x yg zunen zich aan SALT houden Franse afgezant giet olie in op Bonn de golven Links in Frankrijk wordt het niet eens ARAFAT WIL ISRAEL NU TOCH ERKENNEN Weer Brit spoorloos in Oeganda Links Labour wil Britse defensie fors omlaag Is Schleyer in Frankrijk? Vrijdag 23 september 1977 Op 3 oktober loopt het akkoord af k Andrei Gromyko WASHINGTON (UPI) - De Verenigde Staten zullen het in 1972 totstandgekomen akkoord over beperking van de strategische bewapening (SALT) op 3 oktober laten aflopen maar zullen zich aan de voorwaarden van het ak koord blijven houden zo lang de onderhandelingen met de Sovjet-Unie over een nieuw akkoord voortduren. Dit heeft minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance gisteren in Washington bekendgemaakt. Volgens Vance is aan het Ameri kaanse standpunt de voorwaarde verbonden dat Rusland hetzelfde doet ten aanzien van het aflopende akkoord. Vance maakte dit standpunt be kend in een brief aan senator John Sparkman, voorzitter van de se naatscommissie voor de buiten landse betrekkingen nadat hij een gesprek had gehad met zijn Russi sche collega Andrej Gromyko. De twee bewindslieden erkennen na het gesprek tegenover verslag gevers dat er nog veel problemen moeten worden overwonnen voor het totstandkomen van een nieuw SALT-akkoord dat tot 1985 zou lo pen. Gisteravond laat zouden zij opnieuw bijeen komen om het con flict in het Midden-Oosten te be spreken. Gromyko had vanmorgen een ontmoeting met president Car ter. „De belangrijste problemen (ten aanzien van een nieuw akkoord over beperking van de strategische bewapening) blijven onopgelost", zo zei Vance. En Gromyko voegde eraan toe: „We hebben ons in de stroom begeven en zijn er nog niet doorheen gekomen. Er liggen veel rotsblokken. Wanneer we eruit komen kan ik niet zeggen. Ik vraag om geduld. We willen dat de be sprekingen succes opleveren". De „eenzijdige verklaring" van Amerika over het informeel ver lengen van het huidige SALT-ak koord wordt maandag besproken tijdens een hoorzitting van de se naatscommissie voor de buiten landse betrekkingen. Uit com mentaren van verschillende sena toren kan worden opgemaakt dat het Amerikaanse Congres niet ge lukkig is over het feit dat de rege ring Carter met haar standpunt in feite in de bevoegdheden van het Congres is getreden. De Amerikaanse verklaring luidt letterlijk: „Teneinde de status quo te handhaven terwijl de onderhan delingen worden afgerond verkla ren de Verenigde Staten zich bereid geen actie te ondernemen die in druist tegen de bepalingen van het interimakkoord dat op 3 oktober aflooptmits de Sovjet-Unie de zelfde beperking in acht neemt". Tot de problemen die in de huidige SALT-besprekingen nog niet kon den worden opgelost behoren de wens van Moskou de produktie van de Amerikaanse Cruise-raket te beperken en de wens van Amerika dat Moskou zich beperkt bij het vervaardigen van zware raketten met meervoudige kernkoppen. Ook de ontwikkeling van de Russi sche Backfire-bommenwerper blijft een struikelblok in de onder handelingen. PARIJ S (Reuter) - de De van de linkse oppositiepartijen in Frankrijk zijn er gisteravond wederom niet in geslaagd over eenstemming te bereiken over een gemeenschappelijk prog ram voor de algemene verkie zingen van volgend jaar maart. Na twee dagen en een nacht on derhandelen gingen de socialis tische, communistische en links-radicale partijleiders uit elkaar zonder een datum af te spreken voor een volgende bij eenkomst. Een socialistische woordvoerder zei slechts dat de drie partijen hadden besloten contact met elkaar