"Soldaat van Oranje" mikt op het T buitenland Cadaveri Eccelenti: Imponerend manifest (Jbsession De Palma dolt met Hitchcock Knappemaar wat brokkelige film van Paul Verhoeven Films deze week VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1977 FILM PAGINA 27 "Obsession", regie: Brian de Palma, hoofdrollen: Cliff Robertson en Genevieve Bujold, theater: Trianon, leeftijd: 16 jaar. Het geeft toch wel te denken dat we sommige, al wat oudere films pas te zien krijgen als de betreffende re gisseur of hoofdrolspeler pas later internationaal doorbreekt. Martin Scorsese is daarvan een fraai voor beeld. Eerst moest zijn 'Taxidri- ver" een grote tophit worden, voor dat we zijn. van begin '70 daterende film "Mean Streets" hier te zien kregen. Hetzelfde geldt voor Brian de Palma. Omdat "Carrie" inter nationaal aansloeg, mogen we nu ook "Obsession" bekijken, een film die toen hij uitkwam blijkbaar niet goed genoeg werd bevonden. In de recensie van Carrie", die nog geen maand geleden zijn Leidse première beleefde, schreef ik dat er niet zoveel te merken was van het De Palma veel verweten imiteren van de aloude "master of sus pense". Alfred Hitchcock. Je zou De Palma dat verwijt, na het zien van "Obsession", oppervlakkig be schouwd wel kunnen maken, maar dat zou beslist niet terecht zijn. Want net als hij in "Carrie" griezel films als "The Excorcist" op de hak nam, zo speelt hij in "Obsession" met de effecten uit de vroege Hitchcock-films. Het zwaar opge legde acteren, de pompeuse mu ziek en de quasi-diepzinnige dialo gen, die oude Hitchcock's als "Re becca" anno 1977 kenmerken. "Carrie" ontnam hij op die manier veel spanning, maar in "Obsession" weet hij dat te vermijden. Lachen om de dubbele bodems en grieze len tijdens de enge scenes. De Palma op z'n best. Maar hij had dan ook wel de hulp van gerenom meerde krachten als Bernard Her rmann voor de muziek en Paul Schrader (net als Herrmann be trokken bij "Taxidriver") voor het scenario Cliff Robertson en Ge- riviève Bujold maken in hun rollen van Michael en Sandra het werk bekwaam af. Francesco Rossi houdt machthebbers spiegel voor Een golf van verontwaardiging in politiek Italië begeleidde het verschijnen van Francesco Rossi's tiende en meest recente film "Cadaveri Eqcelenti". Dat was minder het geval bij de première van Alan J. Pakula's voorlaatste werk "The Paralax View", die geruisloos in Amerika en Europa in de bioscoop verscheen en al even geruisloos na een betrekkelijk korte vertoningstijd weer verdween. Twee films, die meer dan zijdelings met elkaar te vergelijken zijn. BARTJUNGMAN Gevoed door eenzelfde thema, in principe hetzelfde beogend. Wat bij Rossi eigenlijk voor al zijn films geldt, lijkt na "The Paralax View" en zyn laatste "All the presidents men" ook voortaan met Pakula in verband te moeten worden ge bracht: een diep geworteld wan trouwen tegen het selecte gezel schap dat het in de wereld voor het zeggen heeft. En dat dan geconc retiseerd vanuit de visie dat macht altijd hand in hand gaat met cor ruptie. Rossi lijkt daar nog meer door geobsedeerd dan Pakula, gaat in zijn wantrouwen ook verder en dat verklaart vermoedelijk ook de grotere mate van onrust die zijn laatste film veroorzaakt. In "The Paralax View" (In Leiden alleen in Camera's nachtvoorstel ling te zien geweest) is het een jonge linkse journalist van een klein re gionaal dagblad die op het spoor komt van de praktijken van een multi-national die zich gesteund door huurmoordenaars ontdoet van politieke lastposten. De journalist vindt aanvankelijk geen