Massaal onderzoek op prostaatkanker Voorstraat: inspraak achteraf Luns bepleit verhoging van defensie-uitgaven Ex-bewoners Morssingel willen pand aan de Diterste- gracht huren ChrGereformeerden stappen uit de Internationale Raad Verlies PvdA bij verkiezing W-Betuwe Akkoord voorlopige verkeersregeling rond Sumatrabrug 22 1»77 Rotterdamse hoogleraar: Traangas in cel GRONINGEN (SP) - In de cel van de 30-jarige Hagenaar J. B. in de Groningse Van Mes dagkliniek is - naar nu pas be kend is geworden - vorige week een bus met gas gevonden. Het is waarschijnlijk traangas, waarmee B. van plan zou zijn geweest een bewaarder bewus teloos te spuiten. De Groningse politie begrijpt niet hoe het spul in de cel op de zeer zwaar bewaakte speciale afdeling is gesmokkeld. B. zit samen met zijn stadgenoot D. D. in de Van Mesdagkliniek een straf van 14 jaar uit wegens zijn aandeel in de gijzelingen in Deil (1972) en in de kerkzaal van de Scheveningse gevangenis (1974). ROTTERDAM - Er moet een bevolkingsonderzoek komen om prostaatkanker op te sporen, vindt prof. dr. F. H. Schroeder, hoogleraar in de ziekten van de urinewegen aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. Want uit de statistieken blijkt, dat deze ziekte een daadwerkelijk gevaar betekent voor alle mannen boven de 45 jaar. Alleen in Rotterdam werden vorig jaar al 23 nieuwe gevallen per honderdduizend inwoners geregi streerd. Prof. Schroeder zei dit gisteren bij de aanvaarding van zijn ambt in Rot terdam. Volgens de hoogleraar is het genezingspercentage van prostaat kanker nu nog geen vijf procent. Met behulp van een groot opsporings- proeramma kan dit worden opgevoerd tot ongeveer vijftig procent. Fouten en eenzijdigheid Prof. Schroeder wees er op, dat in het Amerikaanse leger de mannen TORONTO Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België woon- boven de 45 jaar verplicht zyn om zich op de ziekte te laten onderzoeken., Canadese stad Toronto een vergadering van oud-strij- Het resultaat is dat 43 procent van de carcinomen wordt geconstateerd op dersaCanadezen die in de Tweede Wereldoorlog voor België hebben gevoeh- ^(Trdtded^agnoseinll5^rocentp^sgé"te?d,^Tnneer hetei^enhjka'ltelaat koninklijk paar hrenpt op het oglnbUh een\taatsbeJeh aan PARIJS (ANP) - De secretaris-ge neraal van de NAVO, oud-minis ter Luns, heeft gisteren in de NAVO-assemblee in Parijs ge pleit voor een verhoging van de defensie-uitgaven die uitgaat bo ven het inflatiepercentage. Te vens waarschuwde hij de par lementariërs uit de vijftien NAVO-landen tegen een ver zwakking van de westelijke koopvaardij door Russische con currentie. Het defensief vermogen van het bondgenootschap moet worden gehandhaafd "en zelfs versterkt", aldus mr. Luns. Het is "een il lusie" te veronderstellen dat de defensie op peil blijft als de infla tie ongedaan wordt gemaakt. "Teneinde de defensie op het ge wenste peil te houden dienen de NAVO-landen te a stijging van de defensiebegrotin gen die het inflatiepeil overtreft". "De omvang van de gelden die worden uitgetrokken voor veiligheid moet worden bepaald aan de hand van een politieke evaluatie op lange termijn van de internationale situatie en de drei ging die uitgaat van het War- schau-pact", aldus Luns. Veiligheid is een begrip dat mag worden beïnvloed door nomische of financiële gingen op korte termijn. Te neinde doeltreffend te zijn defensie geloofwaardig zijn. Zij kan slechts geloofwaardig zijn indien wij een werkelijk even wicht handhaven met het War- schau-pact, dat zijn defensief vermogen versterkt". Ondanks de economische he te ruggang blijven de middelen waarover het Westen beschikt ruimschoots voldoende voor het - verzekeren van een "machtig en geloofwaardig" defensie-ap paraat. De