Stripfiguren maken de dienst uit in 3-oktober optocht Daey Ouwens haalt na vonnis opgelucht adem Lunapark: 120 attracties Charlotte Rhodes doet Leiden aan Zag ia ©una stoffeerder niet aast het werk op d© Leidalo? VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1977 LEIDEN Ook dit jaar weer veel "traditie" in programma LEIDEN - Zoals elk jaar bevat het feestprogramma op en rond 3 oktober ook dit jaar weer een groot aantal traditionele pun ten. Daartoe behoren zeker de bezoeken aan de rustr en ver pleeghuizen van de bestuursle den van de 3 October Vereeni- ging (ditmaal op 30 september en het feest voor de geestelijk ge handicapte jeugd in de Stads gehoorzaal (op zaterdagoch tend 1 oktober). Minstens even traditioneel is de reveille vanaf het bordes van hei stadhuis waarmee op 3 oktober 's morgens om zeven uur de fees telijkheden beginnenEn dan is er de koraal-muziek in het Van der Werfpark dat om acht uur begint en waaraan een aantal Leidse koren medewerking verleent onder leiding van Ex Animo-dirigent Herman de Wolff en de chr. muziekvereni ging Concordia. Tussen 9.30 en 12 uur verzorgt het Leidse duo Devilee weer een poppenkastvoorstelling voor de Hartebrugkerk aan de Haar lemmerstraat en zijn er in diezelfde periode touwtrekwed strijden in de Breestraat onder auspiciën van het Leidsch Dag blad en met commentaar van Theo Koomen. Ter hoogte van de Stadsgehoorzaal wordt in de ochtenduren een majorette-con cours afgewerkt. Verder zal op het industrieter rein De Waard een reuzenvlie- ger worden opgelaten door de uit Los Angeles afkomstige beeldhouwer Tom van Sant. Te gelijkertijd wordt in De Laken hal een vliegertentoonstelling gehouden die tot en met 16 ok tober geopend is. Op het Stadhuisplein zijn van 's ochtends 9.30 tot 's middags 16.30 uur allerlei muzikale evenementen, die slechts onder broken worden tijdens de op tocht. Tot de gastetibehoren onder meer de Koninklijke Mili taire Kapel, Wagon Wheels, Sil ver Town Steel Band. Ricardo en zijn limbo-show en het duo Rosy en Andress. Een van de oudste - zo niet hét oudste - onderdeel van het prog ramma is de herdenkingsdienst in de Pieterskerk in de och tenduren (10.30 uur). Voor het eerst in de geschiedenis van deze dienst zal ditmaal geen her vormde predikant de dienst lei den, maar de gereformeerde ds. R.J. Koolstra. Sluitstuk van de feestelijkheden op drie oktober is ook dit jaar weer het vuurwerk dat vanaf half twaalf 's avonds zal worden oiitstoken op een terrein achter het Schuttersveld. Voorafgaand daaraan is er in de Stadsge hoorzaal nog een kolderieke Mini- en Maxi-show. LEIDEN - "Stripparade", dat is het motto waaronder op maandag 3 oktober tientallen bekende figuren uit stripverhalen door de stad zullen trekken in de tradi tionele optocht tijdens de viering van Leidens ontzet. In de ongeveer anderhalve kilometer stoet zullen on der meer Lucky Luke, Tom Poes, Heer Bommel, Do nald Duck, de Smurfjes, Billie en Bessie Turf, Popeye en Olijfje, Suske en Wiske, Asterix en Obelix, Charley Brown en Snoopie, de Flinstones en de Leidsch Dag blad-stripheld Appie Happie te zien zijn. De stoet wordt geopend met een praalwagen van De Bere- boot en besloten met een science-fictionachtig geval geti teld "Mars valt aan". De op tocht-commissie van de 3 Oc- tober-Vereeniging is al een half jaar geleden met de voorberei ding van de kleurige en muzi kale optocht begonnen. Mr. J. W. Janssen: "Toen we er aan begonnen hadden we het idee dat er van die stripfiguren wel grote poppen zouden bestaan, maar daar hebben we ons goed in vergist. Er bleek op dit ter rein nagenoeg niets te bestaan. Al die figuren hebben we laten maken door een gespeciali seerd bedrijf in Bergen op Zoom. De stripfiguren worden daar met kleivormen gemaakt van polyester en glaswol en zullen na een omvangrijk transport voorlopig worden op geslagen in de Doelenkazer Een andere tegenvaller voo optochtcommissie was de be langstelling die er bij de Leide- naar bestaat om mee te lopen in de