gehoor bij zijn hoofdredacteur die hem een al te grote fantasie verwijt en later ook niet bij FBI en CIA die weigeren verband te leggen tussen een serie duidelijk samenhangende gebeurtenissen en die, als dat ver band aantoonbaar wordt, het wes pennest opbergen in de doofpot. Rossi gaat zoals gezegd verder. As socieert corruptie niet alleen met rechts, maar ook met links en stelt het een niet rooskleuriger voor dan het ander. Voor hem is elke macht hebber, uit wat voor kamp ook, verdacht. Politie-inspecteur Kogas (Lino Ventura) krijgt van zijn commissa ris de opdracht de moord te onder zoeken op een bejaarde rechter, heeft zijn werk nog maar net opge vat, of een tweede en derde moord volgen, wederom met als doelwit een tweetal rechters. Rogas supe rieuren denken aan een maniak, Rogas zelf echter trekt de logische conclusie van de vendetta, een wraakactie van een veroordeelde. Hij stort zich op dossiers en komt tot de ontdekking dat de drie slach toffers, samen met nog twee andere rechters betrokken zijn geweest bij een drietal zaken, waarbij, zo bleek later, onschuldigen tot gevangenis straf werden veroordeeld. Hij zoekt de drie inmiddels vrijge laten veroordeelden op. Met twee van hen lukt dat en zij lijken zich te kunnen vrijpleiten, maar de derde blijkt spoorloos. Inmiddels valt een vierde, hoewel tevoren door Rogas gewaarschuwd, slachtoffer. Voor de commissaris aanleiding om de inspecteur van zijn taak te onthef fen, omdat het "een politieke zaak" lijkt, en het onderzoek in handen te geven van de veiligheidsdienst. Rogas zet zijn speurtocht evenwel alleen voort, bezoekt de vijfde rech ter, die later ook wordt omge bracht. Inmiddels is het regeringson- derzoek in volle gang, met af luisterpraktijken en alles wat daarbij hoort. Een onderzoek dat zich echter alleen richt tegen de PCI, de Italiaanse communistische partij en waarbij hun regerings partner, de christen-democraten, buiten schot blijft. Als een zesde en vervolgens zevende moord wordt gepleegd op Rogas en de leider van de PCI, heeft "de macht" zijn of ficiële verklaring al klaar. Rogas zou eerst de PCI-leider en daarna zichzelf hebben neergeschoten. De communisten, die weten dat de christen-democraten hen met die uitleg een hak zetten, kiezen even wel uit lijfsbehoud en angst voor de gevolgen van de rel voor de doof pot. Rossi heeft een meer dan impone rende film gemaakt, waarin zijn Opname uit „Cadaveri Eccellenti" opvattingen sterker dan ooit vorm bare, politiek-vreemde Ventura, aantal meer dan acceptabele krijgen. Razend knap van dramati- voor wie eigenlijk hetzelfde geldt rianten, lijkt onuitputtelijk, sche structuur, prachtig van fotog- als voor Rossi zelf. Verandert rafie, met een sterke hoofdrol- Rossi's thema nooit, Ventura speler, de zwijgzame, onvermoei- schijning ook i „Soldaat van Oranje"; regie Paul Verhoeven; hoofdrollen: Rutger Hauer, Jeroen Krabbé, Belinda Meuldijk e.v.a.; Lido 1; 16 jaar. Wie omstreeks die tijd op of om het Leidse Rapenburg rondhing kan ervan meepraten. Enkele dagen was het stuk rond het Academiege bouw en de Kaiserstraat omgeto verd in Leiden anno '40-'45. Af en toen ging het er zeer studentikoos aan toe, een andere keer was er een grimmige oorlogsstemming. Chaos werd afgewisseld door doodse stilte. En voor de bewoners zelf was het soms zeer onprettig om bij hun woning te komen. Het resultaat van dit alles ging gis teren in première onder de titel „Soldaat van Oranje", Hoofdper soon is Erik Hazelhoff zelf (in de film overigens omgedoopt in Erik Lanshof). En voor degenen