produktie van de vijf tien NAVO-landen is ongeveer het drievoudige van die van de Oosteuropese landen en de Sov jet-Unie. De Sovjet-Unie besteedt echter een aanzienlijk groter deel van de haar ter beschikking staande middelen aan defensie dan enig NAVO-land - 11 tot 13 procent van haar bruto nationaal pro- dukt, tegen de westelijke landen iets minder dan 5 procent. Luns noemde het "paradoxaal" dat, hoewel de levensstandaard in de meeste NAVO-landen de afgelopen tien jaar een onge kende hoogte heeft bereikt, deze landen voor hun veiligheid min der geld beschikbaar nebben ge steld dan in minder voorspoedige tijden, niettegenstaande het feit dat het militair vermogen van de Sovjet-Unie is toegenomen. TIEL (ANP) - Omdat begin vol gend jaar dertien gemeenten in de West-Betuwe worden samen gevoegd tot vier gemeenten (samen 65.400 inwoners) werden daar gis teren gemeenteraadsverkiezingen gehouden. De uitslag in de vier plaatsen (Tiel, Geldermalsen, Bu ren en Neerijnen) leverden géén grote politieke verschuivingen op. In vergelijking met de laatste raadsverkiezingen van 1974 en de jongste Tweede-Kamerverkiezin gen wonnen het CDA, de VVD, de PPR het SGP en het GPV. De Pvd A verloor in vergelijking met de Ka merverkiezingen 3,3 procent. De opkomst viel tegen: 76,2 procent (bij de Kamerverkiezingen was dat 90,3 procent). Van de 64 te verdelen raadszetels komen er in de vier nieuwe ge meenten nu 25 voor de PvdA, 18 voor het CDA, 13 voor de VVD. 2 voor D'66,4 voor het SGP en 2 voor Gemeentebelangen (in Neerijnen). De verkiezingen in de West-Betuwe ondervonden weinig belangstel ling van landelijke politici. Slechts de demissionaire minister Trip (PPR), zijn partijgenoot staatssec retaris Van Huiten en D'66-staats- secretaris Zeevalking kwamen in het jeugdcentrum in Tiel, waar een verkiezingscentrum was ingericht, een kijkje nemen. Ook enige Ka merleden volgden aanvankelijk de binnenkomende uitslagen. De winst van de PPR, die alleen in Tiel aan de verkiezingen meedeed, noemde staatssecretaris Van Hui ten niet verbazingwekkend. Bii de laatste Kamerverkiezingen hebben volgens hem veel PPR-aanhangers op Den Uyl gestemd, omdat men bang was voor de "macht van de griezel Van Agt". Nu in de West-Betuwe geen lan delijke effecten meespeelden stemden de PPR-aanhangers meer op hun eigen partij. De PPR haalde in Tiel overigens net geen zetel. D'66 daarentegen kwam voor het eerst met een zetel in de Tielse raad en eveneens met een zetel in de raad van Geldermalsen. Met 28 tegen 23 stemmen besloot de synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken, die in Hoogeveen bijeen is, gisteravond, uit de Internationale Raad van Christelijke Kerken (inter nationale afkorting: icCC) te treden. Men zal zich nog beraden, op welke manier aan dit besluit uitvoering zal worden gegeven. Prof. dr. J. van Genderen, hoogle- raar aan de theologische school van de chr. geref. commissie (deputa- ten) voor de eenheid met de gere formeerde belijders, had het in zijn toelichting over „structurele fou ten" in de organisatie van de inter nationale raad. Hoe langer hoe meer domineërt daarin de figuur van de voorzitter, de Amerikaan dr. Carl Mcintire. Ds. K. Boersma te Hoogeveen ver geleek de structuur van de ICCC met die van het Vatikaan. "In naam zijn er veel leden, maar men moet zich schikken naar de leiding". En daarvoor kunnen de Chr. Geref. Kerken, naar zijn mening, niet lan ger de verantwoordelijkheid dra gen. Een ander bezwaar tegen de inter nationale raad is, dat deze vaak de indruk wekt, dat het communisme de enige antigoddelijke ideologie ter wereld is. Manier waarop Prof. dr. W. H. Velema, hoogleraar in Apeldoorn, voorheen predikant te Leiden, zei daarover, dat er geen bezwaren zijn tegen een