"Zwakke punten wegwerken, dan naar de profs njiwrn Van Aken bij jarige HBG concerten Te veel dure woningen Maatstaf voor ekonomie. Wouter Fok mist zelfvertrouwen 11 Leo Hendriks: op weg naar derde titel midgetgolf S: reductiebon Vak Stars en Luba altegen "toppers' "Functioneren bedrijven mogelijk maken VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1977 OEGSTGEEST- De lommerrijke laan ligt er verlaten bij. In de nabije omtrek valt geen menselijk wezen te ontwaren. Slechts het lover vertoont nog enige levenstekens. Het slurpt gulzig van het zojuist gevallen regenwater. Dich terbij gekomen worden achter het groen enkele "kasten" van huizen zichtbaar. Villa's: de één nog fraaier van con structie dan de andere. Eén daarvan is het ouderlijk huis van Wouter Fok (22), lid van het Nationale Daviscup Ten- nisteam en na zijn debuut door critici aangeduid als een talentrijke tennissende onbenul. baan had laten zien. En tegen Ke- laides sloeg bij Fok de paniek toe, toen hij in de eerste set bij een 5-0 voorsprong op een dermate trieste wijze begon te klungelen, dat hij kort daarop prompt tegen een 2-1 setachterstand aankeek. De me ningen zijn erover verdeeld of de verslapping bij Fok voortspruit uit gemakzucht dan wel uit een chro nisch gebrek aan zelfvertrouwen. De Oegstgeestenaar houdt het zelf op het laatste. Hij "Als ik tegen een sterkere tegenstander speel, pro beer ik mezelf steeds voor te hou den, dat ik juist de betere ben. Mijn i die op het oog weinig vleiende kwalificatie is duidelijk. Schitterend geslagen aces en loepzuivere passings laat hij met de grootste regelmaat vol gen door flodderballen. die bij een beginner het schaamrood naar de kaken zou doen stijgen. Het afgelo pen weekeinde - in de strijd tegen Griekenland - werd het boven staande door Wouter Fok nog eens nadrukkelijk onderstreept. In zijn single tegen Kalageropoulos ver loor hij in vijf sets (6-4, 0-6, 7-5, 2-6, 6-3), terwijl hij in de partij de Griek bij tijd en wijle alle hoeken van de Door Gerard van Putten probleem is helaas, dat ergens bo venin (wijst naar het hoofd) toch iets van het oorspronkelijke idee blijft hangen dat de tegenspeler in derdaad beter is". Wouter Fok is daarbij nog gehandicapt door het feit, dat hij behalve het tennis ook nog studiebesognes heeft. Fok stu deert aan de Hogere Economische School in Den Haag. Loopt mo menteel stage bij een bedrijf in Alphen a/d Rijn en heeft daardoor nauwelijks tijd om bij zijn club Leimonias te trainen. Fok: Je zit daar de hele dag achter een bureau; dan moet je vlug naar huis om te eten en vervolgens nog eens naar Den Haag om te trainen. Het is eigenlijk geen haalbare kaart, maar desondanks train ik toch nog tweemaal per week". Wouter Fok: "Ik hoop in dienst veel tè kunnen trainen" beter spelen. Nogmaals, als ik tij dens mijn periode in militaire dienst veel kan trainen, wie weet, voorspel je, dat hij binnen twee jaar door Sanders - en misschien door voorbijgestreefd wordt. Laag niveau kom naar een prom een belevenis die u niet mag missen Het Gewestelijk Orkest Dirigent: Heinz Friesen met medewerking van Conny Stuart Thijs van Leer 1«. JuiesdeCorte Trio Louis van Dijk De netto-opbrengst v erten is bestemd v Rabobank Q INTERPOLIS ago it u aangeboden do. geeft recht op een t 2,50 per toegangsbewijs van ƒ11, Kaartverkoop bij Het zou daarom voor Fok een sim pele oplossing zijn om in Leiden of omgeving een club te gaan zoeken. Wduter Fok echter "Ik heb inder tijd bij "Leidsche Hout" gespeeld. Het niveau ligt er - net trouwens als bij de andere Leidse clubs - veel te laag. Je hebt daar toch geen vol waardige oefenpartners. Bij Leimonias is dat anders. Begrijp me goed, ik ben niet voor het geld naar Den Haag gegaan. Leimonias betaalt het minste van alle clubs. Nee, als ik alle voor het geld zou doen, dan had ik nu bij Popeve ge speeld. Daar betalen ze viermaal zoveel als bij Leimonias. Maar ik tennis niet voor geldhet is voor mij ontspanning". Het tennis vormt voor Fok een welkome afwisseling van zijn studie. Hij hoopt die studie binnenkort af te maken, waarna hij 's-Konings Wapenrok aan zal moe ten passen. Wouter Fok: "Ik hoop, dat er in de dienst wat te regelen valt. Louk Sanders bijvoorbeeld heeft ontzettend veel trainingsfaci liteiten gehad. Ik hoop die ook te krijgen; kan ik eens wat aan mijn zwakke punten doen". Wouter Fok doelt hierbij vooral op zijn zwakke backhand en het matige loopver mogen. Fok is een speler, die veel trainingsarbeid nodig heeft. Dit werd eens te meer nog eens bewe zen, toen hij ter voorbereiding van het duel tegen Griekenland twee weken in trainingskamp (in Zeist) is gegaan. Snipperdagen Hij opnieuw: "Daar heb ik snipperdagen voor op moeten ne men. Maar dat bleek het dubbel en dwars waard, want ik ging steeds dat ik dan beter ga draaien. Het Daarom vraag ik mij af, wat de Bond nu gaat doen. Of ze hem weer gaan vragen. Kost een boel geld, dat verzeker ik je. Dat is trouwens in het verleden een reden geweest, dat hij weinig interesse voor dit soort wedstrijden toonde. Hij had zich best wel wat meer keren be schikbaar kunnen stellen. Maar wilde altijd zoveel mogelijk geld verdienen. En dat terwijl hij allang "binnen" was. Nee, als je weet, dat ik, voor een periode van een jaar of je tegen de Tsjechen toch weinig punt is, dat ik mijn eigen i niet ken. Ik zou zo graag willen we ten, waar de top van mijn mogelijk heden ligt." Als inderdaad mocht blijken, dat die top op een - voor Fok - aanvaardbaar niveau ligt, dan zou hij de gok naar het professio nalisme best willen wagen. Fok, realistisch: "Kijk, als ik de garantie heb, dat ik door dat avontuur geen financieel verlies zal lijden, dan wil ALPHEN AAN DEN RIJN - Leo Hendriks (21), een van de meest talentvolle midgetgolf-spelers in Nederland, heeft onlangs tijdens de Europese kampioenschappen in Italië „verzuimd" om zich naar de internationale top te slaan. Door onervarenheid tuimelde de Alphenaar in drie dagen tijd van een eerste naar een uiteindelijke, verdienstelijke, twaalfde plaats. Een terugval van de regerende na tionaal kampioen, die volkomen „past" in het beeld van de inter nationale midgetgolfwereld. Hendriks, vertegenwoordiger van een land dat slechts duizend beoefenaren telt, moest zich ge dwee neerleggen bij de over macht van landen als Zweden en Duitsland, waar de sport aan zienlijk populairder is en dus meer mogelijkheden zijn. In Duitsland bijvoorbeeld staan 50.000 leden bij de bond inge schreven. „Het is logisch dat je daar een veel sterkere en bredere top hebt dan in ons land", vertelt Leo Hen driks, die in de komende jaren de aansluiting wel hoopt te bewerk stelligen. Terugkijkend op drie leerzame da gen Italië (Lana en Algund) be seft hij kansen op een hoge klas sering gemist te hebben, voor namelijk door te weinig inter nationale ervaring. ADVERTENTIE best wel prof worden. Niet langer, want op den duur is het een leeg bestaan. Je wordt als prof van baan naar