die het verhaal nu nog niet kennen even in het kort: Erik studeert in Leiden en maakt in zijn groentijd kennis met enkele kornuiten. Het lieve leventje begint na de ontgroening, wanneer de studie wordt afgewisseld met feestjes en tennispartijtjes. De be kende landerigheid van vlak voor de oorlog. Er is wel dreiging, maar het besef, dat de oorlog ook tot het kleine Nederland kan doorzetten, dringt nog nauwelijks door. Dan blijkt het toch ernst te worden. En de studievrienden vinden het eigenlijk wel spannend. „Oorlogje spelen" hoort nu eenmaal bij de bravour van jonge mensen. Maar na enkele mislukte pogingen om via roeibootjes en watervlieg tuigjes naar Engeland te komen blijkt de gruwelijke waarheid: hier staat geen oudejaarsstudent tegen over hen, maar een grimmige vijand, die niets en niemand ont ziet. Een van hen komt voor het vuurpeloton, een ander wordt ge dwongen met de Duitsers mee te werken. Uiteindelijk komen Erik en zijn vriend Guus (Jeroen Krabbé) in Engeland bij de konin gin terecht. Ze worden al snel weer teruggestuurd naar Nederland om enkele politici op te halen. Een mis sie die mislukt. Erik ontsnapt niettemin naar En geland en komt in de vliegerij te recht. Guus schiet een verrader dood en komt in een concentra tiekamp aan zijn einde. Wanneer de oorlog eindelijk voorbij is, keert Erik met koningin Wilhelmina terug naar Nederland. Als haar adjudant. Bij een bezoek aan zijn kast (studentenkamer) ontmoet hij daar zijn enig overge bleven vriend. De rest is omgeko men. Een voor Nederlandse be grippen knappe film, die op de in ternationale markt niet zou mis staan. Een kijk op de gebeurtenissen door het oog van mensen die de oorlog of nauwelijks bewust hebben mee gemaakt. De onbezorgde bravour van de jonge verzetslieden krijgt een zwaar accent. Terecht, geloof ik. Het is goed voor te stellen, datje zonder ooit een oorlog te hebben meegemaakt, je niet van de gevaren bewust bent. Er is perfectionistisch te werk ge gaan. Vooral de kleinere rollen (Andrea Domburg als koningin Wilhelmina en Peter Faber als de ongecompliceerde Hollandse jon gen, die ook bij de koningin terecht komt) zijn van grote klasse. Ook Rijk de Gooyer als de afschuwe lijke SD-man speelt zijn rol uitste kend. Maar bezwaar van de film is, dat het begin, de kennismakingstijd teveel is uitgesponnen, terwijl het eigen lijke verzetswerk wat brokkelig uitkomt. Het is net of de makers in het begin alle tijd hebben genomen om overal over uit te weiden en daarna alles moesten afraffelen. Van bombardementen op Duits land, een executie in een con centratiekamp, valt de toeschou wer ineens in de bevrijding. Je zit dan wel even met je ogen te knippe ren bij het zien van al die dansende en blije mensen. Knap is vooral het begin van „Sol daat van Oranje". Opnamen van de aankomst van Wilhelmina van het Polygoon-journaal, afgewisseld met de gespeelde Wilhelmina (ook in zwart-wit). En zelfs het geluid loopt bijna synchroon. Nog tien Nederlandse speelfilms en ook dat is eindelijk perfect! ANNEMIEK RUYGROK Niet alleen in werkelijkheid waren de belevenissen van Erik Hazelhoff Roelfzema in 1940-1945 een groot avontuur, ook voor de verfilmers van zijn boek werd het dat. Immers toen regisseur Paul Verhoeven en producent Rob Houwer vorig jaar om deze tijd aan de opnamen begonnen (er was toen al zo'n 18 maanden voorbereidend werk in gaan zitten) stonden ze voor een karwei, waar nog niemand in Nederland aan was begonnen. Talloze figuranten moes ten worden opgetrommeld, kijkend en opdringend publiek moest bij de