anti-com munistische houding, maar wel te gen de manier waarop de inter nationale raad deze houding de monstreert. Te weinig wordt duidelijk, dat er ook tegen het kapi talistische stelsel vanuit de chris telijke visie bezwaren zijn te ma ken. De meerderheid van de synode verwacht van de internationale raad geen andere houding. De stemmers tegen het voorstel tot uit treding vreesden, dat men dan ook het contact zal verliezen met de jonge kerken in de Derde Wereld die bij de raad zijn aangesloten. Bij ICCC waren twee Nederlandse kerken aangesloten: de Chr. Geref. Kerken en de Evangelisch Molukse Kerk. De Chr. Geref. Kerken heb ben indertijd een belangrijk aan deel gehad jn de oprichting en ont wikkeling van de raad. Algemeen secretaris van de raad is de chr. ge ref. predikant J. C. Maris te De Bilt. Ten aanzien van de verhouding met de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Buiten Verband besloot de chr. gerf. synode, te onderzoeken of een federatief verband tussen beide kerken mogelijk is. De volgende synode verwacht daarover een rap port. O Op het secretariaat van de Her vormde Kerk in Den Haag is be richt binnengekomen dat de visa voor de synodevoorzitter ds. G. Spilt, de algemene secretaris dr. A. H. van den Heuvel en de waarne mend synodevoorzitter ds. L. de Liefde zijn geweigerd. Zij zouden, in opdracht van de synode, in Zuid-Afrika het beleid van de Her vormde Kerk ten aanzien van dit land gaan toelichten. Een eerdere poging tot recht streeks overleg ter plaatse (voorjaar 1976) leed ook schipbreuk. Toen kreeg alleen dr. Van den Heuvel geen visum, waarop ook ds. Spilt van de reis afzag. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Herveld (Bet.) J. D. Heijbroek Culemborg (leraar streeklyceum Ede), te Holten en te Terheijde (ZH) W. Oosterwal Ze venhuizen; bedankt voor Emmen J. Voordouw R otterdam-I Js- selmonde, voor Krabbendijke E. K. Teygeler Katwijk aan den Rijn. Geref. Kerken: beroepen te Haulerwijk S. B. van der Molen Maasdijk, te H. I. Ambacht A. J. Kampherbeek Makkum. Doopsge zinde Broederschap: aangenomen naar Holwerd R. P. Yetsenga Broek op Langendijk. Lezers schrijven Salarissen (2) Ook ik heb gelezen, dat de salaris sen van ministers omhoog zullen gaan. De heer Aarse vroeg gisteren of iemand hem kon vertellen hoe dat in de huidige economische toe stand past. De enige oplossing lijkt mij, dat ze de salarissen eerst met f 40.000 wil den verhogen, maar dat ze nu met slechts f 14.000 genoegen nemen. Of zouden we toch in de boot ge worden? Mevr. M. v. d. Voort-v. d. Meij Kamperfoelielaan 24 OEGSTGEEST LEIDEN - "Dus als con clusie van deze avond kun nen we stellen dat de ge meente de beslissing al ge nomen heeft en daarna een inspraakavond organi seert". Dit waren de woor den van een bewoner van de Voorstraat nadat de voor- Promoties aan Leidse universiteit LEIDEN - Zestien promoties zijn er deze maand aan de Leidse uni versiteit. Docotores in de genees kunde zijn geworden K. Wam- steker uit Haarlem en G. J. Vil- lenoye uit Warmond, terwijl tot doctor in deze wetenschap nog zullen promoveren J. Lens uit Warmond (21 september) en G. W. Kastelein uit Rijnsburg (28 sep.), doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen zijn geworden mevr. R. J. J. Rutten-Kingma uit Oegstgeesten R. A. Baan uit Leiden en C. M. Plug uit Leiden, H. van der Veen uit Santpoort en A. G. Visser uit Leiden, en doctor in deze we tenschap hopen te zullen worden A. H. Spelbos uit Leiden en mej. A. E. Ch. van Oortmerssen uit Oegstgeest (beiden 28 september), T. Vreugdenhil uit Leiderdorp (21 september) en M. I. A. Eid uit Lei den (22 september), doctor in de so ciale wetenschappen is geworden mevr. E. M. Blok-van der Voort uit Noordwijk aan Zee en