Basketbalteam verslaat zichzelf Bewijsmateriaal United Pieter Donath: Blauw Zwart is pp tijd de juiste richting ingeslagen ÏIJDAG 23 SEPTEMBER 197' LEIDSCHENDAM - Voor het Wassenaarse Blauw Zwart is het stoplicht voor de tweesprong eindelijk op groen gegaan. Maandenlang verschilden de leden in tern van mening over de te volgen route- of richting prestatieclub, óf richting gezelligheidsclub-, maar eindelijk lijkt het dilemma door de bestuurders te zijn overwonnen. Ondanks het heftige verzet binnen de leden van de zondag eerste klasser, heeft Blauw Zwart dan toch voor de prestatie gekozen. Nu kan er niet alleen meer tijd worden vrij gemaakt voor het sociale element binnen de vereniging, voor de gezelligheidsspelletjes en het zoethouden van de jeugd, maar ook, en vooral, zal er nu aandacht worden geschonken aan een gedegen voetbalopleiding binnen de club. Een fundering zal voor Blauw Zwart worden aangelegd, waar Was- •naars grootste voetbalclub in de toekomst op zal kunnen steunen bouwen, en waarvan vooral de eerste twee elftallen de vruchten kunnen plukken. Een fundering die Blauw Zwart al jaren heeft j moeten ontberen. In twintig jaar is het slechts één speler gelukt om rechtstreeks uit de jeugd door te stomen naar het vlaggeschip van de vereniging. De andere deden er wat langer over met de nodige tus senstations. Een ontwikkeling zet zich nu in, die vooral eerste-elftalspeler Pieter Donath tot tevredenheid stemt. Hij was een van de mensen, die er bij Blauw Zwart altijd voor geijverd hebben, om het accent naar de j prestatie te verleggen. Goede kant Donath: "We gaan nu de goede kant op. Jammer alleen, dat het ons het afgelopen seizoen de tweede plaats heeft gekost. Door al die problemen, die vooral aan het eind van het voetbaljaar speelden, raakten wij ook een beetje de kluts kwijt en verloren we prompt onze laatste vier competitie-wedstrijden. Maar daar zijn we inmiddels al bovenop gekomen. Je ziet de verbeteringen al vormen aannemen. Een Roel Timmer bijvoorbeeld, al jaren lid van Blauw Zwart en in bezit van het B-trainersdiploma, kan nu eindelijk inspringen om de jeugd een goede training te geven. Vroeger heeft het bestuur dat nooit nodig gevonden. Trainer Tempelaar besteedt nu ook al heel wat tijd aan de jeugd, zodat de vijf' overjarigen" (boven de dertig) ook wel hun langste tijd in het eerste gehad hebben. In al die jaren, dat ik in het eerste speel, is het alleen Hans Gunneke gelukt om regelrecht uit de jeugd naar het eerste door te stoten. SPORT Dat is natuurlijk wel een kwalijke zaak. De rest van de jeugd gaat eerst naar het zevende en doet er dan een jaar of vijf over om zich in het eerste te spelen. Met alle gevolgen van dien overigens. Want je merkt nu duidelijk, dat er in ons team veel spelers bijlopen, die aardig kunnen voetballen, maar toch een aantal basisprincipes van de voetbalsport niet kennen en daarnaast een gebrek aan taktisch inzicht hebben. Dat is onder meer ook één. van de redenen, dat ik, als ouderwetse spits, voor een groot deel van de doelpunten zorg, en niet één van de opkomende middenvelders, zoals je tegenwoordig vaak in het mo derne voetbal ziet. Nee, ik geloof dat we op tijd de juiste richting hebben ingeslagen, wilden we niet binnen al te korte tijd uit de eerste klasse tuimelen". Roodenburg Pieter Donath (27) is al zo'n jaar of zestien goed voor gemiddeld dertien doelpunten per competitie. Een gegeven waar de Leidse tegenstander van zondag, Roodenburg, niet gemakkelijk over heen al lezen. In ieder geval zal de wedstrijd tegen Roodenburg voor Pieter Donath weer een van de zeldzame plezierige wedstrijden van ■vorden. Donath: "Roodenburg is in onze klasse één van de weinige ploegen waar je nog echt tegen kan voetballen. Een ploeg waar het nog vooral i het spelplezier gaat en waar techniek en tactiek een wedstrijd moeten beslissen. Hardheid komt bij Roodenburg pas op een veel lagere plaats. Blauw Zwart is ook een dergelijke club en onlangs, toen we tegen Hermes DVS speelden, heb ik geconstateerd dat de laatste club ook in