optocht. Een oproep leverde niet meer dan zestig kandidaten op. Later kwamen er nog twin tig bij. Maar omdat de optocht LEIDEN - De gunstige reacties op de beslissing van de 3 Oc tober Vereeniging om het luna park weer naar de binnenstad te halen heeft het bestuur doen besluiten om de kermisattrac ties ook dit jaar weer te con centreren rondom 'molen de Valk op de Lammermarkt en op het Schuttersveld. Ook de ex ploitanten waren erg gelukkig met de plaats. In totaal zullen er op het kermisterrein weer zo'n 120 tot 125 attracties aanwezig zijn. Daaronder bevinden zich weer enkele nieuwe vindingen. Het reuzenrad krijgt evenals vorig jaar een plaatsje aan de Rijnsburgersingel. De belangstelling onder de kermisexploitanten om op 3 ok tober naar Leiden te komen blijkt nog altijd bijzonder groot. Bij de inschrijving die enige tijd geleden plaats vond waren er in totaal zo'n 250 belangstellen den, waarvan de helft een plaats kon worden toegewezen. Gezien de opstoppingen die zich vorig jaar tussen molen De Valk en de brug over de singel voordeden is er in overleg met politie en brandweer besloten om op die plaats slechts een ge ring aantal smalle kramen te plaatsen, waardoor deze "bott leneck," vermoedelijk geen problemen meer zal opleveren. Wel dringt het bestuur van de 3 October Vereeniging erop aan om zoveel mogelijk lopend naar net lunapark te gaan omdat de plaatsingsmogelijkheden voor zo'n 350 deelnemers nodig heeft, moest evenals in voor gaande jaren een beroep wor den gedaan op ervaren op tocht-lopers uit zuidelijk Ne derland en België. Tot de trekpleister van de op tocht zullen behalve de strip figuren ook behoren een majo rette-groep uit Frankrijk, die een op Amerikaanse leest ge schoeide show brengt en de danseressen van Helen Le Clercq, die op een grote vliegende schotel hun staaltjes moderne danskunst zullen eta leren. Verder wordt - zoals gebruike lijk - aan de optocht weer me dewerking verleend door een groot aantal Leidse muziekge zelschappen. Tot de deelne mers behoort ook een complete klas van de Leidse Hout-school. Zij vormen de schoolgenootjes van het dikste studentje ter we reld Billie Turf en zijn even om vangrijke zusje Bessie. De optocht vertrekt evenals de afgelopen jaren om een uur vanaf de Burggravenlaan. De route is identiek aan die van voorgaande 3 oktober-feesten, al hebben de organisatoren be sloten om het gedeelte van de Breestraat tussen Koornburg- steeg en Gangetje te mijden. Dat is gebeurt om valpartijen te voorkomen. De stoet zal nu via Gangetje, Botermarkt en Koornbrugsteeg lopen in het eerste deel. Het slot van de route is nu Hogewoerd-Gan- getje-Botermarkt-Vismarkt- Aalmarkt waar de stoet ont bonden wordt. Een zelfde omleiding is er ook voor de deelnemers aan de tap toe, waarmee de 3 oktober-fees ten op zaterdagavond 1 oktober traditiegetrouw geopend wor den. Ook dit jaar geldt weer, dat er geen mechanisch voortbe wogen vervoermiddelen opge nomen worden. Bovendien zal een aantal van de deelnemende majorette-groepen verstoken zijn van een muzikale begelei ding. LEIDEN - De belangstelling voor de uitdeling van haring en wittebrood op 3 oktober blijkt nog steeds toe te nemen. Na een periode waarin dit traditionele gebruik een langzame dood dreigde te sterven kwam er plotseling een opleving en steeg het aantal deelnemers. Waren er vorig jaar ruim 140.000, gisteren lieten zich 15.500 personen inschrijven. Bestuurslid H. Meijer, van de 3 October Vereeniging: "Ondanks de flinke prijsstijging van de haring, krijgt iedereen - evenals in voorgaande jaren - twee haringen We hebben beslag weten te leggen op een partij haringen van uitstekende kwaliteit. Maar of dat volgend jaar ook weer lukt? De Bereboot opent de rij van stripfiguren in de 3 Oktober op tocht. Compleet met Maatje en de sakkersekapitein. En met te vergeten Brilbeer, als de grote technicus. LEIDEN - In het kader van de 3-oktober festiviteiten zal Lei den volgende week ook heel wat "marien geweld" te verwerken krijgen. Dat