te houden. "De situatie zit in een impasse", verklaarde hij tegenover journalisten. Op een vraag of er thans een breuk was tussen de linkse partijen antwoordde hij "dat woord heb ik nooit ge bruikt". Evenals vorige week toen het overleg voor de eerste maal werd uitgesteld was het struikelblok het plan van de oppositie voor grootscheepse nationalisaties als links de ver kiezingen zou winnen. Een communistische woordvoerder zei dat nieuwe socialistische voorstellen om het menings verschil over deze kwestie uit de weg te ruimen geen basis voor serieuze onderhandelin gen vormden en nog minder voor een akkoord. Volgens het gemeenschappe lijke regeerprogram van 1972 zouden negen belangrijke in dustriële concerns onder een linkse regering worden gena tionaliseerd waaronder de vliegtuigfabriek Dassault en de Amerikaanse multinational ITT. De communisten vinden dit niet ver genoeg gaan. Zij willen dat de gehele staalindustrie wordt genaast, evenals honder den dochtermaatschappijen van de negen in het program genoemde ondernemingen. De socialisten en de linkse radica len vinden dat te ver gaan. BONN (SP) - Onverwacht en daarom tamelijk opzienba rend was het bliksembezoek dat de vroegere Franse minis- PLO-leider Jasser Arafat tijdens ter van Binnenlandse Zaken, Michel Poniatowski, gisteren kaanse televisiestation abc als persoonlijk afgezant van president Giscard aan Bonn heeft gebracht. Hij heeft hier gesprekken over een gemeen schappelijke bestrijding van het terrorisme met bonds kanselier Helmut Schmidt en de minister van Bin nenlandse Zaken Werner Maihofer gevoerd. vraaggesprek met Barbara Walters, verslaggeefster Kennelijk was het de bedoeling van taken te kennen en te wel het Franse staatshoofd een vriend- hoeveel geduld een regering schappelijk gebaar te maken, nadat zulke gevallen moet opbrengen' er de afgelopen weken tussen de beide landen steeds sterker ge voelens van ontstemming waren gerezen. Die afkoeling was onder meer toe te schrijven aan een aantal beschouwingen in Franse dagbla den, waarin de Bondsrepubliek als een fascistisch land werd voorge steld. Onbehagen heerst er ook in Bonn over het feit dat de Franse politie er nog steeds niet in geslaagd is de uit Stuttgart gevluchte Baader- Meinhofadvocaat Klaus Croissant, in handen te krijgen. En dat terwijl Croissant enige weken geleden wel ongehinderdd voor de camera's van de Franse staatstelevisie kon verschijnen. Het korte bezoek van Poniatowski won nog aan actualiteit, door de in enkele dagbladen opgedoken ge ruchten, dat de zeventien dagen geleden ontvoerde Westduitse werkgeverspresident Hanns-Mar- tin Schleyer zich mogelijk niet meer in West-Duitsland maar er gens in Frankrijk bevindt. Kenne lijk sluiten de Franse autoriteiten de mogelijkheid niet geheel uit dat Schleyer naar hun land is overge bracht of dat dit in de naaste toe komst kan gebeuren. Geen haast De vraag rijst of het onder die om standigheden opsporings-tech- nisch wel gewenst is al teveel haast te maken met de aanhouding van Croissant, wiens bewegingen in Frankrijk mogelijk aanknopings punten kunnen opleveren voor de oplossing van de gijzelingsaffaire Schleyer. Dit punt is tijdens de ge sprekken van Poniatowski met Schmidt en Maihofer zeker aan de orde gekomen - al werd daarover om begrijpelijke redenen niets meegedeeld. Wel legde Poniatowski die als mi nistervan Binnenlandse Zaken het terrorisme in eigen land heeft ver volgd na zijn gesprekken een schriftelijke verklaring af. Hij goot daarbij olie op de golven van de verontwaardiging die in de Bonds republiek