Regeerprogrammavan 'nieuw kabinet' rond Boete geeist in het proces-pornofilm Politieagent Anti-rookcursus: nog 28 procent houdt vol najaar Utrecht door buitenlanders 'Geef Molukkers in Nederland ook stemrecht' doodgeschoten Nog problemen over zetelverdeling DIEREN- en WINKEL VERZORGSTER GEVRAAGD ra Vlieland VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1977 DEN HAAG (SP) - Ruim een jaar geleden zond de NCRV de televi siecursus Lokenzo kom je d'r vanaf' uit. Vanavond maakte de actualiteitenrubriek Hier en nu" na twaalf maanden de ba lans op. Uit cijfers van het instituut voor massacommunicatie in Nij megen,dit twee ton subsidie kreeg om het effect van de tv-uitzendin- gen te onderzoeken ,b na een jaar 28 procent van de ruim 35.000 deelnemers aan de anti-rookcur sus overeind zijn gebleven. ,JEen zeer goed resultaat", zegt Hans Sleeuwenhoek van JHieren Nu", „Wanneer je beseft dat de Stichting Leven en Gezond heid", die de cursus heeft opgezet, in zalen meestal niet verder komt dan een percentage tussen de 20 en 25. Onder elkaar hadden ze we dat we bij een resultaat van 15 procent al tevreden zouden zijn De 28 procent doorzetters hebben alleen betrekking op die ruim 35.000 deelnemers, die zich vooraf schriftelijk bij de NCRV hebben aangemeld. In totaal zouden ze ker 400.000 Nederlanders in eerste aanleg met behulp van een cursus zijn gestopt. Hans Sleeuwenhoek: ,Je mag natuur lijk die 28 procent niet van passing laten zijn op die 400.000 De groep, die zich bij ons meldde was natuurlijk veel gemo tiveerder. Het cijfer kun je wel als een indicatie zien voor het aantal mensen dat stopte met roken". Een ander opvallend cijfer is dat 91 procent van de „stoppersgeen trek meer heeft in sigaretten. ,f)aaruit kun je voorzichtig com- cluderen, dat de groep die opge houden is met roken heel stand vastig zal blijven". Staatssecretaris Hendriks (Volks gezondheid) zal in de Hier en Nu-uitzending aan. de tand wor den gevoeld over de vraag waarom de overheid niet meer doet aan anti-rookmaatregelen. Of de cursus nog eens herhaald zal worden, is nog een vraag bij de NCRV. ,Zon "Zo'n resultaat schept wel verplichtingen. Mis schien dat we in een andere vorm er nog eens op terugkomen. Het blijkt dat we op dit punt een duidelijke taak hebbenaldus Hans Sleeuwenhoek. DEN HAAG (SP) - Het tweede kabinet-Den Uyl komt na een formatie van bijna vier maanden in zicht. Gisteren hebben PvdA, CDA en D'66 een ak koord bereikt over de drie laatste grote ge schilpunten: kernenergie, defensie en onder wijs. Daarmee zijn na 114 dagen de on derhandelingen over het rege ringsprogramma van het nieuwe kabinet afgerond. Dat is op de kop af een half jaar na de val van het eerste kabinet-Den Uyl over de grondpolitiek. „Het tweede kabinet-Den Uyl zal er nu wel komen", geloofde CDA- aanvoerder Van Agt. Volgens PvdA-fractie-voorzitter Van Thijn is dat „praktisch zeker". Het grootste probleem dat nu nog over blijft is de samenstelling van het kabinet: de verdeling van de ministersposten tussen de drie par tijen en de keus van de ministers en staatssecretarissen. De PvdA wil een overwicht in het tweede kabinet-Den Uyl en eist éen ministerspost meer dan het CDA. Maar de christen-democraten staan er op net zo veel ministers te krijgen dan de PvdA. CDA-aanvoerder Van Agt wil dat het nieuwe kabinet zal bestaan uit zeven PvdA'ers, één D'66-er en zeven CDA'ers. Pittig gevecht Van Thijn voorspelde gisteren dat dit "een pittig gevecht" zal worden. D'66-leider Terlouw achtte het niet onmogelijk dat de kabinetsforma tie op de zetelverdeling zou stran den. Na de afsluiting van de onderhan delingen over het kabinetsp rogramma deed CDA-voorman Van Agt nogal kil. „Ik begin niet met frisse moed aan de laatste etappe van de kabinetsformatie", zei hij. „Het is een langdurige, ui terst moeizame en vreugdeloze formatie geweest. De partijen wa ren weinig inschikkelijk. Maar daar zullen we niet langer