begint al op don derdag 29 of vrijdag 30 sep tember wanneer in de Zijlsingel nabij de Schrijversbrug de driemast-schoener de Charlotte Rhodes ligplaats zal kiezen Een veertig meter lang en zeven me ter breed schip, daterend uit 1904, dat een belangrijke rol heeft gespeeld in de Engelse televisie-serie Onedin Line". Een serie die ook in ons land een hoge kijkdichtheid had. Op vrijdag, zaterdag en maan dag zal het schip tussen tien uur s morgens en zeven uur 's avonds te bezichtigen zijn. Ver der wordt er op vrijdag-, zater dag- en maandagavond op het schip een zogenaamde moon- lihtparty" gegeven, waarbij Franse kaas en wijn geserveerd zal worden. Van een heel andere allure is het 38-meter lange patrouilleschip Hr. Ms. "Hadda" dat van 1 tot en met 4 oktober ligplaats zal kiezen in Leiden. Het schip, dat op die dagen gratis te bezichti gen is, krijgt een ligplaats vlakbij de Charlotte Rhodes aan de Zijlsingel. Gezien de breedte van het schip moest worden af gezien van de plannen om het schip af te meren aan het Gal gewater. Verder zal op 3 oktober van 's morgens tien tot half twaalf een demonstratie worden gegeven door een korps mariniers in het Rijn- en Schiekanaal. De de monstraties zullen het best te zien zijn vanaf de Admiraal Banckertweg op het industrie terrein De Waard. Er komen duikers, rubberboten en een he licopter aan te pas. Een van de spectaculaire onderdelen van de show vormt het oppikken van in het water liggende mariniers met een motorboot die een snel heid van veertig kilometer per uur heeft. "Nee, geen overwinnaarsgevoel' auto's en fietsen uiterst gering zijn. Het idee om de hele bin nenstad weer voor alle verkeer af te sluiten heeft men moeten laten* varen. "Als het zou kun nen zou het natuurlijk prachtig zijn, maar technisch is zoiets niet meer te verwezenlijken", aldus voorzitter Laman. 'En van de stemmen die opgaan om de festiviteitem voortaan ook op zondg te houden zegt hij: "Tegen dat plan hebben als vereniging verzet We heb ben nu ruim 90 jaar het feest georganiseerd. We vinden dat het eén feest moet ,zijn waar iedereen aan deelneemt. En als we ook activiteiten zouden gaan organiseren op zondag, zouden we daarmee bepaalde delen van de Leidse bevolking voor het hoofd stoten. Dat willen we ze ker niet." Klachten vergaren over Groenoordhal LEIDEN - Het buurtcomité Groenoord heeft in zijn vandaag verschenen wijkkrantje aangekon digd klachten van omwonenden te gaan verzamelen tegen de overlast van de Groenoordhallen. "Die klachten wil het comité dan voor leggen aan het college van B en W. Met name bij de afgelopen weken geregeld op zondag gehouden Oval-races zou de buurt bestrating veel geluidsoverlast hebben gehad, maar ook de reinigingsauto's die op marktdagen de hallen schoonspui ten zouden die hinder geven en bo vendien schade aan de bsstrating toebrengen. De buurt zou ook last hebben van de af- en aanvoer van vee op maandag en dinsdag. ADVERTENTIE Dan krijgt u alsnog de kans om 'm aan het werk te zien op de Braderie in ons Winkelcentrum de Kopermolen, a.s.Zaterdag 24 september geeft hij voor onze winkel een demonstratie van zijn vakmanschap.Tot ziens dus. Meubeldroom:het betere' meubel tegen de lagere prijs LEIDEN - De Haagse ambtenarenrechter heeft gisteren bepaald dat T. C. Daey Ouwens vorig jaar ten onrechte door de gemeente Leiden is ontslagen als directeur van de Groenoordhal. Eerste reactie van de oud-directeur: „Wat door me heentrok was een gevoel van opluchting; de span ning die eindelijk wijkt. Nee, geen overwinningsgevoel. Ik denk dat het daarvoor allemaal te lang heeft geduurd. Ik zit tenslotte al meer dan 3V2 jaar thuis te wachten". Wel is bij Daey Ouwens „de hQop herleefd dat er met de gemeente goed overleg op gang komt. Des tijds is de suggestie gedaan om de huidige directeur van de Groenoordhal, De Jong, het beheer te geven over de veehandel in de Groenoordhal en mij te belasten met het aantrekken van evenemen- ten. Als iemand die draad weer eens opneemt, zal ik