Duiven- houders bang voor schutter NOORD WIJK KIEST RAADHUIS-PLAN "Operatie" in binnenstad in één keer? PUBLIEK b I f- Tram-onderstellen nog te koop Mag gemeente loon veerlieden inhouden? 1 AL TIEN MAANDEN GESCHORST Milieuheffing PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1977 f A-fi. door Herman van Amsterdam Leden van de Hazer- swoudse duivensport vereniging "De Reisduif' zij n op hun qui vive, nu in een mum van tijd tien goede vliegers niet meer op hun post terugkeer den. Het vermoeden be staat dat de dieren naar beneden zijn gehaald met schoten korrel uit een jachtgeweer. Als bewijsstuk dient de duif van de Hazerswoudse leraar Jan Fase, die dit weekeind geha vend zijn hok opzocht met ha- 6-- gelkorrel in de nek. Vijf an dere doffers van Fase, bezig met hun dagelijkse ronde bo ven Hazerswoude, keerden niet meer terug. Kapper Wim van Rijp zag zijn duivenbestand met vier min deren en het bekende duiven sportduo Bos (vader en doch ter) noteerde één verdwenen duif. Jan Fase: "We hebben wel gezocht, maar geen van de duiven is teruggevonden. We vermoeden nu dat ze boven de polder zijn neergehaald". De leden van de Reisduif hou den hun hart vast. De meesten hebben veel geld in hun dui ven geïnvesteerd en zien nu hoe kostbare duiven ten prooi vallen aan een onbesuisde schutter, van wie tot op heden nog geen spoor is gevonden. Fase zegt door dat schieten 2500 gulden schade te hebben geleden. Per advertentie heeft hij 250 gulden in het vooruit zicht gesteld aan diegene die kan zeggen wie in Hazer swoude duiven omlaag haalt. Voor de leden van de Tram weg-stichting die een paar jaar geleden in Rijnsburg van start gingen met de res tauratie van een exemplaar van de bekende Budapes- ter-tram (op de lijn Den Haag-Leiden-Katwijk- Noordwijk destijds beter bekend als de Blauwe Tram) is een lichtpunt gekomen in hun bijna uitzichtloze stre ven om de tram weer hele maal in oude staat terug te brengen. Het is zo goed als zeker dat de ontbrekende onderstellen, de grootste zorg van de tra- mopknapploeg, toch kunnen worden aangetrokken. Vrij gave exemplaren daarvan De oude Budapester ("Blauwe Tram") bevinden zich namelijk in fabriek staat die vroeger de BudaDest. waar de Gansz- Budapester vervaardigde. Enkele leden van de stichting zijn daar kortgeleden een kijkje gaan nemen. Er bleken nog onderstellen aanwezig, exemplaren uit 1929. Die mag men voor 1000 gulden per stuk overnemen. Er kan ook 1000 gulden meer worden betaald en dan is de fabrieksleiding bereid, hoewel ze niet meer in pro- duktie zijn, splinternieuwe onderstellen te vervaardi gen, aan de hand van oude technische tekeningen. Een keuze moet nog worden ge maakt. De knutselaars willen volgend jaar hun tram gereed hebben als de NZH het 100-jarig be staan viert. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Na een schifting die een paar jaar in beslag heeft genomen, hebben B W van Noordwijk nu eindelijk besloten welk architectenbureau het meest in aanmerking komt voor het maken van een ontwerp voor het nieuwe raadhuis. Uit de 78 bureaus die zich aan meldden bleef uiteindelijk overeind Abma en Hazewin- kel, Dirks, de Haan uit Am sterdam. Maar het is nog niet gezegd dat die het ook defini tief wordt. De raad moet er nog mee akkoord gaan. De 'afvalrace' is in drie fasen uitgevoerd, waarvan de eerste werd verzorgd door de Bond van Nederlandse Architecten BNA, die op verzoek van het gemeentebestuur de Neder landse architectenbureaus polste of ze in principe trek hadden in het maken van een raadhuisontwerp. Dat leverde 78 namen op die vervolgens, in fase twee, on der de loupe werden geno men door een zogenaamde voorbereidingsgroep waarin zitting hadden burgemeester Bonnike, wethouder Van