde lometer van Manchester ligt Voor gelijk spel: 1-1 29 september, 18.00 uur, dient Man- niet voldoet, verliest het de tweede wedstrijd tegen St. Etienne met reglementaire cijfers (0-3). De ring van nieuw bewijsmateriaal tot de conclusie, dat de Manchester- supporters zich niet als groep had den misdragen, maar dat de inci denten te wijten waren aan het ern stige gebrek aan discipline bij een aantal van hen. Bovendien waren de vakaanduidingen in het stadion van St. Etienne niet duidelijk ge noeg aangegeven, waardoor moei lijkheden in de hand werden ge werkt. Tenslotte overwoog de commissie dat de spelers van Man chester United zich uitstekend hadden gedragen en een zeer spor tieve wedstrijd hadden gespeeld. De commissie benadrukte nog maals dat elke club verantwoorde lijk is voor het gedrag van zijn sup porters. Maar naar het oordeel van de commissie van beroep had de tuchtcommissie Manchester te Busby Sir Matt Busby verklaarde, nadat hij de beslissing had vernomen, opgelucht te zijn. "Het is een te rechte beslissing, met name voor de spelers zelf. We hebben een goede kans gekregen onze gezichtspun ten uiteen te zetten op de hoorzit ting." Busby meende dat de com missie vooral beïnvloed was door het goede gedrag van de Manches ter-spelers gedurende de wedstrijd, en het feit dat Franse en Engelse supporters niet door de thuisclub waren gescheiden. Hij zei dat hij Sir Matt Busby: „Terechte beslissing" ook had verklaard dat geen van de Engelse supporters dronken was geweest. De vice-voorzitter van St. Etienne, Henri Fielloux was minder geluk kig. Hoewel hij toegaf dat de maat regelen van de tuchtcommissie streng waren, meende hij "dat het merkwaardig is dat de tucht commissie een club eerst sancties oplegt en vervolgens de supporters de kans geeft hetzelfde nog eens te doen." ■BHI Wembley De plaats die het meest waar schijnlijk lijkt voor de return is het Wembleystadion in Londen, onge veer 300 kilometer van Manchester. Stadionofficials zeiden dat zij Uni ted en zijn fans graag zouden ont vangen. "We hebben de club on langs twee keer op bezoek gehad en de supporters hebben ons toen geen enkel probleem bezorgd"..De Engelse voetbalbond moet wel tóe stemming verlenen voor het spelen van de wedstrijd op Wembley. Als mogelijke datum wordt genoemd 5 oktober, maar dan zal wel de com petitiewedstrijd van Manchester tegen Bristol City moeten worden uitgesteld. Wembley is het grootste stadion van Engeland met een ca paciteit van ongeveer 100.000 toe schouwers. Mc Cavanagh manager van Manchester, verklaarde ervan overtuigd te zijn dat zijn club voor een uitverkocht huis zal spelen. Beroep van Fiorentina afgewezen ZURICH - De beroepscommis sie van de Europese Voetbalu nie (UEFA) heeft het protest van Fiorentina tegen de uit spraak van de strafcommissie afgewezen en de uitspraak be krachtigd. Deze luidt dat de uitslag van de thuiswedstrijd ven de Italianen tegen Schalke '04, die in een gelijkspel (0-0) eindigde, in een 0-3 nederlaag omgezet wordt, omdat Fioren tina de geschorste Casarde toch in het veld gebracht heeft. De beroepscommissie ba seerde haar afwijzing op het feit dat Fiorentina tijdig ge noeg ingelicht was over de schorsing van Casarda (die vo rig seizoen twee gele kaarten kreeg), en dat de UEFA-reg- lementen geen verjaring van niet uitgevoerde straffen ken nen. AMSTERDAM - De zucht van verlichting die door de Ajaxgelederen ging toen zondag tegen Telstar in de tweede helft Tscheu-la Ling na een lange afwezigheid zijn opwach ting maakte, deed eigenlijk wat onwenning aan. Hoe kort is het nog maar geleden dat de frêle rechterspits van de landskampioen bij balverlies werd uitgefloten, en hoe lang drukte op hem het bij FC Den Haag gegraveerde stempel dat Ling alleen maar wilde