zal worden Z. J. Manusama uit Krimpen aan den IJssel (22 september), doctor in de godgeleerdheid hoopt F. H. Kuiper uit Leusden te worden (21 september). lichtingsavond van de ge meente in een roerige sfeer was verlopen. De bewoners van de Voorstraat hadden gezorgd voor een volle zaal in het clubhuis de "Mirt" in de Kooi. Onderhoud en verbetering van hun woningen en de ligging van de nieuwe riolering waren de belang rijkste onderwerpen. Wat het on derhoud van de woningen betreft bleek al gauw dat zij bij de ge meente niet aan het goede adres waren. De huizen zijn in handeh van een particulier die volgens de bewoners weigert de meest ele mentaire reparaties te verrichten zoals lekkende daken. Dit is een zaak waar de gemeente slechts na een ingewikkelde juridi sche procedure iets aan kan doen. Maar ook de regeling betreffende de riolering, wat wel een gemeente zaak is, bleek voor de bewoners on aanvaardbaar. De gemeente wil de rioolbuizen verleggen van de ach terkant naar de voorkant van de huizen. Zij zijn dringend aan ver nieuwing toe. Het zal voor de bewoners beteke nen dat er in hun huizen gebroken moet worden wat gepaard zal gaan met aanzienlijke kosten. Hiertegen kwamen de bewoners in opstand. "Wij gaan niet akkoord met deze regeling van de gemeente. Wat heeft dit met inspraak te maken?" aldus een woordvoerder van de bewoners. De verontwaardiging was algemeen. "We hebben dus de hele avond voor niets zitten pra ten". De heer Lek van de gemeente stelde voor dat er individuele huis bezoeken zullen worden afgelegd' om "elk geval apart te bekijken". Wat hij ermee bedoelde werd niet helemaal duidelijk, maar de bewo ners waren het met elkaar eens dat zij niet langer als individuen moes ten optreden: "Als we één blok vormen staan we sterker". LEIDEN - Tien voormalige bewoners van de Morssingel hebben wethouder Tesselaar het verzoek gedaan of ze het vroegere pand van Ergon Elec tric, Uiterstegracht 3, tijdelijk mogen huren. Dit is hetzelfde pand dat door de van de Rtorssingel verdreven bewoners afgelopen don derdagavond werd gekraakt. Voor enkele uren maar overi gens, want op een gegeven moment kwamen de krakers tot de ontdekking dat het pand al door iemand werd bewoond, juist om te voorkomen dat het gekraakt zou worden. Het pand is destijds door de gemeente voor 178.000 gulden opgekocht en overgedragen aan de Culturele Raad. Het is de-be- doeling dat een drietal kun stenaars er zich zal vestigen. De voormalige Morssingelbe woners wensten een confronta tie met de politie uit de weg te gaan en verlieten het pand daarom donderdagnacht al weer. findsdien zijn ze an dermaal op zoek naar andere huisvesting. Dezer dagen heb ben ze een gesprek gehad met wethouder Tesselaar (kop- pelgenoot van de wethouder van cultuur), aan wie ze het ver zoek hebben gedaan het pand Uiterstegracht 3 te mogen hu ren totdat de kunstenaars zich er vestigen. Het pand aan de Uiterstegracht 3 in Leiden, Electric N.V. was gevestigd. Tien Morssingel-bewc jaan wonen. Tesselaar heeft toegezegd het verzoek in een vergadering van B en W te zullen bespreken. De vroegere Morssingelbewoners lijken overigens weinig kans te maken omdat de verbouwing van het pand wellicht al vol gende maand begint. De drie kunstenaars Kees Buunjran, Hanneke Kop en Stefan Buys moeten dan een beslissing ne men over het aanbod van de gemeente om het pand aan te kopen. Zij zouden er met hun gezin kunnen wonen en er een atelier vestigen. Twee van de drie kunstenaars wonen en werken nu nog in het Boerhaavecomplex (waar het museum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen ge vestigd zal worden); de derde heeft er alleen een atelier. Als het drietal het pand Uitersteg racht 3 niet wil kopen en ver volgens