Duijn, gemeentesecretaris Strang, de Noordwijkse di recteur gemeentewerken en de stedebouwkundig ad- Wringer Die voorbereidingsgroep redu ceerde, op basis van de door architectenbureaus ver schafte gegevens "met be hulp van de in het bureau van de BNA aanwezige informa tie", de 78 tot 3, waarna in overleg met een inmiddels in het leven geroepen raad huiscommissie de "overblij vers" door de wringer werden gehaald. De drie werd inzicht gegeven in de problematiek rondom de bouw van het nieuwe raad huis en verzocht wat gedach ten op papier te zetten. Ze hadden maar een paar weken bedenktijd. Uitgangspunt was dat inge speeld moest worden op een aantal specifieke aspecten van en rondom het bouwter- Met deze ojngeving moesten de architecten "stoeien". Het win nende bureau wil het kerkplein een besloten karakter geven. rein, zoals het vlakbij aanwe zig zijn van het grootschalige bejaardencomplex St. Je roen, de monumentale kerk tegenover het huidige raad huis en een groot parkeer terrein. Het Haagse bureau Thunis- sen-Van Kranendonk-Be- cka, met op de 'conduitestaat' onder meer het ontwerp van het Amersfoortse raadhuis en de raadhuisuitbreiding van Leidschendam, kwam met een ruw plan waarbij drie huizen aan de Voorstraat ten offer zouden moeten vallen. In aansluiting aan het (voorlo pig) te handhaven raadhuis werd op papier een U-vormig gebouw geprojecteerd, met handhaving van een groot gedeelte van het huidige par- keèrterrein. En om het kerk plein een besloten karakter te geven koos het architec tenbureau voor bebouwing op de hoek van de Zeestraat en Heiligegeestweg. Dat was de eerste visie op dit stukje Noordwijkse problematiek. Zaanstra, De Clercq Zubli, Van den Oever Partners uit Am stelveen ontwierp uit de losse pols een schetsplan waarin door de raadhuisbouw het kerkplein weer duidelijk ge stalte krijgt, onder meer door een rij bogen op pilaren die zouden moeten komen te lo pen van vóór het huidige raadhuis tot bijna aan de Kerkstraat. En dan als laatste en tevens uit verkorene Abma en Haze- winkel, Dirks, de Haan uit Amsterdam, ontwerpers van bijvoorbeeld het raadhuis van Schoonebeek, van Ruinen en van 's Gravenzande. Als eerste visie schetste het bu reau, aansluitend aan het huidige raadhuis, een U-vor mig gebouw rondom een hof, met een vleugel in de richting van het ontmoetingscentrum De Kuip, waardoor het kerk plein een grote mate van be slotenheid krijgt. Taxatie Het 'winnende' architectenbu reau (de voorbereidings commissie zegt geen waar deoordeel over het werk van elk bureau te hebben willen geven, maar meer een taxatie vap het goed kunnen inspelen op de Noordwijkse situatie) kan al op korte termijn aan de slag, als de raad dat wil. LEIDEN - Het Leids Volkshuis organiseert morgenavond in de grote zaal een optreden van de Gooise formatie ,Massada". De groep speelt latin-rock en heeft een groot aantal succesvolle optredens achter de rug, onder meer in het Amsterdamse Paradiso. Aan een eerste langspeelplaat wordt op het ogenblik gewerkt. DEN HAAG/ALKEMADE - Is de gemeente Alkemade ge rechtigd, het salaris van de geschorste veerlieden van het Kaagpontje in te houden? Dat was de hamvraag tijdens een geding dat gistermiddag diende bij het Haagse ambtena rengerecht. Hangende het proces van de veerlieden, die worden beschuldigd van het verduisteren van 39.000 gul den aan veergelden, werden zij in november '76 geschorst. Sinds februari van dit jaar wordt hun "bezoldiging" oftewel salaris ingehouden. dan was geraamd. Er moest dus kostenbesparend worden gewerkt en daarvan nu waren de veerlieden de dupe geworden. De veerlieden moesten langer werken dan of ficieel was toegestaan, ze moesten meer weekeinddiensten draaien, snipper- en vakantiedagen konden niet