over zeuren. Laten we er maar het beste van ma ken." Hij achtte de overlevingskan sen van het tweede kabinet-Den Uyl groot genoeg om met dit avon tuur te.beginnen. Zonder al te veel gemor stemden de fracties van PvdA. CDA en D'66 gistermiddag in met de comp- het informateursduo dit spul niet gebruiken om er kern wapens van te maken. De Kamei zal uitmaken of de waarborgen die de regering uit het vuur sleept vol doende zijn. Dit is een verliespunt voor de pvdA, die „Almelo" helemaal niet wilde uitbreiden. Defensie Er komt geen extra geld voor de defensie, maar de NASVO-ver- plichtingen zal Nederland nako men. De nieuwe minister van de fensie moet binnen enkele maan den aangeven of de defensieplan nen uit 1974 verwezenlijkt kunnen worden zonder dat het extra geld kost. Volgens Van Agt is dit een „gelijk spel" geworden. De pvdA wil be zuinigingen op defensie, terwijl het CDA de defensie-uitgaven juist wilde verhogen. Onderwijs Het CDA is garanties vc standigheid i geslaagd enkele vrijheid en zelf- het bijzonder on derwijs te krijgen. De PvdA is tev reden omfat de onderwijsvernieu wingen van minister Van Keme- nade in hoofdlijnen doorgevoerd kunnen worden. Niet iedereen accepteerde het ak koord. Bij het CDA waren vier te genstemmers: de CHU'ers Van dei Mei, Van Dijk en Wisselink en dt KVP-onderwijsspecialist Hermes Opmerkelijk was dat oud-KVP- fractieleider Andriessen, die nogal wat bezwaren tijdens de formatie had geuit wel akkoord ging. Vier PvdA-kamerleden had den nogal wat bezwaren tegen de afspraken over de uitbreiding var de ultra-centrifugefabriek in Al melo. Dat waren: Kombrink, Ca- stricum, De Graaf en Voortman De hele fractie van D'66 ging ak koord. DEN HAAG - Zigeunerkoning Koka Petaio verlaat het ministerie van binnenlandse zaken nadat hij daar gisteravond een gesprek met minister De Gaay Fortman heeft gehad. Volgens Petaio, die pleitte voor legalisering van in Nederland verblijvende zigeuners en de toekenning van nieuwe standplaatsen, heeft het gesprek niets opgeleverd „We hebben van de minister op geen enkel punt medewerking te verwach- "Aaneenschakeling geslachtsdelen" Advies commissie-Kobben UTRECHT (ANP) - Een buitenlandse man en vrouw hebben gistermid dag op het Veemarktplein in Utrecht de 46-jarige ge huwde brigadier van de Utrechtse gemeentepoli tie A. Kranenburg dood geschoten. Een hoofda gent, L. Pieterse, is met zeer ernstige verwondin gen opgenomen in een ziekenhuis in Utrecht. Het vuurgevecht ging zo snel dat de Utrechtse politie niet in staat was het vuur van het buitenlandse paar te beantwoorden. Later wist men de man aan te houden. De vrouw is nog voortvluchtig. Dit heeft de Utrechtse hoofdcom missaris C. van Doesburg gister avond op een persconferentie meegedeeld. Op de persconferentie werd verder gezegd dat het vermoedelijk om dezelfde personen gaat die maandagavond een Haagse agent neerschoten. Van de man - van wie men alleen kwijt wilde dat hij Duits sprak en over valse papie ren beschikte - staat de identiteit nog niet onomstotelijk vast. In het belang van het onderzoek wilde men voorlopig nog geen nadere mededelingen doen. Wel werd gezegd dat men zich voor lopig zal bezighouden met het inwinnen van informaties bij buitenlandse politiekorpsen, in het bijzonder bij de politie van de Bondsrepubliek. Maatregelen Commissaris Van Doesburg ver telde dat na de schietpartij in Den Haag, de Haagse politie en de centrale politie informatie dienst een signalement van het paar hadden opgegeven. Daarbij werd tevens gezegd dat het paar ver moedelijk onderweg was naar Utrecht. De Utrechtse politie heeft toen extra maatregelen ge nomen voor een verhoogde be waking en om de veiligheid van het personeel te waarborgen. Desondanks ontstond er onmid dellijk nadat de politie het paar op het Veemarktplein had gesig naleerd een vuurgevecht. De hoofdcommissaris vertelde dat er over deze zaak al eerder dan gisteren contact is opgenomen