dat rijtje thuis hoort. Voor de rest is het bikkelen en schaven. Vooral een HION en een DHS maken zich schuldig aan het kapotmaken van het voetbalspel. Daarom kijk ik al reikhalzend uit naar zondag. Een wedstrijd die s overigens niet makkelijk 2al zijn. Voor zover ik me kan herinneren hebben we nog nooit van Roodenburg kunnen winnen. Üok niet «n de tweede klasse. (Blauw Zwart werd in 1975 kampioen). Dat besef zal zondag uiteraard een rol spelen en daarom zal ik blij zijn met een puntendeling". Aspiraties Blauw-Zwart heeft voor deze competitie geen aspiraties. Pieter Do nath: "We spelen de eerste competitiehelft eigenlijk van wedstrijd edstrijd en proberen gemiddeld een punt te pakken. Als dat lekker gaat, kunnen we in de tweede helft nog altijd proberen meer punten zien te bemachtigen. Maar we hebben zeker geen doel of een bepaalde plaats voor ogen. Dan kunnen we in ieder geval ook geen ruzie met onze supporters krijgen zoals vorig jaar, toen we die t weede plaats uit handen gaven. We kregen in de rust van iedere wedstrijd altijd sinaasappels van ze, r de teleurstelling was voor hen uiteindelijk zo groot, dat we ze konden vergeten". WALTER OOMEN ADVERTENTIE Zaterdagmiddag 16.15 uur VV Leiden I - Sp. cl. Lisse I Terrein Pomona Deze advertentie is aangeboden door Lemy BV bestratingen. BERN - Manchester United heeft gisteren de Europese Voetbalunie in het bezit gesteld van een aantal documenten, die moeten dienen ter ondersteuning van het hoger beroep dat de Engelse club heeft aangetekend tegen de uitsluiting uit het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Ken Merritt, de tweede secretaris van Manchester United, die de docu menten in Bern aan de UEFA overhandigde, wilde niet ingaan op de aard van het bewijsmate riaal. Na vertaling in het Duits en Frans zal de UEFA het ter hand stellen aan de commissie van drie, die het hoger beroep van Man chester United van maandag a.s. moet voorbereiden. De commissie bestaat uit Sergio Zorzi (Zwits), Hubert Claessen (W.Dld) en Pero Korobar (J.sl.). Surau naar NEC NEC heeft de 25-jarige Westduit ser Ulrich Surau gecontracteerd. Surau heeft het laatst gespeeld voor de Bonner SC, een club die uitkwam in de tweede Bundesliga totdat in mei van dit jaar de licen tie van de club wegens de slechte financiële situatie werd ingetrok ken. Daarvoor had de Westduitser al de kleuren van Rot Weiss Essen en Burussia Mönchengladbach verdedigd. NEC hoopt Surau reeds zaterdagavond in de thuis wedstrijd tegen Sparta als vrije verdediger te kunnen opstellen. NAC zonder Quaars NAC moet het zondag in de uit wedstrijd tegen Feyenoord zonder middenvelder Bertus Quaars stel len. De ex-PSV-speler kreeg twee wedstrijden onvoorwaardelijk, alsmede een geldboete van 250. L. van der Merkt van FC Am sterdam kreeg een wedstrijd voorwaardelijk en 150 boete. ROTTERDAM - Twaalf jaar speelt Eddy Treytel betaald voetbal en al die tijd bleef zijn voetbalstrafblad maagdelijk blank. Als een der weinigen slaagde de Feyenoord-doelman er altijd nog net in tot tien te tellen alvorens zijn gevoelens de vrije loop te laten. Afgelopen zondag kon zelfs Eddy Treytel zich echter niet langer beheersen toen arbiter Mulder zich in Arnhem in het gilde der angstige thuisfluiters schaarde. Het was bij de tweede niet verdiende Vitesse-strafschop, dat Treytel over zijn toeren op de scheidsrechter afstevende en deze voor een ordinaire dief uitmaakte. ~w ww-r r v wv mi v nr* i r De daarop volgende gele kaart; de eerste in Eddy Treytels carrière, leidde er gisteren toe dat de tucht- commissie zonder met de omstan digheden rekening te houden, meedogenloos strafte. Een wed strijd, 300 gulden boete en tot 1 juli 1978 aanvoerder af, heette het von nis van de wijze heren. Eddv Treytel perplex: „Sorry, maar dit is ongehoord Natuurlijk had ik op een straf gerekend, maar dit is waanzin. Een voorwaardelijke wedstrijd en een boete zou nog draaglijk zijn geweest. Er is hele maal geen rekening gehouden met het feit dat die scheidsrechter er helemaal niets van bakte. Sorry, ik ben