of nauwelijks worden opge nomen omdat er te weinig per soneel was. De pont was veelal maar door één veerman bezet met alle consequenties van dien. En de pont bedienen en het veergeld in- casseren, een onmogelijke zaak in de sala- de korte tijd dat de overtocht over de schorsing, dertig meter Kaag duurt. Klachten, de veerlieden die door de veerlieden vaak werden geuit maar waarvoor bij de ge meente nooit respons werd gevon den. Op haar beurt controleerde de LEIDEN - Het ziet er vooralsnog naar uit dat er in de gemeenteraad een meerderheid zal zijn voor hel plan diverse reconstructiewerken in de binnenstad tegelijkertijd uil te voeren. Ham (CDA) vertolkte weliswaar met zijn mening dat hel werk aan de Turfmarktbrug, het Rapenburg en de marktenroute ge faseerd (stukje voor stukje) moei geschieden de wens van de velen die de bereikbaarheid van de stad van het hoogste belang achten. Maar in de commissie ruimtelijke ordening gisteravond bleek een meerderheid toch de voorkeur te geven aan zo snel mogelijke uitvoe ring van het werk om de hinder zo kort mogelijk te houden. Het gaat om de vernieuwing van de walmuren en de riolering van de marktenroute, vernieuwing van een gedeelte van het Rapenburg met restauratie van de Nonnenbrug en het vervangen van de Turf- marktsbrug. Over dat laatste punt merkte wethouder Waal (stadsont wikkeling) op dat vanuit Den Haag telefonisch rijkssubsidie is toege zegd. De verwachting is dat dit jaar nog het werk "kan beginnen; het werk zal negen maanden in beslag nemen. Met de andere werken wil de gemeente volgend jaar maart aanvangen. De gefaseerde uitvoering die het CDA het meest wenselijk acht komt tegemoet aan de wensen van het bedrijfsleven. Met name de Stichting Leidse Binnenstad heeft laten weten dat het best eerst de vervanging van de Turfmarktsbrug gereed kan zijn voor men elders in de stad ook knelpunten doet ont staan. Tijdens het werk aan de mark tenroute kan de Breestraat als om leidingsroute dienst doen: de commissie was niet tegen tweerich tingsverkeer in deze straat. Het werken in ploegendienst van 's morgens vroeg tot de zon ondergaat zou de voltooiing een maand be spoedigen, maar 900.000 gulden meer kosten. De commissie leek weinig voor deze meerkosten te voelen. Waal kreeg voor zijn plan tot ge deeltelijke asfaltering van de Bree straat instemming van de meerder heid van de commissie. Het ge deelte Breestraat tussen Koornbrugsteeg en Gangetje moet herbestraat worden. Conform Waals plan zouden de stoepen iets verbreed worden en zou een ge deelte weer een klinkerbestrating krijgen, maar de rest een asfaltver- harding. Dan zou het verschil in trillingen en geluidshinder geme ten kunnen worden. De balans voor de acht veerlieden, na een half jaar zonder vast inko men: Eén heeft een lening van tienduizend gulden gesloten; een paar anderen genieten een bij standsuitkering en moeten het dus met pakweg zeven-, achthonderd gulden per maand minder zien te doen. Een paar hebben een al dan niet tijdelijk baantje aangenomen; één heeft bij de gemeente Alke made ontslag aangevraagd en ge kregen en heeft elders werk weten te vinden. De zeven advocaten pleitten niet alleen voor opheffing risstop, maar ook die volgens hen v "geen schorsing maar een straf' was geworden, na al die maanden.' Protest kwam ook naar voren over - uitlatingen van de gemeente Alke- gemeente niets, de exploitatie made waaruit de veerlieden en hun 1 advocaten opmaakten dat zij zo goed als "schuldig" werden bevon- tuatie den terwijl de rechtszaak nog voor stand moet komen. "En zolang" aldus één De aanschaf der advocaten, spitsafbijter Spijker, "heet men nog altijd schuldig te zijn". slecht georganiseerd - vond zij het wonder, als mensen in zo'n