ten opzichte van Frank rijk heerst. De meerderheid van het Franse volk, zo heet het, deelt met de Duitse bevolking de afschuw voor het terrrorisme - de uitlatin gen van een kleine minderheid in Frankrijk mogen niet tot verkeerde gevolgtrekkingen leiden. NEW YORK (AFP) - Jifcser Arafat, leider van de organi satie voor de bevrijding van Palestina (PLO) heeft ge zegd dat hij bereid is een nieuwe resolutie van de Verenigde Naties te aan vaarden waarin het be staansrecht van de staat Is raël en het recht op een Pa lestijnse staat worden er kend. "Wij streven ernaar dat er een nieuwe resolutie komt waarin al onze rechten zijn opgenomen - het recht van terugkeer naar ons grondgebied en het recht daar een zelfstandige staat te stichten", zo verklaarde de Palestijnse leider in een gisteren uitgezonden vraagge sprek met het Amerikaanse televi siestation ABC, dat in Beiroet was opgenomen. LONDEN (Reuter/DPA) - Ruim een week voor het jaarlijkse con gres van de Britse Labourpartij is een hoofdzakelijk uit partijleden van de linkervleugel bestaande studiegroep gisteren op de proppen gekomen met aanbevelingen voor verdere, zeer drastische verlagin gen in de defensieuitgaven over de jaren 1980 en 1981. In haar brochure stelt de groep voor om op de begrotingen van die twee jaren circa 28 procent te besnoeien, ofwel ongeveer 1825 miljoen pond het Ameri- sterling (7755 miljoen gulden). Het is gebruikelijk dat de lin kervleugel van Labour veel meer op defensie wil bezuinigen dan de partijgenoten in de regering. Minis ter van Defensie Fred Mulley en een van diens staatssecretarissen, John Gilbert, hebben al duidelijk gemaakt dat de aanbevelingen in de brochure in geen geval in het beleid zullen worden opgenomen. Toch zijn de door Labour-links voorgestelde besnoeiingen interes sant - eensdeels omdat ze zo ver De PLÖ heeft tot dusver geweigerd 6aan< anderdeels omdat ze pal ko- akkoord te gaan met een resolutie men na heftige kritiek van NAVO- die geen gewag maakt van de na- topman Joseph Luns. De secreta- tionale rechten van de Palestijnen. ris-generaal schreef Mulley vorige Israël heeft steeds geweigerd week een brief waarin hij de Britse rechtstreeks te onderhandelen met defensiebegroting voor het vol de PLO omdat deze organisatie had gende jaar alsjveel te^ laag hekelde, gezworen de joodse staat te nietigen. Fachmi niet ingenomen met plan VS •k SALISBURY - Begeleid door twee Rhodesische veiligheidsofficieren verlaat zuster Janice McLaughlin, medewerkster van de roomskatholieke commissie voor gerechtigheid en vrede in Rhodesië, haar huis. Zij is Rhode- sië uitgewezen vanwege het zaaien van paniek en moedeloosheid" WASHINGTON (DPA/Reuter) - De Egyptische minister van Buiten landse Zaken Ismail Fachmi heeft zich weinig enthousiast uitgelaten over een Amerikaans compromis- lutie 242 steunt en die rekening voorstel in de kwestie van de Pales- houdt met de nationale rechten van tijnse vertegenwoordiging op de de Palestijnen, zou u dan deze re- Geneefse conferentie over het solutie steunen", zo werd Arafat Midden-Oosten, gevraagd. Deze antwoordde met: Ret voorstel is Fachmi woensdag "Ja, dit zou de belangrijkste pro- ter hand gesteld tijdens zijn be- blemen van het Palestijnse volk sprekingen met Carter en Vance in oplossen en de vrede in het Mid- Washington. Amerika wil de Pales den-Oosten voor lange tijd verzeke- tijnen vertegenwoordigd zien door ren" gekozen Arabische burgemeesters De na de Israëlisch-Arabische oor- van de door Israël bezette wes- log van 1967 aangenomen resolutie telijke Jordaanoever. Alle