verbouwen, zou de ge meente dat laatste in eigen han den kunnen nemen en het ver volgens aan de kunstenaars verhuren. LEIDEN - Er is overeenstemming bereikt tussen wethouder Waal (Ruimtelijke Ordening) en zijn Leiderdorpse collega Drenth over de verkeersafwikkeling voor de pe riode, waarin de nieuwe Suma trabrug tussen Lage Rijndijk en in dustrieterrein De Waard wel ge bruikt wordt, maar de Sumatra- straat nog niet gereconstrueerd is. Dit deelde wethouder Waal gister avond mee in de fractievergadering van de PvdA. Het voorstel houdt in dat het ge deelte van de Lage Rijndijk tussen de singels en de nieuwe Suma trabrug eenrichtingsverkeer in de richting Leiderdorp krijgt. Het ge deelte tussen Sumatrabrug en Spanjaardsbrug blijft open voor verkeer in twee richtingen, maar vormt geen doorgaande route naar de binnenstad. Het zal slechts ge bruikt kunnen worden om het in dustrieterrein te bereiken. Verkeer van Leiderdorp naar de Leidse binnenstad zal gebruik moeten maken van Willem de Zwijgerlaan of Hoge Rijndijk. Om te voorkomen dat er via Lage Rijndijk, de Waard en de Zeehel denbuurt een sluiproute ontstaat naar de binnenstad zal de Tromp straat in die richting worden afge sloten. Gevolg is in elk geval dat de Zeeheldenbuurt verlost is van het zware vrachtverkeer. Geuzentocht op de fiets LEIDEN - Ter herinnering aan Leidens ontzet organiseert de ANWB in samenwerking met de VW-Leiden op 1 en 2 oktober de Geuzentocht. Deze fietstocht van ongeveer 35 kilometer volgt zoveel mogelijk de veldtocht van het toe nmalige bevrijdingsleger. De we tenswaardigheden over die tocht en over de zichtbare overblijfselen zijn in de routebeschrijving te vin den. Behalve door het "groene hart", voert de tocht gedeeltelijk door de binnenstad. Op beide dagen kunnen routebe schrijvingen worden afgehaald bij het VW-kantoor tussen negen uur en half dire. Daar is ook het ver trekpunt van de tocht. De regeling zal gelden voor de pe riode van vier maanden, nadat de afrit van de brug naar de Lage Rijndijk gereed is. Dat zullen de eerste vier maanden van het vol gende jaar zijn, omdat verwacht wordt dat de aanbesteding van de werken half oktober zal zijn, waarna eind oktober begonnen kan worden met de riolering van de afrit. De afrit zelf zal waarschijnlijk half december gereed zyn. Progressief Vrouwenover- leg opgericht LEIDEN - Sinds kort is er in Lei den een Progressief Vrouweno- verleg, bestaande uit het Vrouwen huis, VOS (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving), NVB (Ne derlandse Vrouwen Beweging), WVE (Wij Vrouwen Eisen), PSP vrouwen, Leidse VIDO-groep (Vrouwen In De Overgang), Vrouwenwerk Meren wijk, NW Vrouwenbond, Rooie Vrouwen en Vrouw en Universiteit. Volgens een communiqué van het Progressief Vrouwenoverleg heb ben al deze groepen als gemeen schappelijk punt dat zij zich daad werkelijk inzetten om de bestaande situatie van vrouwen te verbeteren en te veranderen. De bedoeling van het overleg is om elkaar bij dat stre ven te ondersteunen en van elkaar te leren. De vrouwen komen eenmaal per maand bijeen om ervaringen en in formatie uit te.wisselen. Als een van de groepen met een probleem zit, wordt dat in het overleg besproken (bijvoorbeeld het verzoek van de VOS om subsidie). De eerste gezamenlijke activiteit via het vrouwenoverleg zal waar schijnlijk bestaan uit het organise ren van een informatiemarkt, waar de diverse vrouwenorganisaties zich zullen presenteren. Overigens is er van eind september af bij alle groeperingen een foldertje te koop, waarin men het een en ander van zichzelf vertelt. Contactadres van het Progressief Vrouwenoverleg is Charlotte Driessen, Iepentakvlin- der 3, Leiden. Telefoon 211144,

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11