baan geslingerd. Maar een korte periode, dat zie ik wel zit ten. Zie je nog eens wat van de we reld". Zoals gezeg' moet Wouter Fok - wil hij die stap doen - wel be ter spelen dan nu het geval is: "Ik heb geen zin om elke keer in de eerste ronde uit een toernooi geke geld te worden". Niettemin vorm den Fok's sterke punten (het serve ren en volleren) in de strijd tegen Griekenland belangrijke bases tot de uiteindelijke kwalificatie voor de derde ronde tegen Tsjecho-Slo- wakije. Een duel, dat op 17,18 en 19 maart 1978 in Praag zal worden ge speeld. Okker Uitgerekend op die data schijnt Tom Okker vrij van contractuele verplichtingen te zijn. Wouter Fok zou daardoor zijn plaats in het team weieens aan de ex-Haarlemmer kunnen verliezen. Dit lijkt voor Fok een frusterende gedachte, nu hij zo n nuttige bijdrage tot de kwalifi catie voor de derde ronde heeft ge leverd. Fok echter: "Daar heb ik geen problemen mee. De sterkste moet in het team. Maar dan vind ik wel, dat Okker de hele voorberei ding van dat duel mee moet maken. Dat is weieens anders geweest". Wouter Fok geeft het Nederlands team tegen de Tsjechen overigens weinig kans om nóg een ronde ver der te komen. Fok sceptisch: "Ook met Okker niet. De Tsjechen heb ben een zeer sterk team. En de krachten van Tom lopen ook ach teruit. Okker is Okker niet meer. Ik kans maakt, kun je beter jongere spelers ervaring op laten doen. Ok ker is tenslotte al 33 jaar. Heeft alles al eens meegemaakt. Als hij inder daad mee zou doen, dan staat hij ergens de jongeren in hun ontwik keling in de weg"... Zaterdag a.s. de Sleutels - Hazerswoudse boys aanvang 4.15 aangeboden door Stucadoorsbedrijf J. J. Doove Herenyracht Tel 131575 .nr> tweede competitieronde basketbal Leidenaars moeilijk te maken. De topper. De Leidenaars i ten morgenavond voor eigen pu bliek aantreden tegen de regerende eerste divisie kampioen ASVU. wedstrijd begint om 20.45 Luba krijgt eveneens een topfor- matie op bezoek. Het zal de ploeg trainer coach Ton Kallenberg Een ontmoeting die coach Rudy niet makkelijk vallen tegen het Eijck de kans geeft de titelkan- sterke Juventus de eerste punten zijn talentrijke formatie af binnen te halen. Juventus draait al te meten. Rudy van Eijck ziet zijn ploeg vijf thuiswedstrijden op enige jaren mee aan de top van de het feit dat tweede divisie en was meestal een te sterke opponent voor Luba. voor zeven. rij moet spelen geen nadeel: "Dan Kallenberg moet zaterdag opnieuw zijn we straks beter geprepareerd Eric Ross missen, terwijl Ton Kal- voor de uitwedstrijden. De ploeg is lenberg jr. het shirt bij de junioren nog niet helemaal klaar voor het aantrekt. Luba speelt om kwart grote karwei, er moet nog wat ge traind worden op zaken als pres sing en dergelijke. Thuis heb je vaak minder problemen." ASVU verloor Steinrrietz en de Amerikaan Tim Parker aan stad genoot Amstelveen, dat alleen met hangen en wurgen en omdat ex- sponsor Theo Kinsbergen nog een contract van één jaar met de club had, in de eredivisie is gebleven. Henny Koemans ruilde het blauwe shirt van de studentenploeg voor dat van Lisse. Toch is er nog vol- De Fransman Gerard Lelay heeft gisteren de negende rit van" de Ronde van de Toekomst gewon nen. Veertig kilomter voor de finish ontsnapte hij tijdens een afdaling. De Zwitser Mutter werd tweede en de Nederlander Van der Velde derde. De Belg Schepers blijft leider in het algemeen klassement, op de voet gevolgd door Van der Velde. „Na de eerste-tiag