Arabie- 242 bevestigt het bestaansrecht van ren moeten volgens Washington Israël en spreekt slechts van een aan de vredesonderhandelingen "vluchtelingen"-probleem voor de deelnemen als een pan-Arabische Palestijnen. delegatie. Luns' haren moeten te berge rijzen asl hij ziet hoeveel verder Mulley's linkse partijgenoten willen gaan. Zij willen dat de regering in haar defensiebeleid afstapt van het „en", om te kiezen voor het „of". Daar mee bedoelt de linkse studiegroep dat er gekozen dient te worden uit een aantal alternatieven. De huidige defensie-inspanning - ruim vijf procent van het bruto nationaal produkt - kan niet op alle niveaus tegelijk worden gehandhaafd. Dit betekent een keus uit onder andere de volgende mogelijkheden, zegt het rapport het opgeven van de eigen nu cleaire afschrikkingsmacht door het geleidelijk aan buiten gebruik stellen van de met polaris-raketten bewapende kern-onderzeeërs. het schrappen van de bouwor ders voor de tweede en derde on- derzeebootbestrijdingskruisers van de Invincible-klasse, het schrappen van de nieuwe marine- vliegdienstjager Harrier, inkrimping van het Britse Rijn- leger van 55.000 naar 30.000 man, met een evenredige vermindering van de troepenmacht op de Britse eilanden. Staatssecretaris Gilbert, die lid was van de studiecommissie, heeft zich van de brochure gedistantieerd. Hij zal later namens de regering een minderheidsrapport indienen waarin tegen deze drastische be zuinigingen wordt gepleit. Na ontsnapping uit de gevangenis Nairobi (UPIIReuter) Oeganda heeft gisteren meegedeeld dat de in Groot-Brittannië geboren zakenman Robert Scanion twee weken geleden uit een afgelegen gevangenis is ont- Ook liet Poniatowski weten dat de snapt en met behulp van de Contact op de bevolking de veiligheid stroepen ervan op de hoogte te brengen als Scanion werd gesig naleerd. De 44-jarige Scanion was een zeer goede vriend van president Idi Amin tot zijn arrestatie in juni die volgde na een stroom van meldin- a uit het ziekenhuis te zijn weggesleept. Het stoffelijk over schot zou daarna verbrand zijn. Inmiddels heeft het Britse lage rhuislid Robert Hicks, die in het kiesdistrict van Scanlons vader woont, het Britse ministerie van buitenlandse zaken om verdere in lichtingen gevraagd. Bomaanslag op Thaise koning verantwoordelijke veiligheid sinstanties in beide landen in voortdurnd contact staan en hun gegevens uitwisselen teneinde in de bestrijding van het terrorisme te komen „tot resultaten die de be volking van de beide landen ver wacht". Bonn heeft met nadrukkelijke citeerde dank van deze verklaring kennis der die Britse gemeime verdwenen. dienst is BANGKOK (AFP)-Bij een aanslag genomen. In regeringskringen be- op de koning van Thailand zijn gis- staat de indruk datde Fransen er nu teren in Jala 44 mensen gewond, zo oprecht naar streven de verblijf- is van militaire zijde vernomen. plaats van de voortvluchtige Crois- Er werden twee bommen gewor- sant, om wiens uitlevering al lang pen naar de koning, die in gezel- geleden is gevraagd, te vinden. Dat I schap was van zijn vrouw en twee het allemaal niet zo snel gaat ver- kinderen. klaart Poniatowski als volgt: „Men Drie van de gewonden moesten in moet als ik dergelijke dramatische het ziekenhuis worden opgeno- gebeurtenissen persoonlijk heb men. meegemaakt om de zwaarte van d^ Radio-Kampala zei dat Oegandese veiligheidstroepen een speurtocht naar hem waren begonnen maar dat hij niet was gevonden. De radio en militaire woordvoer- dat Scanion - die in juni wegens spionage werd gearre steerd - volgende