Brand verwoest oud klooster in Zoeterwoude VVV WARMOND LIGT STIL \eidse agenda Bezwaren tegen inkor ting pand Hoofdstraat Italianen verdacht van inbraak Na twintig eerdere brandstichtingen: „Wordt door meeste Warmonders niet betreurd" PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1977 ZOETERWOUDE - In een tijdsbestek van twee jaar is de Leidse brandweer zo'n twintig keer uitgerukt naar het Laantje de Goede Herder in Zoeterwoude. Sinds de zusters van het Liefdesgesticht de Goede Herder in 1973 het grote gebouw hebben verlaten moesten omwonenden regelma tig naar de telefoon grijpen om de brandweer te waarschu- Instortingsgevaar wen. grootste moeite om de omstanders die via de rond het klooster lig gende velden gemakkelijk dich- terbijj konden komen, op afstand te houden. Vorig jaar had het oude klooster, in lichterlaaie te staan, wat de dat inmiddels door de gemeente tot brandweer ertoe bracht code slooppand was gedegradeerd, door "Middelbrand" te geven. Deze code gebouw moesten de binnenvloeren spuiten, een grote ladderwagen e worden weggehaald. De brand die gisteravond klooster uitbrak was voc hoofdgebouw, dat al decennia lang medebepalend is voor het dorps gezicht van Zoeterwoude, fataal. Kapitale gebouw commando-wagen aanwezig het was zette onmiddelijk een water- het kanon en twaalf spuiten aan di- zijden van de gebouwen in. Hoog boven het dak van het bran dende klooster torende de cabine van de ladderwagen van waaruit eveneens het vuur werd bespoten. Tientallen belangstellenden wisten Vier minuten over acht gisteravond door de onoverzichtelijkheid van werd de Leidse brandweer telefo- het terrein erg dicht bij het bran- nisch op alweer een brand in het dende gebouw te komen. Zelfs toen kapitale gebouw attent gemaakt binnen in het pand enkele verdie- door omwonenden. Bij aankomst pingen met donderend geraas i de brandweer zes minuten i het brandalarm, bleken de twee hoofdgebouwen en een zijvleugel stortten bleven de mensen te dicht bij het gebouw staan. De 14 aan zige politiemensen hadden "De mensen stonden veel te dicht bij de brand. Toen er plotseling in stortingsgevaar van de buitenmu ren kwam heb ik opdracht gegeven resoluter de kijkers van het terrein te verwijderen," aldus ondercom mandant van der Staay van de Leidse brandweer. Hierna slaagde de politie er vrij goed in de sen satiezoekers op afstand te houden Het niet aanwezig zijn van bewo ners en kostbaarheden in het ge bouw beperkte het risico van onge vallen tot een minimum. Niemand raakte dan ook bij deze grote brand gewond. Het hoofdgebouw brandde totaal af, terwijl de bijge bouwen en de middenkapel van het dak gered konden worden. De nablussing van het voormalige klooster heeft nog tot kwart over twaalf gisternacht geduurd. "Door het wegbranden van de kap constructie en de vloerbalken is het Het totaal verwoeste interieur van het voormalige klooster. levensgevaarlijk geworden om het gebouw nog te betreden. Een snelle sloop is nu zeker gewenst," waar schuwt Van der Staay. De politie is momenteel bezig met een nader onderzoek naar de oor- Vijf gewonden bij drie aanrijdingen LEIDEN - Drie personen raakten gisteravond gewond bij een fron tale botsing tussen een fiets en een brommer op de Oegstgeesterweg. zaak van de brand. Het is bijna ze ker dat het ook nu weer, evenals bij alle voorgaande brandjes, brand stichting geweest is. Buiten de talrijke branden om is het gebouw na het vertrek van de 60 De botsing zou zijn ontstaan door dat de fietser op het verkeerde fietspad reed. De fietser, de 18-ja- rige Leidenaar A.J.H., kreeg be halve een lichte hersenschudding schaafwonden aan armen en on derkaak. De 22-jarige W.W. de J. uit Sassenheim, die bij hem ach terop zat, brak zijn knieschijf. De bromfietsers, de 18-jarige VV.B. uit Voorhout, kreeg verwondingen aan de knie en snijwonden aan handen. Het drietal moest voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. De 18-jarige H. de K. uit Leiden zusters en zo'n 150 moeilijk op voedbare kinderen drie jaar gele den voor het laatst groot in het nieuw geweest, toen het gekraakt werd door een tiental woningzoe kenden. raakte gewond, toén hij gister avond met zijn brommer op de Vondellaan werd aangereden door een auto, waarvan de bestuurder rechtsaf de Gerard Brandtstraat in wilde slaan. De jongen kreeg een hoofdwond en moest ter ob servatie in het ziekenhuis worden opgenomen. Een 79-jarige inwoonster van Oegstgeest is na een aanrijding met een auto op de Dorpsstraat te Oegstgeest met beenbreuken en hersenletsel opgenomen in het Diaconessenhuis. De vrouw is waarschijnlijk zonder uit te kijken de straat overgestoken. LEIDEN - Siem Nijssenvader t ww.w„.. www. ..i Leiden geboren zesling, tekent de geboorteakten in de raadszaal i het Leidse stadhuis. Hij kwam daar gisteren aangifte doen. Naast hem dr. M. J. N. C. Keirse (vrouwenarts), i de artsen die de zeslina ter wereld hielven. LEIDERDORP - Wethouder Drenth gaf