met Interpol. Op de vraag of er een verband kan bestaan met de Baader-Meinhof groep zei hij dat dit nog bij het onderzoek moet worden vastgesteld maar dat hij deze mogelijkheid niet uitsluit. De mannelijke verdachte heeft het dodelijke schot gelost. Toen hij vervolgens zelf door de politie onder schot werd genomen liet hij zijn vuurwapen vallen. De man is nog niet verhoord. Voorbereid De commissaris zei dat de actie op het Veemarktplein van gisteren terdege was voorbereid. De poli tiemensen waren goed geïnfor meerd en ze waren ook op de hoogte gesteld van de risico's die zij liepen. Dat er toch slachtoffers zijn gevallen, mag onderstrepen dat het om zeer criminele figuren gaat. aldus de heer Van Doesburg. "Ze hebben bewezen dat ze zeer vaardig met vuurwa pens om kunnen gaan". De Utrechtse politie had de plaats waar men de twee verdachten vermoedde omsingeld. Met hoeveel man dat is gebeurd wilde de hoofdcommissaris niet pre cies zeggen: "Eerder in de rich ting van 20 dan van 5". Op de vraag of de twee verdachten een handgranaat bij zich hadden luidde het antwoord dat "de aan getroffen bewapening het ver moeden heeft bevestigd dat het hier om zeer misdadige figuren gaat". Het hoofdbureau van politie in Utrecht wordt volgens de hoofd commissaris bewaakt omdat er rekening moet worden gehouden met het feit dat er gevaar van bui ten bestaat. Hij deelde nog mee dat in heel Nederland de opspo rende en bewakende poli- tieinstanties in een staat van ver hoogde paraatheid zijn gebracht. Tragisch De omgekomen politieman woonde in Vianen. Burgemeester Vonhoff noemde zijn overlijden buitengewoon tragisch. De heer Kranenburg was getrouwd met een jonge ex-medewerkster van de administratie van het poli tiebureau in Utrecht. Zij hebben een kind van twee jaar en mev rouw Kranenburg verwacht over enkele weken haar tweede baby. De burgemeester en de hoofd commissaris hebben mevrouw Kranenburg zelf op de hoogte ge steld van het gebeurde. Den Uyl-Veringa voor de proble men over defensie, onderwijs en kernenergie. De drie fractievoorzit ters toonden zich allen tamelijk tevreden. Hoofdpunten De hoofdpunten van de afspraken tussen PvdA CDA en D'66 zijn: Kernenergie. De beslissing van het (eerste) kabinet-Den Uyl om drie centrales te bouwen wordt voorlopig opgeschort. Er wordt pas met de bouw begonnen als: 1. de problemen rond de berging van radio-actief afval van kern centrales zijn opgelost. 2. meer zekerheid bestaat over de toekomstige behoefte aan electrici- teit, de resultaten van het energie besparingsprogramma en de mo gelijkheid om andere energie bronnen aan te boren. Het CDA-voorstander van de bouw van kerncentrales - heeft op dit punt concessises moeten doen aan de PvdA. Al heeft Van Agt de hoop dat er voor 1981 toch met de bouw van minsyens en centrale kan wor den begonnen. Almelo De definitieve beslissing over de uitbreiding van het ultra-centrifu- geproject in Almelo wordtr aan de Tweede Kamer mvergelaten. Het nieuwe kabinet zal een voorlopige standpunt over „Almelo" bepalen, als de onderhandelingen met En geland en West-Duitsland - de Ne derlandse partners bij het project - zijn afgesloten. Nederland wil van de leveranciers en afnemers van het verrijkte uranium uit Almelo „deugdelijke" waarborgen dat zii ADVERTENTIE Chemische Fabr Schiedam' 010-26.47.56 AMSTERDAM (ANP) - „De film „Deep Throat" is een ononderbroken aaneens chakeling van beelden van geslachtsdelen. Er is geen verschil tussen deze film en de films en afbeeldingen, die de rechtbank tot in 1973 ter beoordeling kreeg voor gelegd. Altijd is de recht bank toen tot een veroorde ling gekomen. Ik eis nu een boete van vijfduizend gul den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar". Dit zei de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam mr. F. H. von Meijenfeldt, gisteren tijdens het proefproces over de pornofilm „Deep Throat" dat door de bioscoopbond is uitgelokt. Als