week zou worden berecht. "Het is duidetjjk dat Scanion door de Britse imperialistische inlich tingendienst waarvoor hij spio neerde, uit de gevangenis werd ge stolen. Daarom acht de Oegandese regering zich niet langer voor hem verantwoordelijk", aldus de radio. De woordvoerder deed een beroep meegedeeld dat Groot-Brittannië niet betrokken was bij de gemelde ontsnapping van Scanion. De woordvoerder zei dat de Britse regering zich zorgen maakte sedert zijn verdwijning uit zijn huis in Kampala in juni maar dat zij niets r hem kon doen omdat Londen gen inzake aanslagen op de presi- geen diplomatieke betrekkingen dent. met Oeganda onderhoudt en geen Scanion had zich in september 1975 enkele vertegenwoordiging in laten naturaliseren tot Oegandees Kampala heeft, staatsurger. Hij was directeur van Waarnemers in Nairobi merkten op de Oegandese vervoersmaat- dat er overeenkomst bestond tus- schappij. In 1975 en ook dit jaar nog sen de bekendmakerij inzake droeg hij met een groep Britten Scanion en die welke volgde van de Idi Amin heeft intussen een militair Amin op de schouders als teken verdwijning van mevrouw Dora tribunaal benoemd dat van steun aan de Oegandese leider. Bloch in Oeganda vorig jaar. De echtgenote van Scanion, Gloria, De 70-jarige mevrouw Bloch zat die in Groot-Brittannië is, meldde een vliegtuig dat in augustus dat haar man "hope- kaapt was. Zij w loos ziek" lag in een hospitaal. Zij huis in Entebbe toen Israëlische had hem echter nooit mogen op- commando's de gijzelaars be zoeken. vrijdden. Radio-Oeganda zei toen Berichten uit Kampala meldden dat zij naar het vlvegtuig was te- dat Scanion op verschillende plaat- ruggebracht en dat de verantwoor- sen slechts licht bewaakt was ge- delijkheid daarna bij de Israëli's weest en dat zijn gezondheidstoe- berustte en niet bij de Oegandese stand over het algemeen goed was. regering. Herhaaldelijk zijn er be- Het ministerie van buitenlandse richten geweest dat zijn door de zaken in Londen heeft gisteren oegandese geheime ^lienst werd Hicks verklaarde dat met het be richt van radio-Oeganda ver moedelijk de dood van Scanion verdoezeld moet worden. dese moet berechten die ervan worden beschuldigd te hebben sa- Entebbe ge- mengezworen om de regering om- zieken- ver te werpen. Dit is gisteren be kendgemaakt door radio Oeganda. De vier zijn in staat van beschuldi ging gesteld wegens verraad nadat zijn hadden bekend lid te zijn ge weest van een groep die eerder dit jaar een gewapende staatsgreep had plegen. Eerder deze maand werden in Kampala 15 Oegandezen geëxecuteerd van wie er .ij 13 ver oordeeld wegens verraad. De an dere tqee twee schuldig bevonden aan moord. De president heeft gikteren giste ren dat de 27 religieuze groeperin gen die hij inmiddels heeft verbo den, contacten onderhielden mei de Amerikaanse inpichtingen- dienst inlichtingendienst Ook zou den zij hebben meegewerkt aan pogingen Amins bewind over om ver werpen. Volgens radio Oeganda heeft de president een appèl van de aarts bisschop van Oeganda, om het ver bod op te heffen naast zich neerge legd. Het Amerikaanse congreslid Don J. Pease, heeft gisteren wetsontwer pen ingediend tot instelling van een handelsboycot jegens Oeganda in een poging "een eind te maken aan Idi Amins terreurbewind". "Weinig Amerikanen zijn er zich van bewust dat veel van Idi Amins deviezen uit de Verenigde Staten komen" via koffie-importen, aldus Pease op een persconferentie. "Wij helpen Amin op een zeer wer kelijke manier aan de macht te blijven".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9