in Lana stond ik met een gemiddelde van 23 een punt voor op een Duitser. Ik was zeer gemotiveerd begonnen en voelde dat ik bij de eerste tien van Europa kon komen. Ook ^1 omdat ik eerder tijdens een toernooi met de Europese top (vorig jaar in het Duitse Mettmann, red.) twaalfde was geworden. Maar zo'n eerste plaats is op dat moment onvoor stelbaar. Dat was tot dan toe al leen maar weggelegd voor Zwe den of Duitsers. Je schrikt ge weldig van zo'n resultaat. Met de jaren zal je er wel aan gewend ra ken". De tweede dag zou Hendriks snel van de „schrik" bekomen. Op een andere baan in Algund moest hij volgens de verwachting terrein prijsgeven. „Ik wist niet dat ik toen een hoop zou verliezen. De training vond ik al te kort en ik had de baan nog niet in m'n vin gers. De verwachting was dat de top rond de 90 (over 4 ronden van 18 holes, red.) zou draaien. Zelf zou ik met 100 tevreden zijn ge weest. Het werd 102, terwijl de la tere Europese kampioen Reiner Kunst tot 86 kwam". Met andere woorden: Hendriks duikelde van de eerste naar de elfde plaats en stond met beide benen weer op de grond. De derde (finale) dag keerden z'n kansen toch nog in zeer positieve zin. Na drie van de vier ronden was er zelfs uitzicht op een ere plaats. „Na m'n serie van 23-21-23 stond ik weer vijfde maar in de laatste ronde ging het helemaal niet. Geen zenuwen of zo, maar het liep gewoon helemaal fout een 28-er. En door zo'n rondje kom je dan weer op een twaalfde plaats terecht". Record Met die twaalfde plaats was Hen driks de beste Nederlander op de Europese titelstrijd. Zijn totaal (289 over 12 ronden) betekende bovendien een nieuw Neder lands record. Het oude was 305. De door de Alphense PTT-beambte zelf aangedragen conclusie („he laas ben ik een klein beetje afge gaan") lijkt misplaatst, maar is tekenend voor zijn mogelijk heden („in belangrijke wed strijden moet ik nog gemiddeld IV2 punt omlaag kunnen") en il lustratief voor de ontwikkelings fase waarin het Nederlandse midgetgolf verkeert. De verwachting is dat Leo Hen driks zich tijdens de nationale kampioenschappen, het ko mende weekeinde in Doorwerth en Papendal, opnieuw de sterk ste van ons land zal tonen. Het zou z'n derde titel ('74-'76-'77) worden, waarvan hij zelf hoopt dat er propagandistische waarde aan vastzit. Want midgetgolf speelt zich nog steeds te veel in de anonimiteit af. Vandaar ook die duizend. Ook in Alphen, waar Hendriks voor de MC Rijngaarde speelt, moet het midgetgolf nog in de breedte groeien. WIM VAN WANROOY Filippo 21ste STUTTGART - Leidenaar Herman Filippo is gisteren tijdens de we reldkampioenschappen gewicht heffen in Stuttgart op een 21ste plaats geëindigd. In het stoten bracht hij 135 kg omhoog, terwijl- hij bij het trekken niet vc*^ kwam dan 120 kg. Wereldkam y werd de Rus Gennadi Bessno in totaal 352,5 kg tilde (157,5 en 19oj. ADVERTENTIE LEIDEN - „Ik ben er meer dan ooit van door drongen dat wij als overheid er op beducht moe ten zijn dat het economisch functioneren van een bedrijf mogelijk gemaakt wordt". Dit zei gistermiddag loco-bur gemeester en wethouder van eco nomische zaken M. van Aken bij de opening van de jubileumtent van de Hollandse Betongroep (HBG) op het terrein van de Hollandse Con structie Werkplaats. „Wij kunnen de plaats van de particuliere on derneming niet overnemen", aldus Van Aken. „Te gemakkelijk wordt gedacht dat overheid verlichting in de werkloosheid zou kunnen bren gen". De wethouder wees erop dat wet ten