gisteravond in de com missie beroep en bezwaarschriften in Leiderdorp toe dat de bruikbaarheid van het pand op de Hoofdstraat en de Bruggestraat bij inkorting met twee meter wel iets afneemt, maar dat in totaal gezien het gebruik toch nog best mogelijk De gemeente wil het pand met twee meter inkorten, om het er achter liggende Jaagpad na verbreding van de Oude Rijn op dat punt te kunnen handhaven. Lijnrecht tegenover de opvattingen van de gemeente staat het idee van de vereniging DOK (De Oude Kern). Deze groep, die streeft naar een leefbare oude kern in het dorp, vindt dat het algemeen belang door de inkortingen van het pand ge schaad wordt, evenals het belang van de kunstenaars die van het ge bouw gebruik maken. De vereniging noemt inkorting overbodig en uit historisch oog punt bezien ongewenst. De schuur waar het bij die inkorting om gaat is In de vergadering werd over drie hoofdvragen gediscussieerd. Alle reerst werd de vraag, of inkorting eigenlijk wel nodig is, behandeld. Technisch gezien had wethouder Drenth hierover wei zijn twijfels. Maar hij wees er op dat de inkorting ten aanzien van het Jaagpad nood zakelijk was. Dit mede omdat het risico voor de wandelaars toeneemt naarmate het pad dichter bij de damwand ligt. Bij de vraag ot nei mstorisch ver antwoord is dat het pand wordt in gekort schaarde wethouder Drenth zich achter hét al eerder uitge brachte advies van tencommissie. Deze commissie heeft aangedrongen op inkorting, zodat de grote historische waarde van het Jaagpad meer naar voren komt en de mensen de historische gevels van de panden beter kunnen bele- Er wordt echter zeer verschillend gedacht over dé bruikbaarheid van het pand. Rien van der Nat, die als gebruiker van het gebouw aan de Bruggestraat en lid van DOK regel recht betrokken is bij het hele ge beuren, gaf aan dat vooral de kun stenaars sterk in hun mogelijk heden beknot zouden worden bij inkorting van de ruimte. Van de zijde van de gemeente liet men nogmaals merken het vreemd te vinden dat Van der Nat niet eer der bezwaar had aangetekend toen het bestemmingsplan ter inzage lag. In de laatste visie van dit plan was de inkorting al aangegeven. WARMOND - De nieuwe werk plaats van de Warmondse diénst gemeentewerken wordt vrijdag geopend. Dit gebeurt om 3 uur. Van half vijf tot 6 uur houdt de dienst gemeentewerken open huis. Ook 's avonds is het gebouw aan de Van der Woudestraat van 7 tot 9 voor het publiek te bezichtigen. WARMOND - De Warmondse Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer (VVV) is sinds enkele i jaren op sterven na dood. Een merkwaardige situatie voor een dorp dat juist zo aantrekkelijk is voor zowel watersporters als andere recrean ten. Dat vindt ook Hylke Tromp, die de VVV op een laag pitje draaiende houdt en nog steeds de hoop koestert dat er „ooit weer eens de vlam in zal raken". De ruim 50-jarige geschiedenis van de VW in Warmond geeft een af wisseling te zien van perioden niet grote aktiviteit en totale slapte Zo'n slappe periode was er ook in de jaren zestig. Een aantal actieve middenstanders besloot toen daar aan iets te gaan doen. Omdat de heer Tromp nogal wat verstand had van de zeilerij vroegen ze hem plaats te nemen in het bestuur. Warmond is door de ligging aan de Kagerplassen immers vooral aan trekkelijk voor de watersport. De bevolking was echter niet zo erg bij dat watersportgebeuren betrokken en vormde voornamelijk een ag rarische gemeenschap. Doelstel ling van degenen die de VW in 1963 weer nieuw leven inbliezen, was dan ook de Warmonder weer naar het water te brengen. Om dat te verwezenlijken grepen zij de Kaagweek aan. Die feestweek be stond al wel, maar in Warmond was er nooit iets van te merken. Alhoewel ze over hun hoogtepunt heen begonnen te raken, vormden de septemberfeesten in het dorp de grote gebeurtenis. De feesten, die vanwege de verjaardag van konin gin Wilhelmina werden gehouden, werden georganiseerd door cie Stichting tot Viering van War mondse feesten. Vooral agrariërs hadden in deze stichting veel in de melk te brokken en toen Tromp en de zijnen het plan opperden om de septemberfeesten maar door de Kaagweek te vervangen en boven dien de stichting plaats te laten maken voor een democratische vereniging, stuitte dat op veel be zwaar. Er werd zelfs een speciale raadsvergadering gehouden die vanwege de verwachte grote be langstelling naar het Trefpunt ver huisde. Bovendien kreeg de bevol king de mogelijkheid om door middel van een stemming haar me ning te geven over deze grote om mekeer in de organisatie van de Warmondse feesten. De uitslag wees duidelijk in de richting van de Kaagweek en het oprichten van een vereniging en toen deze draaide, trok de Warmondse VW zich terug uit de organisatie. "Want tenslotte zijn we geen feestvereniging", al dus Tromp De toenmalige VW bleef echter niet stilzitten. Voorzitter G. Kam steeg verzette veel werk, er werden informatiefolders eigen informatiebu- enthousiaste