maar een mens. Ik liet me gaan en dat was niet bijdehand. Maar die twaalf jaar dat ik onberispelijk speelde, hebben ze daar dan hele maal geen rekening mee gehou den? Al die tijd heb ik nagedacht voor ik iets zei En nu, nu ik éen keer mijn emoties niet meester blijf, pakken ze me. Die Mulder mogen ze dan wel vier wedstrijden geven". Geen zin Hoewel het aanvankelijk in de be doeling lag van Feyenoord om de zaak mondeling te laten behande len is dat op het laatste moment op instigatie van de doelman zelf ver anderd. „Het zou geen zin hebben gehad. Natuurlijk, ik heb die man voor een dief uitgescholden en ik heb dat later tegen niemand ont kend. Nu zeg ik: had ik het maar wèl tegen de pers ontkend. Boven dien weet ik niet wat Mulder op het wedstrijd formulier heeft geschre ven. Na afloop van het duel heb ik Mulder zelfs de hand gereikt, maar hij weigerde die, evenals een van zijn grensrechters. Toen heb ik in mijn boosheid, geloof ik, nog iets gezegd. Wat precies weet ik niet meer, maar dat zal ook wel in mijn nadeel hebben uitgepakt". De drieledige straf zit de Feyenoord-doelman zo hoog, dat hij gisteren op advies van Guus Brox onmiddellijk de vereniging van contractspelers inschakelde. Karei Jansen gisteren: „De tucht- commissie, een apparaat dat ge wend is om emotieloos te straffen, heeft geen enkele rekening gehou den met het grote spanningsveld van de speler en met de omstan digheden die tot deze eerste mis stap in een 12-jarige carrière heb ben geleid. Een mond vol. We leg gen de zaak nu eerst voor aan mr. Jansen van Raay teneinde de mo gelijkheden te onderzoeken om in hoger beroep te gaan. Met name het feit dat men Treytel zijn aanvoer dersband heeft ontnomen gaat me te ver". Hetze? Eerder was het aanvoerderschap bij Feyenoord eveneens in het ge ding toen de KNVB respectievelijk Rinus Israel en Wim Jansen een tijdlang de zwarte band ontnam. Treytel: „Wat heeft dat aanvoerder schap er helemaal mee te maken. Het spel was dood, ik weet zeker dat ik me evenmin had kunnen be heersen indien ik geen aanvoerder zou zijn geweest. Al met al begint het er aardig op te lijken dat de scheidsrechters een soort hetze voeren tegen Feyenoord. Charles Corver heeft ons al drie keer de boot in gefloten en het geval-Wel- linga tegen Ajax ligt iedereen nog vers in het geheugen. Wie er nu aanvoerder wordt? Geen idee. Bij Feyenoord waren ze er nog niet uit. Hoewel Wimpie Jansen weinig trek had, denk ik echter, dat hij het wel weer zal worden". Het geval-Mulder-Trevtel stond het afgelopen weekend overigens niet alleen. Bij Sparta-VVV deed arbiter Weerink de thuisclub een straf schop cadeau, na een duel Rett- kowski-Hensen en kon je je er over verbazen dat de fluitist uit Coevor- den zich straffeloos liet duwen en slaan door Dick Advocaat. Wel iswaar kwam dat de kleine Hage naar op een officiële waarschuwing te staan, maar dat stond in geen en kele verhouding tot de zware straf van Treytel. Deze zaak eindigde met een boeking. En bij Ajax-Go Ahead Eagles wond Kees van Koo- ten zich terecht ontzettend op, om dat het zelfs dragers van min-vijf glazen niet ontging hoe Ruud Geels de oostelijke libero Teun Kist van de sokken liep, voor hij het tweede Ajax-doelpunt scoorde. Het enige verschil met Eddy Treytel was dat Van Kooten achteraf weigerde te zeggen wat hij arbiter Draaisma precies had toegevoegd. Resume rend dient gesteld, dat het allesbe halve professioneel is van be roepsvoetballers om de scheids rechters te beledigen. Maar de ver antwoordelijke mensen in de KNVB dienen zich wel te realiseren dat men met beroepsspelers heeft te maken en dat het alleen al een eerste vereiste is om voor een be kwame arbitrage te zorgen. Treytel: ,JVu ik een keer mijn emoties niet meester blijf, pakken Bulgarije moeiteloos langs lusteloze Janbroers-brigade LUIK - De Nederlandse bas ketbal ploeg, die zich bij het toer nooi om het Europese kampioen schap in België bij de beste acht ploegen heeft geplaatst is er niet in geslaagd een eervoller klasse ring te behalen. In hoeverre dit te wijten