en bepalingen het soms moei lijk maken voor bedrijven om zich te handhaven „maar" zei hij „over leg is mogelijk om ruimte te geven om zich te ontwikkelen". Van Aken constateerde tenslotte dat overheidssteun aan bedrijven in de regio door sommigen niet in dank afgenomen wordt „omdat deze mensen het vrije spel van con currentie hoog in het banier voe- In verband met het 75-jarig jubi leum van de HBG worden met een immense tent elf plaatsen in Ne derland afgereisd waar HBG be drijven gevestigd zijn. Leiden is de negende plaats die bezocht wordt. De tent is hoofdzakelijk bestemd voor personeel dat bij een van de HBG maatschappijen werkzaam is. Under het genot vyi een drankje en een hapje kunnen ze dan eens te weten komen bij wat voor een maatschappij ze eigenlijk werken, want vaak zien ze niet meer dan hun eigen bedrijf', aldus een van de HBG-organisatoren. Bij de HBG werken in totaal 15 duizend men- In de tent heeft men geprobeerd het een en ander op ludieke wijze uit een te zetten. Hiervoor heeft HBG een aantal kunstenaars in de hand genomen. De tent staat nog tot morgen bij de HCW en gaat dan naar Den Haag. De Leidse wethouder Van Aken tijdens zijn toespraak fa*. HBG-jubi- leumtent. LEIDEN - Loco-burgemeester van Aken heeft gisteren de laatst ge- reedgekomen woning van een complex van 415 woningen in de Merenwijk overgedragen aan de eigenaar. Voor de woningen werd begin december 1973 de eerste paal geslagen door de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, Mr. Vrolijk. Van de 415 woningen zijn er tachtig gebouwd in de premie .sector. De rest is "vrije sector". Het project dat verder apg 260 flatwo ningen omvatte, is*%lledig uitge voerd door werkmaatschappijen van de Hollandse Beton Groep. Van Aken sprak ter gelegenheid van de sleuteloverdracht zijn zorg uit dat er te veel dure woningen ge bouwd zouden worden. "Er zijn mensen die een hogere urgentie hebben dan de mensen die nu een woning hebben gekregen", zei hij. De loco-burgemeester nodigde de aannemers dan ook uit zich eens te buigen over goedkopere bouw en dan met name de renovatie en re habilitatie van oude woningen. Hij gaf toé dat de woningen die nu in de Merenwijk zijn neergezet wel effect hebben. De bewoners van deze wo ningen scheppen weer ruimte in gebieden waar de gemeente moei lijke gevallen aan woonruimte kan helpen. De nieuwe Mercedes serie is niet goedkoop in aanschaf. Maar wel uiterst ekonomisch in gebruik. Want, wie ekonomische maatstaven Geheel nieuw uitlaatsysteem voor minder uitlaai geruis en een langere levensduur. aan het autorijden aanlegt, mag zich niet beperken tot de aanschafprijs alleen. Ook onderhoudskosten,brandstofkosten, afschrijving en inruilwaarde dienen in de berekening betrokken te worden. En dan blijkt onomstotelijk de grote ekonomische waarde van een Mercedes. Kijk maar eens naar de altijd hoge inruilwaarde, die zich laat vertalen in uiterst lage jaarlijkse afschrijvingen. Kombineer dat met de lage onderhoudskosten, die uw Mercedes-dealer u dank zij efficiency en vakmanschap kan bieden. Het resultaat s dan duidelijk: verrassend lage kosten per km. En is dat niet de enig juiste maatstaf voor de ekono mie van een auto? Mercedes-Benz De maatstaf, waarmee andere auto's worden vergeleken. B.V. L.I.A.M. LciJcn, VmMUmii -7.5, tel. 1/71 - 760303. Alpha, <i. JRiju,Gomecstraat 60a, lel. 01720 - 73344. Smwihèim, Hoofdstraat 31, tel. 02522 -11)124.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21