ver dachte trad daarbij op adviseur C. H. Kleyn van de theaters Parisien en Centraal in Amsterdam. Op 18 februari van dit jaar nam de justitie in Parisien de omstreden film in beslag, nadat de procureurs-gene raal hadden aangekondigd streng te gaan optreden tegen de verto ning van „harde pornofilms" in theaters met meer dan vijftig zit plaatsen „Deep Throat" draait nu bijna een jaar in Centraal, een bioscoop met 49 stoelen. De advocaat van Kleyn, mr. D. H. M. Peeperkorn, voerde een uitvoe rig en principieel verweer tegen de aanklacht. „Het gaat hier om de vraag of de mensen zelf mogen be slissen wat ze gaan zien", zei hij. „In een werkelijk gezonde samenle ving kiest de burger zelf. Als de wetgever gaat beoordelen wat de burger al dan niet mag zien, is er sprake van censuur. Dit is in strijd met het Europees verdrag voor de rechten van de mens", aldus mr. Peeperkorn. Hij bestreed dat het strafrechtar tikel 240 op de vertoning van „Deep Trhoat" van toepassing was. Daar voor is een „onverhoedse con frontatie" nodig met het vertoonde, en daarvan was hier geen sprake, zo betoogde hij Uitvoerig schetste hij, wat in het parlement vooraf is gegaan aan het opheffen van de filmkeuring voor volwassenen, naar aanleiding waarvan het nieuwe vervol gingsbeleid van de procureurs-ge neraal werd ingesteld. „Dit beleid is in strijd met de bedoelingen van de beide Kamers", aldus mr. Peeper korn, die stelde dat het parlement geen enkele vorm van filmkeuring meer wil. Dat artikel 240 niet gewij zigd is, komt volgens hem door de „geringe animo" van ex-minister Van Agt dit artikel te veranderen. De officier van justitie vond dat „Deep Throat" aanstotelijk is voor de eerbaarheid, omdat in de film de vrouw „een object van de zinnelijke lusten van de man is, en daaraan geheel ondergeschikt". Harde porno is de reactie op het eman cipatie-streven van de vrouw en als zodanig een stap terug. Overigens vond hij dat pornografie niet met het wetboek van strafrecht moet worden bestreden. „Ik ben geen vertegenwoordiger van die groep, die de bevolking wil blijven be voogden" zei hij. Hij vond dat de Tweede Kamer het artikel 240 had moeten veranderen. Het lage ni veau van de film vond hij wel aan stotelijk. De advocaat vond. dat de toepas sing van het uit de negentiende eeuw stammende artikel 240 juiist in strijd is met de emancipatie-ge dachte. In de film „Deep Throat" wordt de hoofdrolspeelster niet ge dwongen tot sexuele handelingen, zei hij. Dat gebeurt wel in de films „l'Empire des sens" en „La béte", aldus mr. Peeperkorn Deze films zijn op de eerste dag van het proces (15 oktober) ter vergelijking aan de rechtbank vertoond. Beide Films waren de toen nog bestaande keuringscommissie gepasseerd. „Ik geef toe dat „Deep Throat" een slechtere film is", aldus de ad vocaat. „Maar de officier wil toch niet volhouden dat iets aanstotelijk is omdat het lelijk is". Uitspraak 6 oktober. ASSEN (SP) - Door Zuidmo- lukkers ook stemrecht te geven, zouden er Zuidmolukse orga nen in het leven kunnen wor den geroepen, die méér invloed hebben dan tot nu toe het geval is. Dat is één van de gedachten, die leeft binnen de commis- sie-Köbben, die sinds de treinkaping bij Wijster en de gijzeling in het Indonesische consulaat in Amsterdam de Zuidmolukse problematiek en dan met name de politieke as pecten bestudeert. Gisteren hebben vertegen woordigers van de commissie in Assen gesprekken gevoerd in het wijkgebouw Pattimura en op het gemeentehuis. Bur- gemester mr. J. W. Masman ver telde, dat ook bij het gemeente bestuur de wens leeft om de in spraakmogelijkheden van de Zuid molukkers te vergroten. „We denken aan een nieuw or gaan in plaats van de Zuidmo lukse wijkraad. In de wijk ont stond de vrees voor bemoeienis van de lokale overheid, maar we willen de structuur van de Zuidmolukse samenleving juist onverlet laten. Als door een wetswijziging alle Zuidmoluk- kers kiesrecht kunnen krijgen, kan