is aan onmacht - "een geestelijke vermoeidheid na het bereiken van een plaats bij de eerste acht", aldus trainer/coach Jan Janbroers - of aan onwil is niet duidelijk. Emiel Hagens, zei na afloop van het duel tegen Bulgarije (85-108) in Luik, dat "het vertrouwen tussen de spelers onderling en tussen de coach en de spelers volledig zoek Coach Jan Moers: "Tijdens de time-out vertelde ik de spelers dat ze op een ander verdedigings systeem moesten overschake len", "maar het bleek daarna dat twee spelers een zóne-verdedi- ging aanhielden en slechts drie op persoonlijke dekking waren overgegaan". De onmacht, zowel als de onwil, zal vanavond in de wedstrijd om de zevende plaats tegen Belgie een terugkerende opponent zijn. Bulgarije kende weinig problemen. Hoewel de befaamde spelverde ler Chnstov thuis was gebleven met een blessure, was er met de koelbloedige schutters Golome jev (30), Bogdanov (30) en Pejts- jev (25) voldoende macht over om Oranje met 23 punten weg te spelen. De equipe van trainer Iwan Todorov speelde systema tisch simpel en bijna voortdu rend met dezelfde vijf basis men sen. Slechts vlak voor rust en door persoonlijke fouten ge dwongen moest Todorov na rust zijn succesvolle formatie met Golomejev, Arabadjinski, Takev, Sjarkov en Bogdanog uit elkaar halen. Beide ploegen gaven hun verdedi ging weinig aandacht, reden LUIK - De finale om het Europese basketbalkampioenschap zal gaan tussen Joego-Slavië en de Sow- jet-Unie. Door een zege met 91-76 op Tsjecho-Slowakije bereikte de Sowjet-Unie donderdagavond de finale, die morgen in Luik zal wor den gespeeld, waarom de score zo hoog kon uit vallen. Echter, tegenover een schotpercentage van 41 procent voor Nederland, stelde Bulgarije 63 procent, met voor Oranje nog het voordeel dat zij vaker scho ten. Het onvoorstelbare gemak waarmee juist Golomejev, na de Israëliër Berkovitsj de beste schutter in de groep Luik, voort durend scoorde, stond in schrille tegenstelling tot het falen van Kees Akerboom, de topscorer van het gehele toernooi. Akerboom maakte met zeven tref fers op - twintig pogingen een zwak percentage van 35 procent. En met het falen van de lange Bosschenaar kon Nederland ook tegen Bulgarije, voor de derde achtereenvolgende keer niet duidelijk maken hoe het bij de beste acht ploegen van Europa is terecht gekomen. Nederland keek van het begin te gen een achterstand aan. Als tac tisch foefje had Janbroers routi nier Harry Kip als center verko zen boven Kees Limmen. Kip kon echter geen vat krijgen op de breed gebouwde Golomejev. Kip werd door Jimmy Woudstra op gevolgd, die in dit duel Neder lands topscorer werd met 20 pun ten. De in de eerste tien minuten opgelopen achterstand van ne gen punten werd er niet door goedgemaakt. Had de stringente mandekking voor rust nog bijna evenwicht opgeleverd (bij de rust was het 37—43) direct na de hervatting ging het niet. Bulgarije liep weg naar 43-61. De uitschakeling-van Arabadjinski en Pejtsjev door vijf persoonlijke foüten had op het verloop van de wedstrijd dan ook verder weinig invloed meer. Janbroers wisselde, evenals in de wedstrijd tegen België, veel. De dertiende keer, dat een speler werd gewisseld - toonde mis schien aan dat Janbroers geen gestalte kon geven aan zijn ideale ploeg. Hagens kwam al snel in de ploeg voor Cramer, Akerboom werd na tien minuten vervangen door Faber. Nadat Zwiers, in de ploeg was gekomen voor Woudstra, stonden er nog slechts twee basisspelers in het veld. Die twee, Dekker en Kip, zouden la ter ook het veld moeten ruimen. In de tweede helft mochten Kees Limmen en Bert Kragtwijk het nog proberen, maar aan de chaos in de Nederlandse ploeg kon toen ook niets meer gewijzigd worden. Israël won met 81-74 van België. Als gevolg hiervan komt Israël in de wedstrijd om de vijfde plaats uit tegen Bulgarije. (waarom liet DE BAL HELE' MAAL "TERUG LEGGEN OPP/ET- JE REELEE OMDAT O/é matUfrHAei ALS DIRECTE TEÖSNSTAN- LDER MEEFr... MAAR <3EEN FOUT PIETJE re PEE LES JE 1 STAAT VLAK

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19