dat met vreugde begroeten". De eerste reactie van gemeente zijde komt van de chef per soneelszaken, F. H. v. d. Velde: „Er valt nu nog niet te zeggen wat de gemeente gaat doen. Op het ogen blik bestudeert onze raadsman de uitspraak van de ambtenaren rechter, waarna hij advies zal uit brengen aan het college van B. en W. En dat moet dan besluiten wat er gebeurt". Zelf wilde Van der Velde wel toegeven door de uitspraak „nogal verrast" te zijn. Het is bepaald niet zo dat Daey Ouwens zich met ingang van van daag weer kan nestelen in de direc tiekamer van de Groenoordhal, zoals nogal wat mensen (zelf ge meenteraadsleden) menen. Van der Velde: „De gemeente heeft dertig dagen de tijd om in hoger beroep te gaan. Verder is het onjuist om te denken dat de nietigverklaring van het ontslag van Daey Ouwens au tomatisch de benoeming van de nieuwe directeur (De Jong) onge daan maakt. Zo werkt het niet". Niet ongeschikt Het ambtenarengerecht zegt in zijn uitspraak dat de gronden waarop de gemeente Leiden Daey Ouwens eervol ontslag gaf, „dat ontslag niet kunnen dragen". Met name kan naar zijn oordeel niet worden ge zegd dat de Groenoordhal-direc- teur in ernstige mate van onge schiktheid blijk heeft gegeven. Over het hooglopende conflict tus sen Daey Ouwens en de restau ranthoudervan de Groenoordhal, I. Milikan, zegt het gerecht dat die verstoorde verhouding niet in die mate aan Daey Ouwens mag wor den toegerekend dat hij daarvan de lasten krijgt. „Het college Van B. en W. heeft van meet af aan de ernst van de situatie onvoldoende on derkend en heeft aldus verzuimd te rechter tijd maatregelen te r ADVERTENTIE DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 Het gerecht vindt wel dat Daey Ouwens diverse malen „in zijn op treden van weinig tact heeft ge tuigd, maar ook dit falen acht het gerecht niet van zodanig gewicht als de gemeente kennelijk toe kent". Ook de houding van Daey Ouwens ten opzichte van zijn personeel kan, volgens het ambtenarengerecht, worden bekritiseerd, „maar be zwaarlijk kan van ernstige tekort komingen worden gesproken". Hoewel het tot eén ander oordeel komt, heeft het ambtenarengerecht lof voor de onafhankelijke onder zoekcommissie (mr. Woudstra, mr. Te Napel, Kleinbloesem). Het spreekt over de „zeer zorgvuldige wijze waarop het onderzoek is ver richt". Op eén punt wijst het de commissie Woudstra echter te recht: zij heeft ten onrechte ook de periode dat Daey Ouwens nog als waarnemend directeur werkzaam was (1969-1971) bij het onderzoek betrokken. Het kan best zijn, aldus het ambtenarengerecht, dat Daey Ouwens in die periode niet opti maal functioneerde, maar zijn zwakke punten vormden geen be lemmering hem te benoemen. Dan mag er later niet meer uit die pe riode geput worden om zijn onge schiktheid aan te tonen. Overigens zegt het gerecht uitdrukkelijk dat ook al was die periode mee in de beschouwing betrokken het tot geen ander oordeel zou zijn geko- Leo Meijer, fractieleider van de PvdA (die destijds in zijn geheel voor ontslag van Daey Ouwens stemde) wilde nog geen definitief commentaar geven omdat hij niet alle overwegingen wegingen van de ambtenarenrechter kende. „De eerste indruk is dat de ambtenaren rechter het feitenmateriaal anders heeft beoordeeld dan de commis sie-Woudstra. Wat er nu moet ge beuren kan ik niet zeggen. Dat rustig bekeken worden". Meijer houdt ook rui nog vast aan zijn mening dat Daey Ouwens niet moet worden teruggeplaatst naar de Groenoordhal. Dat acht hij niet in het belang van de gemeente, ook niet als de gemeente als prijs een zeer aanzienlijke schadevergoe ding zou moeten betalen. Elzenga (VVD): „De uitspraak van de ambtenarenrechter verrast ons in het geheel niet. We hebben voortdurend gezegd dat de manier waarop B en W dit zaakje behan delden op een ramp zou uitdraaien en dat gaat het dan ook worden". ADVERTENTIE De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren*' Blijvende service Desgewénst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3