er een voor hen beter func tionerend wijkorgaan komen". De vertegenwoordigers van de commissie-Köbben hebben gis teren vooral algemene politieke problemen ter sprake gebracht. Blijkbaar was dit bij de uitnodi ging voor het onderhoud bij de Zuidmolukse wijkraad niet goed overgekomen. De wijk raad was niet aanwezig, omdat zij in praten over allerlei sociale aspecten geen heil zag, maar zij het juist alleen over de politieke kant van de zaak wilde hebben. Er waren overigens wel twee leden van de wijkraad in ge bouw Pattimura, maar niet als officieel afgezant. Zoals wij gisteren meldden heeft de rechtbank in Assen de zeven Molukse treinkapers en schoolbezetters veroordeeld tot gevangenisstraffen die variëren van negen tot zes jaar. De of ficier van justitie had tegen al len dezelfde eis van tien jaar ge steld. De rechtbank heeft geen uit spraak willen doen over het beleid dat de overheid ten tijde van de gijzelingen heeft ge voerd. Wel heeft zij in haar on derzoek betrokken de invloed die dat beleid op de verdachten heeft gehad. Over de manier waarop de gijzelingen zijn beëindigd wenste de rechtbank niet te oordelen Zij stelt in haar overweging dat er ter zitting van twee weken geleden een uitvoerig onderzoek is gehou den naar alle feiten en omstan digheden die hij de voorberei ding en de uitvoering van de gijzelingen een rol hebben ge speeld. „De grens van dat onderzoek", aldus de rechtbank, „ligt bij het tijdstip waarop de gijzelingen tot een einde kwamen. De wijze van beëindiging valt daarbui ten, omdat het oordeel daarover voor het bewijs van wat er ten laste is gelegd geen enkele rol speelt". De president liet weten dat hij behoefte had aan een dergelijke toelichting, omdat in een zaak als deze strafrecht en over heidsbeleid elkaar raken, en er gemakkelijk misverstanden kunnen ontstaan over de taak van de rechtbank. Lezers schrijven Salarissen (3) Begrijpen doe ik er niets meer van. Onderstaande teksten moeten toch wel iets te zeggen hebben. Ze ston den allemaal in het Leidsch/Al- phens dagblad van 20 en 21 sep tember 1977. "Nederland zit in de put"; "Sombere toon en troonrede"; "Roken, gas en olie duurder"; (f 55 - f 60 per hoofd van de bevol king) en wat er allemaal nog ver hoogd zal worden; "E.G. pessimistisch over de eco nomische situatie"; "Per week duizend werklozen er bij" en "Daling inkomen zelfstandigen". Bovenstaande teksten steken wel schril af tegen de teksten, "Minis tersalarissen" (gaan niet omlaag maar 14.500 omhoog. Veel zelf standigen zie ik al likkebaarden te gen een belastbaar inkomen van een dergelijke hoogte) "Stijgingen van uitkeringen aan leden van het Koninklijk Huis". De inkomens van veel zelfstandi gen zullen wel verder dalen, maar voor de olie- en gasstokers daaron der een troost, al is het een zeer schrale, dat ze daarmee in ieder ge val een ander zijn inkomen wat op kunnen vijzelen. L. G. Nijssen Prinsenweg 11 Voorhout Salarissen (4) Het lijkt mij volkomen onjuist dat het Leidsch/Alphens Dagblad geen volledige opgave heeft verstrekt van de ministersalarissen. De heer Den Uyl ontvangt straks f 158.918.- en vakantiegeld f 12.500,- en pre- sentatiegeld f31.500,-. In totaal f 202.918.- per jaar. Daar komen dan nog allerlei andere voordelen bij zoals bij veel gelegenheden gratis toegang en gratis eten en drinken. In 1972 werden onder leiding van mr. B. W. Biesheuvel de salarissen bevroren. A. BERNARD Gzn J. v. Campenlaan 156 Leiden ADVERTENTIE MET BELANGSTELLING VOOR DE VERKOOP. Onze speciaalzaak met een breed assortiment artikelen voor honden, katten, vogels en andere huisdieren, garandeert een veelzijdige- en afwisselende baan voor dames met belangstelling voor het winkelbedrijf. Vindt U het prettig, met publiek om te gaan. kom dan eens praten over de mogelijkheden in ons bedrijf. U kunt dagelijks terecht (behalve op de maandagen) van 9-12 en van 2-6

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7