si- verleidingen geen weer stand konden bieden? kaartjes-automa ten (ter ontlasting van de veerlie den en ook ter controle) vond de advocaat "een lachertje" omdat ze al zeer snel onbruikbaar bleken te zijn. "Omgebouwde koffiema chines" zo vond een collega-ad- De advocaat schetste de situatie vocaat. waarin de veerlieden zich jarenlang bevonden, en waarin het verklaar- Wat advocaat Spijker ook ver baar zou zijn als men "over de baasde was het feit dat de pont na schreef'gegaan was. Nadat de pont de schorsing nu wel permanent '72 door de gemeente vanuit par- door drie man kon worden bezet, Schreef ticulier bezit werd overgenomen dat er nu wel pauzes zijn ingesteld had deze al snel zich "in de zaak en ook voor de verkoop van kaar- verslikt", aldus mr. Spijker. Het tjes een oplossing is gevonden, pontveer was geen winstgevende "Maar de veerlieden moesten tel- zaak, de kosten bleken veel hoger kens improviseren, toen de ge meente hen in de steek liet," aldus een pleiter. Advocaat Keereweer sprak van "duidelijke onwil van burgemees ter en wethouders, de zaken te schikken". De indruk werd zijn client gegeven dat als hij nou maar met z'n bank- en giroboekjes open bij de gemeente kwam het wel goed zou komen. "Maar de veerlieden werden toch met een kluitje in het riet gestuurd", aldus de advocaat die de veerlieden schetste als "pu blieke figuren die het niet konden maken rottig te doen tegen de ei- land-bewoners. Ze moesten wel formalistisch optreden en dat zon der ruggesteun van hun superieu ren. Het strikt naleven van de voor schriften werd ze bepaald niet in dank afgenomen door de eiland bevolking." Wel eens Anders lag het voor de cliënt van mr. Muller. Deze had ."wel eens iets in eigen zak laten verdwijnen", als gevolg van alle wantoestanden. Met de politie was er na de arrestatie becijferd dat het om een bedrag van ongeveer 3500 gulden zou gaan. Dat zeer ruim genomen bedrag werd door de betreffende veerman direct aan de gemeente overgemaakt, niet om van rechtsvervolging ontslagen te worden maar om een gezonde basis te hebben om de problemen te bespreken. "Een ander geval" was ook dat van de cliënt van advocaat Van Har- dinxveld. Deze veerman was pas la ter in dienst gekomen, zonder enige instructies te hebben gekregen van de gemeente. Ook had hij niet de bevoegdheid geld te innen terwijl de gemeente nooit ofte nimmer had gewaarschuwd over de verdenkin gen die ze tegen de veerlieden koesterden. Verdenkingen waar over de advocaat ook z'n twijfels had. "De gemeente beroept zich wat dat betreft op statistisch mate riaal. Maar daarbij zijn niet alle fac toren, zoals een verminderde be langstelling voor de pont, opgeno men. Het ene jaar is nu eenmaal drukker dan het andere." Mr. Teekens noemde het schorsingsbesluit "sterk overdre ven", en niet in verhouding met de gepleegde feiten. Zijn cliënt nam in de hele affaire ook al een aparte plaats in omdat hij pas in juli '76 permanent op de pontveèr was gaan werken. En toen was de ge meente al bezig met het onderzoek. "Hij is voor de wolven gegooid, terwijl hij voordat hij op de pont kwam zes jaar tot volle tevreden heid bij de plantsoenendienst van de gemeente Alkemade had ge werkt. Hij is niet bestand gebleken tegen de beproeving. En de ge meente was er als de kippen bij om de verantwoordelijkheid op mijn cliënt af te wentelen. Waar hij een geschonden reputatie en kans op strafvervolging aan over houdt." Strafbank Maes, raadsman van de gemeente Alkemade, zei dat het schorsings besluit was gebaseerd op "ver moedelijke frauduleuze handelin gen". Die vermoedens waren tij dens het justitiële onderzoek alleen nog maar versterkt. Maes legde de nadruk op de "onkreukbaarheid" van de ambtenaar, die een voor beeld moet zijn