buitenopnamen in toom worden gehouden en de kosten zouden weer eens ver boven de middelmaat uit gaan. De aankomst van koningin Wilhelmina (Andrea Domburg) met haar adjudant (Rutger Hauer). Blijvers ten leidt, weten wij het ook niet LUXOR - "The Excorcist II, The Heretic", mager aftreksel van de eerste Excorcist-film. Linda Blair weer als het bezeten meisje, Louise Fletcher als haar psychiater en Richard Burton als de priester. LIDO 3 - "Turks Fruit". Terug in Leiden CAMERA - "Jaws", de film met de haai. LIDO 2 - "A fistfull of dollars" met Clint Eastwood. Een film van Sergio Leone. Goede films in Amsterdam Kindermatinee CAMERA - "Dik Trom knapt het op". LIDO 3 - "Donald Duck goes West". REX - "Piraten van het "Pascual Duarte", van Ricardo Schateiland". Franco, Tuschinski 2, Am sterdam. "On the waterfront", van Elia "Maz-HffilmQ Kazan met Marlon Brando, Leidsepleintheater, Am- ~7~~~ 7.,, 7,7 ~,7 sterdam. CAMERA - Herz aus Glas "Drie vrouwen", van Robert Al- een film van Werner Herzorg. tman met sheiley Duval, Sissy REX - Het porno-instituut Spacek en Janice Rul6i city 2> Amsterdam. REX HAAGSE BIOSCOPEN APOLLO 1 - "On the water- "Sex-route in Bangkok", en als front", dag. 2.30, 7 en 9.30 uur, die nietjangs massage-institu-zo. ook 4.45 uur, 12 jaar. APOLLO 2 - "Meisjes inter- naa(k)t", dag. 2,7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur, 15 jaar. ASTA - "Oog om oog, tand om tand", dag. 2.30,7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4, 7.15 en 9.30 uur, 16 jaar. BIJOU - "Islands in the stream dag. 2,7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur, 12 jaar. CALYPSO - "Black sunday", dag. 2 en 8 uur, 16 jaar. CAMERA - "The Excorcist II, The Heretic", dag. 2,6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, 4, 6.45 en 9.15 uur, CINEAC - "The Thomas crown affair", dag. 1.30,4,7 en 9.30 uur, zat., zo. en woe. 7 en 9.30 uur, 12 jaar. CORSO - "Soldaat van Oranje", dag. 2, 5.45 en 9 uur, 16 jaar. DU MIDI - "Turks Fruit", dag. 8.15 uur, vrij. en zat. 7 en 9.30 uur, zo. 4, 7 en 9.30 uur, 16 jaar. EURO - "Once upon a time in the West", dag. 1.45 en 7.45 uur, zat., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur, 12 jaar. METROPOLE 1 - "Verdwenen in de Bermuda Driehoek", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur, 12 jaar. METROPOLE 2 - "Slap Shot", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur, 16 jaar. METROPOLE 3 - "The Eorcist II, The Heretic", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur, 16 jaar. METROPOLE 4 - "New York, New York", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, al. METROPOLE 5 - "Madame Claude", dag. 2.15. 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, 4, 6.45 en 9.15 uur, 16 jaar. ODEON 1 - "Een brug te ver", dag. 1.30 en 8 uur, 16 jaar. ODEON 2 - "La giffle", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, ODEON 4 - "De opdracht", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jaar. OLYMPIA - "To hell and back", dag. 2 en 8 uur, 12 jaar. PASSAGE - "Soldaat van Oranje", dag. 2,5.45 en 9 uur, 16 jaar. ROYAL '70 - "De nichten van Charly", do., zat. en zo. 2, 7 en 9.30 uur. vrij. 2 en 6.45 uur. ma. 2.15 en 8 uur, di. en woe. 2.15 uur, 16 jaar. ROYAL - "The way of the dra gon", do t/m zo. 2, 7 en 9.30 uur, ma t/m woe. 2.15 en 8 uur, zat. en zo. ook 4.30 uur, 16 jaar. STUDIO 2000 - "Cria Cuervos" dag. 7 en 9.30 uur, do., vrij. en ma. ook 2 uur, 16 jaar. DE UITKIJK - "Marcia triomfale", dag. 2, 7 en 9.30 uur, 16 jaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 27