voetallen als hij daar zelf zin in had. Ling, ontspannen aan de vooravond van het Europa-Cup-duel tegen het Noorse Lilleström: Als je eenmaal een bepaalde naam hebt is het moei lijk daarvan af te komen. Ik heette lui te zijn, speels, zonder zelfdisci pline ook. Nog onlangs zei dokter Rolink dat ik simuleerde met mijn knie. Nou zegt Rolink wel meer, maar het is grote onzin. Ik was toen net door Happel uitgenodigd voor Nederland-Ijsland. Nou, ik verzeker je dat ik daarbij wilde zijn. Daarom ben ik toen toch naar Zeist gegaan, om het te proberen terwijl ik eigenlijk wel wist dat het niet ging. En dat bleek dan ook zo te zijn. Ik had geblesseerde kniebanden. Eigenlijk een van de eerste serieuze blessures uit mijn carrière. Meestal weet ik de schoppen en duwen wel te ontwijken omdat ik nogal snel kan starten. Maar ik vond het doodzonde dat ik niet in het Nederlands elftal kju spelen. Dat wil toch zeggen dat ik zeker niet simuleerde." In die weken dat Ajax zijn vorig seizoen herwonnen prestige verspeelde - nederlagen tegen Roda en Lilleström, gelijke spelen tegen NAC en Feyenoord - zat Ling op de tribunes toe te kijken De Ajacied: "Daar heb* ik van geleerd. Je ziet dan wel wat er aan mankeert. Er waren er bij ons die moesten zo nodig kromme ballen gaan geven, terwijl ze eigenlijk nog niet in staat zijn gewone rechte te geven. En liepen voor zichzelf te voetballen. Dat moest eruit en daar heeft Ivic ook op gehamerd. Iedereen moest zich in dienst van het elftal stellen. Doen waar hij echt goed in was. Ja, ik ook. Gelukkig is mijn grote verdienste nu eenmaal dat ik makkelijk een mannetje of wat kan passeren. Dat doe ik graag en er is behoefte aan Hij weet dat er veel van hem verwacht wordt woensdagavond in het Ajaxstadion. Ling: "Het moet kunnen. Zij zullen de beuk er wel in gooien, nou dan doen wij dat ook. Als we zo spelen als tegen Telstar moeten we met drie punten verschil kunnen winnen. Tenslotte is Ajax nog een topclub." AZ Manager Hans Kraay van AZ'67 zal in de returnwedstrijd voor de UEFA- cup tegen Red Boys in Differdingen Bobby Vosmaer, Kees Kist en Jan Peters in de voorhoede van zijn formatie opstellen. Kraay: "Bert van Marwijk is lichamelijk niet helemaal fit. Vandaar dat hij in de basisop stelling ontbreekt." Het middenveld zal tegen Red Boys, waarvan thuis met 11-1 werd gewonnen, bestaan uit van Hanegem, Nygaard en Arntz. Gisteren in Differdingen belichtte Kraay de teleurstellende gang van za ken in de wedstrijd tegen FC Den Haag, waarbij hij duidelijk liet uitko men, dat er onvoldoende discipline in de ploeg was geweest. "De spelers hebben niet gedaan wat hun opdracht was Wij zijn hierheen gekomen om ons daarop te revancheren. We hebben gekozen voor enkele spelers, die zich nu de volle negentig minuten willen bewijzen. Met Jan Peters op de rechtervleugel en Bobby Vosmaer op links zoeken we naar een oplos sing van ons voorhoedeprobleem." AMSTERDAM - Gerard Tebroke, die op 9 september in Londen het Nederlandse record op de tien ki lometer over nam van Jos Hermens met een tijd van 27 minuten en 37.6 seconden, gaat het wereldrecord uurloop van de Nijmegenaar aan vallen. Tebroke doet die aanval morgenavond op de kunststofbaan in Roosendaal. De atleet uit Aalten, die momenteel in een uitstekende vorm verkeert, wil als eerste ter we reld de grens van 21 kilometer bre ken. Jos Hermens kwam op 1 mei van het vorig jaar op Papendal met 20 kilometer en 944 meter zeer dicht in de buurt van die magische grens. Tijdens zijn uurloop zal Tebroke ook een poging ondernemen de we reldrecord op de 10 Engelse mijl (45.57.6) en 20 kilometer (57.23.8), die eveneens op naam van Her mens staan, scherper te stellen. Koor /=Of>'*az- ZüP-fiEE f

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11