voor de gemeen schap en met de hem toever trouwde gelden doet wat van hem verwacht wordt: ze juist beheren en afdragen. Het uitoefenen van con trole achtte hij een onmogelijkheid juist omdat de overtocht maar en kele minuten duurt. "En je kunt niet naast elke veerman een con troleur zetten - dat kan niet voor een zichzelf respecterend mens." Wat de automaten betreft, die zouden volgens de raadsman beter hebben gewerkt als de veerlieden daaraan hun volle medewerking hadden' gegeven. Als oorzaak voor de over name van de pont door de ge meente noemde Maes niet het feit dat één en ander als winstgevend werd beschouwd maar de er barmelijke staat waarin deze ver keerde. Verder was het heus niet zo dat de pontbaas er altijd in z'n een tje voorstond door gebrek aan per soneel. In overleg was er, volgens de raadsman, een rooster opgesteld waardoor de veerman alleen in stille tijden, zoals 's winters soms alleen "werkte. Meestal echter wa ren ze met z'n tweeën of zoals in het hoogseizoen met drie man. Op een vraag van voorzitter Faber gaf de raadsman aarzelend toe dat er ook na de schorsing wat moei lijkheden waren geweest. Een tij delijk incasseerder was spoorloos verdwenen met de hoge opbrengst van een pinksterweekeinde. Als argument dat pleitte voor in houding van bezoldiging noemde mr. Maes de hoge kosten. Niet al leen de veerlieden, ook de tijdelijke krachten die de pont momenteel bemannen moeten worden uitbe taald. "En dan kan het best zijn dat de één er minder bij betrokken is dan de ander, maar gelijke monni ken, gelijke kappen, dat geldt voor alle acht". Ontvlambaar was hij ook niet voor het argument dat "vrouw! en kinderen" onschuldig waren en ook moesten leven. Uitspraak over drie weken. Weer wat ruimte voor volkstuinders NOORDWIJK - Er is een stuk; grond vrijgekomen aan de Heren weg dat bestemd zal worden voor volkstuinders in Noordwijk, die soms jaren op de lijst staan voor een stukje grond. Het betreffende stuk grond had de gemeente verpacht aan de gebroeders Van Oosten. In totaal betreft het 4570 vierkante meter dat ingericht wordt als com plex het In de volgende raadsver gadering zal een voorstel ter goedkeuring aan de raad worden voorgelegd. Niet autobestuurder maar motorrijder reed te hard NOORD WIJK/LEIDEN - De kop boven het bericht over de omgeslagen auto in de krant van gisteren was onjuist. Niet de Leidse automobilist reed waarschijnlijk te hard maar de motorrijder. Lezers schrijven Velen met mij zullen een aanslag in de verontreinigingsheffing 1977 hebben ontvangen. Kosten daar van zijn f84,- wanneer er meerdere bewoners zijn en f 28,- voor al leenstaanden. Dat voor het water kwaliteitsbeheer moet worden be taald wil ik niet bestrijden. Wat ik wel bedroevend vind is het feit, dat aow-ers hetzelfde bedrag moeten betalen als diegenen, die jaarlijks twee of driemaal zoveel aan salaris ontvangen. Een bezwaarschrift indienen heeft geen enkele zin. „Wij handelen in opdracht van de provincie", aldus het commentaar van het hoog heemraadschap van Rijnland te Leiden. Een mijns inziens dankbare taak voor de" Tweede Kamerleden om aan het bovenstaande nog eens de nodige aandacht te schenken. Frans Goddijn Cosijnstraat7, LEIDEN ROEIEN - De Oostduitse roei- trainer Richard Wecke is zijn land ontvlucht en in West-Duitsland aangekomen. Wecke heeft al con tact opgenomen met de Westduitse roeibond en zal naar alle waar schijnlijkheid de damesploeg on der zijn hoede nemen. DAMMEN - Morgen beginnen in het Parlement de voorronden van het persoonlijk damkampioen-j schap van Leiden. De strijd zal in twee groepen gestreden worden. De drie eerst aankomenden in iedere groep plaatsten zich voor de finale.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4