wijze tige werd gedreven door wijlen mev rouw Elferink. In het begin van de jaren zestig zakte het enthousiasme weg. Be stuursleden hadden geen tijd meer en ook de middenstand kwam niet meer toe aan VVV activiteiten. Tromp heeft daar wel begrip voor: „Je hebt hier in Warmond te maken met kleine eenmanszaken en de middenstanders hebben er dan doodeenvoudig geen tijd meer voor. Je kunt dat VW werk ook niet eventjes doen. Het is langza merhand een professionele zaak geworden en landelijk is het ook veel strakker georganiseerd". Tromp weet niet precies hoe het in de toekomst met de Warmondse VW moet gaan, maar toch hoopt hij dat de zaak weer tot leven kan worden gebracht "Je "hebt alle reerst mensen nodig die zich daad werkelijk gaan inzetten. Maar om de continuïteit te waarborgen, moet er eigenlijk een vast infor matiepunt zijn en dan zitje al snel aan een beroepskracht vast. Dat is voor het Warmondse bedrijfsleven gewoon niet op te brengen". Al met al een somber beeld voor de VVV, want ook de gemeente kan met haar beperkte financiële mid delen geen uitkomst bieden. Dat de VW tussen wal en schip dreigt te vallen wordt volgens Tromp door de meeste Warmonders niet be treurd. "Ze houden hun dorp liever rustig. Maar het hoeft ook geen massatoerisme te worden zoals in Loosdrecht. Er is een tussenweg. Warmond heeft volgens mij een duidelijke streekfunctie. Je kunt de mensen wijzen op de aantrek kelijke dorpstraat en de wandel mogelijkheden in het Bos van Krantz. En dat kan best op een rus- LEIDEN - De politie heeft in de af gelopen nacht twee Italianen aan gehouden, die van poging tot in braak worden verdacht. Het twee tal, beiden afkomstig uit Milaan, zou hebben getracht in te breken in het herenmodemagazijn "Hij" aan de Haarlemmerstraat. Het duo, resp. 27 en 32 jaar oud, werd door de politie, die na een telefonische tip' op onderzoek uitging, aangetroffen in de Kuipersteeg. Beide Italianen bleken in het bezit te zijn van in brekerswerktuigen. Ze hadden daarmee kennelijk getracht enkele ramen van het modemagazijn open te breken. Het tweetal, dat tijdelijk in een hotel in Amsterdam verblijft, was met een in Den Haag gehuurde bestelwagen naar Leiden gekomen. Weer brand Morssingel LEIDEN - In het laatste nog over eind staande slooppand aan de Morssingel heeft gisteravond een brandje gewoed. Volgens de politie is het vuur vermoedelijk aan de achterzijde van het pand aangesto ken. De brandweer heeft de vlam men onder opmerkelijke grote be langstelling van een aantal jonge ren gedoofd. De afbraak van de om streden panden aan de Morssingel is nu vrijwel gehec' voltooid. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 16 tot 23 sept. waargenomen door Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553; Apotheek v. Breest Smal- lenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000, Donderdag Pieterskerkstraat 1, voorlichtingsavond werkgroep dienstweigeren, 20-21.30 Pieterskerkhof 19, architectenburo, gra tis advies, 20-21 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. NED. Ned. 19-20 uur. LAK-Theater, de Vlaamse acteur Dirk Celis met van van de rebellenclub" 20.15 uur. Stadsgehoorzaal, inschrijving haring en wittebrood 3 oktober, 17 uur. Vrijetijdscentrum, sportcafé; etsen; to neelworkshop; gitaarcursus; Go, alle groepen van 20-22.30 uur. 't Breehuys, keramiekkursus. 19.30-22 uur; tapdansgroep, 20-21 uur; koffiebar, 20-23 uur. Dienstencentrum, van Hoogendorp- straat, voorlichtingsavond over Mar- nixviaduct, 20 uur. Stadhuis, commissie onderwijs, recrea- j tie, samenlevingsopbouw en sport, 20 uur; commissie ruimtelijke ordening, 20 Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen- dorpstraat 36; geopend ma. van 19-21 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord, van Hogendorpstraat36, ma. 10 30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, i tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 126938. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon- j den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwijswinkel Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en j wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Ryn 44c, spreekuur dagelijks 14 00-15.00 uur Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere don derdagavond van 7-8 uur. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- I 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren Dag en nacht bereikbaar, ver- Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang- I dung zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 Belangengroep al leenstaanden Belangengroep alleenstaanden, Room burgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdyck 32, Oegstgeest, telefoon Ö71- 153652. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16 00-1800 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30 J aarabonnement (Per post 221,70 'Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2